Lajmi kryesor, Sport

Gazeta më e madhe zvicerane: ‘Shqiponjat’ godasin Serbinë në zemër

Gazeta më e madhe zvicerane, Blick shfaqet shumë e emocionuar pas fitores së Zvicrës ndaj Serbisë. “Falë ‘shqiponjave’ do të fluturojmë lart,” shkruan gazeta

“Granit Xhaka godet ashpër Serbinë në mes të zemrës. Fillimisht me barazimin, pastaj me festimin me simbolin e urryer të shqiponjës. “Pastaj vjen Shaqiri me një festim gjysmë zhveshur,” thekson gazeta.

Tërbohen mediat serbe

Festimet me shqiponjë të Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit i kanë djegur më shumë se humbja serbëve, të cilët të tërbuar kërkojnë reagim nga FIFA për të zakonshmen “provokacija”.

Menjëherë sapo Granti Xhaka gjeti rrugën e rrjetës për të barazuar shifrat, në mediat më të mëdha në vend gjesti i tij u quajt një provokim i hapur që u bënte serbëve ai dhe kërkonin që FIFA të reagonte për një veprim të tillë të mesfushorit, i cili u përsërit në fundin e ndeshjes nga Xherdan Shaqiri pas golit të fitores.

“FIFA duhet të reagojë, Xhaka provokoi serbët me simbolin shqiptar”, shkruante “Kurir”, i cili më pas i kushtonte vëmendje edhe një tjetër “provokimi”, atij të Shaqirit dhe këpucëve të tij.

“Shaqiri tregoi në këpucë flamurin e një shteti fantazmë, FIFA duhet të marrë masa”, shkruante e përditshmja serbe.

Previous ArticleNext Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *