Vogëlushi që ngriti Kinën në këmbë

Mjaft i zoti në matematikë, sfidon dhe temperaturat disa gradë nën zero duke ecur një orë për në shkollë, për të dhënë provimin

Vogëlushi, i cili thotë se është në klasën e tretë ka mbërritur në shkollë me flokët dhe qerpikët e bardhë, të ngrirë nga bora, teksa termometri shënonte -9 gradë Celcius dhe në shkollë nuk kishte ngrohje.

Ai ka një histori mjaft prekëse, në një zonë rurale të Kinës, e cila pasi u bë publike nga People’s Daily Online, mjaft njerëz u ofruan ta ndihmonin.

Babai i tij punonte emigrant në një qytet tjetër, ndërsa nëna e kishte braktisur. Ai jeton me të motrën dhe gjyshen.

Mësuesit rrëfejnë se është një fëmijë mjaft i mbarë dhe absolut në matematikë, ku në provim kishte marrë notë maksimale.

Ja çfarë më bëri 24 vjeçarja, ndërsa gruaja po …

Një burrë 45-vjeçar ka rrëfyer për “The Sun” historinë se si e kishte tradhtuar gruan e tij në një dasmë. Ai ka thënë se ka bërë seks mahnitës me një vajzë të moshës së vajzave të tij dhe se është në dilemë a të vazhdojë të dalë sërish me të

Më poshtë mund të lexoni rrëfimin e tij të plotë:

Kam pasur seks të madh me një mysafire në një martesë ku isha dëshmitar. Problemi është se unë jam i martuar, por jeta ime seksuale me gruan time ka qenë në rrezik për vite me radhë.

Unë jam 45-vjeçar dhe kam një punë të mirë dhe një shtëpi të këndshme. Unë kurrë nuk e kam tradhtuar gruan time më parë. Pastaj, si ta bëja këtë, kur pi pilula për shkak të problemeve me tensionin e gjakut? Një shok i vjetër i imi më kërkoi të bëhesha dëshmitar kur u martua kohët e fundit.

Nuk më pëlqen të bëj fjalime, por ndjeva se nuk mund të thoja jo. Gruaja ime u tërhoq në minutën e fundit, sepse ajo e hetoi se do të sëmurej nga gripi. U ndjeva keq, pasi me mbështetjen e saj do ta bëja këtë më mirë.

Fjalimi im shkoi mirë, pastaj erdhi disko. Kam pirë disa pije dhe jam ngritur në sallën e vallëzimit duke e mashtruar veten se vallëzimi im ishte i nxehtë. Pastaj vura re një vajzë të bukur bjonde. Ajo buzëqeshi tek unë dhe filluam të shikoheshim. U ndjeva përsëri si 20 vjeçar. Të tjera valle hodha më vonë pasi bleva një pije.

Ajo ishte 24 vjeçare dhe ishte mbesa e shokut tim. Ne biseduam dhe qeshëm sikur ta njihnim njëri-tjetrin me vite të tëra. Si unë, ajo po qëndronte natën në hotelin ku po mbahej daasma. Kur mbaroi muzika, ajo më çoi lart në dhomën e saj.

Ne bëmë seks të pasionuar pa frikën më të vogël të ndonjë problemi. Që atëherë unë kam qenë në një vorbull. A është mosfunksionimi i ngrerë për shkak të mjekimit tim apo është më shumë se gruaja ime nuk bën seks më me mua? Vajza nga dasma më ka kontaktuar dhe më ka thënë se do të më shoh përsëri.

Ajo nuk është shumë më e vjetër se dy vajzat e mia në universitet. A ta ndjek zemrën time, ose të varros kokën time në rërë, të mos pretendoj se ndodh asgjë dhe të kthehem në të qenit Z. Floppy në dhomën e gjumit në shtëpi?

Përgjigjja e psikologes: Asnjëherë mos e varros kokën në rërë. Jeta është tepër e çmuar dhe e shkurtër për të mos u përpjekur për të shijuar çdo ditë – por kjo nuk do të thotë se duhet të kërcesh në anije. Kjo sfidë e jetës që keni gjetur nuk mund të qëndrojë për shumë kohë. Problemi juaj në krevat është ndoshta për shkak të faktorëve emocionalë dhe fizikë. Këto dy aspekte të seksit lehtë mund t’iu bëjnë të hutuar dhe të ndikojnë keq në marrëdhënien me gruan tuaj.

Zhgënjimi i një gjyshi (Ngjarje e vërtetë)

Nga Guri Shyti

Me Palin jemi shokë fëmijërie. Ndonëse punët dhe dallgët e jetës na patën ndarë për shumë kohë, kur dolëm në pension, e kujtuam jetën e përmallshme të viteve të fëmijërisë, në shkollën fillore të fshatit, dhe takohemi shpesh për të kaluar orë të këndshme, bisedash nga më të ndryshmet, që përfshijnë të kaluarën tonë dhe të tanishmen. Pali është natyrë e qeshur, plot batuta me humor që na e bën të këndshme bisedën rreth tavolinës së barit, ku ulemi për të pirë kafenë e mëngjesit.

Atë ditë ai nuk ishte Pali që njihja. Dukej sikur edhe ishte kërrusur në shpinë, edhe sikur nuk ishte rruar, siç ishte i kudesshëm ta bënte përditë, por kryesorja ishte se e kishte braktisur humor i tij i pandarë. Ishim të dy vetëm rreth tavolinës. Ende nuk na ishte bashkuar ndonjë nga të njohurit tanë të rinj, që, herë pas here vinte dhe na ulej përbri, kryesisht për të qeshur me shakatë e Palit.

Në kushte të tilla nuk m’u durua që ta pyesja se çfarë i kishte ndodhur. Ai ngurroi gjatë me sytë ngulur në një pikë të tavolinës, sikur donte ta zhbironte atë. Unë prita me durim dhe ai, më në fund, e ngriti kokën, më drejtoi sytë e tij të zgjuar, por që sot e kishin humbur atë shkëlqimin e zakonshëm.

– “Eeeh, psherëtiu thellë, jeta, i dashur mik, m’u drejtua, qënka e padrejtë. Tjetër gjë na dukej sikur mbollëm dhe rritëm në jetë dhe të tjera fruta po marrim prej saj. Unë e kuptoj, vazhdoi ai, që rinia, si çdo rini, në të gjitha brezat, ka mënyrat e veta të sjelljes, ka interesat e veta, por ka edhe qejfet e veta, gjithsesi, ka disa kufij sjellje dhe mirësjellje që janë, në mos të dëshiruara, të detyruara për të gjitha brezat. Kështu, për shembull, gjyshërit, ose siç do të donin ta quanin me zhargonin e sotëm të politikës, institucioni i gjyshit, duhet të jetë i respektuar nga të gjithë, pavarësisht se kush është ai nga ngritja kulturore, apo gjendja financiare që u lë trashëgimtarëve”.

Pali heshti një hop, uli kokën me sytë në atë pikën e tavolinës, sikur donte të merrte një vendim të rëndësishëm të ma tregonte hallin që e kishte pezmatuar apo jo, ndërsa unë po prisja të nxirte fundin e filozofimeve të tij, pa e ngucur me pyetje të tjera.

– “Që t’i vëmë kapak muhabetit, vazhdoi ai, mua më ka ndodhur diçka që ma ka errësuar jo vetëm të kaluarën, por edhe të ardhmen. Thuhet se dashuria e prindërve për fëmijët është e pakrahasueshme me asnjë dashuri tjetër, dhe është e vërtetë, por ne që jemi edhe prindër edhe gjyshër mund të dëshmojmë se, dashuria e gjyshërve për nipat e mbesat është ku e ku më e madhe, ose, të paktën, kështu shfaqet. Kjo, sigurisht, ka arsyet e veta, që unë nuk dua të futem t’i shtjelloj, sepse edhe ti noton në po ato ujra që notoj edhe unë.

Siç e di ti, këto ditë unë pata ditëlindjen, një jubile që kushdo e dëshiron ta arrijë. Me këtë rast, fëmijët organizuan një ceremoni të thjeshtë familjare, ku morën pjesë të gjithë fëmijët dhe nipërit e mbesat që kam në Shqipëri. Gjithçka do të kishte shkuar mirë sikur njëri nga nipat të mos më kishte hedhur atë pak katran në poçen me mjaltë që më ishte përgatitur në atë jubile”.

Pali, pa m’i hedhur sytë për të parë përshtypjen që më bënë fjalët e tij, futi dorën në xhepin e brendshëm të xhaketës dhe nxori një letër. Teksa ma zgjati atë, e përmbylli: “Ja letra që i kam shkruar nipit”. Unë, në mëdyshje, e mora letrën, e shpalosa dhe fillova ta lexoja. Ja çfarë ishte shkruar në të.

I dashur nipi im

Në këtë orë të vonë të natës, ti, me siguri, ke zhytur kokën tënde të bukur në jastëkun e butë dhe po bën gjumin e qetë, që unë uroj të jetë sa më i ëmbël. Kurse unë, pasi u rrotullova për kushedi sa kohë në shtrojën time, ndjeva që jastëku u lag prej lotëve që më rrodhën befas nga sytë. Atëherë, nuk durova dot më dhe u ula të të shkruaj ty, nipit tim të dashur, këto radhë që dalin nga thellësia e ndjenjave të një gjyshi tejet të përkushtuar dhe prandaj po aq të zhgënjyer.

Unë sot, ose më mirë dje, pasi ora e ka kaluar me kohë mesnatën, kisha ditëlindjen. Gjatë gjithë ditës pata shumë urime nga njerëz të ndryshëm të afërt, por edhe të largët, aq sa nuk mendoja se do ta kujtonin ditën kur kisha lindur unë. Mora shumë urime, por në ekranin e celularit tim të vogël nuk m’u shfaq emri yt, aq i dashur dhe i shumëpritur për mua. Epo, mendoja, ashtu siç janë lëshues dhe falës të gjithë gjyshërit, ku i dihet, ti mund të kishe ndonjë problem nga ato të rinisë së sotme, prandaj, bashkë me dëshirën të dëgjoja zërin tënd të dashur, më lindi edhe meraku se mos ke ndonjë problem.

Kështu kaluan shumë orë. Në mbrëmje kishim vendosur të shkonim, familjarisht, për darkë në një lokal. Sa u gëzova kur më njoftuan se do të ishe ti që do të vije të më merrje me makinë, që të shkonim bashkë në restorant.

Shpesh pritshmëria e madhe sjell edhe zhgënjime të mëdha. Kështu më ndodhi edhe mua kur hyra në makinë dhe ti as ma ktheve kokën të më shikoje, dhe jo më të më uroje ditëlindjen. Epo, gjithnjë me atë lëshimin e gjyshërve, mendova se je i përqendruar tek timoni dhe, si shofer i ri që je, kujdeseshe të mos gaboje në drejtimin e makinës. Por zhgënjimi i madh erdhi kur zbritëm nga makina. Ti mbajte të njëjtin qëndrim shpërfillës ndaj meje. Unë nuk po u besoja syve, prandaj, ndonëse urimet nuk kërkohen, gjithsesi, nuk durova dot dhe të pyeta: “Pse nuk më uron o bir?”. Ti m’u përgjigje, jo vetëm me mospërfillje, por edhe me cinizëm: “Herën tjetër”.

Është kjo përgjigje e jotja që nuk po më le të mbyll sytë e mi të lodhur. Është kjo shpërfillje që më bëri të më njomet jastëku nga lotët e hidhura. Rrotullohesha në shtrat dhe mendoja: Si është e mundur që ti, nipi im, ti për të cilin, që kur ke lindur dhe deri sot, që je njëzet vjeç, nuk kam lënë gjë pa bërë për të të kënaqur, të sillesh kështu? Ti, vallë, je ai nipi, përpara të cilit unë nuk vija askënd tjetër, aq sa ishin bërë xhelozë edhe nipërit e mbesat e tjera? Ti je ai nipi, karrocën e të cilit, unë plaku, e shtyja për të të shëtitur me një përkushtim sikur të kisha thesarin më të madh që më kishte falur natyra?

Aq e shpeshtë ishte kjo, saqë një shoku im, një ditë, kur më pa duke shtyrë karrocën tënde në një ngjitje, më tha me shpoti: “Shtyje Pali se ashtu do të shtyjë edhe ai ty, atje, në atë vendin”. Ti je ai, të cilin e çoja në kopsht në mëngjes dhe e merrja në darkë, pa lejuar njeri tjetër nga familja ta bënte këtë, pasi kisha kënaqësinë të të kisha pranë sa më shumë? Ti je ai, te shtrati i të cilit unë vija gati çdo natë për t’i treguar përrallat e tij të dashura, sepse ndryshe nuk e zinte gjumi? Ti je ai, njeriu i vetëm, të cilit i lija telekomandën e televizorit të shikonte filmat e tij të pëlqyer, duke sakrifikuar edhe lajmet e mbrëmjes? Cili paska qenë ai gabim aq i madh i imi sa të të bënte ty, nipin tim më të dashur, të më përgjigjeshe me aq cinizëm? A nuk do të ishte më e udhës që, nipi, tanimë student universiteti, të vinte dhe të më thoshte se ku kam gabuar?

“Herën tjetër”!? Por, mendoja, po sikur të mos ketë herë tjetër, pasi nuk i dihet jetës, si do ta përligjje ti sjelljen tëndë përpara vetes, si do përballeshe me vetëdijen tënde. A thua do vije i qetë atje, mbi arkivolin tim, dhe do të më hidhje një grusht dhe’ pa të vrarë sadopak ndërgjegja?

Nipi im i dashur! E gjithë kjo ngjarje më ngjan si një ëndërr e keqe, si një makth, nga i cili uroj të çlirohem sa më parë. Dhe kjo është në dorën tënde.

Gjysh Pali

19-vjeçarja: I fejuari nuk e bën me mua, më thotë kemi kohë!

Një vajzë e re ka nevojë për mendimin e lexuesit lidhur me marrëdhënien e saj me të fejuarin, të cilin e ka marrë me dashuri. Vajza dëshiron të kryejnë marrëdhenie seksuale, por djali…

Për më shumë lexoni historinë e rrëfyer:

“Pershendetje dhe mirmrama!

Jam nje vajze nga Puka, 19 vjeqe dhe jam e fejuar prej 1 viti me dashurin time.

Une dhe i dashuri jemi njohur dhe dashuruar vete.

Por deri tani s’kemi kryer asnjehere marredhenie seksuale bashke.

I fejuari me do shume, por me pare kur ishim te lidhur nuk donte t’me prekte pa u fejuar.

Ama edhe tani qe jemi te fejuar, tash nje vit nuk m’ka permendur asnjehere per me kry marredhenie.

Ne jeten e tij ka pasur dhe femra te tjera dhe nuk eshte se s’ka experience.

Cdo te thote kjo??? Nuk do t’me prek deri sa t’martohemi apo cfare??

Se kuptoj, s’di cfare ti bej.

Shume here ja kam hapur si teme, por thote kemi kohe…

Si ta bind?? Pliz anonim”, shkruan ajo.

Fshati shqiptar, mrekullia e braktisur (foto)

Shqiptarët kanë nisur së fundmi të kthejnë sytë nga fshati si një mënyrë jetese

Observatori i Ballkanit ka publikuar një fotoreportazh interesant nga Ivo Denchev.

Ai ka vizituar zonën e Pukës në Shqipëri. Bukuritë janë mbresëlënëse.

Por fshatrat në Shqipëri vazhdojnë të jenë akoma shumë të varfëra dhe me pak banorë.

Shumica e njerëzve janë dyndur në qytete me shpresën e një jete më të mirë.

Por disa po qëndrojnë në fshat me shpresën se do ketë një zhvillim të qendrueshëm rural.

Ata shpresojnë se turizmi do sjellë më shumë të ardhura.

Këshilla si t’a ngushëllojmë shoqen pas ndarjes nga i dashuri

Të gjithave na ka ndodhur të jemi në një pozitë kur kemi nevojë per perkrahjen e dikujt në momentet më të vështira siç është edhe ndarja nga I dashuri. Por, edhe me shpesh na bie të jemi në pozitë kur duhet të ngushëllojmë të tjerët

Ja disa shëmbuj konkret se cfarë mund ti themi shoqës e cila sapo është ndarë nga i dashuri:

Në vend të: “Ti do të jeshë më mirë – ka shumë peshq në det.”
Provo me: ‘’si duket do të të mungoj vërtetë shumë.’’

Në vend të: “Do mund të ishte edhe më keq – të paktën nuk ju la në rrugë ashtu sic me la Bobi’’ mua.’’
Provo me: ‘’Më vjen shumë keq për këtë që ka ndodhur.’’

Në vend të: “Ji positive – ke një të ardhme të ndritur para vetes.’’
Provo me: ‘’Eshtë e mrekullueshme të të shoh të qeshesh sot, pas të gjithave që kanë ndodhur.’’

Në vend të: ‘’Eshtë koha që ta kalosh këtë.’’
Provo me: ‘’Kjo mund të marrë pak kohë.’’

Në vend të: ‘’Bëhu e forte – Zoti nuk të jep më shumë nga c’mund të përballosh.’’
Provo me: Unë kam besim tek ti.’’

Në vend të: ‘’Ti duhet të dalësh jashtë më shumë.’’
Provo me: ‘’Cfarë të ka bërë të ndihesh më mirë këtyre ditëve?’’

Në vend të: ‘’Ti nuk duhet të jesh kaq e mllefosur – kaq negative.’’
Provo me: ‘’Nuk është e drejtë. Ti kishe shumë cka për të bërë para se kjo të ndodhte.’’

Në vend të: ‘’Gjërat e këqija ndodhin. Kjo është jeta.’’
Provo me: ‘’Kjo vërtetë është e rëndë, dhe mua më vjen keq.’’

Në vend të: ‘’Unë e kuptojë shumë mirë se si po ndihesh.’’
Provo me: ‘’Unë vetëm mund ta imagjinoj se si po ndihesh.’’

Zbuloni çfarë tregojnë vijat e pëllëmbës për dashurinë dhe martesën tuaj

Nëse doni të dini se si do të jetë jeta juaj, ju duhet vetëm të lexoni vijat e pëllëmbës së dorës. Për të gjetur më shumë informacion rreth dashurisë dhe martesës, ajo që duhet të bëni është që të shikoni vijën e parë në pëllëmbë, nën gishtat tuaj. Vendosini pëllëmbët krah për krah dhe vëreni pozicionin e dy rreshtave

Nuk ekzistojnë pëllëmbë identike. Gjithashtu edhe dora jote e djathtë është ndryshe nga e majta.Në Greqinë e lashtë, astrologët zbulonin karakterin dhe fatin e një personi duke përdorur këtë teknikë. Ju mund të mësoni të “lexoni” këto shenja duke përdorur disa rregulla themelore.

Ja si të lexoni vijat nga pëllëmbët tuaja për të mësuar më shumë për dashurinë dhe martesën:

Nëse vijat janë në të njëjtin nivel

Je i ndjeshëm dhe nuk i pëlqen gjërat e papritura. Ju do të martoheni me dikë që të gjithë janë dakord. Madje familja do ta pëlqejë partnerin tuaj.

Nëse vija e djathtë është më e lartë se vija e majtë

Ju mund të martoheni me një person më të madh në moshë se ju. Ju jeni të aftë të shikoni çdo gjë te personat përreth jush dhe nuk iu interesojnë thashethemet. Ti nuk ndjek rregullat shoqërore dhe bën pikërisht atë që ndien.

Nëse vija e majtë është më e lartë se vija e djathtë

Ju jeni një person agresiv, ju pëlqejnë sfidat dhe i doni njerëzit pasionant. Ju mund të martoheni me një person të ri ose me një të huaj. Ju pëlqejnë gjërat e pazakonta.

Çdo unazë në këtë fotografi nënkupton një familje të shkatërruar

Kjo fotografi paraqet një nga gjurmët e tmerrit që ndodhi gjatë Holokaustit, i cili njihet si iniciativa më famëkeqe, për shfarosjen e njerëzve në historinë e botës

Fotografia e shkrepur më 5 maj 1954 tregon disa nga mijëra unazat e martesës të viktimave të Holoakustit.

Besohet se nazistët i hoqën nga viktimat, unazat e tyre të martesës në mënyrë që ta shpëtojnë arin. Kur erdhën Trupat e SHBA-së, pranë kampit të përqendrimit në Buchenwald, aty gjetën unaza, ora, gurë të çmuar, syze dhe gjëra të tjera prej ari.

Klubet nuk janë për mua

Dua Lipa pranon se nuk i pëlqen shumë klubi. Në një intervistë së fundmi për The Sun, këngëtarja me prejardhje shqiptare, ka treguar se preferon më shumë të qëndroi në shtëpi me shoqërinë e saj se sa të dal në klube

Dua në këtë intervistë për The Sun ka thënë se “Ndihem sikur klubet nuk janë në të vërtetë skena ime”.
“Tani që unë udhëtoj kaq shumë e vlerësoi shumë më tepër vetëm t’i mbledh të gjithë miqtë e mi, të hamë një darkë së bashku pastaj të përfundojmë duke qëndruar zgjuar deri vonë vetëm duke biseduar për gjithçka”, ka thënë këngëtarja Lipa.

Ndërsa lidhur me lidhjet e saj dhe publikimin e tyre në media, Dua ka dhënë një përgjigje mjaft të fuqishme. “Ju kurrë nuk do të fitoni ndonjë çmim për atë me të cilin ju takoheni. Kjo nuk duhet të jetë me të vërtetë e rëndësishme. Ajo që ka rëndësi për mua është muzika”, pohoi ajo.

Derisa Dua është e fokusuar në muzikën e saj, ajo tha se ajo ka arritur të bëhet edhe shembull për fansat e saj dhe kjo është gjithashtu shumë e rëndësishme për të. Tutje ajo ka treguar se komunikimi me disa nga vajzat në rrjetet sociale, ka ndikuar që ato të bëhen shoqe të saja.

“Kam marrë shumë mesazhe nga vajzat që më tregojnë se i fuqizoj. Kjo do të thotë shumë, me të vërtetë. Ne bëhemi mike dhe nëse kanë diçka për të më treguar, ato më shkruajnë në Twitter. Unë u them atyre se kam kaluar nëpër të njëjtat gjëra. Dhe unë do të flas me ato, ashtu siç flas me motrën time (Rinën) ose vëllanë tim të vogël (Gjinin). Gjithmonë kam provuar të jap një shembull të mirë”, ka thënë Dua. Dita

Shkon të bëjë foto, tigri sulmon në mënyrë të befasishme vizitorin (video)

Një vizitor është trembur për vdekje nga një tigër i bardhë në kopshtin zoologjik

Video tregon momentin kur tigri i afrohet ngadalë të riut që dëshironte të bënte foto me të dhe në mënyrë të befasishme tenton ta sulmojnë.

Për fat të i riu ishte i ndarë nga tigri i bardhë me xham. Dhe gjithçka përfundoi vetëm me trembjen deri në palcë të vizitorit.

Ndërsa ai pozonte për kameran duke qëndruar me shpinë nga kafsha grabitqare, tigri i afrohet ngadalë dhe në momentin që kthen kokën i hidhet me shpejtësi të frikshme.

Video 30 sekonda është filmuar në parkun e Chiemlong Safari të Kinës.