Lajme, Lajmi kryesor

Nostradamusi dhe parashikimet e tij për Shqiperinë e Kosovën

Ta lexosh Nostradamin ne origjinalin e frengjishtes mesjetare eshte shume e veshtire, aq me teper, qe ne poezite e tij ka shume arkaizma, latinizma, greqizma, madje dhe arabizma. Nostradamusi ka ditur shumë mirë edhe në shekullin XVI se kush janë shqiptarët dhe ku është Kosova

Ai ka patur edhe punë të tjera më të mençura, por kurrsesi nuk ka mundur t’i tejkalojë ngjarjet e Kosovës,të cilat kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e gjithmbarshme botërore, si një vazhdimësi e bujshme e saj.

Shqiptarët, pra, dhe ardhmëria e historisë së tyre nuk kanë mundur të anashkalohen as nga vetë Nostradamusi. Për ta pasuruar më bindshëm këtë konstatim, do ta prezentoj edhe një strofë të qarët parathënës për shqiptarët.

Teper misterioze jane emrat e qyteteve dhe te vendeve qe ai shenon.

Megjithate une do te citoj disa katrena, ku konkretisht permendet emri i shqiptareve. Ne Centurionin e IV pikerisht ne strofen e 98 thuhet:( Shqiptaret në Romë me klithma do të arrijnë.Duke kapur Langresin ne fyt,Prijesi nuk do t’i fale askujt Gjakun, urine, thatesiren dhe shkaterrimet ).

Studiuesit që janë marre me këtë strofë kanë percaktuar se Langresi është një qytet në Lindje të Frances dhe shtrihet në brigjet e lumit Marmo.

Në këtë strofë pasqyrohet shtegtimi i shqiptarëve nga atdheu i tyre në Rome deri në brigjet e Monakos. Pse shqiptarët arrijnë në Romë duke klithur? C’tregon kjo gjendje e ekzaltuar? Mos pasqyron valle kjo gjë ardhjen e shqiptarëve si stratiote pas pushtimit të Shqiperisë nga turqit?

Dihet se pushtimi i Shkodres u pasqyrua ne librin (Rrethi i Shkodres( qe u botua me 1504 ne Venedik. Ne vitet 1508-1510 u botua në Rome libri epokal i kryehumanistit shqiptar Marin Barleti, kushtuar bëmave të Gjergj Kastriot Skenderbeut. Ky liber bëri një bujë kolosale dhe ka shume mundësi që vetë Nostradami ta kete lexuar këtë liber, që u botua dhe në frengjisht nga Lavardini, që i bashkengjiti ketij perekthimi ne frengjisht edhe sonetin e famshem te Pierr Ronsardit.

Shqiptaret stratiote kanë depertuar edhe në Francë, por nuk dihet pse Nostradami permend qytetin e Langresit ne brigjet e lumit Marma. Nuk kuptohet mire pse prijesi, i qyteti Langres nuk duhet t’i fale askujt gjemat katastrofike te depertimit të shqiptarëve. Me shumë se profeci kjo strofë e Nostradamit duket ne fakt si nje regjistrim i nje fakti historik për të cilin ndoshta mund te gjenden dokumente.

Dihet se janë botuar disa libra historike për prezenceqn e shqiptareve në France nga shek.XVI deri në epokën e Napoleon Bonapartit. Nje specialist i njohur i Nostradamit, studjuesi francez Jean Charles Pikon ndalet ne keto 4 vargje, ku përmenden shqiptarët dhe i infektuar nga virusi i profecive e komenton mesazhin poetik si gjoja një mundesi të së ardhmes, ku shqiptaret do te jene aleate te ndonbje fuqie të madhe pushtuese ose të një perandorie ushtarake.

Unë mund vetëm te nënqesh në heshtje për këtë hamendje surealiste. Në centurionin e V, katrena 91 thote:” Ne sheshin qe eshte parajse per cdo grabitqar, Ku kemba e cdo trimi nuk shkel dot,Do te sulmojne befas me kaloresi te lehte Shqiptaret, Marsi, Luani, Saturni dhe Ujori.

Studiuesi Pikon e quan kete strofe si deshmi te vargjeve jashtekronologjike që është vështirë të shpjegohet.Behet fjale për nje sulm, ku do të kryesojne shqiptaret, të shoqeruar nga shenja astrologjike te planetit Mars, te simbolit zodiakor Luan, te planetit Saturn dhe te simbolit zodiakor Ujori.

Mbase kemi te bejme me shenjat e horoskopit si Luani dhe Ujori dhe ndoshta do të ndodhin ngjarje në kohen e sundimit të planetit Mars dhe te planetit Saturn që kanë konotacione agresive, luftarake.

Terheq vemendjen fakti qe Nostradami permend kaloresine e lehte, qe ka qene tipike per stratiotet shqiptare ne Evrope. Kalorësit stratiote shqipatre luajtën rol të madh në beteja, madjë një talent i madh me origjine shqiptarë si Gjergj Basta fitoi gradën Gjeneralisimus si dhe botoi traktate të artit ushtarak për kaloresinë në shek.XVII.

Pra Nostradami si të gjithë francezet dhe evropianet e njihte vecantësine ushtarake të kaloresisë së shpejtë e të lehtë shqiptare, që Gjergj Kastriot Skenderbeu e përdori me mjeshteri në betejat e tij. Por profecia me e cuditeshme e tij lidhet konkretisht me kantrenen e 72 në centurionin e 10:”(Viti 1999, muaji i shtate Nga qielli do të vije mbreti i madh i tmerrit që do ringjalle mbretin e madh Angulmues.Para dhe pas Marsit do te drejtoje fate.

Kjo është ndër të paktat në profecite e Nostradamit, qe datohet saktesisht. Kemi të bëjmë me muajin e 7-të pra me korrikun e 1999.Cuditerisht në këtë muaj ndodhi sulmi ajror i NATO-s ne Kosovë kundër pushtimi despotik te Serbisë. Shumë profesore universitetesh si p.sh. Brojtenbah, i Universitetit te Stillenboskut ne Amerike etj., shkruan se kjo profeci e Nostradamit u realizua me perpikmeri te cuditeshme. Kurse emri Anglolmuas u shpjegua si një korreptim apo emer anagramik i angloamerikaneve. Kjo profeci e Nostradamit pati rrjedhim pozitiv për lirine e Kosoves. Kjo nderlidhet dhe me dy vargje të tjera të Nostradamit:” Ne mes të Serbise dhe V,

Do zhvillohet një lufte vdekjeprurese ).Keto vargje jane vertet te cuditshme. Dihet se V romake simbolizon edhe fjalen Fitore por edhe numrin 5, qe mund te komentohet se si 5 shtete te Natos, Amerika, Franca Anglia dhe Gjermania sulmuan Serbine pikerisht me 1999. dihet se fitoja qe e anes se komunitetit nderkombetar e pikerisht Kosoves.

Previous ArticleNext Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *