Serbia: Turp i FIFA-s, na gjobiti tre herë më shumë se Xhakën e Shaqirin

Shtëpia Botërore e Futbollit (FIFA) e ka dënuar me gjobë presidentin e Federatës Serbe të Futbollit (FSF), Sllavisha Kokez si dhe përzgjedhësin e kombëtares serbe Mladen Krstajiq me nga 5.000 franga zvicerane dhe i ka paralajmëruar se nëse përsëriten raste të ngjashme, pasojat do të jenë edhe më të rënda, shkruan “Blic” i Beogradit

Po ashtu, FSF-ja është dënuar me 54.000 franga tjera për mesazhe diskriminuese të fansave dhe për hedhje të gjësendeve në terren në ndeshjen kundër Zvicrës, e cila u zhvillua të premten në Kaliningrad, transmeton Koha.net.

Dënimi ndaj dy zyrtarëve të sportit serb erdhi pasa ata publikisht komentuan gjykimet e gjyqtarit Felix Brych.

Kujtojmë se Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri janë dënuar me nga 10 mijë franga zvicerane për festim të golave me shqiponjë, ndërsa kapiteni i kombëtares zvicerane, Lichtsteiner, u dënua me 5 mijë franga, po ashtu për festim të golit të Shaqirit me shqiponjë.

Xhaka dhe Shaqiri dënohen me nga 10 mijë euro gjobë

Dy futbollistët shqiptarë të Zvicer Taulant Xhaka e Xherdan Shaqiri do të dënohen me 10 mij euro gjobë ndërsa Lichtsteiner me 5 mijë euro

UEFA ka arsyetuar se ata kanë shkelur rregullat e Fair Play por sic ka arsyetuar vendimi gëzimi I tyre ishte spontan dhe lidhet me hsitorinë e tyre.

Ata do të vazhdojnë të luajnë. Ky vendm I jep fund shpresave të Serbisë dhe ja rrit vlerën golave shqiptarë të Zvicerës.

Uruguai e shkatërron Rusinë, e fiton Grupin A

Uruguai e ka fituar Grupin A në Kupën e Botës pas fitores së thellë 3-0 ndaj rivalit direkt për vend të parë, Rusisë, të hënën. Luis Suarez me një gol të bukur nga goditja e dënimit i dha Uruguait epërsinë ndaj rusëve pas vetëm 10 minutave lojë

Uruguai u shfaq shumë dominuesve ndaj Rusisë në pjesën e parë dhe ia doli ta dyfishoi epërsinë, kur mbrojtësi rus Cheryshev dënoi në portën e vet në tentim për ta bllokuar goditjen e fuqishme të Diego Laxalt.

Dhjetë minuta para përfundimit të pjesës së parë, gjërat u vështirësuan për Rusinë, pasi Smolnikov u përjashtua nga loja pas kartonit të dytë të verdhë.

Në pjesën e dytë, Uruguai vazhdoi ta kontrollojë lojën duke e vulosur fitoren me një gol të Endison Cavanit në fund të ndeshjes.

Urugai e mbyll Grupin A si lider me 9 pikë, duke lënë prapa Rusinë me 6. Ndërkohë, dueli tjetër i këtij grupi mes Egjiptit dhe Arabisë Saudite, u mbyll me fitoren e sauditëve 2-1.

Uruguai dhe Rusia kalojnë në mesin e 16 skuadrave më të mira, ndërsa Egjipti i Mohamed Salahut dhe Arabia Saudite përshëndeten nga Botërori.

Kolumbia deklason Poloninë

​Kolumbia ka arkëtuar pikët e para në Kupën e Botës, pas triumfit 3-0 ndaj Polonisë

Kolumbia ka mbajtur gjallë shpresat për një vend në fazën tjetër të Kupës së Botës, pas fitores 3-0 në ndeshjen e dytë kundër Polonisë, kjo e fundit edhe zyrtarisht është jashtë Botërorit.

Yerry Mina 40’, Radamel Falcao 70’ dhe Juan Cuadrado 75’ – shënuan për fitoren e madhe të Kolumbisë që falë fitores së sotme e barazimit 2-2 mes Japonisë e Senegalit, mban gjallë shpresat për të avancuar më tej.

Kolumbia tani ka tri pikë, një më pak se Japonia e Senegali dhe pikërisht kundër kësaj të fundit me 28 qershor, do të kërkojë biletën për t’u kualifikuar në mesin e 16 më të mirave në Rusi.

​Diplomati gjerman e arsyeton në mënyrë brilante festimin e Xhakës e Shaqirit me shenjën e shqiponjës

Ish-ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Ernst Reichel, i ka dalë në mbrojtje futbollistëve shqiptarë të Zvicrës, Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri, pasi që të dy festuan duke bërë shqiponjën dykrenore me duart e tyre, pasi shënuan nga një gol ndaj Serbisë, në Kupën e Botës 2018, në Rusi

Reichel, tani ambasador gjerman në Ukrainë, i ka quajtur të pakuptimta reagimet e Serbisë ndaj veprimeve të Xhakës e Shaqirit në Kaliningrad, të premten. “Unë nuk arrij të kuptoj pse dikush ofendohet për shkak se dy lojtarë të Zvicrës e kanë bërë shqiponjën shqiptare pas golave të tyre”, është shprehur ai.

“Shqiponja dykrenore është simbol i flamurit shqiptar (dhe i disa flamujve të tjerë)”, ka kujtuar diplomati gjerman.

“Ta bësh këtë shenjë nuk është asgjë më ndryshe sesa ta shfaqësh flamurin. Dhe, flamujt shfaqen në çdo ndeshje ndërkombëtare”, ka thënë Reichel.

“S’ka asgjë të keqe në shfaqjen e krenarisë me vendin tënd ose me origjinën tënde”, ka përfunduar diplomati.

Rast i rallë në simbolikat botërore

Nga Virgjil Kule

Shenja me duar e shqipes me dy krere eshte bere monopol i suksesshem i shqiptarise. Eshte nje gjetje vizuale qe simbolizon drejtperdrejt identitetin tone nepermjet nje imazhi sygjestionues teper te spikatur. Leshon nje mesazh specifik ngjashmerie me flamurin tone qe deperton menjehere ne syte dhe mendjet e kujtdo qe e shikon.

Megjithese relativisht e re ne kontekstin e sotem historik te globit, ajo ka zene vend denjesisht ne radhen e imazheve simbolike kryesore te tij. Kujtdo qe e shikon, ajo i sjell nder mend menjehere shqiptarine. Rast i ralle i afirmimimit te identitetit kombetar nepermjet nje gjesti te vetem.

Meriten per popullarizimin dhe ngulitjen e ketij simboli ne shkalle botorore e kane kryesisht futbollistet kosovare qe e kane demonstruar ate vazhdimisht ne stadiume e ne ndeshje te cilat shikohen nga e gjithe bota, sikunder eshte edhe kampionati i tanishem boteror.

Si e përkrahu Turqia Serbinë të premten kundër Zvicrës

Ambasada e Turqisë në Beograd, zyrtarisht kishte mbështetur Serbinë kundër Zvicres në ndeshjen e së premtes në Kupën Botërore që u zhvillua në Kaliningrad të Rusisë

“I urojmë fat ekipit të Serbisë që do të luajë në ndeshjen kundër Zvicrës në Kupën e Botës”, kishte shkruar Ambasada e Turqisë në Beograd, transmeton Gazeta Express.

Ndeshja përfundoi me fitoren e Zvicrës. Njëherit golat e futbollistëve kosovarë, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri vulosën fitore për kombëtaren e Zvicrës, e cila e vë atë buzë kualifikimit në raundin tjetër në Kupën e Botës.

Anglia e pamëshirshme ndaj Panamasë

Harry Kane me het-trik e ka frymëzuar Anglinë drejt fitores më të lartë në Kupën e Botës në Rusi duke ia siguruar kualifikimin në mesin e 16 skuadrave më të mira pas fitores 6-1 ndaj Panamasë të dielën në Nizhny Novgorod

Anglezët nisen takimin furishëm duke hapur serinë e golave tetë minuta brenda ndeshjes, kur John Stones shënoi me kokë pas një rivënieje nga këndi. Sulmuesi Harry Kane ngriti epërsinë në 2-0 duke qenë i saktë nga penalltia në minutën e 22-të.

Dominimin e madh të Anglisë e konfirmoi me një super gol Jassie Lingard, i cili pas një aksioni të rrjedhshëm gjeti këndin e lartë të portierit kundërshtar me një goditje të bukur nga rreth 20 metra largësi.

Anglezët pastaj shënuan edhe dy herë në pesë minutat e fundit të pjesës së parë me John Stones dhe Harry Kane, i cili përsëri shënoi në anën e njëjtë të portierit nga penalltia. Sulmuesit të Tottenhamit iu deshën pak më shumë se 15 minuta brenda pjesës së dytë për ta kompletuar het-trikun. Ai shënoi pasi pasimi i Lingard u devijua nga këmba e tij dhe përfundoi brenda portës kundërshtare. Kane tani ka 5 gola, duke lënë pas Cristiano Ronaldon dhe Romelu Lukakun me nga 4.

Golin e vetëm dhe të parin deri më tani në Botëror Panamaja e shënoi rreth 10 minuta para fundit, kur Baloy realizoi nga rreth gjashtë metra largësi. Çuditërisht ky gol i ka gëzuar tej mase tifozët e Panamasë, e cila tashmë edhe zyrtarisht eliminohet nga Kupa e Botës. Ndërkohë, Anglia e siguron kualifikimin në fazën e eliminimit direkt dhe do të luftojë për vendin e parë në grup kundër Belgjikës.

Toni Kroos shpëton Gjermaninë

Toni Kroos e ka shpëtuar Gjermaninë nga eliminimi i hershëm nga Kupa e Botës duke shënuar gol në minutën e pestë shtesë për fitoren 2-1 ndaj Suedisë të shtunën

Gjermania e nisi ndeshjen furishëm siç pritej dhe e rrezikoi portën suedeze, por Julian Draxler nuk arriti të shënonte nga një afërsi prej pesë metra. Gjermania ishte shumë dominuese gjatë gjithë pjesës së parë, por pa krijuar raste të tjera në vazhdim, raporton Gazeta Express.

Rastin e parë të Suedisë e ndali Manuel Neuer, pasi e priti goditjen e Marcus Berg, i cili së pari u pengua nga Jerome Boateng, por gjyqtari kryesor i ndeshjes nuk ua vuri veshin thirrjeve të suedezëve për penallti.

Megjithatë, Suedia e tronditi Gjermaninë duke e shfrytëzuar gabimin trashanik të Toni Kroos dhe duke i shënuar gol përmes Ola Toivonen, i cili e paraboloi Neuerin, pas gjysmë ore lojë. Neuer e shpëtoi edhe një herë Gjermaninë, kur e mbrojti goditjen e Bergut.

Kampioni në fuqi u fut në pjesën e dytë shumë më furishëm dhe brenda tre minutave shënoi përmes Marcus Reus.

Gjermania vazhdoi të dominimin dhe pati dy raste të mira përmes Thomas Muller dhe Jonas Hector brenda 10 minutave.

Gjërat për Gjermaninë u vështirësuan kur Jerome Boateng e mori kartonin e dytë të verdhë pas një dhe u përjashtua nga loja ndërhyrjeje të ashpër rreth tetë minuta para fundit.

Minutat e fundit ishin të zjarrtë së pari me Andreas Granqivst që bëri një pritje madhështore për t’ia mohuar golin Gjermanisë. Në anën tjetër edhe Manuel Neuer e shpëtoi skuadrën e tij nga humbja me një pritje fantastike pesë minuta para fundit.

Julian Brant qëlloi shtyllën dy minuta para fundit me një goditje tejet të fortë dhe kur u mundua se ai ishte rasti i fundit, Toni Kroos e përmirësoi gabimin e mëhershëm dhe ai siguroi fitoren Gjermanisë në minutën e 95-të.

Tani Gjermania ka 3 pikë aq sa Suedia në Grupin F. Këtij Grupi i prin Meksika me 6 pikë dhe e fundit është Koreja Jugore me 0 pikë. Gjermania ndeshjen e radhës do ta ketë kundër Koresë Jugore, ndërsa Suedia ndeshet me Meksikën.

Belgjika kualifikohet në mesin e 16 më të mirave në Rusi

Belgjika ka regjistruar një tjetër fitore në Rusi, duke e mposhtur 5-2 Tunizinë. 8 gola në dy takime, Belgjika deri më tani duket skuadra që po bind më së shumti në Rusi. Të besuarit e Roberto Martinez tashmë janë kualifikuar në mesin e 16 skuadrave më të mira në Kupën e Botës, pas fitores 5-2 kundër Tunizisë

Eden Hazard 6’ dhe 51’, Romelu Lukaku 16’ e 45’ si dhe Michy Batshuayi 90’, shënuan për fitoren e madhe të Belgjikës, kurse goliat e nderit për Belgjikën i shënuan Dylan Bronn 18’ dhe Wahbi Khazri 93′.

Belgjika tani është e para në Grupin G me gjashtë pikë, tri më shumë se Anglia që nesër luan me Panamanë dhe në rast fitoreje, do të shkojë gjithashtu në kuotën e 6 pikëve dhe do të luftojë me të besuarit e Martinezit për pozitën e parë.