Sport

Paraqitje dinjitoze në humbjen minimale të Shqipërisë nga Italia

Shqipëria ka pësuar humbje minimale nga Italia me rezultat 1-0 në ndeshjen e cila u zhvillua në stadiumin “Loro Boriçi” të Shkodrës

Pjesa e parë kaloi me dominim të Shqipërisë, ku në fillim kishte dy-tri goditje të rrezikshme në drejtim të portës së Donnarummas.

Megjithatë, pa gola përfundoi fraksioni i parë. Shqipëria insistoi edhe në pjesën e dytë, por Italia kishte kontrollin në posedim të topit, çka bëri që Azzurët të vijnë deri te goli.

Albania’s midfielder Ergys Kace (L) vies with Italy’s defender Leonardo Spinazzola (R) during the FIFA World Cup 2018 qualification football match between Albania and Italy at Loro Borici Stadium in Shkoder on October 9, 2017. / AFP PHOTO / Gent SHKULLAKU (Photo credit should read GENT SHKULLAKU/AFP/Getty Images)
Antonio Candreva pas një krosimi të Spinazzolas gjeti veten në mes të zonës për të shënuar nga afërsia për 1-0 dhe epërsinë e Italisë.

Deri në fund Shqipëria avancoi përpara, por nuk arriti që ta shënojë golin e barazimit. Shqipëria e mbyllë fushatën kualifikuese për Botëror me 13 pikë në vendin e tretë të Grupit G, me 10 pikë më pak se Italia në vendin e dytë dhe 15 pikë më pak se Spanja në vendin e parë. Shqipëria në kampanjën kualifikuese kishte 4 fitore, 1 barazim dhe 5 humbje.

Previous ArticleNext Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *