Drita humb sërish, lamtumirë Champions League

Drita nuk ka arritur ta kalojë raundin e parë të Champions League, duke u eliminuar nga Malmo.Skuadra suedeze u tregua më e mirë në të dy takimet, duke e mposhtur atë kosovare me rezultat të përgjithshëm 5-0 – (3-0) në “Adem Jashari” dhe (2-0) në takimin e sotëm në Suedi

Dy golat e fitores në ndeshjen e kthimit, suedezët i realizuan në fillim të pjesës së dytë.Për 1-0 realizoi Carlos Strandberg në minutën e 55’, kurse në atë të 60’, Eric Larsson dyfishoi epërsinë, që doli të jetë rezultati përfundimtar, 2-0.Këtu mori fund aventura në Champions League. Por, skuadra kosovare do të vazhdojë të luajë në Evropë. Drita tani do të luajë në Europa League.

Pas Ronaldos edhe Zidane në Juventus

Zinedine Zidane do ta marrë rolin e ndihmës drejtorit sportiv në Juventus në muajin tetor, pohon një gazetar spanjoll

Francezi është i papunë momentalisht për shkak dha dorëheqje nga posti i trajnerit të Real Madridit menjëherë pasi ia fitoi Madridit titullin e tretë rresht në Ligën e Kampionëve, transmeton Gazeta Express.

Ka pasur sugjerime se ai do të mundë ta udhëhiqte Katarin në Kupën e Botës 2022, derisa stoli i ekipit kombëtar të Francës as që bëhet fjalë momentalisht sepse trajneri aktual Didier Deschamps i udhëhoqi “Les Blues” drejt triumfit të Kupën e Botës 2018 në Rusi.

Libertad Digital, duke u thirrur në burime të gazetarit Juanma Rodriguez, raporton se Zizou do ta marrë rolin e ndihmës drejtorit sportiv në Juve. Zidane ka pasur 200 paraqitje për Juventusin gjatë karrierës së tij, si dhe i ka fituar dy tituj të Serie A.

Pritje madhështore për Kroacinë edhe pa Kupën e Botës

Nuk arritën të kthehen në shtëpi me Kupën e Botës, por sërish futbollistët kroatë janë pritur në vendin e tyre si heronj dhe me të drejtë

Kroacia bëri një paraqitje mbresëlënëse në Rusi, duke thyer edhe arritjen më të madhe të tyre që ishte vitin 1998, kur shkuan deri në gjysmëfinale në Botërorin e Francës.

Me mijëra kroatë dolën në shesh për të mbështetur idhujt e tyre, të cilët parakaluan me një autobus të hapur dhe me medaljen e argjendtë në qafë.

Pritje legjendare , 500 mijë tifozë i urojnë kështu mirseardhjen ekipit kampion

Rreth 500 mijë francezë mbushën Champs-Elysees pasditen e së hënës, ku pritën heronjtë e tyre, të cilët rikthyen në Francë Kupën e Botës pasi mundën Kroacinë 4-2 në finalen e Botërorit një ditë më parë

Një festë e jashtëzakonshme pushtoi Francën një ditë më parë, ndërsa ajo ka vazhduar gjatë dhe ende nuk është mbyllur.

Ndërkohë, heronjtë francezë kanë zbritur në tokën e tyre të cilën e kthyen në “çatinë e botës” një ditë më parë pas triumfit në Rusi.

Cristiano Ronaldo prezantohet dhe flet për herë të parë si lojtar i Juventusit

Ronaldo ka bërë prezantimin e tij si lojtar i Juventus para gazetarëve italianë dhe jo vetëm. Këto kanë qenë deklaratat e bëra nga kampioni portugez

– Si ndihesh?

“Jam shumë i përgatitur për këtë sfidë. Kam besim dhe besoj se gjërat do të shkojnë si në klubet e tjera ku kam luajtur”.

– A je i mërzitur për largimin nga Real Madrid?

“Nuk jam aspak i mërzitur. Jam te një klub i madh me lojtarë të mëdhenj. Kam falënderuar Juventus-in për mundësinë që më ka dhënë.

– A do të vazhdosh të luash më kombëtaren?

“Nuk do t’ia kthej kurrë krahët kombëtares, nëse do të ketë nevojë për mua”.

– A ke ndonjë mesazh për tifozët e mërzitur të Real Madrid?

“Siç thashë më parë, ka qenë një histori e jashtëzakonshme ajo që kam pasur me Real Madrid, një klub që më ka ndihmuar shumë. Falënderoj tifozët, por tani duhet të nis një kapitull të ri të jetës sime”.

– Çfarë i thoni tifozëve të Juventus që ju kanë kërkuar Champions-in?

“Do të kërkoj t’i tregoj italianëve se jam një lojtar shumë i mirë, por nuk mendoj se kam diçka për të treguar. Më pëlqejnë sfidat, nuk jam asnjëherë i kënaqur me veten. Duhet të kesh edhe fat, por edhe duhet ta kërkosh fatin. E di se Champions League është një trofe që e duan të gjithë. Ekziston mundësia që ta fitojmë, por do të luajmë për të gjitha kompeticionet: Seria A, Champions, Kupa e Italisë. Champion është shumë i vështirë, siç e ka provuar vetë Juventus në finalet e fundit. Shpresoj të kem fat dhe ta fitojmë”.

– A kanë ndikuar te vendimi juaj duartrokitjet që keni marrë nga tifozët bardhezinj në ndeshjen e Champions League kundër Juventus?

“Ka qenë një moment shumë i bukur dhe special. Edhe pritja e sotme ka qenë shumë e bukur, motivuese për të ardhmen. I falënderoj për gjithçka”.

– A e dije që do të vije tek Juventus në përfundim të finales së Champions League?

“Nuk kisha vendosur akoma asgjë. Nuk mendoja se do të vija te një klub kaq i madh. Falë presidentit Agnelli dhe gjithë klubit që kanë menduar për mua. Jam mirë fizikisht dhe emocionalisht. Kjo etapë e re është një motivim i madh për mua”.

– A keni pasur oferta të tjera?

“Jo, ka qenë e vetmja”

– Kur do të vijë debutimi me Juventus?

“Do të filloj të stërvitem me 30 korrik. Dua të luajë në ndeshjen e parë të kampionatit”.

– A do të shkosh te Sporting në përfundim të kontratës me Juventus?

“Sporting është një skuadër shumë e rëndësishme për mua. Ajo që dua është të fitoj me Juventus, nuk kam ardhur këtu me pushime. Do të kërkoj t’ju befasoj të gjithëve”.

Festë në Paris, lot në Zagreb!(foto)

Mijëra tifozë francez kanë ndjekur finalen e madhe të Botërorit të Rusisë nga sheshi kryesorë “Champ de Mars”, pranë Kullës “Eiffel” në një ekran gjigand prej 140 metrash katror

Rreth 90 mijë tifozë kanë qenë të grumbulluar në këtë shesh për të ndjekur ndeshjen, ndërkohë që me mijëra kanë qenë edhe forcat e policisë që janë munduar të shmangin çdo problem gjatë grumbullimit të tifozëve, që kishin filluar të mblidheshin që nga ora 11:00 e paradites të së dielës.

Temperaturat e larta prej 31 gradësh nuk pengoi aspak festën që u bë në qendër të Parisit në pas këtij suksesi historik të përfaqësueses Franceze për herë të dytë në histori.

Edhe në qendër të Zagrebit rreth dy orë përpara fillimit të ndeshjes tifozët u grumbulluan në sheshet kryesore të veshur me fanellat e përfaqësueses së tyre dhe me flamujt kombëtarë.

Atmosfera u bë elektrizuese në momentin e golit të Perisic, por gjithçka për kroatët u mbyll në lot për humbjen e një shansi shumë të mirë, por që gjithsesi edhe kjo humbje la një shije pozitive për atë çka dha Kroacia në kampionatin botëror.

Luka Modric shpallet Lojtari më i Mirë i Kupës së Botës 2018

Kapiteni i Kroacisë, Luka Modric, e ka fituar Topin e Artë në Kupën e Botës 2018 në Rusi

Mesfushori i Real Madridit u shpall lojtari më i mirë i turneut pasi e ndihmoi Kroacinë ta arrijë finalen e së dielës, të cilën e humbi ndaj Francës.

Franca fitoi 4-2 ndaj Kroacisë, por Modric pati një turne të shkëlqyer duke e udhëhequr mesfushën kroate drejt finales historike, të parës ndonjëherë për këtë vend.

Modric i ka lënë pas Eden Hazardin dhe Antoine Griezmannin, në vendin e dytë dhe tretë përkatësisht.

Franca shpallet kampione e Botës për herë të dytë

Franca e ka fituar për herë të dytë Kupën e Botës pasi e mposhti Kroacinë në finale të Botërorit Rusia 2018 të dielën në Moskë

Pas Botërorit më 1998 në shtëpinë e vet, Franca e ka fituar edhe Botërorin Rusia 2018, duke e mposhtur Kroacinë 4-2, e cila bëri histori duke e arritur finalen e Kupës së Botës për herë të parë.

Francezët, që vinin nga një finale zhgënjyese në EURO 2016 kur u mposhtën nga Portugalia, shënoi në rastin e parë në ndeshje, përkundër një dominimi të Kroacisë, kur Mario Mandzukic shënoi në portën e vet pas një harkimi nga Antoine Griezmann, raporton Gazeta Express.

Por, dominimi i Kroacisë në këtë pjesë lojë u shpërblye nga një veprim fantastik vetjak i anësorit të Interit, Ivan Perisic, i cili shënoi me gjysmë-vollei për 1-1 pas rreth gjysmë ore lojë.

Pesë minuta para fundit, Franca fitoi penallti kontroverse, e cila u akordua vetëm pasi gjyqtar i ndeshjes e konsultoi VAR-in (video asistentin e referit), të cilën në gol e konvertoi Antoine Griezmann.

Me kaq u mbyll një pjesë e parë, në të cilën Kroacia mbase meritoi më shumë. Megjithatë, Franca u fut në pjesën e dytë me një fytyrë tjetër dhe u tregua vrastare në çdo rast duke mos i lëshuar mundësitë.

Paul Pogba shënoi nga distanca duke e lënë të shtangur portierin kroat kur akrepat treguan një orë lojë. Për t’ia këputur këmbët kroatëve, Kylian Mbappe shënoi super gol nga largësia vetëm pesë minuta më pas.

Një fije shprese Kroacisë ia dha Hugo Loris me një gabim trashanik, kur tentoi ta kalonte sulmuesin Mandzukic, i cili ia vodhi topin dhe shënoi në portën e zbrazet tamam kur kishin mbetur vetëm edhe 20 minuta lojë. Kroacia u mundua deri në fund, por Franca u tregua tejet e qëndrueshme duke mos pranuar më gola.

Pamje të rralla: Para 28 viteve Modric ishte bari i dhive, nesër e udhëheq Kroacinë në finale të Botërorit

Janë publikuar disa pamje të rralla të kapitenit të Kroacisë, Luka Modric, kur ishte vetëm pesëvjeçar. Modric do të jetë kapiten i Kroacisë në finalen e parë historike të saj në Kupën e Botës të dielën kundër Francës. Ai do ta organizojë mesfushën kroate, por para 28 viteve ruajtja e dhive në bjeshkën Velebit ishte detyra e tij më e vështirë, transmeton Gazeta Express

Pavle Balenovic e kapi Modricin në kamerën e tij teksa po e xhironte një dokumentar për kafshët e egra në mesin e viteve 1989 dhe 1990, por vetëm tani e ka kuptuar se në videot e tij ishte një fëmijë që sot është superyll në ekipin e Real Madridit, transmeton Gazeta Express.

“Familja Modric ishte shumë e mirë, njerëz këndshëm. I vizitoja sa herë që shkoja për të xhiruar për kafshët e egra në bjeshkë. Mora pamje të mikut tim dhe të birit të tij teksa po i mblidhnin dhitë teksa e xhiroja dokumentarin për kafshët e egra. Ndodhi më 1990, pak para se lufta ta shkatërronte shtëpinë e tyre. Para pak vitesh zbulova se kush ishte djaloshi i vogël që po i mblidhte dhitë me të atin në episodin tim. Ai djalosh u bë futbollist i famshëm kroat – Luka Modric”, ka shkruar Pavle, përcjell Express.

Ai ka thënë se Modric nuk i ka parë këto pamje, pasi ato janë publikuar për herë të parë tash së fundmi.
“Ai nuk i ka parë këto pamje (të bëra më 1989-90) sepse kjo është hera e parë që publikohen”, tregoi ai.

Belgjika e fiton vendin e tretë

Belgjika e ka fituar vendin e tretë në Kupën e Botës 2018 në Rusi, pasi e mposhti Anglinë 2-0 në meçin për medalje të bronztë shtunën në Shën Petersburg

Djelmoshat e Roberto Martinez e nisen furishëm ballafaqimin duke kaluar në epërsi pas vetëm katër minutave lojë, kur mbrojtësi Thomas Meunier shënoi pas një harkimi të përkryer nga Naser Chadli, raporton Gazeta Express.

Në vazhdim Anglia kontrolloi më shumë lojën por nuk arriti të krijoi, ndërsa Belgjika e humbi mesfushorin Chadli i cili u detyrua ta lërë ndeshjen shkaku i lëndimit pesë minuta para pushimit mes pjesëve.

Gareth Southgate bëri dy zëvendësime në fillim të pjesës së dytë, duke e futur Marcus Rashfordin në vend të Raheem Sterling dhe Jessie Lingard në vend të Danny Rose.

Megjithatë, kjo nuk i bëri shumë punë anglezëve të cilët nuk arritën t’i konkretizonin rastet e krijuara në pjesë të dytë.

Në anën tjetër, Belgjika u tregua vrastare para portës dhe e vulosi fitoren pasi Hazard shënoi ballë për ballë me Jordan Pickford, rreth shtatë minuta para fundit.

Anglia e mbyll Botërorin se skuadra e katërt më e mirë, ndërsa Belgjika në vendin e tretë dhe merr medaljen e bronztë.