Lajme, Lajmi kryesor

Si e shkatërroi PDK-ja LPK-në dhe e likuidoi UÇK-në

Në 19-vjetorin e PDK-së, ish nënkryetari i LPK-së, Muhamet Kelmendi ia ka numëruar të bëmat negative të kësaj partie, duke thënë se pikërisht kjo parti shkatërroi LPK-në. Madje, Kelmendi thotë se PDK-ja likuidoi edhe UÇK-në, ndërsa katërshja Thaçi, Veseli, Haliti dhe Syla, shkatërruan shtetin

Postimi i plotë pa nderhyrje:

Disa fjale per 19-te vjetorin e PDK-se

Nuk dua te futem thelle ne ate se si dhe qysh u krijua PDK dhe cka u shkaterrua nga tandemi dhe grupi Thaci-Veseli -Xhaviti e Azemi per kete parti.
Ketu do te ndalem kryesisht ne te bamat e PDK-se ne drejtim te shkaterrimit te shume ceshtjeve madhore qe i ka pasur ky popull ne historine vete.
Eshte mu grupi i tille i te kartetes qe e ka shkaterruar definitivisht me ndihmen e treshes ne LPK, kuptohet LPK-ne dhe po ky katersh e likuidoi edhe UCK-ne.
Grupi i tille likujdoi shume te arritura kombetare. Ata e e shkaterruan punen dhe mundin e Kryesise se LPK-se me vite dhe bene c”mos qe te gjitha forcat e medha dhe shume domethenese te LPK-se, te likuidohen gradualisht. Ne fund edhe treshen a katershen e Kryesise si vitit 1998/99 e lane anash dhe shkaterruan ate subjekt.
PDK me z.Thaci likuidoje demokracine e brendshme ne parti dhe ne vendin tone. Tere aktivitetin e drejtuan ne interesa te ngushta dhe tere shtetin tone e vune ne sherbim te grupit kunder shtetit.
Per PDK-ne nuk ka qe 19 vjet as kualitet, as konkurence te mendimeve dhe as respektim te kuadrove dhe te ideologjise demokratike dhe liberale.
PDK ishte parti qe edhe shtetin ligjor e likudoje gradualisht.
Qe ne vitin 2000 e ndane Kosoven ne veri dhe me jug. Gradualisht z.Thaci krijoi shume komuna serbe me kompetenca te gjera dhe pa popull dhe pa asnje mundesi te funksionimit te komunave.
Ky aktivitet u vazhdua ne dy drejtime:

1. Brenda vendit duke i mobilizuar shume forca te dyshimta dhe likuidatire, te mvushura me interes, dhe keshtu krijuan grupin me te rende te quajtur”Pronto” , i cili vazhdoi dhe e shkaterroj pothuajese Republiken dhe tere ekonomine e vendit.
Ky grupim vjedhi dhe privatizoj cdo gje publike dhe shteterore ne vend.

2. Ne raport me jashte duke e varur Kosoven nga Serbia dhe duke krijuar situata te renda me bote per Republiken, kuptohet me veprime te demshme dhe shume primitive, tamam si njerez te shekullit te 19, ne shekullin 21 te epokes atomike.
Jane keto dy ane qe PDK i vazhdoj dhe natyrisht e shkatertoj gradualisht Republiken.
Kuptohet se PDK-ja likuidoje shume revolucionar dhe patriote.
PDK nuk beri asnje investim ne zhvillimin ekonomik dhe ne punesim.
Shteti u dermua ne forme dhe u shkaterrua ne bazamentin e vete ekonomike politiko-jutidik. Qytetaret iken dhe po ikin jashte vendit duke mos e gjetur veten ne Kosove.
PDK po krijon gjoja DEKADEN E RE por me njerez te vjeter dhe likuidator, me ata qe jane bere milionere dhe jetojne ne jete perrallore, ndersa populli vuan dhe dergjet me nga 150 a 200 Euro ose me ndihma sociale me nga 70 Euro.
PDK-se nuk i vjene turp se nenat nuk kam asnje mbrojtje e femijte nuk kane as shtesa feminore, ndersa eshte ne pushtet tash 12 vjet. Kesaj partie nuk i vjene keqe fare se njerezit e saj jane te akuzuar per krim dhe korruocion dhe nuk denohen.
Kemi keshtu nje parti tipike revizioniste dhe antidemokratike me tipate diktatoriale dhe pa parime liberale.
PDK eshtr parti qe krijoje edhe ne raport me shtetin serb veprime teper injorative ndaj popullit shqiptar dhe Republikes.
Me marreveshjet qe i bene me shtetin serb e ndane dhe e copetuan Republiken e dashur,Kosoven.
Tash po planifikohet ndarja e re e vendit.
Tandemi Veseli-Thaci likuiduan konkurencen dhe arriten qe ne emer te demokracise te ndertojne autokratizem te theksuar dhe ne plote vizione te demshme dhe jo liberale.
Te gjithe ne PDK, sidomos ata ne udheheqje, u dakorduan me te keqijat e grupit qe u formua dhe keshtu u shkaterua shteti. Cdo gje qe u be ne Republike vjene nga PDK-ja.
Shteti nuk ka rritje. Vendi vuan dhe njerezit eksploatihen ashper.
Eshte nje histori e demshme dhe shune e ashper ku druall lirise dhe demokracise.
Sot kur po festojne kete pervjetor kemi thjeshte nje segment te jetes se PDK-se qe ka sjellur fatkeqesi per masat dhe ka krijuar shtet jo legjitime, ku nuk respektohen ligjet dhe as vlerat kombetare.
Eshte mjerim i kohes.

Previous ArticleNext Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *