Ja pse në vitin 2018 do të çmendet rrjeti dhe do shkallojnë turmat

Një studim i ISG-së (Instituti i Gojëve të Liga) ka zbuluar se për fat të keq, tendenca e vënë re edhe në vitet e mëparshme dhe e përforcuar gjatë 2017-s sa i takon botës online, do të vazhdojë me ritme galopante gjatë 2018-s

Studimi vëren se dukuria e lajmeve bombë do të shtohet në gjysmën e parë të vitit. Për këtë paralajmërohen lexuesit që të bëjnë kujdes me frekuentimin e titujve eksplozivë, pasi copëza togfjalëshash dhe kundrinorësh të rrezikshëm mund të dëmtojnë në mënyrë të pariparueshme egon dhe vetëvlerësimin e klikuesve të pafajshëm civilë.

Por rreziku më afatgjatë vjen nga personazhet që pritet të çmendin rrjetin. Ato zakonisht janë të gjinisë femërore dhe me moshë poshtë tre dekadave, pozojnë me veshje minimaliste dhe ekspozojnë gjymtyrë dhe pjesë të tjera trupi që çmendin këdo, që me klikimin e parë.

“Sigurisht që nuk përjashtohen edhe top-modele me moshë 40-50 vjeçare që kanë trupin e një 20 vjeçareje dhe pikërisht për këtë arsye, doza e çmendurisë që përhapin në botën virtuale është edhe më e rrezikshme, sepse virusi ka krijuar rezistencë”, pohon studimi i ISG-së. Ndërkaq nuk përjashtohen edhe fotot e meshkujve të stërvitur që shushatin femrat.

Duket se fotot që tërbojnë web-in do të rivalizohen vetëm nga videot që do bëhen virale. Këto të fundit, në mungesë të vaksinimit, kanë tendencë të lemerisin internetin dhe të shkallojnë botën virtuale.

ISG paralajmëron se simptomat e para të një të prekuri nga videot virale janë skuqja e syve, ngrirja instinktive e dorës së djathtë në formën e mbajtjes së mausit dhe lëvizja e pakontrolluar e gishtit tregues për të klikuar mbi gjithçka e mbi këdo.

Të rrezikshme gjithashtu paraqiten lajmet që do lënë me gojë hapur lexuesit në periudhën shkurt-mars, duke sjellë shtim të rasteve me viroza dhe acarim të bajameve, lajthive dhe arrave.

Ndërsa efektet e Vipave që do shastisin dynjanë me format e tyre, mund të luftohen vetëm duke kërkuar video ose tekste ku ato-ata hapin gojën dhe flasin.

“Kura më e mirë anti-shastisje është dëgjimi i Vipave kur artikulojnë tinguj që personazhet besojnë se është shqipja e folur. Pas 30 sekondash duke folur, çdo efekt që kanë prodhuar format e tyre të hatashme do anullohet,” rekomandon ISG.

Shënim: Gojët e Liga është rubrikë që nuk çmend rrjetin, nuk harbon dynjanë dhe as pataks miletin. Është disi satirike dhe mund të përfitohet nga të gjitha shtresat në nevojë, me rimbursim.

A janë shtuar vërtet homoseksualët?

Rreth një e katërta e burrave thonë se kanë patur eksperienca seksuale me një mashkull tjetër, por, vetëm, një numër fare i vogël i tyre, e identifikojnë veten si homoseksualë

Një studim i fundit që përdori tre karakteristika: dëshirën seksuale, preferencat seksuale të vetë-raportuara dhe sjelljet seksuale, si tre karakteristika të marra sëbashku për të përcaktuar homoseksualitetin dhe biseksualitetin, tregoi se vetëm 2.4% e burrave dhe 1.3% e grave janë homoseksualë ose biseksualë.

Po qe se si kriter përdoret vetëm një nga këto karakteristika, atëherë, 10.1% e burrave dhe 8.6% e grave kualifikohen si homoseksualë.

Në periudhën midis viteve 1988 dhe 1998 ishin të shumtë ata njerëz, burra dhe gra, që raportuan marrëdhënie seksuale me partnerë seksualë të të njëjtit seks, gjatë një viti.

Për këtë trend ka dy shpjegime që kanë kuptim dhe të dyja përfshijnë rritjen e pranimit shoqëror për homoseksualët :

Shpjegimi i parë. Numri i njerëzve që kanë partnerë me të njëjtin seks mund të jetë rritur nga që njerëzit ndjehen më të lirë të veprojnë sipas tërheqjes së tyre, pra me partnerë me të njëjtin seks.

Shpjegimi i dytë. Numri mund të ketë mbetur po ai, por tani, më shumë njerëz janë të gatshëm të pranojnë partnershipin me seksin e njëjtë.

Në një studim të sponsorizuar nga organizata politike People for American Way, u dëshmua se mbi 50 përqind e të pyeturve pranuan, se marrëdhëniet seksuale me anëtarë të të njëjtës gjini, “gjithnjë janë një gjë e gabuar”.

Por, me kalimin e kohës, gjithnjë e më shumë njerëz, arrijnë të kuptojnë atë që biologët e kanë ditur me shekuj përpara: shprehja seksuale ka shumë forma të ndryshme, midis të gjitha qenieve të gjalla, përfshi edhe njerëzit.

Qeniet njerëzore nuk mund të zgjedhin vetë për të qenë gay ose të drejtë. Për shumicën e njerëzve, orientimi seksual ndihet që në adoleshencën e hershme, kur të rinjtë e të rejat, akoma, nuk kanë patur eksperienca seksuale.

Ndërkaq, është në vullnetin e gjithkujt të zgjedhë në se do të veprojmë sipas ndjenjave që ka. Por një gjë duhet kuptuar mirë, se orientimi seksual, i cilës do natyrë të jetë ai, hetero ose homoseksual, ai nuk është një zgjedhje e ndërgjegjshme, që mund të ndryshohet me vullnet.

Terapitë e “Riorientimit”, “rregullimit” ose “konversionit”, që ofrojnë predikues dhe grupe konsulentësh, duket se nuk janë shumë të suksesshme.

Sipas Associationit Psychiatric American, terapia reparative ka shumë rreziqe potenciale, siç janë: depresioni, ankthi, dhe sjellje vetë-shkatërruese. Profesionistët e shëndetit mendor mendojnë, se përpjekjet për të ndryshuar orientimin seksual mund të ndezin vetë-urrejtjen. /dita

Histori prekëse: Vajza shqiptare nga Suedia kërkon prindërit e saj biologjik pas 36 viteve (video)

Tanja, është një vajzë shqiptare nga Peja e cila jeton dhe vepron në Suedi. Historia e saj plot emocion, tregon për një vajzë të vogël e cila kishte fatin që gjatë gjithë jetës të kishte këtë lumturi, por jo në familjen e saj të vërtet, gjë për të cilën ajo nuk e kishte idenë

Ajo ishte adoptuar nga një familje sllovene, e cila i kishe thënë se kur ishte foshnje është gjetur në shkallët e objektit të policisë.

Por, pas 36 viteve, ajo ka vendosur t’i kërkojë prindërit e saj biologjik, e cila edhe pas tërë këtyre viteve festat i kalon vetëm dhe në mendime të thella mbi jetën saj.

Ajo ka ardhur nga Suedia dhe për herë të dytë ka vendosur që në këtë periudhë të jetë në qytetin e Pejës, mirëpo jo për të festuar.

Asaj i mungojnë faqet e para të librit të saj të jetës, ka shumë pyetje, përgjigjet e të cilave mund t’i gjejë pikërisht në qytetin e Pejës.

Peja është vendi ku shpreson se mund të gjejë përgjigje. Ajo se çfarë po kërkon nuk mund të përfundoj brenda një dite, muaji apo edhe viti.

Kështu edhe në polici mori këtë përgjigje, se ka kaluar periudhë e gjatë por do t’i ndihmojnë në rastin e saj.

Deri më tani, ajo ka arritur të gjejë disa dokumente të cilat tregojnë diçka por jo mjaftueshëm. Mungesa e informatave për këtë periudhë, bënë që të imagjinoj mundësi të ndryshme të asaj se çfarë ka ndodhur.

Por Tanja thotë se nuk do të ndal kërkimin që ka filluar, dhe do të vazhdoj këtë rrugëtim për të kuptuar diçka që mund ta zgjidh misterin e jetës së saj.

Ajo thotë se ndoshta mund të jetë shumë vonë, ndoshta ajo po ndjek një hije, por përgjigjet që kërkon po-ashtu mund të jenë në rrugët e qytetit të saj të lindjes.

Flet kosovarja: Ja si e tradhtova burrin me shefin tim

Jam një 35 vjeçe, nga një qytezë e Kosovës. Jam e martuar dhe kam një familje të shëndosh dhe një martesë shumë të mirë me burrin tim, i cili është 15 vjet më i moshuar se unë

Me burrin tim u njoha para 15 vjetësh, ndërsa qe 10 vjet jemi në martesë. Kalojmë shumë mirë bashkë, e duam njëri-tjetrin shumë.

Nuk kam qenë asnjëherë e dhënë shumë pas seksit, kurse burri im po. Por, siç thonë “me kënd të rrish ashtu bëhesh”. Andaj, kohëve të fundit edhe unë po kam dëshirë e nevojë të madhe për seks, jam bërë e pangopshme.

Prej momentit kur jam njoftuar me burrin tim e deri para pesë vjetësh, burri im ka qenë i vetmi që kam fjetur me të dhe i vetmi njeri në botë që ka prek trupin tim.

Pasi përfundoi puna ime në firmën ku punoja, sepse shkoi në falimentim, pas një bisede me burrin tim vendosëm që unë të punësohem në firmën e një fqinji tonë. Pronari i ri është një djalë tërheqës, zeshkan, i gjatë dhe shumë inteligjent. Tash sa i kam mbushur 30 vjet. Fillova punën dhe çdo gjë shkonte mirë…

Pas një kohe vërejta te fqinji im padron një sjellje pak më ndryshe. Nuk ishte më i ashpër e as arrogant po disi më shikonte me një sy tjetër. Filloi t’i lëshojë disa fjalë, si: “Femër e bukur! Bukuroshe” etj.

Në fillim isha paksa e hutuar, por duke e ditur aftësinë e madhe dhe të njohur të tij për humor, si dhe sharmin e tij, u mësova me “cilësimet” e tij dhe, në fakt, filluan t’më mungojnë ato kur ai nuk i përsëriste…

Një ditë, pasi që ai përfundoi një takim afarist me sukses, më tha të porosisja makiato dhe lëngje dhe të shkoj në zyrën e tij për të festuar.

Pasi shkova në zyrën e tij, me makiatot që tanimë i kishte sjell kamerierja, u ula përballë tij. Dhe, pas një gëzuar, filloi t’më lavdërojë për punën që bëja dhe më tha: “Lum burri që t’ka!”.

Dhe, derisa fliste me mua, vazhdimisht shikonte diçka në kompjuterin e tij. Fillova të bëhem kureshtare se çfarë është duke shikuar… Në një moment më tha: Kam besim të madh në ty, prandaj eja të shikosh diçka këtu

Unë u ngrita nga karrigia ime dhe kalova në anën tjetër të tavolinës, për të shikuar në monitor… Mbeta e shtangur… Tërësisht e hutuar… Pash padronin tim duke bërë seks me gruan e vet.

Mbeta pa tekst dhe instinktivisht pavetëdije jam ulur në prehrin e tij. Pa humbur asnjë çast ai filloi të m’i ledhatoj këmbët. Nuk munda më të duroj dhe e ktheva kokën kah ai. Dhe, me një epsh të madh fillova ta puth.

Gruaja nga Puka: Ai kërkon stila si në filmat me pullë të kuqe, unë dua të më…

Marrëdhënia me të shoqin po ndryshon, e mesa duket shkak për këtë janë bërë videot erotike që gruaja thotë se i shoqi ndjek rregullisht

Kjo është historia e rrëfyer:

“Burri im ka dalë nga binarët komplet. I prishi interneti edhe tani në pleqëri.

Kërkon që të bëj stila si në filmat me pullë të kuqe, por unë jam nënë e 3 fëmijëve dhe kam karakter.

Jam një zonjë 45 vjeçe që prej kohësh që u larguam nga Puka jetojmë në Athinë.

Burrin e kam 52 vjeç dhe tani na i ka rënë në mend zotërisë të bëhet si aktorët e filmave.

Jam e sigurtë, sepse e kam zënë disa herë duke parë video të pista në telefon.

E sa herë që flejmë bashkë ka kërkesa nga më të çuditshmet.

Por unë nuk dua dreqi e mori na është bërë vajza për t’u fejuar, e ai ka lajthitur komplet.

Thjesht nuk i bëj dot. Unë dua afeksion dhe ngrohtësi.

Një mikeshë më tha të kem kujdes të mos e refuzoj se ka për të më gjetur ndonjë tjetër. Apo s’janë këtu si hyena femrat.

Jam në hall sinqerisht. Çfarë më këshilloni të bëj. Ne kemi patur gjithmonë një marrëdhënie të qetë bashkëshortore.

Çfarë ishin këto kërkesa në këtë moshë?

A duhet t’i mësoj edhe unë??? Sinqerisht pa ofendime se ka tre ditë që më rri me turinj burri…”, shkruan ajo.

Prostituta shqiptare e ‘luksit’ zbulon gjyqtarin: Pasi bëmë seks më ndihmoi që të lirohesha

Excluzive” në TCH ka treguar të dielën në mbrëmje se si funksionon rrjeti i prostitucionit në Shqipëri. Të intervistuara pas hekurave te burgut, vajzat apo nënat e reja të divorcuara, rrëfëjnë se cilët janë klientët VIP të tyre. Të dhënat zyrtare tregojnë se prostitucioni po kthehet në një shqetësim, ndërsa policia se fundmi ka identifikuar edhe prostitucionin e luksit

Xhilda sot është 29 vjeçe, po vuan dënimin për prostitucion dhe shfrytëzim prostitucioni. I kanë ngelur dhe dy vite burgim. Më herët jeta e saj ishte e lidhur me baletin, por premtimi për një jetë më të mirë përmbysi gjithçka tek ajo. Nga një adoleshente e trafikuar në Itali, Xhilda arriti t’i shpëtojë tutorit, por më pas u kthye edhe vetë në një tutore.

“Isha 16 vjeçe, dhe me tha do ikim se do rrime bashke do punoj unë më tha. U largova nga Shqipëria pa dijeninë e prindërve, nuk i pyeta fare. Atje pastaj një muaj, dy muaj dhe më tha do dalësh në rrugë. Kam ndenjur atje gati një vit pastaj u largova nuk doja te rrija më, i shpëtova dhe ika nuk e kallëzova kurrë, sepse nuk doja t’i hapja probleme familjes time dhe kisha frikë. Erdha në Durrës, erdha tek familja ime i lashë gjerat me kaq. Fillova duke punuar balerine nate në Durrës, bashkë me shoqet e mira fillova balerinë në lokalet e plazhit”, tregon ajo…

TCH: Si iu ktheve sërish prostitucionit, pse nuk qëndrove balerinë?

Xhilda: Sepse duke ndenjur me njerëz qe nuk janë të përshtatshëm. Filluan të më mbushnin mendjen, ky të jep kaq, ky të jep aq. Do të veshim, do të bëjmë, do të blejmë makinë. Dikush do të blejë një “BENZ”, dikush një shtëpi. Këto ishin mashtrimet e meshkujve që bëhen në Shqipëri. Klientët e mi i zgjidhja vetë kishte raste që ishin punonjës në shtet, pastaj prokurorë, avokatë, biznesmenë, ndërtues, inxhinierë, Kështu gradash i kisha.

TCH: Politikanë?

Xhilda: Jo s’kam patur asnjë politikan

TCH: Ti je një prostitutë luksi?

Xhilda: Po, unë kërceja për ta, me merrnin me pas ne telefon dhe unë vendosja, u paguaja edhe me orë, po edhe me natë.

TCH: Si i hyre shfrytëzimit të prostitucionit

Xhilda: I hyra sepse nuk doja te merresha me ketë gjë dhe shoqet e mia balerina me thoshin na prezanto me ata klientët se ti i ke të ngritur. Ngjitur me qelinë e saj ndodhet paraburgimi, aty ku për momentin presin të gjykohen për ushtrim prostitucioni 18 gra dhe vajza. Ushtrimi i prostitucionit përfshihet tek seksioni i veprave penale kundër moralit dhe dinjitetit që është i dënueshëm me gjobë deri në tre vjet heqje lirie.

Besa, studente për juridik është e arrestuara e operacionit më të fundit. “Kam kerkuar punë kudo, di 5 gjuhë të huaja kërkova punë më Call Center, por shanset ishin të pakta”, thotë ajo.

TCH: Nuk të ndihmoi askush nga familja jote të vazhdoje shkollën?

Besa: Jo, më duheshin lekë të jetoja me qera

TCH: Po ti je nga Tirana, nuk kanë shtëpi prindërit e tu?

Besa: Jo prindërit e mi janë ndarë dhe unë për këtë arsye jetoja tek gjyshja

TCH: Sa vjeçe ishe në atë kohë?

Besa: Isha 19 vjeçe. Më kapen në flagrancë me dy shtetas turq dhe një shoqen time. Zakonisht klientët i gjen shok pas shoku, ai i thotë dikujt tjetër e kështu. Kur dal për te gjetur klientë përshembull vishem provokuese dhe shkoj në lokal nate. Zakonisht afrohen vete dhe unë ia shpjegoj që jam goce pune dhe në këtë mënyre unë arrij të gjej klientët.

TCH: Dhe çfarë tarife duhet të paguajë klienti kandidat

Besa: Varet sa do të rrijë. Nëqoftëse rri një orë ka raste 50 , me raste 70 nëqoftëse rri me pak se një orë ka raste edhe 30. Ka patur shumë raste kur me dhunë mi kanë marrë leket në fund, kanë qene të pirë apo të droguar. Kam patur klientë në moshë të thyer 45-50 vjeç, kam patur avokatë, gjyqtarë, prokurore.

TCH: Po thua që ke patur klientë avokatë, prokurorë, gjyqtarë? Si i njohe?

Besa: Me anë të shokëve, ata më thoshin kemi klientë të rëndësishëm dhe unë thosha ok.

TCH: Pse mendon qe ata ishin gjyqtarë, prokurorë dhe avokatë?

Besa: Sepse më kanë thënë, por unë nuk i pyes klientët për emrat. Njeri prej tyre më ndihmoi të lirohesha kur u arrestova herën e parë

TCH: Dhe çfarë tarifash paguanin këta njerëzit e drejtësisë?

Besa: Njësoj si të gjithë

TCH: Po si të gjenin?

Besa: Më merrnin ne telefon dhe unë me taksi shkoja aty.

TCH: Ke qenë ndonjëherë e kërcënuar për jetën?

Besa: Po në një rast shkoj në hotel me shoqen, po unë nuk e dija qe ajo kishte çun. Erdhi çuni i saj i pirë dhe e rrahu, ishte tutor dhe ma vuri thikën edhe mua sepse desha t’i ndaj.

TCH: Ke menduar ndonjëherë në momentet kur të kanë dhunuar të njoftosh policinë?

Besa: Po kam menduar. Ka qene rasti i një suedezit qe me rrahu keq sic ta thashe, madje desha të bëj edhe kallëzim, por ishte e kote sepse para se te kapnin personin duhet te kapnin mua sepse unë po ushtroja prostitucion kështu që nuk u bënte llaf fare që unë të beja ndonjë denoncim.

TCH: Kush ta tha këtë?

Besa: Një shef policie

TCH: Si ia gjete numrin këtij shefit?

Besa: E kam patur shok, e kam njohur me anë të kësaj pune. E kam njohur si klient edhe kërkova ndihme tek ai, kujtova se do më ndihmonte, por ishte e kot.

Vjollca Pustina, avokate në Gjykatën e Tiranës, e humbi edhe gjyqin e fundit në të cilin mbronte një 24 vjeçare nën akuzë për prostitucion. Por megjithëse klientja e saj u dënua me gjobë duke i shpëtuar burgut, avokatja dyshon se vajza në fakt është viktimë e një rrjeti të brendshëm.
“U dënua në shumën e 150 mijë lekëve. Në fakt është për t’u habitur se në të shumtën e rasteve këto vajza gjatë hetimeve paraprake deklarojnë me detaje pjesën e rrjetit. Kush i rekruton dhe çfarë bëjnë, por kur vijnë në Gjykatë thonë se e kryejnë vetë këtë punë pa ndihmën e askujt. Ndoshta ekziston presioni i palës shfrytëzuese që mund te jene taskistë, menaxherë hotelesh”, shprehet Vjollca Pustina.

TCH: Klientja juaj ishte e bashkëakuzuar me një taksist?

Pustina: Po ishte e bashkëakuzuar, por kur vajza dha dëshminë tha se taksisti nuk kishte të bënte fare me aktivitetin që ushtronte.

TCH: Ti e besove këtë gjë?

Pustina: Tani unë edhe e besoj edhe nuk e besoj… “Ashtu siç e tregoi edhe operacioni i fundit i Policisë së Shtetit kryesisht ka një rrjet. Nëpërmjet taksistëve apo edhe ndihmësve të tyre, të cilët ndihmojnë vajzat që të ushtrojnë prostitucionin”, shprehet Elona Gjebrea, zv/Ministre e Brendshme.
Përveç gjobës një numër i madh vajzash që shpallen fajtore për herë të parë për prostitucion, kryesisht nëna të divorcuara, apo studente. Drejtësia iu jep mundësinë e rehabilitimit duke i dënuar me shërbim prove.

“Në këtë drejtim duhet të pranoj se kemi hasur rezistencën nga vetë të dënuarat, ato nuk pranojnë të shkojnë të regjistrohen si të papuna, sepse nuk kanë besim, kanë frike se do të paragjykohen” tha Ilir Qafa, drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit të Provës.Trendi në rritje i prostitucionit të brendshëm është së pari i kuptueshëm nga statistikat. Në vjetarin statistikor që përpilon Ministria e Drejtësisë rezulton se për 2016 janë shpallur fajtor 140 persona për prostitucion, shfrytëzim dhe mbajtje lokalesh e hotelesh për këtë veprimtari, nga vetëm 50 për 2015-ën.

“Përveç informacionit që marrin në Gjykatat e të gjitha rretheve gjyqësore, na rezulton se aty ku popullata është më e lartë dhe ekonomia është më e zhvilluar aty edhe fenomeni është më i përhapur, Durrës, Tiranë, Shkodër, Fier, Vlorë , ky fenomen është i përhapur më shumë. Ne do t’i rekomandojmë Këshillit të Ministrave ashpërsimin e politikës penale për këtë grup veprash penale, aty ku ka shtim të këtij fenomeni do kërkojmë më shumë kujdes për ndjekjen penale të kësaj vepre. Ky fenomen nuk është i njohur vetëm nga shifrat për Ministrinë e Drejtësisë, por duhet të jetë i njohur edhe për organet e tjera ligjzbatuese në vend, ata që bëjnë ushtrimin e ndjekjes penale në terren që është Prokuroria, Policia dhe institucionet e tjera hetimore.

Por rekomandimet e përgjithshme ku përfshihet edhe kjo kategori veprash penale të ushtrimit të prostitucionit, pasi të merret kontributi i aktoreve të tjerë dhe Ministrisë së Brendshme do të hartohet një dokument i policisë penale që i përcillet qeverisë për vendimmarrje për t’ia dërguar me pas Prokurorit të Përgjithshëm, padyshim që edhe ky grup veprash do të gjejë adresim për forcimin e luftës kundër këtij fenomeni. Ashpërsim do të thotë të ndryshosh kodin penal, këtu politikat penale që duhet të ndërmerren duhet të shoqërohen patjetër edhe me politika sociale”, shprehet Bled Dervishi, këshilltar i Ministrit të Drejtësisë.

Larg imazheve të punonjësve të seksit që kërkojnë klientë në rrugë, në Shqipëri prostitucioni ofrohet në mënyrë pak më të sofistikuar. Fshehtas, përmes sugjerimeve të hoteleve, apo nga femra me tutore apo jo, të cilat ofrojnë shërbime seksi kundrejt pagesës. Shumica prej tyre janë ne kushtet e mbijetesës. pas 12 viteve e martuar, Selvia, nënë e dy fëmijëve i dha fund një martese të dhunshme dhe refuzimi i familjes e shtyu atë në rrugë.

“E kam bërë për të rritur fëmijët. Dilja në rrugë ku të mundja, nuk e di nuk e kuptoj si i hyra kësaj rruge. Ika nga bashkëshorti, iu thashë vëllezërve më ndihmoni, ata më thanë rri aty ku je e martuar pastaj mora femijët dhe ika. Kështu i hyra asaj rruge, nuk e kisha menduar kurrë”, tregon Selvia.
Dhe të tjera, tarifat e të cilave janë të shtrenjta, ato janë të punësuara diku, aspak me veshje provokuese dhe vetëm një telefonatë larg.

TCH: Si quhesh?

Ana: Quhem Ana. Kështu më thonë në Tiranë, me këtë emër jam prezantuar. I hyra nga halli, i thashë një shoqeje në Itali më gjej punë. Ajo më gjeti klientë, pastaj klient pas klienti ndonjëherë më gjejnë punë dhe taksitë, por nuk dal shumë nga taksitë. Më marrin në telefon dhe më thonë “Ana a je për kafe?”.

TCH: I zgjedh ti klientët apo…?

Ana: Nëqoftëse më duket i rrezikshëm nuk shkoj, gjej justifikim jam sëmure, s’jam mirë, po më marrin të shtëpisë ju them.

TCH: A ke menduar të marrësh tutor

Ana: Jo as nuk kam patur as nuk do kem, njoh vajza që kanë tutor dhe ju flas ju them i mbani për vete lekët.

TCH: Si funksionon prostitucioni në Tiranë Ana.

Ana: As unë nuk ta shpjegoj dot, të merr klienti në telefon i them sa lekë dua dhe shkoj kryej marrëdhënie, nëse e kam klient timin jam e detyruar të marr taksi, nëqoftëse nuk kam aq besim sa te hipi në një makinë me të. Nëqoftëse kam besim i them hajde më merr. Se çfarë po ndodh kuptohet fare mirë në burgun e grave. Të dënuarat për ushtrim prostitucioni mbajnë vendin e dyte pas atyre për vrasje.

“Është një trend në rritje. Kur bisedoj me to në forme të lire padiskutim që s’kuqen në momentin kur ti u bën pyetje, pse kush të detyroi çfarë të shtyu. Kanë edhe një lloj droje para shoqeve të qelisë dhe të regjimit. Megjithatë po t’i dëgjosh me vëmendje ato e tregojnë totalisht dramën e tyre”, shprehet Xhoi Jakaj, drejtoreshe burgu.

Por përveç mungesës së të ardhmes për këto vajza, prostitucioni po hap plagë të tjera, siç është krimi i trefishte në Korçë nga Naum Toshi, bashkëshortja e të cilit në kushtet ekstreme të varfërisë kishte vendosur të shiste trupin. Por fenomeni më i ri po vërehet edhe në Gjykatë, prostitucioni po prek familjen duke u bërë shkak për divorce.

“Isha thirrur në gjykatë për të asistuar fëmijët e një çifti, gruaja punonte banakiere bashkëshorti këmbëngulte se ajo ishte ndryshe, gjyqi zgjati derisa policia e konstatoi këtë zonjë duke ushtruar prostitucion dhe më pas bashkëshorti kërkoi fëmijët”, tregon psikologia Arlinda Selmani.

“Banorët thanë se ishte fundi i botës”. Përshkrimi i historianit bizantin, për tërmetin që shkatërroi Durrësin në vitin 1267

Historiani dhe studiuesi George Pakimeres (1242–1310) kishte lindur në Nike dhe mbante post të lartë në Kostandinopojë. Libri i tij “Histori” mbulon mbretërimin e Mikael VIII Paleologut (1261-1282) dhe Andronikut (1282-1328) dhe përbën burimin kryesor për atë periudhë. Në të ka një përshkrim prekës të tërmetit të tmerrshëm që goditi qytetin e Durrësit. Historiani francez, Alain Ducellier e ka datuar këtë ngjarje në korrik 1267

“Pas pak kohe, një ngjarje fatkeqe dhe e trishtë ndodhi në Durrës. Brenda muajit të korrikut, zhurma të pazakonte e bënë tokën të lëkundet në mënyrë të vazhdueshme, zhurma që ne normalisht do i quanim rënkime. Ato paralajmëronin se diçka e frikshme pritej të ndodhte. Një ditë, zhurma ishte më e vazhdueshme dhe më me forcë se më parë. Frika që mbërtheu disa njerëz, i bëri të shkojnë dhe të gjejnë strehim jashtë qytetit, pasi kishin frikë se gjërat do të përkeqësoheshin. Nata ra me zhurmën e fortë të ditës së mëparshme dhe bashkë me të, erdhi një tërmet i fuqishëm, më i fortë se cilido tjetër që mbahej mend. Nuk ishte, siç mund ta përshkruajë ndokush, një tronditje e tokës që lëvizte sa majtas djathtas, por ishin goditje të forta dhe lëkundje sa që, pa hapur e mbyllur sytë, i gjithë qyteti ishte kthyer përmbys dhe rrafshuar përtokë. Shtëpitë dhe ndërtesat e larta, që nuk rezistuan as edhe një sekondë, i zunë nën vete banorët e tyre. Sepse njerëzit nuk kishin ku të shkonin, për arsye se ndërtesat ishin ngritur njëra ngjitur me tjetrën. Në të vërtetë, shumë më i madh ishte shansi për mbijetesë, për ata që kishin qëndruar brenda, se sa ata që kishin dalë nga shtëpitë, të cilat kishin shpëtuar pjesërisht.

Asnjëra nga ndërtesat nuk mbeti e paprekur. Ato ranë mbi njëra-tjetrën, dhe ndonjë ndërtesë që i shpëtoi shkatërrimit, u shemb prej kolapsit të të tjerave.

Katastrofa ishte shumë e beftë për t’i mundësuar ndokujt të mbijetonte duke ikur. Për shumë njerëz, ishte si një ëndërr; ata nuk e zbuluan asnjëherë se në ç’lloj ngjarjeje kishin vdekur. Fëmijët e vegjël dhe bebet, duke mos kuptuar çfarë kish ndodhur, u varrosën nën rrënoja. Tronditjet ishin të tilla që të mbijetuarit, të gjendur përballë fryrjes së detit, imagjinuan se kjo ndoshta ishte jo vetëm fillimi i më shumë agonie, por në të vërtetë, fundi i botës. Duke qenë se qyteti ndodhej në bregdet dhe tërmeti i frikshëm kish ndodhur kaq befasisht, ata që e gjetën veten jashtë dhe që ishin shurdhuar, teksa shihnin shtëpitë që binin njëra pas tjetrës, menduan se ky qe në fakt fundi i universit.

Tërmeti zgjati për jo pak kohë deri kur asgjë nuk mbeti në këmbë. Gjithçka brenda qytetit ishte shembur dhe kish zënë banorët, me përjashtim vetëm të akropolit, i cili i mbijetoi tërmetit. Kur agoi dita, banorët në zonat përreth nxituan në qytet menjëherë dhe nisën të gërmojnë, duke përdorur gjithçka që mund t’u binte në dorë: kazma, sfurqe dhe çdo vegël tjetër që mund të gjenin. Ata i hynë punës, duke u përpjekur sigurisht që të shpëtonin çdo viktimë të pafat që mund të ishte ende gjallë, por ç’është më tepër, në përpjekje edhe për të shtënë në dorë çdo lloj pasurie që mund të nxirrnin nga brenda rrënojave.

Siç ndodhi, bashkë me të rriturit vdiqën dhe trashëgimtarët dhe nuk ishte askush që të pretendonte pronën. Kështu pas disa ditësh, pasi kishin marrë flori dhe gjëra të tjera që kishin gjetur, shqiptarët rreth e rrotull Durrësit e braktisën këtë qytet të lashtë në vetminë e tij, një qytet tashmë i panjohshëm, i cili numërohej mes qyteteve ekzistues jo prej ekzistencës së tij, por thjeshtë prej emrit. Peshkopi i tij, Niketas, që kish qenë aty gjithë kohës, mbijetoi, ndonëse në të gjithë trupin tashmë kishte plagë të fatkeqësisë. Përballë një katastrofe të tillë, që askush nuk do të kish menduar ndonjëherë se ishte e mundur, atë e kapi paniku dhe ia mbathi, duke e lënë metropolin të privuar jo vetëm nga personi i tij, por edhe nga banorët, shkëlqimin e ndërtesave dhe gjallërinë e dikurshme”.

Shkëputur nga: Georgii Pachymeris: Relationes historicae, Bonn (1835)

Në shqip nga bota.al

‘’Gjuetia online’’, rrjetet sociale si instrument për të gjetur partnerë të rinj

Studimi i “Global Digital Statshot” vetëm pak kohë më parë nxori disa të dhëna interesante për rritjen e vrullshme që kanë marrë platformat sociale që nga Facebook, Instagram, WhatsApp, YouTube etj

Nga 7.5 miliardë e popullsisë botërore, 3.8 miliardë e njerëzve janë të lidhur me internet dhe më shume se 3 miliardë janë përdorues aktiv në rrjetet sociale, referuar kjo të dhënave të 6 mujorit të parë të 2017-ës.

Rreth 40% e popullsisë përdorin rrjetet sociale, të cilat kohët e fundit janë bërë edhe një instrument i pagabueshëm për të gjetur partnerë të rinj sepse praktikisht mund të dish çdo gjë për ta.

Facebook është tashmë një terren shumë i mbrojtur për t’u ekspozuar dhe duket sikur trendi i ri i ‘’gjuetisë online’’ me më shumë mundësi për tu ekspozuar është Instagrami.

Megjithatë dominues në tregun e rrjeteve sociale vazhdon të jetë ‘’platforma blu e” Mark Zuckerberg, Facebook-u, që është rrjeti më i përdorur social në botë me më shumë se 2 miliardë përdorues aktivë mujorë.

E la shoqen e ngushtë të bëjë seks me të dashurin e saj dhe e filmoi atë (video)

Shumica e femrave bëhen paranoike nëse shoqja e tyre tërheqëse shfaq interesim në mashkullin e tyre – por një përdoruese e internetit mori vendimin e çuditshëm për ta ftuar shoqen e saj të ngushtë në shtrat me të dashurin e saj

Përdoruesja e YouTube, Lena, nga Kalifornia, e njohur në internet si “Lena The Plug”, ka publikuar një video në të cilën shpjegon pse e la shoqen e saj të ngushtë të shkojë në shtrat me të dashurin e saj Adam.

“I besoj Emily-t dhe mendova se kjo do të ishte argëtuese”, tha Lena, transmeton Gazeta Express.

“Vajzat ia tregojnë njëra-tjetrës historitë seksuale, shoqet i tregojnë çdo gjë njëra-tjetrës. Emily i ka parë fotografitë e k***t të Adam, ajo i di të gjitha rreth jetës sonë seksuale, i tregoj asaj çdo gjë. Tani nuk kam pse i tregoj, ajo thjeshtë mund ta provojë penisin e tij”, tha ajo.

Videoja është shikuar tashmë rreth 12 milionë herë dhe ka ngjallur një debat të madh online, me komentues që i quajtën veprimet e tyre “të pikëlluara”.

Gruaja nga Laçil: Edhe burri imë ma paska dredhur

Mendonte se kishte familjen ideale, derisa zbuloi tradhëtinë e bashkëshortit dhe tani ndjehet e shkatërruar. Historia e trishtë e një të reje është rrëfyer për “ShkodraNews”

“Burrat janë tradhëtarë! Nuk ka pikë dyshimi për këtë. Dikush më shumë e një tjetër më pak, por në një fazë të jetës ata ta dredhin.

Jam një 32-vjeçare nga Laçi. Por burrin e kam marrë me dashuri, jemi njohur bashkë që në kohën e gjimnazit. Fejuar e më pas martuar.

Kam mësuar që burri im më ka tradhëtuar.

Bëhet fjalë për një histori që ka zgjatur disa muaj, por që burri e quan ‘lajthitje si gjithë meshkujt’.
Kur e zbulova ju betohem që për 4 minuta unë kam qenë e shtrirë në gjendje të fikëti, nuk merrja dot as frymë, gati ika nga kjo jetë dhe mjekët më thanë që e kisha nga tronditja që kisha pësuar.

Pas lutjeve të burrit, kam vendosur të mos lë, por nuk mund t’i besoj më ato çfarë më thotë.
Kam humbur tërësisht edhe besimin në vetvete.
Kam frikë se mos kam bërë zgjedhjen e gabuar duke e falur.
Por unë e dua dhe e respektoj familjen.
Ama nëse më tradhton tani që jam ende e ri dhe e lumtur, po më vonë? Ndihem e shkatërruar…”, shkruan ajo.