Shtimi i njerëzve ‘single’: Pse disa mendojnë se është e frikshme

Në të gjithë botën, gjithnjë e më shumë njerëz po jetojnë single. Madje edhe ata që përfundimisht martohen, shpesh janë duke e shtyrë sa më vonë të jetë e mundur, madje më vonë se kurrë më parë. Kjo i frikëson disa njerëz

Nga Bella DePaulo, Psychology Today

Unë mendoj se ajo që i frikëson ata është e gjithë ajo liri që njerëzit kanë. Nëse njerëzit single nuk janë të lidhur me njerëzit e tjerë nga detyrimet që vijnë me martesë dhe familje, kush e di se çfarë do të bëjnë ata? A nuk do sillen vërdallë dhe të luajnë? A nuk do të kujdesen për veten e tyre dhe nuk do i kushtojnë vëmendje askujt tjetër?

Ekspertët pëlqejnë të lëshojnë paralajmërime të tmerrshme si ky. Për shembull, një opinioniste për Uashington Post tha se tani jemi të angazhuar në ‘një përpjekje të madhe… të ndjekjes së lirisë individuale që nuk kërkon shqetësim për dëshirat dhe nevojat e të tjerëve apo të shoqërisë në tërësi’. Për shkak të zgjedhjeve të gabuara, ajo mendon se jemi më pak të lumtur, ‘të dëshpëruar dhe shumë të vetmuar’.

Unë kam tendencën për t’u tallur me të për të gjithë këtë, por në një nivel, unë e kuptoj konkluzionin e saj. Njerëzit single – ose të paktën ata me burime të mjaftueshme – kanë zgjedhje se si të jetojnë jetën e tyre. Ata mund t’i kishin thënë pjesës tjetër të botës – ‘ik pirdhuni ju, unë po bëj atë që dua dhe nuk më intereson’.

Por këtu është problemi: Ata nuk e bëjnë. Zakonisht, njerëzit single janë ata që u drejtohen miqve të tyre, fqinjve dhe vëllezërve të motrave dhe prindërve. Janë ata që shfaqen kur njerëzit e tjerë kanë nevojë për ndihmë.

Zakonisht, janë çiftet që lëvizin së bashku ose që martohen që shikojnë njëri-tjetrin dhe thonë: ‘Ne jemi bota. Gjithkush tjetër mund të kujdeset vetëm për veten’. Përsëri, këta janë vetëm rasti i përgjithshëm dhe shumë njerëz single rrinë vetëm dhe shumë njerëz të martuar kujdesen për njerëz të ndryshëm. Por në tërësi, është martesa, jo jeta single, që është një kërcënim për ‘dëshirat dhe nevojat e të tjerëve, ose të shoqërisë në tërësi’.

Sociologët kanë një emër për këtë. Ata e quajnë atë ‘martesë të pangopur’. Martesa thith të gjithë kujdesin, vëmendjen dhe burimet për vete.

Pra, liria nuk po bën që njerëzit e vetëm të jenë egoistë ose të pakujdesshëm. Por a është kjo duke i bërë ata të mjerueshëm dhe të vetmuar, siç pretendojnë kritikët?

Ju mund të mendoni, në mënyrë intuitive, se njerëzit single. që kanë më shumë gjasa të ndihen të vetmuar. janë ata që jetojnë vetëm. Por nëse i krahasoni njerëzit që jetojnë vetëm me njerëzit që jetojnë me të tjerët, duke u siguruar që të dy grupet janë të ngjashme me njëri-tjetrin në mënyra të rëndësishme, siç janë paratë që kanë, rezultatet janë befasuese: njerëzit që jetojnë vetëm janë ata të cilët kanë më pak gjasa të jenë të vetmuar. Ndoshta kjo është për shkak se ata që bëjnë më shumë përpjekje për të dalë nga shtëpia dhe për të qëndruar në kontakt me njerëzit që kanë rëndësi për ta.

Po në lidhje me pohimin se e gjithë kjo kërkesë për lirinë i bën njerëzit të mjerueshëm? Për këtë, mund t’ju tregoj për një studim prej më shumë se 200,000 njerëz nga 31 vende evropiane. Të gjithë u pyetën se sa i vlerësonin gjërat si të qenit i lirë, të qenurit krijues dhe duke u përpjekur të provojnë gjëra të reja. Ata u pyetën edhe për lumturinë e tyre.

Studiuesi, Profesor Elyakim Kislev, zbuloi 3 gjëra: Së pari, njerëzit single në këto 31 vende e vlerësonin lirinë më shumë sesa njerëzit e martuar. Së dyti, njerëzit që vlerësonin lirinë më shumë nuk ishin më të mjerueshëm sesa ata që nuk u interesonin aq shumë. Përkundrazi – ata ishin më të lumtur. Kjo ishte e vërtetë për të dy llojet e njerëzve single dhe njerëzit e martuar. Së treti, dhe ndoshta më interesante, njerëzit e vetëm morën edhe më shumë lumturi nga vlerësimi i tyre i lirisë sesa njerëzit e martuar. Korrelacioni midis vlerësimit të lirisë dhe të qenit i lumtur ishte edhe më i fortë për njerëzit single se për njerëzit e martuar. Studimi nuk na tregoi se pse ndodh kjo, por ndoshta kjo ndodh sepse njerëzit e vetëm shtrydhin çdo pikë të fundit të gëzimit nga liria tyre. Ata e njohin lirinë e tyre si një mundësi të madhe për të jetuar jetën e tyre më të mirë, dhe ata nuk janë gati ta shpërdorojnë atë.

Rrëfim mes lotësh të një gruaje (video)

Havere Dermaku ishte e ftuara e kësaj javë në emisionin “Përrallë me Tupan”. Ajo kishte shprehur dëshirën që të tregonte ngjarjet e trishtueshme të jetës së saj në “Përrallë me Tupan”

Haverja ka lindur në Kamenicë e pasi u martua, së bashku me bashkëshortin u shpërngulën në Suedi.
E gjitha filloi kur kuptoi se djali i saj nuk mund të dëgjojë e as të flasë dhe vajza e saj e ka poashtu të dëmtuar dëgjimin. Pas një kohe, ajo kuptoi se burri i saj ka një tumor në kokë, sëmundje kjo e cila i morri jetën.

Për më shumë ndiqni emisionin:

Në koren e bukës ka përbërës që plakin qelizat

Të konsumojmë bukë? Po, por me masë, pasi nga reagimi kimik i saj, që e bën sidomos korja, ka komponente që nuk janë shumë të këndshme për trupin dhe që përshpejtojnë plakjen e qelizave, sipas një zbulimi të botuar në ”Journal of Cereal Science”, sipas gazetës ”Il Messaggero”

”Maillard” e ka marrë emrin nga kimisti francez që studjoi reagimet e sheqernave dhe proteinave gjatë gatimit me temperatura mbi 160-170 ºC, raporton ata.

”Kemi kryer testin mbi ekstraktet e bukës duke përfshirë edhe thërrimet dhe koret dhe komponimet që rrjedhin nga reagimi i ‘Maillard’ gjenerojnë akrilamid. Ne kemi vërejtur se si qelizat nuk ‘i vlerësojnë’ produktet që rezultojnë nga pjekja e bukës”, theksoi studjuesi Fabio Nobili.

Pra, buka është një ushqim për t’u shmangur?

”Jo, gjëja e rëndësishme është ta konsumosh atë me masë dhe të ndjekësh parimin e cilësisë së lartë të produkteve që janë përdorur për ta bërë atë. Kjo, duke filluar me thartimin, pastaj duke u nisur nga origjina e miellit dhe kultivari i përdorur i grurit. Të gjitha prodhimet që preferojnë cilësinë e lëndëve të para në vend të sasisë preferohen. Njohja e rrugës së zinxhirit të prodhimit gjithashtu garanton shëndetin e produktit”, theksoi Nobili.

Doli dy herë me të në kafe, 24-vjeçari nga Berati shokohet nga veprimi i vajzës

Një i ri nga Berati ka vendosur që të ndajë me ndjekësit zhgënjimin që ka përjetuar, nga vajza që ai mendonte se ishte “e pafajshme” dhe mjaft e veçantë. Duke preferuar që të mbetet anonim, ai ka treguar se si vajza me të cilën doli vetëm dy herë në kafe, e çoi për hotel herën tjetër dhe këtu nis gjithçka…

Shkrimi:

Për të gjitha femrat që bëjnë si të ndershme dhe na e hedhin gjithmonë fajin ne meshkujve unë jam një djalë 24 vjeç dhe vendosa të shkruaj këtu historinë time për t’jua plasur në sy të vërtetat.

Jam njohur me një vajzë, e cila më pëlqente shumë si paraqitje dhe më dukej vajzë e mirë.

Pasi e kisha takuar disa herë me shoqërinë, vendosa që të tentoja me të për të pasur një lidhje serioze.

Të paktën unë e kisha menduar të tillë, duke llogaritur edhe moshën e saj 17-vjeçare.

Mendoja se, meqë ishte vajzë e vogël duhet ta respektoja dhe ta mësoja se çfarë do të thoshte dashuri dhe lidhje.

E ftova për të dalë për kafe vetëm dhe ndoshta nuk do ta besoni, por kam pirë me të vetëm dy herë kafe dhe herën e tretë ajo më shokoi.

Përpara se të shkoja për ta takuar ajo më tha se duhet të merrja edhe makinën me vete për të bërë një shëtitje.

U tregova naiv, e pranoj dhe ashtu bëra, mora makinën, por pa menduar se çfarë kishte ajo ndërmend.

Ndërsa po pinim kafe ajo më tha se nuk kishte shumë kohë dhe nëse doja më mirë do ishte që të shkonim në motel X, është një motel shumë i famshëm në qytetin tonë ku shkojnë zakonisht çiftet e fshehta.

U habita që ajo e njihte këtë motel dhe më së shumti u habita nga ftesa e saj.

Natyrisht që pranova dhe shkuam.

Pasi bëmë dashuri, ajo më kërkoi që ta shoqëroja në shtëpi. Kështu bëra. Takimet tona filluan të shndërroheshin vetëm në takime seksi.

Ajo më lajmëronte paraprakisht që të merrja makinën dhe të shkonim direkt në motelin, që ishte në periferi të qytetit.

Nuk pinim më kafe dhe lidhja jonë tashmë ishte thjesht një lidhje seksi.

Takoheshim 2 herë në javë dhe pas një muaji unë kurioz dhe i çuditur për sjelljen e saj, e pyeta se kur kishte bërë dashuri për herë të parë dhe me kë.

Diçka e tillë nuk më kishte ndodhur me asnjë femër më parë dhe isha totalisht i shokuar, nuk dija si të sillesha dhe çfarë të mendoja.

Atë ditë ajo më tregoi se ishte vetëm 16 vjeçe dhe që virgjërinë e kishte humbur në moshën 14-vjeçare. Në fillim të klasës së 9-të ishte lidhur me një djalë, i cili e kishte mashtruar.

Pasi kishte fjetur me të ai e kishte lënë dhe prej asaj kohe ajo kishte pasur lidhje dhe me 3 djem të tjerë.

Edhe pse unë e kisha menduar ndryshe lidhjen me këtë vajzë, tani nuk kishte më asgjë kuptim, duhet të përshtatesha dhe të mbaja me të një lidhje seksi.

Ajo ashtu kishte vendosur për jetën e saj dhe unë nuk mund të mendoja më asgjë për seriozisht me atë femër.

Vazhdoj akoma që të mbaj lidhje me të, megjithëse ndjehem keq dhe më vjen keq, sepse është shumë e vogël.

Kur më tregoi moshën e vërtetë u tmerrova fillimisht, por më pas mendova se tek e fundit unë nuk po bëja asnjë krim, ajo atë gjë e kërkoi vetë dhe vetë vazhdon të më kërkojë.

Një ditë i thashë se nuk mund të vazhdonim më kështu, por ajo filloi të qante dhe më tha se nuk donte që unë ta lija, do bënte çdo gjë që i kërkoja unë vetëm të mos ndaheshim.

Sinqerisht ju betohem që fillimisht ajo vajzë më ka pëlqyer shumë dhe nuk e kisha menduar kurrë seksin me të, të paktën jo motiv kryesor.

Tani të gjitha ato që kisha menduar ikën në plehra dhe të them të drejtën u zhgënjeva shumë. Nuk mund ta imagjinoja që një vajzë 16 vjeçe kërkonte vetëm seks nga lidhjet.

E kam të pamundur që ta marr seriozisht tani, pas kësaj sjellje që ajo ka dhe pas atyre që më ka treguar. Ndoshta nëse ajo nuk do të ishte sjellë kështu mund të isha dashuruar dhe të kisha një lidhje të vërtetë dhe serioze me të.

Arianët, e vërteta e bjondëve me sy bojëqielli, që erdhën nga stepat dhe “pushtuan” botën

Ishin të gjatë, bjondë, me sy bojëqiell. Kishin nofull të fortë, ballë të lartë dhe shpatulla të gjera. Me një fjalë, njerëz të pashëm me tipare tipike nordike. Dy studiues gjermanë të fundit të tetëqindës e përshkruanin në këtë mënyrë aspektin fizik të indoeuropianëve, alias Arianëve, popull primitiv, gjaku i të cilit rrjedh në venat e pothuajse të gjithë europianëve, dhe jo vetëm

Dy studiuesit quheshin Theodhor Poesche dhe Karl Penka. Pas tyre, nazizmi stiloi një klasifikim neo-arianët e racës së pastër ishin gjermanë (përjashtuar hebrenjtë), ata një kategori më poshtë ishin rusë. Se sa shumë pasoja të tmerrshme erdhën prej kësaj, kjo dihet tashmë.

Të panjohur

E megjithatë teoria Poesche-Penkas bazohej në një hiç: indoevropianët nuk kanë lënë asnjë përshkrim të vetvetes. “Duket se nuk ekziston asnjë tipar fizik që mund të konsiderohet specifik i këtij populli që nga lashtësia, përveç faktit që ishin racë e bardhë”, e pret shkurt spanjolli Francisco Vilar, një prej indoevropeistëve më të mëdhenj, docent në Universitetin e Salamancas.

Në lidhje me aspektin fizik të atyre paraardhësve tanë të largët, në fakt mund të thuhet edhe diçka tjetër, të paktën për gjatësinë. Harrojini “gjigandët” e Poesches dhe Penkas: një skelet i një mashkulli, i gjetur disa dhjetëra vite me pëarë dhe që i është atribuar një kreu arian të vitit 2500 para Krishtit, është i gjatë vetëm 152 centrimetra, pak më shumë se një xhuxh. Nëse Hitleri do ta merrte vesh, do të rrotullohej në varr, edhe pse skeleti u gjet në Kutuluk, një rajon në Povolzhye. Domethënë në fushën e Vollgës në veri të ish Stalingradit, qytet simbol ku rusët poshtëruan Vermahtin. Jashtë legjendës

Vetëm në dekadat e fundit indoevropianët kanë dalë nga legjenta dhe nga fantazitë raciste, për të marrë një kornizë konkrete. E megjithatë interesi kundrejt tyre nuk është i kohëve të fundit: studiuesi i parë që u mor me këtë temë quhej Andreas Jager, ishte suedez dhe jetoi mes viteve 1660 dhe 1730. Nuk bëhej fjalë për një historian dhe as për një arkeolog por për një filolog, i cili në vitin 1686 botoi një traktat në të cilin pohonte ekzistencën e gjyshërve të përbashkët, mes shumë popujve evropianë, dhe një pjesë të mirë të atyre aziatikë.

Teoria e Jagerit bazohej në një të dhënë leksikore: disa fjalë të gjuhëve të lashta të kontinentit tonë (latine, kelte, greke, gotike dhe të tjera) kishin rrënjë të ngjashme me ato gjuhë gjeografikisht të largëta, si persishtja, gjuha kurde, sanskrinishtja dhe tocaria, një gjuhë që flitet edhe sot në Kinë. Rastësi? E pamundur. Më e arsyeshme të mendosh për një origjinë të përbashkët të këtyre gjuhëve. Prej këtu buron hipoteza që në albumin familjar të gjermanëve, grekëve dhe indianëve janë të njëjtët gjyshër. Që Jageri i quajti Sitokeltë.

Në fillim, askush nuk e mori seriozisht atë “suedez të marrë”, që gjeti strehë tek feja, dhe u shndërrua në pastor protestant. Më pas postulati i Jagerit gjeti prozelitë, që duke krahasuar fjalë të gjuhëve të njohura rindërtuan shumë fjalë të një gjuhe primitive, e quajtur protoindoevropiane. Një shembull: “baba”, në latinisht thuhet “pater”, në sanskrinisht “pita”, në gjuhën gote “fadar” dhe në anglisht “father”; linguistët deduktojnë prej kësaj, ekzistencën e një rrënjë indoevropiane p-t (apo f-t) dhe një fjale primitive që ndoshta tingëllonte “peter”. Me këtë operacion arkeologjie linguistike janë rindërtuar në mënyrë bindëse të paktën 100 fjalë protoindoevropiane, duke përfshirë edhe emrin me të cilin gjyshërit tanë e quanin vetveten Aryos (Arianë).

Të zhvilluar

Pikërisht duke nisur nga ky minifjalor, tregues pas treguesi si një libër miksteri, u mbërrit tek Pavel Kuynetsov, studiuesi i institutit të arkeologjisë sës Povolzhyes, i cili gjeti edhe skeletin e famshëm të Kutulukut. Dhe para tij, tek Marija Gimbutas (1921-1994), arkeologe lituaneze që konsiderohet nëna e indoeuropeistikës moderne.

Falë “detektivëve” si dyshja Kuznetsov-Gimbutas, sot për jetën e Aryosit dihen shumë gjëra. Dihet për shmebullin që ata njihnin metalet “bakrin, e më pas bronzin dhe floririn); që kishin një shoqëri të ndarë në tre klasa (priftërinj, luftëtarë, barinj); që zhvendoseshin me karroca dhe kuaj; që jetonin vetëm me mbarështim, por edhe një embrion të bujqësisë; që kishin një fe politeiste; që i nderonin të vdekurit me varre të papërpunuera, por të mëdhenj; që nuk njihnin shkrim, por njihnin poezinë.

Sot dimë edhe se kush ka qënë ndoshta toka e parë ariane, që për dy shekuj studiuesit e kanë quajtur në mënyrë gjenerike Urheimat (“atdheu fillestar”, në gjermanisht), sepse nuk dininbku ta vendosnin. Tashmë, pothuajse askush nuk ka më dyshime që Urheimat (apo të paktën një prej Urheimatëve ka qënë nga jugu i Rusisë, mes Vollgës dhe Kaukazit, mes Kapikut dhe Detit të Zi. Prej aty, në tre faza mes epokës së bakrit dhe asaj të bronzit (dmth mes 4500 dhe 2500 para Krishtit), arianët u shtrinë në dy drejtime: në perendim të Evropës dhe në juglindje të Indisë.

Alternativa

Megjithatë, duhet vënë një kusht për të gjithë këtë, pasi jo të gjithë studiuesit bien dakort. Këtë rindërtim e kontestoi mbi të gjitha një arkeolog britanik, Andreu Collin Renfreu, i bindur që djepi i indoevropianëve është jugu i Anadollit, që ekspansioni i tyre ka ndodhur që në Neolit (ndoshta 7000 para Krishtit), dhe ekspansioni i arianëve në dëm të popujve që kishin ekzistuar më parë është i lidhur me përhapjen e bujqësisë.

Por dy tezat janë vërtetë alternative? Ndoshta jo, siç do ta shohim më poshtë. Për momentin mjafton të thuhet se deri jo shumë kohë më parë, hipotezat në diskutim ishin më shumë dhe fanatazia kish nisur galopin: disa e vendosnin urhejmatin në Lituani, të tjerë në Gjermani, në Lindjen e Mesme apo madje edhe në Kashmirin e largët. Po si u arrit në fund të përzgjidhej Rusia? Edhe një herë, pista ka qënë mbi të gjitha gjuhësore.

Dhe për t’u habitur që rrugën e duhur e kanë gjetur, pikërisht përmes bimëve dhe kafshëve, arrijmë për shembull dy pemë karakteristike të klimave shumë të ndryshme: ahu dhe palma. Nëse në shumë gjuhë indoevropiane i pari ka emra të ngjashëm dhge e dyta jo, do të ishte logjike të mendojë që gjyshërit tanë, kur nuk ishin të ndarë në një mijë popuj të ndryshëm, jetonin në një rajon ku ka patur ahe dhe jo palma. Kështu, nëse për hipotezë do të mund të rindërtonim një fjalë indoevropiane për ariun, ujkun dhe drerin, por jo për luanin, atëherë do të deduktohej që Urheimat duhej të kishin qënë në një zonë të pajtueshme em faunën nordike.

Speciet e përmendura më sipër nuk janë zgjedhur rastësisht. Në fakt për disa gjenden vërtetë emra me rrënjë të ngjashme të përhapura në një zonë të gjerë, nga Britania e Madhe në Indi. Ujku, për shembull, në anglisht dhe gjermanisht quhej “wolf”, në gjuhën çeke vlk, në shqip ujk, në norvegjisht ulv, në lituanisht vilkas, ndërsa në gjuhën palçosllave quhej vliku, në sanskrinisht vrkas dhe në gjuhën perse verkana. Në latinisht, predatori i pyjeve kishte një emër të ndryshëm, por rrënja wolf gjermanik përdorej për një specie të përafërt: vulpes, italisht volpe, pra dhelpra.

Deduksioni i linguistëve: në krye të këtyre emrave me “v” dhe “l” kanjë fjalë indoevropiane: wlkwos. Në mënyrë të ngjashme është mundur t’i jepej një emër arian edhe ariut (rkthos), drerit (kerewos) dhe ahut (bhagos), por jo palmës, luanit dhe tigrit. Pra, Urheimat nuk mund të ekzistonte në Indi apo në Lindjen e Mesme, toka me mace, me shumë pak drerë dhe pa ahe. Thënë kjo, megjithatë, jemi në fushën e shtaë poleve: zona me ahe, ujq, arinj dhe drerë ka shumë, nga Spanja në Kaspik.

Në këtë pikë në ndihmë të arkeologjisë gjuhësore vjen arkeologjia e vërtetë, me tre presonazhe me origjinë të ndryshme ( australiani Vere Gordon Childe, Gimbutas që u përmend më sipër dhe irlandezi James Patrick Mallory) që në kohë të njëpasnjëshme gjatë 90 viteve të fundit knë propozuar, ndonëse me tone jo gjithnjë homogjene, një fjalë magjike: kurgan.

Këtë herë nuk bëhet fjalë për një fjalë indoevropiane, por një emër me origjinë turko-tartare, që tregon disa varre misteriozë prehistorikë, të shpërndarë mes Ukrainës, Rusisë dhe Kazakishtanit. Ndonëse hapësira është kaq e gjërë, struktura e kurganëve është kudo e njëjtë: “piramidat e stepave” të ngritura me pirgje dheu dhe gurësh që formojnë kodëtza me diametër deri në 200 metra.

Në brendësi, përveç eshtrave të të vdekurit, një kurgan përmban armë dhe sende të dobishëm, prej ahu dhe materiale të ndryshëm sipas epokës përkatëse. Duhet saktësuar se “piramidat” nuk janë të gjitha të së njëjtës epokë: variojnë nga 4500 në 1200 para Krishtit. Mes kurganë të studiuar tashmë, më antikët janë në jug të Rusisë. Më i rëndësishmi është Majkop në Adighezi, një republikë shumë pyjore autonome e Federatës ruse, në verilindje të Detit të Zi: brenda kishte objekte florir dhe argjendi.

Po përse i kemi quajtur misteriozë këta maksiprigje? E thjeshtë: sepse ai që i ngriti nuk la asgjë të shkruar. Mbeten anonimë si arkitektët që i projektuan, ashtu edhe të vdekurit për të cilët u ngritën. Por kaq anonim është qytetërimi që i përdorte, që përkonvencion është quajtur nag arkeologët “kultura Kurgan”. Një qytetërim i fuqishëm, por ende analfabet.

Dhe ja tezy që da ta quajmë teorema e Gimbutas, për arsye se studiuesja lituaneze ka qënë mbështetësja më bindëse, ndonëse jo e para: indoevropianët, të hamendësuar në tavolinë pa gjetje arkeologjike dhe Kurganët, të pasur me arkeologji por pa një histori të shkruajtur, mendohet të jenë i njëjti popull. “Një popull gjysmë nomad”, saktëson profesor Villar “që zakonisht jetonte në shtëpi gjysmë të nëndheshme, me strukturë dhe konstruksion shumë të thjeshtë, që braktiseshin për t’u rindërtuar gjetkë.”

Pikërisht lehtësia e levizjes ka qënë në themel të kolonizimit të territoreve të mëdhenj si ata ku fliten gjuhë indoevropiane. Ishin toka të banuara tashmë nga të tjerë (për shembull në Spanjë vaskonët, paraardhësit e baskëve të sotëm, në Itaki ndoshta ligurët), ushtarakisht më të dobët ndonëse ndonjëherë më të zhvilluar. Por nuk është aspak e thënë që kanë qënë pushtime të armatosur: “Ishte një proçes që zgjati disa mijëvjeçarë dhe përbëhej nga një lëmsh i pazgjidhshëm zhvendosjesh të popujve”, këmnëngul Villar.

Duke reduktuar deri në kockë këtë lëmsh, mund të themi që ekspasioni indoevropian pati fillimish tsi objekt pjesën e poshtem të Danubit dhe Ballkanin; më pas Evropën Qëndrore dhe një pjesë të mirë të Azisë, nga Irani në Indi; në fund Italinë, Spanjën dhe Egjeun. Morali: kur bota doli nga prehistoria, në Perendim gjuha e origjinës ishte fragmentuar tashmë në të paktën nëntë “dialekte” : kelt, balltik, gjermanik, italik, grek, sllav, shqiptar, ilirik, dhe itik.

Gjenet

Në trashëgiminë gjenetike njeriu ka një kromozom (Y) që transmeton nga babai tek fëmija mashkull. Duke studiuar kromozomet dhe variantet e tyre mund të zbulohen me afërsi mes gjeneve të largët. Një operacion i ngjashëm mund të bëhet me ADN mitokondriale, që transmetohet përmes linjës femërore. “Kërkimet mbi kromozomin Y tregojnë që në ADN e evropianëve ka pesë komponentë kryesorë, me origjinë nga valë të lashta migrimi të dallueshëm qartë. I pari zë 28%, i dyti 22%, i treti më pak se 20% e kështu me radhë në zbritje.

Gjenet e afërsisë nuk janë shpërndarë në mënyrë uniforme: ai i komponentit të parë ka frekuencë më të madhe në Lindjen e Mesme, në Anadoll e në juglindje të Evropës, ndërsa ai i tretë rritet drejt perëndimit, për t’u zhdukur në vendet baskë. “Kuadri që deduktojmë është që Evropa ishte e para e prekur nga një imigrim në epokën e neolitit me prejardhje nga Lindja e Mesme, që ndoshta lidhej me përhapjen e bujqësisë. Dhe që më pas pati një tjetër valë nga stepat ruse drejt perëndimit.

Teoria e Kurgan dhe ajo e Colin Renfre janë të dyja të vërteta: indoevropianët u nisën nga Rusia, por paraardhësit e tyre direktë vinin nga Anadolli”. Sigurisht, në fillimin e kohëve askush nuk e mendonte që ata bari dhish primitivë do të pushtonin botën. E megjithatë, pasardhësit e tyre të largët janë shpërndarë kudo dhe sot përbëjnë gjysmën e popullsisë botërore. Storica /Bota.al

Çfarë parashikojnë yjet për muajin shtator?

Astrologu Jorgo Pulla sjell për “BalkanWeb” horoskopin e muajit shtator për 12 shenjat zodiakale. Si do jetë ky muaj për të gjitha shenjat, nga dashuria tek karriera dhe ndikimi i hënës, çfarë këshillohet për ata që nuk kanë një parashikim nga yjet shumë pozitiv, cila do të jetë shenja më e prirur drejt fatit? Të gjitha këtyre pyetjeve iu përgjigjet horoskopi mujor nga Jorgo Pulla

DASHI

Të përgjithshmet: Ky muaj do të jetë mjaft intensiv dhe plot me prova të reja, zhvillime dhe të papritura për shenjën tuaj. Me Marsin tek Ujori më 11 Shtator dhe më vonë do keni mundësi të njihni njerëz të rinj të cilët do të jenë të rëndësishëm për të ecur para çështjeve që keni lënë pas për një kohë të gjatë. Do të lëvizni për të përfunduar punët që kanë qenë të pazgjidhura, edhe pse do jetë mjaft e lodhshme, kjo do t’ju japë lehtësim të madh. Në nivelin e marrëdhënieve do të ketë pengesa të vogla, mosmarrëveshje dhe keqkuptime me njerëzit në mjedisin tuaj familjar. përpiquni të mbani ekuilibrin sepse kjo nuk do jetë mirë për asnjë. Shijoni daljet me miqtë dhe përpiquni të gjeni rrugëdalje që të relaksoheni.

Parashikimet në dashuri: Marrëdhënia juaj nuk mund të ndikohet nga psikologjia juaj e keqe ndonjëherë. Do të ketë momente tensioni dhe ndoshta edhe me disa gjëra që do të ndodhin në lidhje me ankesat e së kaluarës. Mundohuni të shihni gjërat sot, mos lejoni që energjia e keqe e ditëve të ndikojë në marrëdhënien tuaj me bashkëshortin tuaj, bisedoni me të dhe kërkoni mirëkuptimin e tij. Çdo gjë do të përparojë me perspektivat më të mira të mundshme. Për aq kohë sa shprehni atë që po ndodh me ju dhe do ta shihni së bashku me bashkëshortin tuaj do t’i kapërceni problemet dhe do të lëvizni më fort bashkë. Ju që jeni vetëm dhe po kërkoni partnerin që po ëndërroni, së shpejti do të shihni se Afërdita tek Akrepi prej 9 e tutje do të kënaqë dëshirat tuaja dhe do t’ju sjellë atë që kërkoni.

Parashikimet profesionale: Në biznesin tuaj gjithçka do të shkojë mirë dhe pa ndonjë zhvillim të veçantë. Ka një humor të qetë në mjedisin tuaj të punës dhe kjo ju bën të ndiheni mirë me kolegët tuaj. Përpiquni të mos bëni marrëveshje biznesi apo biznese të reja në këto ditë, të mbani profilin tuaj të ulët dhe në afat të shkurtër dhe do të shihni që shumë gjëra do të ndryshojnë për mirë. Në financat tuaja, përpiquni të mos shpenzoni shumë.

DEMI

Të përgjithshmet: Muaji do jetë shumë i bukur, i relaksuar për ju sidomos nga data 7 dhe më pas sundimtari juaj Afërdita do ta bëjë hyrjen e saj tek Peshorja. Qëllimet tuaja një nga një plotësojnë misionin e tyre dhe kjo ju bën të ndiheni të kënaqur gjë që nxit vetëbesimin tuaj. Takimet shoqërore, daljet me miq dhe shokë të rinj do t’ju ndihmojnë. Disa grindje brenda familjes mund t’ju nxjerrin jashtë programit tuaj pasi mosmarrëveshjet dhe konfliktet nuk janë në më të mirat tuaja. Mundohuni të bëni njoftime ose të bëni deklarata që më vonë mund t’ju bëjnë keq. Përfitoni nga mundësitë që do t’ju jepen për udhëtime dhe pushime të shkurta që do t’ju çlodhin.

Parashikimet në dashuri: Marrëdhënia juaj ruan stabilitetin dhe qetësinë që ju kënaq dhe ju shpreh. Me bashkëshortin tuaj keni arritur të diskutoni gjithçka dhe të zgjidhni së bashku se cilat çështje shfaqen dhe kjo ju bën të jeni të pamposhtur. Një udhëtim i shkurtër dhe i shpejtë nga data19 e në vazhdim ku Merkuri do të kthehet në rrugë të drejtë, do ju çlodhë dhe do relaksoheni që të dy, por në mendje jeni pozitiv dhe nuk do të humbni. Ju që nuk jeni në një marrëdhënie në këtë periudhë keni dalë nga një situatë e komplikuar dhe mos u ngutni për të ecur përpara në hapat që duhet si fillim të shkarkoheni nga situata negative të së kaluarës. Preferoni daljet e relaksuara dhe flirtimi, përpiquni të jetoni në ritmet e verës dhe në fund do të shihni se gjithçka do t’ju buzëqeshë.

Parashikimet profesionale: Në biznesin tuaj, gjithçka do të jetë e qetë dhe e relaksuar dhe do t’ju paguajnë kompensimin bujar. Keni arritur me shumë përpjekje për të arritur qëllimet tuaja, dhe kjo ju mbush me kënaqësi. Para se të vendosni objektiva të reja mirë është të relaksoheni për një kohë. Një udhëtim pune do t’ju japë ide të reja dhe së shpejti do të jeni në gjendje të bëni ndryshime në lidhje me përparimin tuaj në vendin tuaj të punës. Ekonomia gjithsesi duket se shkon mire. Keni përmbushur detyrimet e së kaluarës dhe së shpejti financat tuaja do të llogarisin fitime që do t’ju japin shumë buzëqeshje!

BINJAKËT

Të përgjithshmet: Ky muaj me Merkurin që shkon tek Virgjëresha nga data 6 deri në 22 do t’ju relaksojë dhe qetësojë. Është koha e duhur për të mbushur bateritë tuaja. Shmangni angazhimin në biseda me njerëzit në mjedisin tuaj familjar sepse këmbëngulja e të tjerëve është e sigurtë që do t’ju zemërojë dhe do t’ju çorientojë. Nga data 11 e muajit e tutje kur Marsi do të hyjë tek Ujori përpiquni të gëzoni miqtë dhe njohjet e reja dhe do zgjeroni rrethin tuaj të njohjeve. Kjo do t’ju bëjë mirë dhe do t’ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja.

Parashikimet në dashuri: Ky muaj dhe sidomos nga data 9 dhe më pas Afërdita do të shkojë tek Akrepi. Atmosfera juaj erotike po rritet ndërkohë jetoni me partnerin tuaj momente shumë të bukura dhe unike. Do afroheni shumë afër me partnerin tuaj dhe një udhëtim i shkurtër dhe i shpejtë do t’ju japë mundësinë të pranoni ndjenjat tuaja dhe planet e ardhshme në lidhje me marrëdhënien tuaj që shpreh dhe ju bën të ndiheni të sigurt. Ju keni çdo arsye të fluturoni mbi retë pasi përgjigja e bashkëshortit tuaj është aq e dukshme saqë ju jep kënaqësi dhe plotësi. Ju që jeni ende i vetëm nuk do të jeni për shumë kohë të gjatë, sapo dashuria që keni pritur për një kohë të gjatë, pushton jetën tuaj. Bëhuni gati të jetoni ëndrrën që ju meritoni!

Parashikimet profesionale:
Në vendin e punës do ndjeni fuqishëm ndjenjën e presionit. Disa situata ju presin dhe ju bëjnë të ndiheni sikur nuk ju kuptojnë. Disa kontradikta dhe konfrontime me kolegët do t’ju shqetësojnë, mirë është të mos shpenzoni kohë me çështje që nuk përfitoni dhe nuk ju japin kënaqësi. Një udhëtim pune do jetë arsyeja e rëndësishme për t’i parë gjërat ndryshe dhe për të bërë ndryshime në temën e punës suaj. Në financat tuaja, pamja është përmirësuar ndjeshëm, por nuk duhet të jeni të vetëkënaqur sepse në çdo kohë ekziston rreziku për të dalë jashtë buxhetit.

GAFORRJA

Të përgjithshmet: Ky muaj do ketë shumë surpriza dhe sfida për ju. Me Hënën e Re tek Virgjëresha në 9 do të keni njohje të reja. Do të përfitoni të vazhdoni me disa nga planet tuaja dhe të arrini në qëllime që keni vënë në aspektin social dhe personal. Propozimet për bashkëpunime do t’ju japin ndihmë për të fituar atë që keni në mendje nga data 9-të dhe pastaj Afërdita do të shkojë tek Akrepi. Në mjedisin tuaj familjar do të keni shumë momente të bukura. Ndërkohë do pranoni takime që do të zbulojnë dallimet dhe ngjarjet që ju kanë larguar nga njerëzit në mjedisin tuaj të afërt dhe kjo do t’ju justifikojë dhe do t’ju japë kënaqësinë që meritoni!

Parashikimet në dashuri: Marrëdhënia juaj këtë muaj do të jetë e mbushur me surpriza të papritura pasi partneri juaj do t’ju habisë me sugjerimet që do ju bëjë. Me Marsin tek Ujori që nga data 11 dhe me pas një udhëtim do t’ju sjellë edhe më afër tij dhe së shpejti mund të merrni vendimin për të formalizuar marrëdhënien tuaj dhe për të ndryshuar zotimet e besnikërisë dhe betimet. Ju që jeni vetëm dhe gëzoni kohën tuaj në një mënyrë tepër të paparashikueshme, është koha të nxisni praninë e dashurisë në jetën tuaj dhe mos mendoni se do shpëtoni, dashuria që vjen do t’ju pushtojë në të gjitha nivelet!

Parashikimet profesionale: Në fushën tuaj profesionale, gjithçka justifikon dhe lëviz me një ritme që ju kënaqin. Një udhëtim biznesi do ju bëjë që të rishikoni qëllimet e biznesit dhe në fund të muajit me Merkurin duke lëvizur tek Peshorja nga 22 dhe më pas do të ndiheni gati për ekspozime të reja biznesi. Financat tuaja janë përmirësuar shumë, dhe kjo është ajo që ju bën të sigurt për të kaluar në një treg të ri që keni pasur në planet tuaja për një kohë të gjatë. Probleme me trashëgiminë do të zgjidhen dhe do t’ju sjellin dobi!

LUANI

Të përgjithshmet: Ky muaj do t’ju ftojë dhe do ofrojë shumë mundësi për njohje të reja dhe takime që do të rrisin psikologjinë dhe gjendjen tuaj. Atmosfera e vjeshtës ju kap me ndjeshëm dhe ju mbush me energji dhe veprim. Disa plane dhe synime që kishit vënë në nivel shoqëror, ndoshta do t’i lini për një kohë menjanë pasi nevoja tuaj për qetësi dhe relaksim është më e madhe. Shijoni rrugëdaljet dhe zbrazni mendjen tuaj nga mendimet që kanë të bëjnë me programet dhe punët … jetoni dhe shijoni momentet e ofruara nga muaji i parë i vjeshtës pa pezullime.

Parashikimet në dashuri: Merkuri do të shkojë tek Virgjëresha nga 6 deri në 22 dhe çdo gjë qetësohet Ju që jeni në një lidhje dhe jeni ndier kohët e fundit se bashkëshorti juaj nuk ju kupton apo nuk ju dëgjon, mirë do jetë, të sugjeroni diçka ndryshe dhe përpiquni të thyeni rutinën që po përjeton marrëdhënia juaj. Në dorën tuaj është të bëni manipulime që do të rinovojnë ajrin dhe klimën në marrëdhënien tuaj. Ju që jeni vetëm nuk duket se kaloni keq në flirtim e cila ju josh shumë, por për ju që po kërkoni të gjeni gjysmën tjetër shumë shpejt me Afërditën që hyn tek Akrepi në 9 do shfaqet në jetën tuaj ajo që kërkoni dhe ëndërroni.

Parashikimet profesionale:
Qetësohuni, dimë që keni gjendjen për të arritur përsosmërinë në punën tuaj, por këtë herë për shkak të disponimit që ju nxit, mbani pak energjinë tuaj për nga ana e kundërt. Në punën tuaj keni arritur aftësitë tuaja dhe punën e madhe, kështu që relaksohuni pak, merrni kohë sepse së shpejti do të ktheheni në ritmet tuaja! Një çështje financiare që ka të bëjë me çështjet e kaluara do t’ju lehtësojë!

VIRGJËRESHA

Të përgjithshmet: Gjendja juaj këtë këtë muaj me Merkurin duke lëvizur nga 6 deri në 22 në shenjën tuaj do të jetë plot me energji dhe veprim, do t’i mbushni interesat tuaja me miqtë dhe njohjet, si dhe tubimet shoqërore që do të tërheqin vëmendjen tuaj dhe do t’ju aktivizojnë edhe më shumë. Qëllimet që keni vendosur do t’ju japin kënaqësi të plotë pasi do të jeni të kënaqur dhe do t’ju japin forcë dhe besim. Në fushën familjare do të shfaqen disa çështje që duhet t’i shmangni tensionet ose konfliktet, sidomos deri në 11 që Marsi nuk do të ndikojë pozitivisht nga pozicioni i tij tek Bricjapi, mbani tonin e ulët!

Parashikimet në dashuri: Marrëdhënia juaj këtë muaj do të jetë plot momente ngrohtësie dhe dashurie. Bashkëshorti juaj do t’ju bëjë një surprizë të madhe me të cilën do tregojë dashurinë e tij të madhe dhe lumturinë kur marrëdhënia juaj është e strukturuar në baza shumë të forta. Pritshmëria juaj, karakteri juaj pozitiv dhe interesant e kanë bërë bashkëshortin tuaj të besojë në marrëdhënien tuaj në mënyrë që të mendoni shumë seriozisht për perspektivën e një hapi tjetër, ndoshta një prezantim më formal i marrëdhënies tuaj dhe ndoshta ka ardhur koha për të bërë propozimin, do të shihni se fillimi i një jete të re ju ndjek! Ju që jeni vetëm mos u shqetësoni, së shpejti do të gjeni bashkëshortin e jetës suaj!

Parashikimet profesionale: Në fushën tuaj profesionale çdo gjë shkon mirë këtë periudhë. Do të përfundoni punët dhe detyrat e punës dhe shumë shpejt do të jeni në gjendje të gjeni kohën e lirë për t’u çlodhur me më shumë oreks dhe pasion për të paraqitur planet tuaja të biznesit. Kujdes në financat tuaja, mos u hapni sepse kohët janë të vështira dhe duhet të lëvizni me kujdes!

PESHORJA

Të përgjithshmet: Ky muaj, edhe pse do ketë tensione të mjaftueshme dhe do të keni shumë nerva të mjaftueshme, me shkathtësinë tuaj të veçantë do të arrini të tejkaloni çdo vonesë apo siklet që do t’ju ndodhë. Koha që Merkuri do të shkojë tek Virgjëresha nga 6 deri në 22 do të ketë mundësinë të kontaktoni dhe të komunikoni me njerëzit në mjedisin tuaj më të gjerë shoqëror. Kjo do t’ju japë zgjidhje dhe do të sugjeroni ndryshime që do të jenë sfiduese dhe do të përfitoni në arritjen e qëllimeve tuaja të ardhshme. Në mjedisin tuaj familjar me Afërditën që shkon tek Akrepi që nga 9 dhe më pas mund të ketë tensione, shmangni deklaratat ose sqarimet përfundimtare sepse ekziston rreziku i shkatërrimit të marrëdhënieve shumë të rëndësishme. Jepini kohë, mbani ekuilibrin dhe gjithçka do të shkojë me rezultatin më të mirë të mundshëm për të gjithë.

Parashikimet në dashuri: Në emocion të gjitha duken të jenë në rrugën e duhur, pasi komunikimi me bashkëshortin tuaj ka pushtuar nivele të mira. Në këtë kohë do të jeni shumë mirë me partnerin tuaj, momentet e nxehta dhe të qeta do t’ju sjellin edhe më shumë dhe një udhëtim i vogël do të jetë një aratisje që me siguri do ju rinovojë dhe rifreskojë marrëdhënien tuaj. Ju që jeni vetëm dhe kërkoni këtë kohë, sigurohuni që më të mirat po vijnë. Një person nga e kaluara do t’ju shqetësojë dhe do t’ju bëjë të ndiheni shumë bukur.

Parashikimet profesionale: Aftësitë tuaja profesionale janë shumë të mira pasi ju kënaq çdo hap në aspektin individual dhe financiar. Nuk do të ketë ndryshime në plane, gjithçka duket sikur po shkon qetë në hapësirën tuaj të punës, ndërkohë në pjesën e prapme të mendjes tuaj tashmë keni planet tuaja të mëdha. Ju tani do të jeni gati për hapa më të guximshëm dhe vendimtarë. Në financat tuaja kujdes hapat tuaj sepse ekziston rreziku të dilni nga buxheti, mos bëni gabime që do ju bëjnë të pendoheni!

AKREPI
Të përgjithshmet
Ky muaj do të jetë mjaft i çuditshëm, i fortë dhe i paparashikueshëm që do t’ju nxjerrë jashtë programit që keni vendosur. Me Afërditën tek Peshorja deri në 9 dhe Marsi tek Bricjapi, disa plane për një udhëtim ose një lëvizje mund të vonohen dhe kjo do ju nervozojëi dhe do jeni në ankth. Por menjëherë pas kësaj zgjidhjeje, do të shpërbleheni shumë, pasi njerëzit në mjedisin tuaj do ju sugjerojnë gjëra që do të jenë një sfidë dhe një mundësi reale për të realizuar qëllimet tuaja. Shmangni grindjet e vogla dhe mosmarrëveshjet me njerëzit në mjedisin tuaj familjar, sepse nuk do t’ju çojnë në ndonjë rezultat të dëshiruar.

Parashikimet në dashuri:
Marrëdhënia juaj nga 9 të muajit dhe pasi Afërdita të hyjë në shenjën tuaj është mjaft e kënaqshme dhe ju jep paqe mendore. Por brenda jush ndjeni se jeni të lodhur dhe doni një rinovim. Një ndryshim është intensiv dhe është me të vërtetë në dorën tuaj për ta fituar atë, pasi partneri juaj është i hapur dhe i gatshëm të ndjekë dëshirat tuaja. Ju që jeni vetëm në këtë periudhë, edhe pse shpeshherë mendoni se do të donit të ishit të qëndrueshëm në një marrëdhënie, shijoni vetminë tuaj dhe karikoni bateritë tuaja me daljet, me shoqëri të mirë dhe interesante dhe humor të relaksuar. Por së shpejti shigjetat e dashurisë synojnë të sundojnë dhe janë të pranishme në jetën tuaj për të rrëzuar gjithë paqen dhe qetësinë tuaj.

Parashikimet profesionale:
Në punën tuaj gjithçka duket se ju kënaq, sepse klima është e qetë dhe ka bashkëpunim të mirë me kolegët tuaj. Do mendoni shumë seriozisht për marrjen e një pozicioni të ri, por nëse nuk jeni absolutisht të sigurt për të mos bëni biznes. Një plan i ri biznesi që do ju sugjerohet do të sfidojë që ta punoni në vetvete dhe kur të jeni gati ta pranoni atë. Në financat tuaja kujdes lëvizjet tuaja sepse ka gjëra të papritura që mund t’ju nxjerrin jashtë buxhetit, lëvizni me mençuri!

SHIGJETARI

Të përgjithshmet:
Ky muaj do të jetë shumë i gëzueshëm për ju, pasi energjia dhe dinamizmi juaj do të rrisë disponimin tuaj dhe do t’ju bëjnë ta ndjeni atë. Ju do të jeni gati për të kapërcyer çdo vështirësi dhe pengesë në të gjitha kohërat kur disponimi juaj për zgjidhjen e çështjeve do t’ju bëjë më efektiv. Me Merkurin që favorizon Virgjëreshën nga 6 deri më 22 Shtator njohje të reja do të ndezin interesin tuaj, pasi do ju japin mundësinë për të arritur qëllimet sociale dhe planet që keni në mendje. Shumë të favorizuar do të shkojnë gjërat dhe në mjedisin tuaj familjar me Marsin duke u zhvendosur tek Ujori nga 11 dhe me pas si dhe do jeni në kontakt me njerëzit tuaj të afërm që prej kohësh nuk jeni takuar bashkë dhe kjo do t’ju japë kënaqësi të madhe.

Parashikimet në dashuri: Ju që jeni në një lidhje çdo gjë do të shkojë mirë me bashkëshortin tuaj dhe një udhëtim që vendosni së bashku do t’ju sjellë edhe më afër. Në të njëjtën kohë do t’ju ndihmojë të shijoni shumë momente të mrekullueshme larg nga rutina dhe jeta e përditshme. Shijoni mundësitë dhe lini romantizmin tuaj të prekë më shumë partnerin tuaj. Ju që nuk jeni në një marrëdhënie mos u zhgënjeni, shumë shpesh me Afërditën që shkon tek Akrepi që nga 9 dhe pastaj Dashuria do ju mposht!

Parashikimet profesionale: Në profesionin tuaj gjithçka do të shkoj qetë dhe pa ndonjë surprizë të veçantë ose ndryshime. Shumë nga projektet që keni në mendje për punën tuaj do të realizohen ose do të gjeni shenjat e para pozitive të cilat do përfitojnë në një nivel individual dhe financiar. Klima e mirë e punës do të përfitojë nga avancimi i ideve tuaja inovative, gjithçka do t’ju sjellë dobi. Në financat tuaja, keni çdo arsye të buzëqeshni pasi imazhi i tyre është përmirësuar shumë, vazhdoni kështu dhe shpesh do të kënaqeni për çdo gjë!

BRICJAPI

Të përgjithshmet: Ky muaj do të jetë shumë i këndshëm pasi do të jetë me një atmosferë shumë pozitive në lidhje me planet tuaja. Me Merkurin që favorizon Virgjëreshën nga 6 deri në 22 Shtator, do të keni shumë mundësi për njohje të reja të rëndësishme që do t’ju ndihmojnë në të ardhmen në arritjen e synimeve tuaja shoqërore. Me qetësinë dhe aftësinë e veçantë që keni për të zgjidhur çështjet që dalin drejtpërdrejt dhe veprojnë me vendosmëri është e sigurtë se do të fitoni edhe më shumë aleatë pranë jush. Në mjedisin tuaj familjar, shmangni konfliktet ose mosmarrëveshjet, mbani tonet e ulëta dhe kjo do t’ju sjellë shumë përfitime dhe do ju mbështesë.

Parashikimet në dashuri: Marrëdhënia juaj po kalon një fazë shumë të kënaqshme, pasi keni arritur me partnerin tuaj një nivel shumë të mirë të komunikimit. Do të bëni një udhëtim të shpejtë dhe të shkurtër që do t’ju sjellë afër dhe do t’ju mbushë me momente shumë të bukura relaksimi. Ju që jeni vetëm së shpejti me Afërditën që ju favorizon nga Akrepi që nga 9 dhe pastaj do të shfaqet në jetën tuaj personi që ju prisni prej shumë kohësh. Shijoni qetësinë që ofron shoqëria juaj.

Parashikimet profesionale: Në fushën tuaj profesionale, gjithçka do të shkoj me qetësi pasi në mendjen tuaj dominohet ideja e pushimeve që po planifikoni. Shmangni përfshirjen në tensione midis kolegëve tuaj të cilët nuk janë të interesuar për ju dhe nuk ju shqetësojnë. Mbajini tonet e ulëta, ndihmoni kolegët tuaj vetëm në rast se ata kërkojnë ndihmën tuaj. Financat tuaja janë përmirësuar por kini kujdes që të mos humbni dhe të dilni nga buxheti juaj.

UJORI

Të përgjithshmet: Ky muaj me Merkurin që favorizon Virgjëreshën nga 6 deri më 22 Shtator do t’ju japë shumë buzëqeshje, pasi mundësitë për miq të rinj do të përfitojnë nga ju në të gjitha nivelet dhe veçanërisht në planet tuaja sociale. Këtë muaj me Marsin që ju viziton nga data 11 do të takoni njerëz që do t’ju ndihmojnë të përfundoni dhe të arrini qëllimet që keni vendosur dhe është e sigurt se kjo do t’ju bëjë të ndiheni edhe më të fortë dhe më të sigurt për veten tuaj. Përpiquni të shmangni tensionet me njerëzit në mjedisin tuaj familjar, sepse do t’ju shpërqëndrojë, mbani sa më ulët tonin!

Parashikimet në dashuri: Ju që jeni në një marrëdhënie, këto ditë duhet të jeni pak më të vëmendshëm ndaj fjalëve që mund të thoni dhe lëndoni pa dashur partnerin tuaj. Nëse jeni ndjerë në presion nga bashkëshorti juaj, është mirë të flisni me të për ndonjë gjë që ju bën nervoz ose ju bën të ndiheni të çuditshëm dhe mos lejoni që nervoziteti të rritet sepse atëherë me siguri do të krijoni shumë hapësirë dhe distancë me njëri tjetrin. Bëni një udhëtim të shkurtër me bashkëshortin dhe sqaroni gjërat, kjo është mënyra më e mirë! Ju kërkoni në mesin e turmës personin që do t’ju prekë, së shpejti do ta takoni, jini gati të jetoni ndjenja shumë të forta!

Parashikimet profesionale:
Ky muaj do të jetë i qetë në vendin tuaj të punës. Shumë situata interesante do të fitojnë vëmendjen tuaj pasi marrëveshjet e biznesit dhe partneritetet e reja do të monopolizojnë interesin tuaj. Do ju dalin propozime shumë interesante me stimuj që do t’ju sjellin përfitime financiare dhe do të rrisni fitimet tuaja. Është mirë të mendoni shumë seriozisht për këto propozime dhe t’i vlerësoni ato sepse mundësitë nuk paraqiten çdo ditë. Në ekonomi përpiquni të mbani ekuilibrin dhe mos shpenzoni pa menduar!

PESHQIT

Të përgjithshmet: Ky muaj me Merkurin që ju favorizon nga Virgjëresha nga 6 deri në 22 Shtator do të rrisë në veçanti vetëbesimin tuaj pasi do prezantoheni me mundësi të reja për njohje me njerëzit që mbajnë një pozitë të lartë dhe pozicion shumë të rëndësishëm për t’ju ndihmuar të realizoni projektet dhe qëllimet tuaja. Do të keni shumë momente relaksimi dhe çlodhje që do t’ju mbushin me energji. Shijoni daljet dhe ndikimin pozitiv që keni nga Afërdita tek Akrepi që nga 9 dhe pastaj për t’ju bërë gjithnjë e më shumë në humor. Në mjedisin tuaj familjar do të merrni ndihmën e pakufizuar dhe kjo do t’ju bëjë të ndiheni edhe më të sigurt dhe më të fortë.

Parashikimet në dashuri: Marrëdhënia juaj, edhe pse kohët e fundit ka qenë shumë e vështirë, por mirëkuptimi dhe gjendja e mirë me të cilën bashkëshorti juaj qëndron pranë ju ndihmon të tejkaloni të gjitha pengesat dhe pasiguritë që keni. Çdo gjë rregullohet dhe ju mbush me gëzim, shijoni momentet e bukura që partneri juaj ju jep, arratisuni nga jeta e përditshme dhe jetoni ëndrrat tuaja! Ju që nuk keni një lidhje, duket se po kaloni bukur pasi daljet me shokë dhe shoqëri të këndshme ju çlodhin dhe ju qetësojnë, së shpejti do të vijë në jetën tuaj dashuria që prisnit!

Parashikimet profesionale:
Një pasiguri profesionale relative do të bëni këto ditë disa lëvizje të gabuara ose tensione që do të shkaktohen në një nivel bashëpunues. Mos lejoni që gjendja e keqe dhe intensiteti e të tjerëve të ndikojnë tek ju, qëndroni sa më larg të jetë e mundur nga marrëveshjet e fshehta. Një udhëtim biznesi do t’ju japë mundësinë të mendoni për perspektivën e ndryshimit të interesave të biznesit. Në financat tuaja edhe pse imazhi është përmirësuar, përpiquni të mos hapeni, sepse ka rrezik të largoheni! Lëvizni me kujdes!

“Ik grua! Merri të dy fëmijët dhe mos më hajde më, mbytyni të tre në lumë”

Takimi i hidhur në qelitë e burgut: “Ik grua! Merri të dy fëmijët dhe mos më hajde më. Mjaft të kam lodhur e sfilitur. Po të më duash aq shumë, merri këta dy të vecklit që kemi bërë dhe shko në lumë të Shkumbinit. Hidhu në ndonjë thellësirë bashkë me ta dhe mbytu. Mbytuni që të tre!”

“Jo gjithë të vdekurit prehen në paqe”, është një libër i shkruar nga Pëllumb Kulla, ku përshkruhet historia e familjes Kulla në Zëmblak të Korçës, kalvari i vuajtjeve, pushkatimeve, burgjeve e internimeve që nuk reshti për 45 vjet. Është drithëruese historia e Xhevitit, njërit prej djemve të familjes Kulla, e përshkruar me shumë emocione nga autori. Është historia e tij me bashkëshorten Fehmijen, bijën e një familje në Bilisht të Korçës. Fati i kishte bashkuar në një jetë shumë të vështirë por regjimi gjakatar nuk i mundi dot.

Fehmia dhe Xheviti

Ishte viti 1945, kur Fehmie Kulla një vajzë 19-vjeçare në familjen fisnike të Dervish Muharremit, në Bilisht të Korçës, ishte fejuar me Xhevit Kullën, të birin e Jonuz Kullës, familje patriote në Zëmblak të Korçës. Pak kohë pas fejesës, regjimi komunist vendosi ta arrestojë e ta dënoje me vdekje të Xhevitin. Pa mundur të gjejnë asnjë lidhje me akuzën e sajuar nga sigurimi i shtetit, regjimi vendos ta kthejë dënimin me pushkatim, në dënim me burgim të përjetshëm. Ndërkohë i vëllai i Xhevitit, Ajdini ishte pushkatuar. Kur Fehmija mori vesh lajmin për dënimin e të fejuarit, Xhevitit, u mbyll për shumë kohë në dhomën e saj. Më poshtë botohen pjesë nga libri :” Jo të gjithë të vdekurit prehen në paqe”.

***

Pas një muaji në portën e shtëpisë të Dervish Muharremit në Bilisht trokasin njerëzit e dhëndrit. Prindërit kërkojnë ndjesë që vajza nuk mund t’u dalë. Atëherë kunata e madhe Xhevitit bën me dije se ata, me keqardhje të madhe, kanë ardhur, ngaqë i fejuari i burgosur me një porosi të fshehtë është lutur të zgjidhet fejesa e ta lirojnë vajzën e re nga detyrimi.

Në dhomën e miqve plas vaji. Këtu ndodh e papritura dhe fillon saga që sapo zumë në gojë pak më parë. Vajza ka qenë prapa derës në kohën kur në dhomë bëhej biseda.

”Nusja shtyn derën dhe shfaqet papritur. Vetëm ajo nuk i ka sytë e përlotur.

– I dëgjova të gjitha ato që u thanë, baba. Më thoni, e kanë dënuar kaq ashpër, se ka vrarë ndonjë njeri?

– Jo – i përgjigjen.

– Ka vjedhur?

– Jo, jo! – i thonë përsëri.

– Atë herë unë nuk do të pyes më, se të gjithë jemi pyetur një herë. Ky është fati im dhe i Xhevitit. Fati më goditi dhe unë do ta luftoj fatin gjatë tërë jetës time. Unë kam shpresë tek i madhi Zot. Unë, jam nuse për Zëmblak, nuse e derës tuaj. Mos ma mbyllni!

Çfarë ishte kjo vajzë?” – Bën pyetje autori i këtij libri e bashkë me të, edhe ne. – “Si do të cilësohet ajo? E marrë? Miliona vajza do të jenë në një mëndje dhe do ta quajnë ashtu. Vajza që hyjnitë ia kishin caktuar kushuririt tonë kish një edukatë të shëndoshë; me kollona morale dhe shpirtërore të pabesueshme sot, por të papara edhe në atë kohë. Që të kuptohet vendimi i jashtëzakonshëm dhe i papritur i të mirës Fehmije, duhen sjellë në tryezën e arsyetimit të gjithë faktorët: lufta, përmbysja, besa e dhënë, brejtja e ndërgjegjes dhe, përmbi të gjitha, solidariteti i fuqishëm, si një kumt që duhet t’i shkonte të dashurit të saj në përballimin e jetës së dhunëshme të burgut.

Kjo krijesë sjell një shembull të rrallë vlerash shpirtërore, se njeriu më shumë se trup, është shpirt. Është kënaqësi që të përfytyrosh tek qeshin me këtë vendim të kësaj vajze të thjeshtë, ato gra, dhe ata burra që ca vite më pas, në spastrimet që i diktonte paranoja e Enverit, prishën në masë fejesat, martesat, familjet… Edhe me nga dy – tre çiliminj! Ishin krushqira me zyrtarë të lartë dhe ushtarakë me grada madhore, që pas shkarkimeve apo burgimeve, të mjerët shihnin pasardhësit e tyre të lënë nga bashkëshortet e bashkëshortët, të cilët ia mbathnin të lemerisur nga lidhjet e kërcënuara, nga rrufetë, lidhje që dikur, po për interesa, i patën tërhequr si mizat në mjaltë.”

Fehmija nuk u pendua kurrë për atë vendim. Drita e kthjellët nuk braktisi kurrë sytë e saj gjatë kalvarit më të rëndë që mund t’i përfytyrohet një femre, që platonikisht ndjek dhe ndjek të dashurin në tërë gjeografinë e vështirë të kampeve dhe burgjeve të Shqipërisë staliniste. Nuk kishte asnjë detyrimi ligjor, nusja ende nuk pat marrë mbiemrin e burrit. Mund ta shfaqte pendimin dhe t’i kthente kurizin kur të dëshironte, kur ta ndjente se u cfilit, se u lodh, se po vyshkej burgjeve, e pamartuar kurrë. Asnjë njeri nuk do ta shante.

Dhe ja pas 11 vjetësh Xheviti u lirua i favorizuar nga një amnisti. Fehmija po i afrohej të tridhjetave tani, por ishte bërë më e bukur dhe më fisnike. “E tërë pritja e saj, ndiekja e të fejuarit nëpër burgjet e Shqipërisë, për sytë e atyre që ia dinin virtytet, natyra i kish hedhur Fehmies përsipër një vello të dlirësisë në pritje të asaj, të dasmës”.

Pas vitesh jete familiare dhe kur Xheviti qe bërë babai i dy fëmijëve me emërimin e Haznedarit në krye të punëve të Sigurimit në Elbasan, të gjithë Kullat, që patën gjetur në këtë qytet strehë nga tufanet e luftës klasore, internohen në Fierzë të Dumresë, ndërsa Xheviti është plasur rishtaz në burg.

Takimi i hidhur me babain në qelitë e burgut

Është një skenë që nuk të hiqet nga mendja ajo që zhvillohet në një dhomë takimesh në burg. Gruaja ka marrë dy fëmijët e saj të vegjël, që drithërojnë ta takojnë babain e tyre. Fehmija është mësuar me këto takime, i ka ndjekur një jetë të tërë, kursë fëmijët nuk kanë takuar kurrë një të burgosur në pranga.

Xheviti është dobësuar ndërsa kokën e ka të enjtur në ballë dhe në tëmtha. Në dhomat e hetuesisë atë e kanë trajtuar egërsisht.

– Ikë, grua – i bërtet ai së shoqes – merri të dy fëmijët dhe mos më hajde më. Mjaft të kam lodhur e sfilitur. Po të më duash aq shumë, merri këta dy të vecklit që kemi bërë dhë shko në lumë të Shkumbinit. Hidhu në ndonjë thellësirë bashkë me ta dhe mbytu. Mbytuni që të tre!

Fehmija qetëson më parë fëmijët, që nuk e kuptojnë dot që as ai vetë nuk do të bënte atë vepër. Gruaja i jep zemër të treve. I shtrëngon Xhevitit duart e nxirosura dhe i thotë me një zë të ëmbël që vetëm ajo di të nxjerë nga buzët:

– Mos e humb kështu, o im shoq. Mblidhe mendjen e mos m’i mërzit këta.

As ti mos e lësho veten. Unë ketej e tutje do të vesh pantallona, do të mbath dhe një palë opinga dhe ty do të të ndjek kudo që të të shpien. Ty do të të nxjerr gjallë që këtej dhe të shikosh se si do t’i rrit këta fëmijë. Hiqe nga mendja lumin, ti!

Ai e vuajti burgun që i pat caktuar fati. Ajo e vuajti burgun nga ana e saj. Udhëtime të vështirë, takime të shkurtër, kampe me tela në jug, kampe me tela në veri. Rrugë në jug, rrugë në veri. Udhëtime të bëra vetëm, udhëtime tok me fëmijë, që deshën të shikonin babanë. Net të lagështa të kaluara nën shkallë pallatesh të panjohur parafabrikatë, për të arritur në orët e mëngjezit në kampet me tela, për të takuar babain, burrin. Aty poshtë shkallëve të huaja prej betoni, nëna u tregonte të vegjëlve përralla deri sa ata të dy i zinte gjumi. Fehmija u rrëfente nga ato më të gëzueshmet dhe e qeshura e tyre fëminore kërkëllinte e çiltër, sikur për të fjetur çdo gjë të paskej qenë ashtu si duhej… Përveç ngrohjes, mbulesave jastëkëve, ambazhurëve dhe dyerve që mbyllen.”

Marrë nga libri ” Jo të gjithë të vdekurit prehen në paqe”, me autor Pëllumb Kulla

Straboni: Si e morën grekët Athinën Pellazge?

Shkruan: Altin Kocaqi

Asnjë provë e vetme nuk është pranuar deri më sot për grekët që vijnë në fillim të mijvjeçarit të dytë para Krishtit edhe u zënë vendin pellazgëve. As Lineari A edhe as Lineari B, që u triumfua si gjuhë greke, nuk dhanë prova bindëse për ekzistencen e gjuhës greke.

Luftën e Trojës e bënë, me të shumtët, Pellazgët, thotë Thukididi në hyrjen e veprës së tij. As Homeri nuk u shkruajt në greqisht por u shkruajt ‘në një gjuhë arkaike me tipe jonike edhe teknike’, të paktën këtë pretendojnë sot njëzëri grekologët më të mëdhenjë të botës si Francisco Adrados etj.

Vijmë në shek VI-V para Krishtit edhe jemi në kohën që Athina hapi dyertë për të huajtë që dëboheshin nga vëndet e tyre. Kjo hapje dyerësh do shkaktonte ndryshimin e gjuhës së pellazgëve edhe do të krijonte një gjuhë të re që në botën shkencore njihet me emrin ‘atikishtja teknike’.

Kjo edhe vetem kjo është gjuha e grekëve. Shumë shpejt Athina do të kalonte në diktature për 150 vjetë me radhë edhe do ishte ajo që do internonte me radhë Herodotin, Thukididin etj.

Kjo gjuhë teknike u bë gjuha e administrates edhe mësohej vetëm në letër. Nuk ishte e njëjtë me gjuhën e folur të popullit edhe e tillë qendroi, si gjuhë administrative, deri në vitet 1870 kur do rikthehej si gjuha e shtetit Greke. Mardhëniet saja, me gjuhën latine edhe rolet e tyre në antikitet edhe në Bizant, janë të njohura edhe të ditura se nuk fliteshin e shkruheshin nga populli por vetëm nga ata që i mësonin këto gjuhë nëpërmijet shkollimit.

Të gjitha këto që përmenda mësipër janë të bazuara në botime akademike në lidhje me historinë e gjuhës greke si botimi i Kopidakit 2002 apo ai i Adrados 1999. Por tema kryesore e këtij shkrimi është këndveshtrimi i Strabonit për shënderrimin e Athinës nga Pellazge në Greke. Kjo ka shumë rëndësi sepse Athina ishte djepi i gjuhës greke.

Si ndodhi që Athina ndryshoi gjuhën e saj?

Çu bë popullsia vendase?

Mendimi i Strabonit është ky:
“Kështu ndodhi edhe me Athinasit ,sepse banonin tokë jopjellore edhe nuk u shpërngulë kurrë popullsia që quhet autoktone. Po kështu thotë edhe Thukididi se ‘’ popullsia mbante gjithmon të njëjtin vendë edhe kurrë ndonjë popull tjetër nuk e pushtoj që ta dëbonte atë. Shëndrrimi ndodhi falë arsyes se ardhësit e rinjë ruajtën gjuhën edhe zakonet e tyre edhe pak nga pak krijuan një kombë më vete” Straboni, Gjeografia H

Fisi Gashi dhe legjendat e tij

Pozita e territorit të fisit

Rajoni i fisit të Gashit ndodhet në qarkun e Tropojës, në Shqipërinë verilindore, që nga lindja e qytetit të Bajram Currit deri te komuna e Gjakovës në Kosovë. Një pjesë e madhe e Gashit banon në luginën e Llugajt dhe në atë të lumit Bushtrica. Gashi kufizohet me rajonet tradicionale të fisit të Krasniqes në perëndim, me Bytyçin dhe me Qafën e Luzhës (815 metra lartësi mbi nivelin e detit) në jug. Fisi i Gashit, po ashtu kishte kullosa verore në veri të malit që gjendet në lindje të Vuthajt (tani në Mal të Zi). Ngulimet dhe vendbanimet kryesore të Gashit, janë:Tropoja, Ahmataj (Shushicë-Ahmataj), Mejdani dhe Luzha.

Popullata

Termi Gashi është regjistruar si Gaasi, më 1634, në raportin kishtar të priftit françeskan Bonaventura di Palakolo (v.1657), pastaj si Gassi, më 1650, në raportin e Fra Gjaqintos dhe si Fassi dhe Gasi, më 1671, në raportin e Pjetro Stefano Gasparit.

Gashi ishte një fis mysliman, armiku tradicional i Shalës katolike. Pjesëtarët e këtij fisi përbëjnë një komunitet që është i vetëdijshëm për lidhjet e përbashkëta të gjakut, të historisë dhe të një stërgjyshi nga ana mashkullore. Ai përbëhet nga dy bajraqe: Gashi i qendërzuar në Koçanaj dhe Shipshani i qendërzuar në Kasaj. Gashianët e konsideronin veten kushërinj të Krasniqes, meqë të dy palët e kishin prejardhjen nga perëndimi.

Sa i përket statistikave të popullatës, Princi Nikolla i Vasojeviqëve, në “Një raport i shkurtër mbi fiset e Shqipërsië së veriut, veçanërisht të Malësisë së Pavarur“, më 1841, për popullatën e Gashit, jep këto shënime: 4000 banorë, prej të cilëve 1000 ishin burra të armatosur.37

Joahn Georg von Hani, i cili udhëtoi nëpër këtë rajon, në verën e vitit 1863, konstatoi se Gashi përbëhej prej 500 shtëpive, të cilat ishin të ndara në bajraqe: në Shipshaj dhe në Bardhaj.38 Më 1858, ai kishte vënë re edhe praninë e Gashianëve në rajonin e Leskovcit në jug të Serbisë:

“Te përzier me fisin e Krasniqes në rajonin e Leskocit janë edhe degët e fiseve të Sopit, Berishës dhe Gashit. Gash ka edhe në rajonin e Masuricës, shumica prej të cilëve i takojnë fisit të Krasniqes. Në qarkun e Leskocit, gashianët banojnë në gjashtë fshatra, por nuk kanë marrëdhënie me fiset e tyre në Prishtinë dhe në Vranje. Kryetari i fisit të tyre, dikur, ka qenë Latif Aga, i njohur në tërë vendin për trimërinë e tij. Tani atë e ka zëvendësuar i biri i tij më i madh, Reshit Aga, vëllai i të cilit, Emini, është komandant i një garnizoni me pesë ushtarë, në burgun e garnizonit në Lebanë“.

Në vitin 1908, besohej se Gashi kishte një popullatë rreth 4000 banorë, prej të cileve 800 burra të armatosur dhe 800 shtëpi.

Në regjistrimin e parë dhe të besueshëm të popullatës në Shqipëri, më 1918, nën administratën Austro-Hungareze, statistika për popullatën e fisit të Gashit, është si vijon: 591 shtëpi me gjithsej 3628 banorë.Ky fis përfshin vendbanimet dhe rrethinat e Babinës, Begajt, Berbatit (Shkëlzen), Buçinit, Gegajt, Kernajës, Kovaçit, Mejhanës, Papajt dhe Tropojës.41

Gashi është një mbiemër shumë i përhapur, veçanërisht në Kosovë, ku ka vendbanime të gashëve në Prishtinë dhe rreth e rrotull Prishtinës (veçanërisht në Mramor), rreth Gjilanit, Klinës dhe Ferizajt.

Legjendat për fisin, stërgjyshërit dhe historia

Baron Nopça, i cili bëri gjurmime mbi prejardhjen e fisit Gashi, më 1907, erdhi në përfundimin se gashianët në fillim kishin qenë kushëri me Toplanën:

“Stërgjyshi i fisit të Toplanës, emrin e të cilit nuk e di, ishte vëllai më i vogël i Can Gabetit, stërgjyshit të parë të fisit Shllaku. Can Gabeti kishte jetuar para 14 ose 15 brezash. Ai kishte dhe një vëlla tjetër të quajtur Gjergj Gabeti, i cili ishte stërgjyshi i fisit të Mëgullës. Vëllai i katërt, emrin e të cilit nuk e di, ishte stërgjyshi i parë i fisit të Gashit. Të katër vëllezërit dikur kishin jetuar në rajonin e Shllakut, ku i kishin ndarë pronat. Pas ndarjes së pronave,stërgjyshërit e Gashit dhe të Toplanës shkuan në drejtim të lindjes. Gashi u vendos në rajonin e Sermës, midis lumenjve Nikaj dhe Leshnica. (…) Vendosja e Gashit në Sermë kishte qenë e shkurtër, sepse, rreth vitit 1660, Gashi u shpërngul prej atij rajoni në territorin e sotshëm. Imzot Mjeda më tha se ekzistonte një dorëshkrim i vjetër, por që kishte humbur. Në të bëhej fjalë për disa ngjarje të harruara. Në atë dorëshkrim përshkruhej se si katolikët e Gashit i kishin vrarë dy hoxhallarë.

Me atë rast fisi u rrethua nga trupat e Begolli Beut të Pejës, i cili i kishte detyruar malësorët që të hiqnin dorë nga feja e tyre dhe të vendoseshin në një rajon të ri ku jetonte një popullatë e quajtur “Anas”. Sipas një legjende tjetër, Gashi është shpërngulur nga rajoni i Toplanës aty kah viti 1600. Gjenealogjia e Toplanës përfshin 13 breza. Mërgimi i hershëm i Gashit dhe Toplanës nga Shllaku duhet të ketë ndodh

Sido që të jetë, mendohet se Gashi ka qenë fisi i parë në rajonin e Tropojës, para ardhjes së fisit Krasniqi. Referencat historike tregojnë se Gashi ka pasur edhe një stërgjysh tjetër i cili quhej Leka, i biri Petër Spanit, i cili jetonte në ngulimin e Selimajt në gjysmën e dytë të shekullit të pesëmbëdhjetë.43 Frang Bardhi, peshkopi i Sapës dhe i Sardës, në raportin e vitit 1636, vuri re praninë e tyre:

“Me të kaluar lumin e Dritit, ne e vizituam fshatin e quajtur Krastenigje (Krasniqja). Nga ky fshat ne e kaluam lumin Valbona dhe e vizituam një fshat tjetër të quajtur Gash, ku na pritën shumë mirë. Ky fshat është goxha i madh, ka 97 shtëpi me 866 frymë të krishterësh. Qendra e këtij fshati ishte Selimaj. Bajraktari i fisit të Gashit quhej Pjetër Spani, i cili dikur kishte qenë sundimtari i Pulatit.

Një pjesë tjetër e fisit të Gashit ishte fshati Bardhë, i cili në shekullin e shtatëmbëdhjetë u nda nga fisi i Kuçit në Mal të Zi, i cili atëherë kishte qenë shqipfolës, kurse tani është sllavishtfolës. Pasardhësit e tyre janë myslimanë dhe mund ta identifikojnë zanafillën e tyre duke u kthyer në të 13 ose të 14 breza. Ata u vendosën në fshatin Gosturan, në brigjet më të larta të lumit Tropoja, diku ndërmjet viteve 1600 dhe 1650.45

Bajraku Shipshan i fisit të Gashit, sipas legjendës, thuhet se është themeluar në shekullin e shtatëmbëdhjetë nga një jevg, i cili ishte martuar me të bijën e kreut të fisit të Gashit dhe ishte vendosur së bashku me të në Shipshan. Ky toponim së pari është regjistruar në regjistrin osman të vitit 1485 si fshat i 42 shtëpive.

Pazari kryesor për fisin e Gashit ishte Gjakova në të cilin arrinin duke kaluar nëpër Qafën e Morinës, e cila gjendet në territorin e tyre. Ata tradicionalisht takohen me fqinjët e tyre, Krasniqen, te Vorret e Shalës, që ndodhen në një kreshtë në mes të lumenjve Valbona dhe Tropoja.

Fisi Gashi, në hierarkinë e fiseve, konsiderohet si një fis i mençur apo i urtë, ashtu si thotë edhe ijala popullore: Menja e Gashit, syni i Krasniqes, inati i Berishës, trimnia e Kelmenit, dredhia e Shaljanit, gjarpnia e Thaçit.

Çifti nga Prizreni, i mahnit të gjithë me historinë e tyre të martesës

Në stinën e verës më së shumti të rinjtë kurorëzojnë dashuritë e tyre me martesë. Secili në mënyrën e vet, duke tentuar që të lejnë vepra të cilat me emocione do të mund t’i kujtojnë më vonë. Viti 2018 ka qenë një vit i ngjeshur sa i përket martesave në Prizren, shkruan 04 Online

Por, ne ju kemi sjellur dasmën e këtij viti e cila do të mbahet mend për shumë vite dhe për shumë arsye. Dy të ri kanë kurorëzuar dashurinë e tyre të cilën e kanë ushqyer me respekt, mirësjellje e harmoni ndër vite. Bëhet fjalë për Mahmut Tarashaj dhe Valentina Elshani – Tarashaj.

Ju kujtojmë se Mahmuti ka patur para disa viteve një aksident, nga i cili ka mbetur në karrocë. Por angazhimi i tij në fusha të ndryshme nuk ka munguar. Ka organizuar mbrëmje muzikore, ka menaxhuar këngëtar dhe ka realizuar disa biznese. Ndërsa Valentina është e njohur në fushën e modës, shkruan 04 Online.

Ne jo rastësisht e kemi quajtur si dasmën e vitit 2018, pasi çifti në vazhdimësi ka përcjellur një mesazh që aty këtu i ka munguar shoqërisë sonë, pra që të gjendemi në të mirë e në të keq pranë atyre që i duam dhe na duan. Këtë e kanë dëshmuar Mahmuti me Valentinën. Çdoherë pranë njëri tjetrit, çdoherë për njëri tjetrin derisa janë bërë model për të rijtë tjerë.