Skllavopronarit tim të vjetër

Në vitin 1864, pas 32 vitesh të gjata shërbimi për skllavopronarin e tij, Jourdon Anderson dhe gruaja e tij, Amanda, u arratisën nga jeta e skllavit, ku kishin punuar në mënyrë të palodhur

Ata u kapën fort pas mundësisë që iu dha ushtria e Shteteve të Bashkuara, kur i liroi nga puna e detyruar në plantacione dhe shpejt e shpejt u zhvendosën në Ohajo. Jourdon gjeti një punë të paguar në të cilën mbështetej familja e tij, që rritej çdo ditë e më shumë. Ai s’e ktheu kurrë më kokën pas. Një vit më vonë, pak pas përfundimit të Luftës Civile, ai mori një letër nga Patrik Henri Anderson, burri që dikur e kishte nën pronësi, në të cilën ai i lutej të kthehej e të shpëtonte biznesin e tij, që po shkatërrohej.

Përgjigja që Jourdon i ktheu njeriut që i skllavëroi familjen, është ribotuar disa herë në gazeta të ndryshme. Jourdon Anderson nuk u kthye më kurrë në Big Spring, Tennessee. Ai vdiq në 1907, në moshën 81 vjeçare, dhe është varrosur afër gruas së tij e cila vdiq 6 vjet më vonë. Ata patën bashkë 11 fëmijë.

“Dayton, Ohio,
7 gusht, 1865,

Zotëri: E mora letrën tuaj dhe më bëhet qejfi që ju nuk e keni harruar Jourdonin, e që dëshironi që unë të kthehem për të jetuar përsëri me ju. Kam qenë në merak për ju. Ma merrte mendja se do t’ju kishin varur deri tani, meqë keni strehuar ushtarë të konfederatës gjatë luftës civile. Edhe pse ju keni shtënë me armë dy herë mbi mua para se të ikja, nuk do të doja të dëgjoja asnjë lajm të keq për ju, dhe më vjen mirë që jeni akoma gjallë. Mua do të më bënte mirë të kthehesha në shtëpinë e vjetër dhe të takoja gjithë njerëzit që lashë pas. Përshëndeti ata nga ana ime dhe thuaju se shpresoj t’i takoj sërish në një botë më të mirë, nëse jo në këtë të tashmen. Do të kaloja të të takoja gjatë kohës kur punoja në spitalin e Nashvillit, por njëri nga fqinjët më tha se ishe betuar të më vrisje, në rastin e parë që do të të jepej mundësia.

Dua të di se cila është oferta më e mirë që mund të më bësh. Fitoj 25 dollarë në muaj, ushqime dhe veshje. Kam një shtëpi të rehatshme për Mendin dhe fëmijët. Fqinjët e quajnë atë zonja Anderson. Fëmijët shkollohen mirë dhe mësuesja thotë se djali ka prirje për pastor. Frekuentojmë kishën rregullisht dhe trajtohemi përgjithësisht mirë. Ndonjëherë dëgjojmë njerëz të thonë: “Ata negrot atje kanë qenë skllevër në Tenesi“. Fëmijët ndihen keq nga këto cilësime, por unë u them se atje nuk ishte turp t’i përkisje kolonel Henrit. Përkundrazi, ishte një nder për ne, t’ju thërrisnim pronar. Tani, nëse do të më shkruani dhe të tregoni se cilat janë përfitimet e mia nga ti, atëherë do ta kem shumë më të thjesht të vendos nëse dua të kthehem apo jo.

Përshëndete George Carter-in nga unë dhe falenderoje që të hoqi pistoletën nga dora, kur u përpoqe të më vrasësh.

Nga shërbëtori yt i vjetër,

Jourdon Anderson”. / bota.al

Më puthi, më futi në makinë dhe …

Historia e publikuar në “The Sun”, drejtuar psikologes Deidre

Letra e 27 vjeçares:

Prej rreth dy vitesh kam lidhje jashtëmartesore me një nga kolegët e mi. Ai është i martuar dhe ka 3 fëmijë, ndërsa unë jam e martuar prej 8 vitesh por nuk kam ende fëmijë.

Unë jam 27 vjeç ndërsa ai është 49.

Që ditën e parë që ai ka ardhur në kompani, e dalluam në sytë tanë që pati një shkëndijë.

Pas disa takimesh në punë, ai më ftoi një pasdite për një kafe, dhe kimia jonë ishte e paevitueshme. Pas kafes, disa ditë më vonë më ftoi në një darkë.

Gjeta justifikim për tim shoq dhe dola, sepse vërtetë kisha filluar të fiksohesha shumë pas tij.

Pas darke, kur po më shoqëronte për në shtëpi, më futi në makinë, më puthi… dhe më pas përfunduam duke bërë dashuri në pjesën e pasme të makinës.

Kështu nisi e gjithë lidhja jonë, e cila tani është më e fortë se kurrë.

Por edhe pse ne ndihemi shumë mirë me njëri-tjetrin dhe raporti jonë intim është fantastik. Ne sërish nuk mund të jemi bashkë.

Unë jam e martuar me një person shumë të mirë i cili më do dhe më respekton, por martesa jonë është shumë e mërzitshme.

Ndërsa ai nga ana tjetër, edhe pse dëshiron shumë që të jetojmë bashkë, thotë se nuk mund të ndahet nga gruaja pasi nuk do që fëmijët e tij ta përjetojnë keq këtë divorc.

Nuk di çfarë të bëj… dua shumë që të filloj një jetë të re me të por më duket se ai nuk do të m7undet kurrë që të ndahet dhe të pranojë ta nisim nga e parë bashkë”.

Përgjigjja e psikologes Deidre:

“Ajo që unë mendova sapo lexova këtë histori, është se ai nuk do mundet kurrë që të ndahet nga bashkëshortja e tij… e në fakt mirë do të bënte.

Ti thua se keni një raport shumë të mirë me njëri-tjetrin, por në fakt duket se çdo lidhje e fshehtë ka po të njëjtën adrenalinë dhe pasion.

Ti thua se je e martuar me një bashkëshort shumë të mirë i cili të do dhe kujdeset për ty. Por raporti juaj dhe martesa është bërë e mërzitshme.

Po sikur pak nga fantazia dhe energjia që i kushton lidhjes së fshehtë, t’ia kushtosh bashkëshortit?

Kjo do të ishte një zgjidhje shumë e mirë”.

Reagimi i italianëve kur këngëtarja u prezantohet si shqiptare: Ahhh! Flet serbisht?

Nuk është shumë prezent në tregun muzikor shqiptar por sa herë vjen me projektet e saj, bjondina simpatike Evi Reçi pritet gjithmonë mirë nga publiku

E ftuar në emisionin “BOOM”, këngëtarja Reçi tha se për momentin është më tepër e fokusuar tek gazetaria radiofionike, profesion të cilin e ushtron aktualisht në Firence ku ka ndërtuar dhe jetën.

Kur bëhet fjalë për konkurimin në Festivale, Reçi thotë se: “është një mënyrë shumë e mirë prezantimi për artistin në këndim live, në momentin që unë nuk bëj koncerte në Shqipëri. Konkuron dhe me artistë të tjerë”.

Ka pak ditë që ka publikuar remix-in e këngës “Dorëzohu” më të cilën konkuroi në Këngën Magjike dhe shumë shpejt, thotë ajo, do të vijë dhe klipi.

Në intervistën për BOOM, Eni nuk i shpëtoi dhe interesit se çfarë mendojnë italianët kur ajo u prezantohet si shqiptare.

“Ka shumë batuta. Së pari nuk më marrin si shqiptare, u dukem pak ruse, pak suedeze. Dhe kur u them se jam shqiptare, ka disa që thonë: Ah! Disa ngatërrojnë Shqipërinë me një vend tjetër, ose më pyesin çfarë gjuhe flisni. Më thonë, po ti flet serbisht? Ose, unë kam qenë në Beograd. Por e vërteta është se ka ndryshuar, të paktën unë nuk e kam përjetuar racizmin përballë. Kanë filluar shumë, psh më thonë unë kam qenë në Shqipëri, ose dua ta vizitoj Shqipërinë. Sa interesantë jeni ju shqiptarët që flisni gjuhë të huaja kaq lirshëm”, tha Reçi.

E pyetur se ku ndryshon shoqëria shqiptare me atë italiane, ajo ka këtë koment:

“Janë pak kopracë dhe kafen e paguan secili për vete. Nuk ndihmojnë shumë njëri-tjetrin por as të prishin punë. Shoqëria shqiptare është pak më e hapur, nuk të thotë nuk mundem. Janë më afër dhe më të hapur për të folur dhe për të dalë”, u shpreh Reçi.

Burri kap ‘mat’ gruan me kushëririn: Mener jush, kur i pashë unë, ai ia kishte futur kokën te gjoksi

Një 54-vjeçar nga Kavaja i ka dhënë fund martesës së tij të gjatë për shkak të tradhtisë bashkëshortore. Babai i 3 vajzave rrëfen se e ka kapur në flagrancë të shoqen me të afërmin e tij dhe nga ai çast divorci ishte e vetmja alternative

Konflikti mes tyre ka përfunduar në polici, palët janë përballur me njëri-tjetrin, ndërsa ai akuzon efektivët se e kanë mbajtur padrejtësisht të izoluar përgjatë gjithë natës. Ai iu drejtua gjykatës, dhe përveç divorcit problem tjetër ishte ndarja e pasurisë. Kjo ngjarje e rëndë anuloi edhe dasmën e njërës prej vajzave e cila ishte caktuar vetëm 10 ditë më pas.

Teksa tregon historinë e jetës së tij në emisionin “Me zemër të hapur” në “News24”, 54-vjeçari thotë se në shtëpinë e tij jeton aktualisht ish-bashkëshortja me të bijën. Ai është kundër këtij vendimi dhe thotë se nuk do pranojë kurrë që ajo të jetojë në atë banesë, ndërkohë që ai endet rrugëve.

Vajzat e akuzojnë për sjellje të padenjë, për abuzim me alkoolin dhe dhunë, ndaj a nuk i afrohet dot madje as banesës për shkak të një urdhri mbrojtje, ndërkohë që ai nuk pranon asnjë nga akuzat dhe kërkon të bëhet drejtësi.

“Mener jush, kur i pashë unë, ky ia kishte futur kokën te gjoksi. Unë e njoha. Ajo i thoshte ik, ik”, rrëfen 54-vjeçari.

“Ajo më tha ‘të martojmë gocën’, dhe pastaj ma bëj mishin copa-copa. Por unë i denoncova menjëherë në polici. Ata erdhën menjëherë, 3-4 policë. Por gjatë marrjes në pyetje faktet u deformuan. Gruaja me thoshte ‘unë me trupin tim bëj ç’të dua’. Por unë i thashë që kjo gjë nuk mund të ndodhë për sa kohë jemi bashkë, e jetonte me djersën time. Po ai ka bërë me llafe edhe gra të tjera aty”, thotë ai.

Fuqia e mistershme e Piramidave

Piramidat egjiptiane janë një nga çudirat më të mëdha botërore dhe ndërtesat më misterioze që ekzistojnë në Tokë. Enigma e ndërtimit të tyre, si dhe efektet e tjera rrezatuese që shkaktojnë ato, edhe sot e kësaj dite, mbeten një sfidë që seriozisht e vënë në sprovë njohurinë tonë të pakontestueshme materialiste të quajtur shkencë

Vërtet, shkencëtarët tanë mbeten të mahnitur jo vetëm nga mënyra e vetë projektimit dhe aftësisë së ndërtimit të këtyre piramidave gjigante, por edhe nga efektet e ndryshme misterioze që krijohen nga hapësirat labirinte të korridoreve të tyre, duke shkaktuar ndryshime kualitative në përbërjen materiale të disa substancave.

Nga tri piramidat më të njohura të faraonëve të Egjiptit të lashtë, që gjenden në rrafshinën shkretinore të Gizit, afër Kajros (Keopsit, Kefrenit dhe Mikerinit), si më e madhe dhe më tërheqëse konsiderohet ajo e Keopsit. Ka një sipërfaqe prej 1300 m3, ndërsa perimetri i themeleve është 910 metra. Lartësia nga bazamenti e deri në majë të saj është 138 metra dhe hyn në grupin e shtatë çudive më të mëdha botërore.

Dihet nga të gjithë se tërë konstruksioni i saj piramidal është i ndërtuar prej blloqeve të mëdha prej guri dhe secila prej tyre peshon 55 tonë.

Të gjitha këto blloqe janë të vendosura me një renditje tejet precize, gjë që edhe i çudit shkencëtarët tanë, duke iu krijuar shumë dyshime të bazuara: nga kanë ardhur këto blloqe kolosale guri, kur dihet se i tërë regjioni aty afër është një hapësirë shkretinore prej qindra kilometrash? Nëse janë marrë diku tjetër, atëherë, si janë transportuar deri aty? Si kanë mundur këto masa 55 tonësh të ngrihen në lartësirat më të larta murale të konstruksionit të piramidës, pa pasur një teknologji të përsosur ndërtimore sikurse e kemi ne sot?

Forma piramidale dhe dimensionet e caktuara precize gjeometrike tek piramidat e Egjiptit, tek studiuesit tanë bashkëkohor, nuk shkaktojnë vetëm mëdyshje në mënyrën e konstruktimit dhe ndërtimit të tyre, por edhe tek efektet e caktuara mrekulluese, që shkaktohen në hapësirën e brendësisë së saj. Kjo dukuri i ka sfiduar shumë shkencëtarët.

Pranimi zyrtar i efektit çudibërës të piramidave, së pari, është regjistruar me rastin e njohur si “rasti Dërbal”. Në Entin çekosllovak të zbulimeve te reja dhe Patentimit të tyre, nën numrin 91 304, gjendet i regjistruar një zbulim i inxhinierit nga Praga, Karel Dërbal. Ai një kohë të gjatë interesohej për parapsikologjinë dhe fenomenet jashtëshqisore dhe nga shumë hulumtime të veta të bëra nga kjo fushë, më në fund zbuloi se piramida ka një forcë mahnitëse, e cila transformon një lloj të energjisë kozmike, për ne ende të panjohur.

Po ashtu, ai vërtetoi se dhoma ku ishte vendosur kufoma e balsamuar e faraonit, gjendej në 1/3 e lartësisë, nga pika e mesit të konstruksionit të piramidës, gjë që, jo rastësish, m’u aty ishte qendra e veprimit më të koncentruar të kësaj energjie specifike.

Kështu, më tej, ai zbuloi se modeli me dimensionet e njëjta gjeometrike të Piramidës së Keopsit, i mpreh brisqet e rrojës që janë konsumuar.

Ideja për këtë zbulim i rrodhi kur kishte vërejtur në brendinë e hapësirës së piramidave një trup të maces së ngordhur, i cili nuk qe shndërruar në skelet, por ishte i mumjefikuar në mënyrë fantastike, pa asnjë gjurmë kërme. Me t’u kthyer në shtëpi, punoi një model të kopjuar të piramidës dhe eksperimentoi.

Fenomeni i njëjtë u përsërit edhe në piramidën e improvizuar.Dëbali mendonte se energjia e grumbulluar në piramidë mund të jetë bazë veprimi ndaj proceseve fizike, kimike dhe biologjike.

Tehu i brisqeve ka përbërje “gjalpi” (yndyrore). Pas përdorimit kjo mprehtësi ulet, mirëpo jo gjithmonë. Disa sende mund t’i kthejmë në gjendje të mëparshme pas një kohe të caktuar, madje edhe përmbajtjen e tyre kristalore. Dëbali logjikonte teorikisht: po qe se tehu i briskut të xhiletës është punuar nga çeliku kualitativ, përderisa nuk dëmtohet mekanikisht, atij mund t’i kthehet mprehtësia e mëparshme. Ai, me disa brisqe xhiletë të deponuar nën piramidën prej kartoni, mund të kryente një numër të pacaktuar rojesh.

Mjafton që njeriu në një piramidë të improvizuar sipas formës dhe dimensioneve të asaj që e prezantuam (premisa të njëjta, por madhësi më të madhe), të qëndrojë vetëm 15 minuta në ditë, dhe, pas disa ditësh, do të vërejë përmirësimet e dukshme të procesit të të mbajturit në mend dhe rritjen e shkallës së inteligjencës. Qëndrimi nën piramidë në rrethanat e njëjta shkakton, po ashtu, edhe humbjen e kilogramëve të tepërt nga trupi; tek tullacët, rritjen e flokëve, si dhe ka pasur raste të shërimit të sëmundjeve të ndryshme.

Por, çfarë efekti duhet të ketë piramida nëse ajo kthehet mbrapsht (me majë poshtë e bazë sipër)? Pas shumë eksperimenteve të bëra, në këtë pyetje përgjigjen na jep shkencëtari bullgar V. Litvinov. Rezultatet e tij të arritura tejkalonin çdo parashikim. Piramida e kthyer mbrapsht, jo vetëm se nuk i humb efektet e veta të theksuara, por ato, përkundrazi, rriten edhe shumëfishohen.Ta zëmë: virusi i gripit dhe antibiotikë të ndryshëm arrijnë imunitet të shumëfishuar. Penicilina, e mbajtur disa ditë në piramidën e kthyer mbrapshtë, e rrit efektin e vet deri në dhjetë herë më tepër.(Horizont.al)

Rrëfimi i 40-vjeçarës: Kam një burrë koti

Një grua 40-vjeçare ka rrëfyer për “The Sun” se si e kishte tradhtuar burrin e saj gjatë pushimeve në Ibiza. Ajo ka thënë se ndihet e pakënaqur me burrin e saj pasi ai nuk ia plotëson dëshirën për seks

Më poshtë mund ta lexoni rrëfimin e saj të plotë:

Kam bërë seks të çmendur në pushime, por jo me burrin tim. Megjithatë, seksi ishte aq i mirë dhe unë nuk ndihem fajtore pse e bëra këtë gjë.

Nuk kam pasur marrëdhënie seksuale në martesën time për dy vjet dhe as dashuri të përgjithshme. Ne jemi të martuar qe 15 vjet dhe kemi vajza vbinjake 11-vjeçare. Unë jam 40-vjeçare, ndërsa burri im është 43 vjeçar.

Kam humbur interesin për seks pas lindjes së vajzave, por tani ka arritur një kohë në jetën time kur kam më shumë besim dhe shikoj dhe ndiej më së miri fizikisht.

U përpoqa t’i tregoja bashkëshortit tim që ndihem e humbur dhe e trishtuar, sepse nuk ka dashuri mes nesh. Ai u pajtua se duhet të përpiqet më shumë, por tha se seksi nuk është i rëndësishëm për të.

Më pëlqen jeta që ai siguron për ne. Ai ka një punë të mirë, kemi një shtëpi të bukur dhe shkojmë në pushime jashtë vendit.

Më pëlqen kompania e tij, por nuk dua të jem në një martesë pa seks.

Unë shkova në Ibiza me motrën time për disa ditë vjeshtën e kaluar.

Në natën e fundit një burrë filloi të fliste me mua. Nuk kishte tërheqje seksuale por unë ndjeva një lidhje me të. Ai është 37 vjeçar.

Që nga ajo kohë, ne kemi filluar të shkruajmë. Unë i kam thënë se jam e martuar, por ai tha se nuk dëshiron që unë ta lë burrin tim.

Rezervova biletat për të shkuar përsëri në Ibiza për Pashkë me motrën time, por ajo ishte e sëmurë dhe nuk mund të vinte, kështu që unë shkova vetë.

Kam takuar sërish atë burrin e pushimeve atje. Kemi ngrënë një darkë të këndshme dhe ai tha se kishte rezervuar një dhomë hoteli për natën.

Seksi me të ishte i shkëlqyer dhe më bëri të kuptoj se sa i rëndësishëm është ai për mua.

Burri im punon shumë, por problemi i vërtetë është që ai nuk duket se e di se si të shkëmbej nga modaliteti i punës në mënyrën e shtëpisë. Ai shpesh flet me mua sikur unë jam një prej punonjësve të tij.

Tentova t’ afrohesha javën e kaluar dhe atij me të vërtetë nuk I pëlqeu. Ai tha se e bëra atë të mendonte se martesa jonë ishte në telashe.

Unë dua të kthej gjërat në udhë me të, por ai duket i kënaqur me gjërat ashtu siç janë.

Përgjigjja e psikologes:

Kjo ka të bëjë më shumë me seksin, por edhe me komunikimin.

Ju nuk mund të keni seks të mirë nëse nuk keni komunikim të mirë jashtë dhomës së gjumit.

Burri juaj punon shumë për t’ju dhënë një jetë të mirë, por kjo ndoshta është stresuese për të, duke e bërë të vështirë që ai të shkëmbehet nga modaliteti i punës në mënyrën e shtëpisë. Stresi gjithashtu ndikon edhe seksin.

Ndoshta do të jetë më e lehtë për të biseduar jashtë shtëpisë, andaj kërkoni atë që të vijë për një shëtitje të qetë një fundjavë.

Prostituta i dërgon letër gruas së klientit, publikohet përmbajtja

“E dashur bashkëshorte! Nuk njihemi, por e di që burri juaj ju tradhton e paguan një tjetër grua për të bërë seks. E them sepse unë bëj këtë punë”, janë këto rreshtat e para që April Adams, prostituta njujorkeze ka publikuar në gazetë

Adams nuk i drejtohet vetëm një gruaje në veçanti, por u shpjegon grave se herë pas here meshkujt paguajnë një punëtore seksi.Ajo do që të sigurojë femrat se nëse një burrë i martuar zgjedh që të bëjë seks me një prostitutë, do të thotë se nuk do që martesa e tij të marrë fund. “Më lejoni një pyetje: Kur ishte hera e fundit që keni bërë seks tre herë në javë?” E kur ishte hera e fundit që ai u ankua? Nuk mendon se ka vendosur që të heqë dorë.

A nuk mendoni se ndoshta ai vendosi që ta lërë zgjidhjen e problemit në duart e mia? Lajmi i mirë është se nëse burri yt vjen që të më kërkojë mua, do që të qëndrojë sërish me ty. Po kërkon që të bëjë sa më pak rrëmujë të jetë e mundur. Provoni të imagjinoni nëse në vendin tim do të ishte baby-sitteri, fqinja ose mikja jote më e mirë. Lista mund të jetë e pafund, por nuk e di nëse e kuptove se çfarë dua të them”, vijon prostituta.

April arrin që të dalë në konkluzionin, se metoda e seksit të paguar, nuk përbën një kërcënim për martesën, pasi bëhet fjalë vetëm për një çlirim seksual. “Ndoshta ti, nuk do që ai të vijë në shtrat me mua dhe unë sërish ju ripyes: Kur ishte hera e fundit që keni bërë 3 herë seks brenda javës? Nuk dua të them se unë do të bëj të lumtur për atë që është detyra jote.

Por të them se ndoshta ti nuk ke dëshirë që të kryesh shpesh marrëdhënie seksuale. Je e lodhur nga puna, e stresuar, ose ai nuk shqetësohet shumë për kënaqësitë e tua si njëherë e një kohë. E kuptoj se ai nuk shqetësohet as për kënaqësitë e mia, kjo është e sigurt. Ky është thelbi. Unë jam përbërësi sekret në shumë martesa të shëndetshme”. New York prill 2015

Rrëfehet gruaja: Burri nuk më ka plotësuar dëshirën për …

Një grua 24-vjeçare, ka rrëfyer për “The Sun” se nuk ka bërë seks me burrin e saj në këto gjashtë javët e fundit. Ajo ka thënë se nuk e din arsyen se pse burri nuk po ia plotëson dëshirën asaj në shtrat

Më poshtë mund të lexoni rrëfimin e saj të plotë:

Jeta ime seksuale ishte e mrekullueshme deri tre muaj më parë.

Tani burri është gjithmonë shumë i lodhur dhe ndihem e refuzuar dhe shumë keq.

Unë jetoj me prindërit e mi, ndërsa ai jeton me nënën e tij, edhe pse shumicën e fundjavave shkon për të qëndruar me nënën e saj të moshuar, kështu që nuk është shumë e keqe.

Kur kalon fundjava dhe nëna e tij shkon, vjen radha jonë, por ai po thotë se është shumë I lodhur ose nuk është në humor dhe vetëm bie në gjumë në shtrat.

Ne jemi së bashku qe tre vjet dhe nuk kemi pasur seks në këto gjashtë javët e fundit.

A është kjo normale kur ai është 25 vjeçar, ndërsa unë 24 vjeçare?

Përgjigjja e psikologes:

Pra, çfarë ndodhi tre muaj më parë? A ka probleme në punë? A nuk ndihet mirë? Ose kjo marrëdhënie po venitet?

Tregojini atij se jeni duke dëgjuar dhe doni të ndihmoni, por mos lejoni që gjërat të rrjedhin kësisoj.

Punoni së bashku për të ringjallur marrëdhënien tuaj ose për të pranuar që ka mbaruar dhe për të bërë pushim.

Bedri Blloshmi rrëfen tmerrin komunist

Në prill të vitit 1991 në Shqipëri ndodhi një ngjarje që konfirmoi plotësisht rrëzimin e sistemit komunist. Me dekret të presidentit Ramiz Alia u liruan të gjithë të burgosurit politikë. Njëri prej tyre ishte Bedri Blloshmi, i cili në vitin 1976 u dënua me vdekje për agjitacion e propagandë

Por ndërsa të vëllanë Vilsonin e pushkatuan, atij ia konvertuan dënimin në 25 vjet burg nga të cilat bëri 16 vjet. 27 vjet më pas ai rrëfen për gazetarin Roland Qafoku në emisionin “Debati në Channel One” momentin e lirimit, kalvarin në burgje por edhe arsyen e madhe përse arrestuan për shkak se nuk pranoi të bëhej bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

Për lirimin e të burgosurve

“Më 27 mars të vitit 1991 ndodhesha në burgun e Burrelit. Më thanë që do lirohesha me kusht. Kjo ishte absurde. Unë bashkë me të burgosurit e tjerë kishim dëgjuar që në Shqipëri kishin ardhur përfaqësues të Komitetit të Helsinkit dhe ata kishin kërkuar lirimin e të burgosurve politikë, por në fakt nuk besonim te ky lirim.

Kur më thanë që do lirohesha me kusht, nuk pranova. U habitën të gjithë. Më thanë që të ikja, të shkoja në shtëpi. Por si mund të pranoja unë lirimin por me kusht. Kisha bërë 16 vjet burg pa bërë asgjë dhe më kishin pushkatuar vëllanë.

Por një i burgosur që i lirua atë ditë, përpara se të shkonte në shtëpinë e vet, shkoi në Tiranë dhe u dorëzoi përfaqësuesve të Helsinkit një letër që ne kishim shkruar se ndodheshim ende në burg. U bë rrëmujë e madhe. Përfaqësues të Komiteti i Helsinkit ditën tjetër u nisën për në burgun e Burrelit, ndërsa ne që ishim në burg për gjithë natën na transferuan në Qafën e Barit. Kështu që kur ata kontrolluan qelitë nuk gjetën asnjë të burgosur politik. Më 29 mars më liruan mua.

Njeriu i parë që mendova ishte nëna. Ajo ishte njeriu që kishte vuajtur më shumë. Unë 16 vjet në burg dhe Vilsoni u pushkatua pa llogaritur babanë, xhaxhanë e të tjerë. Udhëtova deri në fshatin tim Bërzeshtë të Librazhdit. Në orën 01. të natës mbërrita në shtëpi. Ishte një moment prekës. Rastësisht, edhe pse ishte vonë, dera ishte gjysmë hapur sepse babai dhe vëllai priteshin të ktheheshin nga ara ku punonin. Kur nëna më pa, shtangu dhe menjëherë i ra të fiktë. Thirra me të madhe të më ndihmonin.

Erdhën dy nuset e kushërinjve dhe e përmendën nënën. Ajo vetëm më puthte dhe më merrte erë. Të dy qamë si fëmijë. Ishte moment prekës. Në fund tha: Ah sikur të ishte edhe Vilsoni! Pak më vonë ika në Greqi. Kur u ktheva ne të burgosurit bëmë disa greva.

Mbaj mend se zumë me forcë godinë e shkollës së Partisë këtu në Laprakë. Qeveria e Ylli Bufit na pajisi me viza greke ne nja 100 të dënuar politikë dhe të gjithë bëmë pushime 1 mujore në Greqi, falas.

Për ofertën për të qenë bashkëpunëtor i Sigurimit

Xhaxhai im I mërzitur më tha se më kërkonin në Degën Ushtarake por sipas tij kjo nuk ishte shenjë e mirë. Unë isha në Berzeshtë dhe sipas fletëthirrjes duhet të paraqitesha për të verifikuar ditët e zborit që bënim në atë kohë. Por sipas xhaxhait kjo ishte shenjë e keqe. Më porositi të qendroja si burrë. Shkova në degën ushtarake dhe prej andej më dërguan në degën e Punëve të Brendshme. Oficeri që më priti më tha shkoqur. Je i ri, 25 vjeç, e ke jetën përpara. Çdo bësh ti në kooperativë.

Që të dalim në temë: Ti do bëhesh bashkëpunëtor i Sigurimit dhe do jetosh mes të mirave në qytetin e Librazhdit. Do kesh para sa të duash, do kesh vajza sa të duash, por vetëm me zor jo. Vetëm ama do na shërbesh ne. Do na tregosh armiqtë e popullit në Berzeshtë dhe më tej. Do ti zbulosh cilët janë. Unë nuk pranova. Ai më tha dy rrugë ke: Ose me Sigurimin, ose në burg. Unë ia ktheva kurrën e kurrës nuk bashkëpunoj.

Nuk mund ta bëja këtë gjë ishte një ofertë e ndyrë që unë tu bëja keq njerëzve. Më lanë 24 orë kohë të mendohesha. Më dërguan në hotel turizmin e Librazhdit. Ishte vatër e Sigurimit atje. Atje bëheshin të gjitha. Nuk më zuri gjumi tërë natën. Në mëngjes erdhën dhe më morën. Përsëri nuk pranova të bashkëpunoja. Pra mua që më kishin arrestuar dhe dënuar pothuajse të gjithë paraardhësit të bëhesha bashkëpunëtor I tyre?!

Ishte e papranueshme. Më futën në burg me akuzën agjitacion propagandë dhe përpjekje për rrëzimin e pushtetit popullor. Më pas arrestuan dhe vëllanë Vilsonin. Sipas atyre që kam zbuluar im vëlla Vilsoni ndiqej nga 11 bashkëpunëtorë, ndërsa unë nga 3. Në jetë të jetëve nuk do ti fal kurrë ata që më dënuan. Nuk jam hakmarrë por nuk do ti lë kurrë. I kam kërkuar instancave që ata të dënohen por nuk e kanë bërë. Më kanë marrë jetën. Nuk i fal.

Për lajmin e vdekjes së Enver Hoxhës

11 prilli 1985 ishte dita më e lumtur e jetës sime. Enveri nuk merrte më frymë. Ndodhesha në Spaç. Lajmi mori dhenë dhe vërtetë ne u gëzuam. Na pikasën. Ne festonim, ata më arrestuan sepse kuptuan që ne ishim të gëzuar. Më futën në izolim në qeli dhe atje torturat ishin çnjerëzore. Më lidhën kokë e këmbë dhe më varën në një hekur. Në kokë me vendosën hekura. Unë i rashë murit me kokë dhe me doli gjak.

Ky ishte shpëtimi im. Erdhën në zgjidhën dhe më lanë të lidhur në dysheme. Në fakt ata thurën një plan për të më eliminuar. Futën një të dënuar politik për të më vrarë në burg. Por ai më tregoi dhe kështu plani nuk u realizua. Qelitë ishin mizerabël. As nevojat personale nuk na linim ti kryenim. I kryenim në qeli. Një i burgosur mbante një batanije për të mos u parë dhe jashtëqitjen e bënim në një qeskë dhe e flaknim kur na lejonin. Spaçi dhe Qafa e Barit ishin një tmerr.

Plaka nga Hajvalia që “lë” shtatzënë gratë, e që çon nga karroca të paralizuarit

Në Hajvali, një fshat pak kilometra larg Prishtinës, përveç rezidencës përrallore të biznesmenit dhe zëvendëskryeministrit Behgjet Pacollit, ku po ashtu një kohë tentohej të zhvendosej edhe administrata shtetërore, gjendet edhe një shtëpi ku disa njerëz shkojnë të kërkojnë shërim për sëmundje dhe zgjidhje për probleme të ndryshme

Dhjetëra persona, kryesisht gra, gjatë gjithë ditës prisnin pranë një shtëpie dy katëshe në Hajvali. Të gjithë këta kishin nga një hall, për të cilin kërkonin zgjidhje tek një grua që thotë se ka dhunti për të bërë mrekulli. Në katin e dytë të shtëpisë me ngjyrë të verdhë gratë ngjiteshin një e nga një. Ato priteshin nga zonja Fazile Berisha. Ajo me shami në kokë e me një palë tespihe në duar i priste personat që hynin në dhomën e saj.

Personat që hyjnë tek ajo janë kryesisht gra. Rreth 20 minuta zgjatë seanca me këtë zonjë. Aty, gratë i tregojnë hallet e tyre.

Por, mënyra se si kjo zonjë e rreth të 70’tave u gjen zgjidhje këtyre personave është unike. Ajo për Gazetën Express, ka rrëfyer për punën që e bënë që pothuajse 50 vite.
Me vetëm leximin e librit të shenjtë për myslimanët, Kuranit, si dhe këndimin e 12 palë tespiheve ajo thotë se mund të zgjidhë shumë probleme, madje edhe ato të cilat nuk ka mundur t’i zgjidhë as shëndetësia e as shkenca.

Këtë punë, ajo thotë se po e bënë që 48 vite. Për dhuntinë që thotë se e ka, ka treguar edhe detaje se si e ka përfituar. “Dhuntia më ka ardh prej Zotit. Unë kam qenë duke jetu në katun, ka qenë ditë e premte dhe kam shku me marrë ujë prej kroit. Dy kova i kam pas në krah, dhe ka ardhë melaqja dhe më ka thanë nuk je ti për kova, dhe më ka pyet a falesh, i kam thanë jo, më ka pyet për dovë, i kam tregu se çfarë di. Më ka thanë merr abdes, dhe aty kam nisë me i fal pesë kohët. Dhe prej aty ka filluar dhuntia ime’, rrëfehet 69-vjecarja nga Hajvalia.

E tek kjo zonjë, gratë që nuk kishin mundur të lindnin fëmijë, sipas saj, zgjidhjen e kishin gjetur në Hajvali. Madje thotë se u ka ndihmuar edhe grave që për 18 vite nuk kanë pasur fëmijë. “Ka raste që vijnë gratë të cilat gati 18 vite nuk kanë pas fëmijë. Unë grave që vijnë këtu iu them nëse jeni për tek unë, ju keni sukses, nëse nuk jeni, iu sugjeroj që të shkojnë te mjeku”.

E brenda ditës tek kjo grua, ilaç kërkojnë mbi 100 gra. Por nuk është vetëm shtatzënia e arritura e vetme që kjo grua thotë se e ka bërë tek klientët e saja. Tek ajo ka edhe shumë pacientë të QKUK’së që shkojnë e kërkojnë shërim. Ajo ndër tjerash e përmend edhe një rast tjetër interesant të një pacienti i cili kishe mbetur i paralizuar. Thotë se të njëjtit mjekët i kishin thënë se nuk ka shërim.
Me leximin e Kuranit me anë të tespiheve, ajo thotë se ka ngritur në këmbë një person të paralizuar.

“Para disa ditëve ma kanë sjellë këtu tek unë një grua të paralizuar. Ka qëndrua në spital, atje i kishin thanë që të shkojë në shtëpi se më s’ka asgjë prej saj. E kanë sjellë këtu duke e mbajte. Ajo me këmbë të saja e duar të saja prej këtu ka dal”, rrëfen gruaja të cilën shumë persona po e shohin me fuqi të mbinatyrshme.

Tutje ajo tregon se edhe cilat kategori tjera të personave kërkojnë shërim tek ajo.
“Këtu vijnë raste, gratë që nuk kanë fëmijë, persona të paralizuar, prej spitali mi sjellin pacientët vet motrat e mjekët kanë sjellë dhe unë i kam shiku me dua e me Kuran. Vijnë persona që kanë ndonjë hall në familje, rreth e të tjerë. Vijnë mjek, polic e të tjerë”.

Megjithëkëtë, zonja nga Hajvalia, shprehet forma të tjera përveç leximit të Kuranit për shërim të këtyre personave nuk përdore. “Unë filxhanit nuk i besoj, letrave jo, plumbit jo, falltaret nuk i pranojë. Unë kush të më vie në shtëpi i pranoj me Kuran të Zotit”, thotë ajo. Tutje ajo tregon se” dhuntinë e ka nga Zoti dhe se të njëjtën mundohet që ta shpërndaj tek të tjerët./GazetaExpress/