Lajme, Lajmi kryesor

Njihuni me njërin nga aeroplanët luftarak më të sofistikuar të ushtrisë amerikane (video)

Ushtria amerikane përdor aeroplanë të ndryshëm për misione luftarake, por njëri nga më të pëlqyerit e ushtrisë, është A-10 Thunderbolt II që ndëryshe njihet si Warthog apo Grunt, shkruan Business Insider

Ky aeroplan i forcave ajrore amerikane përdoret për fluturime të ulëta, dhe luan rolin e asistuesit e aeroplanëve luftarak që lëvizin me shpejtësi të madhe, por është interesant se si është përkundër peshës së madhe, ai është shumë i manovrueshëm.

Por ajo çfarë e bën unik këtë aeroplan, se në maje të “hundës” ka të vendosur mitralozin e kalibrit 30 mm që brenda një minute mund të shkrep 3900 plumba, dhe kështu duke se po nxjerr flakë nga “goja” derisa fluturon.

Së fundmi janë shtuar zërat se ai do të vazhdojë të shërbejë për misione të ndryshme ushtarake edhe për disa vite, pasi Kongresi amerikan ka ndarë një shumë të majme prej 100 milionë dollarë për avancimin e tij.

Aeroplani A-10 Thunderbolt II për herë të parë ishte përdorur në mars të vitit 1976, ndërsa pasardhësi P-47 Thunderbolt nuk u fut në përdorim deri në luftën e Gjirit.

Versioni origjinal posedon mitralozin GAU-8 Avenger prej 30 mm, që brenda një minute shkrep plot 3900 plumba të mbushur me eksploziv dhe lëndë tjera shpërthyese.

Warthog lëviz fal dy motorëve elektrik TF34-GE-100, ku secili prej tyre kryen rreth 9.065 rrotullime në minutë.

Shpejtësia maksimale e Gruntit është 726 kilometra në orë, dhe mund të godasë cakun në një rreze prej 13 kilometra.

Për ta bërë sa më unik, aeroplanit i është vizatuar një gojë me dhëmbë të mprehtë në maje të hundës, me qëllim që të duket se po nxjerr zjarr nga goja. Ndërkaq, mitralozi pajiset me plot 16 mijë plumba.

Ai gjithashtu mund të bart deri në 225 kilogramë, bomba të tipit Mk-82 dhe 910 kilogramë tjera me Mk-84.
I preferuari i ushtrisë amerikane, është pajisur edhe me bomba që shkatërrojnë minat dhe lëndët tjera shpërthyese të montuara në tokë.

A-10 Thunderbolt II posedon edhe raketa tjera të tipit AIM-9 Sideëinder dhe AGM-65 Maverick. Ky aeroplan supermodern nuk do të ishte aq i rrezikshëm për armikun, sikur të mos kishte edhe raketa “shpërqendruese” për aeroplanët e armikut.

Warthog fitoi epitetin e të “pamposhturit” kur në vitin 1991, kapiteni Robert Sain rrëzoi një helikopter të ushtrisë irakiane duke e goditur me plumbat e mitralozit të frikshëm.

Ai madje mund të rimbushet derisa është në ajër. Ideja për t’ia vizatuar në hundë një gojë me dhëmbë të mprehtë daton që nga Lufta e Dytë Botërore. Ky aeroplan ua ka shpëtuar jetën qindra ushtarëve amerikanë në luftën e Irakut, Afganistani dhe Sirisë.

Previous ArticleNext Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *