Sport

Dramë portierësh, në fund shkon Kroacia

Danimarka ka humbur në llotarinë e penalltive kundër Kroacisë, derisa skandinavët kanë befasuar me rezultatin e fundit. Kroacia është skuadra e radhës e cila është në çerekfinale të Rusia 2018 pas penalltive

Danimarka e nisi furishëm pjesën e parë të takimit duke arritur që të shënonte që në pjesën e parë me Jorgensenn, por Kroacia reagojë shumë shpejt duke shënuar pas 3 minutave me Mandzukic. Por, kaq ishte nga pjesa e parë të cilën e dominuan kroatët.

Në pjesën e dytë shumë më të mirë ishin danezët. Madje ata arritën që ta godasin edhe shtyllën, derisa shumë pak pamë nga loja e kroatëve në pjesën e dytë.

Megjithatë, të dyja skuadrat u mbrojtën mirë dhe pas 90 minutave lojë nuk kishte fitues. Në vazhdime, Rebic bëri një kalim të mirë, por u pengua në zonën e 11 metërshit dhe u akordua penallti në minutën e 115 të takimit. Nga pika e bardh dështoi të shënoi Luka Modric duke shkuar ndeshja në penallti.

Në lotarinë e penalltive më të saktë ishin kroatët, por falë pritjeve të Subasic që priti tri penallti. Edhe Schmeichel priti 3 penallti, por një gjatë kohës se rregullt.

Për danezët humbën penalltitë Eriksen, Schoene dhe Joergensen, kurse Badelj dhe Pivaric nuk shënuan. Në fund Kroacia fitojë me rezultat 3-2 me penallti. Kroacia do të përballet me Rusinë në çerekfinale.

Previous ArticleNext Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *