Lindja e Mesme ka nevojë për një të “dashur” të qëndrueshëm

Nga Steven A. Cook

“Vendet arabe papritmas e shikojnë Vladimir Putinin si tërheqës sepse ata ndihen të shpërfillur nga Uashingtoni”

Kur Rusia ndërhyri në Siri në shtator të vitit 2015, kjo erdhi si surprizë për pothuajse të gjithë. Moska kishte qenë jashtë loje për kaq shumë kohë saqë ideja se do të mund të projektonte fuqinë e saj përtej “zonave të huaja afër saj”, nuk i kishte shkuar askujt ndërmend për pothuajse 25 vjet. Vendimi i presidentit rus Vladimir Putin për të shpëtuar presidentin sirian Bashar al-Assad e ndryshoi gjithë këtë.

Që atëherë, janë shfaqur dy koncepte rrënjësisht të ndryshme të fuqisë ruse. Shumë analistë besojnë se fushata ruse e fuqisë dhe ndikimit në Lindjen e Mesme është një tregues se rivaliteti global midis Uashingtonit dhe Moskës i së kaluarës, është kthyer në të tashmen dhe të ardhmen. Megjithatë, ka edhe një grup të vogël kundërshtarësh – specialistë të Rusisë, ish-zyrtarë të SHBA-së dhe gazetarë – të kësaj pikëpamje. Ata besojnë se rusët janë në fakt mjaft të dobët, të varur financiarisht dhe të ngecur në Siri. Më e mira që ata mund të thonë është se Putin po luan ashpërsisht mirë.

Edhe pse ky pretendim mund të jetë tërheqës, është i pasaktë. Rusët kanë një strategji dhe fuqi të qëndrueshme. Pyetja është: Çfarë bëjnë Shtetet e Bashkuara për këtë?

Më 26 dhjetor 1991, çekiçi dhe drapri i Bashkimit Sovjetik u hoq nga flamuri në Kremlin për herë të fundit. Kjo ishte një ditë e tmerrshme për Putinin – jo sepse ai është një komunist i rafinuar, por më tepër për shkak se ai është një nacionalist krenar. Tani është koha e shpagimit për gati tre dekada të poshtërimit të Moskës. Dhe ku ka më mirë për të filluar se sa Lindja e Mesme, ku aleatët e Shteteve të Bashkuara tashmë janë shumë të pakënaqur.

Që nga demonstrimi i forcës së Moskës (me ndihmën e Iranit) në Siri, rusët kanë promovuar veten si një alternativë të besueshme për amerikanët në aleatëve tradicionalë të SHBA-ve. Me shitjen e armëve, marrëveshjet ekonomike dhe manovrimin diplomatik, Rusia ka qenë e efektshme në tërheqjen e Turqisë dhe Egjiptit nga Shtetet e Bashkuara, megjithëse jo plotësisht, më afër orbitës së Rusisë. Mbreti Salman i Arabisë Saudite udhëtoi për në Moskë tetorin e shkuar – vizita e parë ndonjëherë nga një mbret saudit – për të diskutuar mbi çmimet e naftës dhe për të mbrojtur shkurtimet amerikane. Dhe tani që Shtetet e Bashkuara janë prodhuesi kryesor i naftës në botë, ka të ngjarë që të ketë më shumë bashkëpunim midis rusëve dhe shteteve të Gjirit të Arabisë në një përpjekje për të siguruar që çmimet globale të naftës janë të favorshme për interesat e tyre. Edhe izraelitët kanë shkelur vazhdimisht mbi një rrugë që të çon drejt Moskës gjatë disa viteve të fundit, me shpresën e bindjes së Putinit për t’u kujdesur për interesat e tyre në Siri.

Ky është një rekord solid i arritjeve. Në hapësirën prej më pak se një dekade, Lindja e Mesme është transformuar nga një rajon në të cilin Shtetet e Bashkuara ishin mbizotëruese në atë që Uashingtoni dhe Moska konkurojnë. Në Siri, rusët kanë demonstruar vullnet politik dhe fuqi të qëndrueshme. Kjo është më e rëndësishme se, për shembull, madhësia e ekonomisë së Rusisë, e cila është përdorur si një tregues i dobësisë së Moskës. Të besosh se fuqia ruse është kalimtare rrezikon fuqizimin e ideve dhe supozimeve rreth botës që ngjall vetëkënaqësi. Uashingtoni ka nevojë për të kundërtën.

Pra, çfarë duhet të bëjnë Shtetet e Bashkuara për Rusinë në Lindjen e Mesme? Para se të bëjnë diçka, politikëbërësit duhet ta njohin realitetin: Rusët nuk po largohen, ata kanë një strategji për të dobësuar Perëndimin dhe ajo fillon me Lindjen e Mesme. Për më tepër, Moska nuk ka më bagazhin ideologjik të komunizmit, duke e bërë më të lehtë për të bërë ndërhyrje në rajon.

Hapi i ardhshëm është që të njëjtët zyrtarë të bëjnë vetes dy pyetje: Së pari, çfarë është e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara në Lindjen e Mesme? Përgjigjja është mjaft e drejtpërdrejtë – përmbajtja e Iranit, lufta kundër terroristëve, ndihma për sigurimin e sigurisë së Izraelit dhe sigurimi që asnjë vend të mos dominojë rajonin. Së dyti, çfarë është ajo që i bën udhëheqësit në rajon të kërkojnë lidhje më të ngushta me Moskën? Përgjigja këtu është më pak e prekshme dhe disi e diskutueshme, por ajo minimizohet drejt lidershipit dhe angazhimit.

Turqit, egjiptianët, izraelitët, sauditët dhe emiratët janë vëzhgues të sofistikuar të politikës amerikane. Ata e pranojnë se mosfunksionimi politik i Uashingtonit mund të ndikojë në marrëdhëniet dypalëshe. Gjatë dekadës së fundit, Egjipti, Arabia Saudite dhe Izraeli janë bërë tema ndarëse në Shtetet e Bashkuara. Ekziston edhe spektakli i degëve legjislative dhe ekzekutive amerikane që nuk janë në gjendje të menaxhojnë detyrat më rutinore të qeverisjes pa harxhuar energji me luftën ideologjike. Kjo i bën udhëheqësit në Lindjen e Mesme të cilët prej kohësh janë mbështetur në sigurinë amerikane të shqetësuar se Shtetet e Bashkuara janë në rënie dhe kështu kanë filluar të ndjekin, pjesërisht, një opsion tjetër – Rusinë. Si rrjedhojë, një nga gjërat më të mira që amerikanët mund të bëjnë për t’iu kundërvënë rusëve në Lindjen e Mesme është të lënë mënjanë luftën partizane që po dobëson dhe destabilizon Shtetet e Bashkuara. Duke pasur parasysh rrethanat e tanishme, kjo është një detyrë e vështirë, por nëse Kongresi dhe Shtëpia e Bardhë nuk do të bëhen serioze për kërcënimin rus, ata do t’i dorëzojnë pjesë të Lindjes së Mesme Moskës, në atë që me siguri do të ishte një nga gabimet më të mëdha jo të detyruara në politikën e jashtme amerikane.

Në të njëjtën kohë, Uashingtoni duhet të angazhohet për sigurinë e miqve dhe aleatëve të saj, edhe nëse kjo kërkon një sasi të caktuar të kompromisit moral të stomakut. Nëse këto vende ndajnë interesat e gjera të Shteteve të Bashkuara, atëherë është e rëndësishme që Uashingtoni t’i mbështesë ato në fjalë dhe vepra. Dhe kjo nuk do të thotë vetëm t’i shesësh atyre “armë të bukura” siç tha Presidenti amerikan Donald Trump gjatë vizitës së tij në Arabinë Saudite në pranverën e vitit 2017. Kjo do të thotë marrjen e vendimeve të vështira si pranimi dhe mbështetja e pozicionit turk jo vetëm me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), por edhe bashkëpunëtorët e tyre, Njësitë për Mbrojtjen e Popullit (YPG), që ka shërbyer si aleati kryesor i Uashingtonit në luftën kundër Shtetit Islamik në Siri. Kjo, nga ana tjetër, do të kërkonte vendosjen e më shumë trupave amerikane në Siri për të mbajtur vijat kundër Shtetit Islamik dhe për të penguar Iranin.

Kjo gjithashtu do të thotë rivendosjen e ndihmës ushtarake ndaj Egjiptit pavarësisht brutalitetit të sundimit të Abdel Fattah al-Sisi dhe t’u japë izraelitëve një dritë jeshile për të bërë atë që ata besojnë se është e nevojshme për të mbrojtur veten nga Irani dhe Hezbollahu në Siri dhe Liban, duke shmangur nevojën për liderët izraelitë që të kërkojnë vazhdimisht ndihmën dhe sigurimin e Moskës. Dhe së fundi, do të thotë përdorimi i forcës ushtarake amerikane për të shkatërruar kapacitetin e iranianëve dhe Houthit në Jemen që kërcënon sigurinë e Arabisë Saudite, duke i lejuar sauditët që të nxjerrin veten nga një konflikt dobësues. Duke i lënë Sauditët të rrjedhin gjak në Jemen nuk është vetëm një fitim strategjik për Teheranin, por edhe për Moskën, e cila do të ishte shumë e lumtur të shihte aleancën primare arabe të Uashingtonit të mbërthyer atje dhe që ka nevojë për një litar shpëtimi që politikëbërësit e SHBA-ve janë shumë ambivalent për të ofruar.

Rusët janë më të fortë se çka qenë në dekadat e fundit, por kjo nuk do të thotë se ata janë të fortë. Demonstrimi i forcave ushtarake të Moskës në Siri është kryesisht kundër milicive të trajnuar keq, grupeve të ekstremistëve dhe fëmijëve të pafajshëm. Lufta midis “mercenarëve” rusë dhe ushtarëve amerikanë në shkurt që thuhet se vrau shumicën e forcave ruse dhe asnjë amerikan tregoi se çfarëdo forme brutale që Rusia mund të përdorë, ata thjesht nuk konkurojnë dot me Shtetet e Bashkuara. Ky është një fakt që ambasadorët e SHBA-ve, të dërguarit dhe dhëndrit duhet t’u përcjellin vendimmarrësve në Kajro, Ankara dhe kryeqytete të tjera ku Moska po shet pajisjet e saj ushtarake.

Për ta theksuar këtë pikë, Shtetet e Bashkuara duhet të nxjerrin në shesh blofin e Rusisë. Ka pasur shumë pak raste kur Uashingtoni ka protestuar në mënyrë të zjarrtë për “manovrat e pasigurta” të ushtrisë ruse në ajër ose në det të hapur. Ashtu si shkëmbimi i zjarrit në shkretëtirën siriane, Shtetet e Bashkuara duhet ta bëjnë të qartë se ka pasoja për këto provokime ushtarake. Natyrisht, ekzistojnë rreziqe të përshkallëzimit të kësaj qasjeje, por ka gjithashtu mangësi të konsiderueshme për të demonstruar dobësi përballë provokimeve ruse. Përfundimisht, Shtetet e Bashkuara do të bënin një farë të mirë nëse do të përfshiheshin në fushatën e vet të luftës së informacionit, duke theksuar se sa sirianë kanë vrarë rusët, sa shumë myslimanë Vladimir Putin ka vrarë në Çeçeni dhe sa ekstremistë ka krijuar Moska në këtë proces.

Nëse Shtetet e Bashkuara janë, siç tha Sekretari i Mbrojtjes James Mattis në janar, në një epokë të re të konkurrencës së madhe të fuqisë, është koha që Shtetet e Bashkuara të trajtojnë situatën sa më seriozisht. Putini duhet të çlirohet nga iluzioni i nocionit se Lindja e Mesme është vendi më i favorshëm për të filluar dobësimin e Perëndimit dhe Shteteve të Bashkuara. Amerikanët edhe më parë përmbajtën dhe larguan ndikimin e Moskës në rajon; nuk ka asnjë arsye për të besuar se ata nuk mund ta bëjnë atë përsëri – por vetëm nëse ata kanë urtësinë për të njohur atë që është e rëndësishme në botë tani dhe stomakun e përbashkët të fortë për të përmbushur sfidën. Nuk është më e qartë për aleatët në Lindjen e Mesme që ata e kanë diçka të tillë./Foreign Policy – Lexo.al/

“Modeli i 2 gjermanive”, Kosovën e shpie në Beograd, jo në OKB

Nga Prof. Dr. Mehdi Hyseni

*** Enver Hoxhaj: “ Modeli i dy gjermanive interesant për anëtarësim në OKB” !!!
Parullë e leverdishme propagandistike dhe demagogjike politike kjo, sa për t’i hedhur hi syve dhe për ta mashtruar popullin dhe mbarë opinionin kombëtar dhe ndërkombëtar, e cila nuk vlen asgjë më shumë sesa “kumbulla të thara ” të rakisë më të keqe të politikës kolonialiste dhe imperialiste të Serbisë, sepse Kosovën e shpie drejt e shpejt në Beograd, JO në OKB, o “stërnipër të Kainit, tebdilë si barinjë”, do t’u mallkonte Fan S. Noli. – Der kur do ta gënjeni këtë popull të shkretë?

Edhe kjo deklaratë diletante dhe naive apolitike e Enver Hoxhajt dëshmon se Kosova është e rrezikuar më keq e më shumë nga diletantët, gënjshtarët, mashtruesit, korrupcionistët dhe shfrytëzuesit e politikës së brendshme drejtuese të Kosovës sesa nga të të gjithë armiqtë e jashtëm të saj. Këtë e ilustrojnë edhe këto gënjeshtra të tyre: Dialogu i Brukselit (2011-2018); Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi; Marrëveshja për Srpska zajednicën; korrupsioni, krimi, papunësia dhe varfëria enorme (mbi 41%), si dhe eksodi sistematik …etj.

*** Rrej me muaj, e rrej me vjet, e, pse askush popullin se vet (2000-2018)?!

Ndër të tjera rrena dhe mashtrime, janë edhe këto:”Serbia na njohu de fakto dhe de jure; Dialogu i Brukselit është historik dhe teknik, jo politik ( e, si mund të jetë “historik” një dialog teknik?! -M.H.); Mbyllja e Dialogut në Bruksel, do të sjellë njohjn e Kosovës nga Serbia; Pranimi i modelit të DY GJERMANIVE, Kosovës do t’ia sigurojë karrigen në OKB… si dhe gënjeshtra të tjera bajate, që as kompjuteri më modern nuk mund t’i memorizoj në “kokën” e vet.

Formula e “ dy gjermanive” për Beogradin zyrtar, do të ishte garancia më e madhe e kthimit të Kosovës nën Serbi.

Me këtë rast (gradualisht, hap pas hapi, do të davaritej pavarësia e supervizuar e Kosovës), do të humbiste populli dhe Kosova, jo enver hoxhajt, hashim thaçët, kadri veselët, xhavit halitët, ramush haradinajt…, sepse me kthimin eventual të Kosovës nën Serbi, këta do t’i rezervonin postet e tyre në qeverinë dhe në parlamentin e Serbisë, ashtu sikurse qeveritarët dhe parlamentarët e “Srpska listës” në qeverinë dhe në kuvendin e Kosovës. Mirëpo, ky, do të ishte edhe fundi i shtetit të pavarur të Kosovës.

Pranimn e modelit të “dy gjermanive”, e pranojnë vetëm “heronjtë” milionerë, sepse me çdo kusht duan ta ruajnë kolltukun dhe pasurinë e tyre të paligjshme. Këtij soji “heronjsh” nuk u dhimbset as populli e as Kosova, por vetëm “xhepi”, posti, luksi dhe karriera e tyre, e krijuar me djersën dhe me gjakun e popullit të varfër si brenda, ashtu edhe jashtë Kosovës në diasporë.

Jo vetëm “modeli i 2 gjermanive”, por çfarëdo qoftë modeli, që do t’i imponohej Kosovës në Dialogun e Brukselit (2011-2018), me qëllim të arritjes së ndonjë kompromisi të keq politik serbo-kosovar, do të jetë me pasoja fatale për pavarësinë e Kosovës, e cila, fatkeqësisht (sipas parimeve të së drejtës ndërkombëtare dhe Kartës së Kombeve të Bashkuara) ende nuk ka sovranitetin e jashtëm.

Këtë nonsens juridik ndërkombëtar e provon edhe Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së ( e cila e mohon pavarësinë e Kosovës), në bazë të së cilës po zhvillohet Dialogu i Brukselit(2011-2018).

Ndryshe, sikur Kosova të kishte sovranitetin e plotë, marionetat politike nuk do të kishin pranuar kurrfarë dialogu me krerët serbë të Beogradit, pa e njohur Serbia Republikën e pavarur dhe sovrane të Kosovës, duke qenë të bindur se, sa më afër Beogradit, aq më afër anëtarësimit në Kombet e Bashkuara. Kjo diplomaci është e Beogradit dhe e Moskës, sepse asnjëra e as tjetra, kurrë nuk do të pranojnë që Kosova të jetë anëtare e OKB-së.

Këtë e thotë, edhe VETO-ja bllokuese e Rusisë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Ndaj, pse të pranojmë të negociojmë me Serbinë, para se ajo ta njohë Republikën e Kosovës?!

Sigurisht se, një model i tillë, i tjeklauar, që nuk përkon as me kohën e as me realitetet e krijuara në Evropën Lidore dhe Juglinodre (1989-2018) për normalizimin e marrëdhënieve të Kosovës me Serbinë, “është interesant” vetem për ish-kryediplomatin e Kosovës, Enver Hoxhaj , sepse ai konsideron se “me pranimin e tij, Kosova do të anëtarësohej më shpejt në OKB”!?

Mirëpo, kjo është vetëm një miopi dhe utopi diplomatike, sepse një model i tillë stereotip, që tanimë i përket të së kaluarës historike të shekullit XX të marrëdhënieve ndërkombëtare të luftës së ftohtë, Kosovën nuk do ta çonte në OKB, por, do ta justifikonte mosnjohjen e saj nga ana e Kombeve të Bashkuara, duke i “rezervuar” rikthimin gradual të saj nën ombrellën e sovranitetit kolonial të Serbisë së Madhe.

Ky do të ishte “efekti pozitiv” i afrimit të Kosovës me OKB-në në favor të Serbisë gjenocidale.
Këtë të vërtetë, Enver Hoxhajt dhe presidenti i Hashim Thaçi, do të duhej ta dinin se, Republika Demokratike Gjermane nuk ka hyrë në OKB si rezultat i normalizimit të marrëdhënieve me Republikën Federale të Gjermanisë Perëndimore (pa e njohur reciprokisht njëra-tjetrën), por në saje të influences, të ndërhyrjes dhe të diktat direkt të BRSS-së në OKB si superfuqi botërore.

Ndërkaq, sot, edhe pas shembjes së BRSS-së, me Kosovën po ndodh e kundërta, edhe pse Kosova ka mbështetjen e Amerikës (si e vetmja superfuqi botërore) dhe të fuqive të mëdha të BE-së, kjo nuk është anëtare e OKB-së, pikërisht pse Rusia dhe Kina nuk e njohin Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran. Ky është problemi i subjektivitetit juridik ndërkombëtar të Kosovës, që ka shkaktuar VET0-ja e Rusisë dhe abstenimi i Kinës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Ndaj, duke marrë parasysh këtë fakt, pranimi i “modelit të dy gjermanive” si kompromis eventual politik i normalizimit të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës nën patronatin e BE-së për zgjidhjen e problemit të Veriut të Kosovës, në negociatat ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit (qoftë në nivel presidentësh a kryeministrash), do ta zhvleftlësonte Planin e Marti Ahtisarit dhe, në vend të tij, do të vinte në shprehje ndonjë plan tjetër, sikurse dikur “Plani Z 4” sipas të cilit minoritetit serb në Kroaci i garantohej autonomia e plotë politike dhe territoriale brenda territorit dhe shtetit sovran të Republikës së Kroacisë.

Në të vërtetë, ky edhe është objektivi i zhvillimit të dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit, që minoritetit kolon serb në Veriun e Kosovës, të paktën t’i njihet statusi special i autonomisë politike dhe territoriale në kuadrin e shtetit të pavarur të Kosovës. Ndryshe, refuzimi i tij eventual nga pala shqiptare, do ta radikalizonte kërkesën e Beogradit zyrtar, që në Veriun e Kosovës, të krijohej një mini “Republika srpska” e Bosnjës me lidhje të forta me Beogradin dhe me Palen, gjëqë kjo formulë serbomadhe, pa dyshim se, do të çonte në copëtimin territorial dhe shtetëror të Republikës së Kosovës, pavarësisht se çfarë thonë kundërshtarët e kësaj teze serbe qoftë në Prishtinë, qoftë në Bruksel apo në Uashington.

Nëse diplomacia e qeverisë së Kosovës në bisedime që po zhvillohen në Bruksel (2011-2018) me palën serbe të vuçiqëve të Beogradit kinse për normalizimin e marrëdhënieve të Kosovës me Serbinë, do të pranonte “modelin e dy gjermanive” (pa e njohur Serbia Republikën e pavarur të Kosovës), kjo formulë, në asnjë mënyrë nuk do ta ndihmonte, as nuk do ta përshpejtonte procedurën formale ligjore, që Kosova të bëhej anëtare e OKB-së në Nju-Jork (pavarësisht nga fakti se, sipas së drejtës ndërkombëtare Kosova e meriton të jetë anëtare e OKB-së), por stuhishëm, Kosovën do ta çonte në përqafimin kolonial të Serbisë.

-Po, “model interesant” për Beogradin, por jo, edhe për aderimin dhe përshpejtimin e Kosovës në OKB!

Kësi farë përfundimi naiv dhe të gabuar të ish-kryediplomatit të Kosovës, Enver Hoxhaj, se gjoja zbatimi i “modelit të dy gjermanive po e bëjka “interesant anëtarësimin e Kosovës në OKB”, mund ta japin vetëm ata që nuk kanë lidhje me historinë, me politikën, me diplomacinë dhe me të drejtën ndërkombëtare, sepse ribashkimi i dy gjermanive në viitin 1989 pas rrëzimit të Murit të Berlinit, nuk është bërë si rezultat i normalizimit të marrëdhënieve të tyre, të cilat, nuk e kanë njohur njëra-tjetrën gjatë periudhës së luftës së ftohtë (1948-1989), por si rezultat i angazhimit maksimal dhe të drejtpërdrejtë të politikës së jashtme dhe të diplomacisë racionale të Republikes Federale të Gjermanisë Perëndimore nën drejtimin e kancelirt Helmut Kol dhe të ministrit të Jashtëm të tij, Hans Ditrih Gensher.

Gjithashtu, faktor tjetër vendimtar për ribashkimin e dy gjermanive, ishte edhe përfundimi i kaptinës 41-vjeçare i luftës së ftohtë midis dy superfuqive botërore (SHBA dhe BRSS), me ç’rast, së pari, erdhi në shprehje shthurja e Traktatit të Varshavës ( formuar më 1955 si kundërpeshë e Paktit të NATO-s), përkatësisht shembja e përjetshme e Bashkimit Sovjetik si superfuqi botërore.

Këtë oportunitet historiko-gjeopolitik dhe diplomatik të prishjes së sistemit bipolar të marrëdhënieve politike ndërkombëtare, Gjermania Perëndimore me në krye kancelarin Helmut Kol dhe me ministrin e Jashtëm Hans Ditrih Gensher, diti ta kapitalizojë në favorin e rikthimit të së drejtës historike të popullit gjerman mbi territorin e vet. Kjo strategji kombëtare dhe shtetërore vizionare e tandemit Kol – Gensher, solli në ribashkimin e popullit dhe të territorit gjerman.

Pra, në rastin konkret, kemi të bëjmë me një popull gjerman, me një shtet gjerman, me një territor gjerman, jo me dy popuj të ndryshëm, jo me dy territore të ndryshme, jo me dy shtete të ndryshme siç janë Serbia dhe Kosova, jo me dy popuj të ndryshëm siç janë shqiptarët dhe serbët, të cilët janë në konflikt të hapur që nga viti 1878, për shkak të pushtimit, të kontestimit, të kolonizimit dhe të aneksimit të territorit indigjen të kombit shqiptar dhe të Shqipërisë Etnike.

Ky konflikt shekullor, si dhe gjenocidet e kyera qindravjeçare të Serbisë dhe të serbëve mbi shqiptarët dhe mbi territoret e Shqipërisë Etnike, janë pengesa kryesore, që Kosova të hyjë në çfarëdo dialogu a negociatash me Serbinë, pa involvimin e Tiranës zyrtare dhe të shqiptarëve të Anamoravës (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë).

“Modeli i dy gjermanive” nuk është substitut i “Planit të Marti Ahtisarit”, por antitezë e tij, që shpie në zhvlerësimin gradual të statusit të pavarësisë së Kosovës!

Se formula e “dy gjermanive” nuk u bie tamam Kosovës dhe Serbisë, kam shkruar që në vitin 2007, si dhe në tetor 2012, kur diplomati gjerman Volfgang Ishinger e propozoi si opsion për zgjidhjen e statusit politik të Kosovës. Mirëpo, Beogradi dhe Moska e patën refezuar atë si të papranueshme për palën serbe. Si rrjedhim i dështimit të bisedimeve serbo-shqiptare në Vjenë, nën drejtimin e emisarit special të Kombeve të Bashkuara, Marti Ahtisari, kur OKB-ja ia imponoi Serbisë dhe Kosovës, “Planin e Marti Ahtisarit”, sipas të cilit, Kosova më 17 shkurt 2008 fitoi pavarësinë unilaterale nën mbikëqyrjen e bashkësisë ndërkombëtare, duke falënderuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe 22 shteteve të Bashkimit Evropian (BE).

Edhe pse “ Plani i Marti Ahtisarit” ishte në kundërshtim me të drejtën historike, me të drejtën legjitime, si dhe me të drejtën e plotë të vetëvendosjes ngaqë popullit shqiptar të Kosovës iu mohua e drejta demokratike e deklarimit të tij me Referendum për statusin politik të Kosovës, si dhe në anën tjetër minoritetit kolon serb i njohu më shumë të drejta sesa që i takonin sipas së drejtës ndërkombëtare, posaçërisht kur është fjala për “decentralizimin” ekstraterritorial të Kosovës, “Plani i Marti Ahtisarit” i hapi rrugë Kosovës, që të shkëputej nga Serbia kolonialiste.

Gjithashtu, “Planin e Marti Ahtisarit”, e mbështeti edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë, më 22 korrik 2010, ku sipas Opinionit Këshillëdhënës të saj, shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, ishte në përputhje të plotë me parimet e së drejtës ndërkombëtare.

Megjithëkëtë vlerësim të kualifikuar juridik të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, Serbia nuk e njeh as “Planin e Marti Ahtisarit” e as Deklaratën e shpalljes së pavarësisës së Kosovës më 17 shkurt 2008. Ky është motivi thelbësor, pse Serbia (postfestum, pasi e ka humbur koloninë e saj 100-vjeçare-Kosovën shqiptare) e ka kurdisur dhe, ua ka imponuar një dialog të ri Kosovës, Bashkimit Evropian dhe Amerikës, që do të thotë nuk është fjala vetëm për veriun e Kosovës, por për mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës nga ana e Beogradit.

Kjo është arsyeja, pse politika dhe diplomacia e Beogradit është në kërkim të modeleve të ndryshme autonomiste evropiane, në saje të së cilave, kolonëve serbë në Kosovë, do t’u mundësonte krijimin e kantoneve autonome politike dhe territoriale sipas “sistemit të decentralizimit” të komunave serbe në Kosovë, duke filluar me eksperimentin e parë në Veriun e Kosovës, i cili, qe 18 vjet ndodhet jashtë sovranitetit të Republikës së Kosovës.

Ndëshkimi diplomatik i Kosovës dhe mundësitë e imponuara!

Nga Dreni Dushi

Intervenimi i NATO-s në Kosovë paraqet një nga sfidimet më të mëdha në historinë e politikës bashkëkohore ndërkombëtare të parimit të sovranitetit nga parimet idealiste të të drejtave të njeriut. Ndonëse Serbia përmes pozitës së saj shumë të favorshme gjeopolitike arriti ta “zbehë” ligjshmërinë e këtij intervenimi, nuk arriti ta zbeh legjitimitetin dhe të drejtën morale që posedonte NATO.

Si vend me fuqi të konsiderueshme politike, dhe me lidhje të fuqishme me Rusinë si një nga vendet më të fuqishme në politikën globale, Serbia arriti ta menaxhoj dështimin e Sllobodan Millosheviçit në Kosovë me sukses të konsiderueshëm. Përmes një elite politike të instaluar në Kosovë nga faktori ndërkombëtar (që e kryeson Franca), u arrit të ndahet qyteti i resurseve industriale, Mitorvica, u pranua decentralizimi, dhe së fundi Asociacioni (autonomia) e serbëve të Veriut të Kosovës si ndarje edhe de-jure e saj, tërë kjo nga një mashtrim modus-vivendi i shqiptarëve të Kosovës përmes krijimit të mundësive për tejkalimin e Pakos së Ahtisarit.

Epilogu që nga pozicioni i ndonjë nacionalisti mund të jetë shumë i dëmshëm për Kosovën, nuk ka ndonjë adresë individuale, por më shumë, i nënshtrohet realizmit të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe pse jo, njerëzore. Këto nuk do të ishin të mundshme me UÇK-në në pozicionin e opozitës, andaj u bë çmos që akterë të thirrur në UÇK, të jenë protagonistët e këtyre proceseve, të cilat nuk duhet gjykuar me ndonjë emocion idealist, marrë parasysh gjendjen e zhvillimit social të shqiptarëve në Ballkan, UÇK si tërësi, nuk mund të fajsohet për asnjë dështim diplomatik të Kosovës.

Si mund të kuptohet kjo? Në real politikën e marrëdhënieve ndërkombëtare, Kosova paraqet pa dyshim një sukses të NATO-s, meqë ky intervenim ndaloi gjenocidin serb mbi shqiptarët e Kosovës. Por kjo nuk do të thotë se politika botërore, çan kokën për aftësinë e një popullësie për të derivuar një elitë të mirëfilltë politike në krye të saj, e aq më pak, bota, ndonëse mund të ketë qenë e interesuar të mos shoh fëmijë të vrarë e gra të dhunuara në “oborrin” e vet, nuk ka interesimin e njejt të ndërtoj një shoqëri ideale, me arsim të mirë, me shëndetësi e drejtësi të aftë, këto të fundit, ju janë lënë shqiptarëve, të cilët kanë zgjedhur një rrugë tjetër e cila vetëm sa ka legjitimuar sjellën ndërkombëtare harruese dhe diskriminuese karshi Kosovës.

Pajtimi i Serbisë, që të mos shkoj kah Rusia, imponoi që faktori ndërkombëtar të injoroj interesat e Kosovës së vogël. Këtë e kuptuan disa banditë e kriminelë që merren me politikë brenda Kosovës, dhe ata u bënë dëgjuesit e çdo projekti që injoron interesat e Kosovës me premtimin që ata të shijojnë pushtetin e një gjysmë shteti të vogël. UNMIK-u, EULEX-i, dhe në të ardhmen Gjykata (shantazuese) Speciale, autostradat me koston sekrete, shitjet e strukturave ekonomike me 10% të vlerës, nënshkrimi i çdo dokumenti pa e pyetur dhe konsultuar vullnetin e popullit, imponimi i ndryshimit të simboleve dhe identitetit, të gjitha këto u bënë normalitet për Kosovën, e cila përdoret për pajtimin e Serbisë që të mos ecë kah Rusia.

Realisht, asgjë e pa zakontë dhe shqehtësuese nuk ka ndodhur, shqiptarët e Kosovës janë të lumtur me faktin që nuk i masakron ndonjë paramilitar serb, por serbët nuk janë të lumtur me faktin që nuk e kontrollojnë tërë Kosovën e shqiptarëve. Elita politike serbe nuk është e lumtur me benifitet që i’a ofron pushteti, meqë këto benifite janë të vjetra për ta, teksa nuk qëndron e njejta me elitën politike të Kosovës, ata janë në ekstazë, sepse para dy dekadash kanë qenë fshatarë të thjeshtë, teksa tash janë milionerë që pyeten për çdo gjë brenda tenderëve të buxhetit që mbushet nga diaspora dhe taksat më të larta në rajon.

Deri sa të ju kalon entuziazmi i veturave luksoze, veshjeve mijëra euro, femrave të bukura, hapjen e dhjetëra bizneseve private prodhuese, ata nuk do të kenë koncentrimin dhe idealizmin për interesat diplomatike të Kosovës në aspektin publik të tërësisë së saj. Kjo sespe, ata po u fokusuan në këto interesa, paraqesin problematikë edhe për Brukselin, që është shumë i interesuar ta pajtoj Serbinë dhe të mos e inkurajoj që të drejtohet totalisht kah Rusia, pra, i bie që Brukseli i ka mbyllur sytë (përmes EULEX-it) karshi etjes së disa fshatarëve të varfër të veshur me pushtet në Kosovë. Brukseli e ka të kjartë që Serbia nuk përfiton më shumë me drejtimin kah Rusia se që do të përfitonte duke u drejtuar kah BE-ja. Por, Brukseli gjithashtu e ka të kjartë, se nacionalizmi serb dhe kultura politike e sociale në Serbi, është shumë fragjile kur bëhet fjalë për lidhjet dhe drejtimin kah Rusia, andaj, procesi është relativisht i ndjeshëm kur dihet se Serbia është vend me ndikim të konsiderueshëm edhe në rajonin e Ballkanit.

Për dallim, elita politike e Beogradit, duke qenë se ka arritur ta shantazhoj me sukses perëndimin, duke e përdorur Rusinë, dhe natyrisht, fuqinë e saj ekonomike më të madhe se që e kanë shqiptarët, ka ndërtuar pozicion dhe interesa me standarde shumë më të larta. Ata kërkojnë BE-në, Rusinë dhe Kosovën, teksa elita shqiptare e Kosovës kërkon garancën për klientelizmin, manipulimin e zgjedhjeve, pushtetin, dhe sidomos imunitetin karshi EULEX-it (që e fituan) dhe Gjykatës Speciale (që sipas meje do ta fitojnë).

Konstatimet e shfaqura në këtë tekst, paraqesin pa ndonjë emocion e dëshirë gjendjen aktuale të ndërtimit të shtetit më të ri në Evropë, ndërtim i cili me gjasë do të krijoj edhe një “sui generis” të ri; shtetin ekzistues që nuk plotëson standardin kryesor për të qenë shtet; “kontrollin e territorit” dhe integrimin e tij drejt BE-së në marrëveshtje dhe varësi të përhershme nga një shtet fqinj që nuk e pranon si shtet, pra Serbia. Në tërë këtë përshtjellim diplomatik me reflektim në politikën e brendshme në Kosovë, shqiptarët në tërësinë e tyre elitare, do të duhej të analizonin, para se të debatonin e akuzonin njëri-tjetrin për disa vota, çështjen se si mund të përfitohet më shumë në këto raporte gjeopolitike në dëm të shqiptarëve.

Në rast se Kosova do të vazhdonte me servilitetin dhe ecjen e deri tanishme, sigurisht që epilogu nuk do të ishte i mirë për shqiptarët. Ajo ç’farë mund të bëhet, është që Kosova ta neutralizoj Serbinë, në aspektin e marrëdhënieve me BE-në. Rastet nuk janë të njejta, por pa dyshim, që mund të nxirren ngjashmëritë. Nëse Serbia shantazhon BE-në përmes Rusisë, gjë e cila bëhet natyrisht me takt, edhe Kosova do të duhej ta bënte po të njejtën gjë, përmes Shqipërisë. Por kjo nuk duhet të kuptohet si një sfidim i BE-së, me idenë e bashkimit të dy shteteve shqiptare, por me një afrim gjithënjë e më të fuqishëm ekonomik, politik dhe social.

Kjo nënkupton menjanimin e “ideve kosovariste” dhe konsultimin e vazhdueshëm të Tiranës për çështje që kanë të bëjmë me ekonominë, politikën dhe në përgjithësi socialen. Nëse BE i kërkon Kosovës autonominë e çdo fshati serb brenda saj, Asociacionin për gjithë territorin mbi Ibër, mundësinë për të vënë veto në çdo çështje të rëndësishme politike, atëher Kosova do të jetë totalisht jo funksionale, dhe e vetmja shpresë mbijetese do të jetë drejtimi kah Tirana e cila mund të përfillet më shumë nga Brukseli pas arritjes së një zhvillimi të brendshëm dhe garance përmes forcimit të marrëdhënieve me SHBA-të, të cilat edhe ashtu ishin derivuesit e futjes së saj në NATO por edhe forcimit të pozitës në Ballkan.

Si nën ujë dhe në zjarr, ne, shqiptarët mbesim njësoj të papërgjegjshëm

Nga: Ben ANDONI

Në intervistën e dhënë pas një përmbytje, hartuesi i Rregullores së Drinit, Dr. Bardhyl Shehu kujtoi një element. Edhe sikur të mblidheshin më parë specialistët nuk kishin më se çfarë të bënin në këtë situatë.

Në fakt, një pjesë e përmbytjeve që ndodhin sot e kësaj dite sidomos në Veri shkojnë prej administrimit të keq të hidrocentraleve. Por nëse administrimi i kuotave do të bëhej njësoj me përkushtim në të gjithë kohët e vitit dhe të ishte domen i shtetit dhe jo i tenderave, atëherë nuk ndodhnin këto që po ndodhin vazhdimisht.

Problemi i sotëm i përmbytjeve fillon me kaotizmin e zërave të specialistëve dhe institucioneve, me mungesën e fleksibilitetit të strukturave të ndryshme, me pak fjalë prishjen e një strukture të tërë hidrologjike, që ka qenë aq shumë e nevojshme në vend me kushtet ujore ku gjendet Shqipëria. Mbi të gjitha hartimin e një Strategjie Kombëtare efikase për vendet e rrezikuara nga përmbytjet. Mbase kjo e fundit, duhet të jetë e para, ngaqë sot institucionet tona janë aq me mungesë bashkëpunimi dhe me personele aq të paafta saqë përmbytjet do të ndodhin sërish e sërish.

Ulëritëse mund ta quash gjendjen e hidrologjisë shqiptare. Kjo me mungesën e specialistëve, përkushtimin e shtetit, mos funksionimin si duhet të Institutit Hidrologjik, shtuar me të gjithë ineficensën e institucioneve të tjera. Për fat të keq, askush nga qeveritë nuk përshtat buxhetet e ti thotë individit shqiptar se me Ngrohjen Globale, kjo situatë do të vazhdojë dhe se ne duhet të derdhim energji të mëdha për të përballur këtë realitet.

Një nga aspektet e mosakordancës së strukturave të ndryshme ishte ajo që ndodh me bashkëpunimin e munguar. Këshilli Kombëtar i Digave të Mëdha nxori problemin e rikrijimit të Institutit Kombëtar të Ujërave, kurse specialistë të ndryshëm të saj treguan se Autostrada me mbushjet e tanishme është shkaku kryesor i përmbytjeve nga Vjosa në zonën e Mifolit, ndërkohë që specialistë të saj vazhdimisht kërkojnë kompetenca më të mëdha në drejtim të Urave të rrugëve kombëtare, vende ku specialistët kanë vëzhguar gabime shumë të mëdha. Ata rreshtojnë atë çka ndodh në urën e Bunës që mbyt sot Shkodrën, segmentin rruga harku i Bërdicës – ura e Bahçallëkut, urën e Mifolit të autostradës Levan-Vlorë etj. Por më fatale ishte ajo që tha Inxhinier Goga, para pak javësh: Është një digë 60 metra e lartë e ndërtuar pa leje në Okshtun!

Pas ngjarjeve të vitit 2010, Shqipëria është bërë e vetëdijshme për përmbytjet, por asesi për masat që duhet marrë. Askujt nuk i dhëmb ajo që ndodh me banorët e përmbytur veç show politik. Dhe, ndodh që për çdo vit ne përmbytemi njësoj, saqë tashmë po humbet dhe sensi i shpërblimeve të përmbytjeve. E habitshme është se pse nuk përmbytej Shqipëria para viteve ’90. Këtu palët akuzojnë njëra-tjetrën, ose brezat e studiuesve nxjerrin frymën kaotike që shoqëron gjithçka tonën: Të vjetrit thonë: kishim disiplinë shkencore; Të rinjtë: nuk kishit problemet tona!

Një ide për zbutjen e këtyre pasojave u dha qartë në një studim, të pak kohëve më parë. Në studimin “Vlerësimi i rrezikut nga përmbytjet në Shqipëri”, Prof. Dr.Agim Selenica dhe Dr. Nikolla Nika të UMT Metropolitan do të shpreheshin se: “Shqipëria ka një specifikë tjetër, argjinaturat mbi lumenj janë projektuar e ndërtuar në vitet 50 – 60- të mbi bazën e plotës me periudhë përsëritje 10 deri 50 vjet, të llogaritur me seritë hidrologjike të asaj kohe. Ato janë mjaft më të shkurtra se ato që ekzistojnë sot. Llogaritjet e plotave duke u mbështetur në seritë aktuale japin vlera të tjera për këto plota. Kështu, plota e dimrit të 1962-63, e cila në shumicën e pellgjeve ujëmbledhës dikur konsiderohej si plotë me periudhë përsëritje 50 vjet, sot ka një siguri më të vogël, për shkak se në serinë historike tani përfshihet edhe periudha 1990-2000, që karakterizohet përgjithësisht prej plotash më të vogla. Po ashtu, këto plota, në pellgje të ndryshëm nuk kanë të njëjtën periudhë përsëritje. Kështu, në lumin Vjosa plota e janarit të vitit 1971 është më e lartë se ajo e dimrit 1962-63 dhe për rrjedhojë ka një periudhë përsëritje më të madhe.

Gjendja aktuale e kuotave të kurorave të argjinaturave nuk njihet me saktësi. Kështu, në se marrim si kuotë të daljes së ujërave nga shtrati atë të kurorës së argjinaturës gabimi në terren mund të jetë i madh. Në të njëjtën kohë ky nivel mund të mos ketë më të njëjtën siguri si më parë sepse, në shumicën e rasteve, shtrati i lumenjve në pjesën fushore, pikërisht aty ku ndodh edhe përmbytja, ka ndryshuar shumë për shkak të shfrytëzimit shpesh të pakontrolluar të materialeve inerte”.

Në këto kushte, Shqipërisë i duhen llogaritje të tjera, por edhe ndërmarrja e hartimit të masave të karakterit të menjëhershëm por edhe atyre afatgjatë. Për fat të keq, deri më tashmë Shqipëria e ka mënjanuar pa logjikë rrezikun, kurse në ditët tona, me dëmet që po krijohen dhe ato që parashikohen, tregojnë se handikapët tona janë të jashtëzakonshëm. Më keq akoma, përmbytjet po përdoren si kapital politik kundër ushtrimit të pushtetit. Dhe, ndërsa jemi nën ujë, ashtu si do digjemi me siguri pas 4-5 muajsh, shqiptari mbetet armiku më i madh i vetes, jo pak herë dhe më i madh sesa vetë Natyra e Gjithëfuqishme. /Homos Albanicus – Gazeta Shqiptare/

Kush po e sjell Rusinë në Shqipëri

Nga Enton Abilekaj

Mbrëmjen e vonë të 17 majit 2017, ndërsa Edi Rama dhe Lulzim Basha ishin mbyllur në Kuvend, nuk ishin të paktë ata që shpresonin ende në dështimin e bisedimeve. Shpresonin që zgjedhjet të bëheshin pa opozitën dhe që destabilizteti që do të pasonte, do të sillte më shumë demokraci. Ishte një reagim kundër projektit “Stabiliteti mbi demokracinë” që Perëndimi kishte vendosur të zbatonte edhe në Shqipëri. Nuk ndodhi ashtu.

Lulzim Basha, iu bind diplomatëve perëndimorë dhe u fut në zgjedhjet e paracaktuara, për të dështuar. Barra e asaj marrëveshjeje I rëndon aq shumë edhe sot, kur opozita e tij I ka larguar të gjithë faktorët jopolitikë që e mbështetën gjatë kohës së çadrës. Ajo që ka nisur Basha që nga 17 maji i 2017 ngjan më shumë me nënshtrimin sesa me opozicionin, ngjan më shumë me harmoninë sesa me destabilizimin. Pa dashje, me paaftësinë për të prodhuar opozitë, Lulzim Basha ka rrëzuar akuzën që po i bën sot Edi Rama për financime ruse në funksion të destabilizimit.

Pas 21 janarit 2011, Edi Ramës i duhej ndërhyrja e fortë amerikane, për të shmangur një tjetër tubim të ngjashëm përpara Kryeministrisë ku u vranë 4 protestues. Nuk mundi t’i kundërshtonte diplomatët e huaj, por nëpër mediat e kontrolluara prej tij nisi një fushatë antiamerikane. Aq shumë zgjati fushata, sa ambasadori Arvizu, deklaroi se ka një celulë antiamerikane të lidhur me PS. Nuk dihet nëse mbrapa saj kishte financime ruse.

Me ardhjen në pushtet të Edi Ramës, që në muajin e parë të qeverisjes, mediat ruse njoftuan të parat se Shqipëria do pranonte asgjësimin e armëve kimike të Sirisë. Qeveria u detyrua ta pranonte dhe më pas të refuzonte kërkesën amerikane. Pak më shumë se 1 vit më parë, Kryeministri prezantoi një investim në sektorin e naftës. Një kompani ruse nën uniformën e një ish-ushtaraku amerikan, hyri si investitor dhe doli pas një viti, pa dhënë shpjegime. Ndërsa diplomatët perëndimorë e shprehnin shqetësimin në zyrën e Kryeministrit, ai deklaronte në mediat e vendeve të tyre se hezitimi i BE për integrimin e Shqipërisë, mund të rezultojë në favor të Rusisë.

Pavarësisht këtyre, askush nuk e ftoi Rusinë në politikën e brendshme të vendit. Deri sot ka qenë Edi Rama që ka thirrur Serbinë, pastaj Greqinë, madje edhe Maqedoninë në debatin e brendshëm politik. Ia ka dalë të marrë më shumë vota, pavarësisht pasojave ekonomike. Deri këtu ka qenë e përballueshme për një vend të vogël dhe vulnerabël, por përfshirja e Rusisë, nuk mund të jetë shaka. Edhe pse duket sikur Lulzim Basha e ka zhytur PD në një skandal që mban erë korrupsion dhe para të pista, thirrja e Rusisë në debatin politik është një rrezik që ka rezultuar me pasoja.

Në Ukrainë apo në Gjeorgji, apo në republikat e tjera ish-sovjetike dhe vendet sllave, jeta politike ka ndryshuar për keq që nga moment kur është thirrur Rusia në debatin e brendshëm. Siguria kombëtare, apo marrja e pushtetit nga politikanë filorusë, krijimi I terrenit për aleanca të hapura apo okulte, i ka çuar edhe vende si Bullgaria në krizën e orientimit mes Rusisë dhe Perëndimit. Është ajo krizë që vetë Rama e ka paralajmëruar dhe që vetë po I hap rrugë sot.

Duket e padobishme për një parti shqiptare që të zgjedhë orientimin Rus. Ndryshe nga vendet sllave apo ish republikat sovjetike, në Shqipëri nuk ka përkrahje për Rusinë, apo për Lindjen. Ajo që ka bërë PD me lobimin nëpërmjet Biniatta Trade, apo Rama nëpërmjet Bilal Shehut, ngjajnë shumë me përçapjet e politikanëve të korruptuar të Lindjes, që I investojnë paratë me burime të dyshimta për të patur mbështetje në Perëndim. Prandaj ftesa që Rama i bën Rusisë, duke e përfshirë në politikën e vendit, është një kurban që I bën sigurisë kombëtare, për interesat e veta politike.

Ai e tregon Rusinë tek opozita që të ngjajë më Perëndimor. Ndërsa ndërton oligarkinë, e tregon Putinin tek Basha, ndërsa rrezikon sigurinë e BE me trafikantët që bëjnë ligjin edhe në Parlament, e orienton rrezikun tek opozita e lidhur me Rusët. Kjo lojë do të ishte perfekte, nëse nuk do t’i ngjante kafshimit të ariut nga një brejtës. Nëse ariu do ta ndiejë kafshimin do ta pësojë e gjithë foleja.

Nevoja e Lustracionit dhe sfidat

Nga Berdi Halimi

Siç dihet edhe 18-të vjet pas çlirimit të Kosovës dhe dhjetë vite pas pavarësimit të Kosovës, derisa në të gjitha vendet tjera post-komuniste të Ballkanit është zbatuar ligji i lustracionit, në Kosovë ky ligj as nuk është miratuar e as nuk është zbatuar. Para disa vitesh deputeti Nait Hasani doli me iniciativën personale që Kuvendi i Kosovës ta miratonte ligjin e lustracionit, me qëllim që nga institucionet e vendit të filtroheshin dhe të largoheshin ata individë, të cilët në të kaluarën kishin bashkëpunuar me regjimin serb të Millosheviqit në dëm të Kosovës dhe të popullit shumicë shqiptarë në Kosovë. Por ajo iniciativë sa për shkak të mos artikulimit të mjaftueshëm aq edhe për shkak të indiferencës së institucioneve kryesore të vendit, as që u fut në rendë të ditës, edhe pse Kosova realisht ia ka pasur dhe ia ka nevojën miratimit dhe zbatimit të këtij ligji.

Kur është fjala për ligjin e lustracionit është e qartë se rreth 80.000 anëtarë sa kishte Lidhja Komuniste e Kosovës (LKK), të gjithë nuk mund të futën në një të njëjtin thes për t`iu nënshtruar lustracionit, sepse shumica e tyre nuk u bënë mjet në duart e Lidhjes Komuniste të Serbisë (LKS) dhe të Millosheviqit për t`i dëmtuar të drejtat e Kosovës dhe të shqiptarëve sipas kushtetutës së vitit 1974. Por disa kuadro udhëheqëse të LKK në qendër (në Prishtinë) dhe në Komuna, do të duhej ti nënshtroheshin ligjit të lustracionit, sepse në mënyrë të drejtpërdrejt e zyrtarisht, ose në në mënyrë të tërthortë, gjatë tërë viteve të 80-ta u bënë një aneks i Lidhjes Komuniste të Serbisë (LKS-së) dhe i Millosheviqit, duke i dëmtuar rëndë të drejtat e Kosovës e të shqiptarëve të sanksionuara me kushtetutën e vitit 1974, dhe duke i kontribuar kësisoj si difrencimit ideoplitik në mesin e shqiptarëve, ashtu edhe heqjes së autonoimisë së Kosovës në marsin e vitit 1989.

Të tillë udhëheqës të LKK-s dhe kuadro tjera shqiptare në radhët e LKK-së e të LKJ-së i bën dëme të pallogaritshme Kosovës dhe shqiptarëve, duke vepruar në kundërshtim me ligjet në fuqi të Kushtetutës së Kosovës dhe të Jugosllavisë. Të tillë kanë qenë: Sinan Hasani, Ali Shukria, Rrahman Morina, Hysamedin Azemi (të gjithë të vdekur), Kryetari i Komitetit të LKK-së Prishtinës Gani Jashari dhe disa udhëheqës tjerë të Komiteteve Komunale të LKK-së nëpër komuna, Kryetari i Lidhjes Socialiste të Lipjanit Tefik Llugiqi, anëtarët e Komisionit Kushtetues të Kosovës të cilët i përligjen kërkesat e Kuvendit të Serbisë për ndryshimet kushtetuese në Kushtetutën e Kosovë, të gjithë ish-deputetë të Kuvendit të Kosovës të cilët me 23 mars të vitit 1989 nuk votuan kundër propozimeve të Kuvendit të Serbisë për t`ia hequr Kosovës autonomin e vitit 1974.

Ligjit të lustracionit ishte dashur ti nënshtrohet ajo strukturë e ish-kuadrove udhëheqëse dhe ajo pjesë e ish-inspektorëve të sigurimit shtetëror të Kosovës, të cilët gjatë viteve të 80-ta të shekullit të kaluar, ushtruan forma të tmerrshme të dhunës psikike e fizike ndaj qindra e mijëra të burgosurve politik shqiptarë, forma të dhunës këto të cilat vinin në kundërshtim me legjislacionin në fuqi.
Ligjit ishte dashur t`i nënshtrohen edhe informatorët e të terrenit, të cilët gjatë viteve të 80-ta i furnizuan me informata të rrejshme dhe të stërmadhuara ish-inspektorët e sigurimit të shtetit, për veprimtarinë e ashtuquajtur “armiqësore”. Këtij lustracionit duhet ti nënshtrohen sidomos ata ish-inspektor të sigurimit të shtetit të cilët edhe pas heqjes së autonomisë së Kosovës nga ana e Serbisë në marsin e vitit 1989, vazhduan të punonin në organet e sigurimit të shtetit të instaluara nga regjimit serb në Kosovës. Ligjit të lustracionit ishte dashur ti nënshtrohej edhe ajo pjesë e ish-kuadrove udhëheqëse dhe ajo pjesë e ish policisë së Kosovës, që ushtruan dhunë të tepruar e të jashtëligjshme ndaj demonstrueseve në terren dhe ndaj të hetuarve e të burgosurve politik nëpër burgjet e Kosovës e jashtë Kosovës.

Ligjit të lustracionit do të duhej t`i nënshtroheshin edhe disa ish-kuadro universitare të Universitetit të Kosovës, si prof. Hajredin Hoxha e disa profesor të tjerë të cilët duke u solidarizuar me regjimin serb, i frynë si procesit të diferencimit ideopolitik në mesin e shqiptarëve, ashtu edhe procesit të heqjes së autonomisë së Kosovës nga ana e Serbisë.

Ligjit të tillë ishte dashur t`i nënshtroheshin edhe disa ish-gjykatës e ish-prokuror të Kosovës si Tadej Rodiqi e të tjerë, të cilët gjatë viteve të 80-ta të rinjëve shqiptarë të akuzuar si “nacionalist” dhe “irredentist”, për interesat e Serbisë iu dhanë dënime të rënda dhe afatgjata me burgime, të cilat binin në kundërshtim me dënimet e përcaktuara në kodin penal të Jugosllavisë. Këtij ligji do të duhej t`i nënshtroheshin edhe disa kuadro tjera shpitare si psh: Dr. Basri Pllana e të tjerë, të cilat gjatë viteve të 80-ta duke u vënë në shërbim të regjimit serb, u deklaruan me gojë e më shkrim kundër të drejtave të Kosovës e të shqiptarëve sipas kushtetutës së vitit 1974. Dhe së fundi ligjit të lustracionit ishte dashur t`i nënshtroheshin edhe disa gazetar e publicist, të cilët gjatë viteve të 80-ta duke u venë shërbim të regjimit serb, me shkrimet e tyre nëpër gazeta i përkrahën kërkesat antiligjore e antikushtetuese të Serbisë kundër Kosovës dhe shqiptarëve.

Tani më kanë kalur afro 18-të vite që Kosova është çliruar nga Serbia dhe Kuvendin e Kosovës ende nuk është miratuar ligji i lustracionit për kategoritë e lartpërmendura të bashkëpunëtorëve të drejtpërdrejt apo të tërthortë të regjimit serb të Millosheviqit, të orientuar kundër Kosovës dhe popullatës së saj shumicë-shqiptarëve. Për shkaqe e rrethana të ndryshme objektive dhe subjektive miratimi i ligjit për lustracionin në Kosovë është vonuar. Mendoj se tani ka ardhur koha që ai ligj të miratohet nga kuvendi i Kosovës dhe të zbatohet nga institucionet përkatëse.

Së pakut pas shpalljes së Kosovës shtet i pavarur dhe demokratik në shkurtin e vitit 2008 e këndej, përkatësisht në këto dhjetë vitet e fundit, tani më ishte dashur që nëpër sitën e ligjit të lustracionit të kishin kaluar të gjitha garniturat e deputetëve të kuvendit dhe të gjitha garniturat qeveritare të Kosovës. Më tej nëpër sitën e lustracionit ishte dashur të kalonin të gjitha kuadrot udhëheqëse të Ministrisë së Drejtësisë, bashkë të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët, të gjitha kuadrot udhëheqëse të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës, bashkë me të gjithë policët, dhe të gjitha kuadrot e Ministrisë së FSK-së bashkë me pjesëtarët e saj.

Zbatimi i ligjit të lustracionit nuk duhet ti përfshijë vetëm kategoritë e lartpërmeduara nga radhët e shqiptareve, por edhe kategoritë e lartpërmendura nga radhët e pakicave kombëtare, përfshi këtu edhe pakicën kombëtare serbe. Ligji i lustracionit më së paku ishte dashur të miratohej e zbatohej për shkaqe hakmarrëse e penalizuese (përveç të ndonjë rasti të veçantë), por ishte dashur të miratohej e zbatohej kryesisht për shkaqe preventive, që ish-bashkëpunëtorët e regjimit të Millosheviqit të mos depërtonin në institucionet politike dhe shtetërore të Kosovës. Ligji i lustracionit nuk guxon të kthehet në fushatë kundër tërë ish-Lidhjes Komuniste të Kosovës, sepse shumica pothuajse absolute e anëtarëve të saj nuk i ka shërbyer regjimit të Millosheviqit, kurse në kuadër të saj ka pasur edhe funksionar politik të cilët ndonëse nuk e kanë përkrahur kërkesën për bërjen e Kosovës republikë, megjithatë kanë bërë luftë politike për mbrojtjen e autonomisë së Kosovës nga regjimi serb dhe një pjesë e tyre edhe i janë nënshtruar diferencimit politik dhe largimit nga postet udhëheqëse.

Nuk duhet harruar se anëtarë të LKK-së kanë qenë në mos më shumë, së pakut 90-të përqind e të gjitha kuadrove të larta shqiptare, sepse asokohe me qëllim të rritjes së pjesëmarrjes së shqiptarëve në institucionet politike, shoqërore, shtetërore, arsimore e të tjera, kuadrot e larta shqiptare kanë qenë të detyruara që të janë anëtarë të LKK-së e të LKJ. Prandaj do të duhej pasur kujdes ligji i lustracionit të mos kthehej në fushatë e në “gjueti shtrigash” si në kohën e inkuzicionit kishtar nga individ të cilët gjërat i shohin vetëm bardh e zi.

Mendoj se ligjit të lustracionit do t`i shërbente ajo pjesë e dokumenteve që pas largimit të Serbisë nga Kosova kishte mbetuar në zyrat e sigurimit të shtetit të instaluar në Kosovë nga regjimi i Millosheviqit. Në njëfarë mase këtij ligji do ti shërbente edhe shtypi ditor i viteve të 80-ta, dhe së fundi do të t`i shërbenin edhe dëshmitë e ish-të burgosurve politikë dhe dëshmitë e dhjetëra mijëra qytetarëve tjerë të Kosovës që gjatë viteve të 80-ta u torturuan në mënyra të ndryshme nga sigurimi i shtetit dhe policia e atyre viteve.

Si pasojë e moszbatimit të ligjit të lustracionit tani e shumë vite janë përfolur shumë thash e thëna (ose të vërteta), se në institucionet e Kosovës veç ka depërtuar një numër i ish-bashkëpunëtorëve të regjimit serb si në kuvend, në drejtësi, në polici e gjetkë në institucionet tjera të vendit. Po ashtu, flitet e përflitet se shërbimet sekrete të Serbisë në këto 18-të vitet e fundit kanë rekrutuar në Kosovë një axhentuarë të re nga radhët e të gjitha nacionalistëve të Kosovës, e cila punon si degë e shërbimeve sekrete serbe në Kosovë kundër Kosovës. Por kjo nuk është çështje e ligjit të lustracionit, por është çështje e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe e Axhencionit Kosovar të Inteligjencës.
Derisa ligji i lustracionit në ish-vendet tjera socialiste të Evropës Lindore ka pasur vetëm karakter ideologjik, – që në institucionet e reja demokratike të këtyre vendeve të mos depërtonin ish-bashkëpunëtoret e ish-regjimeve të tyre komuniste, ky ligj në Kosovë ka karakter edhe ideologjik edhe etnik/kombëtar, sepse bashkëpunëtoret e ish- regjimit serbë në Kosovë, përveçse ishin anëtarë të Lidhjes Komuniste ishin edhe antishqiptarë.

Kështu, nuk ka dyshim se në Kuvendin e Kosovës për aryset e cekura më lartë do të duhej të ndërmerrej iniciativa për miratimin dhe zbatimin e ligjit të lustracionit, siç kanë bërë edhe ish-vendet tjera socialiste të Evropës Lindore. Nëse në Kosovë nuk do të zbatohet ligji i lustracionit, në një kohë kur më (siç po thuhet) se në Kosovë po veprojnë shërbimet sekrete serbe, kam frikë se do të vijë një ditë kur në Kosovë do të krijohet një gjendje kaotike e cila përveç të këqijave që do ti sjellë Kosovës, mund ta rrezikoj edhe paqen e brishtë në rajonin e Ballkanit e më gjer.

E patë banditin Gruevski si i kërcënohej gjeneralit shqiptar? Por tani është koha e shqiptarëve

Nga Spartak Ngjela

E patë banditin Gruevski si i kërcënohej gjeneralit shqiptar? Po gjeneralin shqiptar, Talat Xhaferi, a e patë sesi nuk e përfilli fare, por vijoi punën në emër të asaj që do të arrinin shqiptarët atë ditë?

Ky akt sot ka ngritur peshë guximin dhe heroikën shqiptare drejt historisë së re të shqiptarëve në të gjitha trevat e Ballkanit Perëndimor.

I.

Ja, këta kanë qenë dhe këta janë armiqtë tanë shekullore që, pasi u pranuan nga të parët tanë si punëtorë, gjetën rastin dhe pushtuan territoret tona.

Por tani janë në fundin e tyre. Bënë gjithçka kundër shqiptarëve me forcën e Rusisë, por tani që shqiptarët mbijetuan, sigurisht që do të shkojnë në vendin ku iu takon të jenë.

Por çfarë do të ndodhë në Ballkanin Perëndimor?

Do të vijojë i njëjti proces: identifikimi i shqiptarëve dhe ngritja e prestigjit të tyre nëpërmjet gjuhës shqipe. Në këto treva sot pritet që të identifikohen rreth 8 milionë shqiptarë. Pa llogaritur arvanitasit dhe çamët e Greqisë.

Në kë kohë ka filluar e do të vijojë ngritja e dinjitetit kombëtar shqiptar në Mal të Zi.

Plava Gucia dhe Tuzi janë të parat që po gjallërojnë në funksion të gjuhës shqipe. Por kështu do të vijojnë edhe Ulqini e Tivari, e bashkë me të edhe të gjithë fshatrat e shumtë shqiptarë. Por edhe shqiptarët në Podgoricë.

Që të gjithë shqiptarët e Malit të Zi kanë kaluar një jetë të trishtë, pa përkrahje dhe me një dhunë të tejme drejt asimilimit. Kurse shteti shqiptar, nuk ka bërë asnjë lloj mbrojtje në një shekull e gjysmë. Dhe po njëlloj kudo.

Tani që përfundoi procesi i gjuhës në Maqedoni, sigurisht që ky do të hapet edhe në Mal të Zi.
Tharmi shqiptar shumë shpejt do të shfaqet i plotë në të gjithë Ballkanin Perëndimor.

Ky fillim shekulli do të hyjë në histori, pa dyshim, si koha e madhe e shqiptarëve që ka nisur, por do të vijojë edhe më me forcë në ngritje të dinjitetit, gjuhës dhe të drejtave shtetformuese shqiptare në të gjitha këto treva.

II.

Vendosja e gjuhës zyrtare shqipe në Maqedoni, keni për ta parë së shumë shpejt do ta krijojë normalisht procesin shqiptar edhe te ortodoksët shqiptarë por edhe të katolikët shqiptarë në shtetin maqedon. Janë bërë gati që tani që këta të shpallen si shqiptarë, në një popullsi që i kalon 300 mijë persona, por që si proces do të vijojë. Kjo është arsyeja e sjelljes banditeske të Gruevskit.

Shpejt shqiptarët do jenë shumica e popullsisë në shtetin Maqedoni.

E njëjta situatë ka filluar dhe do vijojë edhe në Malin e Zi, ku deri tani janë identifikuar vetëm shqiptarët e njohur si të tillë, me 30 mijë banorë.

Procesi që ka nisur mendohet që ta çojë popullsinë shqiptare myslimane, ortodokse dhe katolike deri në 100 mijë banorë shumë shpejt, dhe sigurisht që do të vijojë të rritet, si pasojë e fenomenit shqiptar që ka filluar të diktojë me forcë në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor, në funksion të shpalljes shqiptar dhe jo sllav.

Mali i Zi është shtet që si pasojë e flirtit të Rusisë me shtetet e mëdha europiane e rriti territorin malazez nga 1800 km2 në 18000 km2 territor, dhe e gjithë rritja ka qënë bërë në raport të drejtë me dhunën, vuajtjen dhe pastrimin etnik kundrejt shqiptarëve që jetonin prej mijra vjetësh në vendin e tyre etnik iliro- shqiptar.

Nuk duhet të harrohet se historia e aneksimit të këtyre trevave shqiptare ka krijuar heroikën shqiptare të Lidhjes së Prizrenit dhe të luftrave të mëdha të malësorëve shqiptarë që janë të përjetësuara te Lahuta e Malcisë e poetit tonë kombëtar Gjergj Fishta. Por edhe në historinë e Shqipërisë si heroikë historike e pashoqe në Europë, që fillon afirmimin shqiptar në rrafsh të historisë botërore.

III.

Ja, kjo.është gjëndja e reformimit shpirtëror të shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor, dhe e ngritjes në fuqinë e saj të gjuhës shqipe, si vetësimi historik që ka ardhë kryesisht si magjia e gjuhës shqipe.

Ky është proces që do vijë të ecë progresivisht për të identifikuar domosdoshmërisht të gjithë shqiptarët në Ballkanin Perëndimor.

Dhe ky fenomen do të marrë ngjyrimin e plotë historik dhe real, me forcën që u shfaq e po progredon në Maqedoni, kur të vijë e të shfaqet po kështu edhe në Greqi.

Edhe këtu ka nisur fenomeni shqiptar, por tani për tani është ende në stadin e fermentimit. Shumë shpejt do të shohim fenomenin shqiptar edhe këtu njëlloj si në Maqedoni.

Por në këtë histori nuk janë më qindra mijëra shqiptarë të paidentifikuar mes magjisë së gjuhës së lashtë shqipe, por miliona të tillë.

Kur bota të marrë vesh se cilët janë shqiptarët, arvanitasit dhe Çamët e Greqisë, atëherë vetë historia e qytetërimit europian do ta gjejë veten e vet realisht.

Fenomeni shqiptar i nisur me Pavarësinë e Kosovës patjetër që do ta mbushë plotësisht trajektoren e vet në Ballkanin Perëndimor.

PS, PD, LSI: Tri “banda” politike krejtësisht të ndryshme

Nga Klementin Mile

Lubonja i quan banda. Në këtë mënyrë ai nuk arrin t’i diferencojë partitë politike shqiptare. Ato janë në fakt shumë të ndryshme kur marrim parasysh elementet e influencës dhe pushtetit. Kështu, në terma të influencës PD shfaqet si partia që ka pushtet social. Influenca e saj në popull funksionon si përthithëse pasigurie, çka do të thotë se PD, po t’i kërkohet, mund t’i arsyetojë pohimet dhe deklaratat që bën. Por fuqia argumentative e PD-së dhe arsenali i arsyeve që disponon krijojnë në këtë mënyrë vetëm një pushtet social të shpërndarë dhe lehtësisht të sfidueshëm.

LSI, nga ana tjetër, ushtron një formë më të fuqishme influence, të bazuar te sanksionet pozitive (shpërblimet). Komunikimi i LSI-së me elektoratin kryhet përmes raporteve të shkëmbimit, të cilat i strukturojnë mjaft mirë veprimet e palëve. Megjithatë, pushteti ekonomik i LSI-së që rezulton prej kësaj është i kufizuar, pasi ai merr fund sapo shpërblimet nuk jepen ose zbulohen se janë iluzore.

PS ushtron një formë simbolike influence të bazuar te sanksionet negative (ndëshkimet). Kjo bën që PS të shfaqet si parti e pushtetit politik. Ky i fundit është mjaft i qëndrueshëm për të funksionuar si mjet komunikimi për sistemin politik shqiptar; por nga ana tjetër, nëse sanksionet negative bëhen shumë të ashpra dhe pa ndonjë lidhje me ligjin, kjo mund të sjellë që influenca e PS-së të mos përjetohet më si pushtet politik, por si dhunë – çka do të ishte fundi i pushtetit.

Por që influenca të shërbejë si lëndë e parë për t’u transformuar në pushtet ajo duhet të përgjithësohet. E analizuar kështu PD shfaqet si parti autoriteti, çka nënkupton influencën e përgjithësuar në kohë. Mbështetësi i PD-së e pranon influencën e partisë dhe kryetarit të saj për shkak të traditës, pasi kështu ka bërë dhe më parë, pasi ekziston një histori që priret të përsëritet vazhdimisht.

Ndryshe ndodh me LSI-në. Ajo është një parti reputacioni, çka nënkupton influencën e përgjithësuar në raport me përmbajtjet. Mbështetësi i LSI-së e pranon influencën e partisë dhe kryetarit të saj për shkak se kështu ka bërë edhe në situata të tjera dhe sepse e transferon përvojën pozitive nga një rast te një tjetër.

Së fundi, PS është parti lidershipi. Kjo do të thotë se ushtron influencë të përgjithësuar në nivelin social. Mbështetësi i PS-së e pranon influencën e partisë dhe kryetarit të saj për shkak se kështu bëjnë dhe të tjerët. Ky pushtet bazohet tek imitimi: te përforcimi i disponibilitetit për t’u konformuar për shkak të përvojës që edhe të tjerët konformohen.

Këto dallime janë të rëndësishme për t’i identifikuar partitë kryesore shqiptare dhe për të vendosur premisa në funksion të shpjegimit të ngjarjeve politike. Megjithatë, duhet pranuar se autoriteti, reputacioni dhe lidershipi janë tipa analitikë, pasi në realitet është e pamundur të përdorësh vetëm njërin prej tyre për të përgjithësuar influencën.

Kështu, lideri nuk mund të mbështetet vetëm te dimensioni social i pritshmërive të bazuara në imitim, por duhet deridiku t’i referohet edhe vlefshmërisë së motiveve përgjatë kohës, si dhe reputacionit që vjen nga vendimet e sakta dhe efikase në sektorë të caktuar. E duke qenë se vlefshmëria e influencës është relevante në raport me temat dhe personat, edhe përgjithësimi kohor (autoriteti) nuk mund të realizohet duke përjashtuar krejtësisht reputacionin dhe i afrohet dimensionit social sapo fillon të komunikohet. Opinioni i të tjerëve dhe disponueshmëria e tyre për t’u konformuar kanë veçanërisht rëndësi atëherë kur një kërkesë ose urdhër nuk sjell menjëherë dhe direkt bindje.

Servilizmi i Donikës ndaj pushtetit të Ramushit

Nga Faton Mehmeti

Për moralin në politikë është thënë dhe është folur gjithmonë. Filozofët e politikës, ndahen në dy grupe kryesore: Në ata që besojnë se politika nuk ka lidhje fare me moralin, se qëllimi justifikon mjetin (makiavelizmi) dhe në ata që besojnë se politika e vërtetë nuk mund të pllenohet dhe të ketë sukses jashtë moralit, madje është atribut i moralit.

Një nga filozofët më të shquar të politikës në ditët e sotme, burrë shteti gjerman, Erhard Epler, në librin e tij krejt të veçantë dhe gati shpëtimtar “ Rikthimi i Politikës”, beson se përdorimi i termave moralë në politikë, më shpesh është një instrumentalizim spekulativ. Epler thotë: Gjithmonë kur politikanët flasin për moral, këshillohet për të tjerët një mosbesim. Morali është tërësia e pikëpamjeve, bindjeve, për të mirën dhe të keqen etj., në një shoqëri të caktuar, morali ka një karakter relativ të lëvizshëm, shpesh kontradiktor.

Kosova ka krijuar ngjarje për të cilat askush nuk ndihet krenar, mungesa e moralit politikë dhe servilizmi. Servilizmi është bërë mënyrë sjellje, është bërë mënyrë e të menduarit dhe është bërë mënyrë e të vepruarit. Me fjalë të tjera, servilizmi ka arritur që të ndërhyjë në ontologjinë karakterologjike të njeriut. Nëse nuk sillesh si servil, nëse nuk flet si servil, nëse nuk mendon si servil, do të konsiderohesh i papërshtatshëm. Taktika dritëshkurtër e përfitimit dhe përdorimit të servilizmit për të arritur qëllimet meskine, janë shndërruar në model- politikë.

Politika ka krijuar modelin e Donika Kada-Bujupit, e cila pa fije turpi rikthehet aty ku deri dje ka vjellë vrerë. Donika si pjesë e sistemit të ndërtuar mbi servilizmin ka arritur që të shndërrojë edhe shoqërinë në një shoqëri servile, të paaftë dhe të pavullnetshme për të kundërshtuar këtë sistem, këtë model dhe këtë mendësi. Pothuajse, të gjithë sot në politikë janë pa fije morali dhe suficit të servilizmit. Pas kalimit të Donikës në anën e së keqes, sigurisht s`do mbahet pa u shpaguar, si fillim lirimi nga të gjitha lëndët nëpër gjykata.

Pastaj, dhënia e ndonjë posti, mundësisht ndonjë ambasadore. Karamelet e pushteti janë të këndshme për Donikën, e cila shfaqi fytyrën e vërtetë të saj. Lakmia për pushtet ia verboi sytë. Pushtetet politike janë të përkohshme. Morali dhe zhvillimi shoqëror janë të përjetshme. Vendi po vazhdon të zhytet në greminë, derisa divergjencat e politikës i bashkon lakmia për pushtet, famë dhe para. Duhet të jemi të ndërgjegjshëm se ka ardhur koha të përzgjedhim moralin e përgjegjësisë. Vendi ka nevojë sa me më pak Donika dhe sa me shumë njerëz të moralshëm, jo servilë dhe të dinjitetshëm. Ka ardhur koha që morali politikë të jetë pjesë përbërse e jetës sonë politike dhe shoqërore.

Si u bë Aleksandar Vuçiqi autokrati i pëlqyer i Evropës

Nga Aleks EROR

Në një raport të publikuar kohë më parë Dhoma britanike e Lordëve u ankua se Bashkimi Europian e ka përzgjedhur «stabilitetin mbi vlerat demokratike» në Ballkanin Perëndimor, ndërsa shprehet «shqetësimi serioz se të arriturat në drejtim të qeverisjes së mirë dhe sundimit të ligjit janë në rrezik të humbasin, derisa shtetet në rajon po i kthehen udhëheqjes autoritare». Sado ironike mund të jetë për një institucion që nuk zgjidhet, si Dhoma e Lordëve, që të ankohet për vlerat demokratike, autorët e raportit kanë të drejtë: pjesa më e madhe e qeverive post-jugosllave janë bërë «stabilitokraci» në vend të demokracive – dhe kjo askund nuk vërehet më shumë se në Serbi.

Qëkur u kthye në qeveri më 2012, pas një periudhe 12-vjeçare të kaluar në opozitë, Aleksandar Vuçiqi është ngjitur në mënyrë metodike shkallëve politike të Serbisë, duke u ngritur prej ministrit të Mbrojtjes në kryeministër, për ta marrë në fund presidencën, gjë që ndodhi gjatë pranverës së kaluar. Presidenti Vuçiq është ultranacionalist i reformuar, që ka shërbyer si ministër i Informimit i Slobodan Millosheviqit në ditët e fundit të luftërave në Jugosllavi, një rol që përfshinte gjobitjen e gazetarëve, që e kritikonin regjimin dhe ndalimin e rrjeteve televizive jomiqësore. Gjatë viteve të kaluara ai ka kryesuar gjatë një periudhë të një zmbrapsjeje të rrezikshme demokratike. Partia e tij Progresive serbe, e qendrës së djathtë, ka kontrollin e plotë të qeverisë, gjyqësorit dhe shërbimeve serbe të sigurisë, derisa ka neutralizuar mediat lokale në atë shkallë, saqë vetëm një numër i vogël i tyre kanë pasur guximin të publikonin akuzat substanciale për korrupsion, nepotizëm dhe frikësim të votuesve, të pranishme gjatë kohës sa ka qenë në pushtet.

Gjatë gjashtë vjetëve të kaluar Vuçiqi ka vendosur atë që do të mundë të përshkruhej autokraci e butë. Në sipërfaqe Serbia është ende shoqëri demokratike me zgjedhje të lira në letër dhe një opozitë politike, me ç’rast të pakënaqurit janë në gjendje ta kritikojnë partinë në pushtet, pa u frikësuar se do të zhduken në mënyrë misterioze. Por kontrolli i Vuçiqit me qendrat e pushtetit në Serbi është aq i plotë dhe procesi demokratik është aq i shtrembëruar, saqë pakënaqësia nuk paraqet rrezik për pushtetin e tij. Kundërshtarët e tij politikë janë të lirë të garojnë kundër tij, por kanë pak mjete për t’i bërë zërat e tyre të dëgjohen. Institucionet e shtetit janë aq të kontrolluara nga aleatët e Vuçiqit, saqë nuk ka asgjë për ta ndalur atë në zmbrapsjen e normave demokratike.

Një gjë e tillë më së shumti vërehet tek mediat. Vuçiqi ia ka dalë ta ngufasë shtypin, duke marrë nën kontroll burimin e tyre kryesor të të ardhurave: reklamat. Pjesa më e madhe e agjencive të reklamave në këtë shtet janë në pronësi të magnatëve të paktë të mediave, të cilët i janë besnikë Vuçiqit dhe të cilët në vend se të bazojnë buxhetet mbi faktorë të tregut, blejnë hapësirë prej stacioneve televizive dhe gazetave, duke i dhënë presidentit mbulim të favorshëm dhe duke mos iu dhënë fonde atyre që e kritikojnë.

Mediat stimulohen edhe ndryshe që ta mbështesin linjën pro qeverisë: RTV Pink, transmetuesi më i madh privat i shtetit, ka pranuar së paku shtatë milionë euro hua nga qeveria midis 2014-s dhe 2016-s. Sipas Dubravka Valiq-Nedelkoviq, profesoreshë e studimeve mbi mediat në Universitetin e Novi-Sadit, kur Vuçiqi kandidoi për president, më 2017, Pink ia ktheu favorin, duke e mbuluar atë 267 herë më shumë sesa të gjithë kundërshtarët e tjerë së bashku. Ndonëse pak gazeta apo stacione televizive funksionojnë si zëdhënëse të drejtpërdrejta të qeverisë, shumica u shmangen pyetjeve të vështira.

Ato që mundohen t’i detyrojnë liderët e tyre të japin llogari shpesh e shohin se llogaritë e tyre bankare bllokohen prej autoriteteve tatimore, derisa vihen nën hetime për parregullsi të pretenduara financiare. «Danas», një gazetë e njohur e pavarur, ka humbur aq shumë reklama, saqë gazeta tani del me vetëm 24 faqe, në vend të 32 faqeve të zakonshme, ndonëse ofron hapësirën më të mirë reklamuese në treg. Gazetarët, që kanë qenë thumbues në kritikat e tyre ndaj presidentit, janë marrë në pyetje nga BIA, agjencia shtetërore serbe e inteligjencës, nën akuza të pazakonshme, si shantazhi dhe trafikimi për seks.

Në një intervistë për «Radion Europa e Lirë», në tetor të 2017-s, kryetari i Federatës Europiane të Gazetarëve, Mogens Blicher Bjerregard, e ka përmendur Serbinë si shtetin me shkeljet më të rënda të lirisë së mediave në Ballkan. Sidoqoftë, zyrtarët e BE-së, si Johannes Hahn, komisioner europian për politikat europiane të fqinjësisë dhe zgjerimit, nuk ka hezituar t’i mbyllë sytë derisa Vuçiqi i shkel «vlerat europiane», të cilat ata supozohet se i duan aq shumë.

Kancelari i ri i Austrisë, Sebastian Kurz, në një rast e pati përshkruar si «shtyllë e stabilitetit», derisa kancelarja gjermane, Angela Merkel, rishtazi i ka thënë Vuçiqit se «jemi të impresionuar se sa sukses ka Serbia në rrugën e saj drejt reformave». Heshtja e tyre rreth sjelljes së tij antidemokratike është shurdhuese.

Përderisa Serbia mbetet jashtë Bashkimit Europian, Brukseli është në gjendje ta ndajë veten nga sjelljet e çuditshme të Vuçiqit. Për dallim prej demokracisë joliberale të Viktor Orbanit në Hungari, autokracia e butë e Serbisë nuk është njollë në Europë. Vuçiqi mund të jetë përfaqësues i dobët për projektin europian, por Brukseli mund të mbështetet tek ai, për avancimin e synimeve të veta gjeostrategjike në Ballkan. Në të vërtetë Vuçiqi ofron stabilitet në një rajon të trazuar, derisa ka mbikëqyrë me sukses një numër masash shtrënguese të Fondit Monetar Ndërkombëtar, për uljen e borxhit të Serbisë dhe deficitit buxhetor, duke shkurtuar pagat e sektorit publik dhe pensionet, që janë pjesë e një ristrukturimi më të gjerë të ekonomisë serbe, me qëllim të përmbushjes së kritereve të BE-së për zgjerim.

Me gjithë deficitet e tij në demokraci, Vuçiqi është relativisht i moderuar sipas standardeve politike serbe, derisa dominimi i tij në politikën shtetërore siguron që shovinistët etnikë, si Vojislav Sheshel, ish-zevendës-kryeministër i Millosheviqit, që kishte kaluar 11 vjet në gjykim në Hagë, duke u përballur me akuza të krimeve kundër njerëzimit, mbesin të margjinalizuar. Vuçiq është duke ecur në drejtimin e duhur rreth Kosovës derisa rishtazi ka deklaruar se «ne duhet të jetojmë dhe të bashkëpunojmë me sukses». Normalizimi i raporteve midis Serbisë dhe Kosovën, që do ta haptë rrugën për njohjen në fund të pavarësisë së saj, është prioriteti kryesor i BE-së në Ballkan.

Zyrtarët e BE-së hezitojnë të ushtrojnë shumë presion mbi Vuçiqin, në mënyrë që ai të mos shikojë nga Lindja. Presidenti serb mban lidhje të ngushta me Kremlinin, derisa disa prej kritikëve lokalë të tij e kanë akuzuar se po e shfrytëzon atë raport kundër Brukselit. Vuçiqi është këmbëngulës se, për dallim prej Malit të Zi fqinj, Serbia nuk do t’i bashkohet kurrë NATO-s, derisa ka refuzuar që ta ndjekë shembullin e fuqive perëndimore në vënien e sanksioneve ndaj Rusisë.

Arsyeja është ndjesia e fortë proruse në Serbi: Dy shtetet i bashkon besimi ortodoks dhe trashëgimia sllave. «Serbia nuk do të ndryshojë politikat e saj… dhe nuk do t’i vërë sanksione Rusisë», ka thënë Vuçiqi, pas një takimi kohë më parë me ministrin e Jashtëm rus, Sergej Lavrov. Në qershor të 2017-s, vetëm një ditë pas anëtarësimit të Malit të Zi në NATO, trupat serbe morën pjesë në një manovër të përbashkët ushtarake me Rusinë dhe Bjellorusinë, në afërsi të kufirit me Poloninë, derisa ushtria serbe më vonë gjatë atij viti pranoi një donacion prej gjashtë aeroplanëve luftarakë nga Moska, e cila po ashtu i ka premtuar 30 tanke dhe 30 autoblinda.

Përpjekjet e Serbisë për t’i pasur punët mirë me të dyja palët nuk janë pranuar edhe aq mirë në Washington. Kongresisti demokrat në Texas, Eddie Bernice Johnson, i kishte shkruar një letër nënpresidentit amerikan, Mike Pence, duke e nxitur të mos e takojë Vuçiqin, gjatë vizitës së këtij të fundit në SHBA nga mesi i vitit 2017, derisa Hoyt Brian Yee, që rishtazi ka dhënë dorëheqje si zëvendës-ndihmëssekretar amerikan për çështje europiane dhe euroaziatike iu kishte thënë zyrtarëve serbë gjatë vitit të kaluar se vendi «nuk mund të ulet në dy karrige në të njëjtën kohë, posaçërisht nëse ato janë shumë larg njëra tjetrës». Yee po ashtu ka shprehur frikën se një qendër humanitare, e udhëhequr prej rusëve, në afërsi të Nishit, mund të shërbejë si bazë spiunimi, një akuzë kjo që nga rusët është hedhur poshtë si absurde.

Qasja e Vuçiqit ndaj Moskës është kryesisht retorike – me qëllim që t’i pajtojë rusofilët në partinë e tij dhe në elektoratin e gjerë. Me gjithë qëndrimin e tij, ushtria e Serbisë megjithatë ka marrë pjesë në 13 manovra me NATO-n, apo shtetet anëtare të saj më 2017-n, shtatë prej të cilave ishin me SHBA-në, derisa disa ekspertë argumentojnë se shteti vepron si të jetë anëtare e NATO-s. Lidhjet me NATO-n janë një temë, së cilës Qeveria serbe dëshiron t’i shmanget me çdo kusht: urrejtja ndaj aleancës ushtarake vazhdon të jetë e përhapur në Serbi, e cila u bombardua për tre muaj nga forcat e NATO-s më 1999.

Kur Putini e nxiti Vuçiqin që t’i japë status diplomatik stafit rus në qendrën e sipërpërmendur humanitare, ai iu përgjigj në mënyrë të matur, duke e zvarritur çështjen dhe duke shpërfillur zërat më të zëshëm pro-Kremlinit në kabinetin e tij derisa çështja u hesht. BE-ja blen gati dhjetë fish më shumë eksporte serbe sesa Rusia dhe Dimitar Beçev, bashkëpunëtor i lartë në Qendrën për Euroazi të Këshillit Atlantik i tha «Foreign Policy» se «me gjithë zhurmën për lidhjet me Moskën, ekonomia serbe dhe, deri në një shkallë edhe shoqëria, janë të integruara thellë në BE». Vuçiqi, sipas Beçev, është i vetëdijshëm për «miliardat nga fondet e BE-së, prej të cilave përfitojnë shtetet anëtare dhe që ushqejnë politikën klienteliste. Ai e dëshiron atë gjë, ndonëse nuk është demokrat shembullor, që mbështet vlerat e BE-së».

Madje edhe nëse presidenti i Serbisë është i vetëdijshëm për këtë gjë, shteti mbetet i varur nga Rusia për naftë dhe gaz. Gjiganti energjetik rus, «Gazprom» ka shumicën e aksioneve në kompaninë shtetërore serbe të naftës, derisa Serbia në të njëjtën kohë mund të bëhet pjesë e gazsjellësit Turkstream.

Fakti se Serbia qëndron e vendosur në shtegun europian megjithatë nuk paraqet problem për Moskën: ndjesitë proruse të Vuçiqit janë të mirëfillta, derisa përkrahja prej tij e Orbanit dhe kryeministrit grek, Alexis Tsipras, brenda BE-së do të shkonte në dobi të Kremlinit. «Serbia në BE paraqet përfitim për Rusinë; ata nuk presin më shumë», thotë Beçev. «Status quoja – lidhjet politike plus një bashkëpunim ekonomik – i përshtatet Moskës».

Toleranca e BE-së për Vuçiqin mund të jetë pragmatike në aspektin politik dhe një mënyrë e lehtë për ruajtjen e stabilitetit në Ballkan, por është edhe thellësisht cinike. Në të vërtetë, BE-ja po e rrënon autoritetin e saj moral. Në tërë kontinentin, njerëzit janë duke e humbur besimin tek projekti europian dhe kjo pakënaqësi nuk vjen vetëm prej së djathtës populliste: majtistët britanikë promovojnë meritat e një Brexiti progresiv, derisa trajtimi i ashpër i Greqisë nga blloku gjatë krizës në eurozonë iu ka dhënë arsye kritikëve të saj dhe e ka vënë në sprovë besimin e idealistëve panevropianë. Në zgjedhjet e mëparshme parlamentare në Itali, dy parti euroskeptike, lëvizja «Pesë Yjet» dhe «Lega» (Lidhja) i kanë fituar së bashku rreth 48 për qind të votave. Rritja anemike bën që blloku të mos mbrohet me efikasitet mbi bazën ekonomike, dhe përmes mbështetjes së autoritarëve të korruptuar, si Vuçiqi, Brukseli u jep peshë akuzave se BE-ja dhe mbrojtësit e saj në të vërtetë nuk po mbrojnë më asgjë.

Edhe ashtu, Europa nuk ka shumë të drejtë t’iu mbajë ligjërata Putinëve, Orbanëve, Erdoganëve dhe Kaçaniskëve të botës për dështimet e tyre demokratike, po qe se është e përgatitur ta mbështesë dikë si Vuçiqi. Hendeku gjithnjë e më i madh midis fjalëve dhe veprave të BE-së mund të shndërrohet në armë të fortë të popullistëve të cilët, nëse asgjë tjetër, të paktën veprojnë ashtu si flasin.

(Aleks Eror është gazetar. Ai u lind në Beograd dhe shkrimet e tij janë botuar në «Guardian», «New Republic», «Vice», «Slate», «Telegraph». Ky tekst u botua nga «Foreign Policy»).