Dramë portierësh, në fund shkon Kroacia

Danimarka ka humbur në llotarinë e penalltive kundër Kroacisë, derisa skandinavët kanë befasuar me rezultatin e fundit. Kroacia është skuadra e radhës e cila është në çerekfinale të Rusia 2018 pas penalltive

Danimarka e nisi furishëm pjesën e parë të takimit duke arritur që të shënonte që në pjesën e parë me Jorgensenn, por Kroacia reagojë shumë shpejt duke shënuar pas 3 minutave me Mandzukic. Por, kaq ishte nga pjesa e parë të cilën e dominuan kroatët.

Në pjesën e dytë shumë më të mirë ishin danezët. Madje ata arritën që ta godasin edhe shtyllën, derisa shumë pak pamë nga loja e kroatëve në pjesën e dytë.

Megjithatë, të dyja skuadrat u mbrojtën mirë dhe pas 90 minutave lojë nuk kishte fitues. Në vazhdime, Rebic bëri një kalim të mirë, por u pengua në zonën e 11 metërshit dhe u akordua penallti në minutën e 115 të takimit. Nga pika e bardh dështoi të shënoi Luka Modric duke shkuar ndeshja në penallti.

Në lotarinë e penalltive më të saktë ishin kroatët, por falë pritjeve të Subasic që priti tri penallti. Edhe Schmeichel priti 3 penallti, por një gjatë kohës se rregullt.

Për danezët humbën penalltitë Eriksen, Schoene dhe Joergensen, kurse Badelj dhe Pivaric nuk shënuan. Në fund Kroacia fitojë me rezultat 3-2 me penallti. Kroacia do të përballet me Rusinë në çerekfinale.

Rusia në çerekfinale, eliminon Spanjën

Kombëtarja e Spanjës dhe ajo e Rusisë kanë barazuar me rezultat 1-1 në ndeshjen e 1/8-tës së Kupës së Botës, e cila zgjati plot 120 minuta, ndërsa pas penalltive ishin nikoqirët të cilët fituan me rezultat 4-3

Pjesa e parë e takimit u dominua nga spanjollët, të cilët rrezikuan më shumë dhe menaxhuan lojën, por të dyja kombëtaret arritën ta shënojnë nga një gol. E para që gjeti rrugën e golit ishte kombëtarja La Roja, ku në minutën e 12-të të ndeshjes pas në harkimi të Marco Asensios ishte mbrojtësi Sergey Ignashevich që shënoi në golin e tij për 1-0.

Megjithatë, rusët arritën të kthehen në lojë në minutën e 42-të, ku Artem Dzyuba shënoi nga pika e bardhë për 1-1 pasi më parë Gerard Pique luajti me dorë në zonë. Në pjesën e dytë, përsëri Spanja diktoi lojën dhe ishte më kërkuese për golin e fitores, për dallim nga Rusia që mbrohej dhe tentonte befasinë me kundërsulme.

Spanja kishte rast të mirë të gjente golin në minutën e 85-të, por portieri Igor Akinfeev priti dy goditje të njëpasnjëshme të Andres Iniestas dhe Iago Aspasit, ndërsa pas 90 minutave ndeshja përfundoi me barazim 1-1 dhe skuadrat shkuan në vazhdime.

Në 15 minutat e parë të vazhdimeve ishte ekipi i Fernando Hierros që dominoi totalisht, por pa arritur ta gjejnë rrugën e rrjetës.

Dominimi zgjati edhe në 15 minutat e dytë të vazhdimeve, por Rusia u mbajt mirë dhe ndeshja pas 120 minutave lojë përfundoi me rezultat 1-1 dhe fituesi u desh të zgjidhet pas penalltive.

Në penallti më të saktë ishin rusët, të cilët arritën të shënojnë katër gjuajtjet e para, ndërsa Spanja humbi dy penallti me Koken dhe Aspasin.

Fituesi i këtij takimit, Spanja, do të ndeshet në çerekfinale me fituesin e ndeshjes Kroaci-Danimarkë, që zhvillohet sot (e diel) nga ora 20:00.

Cavani e çon në shtëpi Portugalinë e Ronaldos

Edinson Cavani me dy golat e tij e ka dërguar Uruguain në çerekfinale të Kupës së Botës në Rusi të shtunën. Uruguai e mposhti Portugalinë 2-1, me dy golat e sulmuesit të PSG-së

Uruguai e nisi furishëm takimin dhe një super bashkëveprim i dyshes sulmuese, Edinson Cavanit dhe Luis Suarezit solli golin e epërsisë për Kombëtaren nga Amerika e Jugut pas vetëm shtatë minutave lojë, raporton Gazeta Express.

Cavani shënoi me kokë për 1-0 pasi pranoi një super pasim nga Suarez. Një pjesë e parë e dominuar nga Portugalia në posedim dhe kontrollim të lojës u mbyll me epërsinë e Uruguait. Por, portugezët reaguan shpejt në pjesën e dytë dhe i barazuan shifrat përmes mbrojtësit Pepe, i cili shënoi me kokë nga afërsia, dhjetë minuta brenda pjesës së dytë.

Edinson Cavani ia ktheu rezultatin Uruguait kur kishin mbetur më pak se gjysmë ore lojë, duke shënuar në krahun e majtë të portierit me një goditje me efej.

Cristiano Ronaldo u përpoq ta frymëzojë Portugalinë drejt barazimit, por pa sukses. Kështu, Portugalia i bashkohet Argjentinës si dy skuadrat e para të eliminuara në fazën e nokautit direkt. Ndërsa, Uruguai do ta vazhdojë ëndrrën dhe do të përballet me Francën në çerekfinale.

Franca çerekfinalisti i parë i Rusia 2018, eliminon Argjentin

Franca është kombëtarja e parë që arrin në çerekfinale të Kupës së Botës në Rusi, pasi të shtunën e mposhti Argjentinën 4-3 në 1/8 e finales

Rreth dhjetë minuta pas fillimit të ndeshjes, Kylian Mbappe me një solo depërtim të shpejtë u pengua brenda 16-metërsisht nga Marcos Rojo, duke e fituar një penallti për Francën, raporton Gazeta Express.

Penalltinë e konvertoi në gol Antoine Griezmann duke i dhënë francezëve epërsinë. Argjentina u kundërpërgjigj kur nuk u prit aspak, falë Angel Di Marias, i cili me një goditje të fuqishme shënoi nga largësia, pesë minuta para përfundimit të pjesës së parë.

Franca u përmbys vetëm tre minuta brenda pjesës së dytë, kur Mercado e devijoi goditjen e Lionel Messit, duke i dhënë Argjentinës epërsinë 2-1.

Megjithatë, djelmoshat e Didier Dechamps reaguan shpejtë duke barazuar rezultatin me anë të mbrojtësit të djathtë, Pavard, i cili me gjysmë vollei shënoi për 2-2, në minutën e 57-të.

Nga këtu e tutje ishte koha e adoleshentit të talentuar të Francës, Kylian Mbappes, i cili shënoi dy herë për ta fundosur Argjentinën.

Argjentina e zgjuar nga gjumi me vonesë, pasi shënoi përmes Kun Agueros në minutën e tretë të kohës shtesë. Në fund Franca fitoi 4-3.

Drita në histori, kualifikohet në rrethin e parë të Champions League

Kampioni i Kosovës, Drita nga Gjilani, është kualifikuar në rrethin e parë eliminatorë të Champions League në futboll. Drita pas 120 minutave shënoi fitore me rezultat 4:1 ndaj skuadrës Lincoln nga Gjibraltari, në ndeshjen finale të parakualifikuese të Championsit

Sfida është luajtur në Gjibraltar dhe në kohën e rregullt përfundoi baras (1:1). Drita në vazhdime ka qenë më e suksesshme dhe ia doli sikurse në sfidën gjysmëfinale, kur e kishte rrëzuar me 2:0 ekipin nga Andorra, Santa Coloma.

Në bazë të rasteve, Drita u dashtë të fitoi bindshëm, por humbi shumë raste dhe kjo gati sa iu hakmorë.
Në minutën e parë, Liridon Leci kaloi në epërsi Dritën, por vendasit barazuan në pjesën e dytë pas një reagimit të dobët të mbrojtjes, kur shënoi Corral në minutën e 61-të.

Pas vazhdimeve dy herë nga 15 minuta Drita shënoi nga penalltia përmes Liridon Lecit në minutën e 105+3, pastaj realizuan edhe Xhevdet Shabani (120+1) e Haxhi Neziraj (120+3′) vulosi fitoren në 4:1′.

Ndeshja me 12 futbollistë të ndëshkuar me karton të verdhët (4 të Lincoln dhe 8 te Drita) dhe dy të skuqur për secilën skuadër. Fidan Gërbeshi u përjashtua në minutën e 101-të pas dy të verdhëve dhe Lopes direkt me të kuq në atë të 105-tën.

Drita kualifkohet me plotë meritë dhe tani për rival e kanë skuadrën e mirënjohur suedeze, Malmo.


Shënues: Corral (61′) – Leci (2′, 105′ – nga penalltia), Xh. Shabani (120+1′), Neziraj (120+3).

Kartonat e verdhë: Calderon, Corral, Aranda, Gamiz – Leci, Kryeziu, Musaj, Gërbeshi, Xh. Shabani, Neziraj, Limani, Rexhepi.

Kartonat e kuq: Lopes – Gërbeshi.

Lincoln: Soler Ortuno, Oliver, Montesinos (Andre 46′), Lopes, Chipolina (Garcia 105′), Moreno, Calderon (Corral 46′), Hernandez, Gamiz, Ortiz (Aranda 71′), Casciaro.

Drita: Rexhepi, Kuka, Limani, Gërbeshi, Leci, Krasniqi (Haliti 120-1′), B. Shabani (Ruhani 130+3′), Musaj (Shala 68′), Xh. Shabani, Kryeziu (Livoreka 73′), Neziraj.

Lëvizja Vetëvendosje organizoi tryezë mbi gjendjen e sportit në Kosovë

Sot, Komiteti për Sport dhe Grupi Parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! organizuan tryezën profesionale me titull: “Mbi gjendjen e sportit në Kosovë – mbështetja, klubet dhe shkollat e futbollit” për të diskutuar mbi gjendjen e sportit dhe futbollit në veçanti dhe mungesën e përkrahjes institucionale për sportin më të popullarizuar

Pjesëmarrës në tryezë ishin: Kryetari i Lëvizjes, Albin Kurti, drejtuesi i Komitetit për Sport, Faruk Mujka, anëtari i Komitetit për Sport, Mevludin Sinani dhe profesionistë, trajnerë e gazetarë të futbollit: Astrit Maçi, Afërdita Fazlia , Bylbyl Sokoli, Muharrem Sahiti, Ajet Shosholli, Ramiz Krasniqi, Fetah Veliu, Tahir Batatina, Agim Hasani, Rexhep Baholli, Ardian Llumnica, Artan Bytyqi, Jon Ajeti, Arbër Avdyli, Leart Hoxha, Arlind Sadiku, Leart Sveçla. Drejtorët nga Komuna e Prishtinës: Arben Vitia, drejtor i Shëndetësisë dhe Yll Rugova, drejtor i Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport dhe Skender Merturi, drejtor i Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport në Klinë.

Në hapje të tryezës, Kryetari i Lëvizjes VETËENDOSJE! duke falenderuar të gjithë të pranishmit, që nga profesionistë të sportit, sportistë e ish-sportistë e deri te zyrtarë të institucioneve e organizatave të sportit, shprehi edhe njëherë ngushëllimet për vdekjen e dy figurave të sportit, Kryetarin e Federatës së Futbollit, Fadil Vokrri dhe basketbollistin e përfaqësueses së Kosovës, Gazmend Sinani.

“Qëllimi i kësaj tryeze profesionale, e para e llojit të vetë në mjediset e Kuvendit, është diskutimi me ju profesionistë lidhur me mbështetjen e munguar institucionale, diskutimin për veprimet strategjike për të ardhmen e futbollit sa i takon rolit të institucioneve dhe posaçërisht në koordinimin profesionist të politikbërësve dhe të ligjvënësve sa i takon çështjeve që lidhen me buxhetimin, me zhvillimin e ligave tek ne e me ligën e përbashkët Kosovë-Shqipëri”, tha Albin Kurti.

Ndërkaq, drejtuesi i Komitetit për Sport në Lëvizjen VETËVENDOSJE!, Faruk Mujka foli për gjendjen e dobët të futbollit dhe sportit në përgjithësi dhe mungesës së trajtimit të kësaj lëmie shumë të rëndësishme nga ana e institucioneve.

“Sporti si aktivitet duhet të jetë i arritshëm për të gjithë, e kjo arrihet përmes investimeve në të. Aktualisht sporti gjendet në gjendje inferiore me ç’rast fushat, palestrat, pistat janë në gjendje shumë të keqe. Ata të cilët dëshirojnë të luajnë janë të detyruar të shkojnë nëpër ambiente private sportive të cilat janë me pagesë dhe nuk përmbushin kriteret adekuate”, tha Faruk Mujka.

Ai numëroi një numër të veprimeve që duhet të ndërmarrin institucione qëndrore dhe lokale në drejtim të përmirësimit të kushteve në sport, duke u nisur nga rritja e numrit të ambienteve sportive nëpër shkolla e deri përmirësimi i ciklit të përgatitjes së arsimtarëve për edukimin fizik. Poashtu duhet që komunat të ofrojnë terrene të përshtatshme për të organizuar aktivitete sportive, e Ministria për Kulturë, Rini dhe Sport të ndajë një pjesë të buxhetit për aktivitetet sportive joprofesionale dhe subvencionim shumë më të madh të klubeve.

Anëtari tjetër i Komitetit për Sport në VETËVENDOSJE!, Mevludin Sinani foli për mungesën e madhe të infrastrukturës që nga mungesa e fushave ndihmëse sportive deri te stadiumet. Ndërkaq te shkollat e futbollit ai shprehi shqetësimin për hapjen e shkollave pa kriter vetëm me një licens të UEFA-s, ndërkohë që kushtet janë pothuajse zero.

Nga diskutimet e shumta që u zhvilluan gjatë tryezës dolën edhe shumë probleme të tjera me të cilat ballafaqohet futbolli dhe sporti në përgjithësi. Disa nga çështje të rëndësishme që u theksuan në aspektin e infrastrukurës ishin thjeshtësimi i procedurave për dhënie në koncesion dhe përdorim të tokave për ndërtimin e ambienteve sportive, ndërkaq si shumë të nevojshme ishin edhe lobimi i komunitetit sportiv dhe Federatës për rritjen e subvencioneve nga niveli lokal dhe ai qëndror.

Një problem tjetër i madh, sidomos në futboll, është edhe zbatimi i ligjit për sponzorizim prej nga u kërkua nga tryeza që për këtë çështje të bëhet një fushatë për informim nga Federata e Futbollit të Kosovës dhe Ministria e Financave e ajo e Sportit.

Investimi në ngritjen e shkollës së trajnerëve dhe profesionalizimi i mjekësisë sportive janë investime të domosdoshme që duhet të ndodhin nga institucionet.

Në fund u theksua edhe nevoja për hartimin e një strategjie unike të zhvillimit kombëtar të sportit dhe unifikimin, së pari të infrastrukturës ligjore në nivel federatash por edhe Ministrish. Pastaj edhe fillimi i ligave të përbashkëta të grupmoshave të reja që më pas më lehtë të mund të derivonin në ato profesionale.

Të gjitha kërkesat e dalura nga tryeza e sotme për futbollin do të shtyhen përpara si çështje të rëndësishme nga përfaqësuesit e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Kuvendin e Republikës së Kosovës si dhe përfaqësuesve tanë nëpër asambletë komunale gjithandej nëpër Kosovë.

Brazili në të tetën e finales, Serbia kthehet në shtëpi

Kombëtarja e Brazilit e ka siguruar pjesëmarrjen në 1/8 e finales në Kampionatin Botëror, pas fitores ndaj Serbisë (2-0) në ndeshjen e fundit të fazës grupore

Selecao u tregua skuadër bindëse nga fillimi dhe në këtë mënyrë është kualifikuar në fazën e eliminimit direkt nga vendi i parë në Grupin E.

Rezultati u zhbllokua në minutën e 36-të nga Paulinho, i cili u asistua nga Philippe Coutinho. Pas një harkimi nga këndi të Neymar, Thiago Silva e dyfishoi epërsinë duke shënuar me kokë (68′).

Brazilianët patën edhe shumë raste të tjera në këtë takim, mirëpo u mjaftuan me dy gola. Përfaqësuesja e Brazilit numëron shtatë pikë nga një barazim dhe dy fitore, dhe ndodhet në krye të Grupit E.

Në 1/8 e finales, Brazili luan kundër Meksikës, ndërsa Zvicra do ta ketë kundërshtar Suedinë.

Zvicra “e shqiponjave” kualifikohet me barazim

Kombëtarja e Zvicrës është mjaftuar me një barazim ndaj Kosta Rikës në Nizhny Novgorod me rezultat 2-2 për t’u kualifikuar në 1/8-ën e finales së Kampionatit Botëror, ku do të përballet me Suedinë

Zvicra nuk e filloi mirë takimin, ku hyri me shumë ndryshime në formacion. Kosta Rika shfaqi karakter ofensiv në fillim duke sulmuar portën zvicerane, e madje ky ekip qëllloi edhe transverzalen.

Në vazhdim të takimit Zvicra mori lojën në dorë dhe një situatë e krijuar në zonë u shfrytëzua nga Blerim Xhemaili i cili realizoi golin e epërsisë për 1-0 (31′).

Me të filluar pjesa e dytë, Kosta Rika u rikthye duke barazuar rezultatin me anë të Watson (56′) edhe pse ky gol për ta s’kishte ndonjë vlerë. Në vazhdim të takimit Zvicra bëri presion dhe i inkuadruari Drmic gjeti golin. Ai pranoi një top nga Zakaria për të shënuar për 2-1 dhe ajo që u konsiderua fitorja e Zvicrës në këtë duel.

Por, së pari një penalti e anuluar me VAR e një tjetër e vendosur në rastin vijues, bëri që Kosta Rika të barazonte me një penalti të çuditshme në çastet e fundit të takimit. Kështu, Zvicra mbyll fazën grupore me dy barazime dhe një fitore, e helvetët gjenden në vendin e dytë me pesë pikë, po aq sa ka edhe Brazili në vendin e parë me shtatë pikë.

Zvicra në 1/8-ën e finales përballet me Suedinë (3 korrik, 16:00h), kurse Brazili ndeshet me Meksikën, dy skuadrat e dala nga Grupi F ku u eliminua Gjermania.

Historike, Kosova fiton dy medalje të arta në Tarragona

Kosova sot ka rrëmbyer dy medalje të arta në Lojërat Mesdhetare në Tarragona të Spanjës.
Xhudistja Nora Gjakova rrëmbeu medaljen e artë, duke e mposhtur në finale italianen, Miriam Boi në kategorinë 57 kilogramë

Kundërshtaren e saj Gjakova e mposhti me Ippon. Të artën e fitojë edhe zhudistja Distria Krasniqi e cila rrëmbeu medaljen e artë ku e mposhti xhudisten italiane, Odette Giuffrida.

Gjermania përshëndetet nga Botërori

Kampioni në fuqi i botës në futboll, Gjermania është përshëndetur nga Botërori “Rusia 2018”, katër vjet pasi ishte shpallur kampion botëror në Brazil. Në ndeshjen e fundit në Grupin F kombëtarja e Gjermanisë u mposht nga Koreja e Jugut

Koreja e fitoi këtë përballje me rezultat prej 2 me 0. Ishte Kim Young-Gwon ai që shënoi në minutën e 90+4 për t’ia shuar shpresat Gjermanisë për të hyrë në mesin e 16 më të mirave. Kurse golin e dytë e shënoi ylli i Tottenhamit, Son Heung-Min.

Suedia e Meksika kalojnë Grupin F, kurse nga Botërori përshëndeten Koreja e Jugut dhe Gjermania. Pa gola në pjesën e parë, Koreja Jugore – Gjermania dhe Meksika – Suedia