Opinion

Presidenca një vjeçare e Trump, a është me të vërtetë kaq keq

Thuajse një vit nën presidencën e Donald Trump, ju duhet të shtrëngoni veten për t’i kuptuar të gjitha. Në librin “Zjarr dhe Tërbim”, rrëfimi nga Michael Wolff i thashethemeve të Shtëpisë së Bardhë, i cili nuk e mirëpriste përvjetorin e z. Trump aq shumë, aq sa udhëheqësi i botës së lirë portretizohej si një perandor i vogël dhe i egër që u shihte nga stafi i vet si i papërshtatshëm për Zyrën

Amerika është kapur në një debat rreth shëndetit mental të presidentit. Në dukje i pamundur për të përmbajtur veten, Trump ndez flakët duke shkruar në Twitter rreth “gjenialitetit të tij të qëndrueshëm” dhe, në një kërcënim ndaj Koresë së Veriut, të mburret me madhësinë mbresëlënëse të butonit të tij bërthamor.

Vëzhgimi i Trump është i detyrueshëm – kush nuk ka pritur për cicërimën e ardhshme me ankth? Duke pasur parasysh sa shumë gjëra varen në shpatullat e këtij njeriu dhe sa i përshtatshëm është për presidencën, fokusi i karakterit të zotit Trump është i arsyeshëm dhe i nevojshëm. Por, si një rekord i presidencës së tij deri tani, ajo është gjithashtu e paplotë dhe një zhvendosje e vëmendjes e rrezikshme.

Shumë retweets të lumtura

Për të parë se pse nuk është e plotë, së pari duhet të mendoni se ekonomia amerikane është në një trajtë të mirë, duke u rritur me një 3,2% në tremujorin e tretë. Rritja e pagave është duke tejkaluar pjesën tjetër të ekonomisë. Që nga momenti i largimit nga Barack Obama, papunësia ka vazhduar të bjerë dhe tregu i aksioneve të rritet. Z. Trump është me fat – ekonomia botërore po shijon ngritjen e saj më të fortë të sinkronizuar që nga viti 2010. Por ai e ka bërë fatin e tij duke bindur Amerikën e korporatës se ai është në anën e saj. Për shumë amerikanë, veçanërisht ata të zhgënjyer me Uashingtonin, një zhurmë për kërcënimin e afërt për të gjithë Amerikën nga Z. Trump thjesht nuk tingullon e vërtetë.

Pavarësisht fushatës agresive, Trump nuk ka realizuar kërcënimet e tij më të këqija. Si kandidat ai foli për të goditur me 45% tarifa për të gjitha mallrat kineze dhe për të rishkruar ose anuluar marrëveshjen e tregtisë së lirë të Amerikës së Veriut me Kanadan dhe Meksikën. Së shpejti mund të ketë probleme në të dyja këto fronte, por jo në atë shkallë origjinale. Ai gjithashtu e cilësoi NATO-n si të vjetëruar dhe propozoi deportimin masiv të 11 milion emigrantëve të paligjshëm. Deri më tani, megjithatë, aleanca perëndimore po mbahet dhe niveli i deportimeve në 12 muajt e fudnit nuk ishte aspak e ndryshme nga vitet e mëparshme.

Në detyrë, arritjet legjislative të zotit Trump kanë qenë modeste dhe të përziera. Një reformë tatimore që uli normat dhe thjeshtoi disa nga rregullat ishte gjithashtu regresive dhe e pafinancuar. Antipatia e tij ndaj rregullimit ka frymëzuar shpirtrat e lirë, por me një kosto të panjohur për mjedisin dhe shëndetin e njeriut. Tërheqja e tij e propozuar nga marrëveshja e klimës së Parisit dhe partneriteti i ri i Trans-Pacific ishte, sipas pikëpamjes sonë, budallallëk, por vështirë se përtej gjëndjes së të menduarit republikan.

Oportunizmi i tij dhe mungesa e parimit, edhe pse e turpshme, mund të nënkuptojnë se ai është më i hapur për marrëveshje se shumica e paraardhësve të tij. Vetëm këtë javë ai kombinoi një plan të ashpër për të deportuar Salvadoreanët të cilët kanë të drejta të përkohshme për të jetuar dhe punuar në Amerikë me sugjerimin e një reforme të gjerë të emigracionit. Ai gjithashtu tha se do të shkojë në Davos, ku do të “fërkojë” supet me globalistët.

Rreziku i obsesionit rreth karakterit të Trump është se ai largon vëmendjen nga ndryshimet më të thella në sistemin amerikan të qeverisjes. Burokracia është aq e pamjaftueshme sa mbështetet në industrinë e hakimeve për hartimin e politikave. Ata kanë formuar de-regulimin dhe klauzolat e shkruara në faturën e taksave që kalojnë kostot nga aksionerët në shoqëri. Për shkak se republikanët e Senatit konfirmuan kaq pak gjyqtarë në dy vitet e fundit të z. Obama, Trump po e shtyn gjyqësinë në mënyrë dramatike në të djathtë. Dhe zemërimi i pandërprerë po ashtu mbyt problemin e Uashingtonit: fuqia e udhëheqjes dhe shkëputja e saj nga votuesit e zakonshëm.

Covfefe dhe misteret e tjera

Siç kemi shkruar në mënyrë të përsëritur gjatë vitit të kaluar, z. Trump është një njeri me të meta të thella, pa gjykimin apo temperamentin e duhur për të udhëhequr një vend të mrekullueshëm. Amerika po dëmtohet nga presidenca e tij. Por, pas një pike të caktuar, të merresh me papërshtatshmërinë e tij bëhet një ushtrim me dëshirën e realizimit, ​​sepse nënshtresa është aq shpesh dëshira për largimin e tij të hershëm nga detyra.

Për momentin kjo është një fantazi. Hetimi i Mueller për marrëdhëniet e fushatës së tij me Rusinë duhet të vazhdojë rrugën e saj. Vetëm atëherë Amerika mund të shpresojë të vlerësojë nëse sjellja e tij përmbush testin për fajësinë. Largimi i Z. Trump nëpërmjet Amendamentit të 25-të, do të ishte edhe më e vështirë. Lloji i papërshtatshmërisë që autorët e tij kishin në mendje ishte një gjëndje koma e John F. Kennedy, nëse ai do i kishte mbijetuar atentatit të tij. Gjendja mendore e zotit Trump është e pamundur për t’u diagnostikuar nga larg, por ai nuk duket të jetë më i çmendur se kur votuesit e zgjodhën atë në vend të Hillary Clinton. Vetëm nëse nuk e sheh dot vetën e tij në pasqyrë (e cila, në rastin e Trump, do të ishte me siguri një nga shanset e fundit për të ndodhur), as kabineti i tij, as Kongresi nuk do ta largojnë atë.

As nuk duhet ta bëjnë. Alarmi i vandalizmit të z. Trump ndaj dinjitetit dhe normave të presidencës ka disa trajtime. Nëse ishte aq e lehtë për një grup të brendshëm të Uashingtonit për të hequr një president duke përdorur Amendamentin e 25-të, demokracia amerikane do të shkonte drejt oligarkisë. Nxitimi për të dënuar ose shfajësuar z. Trump përpara se z. Mueller të përfundojë hetimin e tij, politizon drejtësinë. Çdo herë që kritikët e zotit Trump vënë synimin e tyre për ta ndaluar atë para mjetëve që kanë për ta bërë këtë, ata ushqehen me militantizmin dhe ndihmojnë në vendosjen e një precedenti që do të përdoret një ditë kundër një presidenti të mirë që lufton për një kauze të denjë por jo popullore.

Kjo logjikë qendron edhe për Korenë e Veriut. Zoti Trump nuk është presidenti i parë që ka ngritur pyetje rreth faktit nëse është i aftë të kontrollojë armët bërthamore – konsideroni problemin me pijen e Richard Nixon-it ose mbështetjen e Kennedy-it tek ilaçet kundër ankthit, dhe gjatë krizës së raketave kubane, ato antipsikotike. Kundërshtimi i ashpër i Z. Trump se ai mund të jetë mendërisht i paqëndrueshëm është i rrezikshëm.

Trump ka qenë një president i dobët në vitin e tij të parë. Në të dytin ai mund të shkaktojë dëmtime të rënda Amerikës. Por telenovela presidenciale është një diversion. Ai dhe administrata e tij duhet të japin llogari siç duhet për çfarë ata realisht bëjnë./The Economist – Lexo.al/e.e

Previous ArticleNext Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *