Haradinaj: Do t’i kryejmë detyrat, ose do të shkojmë në shtëpi prej meje deri te i fundit

Lideri i AAK-së, njëherësh kryeministër i vendit, Ramush Haradinaj, gjatë një tubimi zgjedhor në Rahovec, tha se deri më tani Kosovës i ka munguar “infrastruktura njerëzore”

Haradinaj tha se sikur zyrtarët t’i zbatonin detyrat që i kanë marrë përsipër, edhe papunësia do të zhdukej. “O kanë me u kry detyrat, ose kemi me shku në shpi të gjithë; prej meje e deri te i fundit,” tha shefi i qeverisë.

“Kosovës i ka munguar zbatimi i detyrave dhe besoni që nëse zbatohen detyrat dhe kryhen punët, edhe papunësia do të zhdukej. Nëse e marr unë një vendim që i dedikohet shëndetësisë, ai duhet të mbërrijë te pacienti dhe kështu me radhë,” u shpreh Haradinaj.

“Për Pallatin e Rinisë në Prishtinë qe dhjetë vjet shtyhen i kujt është. Ky pallat për dy muaj do t’i kthehet Prishtinës… Ne Qeveria paguajmë 9 milionë euro qira në vit e nuk jemi ne gjendje me ndërtu diçka për njerëzit”.

Nga rahovecasit, Haradinaj kërkoi votën për AAK-në, në mënyrë që “shëndetësia të kthehet te pacienti, subvencioni të shkojë te bujku…”

Ai premtoi përkrahje për projektet e kandidatit të AAK-së për kryetar të Rahovecit, Smajl Latifi.

“Ne mund të shkojmë në pakufi për një impiant të ujërave të zeza. Ato që i mbërrin Komuna mirë, ato që s’i mbërrin jemi ne”.

E kandidati për ta drejtuar Komunën e Rahovecit në katër vitet në vazhdim, Smajl Latifi, tha se deri më tani, qytetarit të Rahovecit i është mohuar e drejta elementare, ajo e komunikimit me Komunën.

“Por, më 22 tetor do të vijë ndryshimi dhe Rahoveci do ta ketë një kryetar i cili punon për qytetarin”.

“Rahoveciani nuk e do arrogancën e të papërgjegjshmin, e as kryetarin që i duket vetja zot. Kandidatin që punon për qytetarët, rahovecianët do ta kenë pas 22 tetorit. Kemi dhe kryeministrin që do të na ndihmojë ta bëjmë Rahovecin zonë me interes të veçantë dhe pikë strategjike për bujqësi,” deklaroi Latifi.

Ai premtoi se do ta bëjë Rahovecin me zonë ekonomike dhe turistike; si dhe rrugë me katër korsi nga Xërxa në Rahovec.

“Bujkut do të ia kthejmë dinjitetin, duke bërë buxhetin për bujqësi 1 milion euro në vit. Mjekut do t’ia kthejmë vëmendjen, duke ia mundësuar një ambient adekuat pune. Qytetarit do t’ia kthejmë Komunën. Nxënësit do t’ia kthejmë entuziazmin. Mësimdhënësit do t’ia kthejmë përkrahjen, duke e larguar ndikimin e politikës nga shkolla. Gruas do t’ia kthejmë vendin në vendimmarrje, duke e bërë të barabartë me burrat”, ka thënë mes tjerash pretendenti për ta qeverisur Rahovecin.

Biseda e Florian Habilajt me ‘shefin e madh’ në Tiranë: Fola unë me atë, i thashë të mos i fusë hundët

Përgjime të shumta janë bërë nga policia italiane në lidhje me hetimin e ‘Grupit Habilaj’, kushërinj të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri

Në një telefonatë të përgjuar mes Florian Habilaj që ndodhej në Tiranë dhe Moisi Habilaj që ndodhej në Siçili, diskutohet për takimin e paradites së datës 6 tetor 2013.

Zbardhja e bisedës telefonike mes Florian Habilajt dhe Moisi Habilajt:

Florian Habilaj: Më kërkoi shefi i madh në Tiranë

Moisi Habilaj: Çfarë donte shefi?

Florian Habilaj: Asgjë, për situatën

Moisi Habilaj: Ah … ai i fole me ti

Florian Habilaj: Po, më priti në orën 11:30, edhe taksinë ma pagoi

Moisi Habilaj: Çfarë tha

Florian Habilaj: Më tha, ‘kush janë këto … çfarë kanë … si janë punët’ … e unë i thashë ‘kështu e kështu’.

Moisi Habilaj: Atëherë…

Florian Habilaj: Më tha ‘mos u shqetëso, mos u mërzitni … është çështje orësh.

Moisi Habilaj: Ah, mirë, ti duhej ti thoje që ne nuk kemi faj, këtë duhej ti thoje.

Florian Habilaj: Por unë i thashë që ne … për asgjë. E ai më tha që ‘ata e kanë bërë qëllimisht që unë ti merrja në telefon’.

Moisi Habilaj: Edhe ne e kemi kuptuar. Ja pse nuk e shqetësuam (shefin).

Florian Habilaj: Edhe ne e kemi mësuar … dhe më tha…I mora në telefon dhe u thashë: ‘Nuk duhet të përfshiheni në lojëra, në çështje të fatit’

Moisi Dalipaj: I ka thirrur ai (e ka fjalën për një njeri të tretë)

Florian Dalipaj: I kishte thirrur ky (e ka fjalën për shefin e madh) … i kishte marrë në celular, më dëgjon?

Moisi Dalipaj: Alo, po më thuaj vlla.

Florian Dalipaj: I kishte marrë ai në celular dhe u kishte thënë që nuk duhej të ishin përzier dhe duhej që ti linin (e ka fjalën për para, kapitale të përbashkëta) për lojëra të fatit … u kishte thënë.

Moisi Dalipaj: Po…

Florian Dalipaj: Ai i ishte përgjigjur me justifikime, jo kështu e jo ashtu, “janë të tjera” (gjithmonë bëhet fjalë për para) … porsa u përket të tjerave, çfarë ke në plan për të bërë, bëje shpejt … i kishte thënë.

Moisi Dalipaj: Përsë kishte humbur kohë … po … dhe pastaj

Florian Dalipaj: Asgjë, ai tjetri kishte filluar që të dridhej dhe e kishte ulur zërin.

Moisi Dalipaj: … të qeshura …

Florian Dalipaj: Gjithsesi nuk duhet të shqetësohesh për gjë, më tha në fund shefi i madh … ik e mos mendo më asgjë.

Moisi Dalipaj: A e ka parasysh ai

Florian Dalipaj: E ka si jo … ia thashë, ia thashë të gjitha Moisi

Moisi Dalipaj: Atëherë, ok

Florian Dalipaj: I thashë … ne nuk goditemi … na kanë shqetësuar … na kanë shkatërruar biznesin, i thashë shefit të madh.

Moisi Dalipaj: Në rregull.

Florian Dalipaj: Më tha, ik e mos u shqetëso … ty të ka dërguar përshëndetje në mënyrë të veçantë.

Marrë nga dosja e Policisë Italiane – Përgatiti: SYRI.net

Foli i pari për ‘klanin Habilaj’ reagon Zagani: Unë, polici i lodhur i Fierit…suksese në jetë Saje!

Ish-shefi i antidrogës në Fier, Dritan Zagani, i cili ka qene nder te paret qe ka folur rreth trafikut te droges me Italine nga “klani Habilaj’, ka reaguar pas daljes ne konference per shtyp te ish ministrit te Brendshme, Saimir Tahiri. Edhe gazetari investigativ Artan Hoxha, njihet për lajmet e bujshme që bën publike, dhe shumë herë kur ai paralajmëron diçka, ndodh

Dritan Zagani ka reaguar nga Zvicra, vend dhe ku ka fituar azil politik, duke shkruar se ka ardhur koha qe drejtesia te vendoset mbi kedo. Zagani i kujton ketu gjithcka kur ka qene funksionar i policse se shtetit ne Fier dhe trafikun e droges qe sipas tij kryenin kusherinjte e Tahirit ‘nen bekimin e tij’.

Reagimi

Po lexoj gjithandej ne media qe kusho i Moisiut paska folur live mbi te “vertetat” qe pret te verifikohen nga drejtesia,( mire qe e di se nje dite drejtesia me apo pa deshire do ta beje punen e saje per kedo)…!Po lexoj qe kusho i grades se 10 i Moisiut, Lolos dhe Artanit qe merret me bisnes fruta perimesh qenka ndjere shum keq para asaj qe sot lexojne per te ne shtyp e media familja e tije, djali i tije i pafajshem etj etj si keto fjali plot diplomaci qe Saja di me mire se une dhe se shum kush ti formuloje….

Dhe ka pak te drejte i ziu nga ana njerzore…dhe une do ti jap plotesisht te drejt ati per kete se jam njeri dhe e di cfare do te thote te perjetosh nje ndjenje te tille…ma beso Saje…e di shum mire se si ndjehesh ne keto momente…e di Saje sepse jam akoma me ate ndjenje qe ma bere dhurate ti me sejmenet e tu servil me pa te drejte…dhe e gjitha vetem e vetem qe keta kushot e 10- te qe na i shpalle kriminel te rendomte me ne fund, te ishin te lumtur dhe te lire ne bisnesin e tyre me “djersen” e ballit sic e thoje deri para ca kohesh ti…!Ndaj une, te jesh i sigurt ne keto momente jam me ty dhe dhembjen tende si pjese e dyfishte Saje…si bashkevuajtes i ndjenjes kaq torturuese dhe si njeri qe nuk ndjej kenaqesi nga vuajtja e dikujt…qoft ai qe vuan edhe ti Saje…po po ti…ti qe me megallomine tende diletante fryheshe ne intervista live duke u mburrur se me arrestimin tim ti po beje shtet…

Ti i cili cfar nuk sajove me sejmenet e tu servil per mua nje polic i lodhur ne Fier…vetem e vetem qe te kenaqje keta qe sot mi quan kriminel…!Pra nga ana njerzore te kuptoj dhe te besoj sa vuan…e di me mire se ti Saje…e di se isha prindi i tre vajzave te mitura Saje, qe te degjonin ty te denigroje publikisht babain e tyre…dhe shikonin live ne tv zgerdhimjen tende kur hidhje balte mbi babain e tyre…ndaj te besoj me shum se edhe ti beson ne ate çfar thua….!Por une edhe pse ndjehem keq nga ajo ndjej sot te perçmoj Saje….ashtu siç perçmoja kur isha ne pune kushot e tu qe ishin trafikant te rendomte…( e ke degju intervisten e Artanit Saje..thoshte se nuk me adfrhesh dot mua kur isha ne pune…i dukesha mbret i portit ati hashashxhiut…dhe kish te drejte ai i ziu)…ndaj Saje une sot te uroj sa me pare qetesi per djalin tend te pafajshem….si dhe sa me pare drejtesi per ate qe meritojm sejcili ne kete bote.SUKSESE NE JETE Sajmir Tahiri…dhe març me vete kedo qe eshte si ti…edhe kete qe te shiti de fokto….se de jure ka kohe qe ta ka fut..!

Kurse gazetari investigativ Artan Hoxha, njihet për lajmet e bujshme që bën publike, dhe shumë herë kur ai paralajmëron diçka, ndodh. Por, ditën e sotme ai ka pasur një takim me Forcat Speciale RENEA, ku duke e lidhur me situatën më të fundit në vendin tonë ka paralajmëruar, edhe pse me kode, nisjen e arrestimeve.

“Koha filloi”, thotë Hoxha, dhe në fund e mbyll postimin me “dorëzojeni vetë më mirë”. Komenti ironik i Hoxhës vjen pas zhvillimeve të fundit në vend, ku në qendër të tyre është ish ministri Saimir Tahiri dhe lidhjet e tij me bandën e Habilajve.

‘Koha filloi….

Djemte gati per aksion, se u ndryshken duke qendruar mbyllur ne repart. Nje konsulte e specializuar sot ne mesdite me shtabin e forcave elite te Policise Shqiptare, RENEA, para nisjes se operacionit me emrin e koduar “Kush ma ka cakmakun”…

Keshilla e vetme qe mund te jap per ata ne liste-pritje:”Me mire dorezojini vet eshken, masatin dhe gurin e strallit, se cakmak e shkrepse jane lagur me kohe”…. shkruan Hoxha.

Rusia e shton presionin ndaj Serbisë për statusin e bazës në Nish

Vuçiq: Serbia në përputhje me politikën e pavarësisë dhe neutralitetin ushtarak, do të vazhdojë të zhvillojë marrëdhënie të mira me Rusinë në interes të përbashkët. Por sipas raportimeve të mediave të huaja Rusia e ka shtuar presionin ndaj Serbisë duke kërkuar status diplomatik për personelin rus

Serbia në përputhje me politikën e pavarësisë dhe neutralitetin ushtarak, do të vazhdojë të zhvillojë marrëdhënie të mira me Rusinë në interes të përbashkët, tha sot, Presidenti serb Aleksandar Vuçiq në një takim që pati me Ambasadorin e Federatës Ruse Aleksandër Çepurin.

Siç njoftoi Shërbimi i Shtypit të Presidentit serb, Vuçiq dhe Çepurin diskutuan hapat e mëtejshëm për të përmirësuar bashkëpunimin e të dyja vendeve, raportojnë mediat serbe.

Por sipas raportimeve të mediave të huaja Rusia e ka shtuar presionin ndaj Serbisë duke kërkuar status diplomatik për personelin rus në kapacitetin kundërthënës, për të cilin zyrtarët e Shteteve të Bashkuara besojnë se mund të shndërrohet në bazë spiunimi e Rusisë në Ballkan.

Moska disa herë i ka përgënjeshtruar raportet se e ashtuquajtura, Qendër humanitare ruso-serbe, në qytetin jugor Nish, është bazë e Rusisë për përgjim të perëndimit në Ballkan. Mëtutje, agjencia AP nga Beogradi, raporton se Ballkani është një rajon i tensionuar ku Rusia garon për ndikim.

Moska disa herë ka thënë se kjo qendër shërben vetëm për misione humanitare.

Zyra e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se gjatë takimit të sotëm, ambasadori i Rusisë në Serbi, Alexander Chepurin, ka kërkuar nga ai për ta zgjidhur statusin e qendrës “sa më shpejtë që të jetë e mundur” për shkak të “vëllimit të punëve të saj”.

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë se “as Moska e as Uashingtoni” nuk do të ndikojnë në vendimin e qeverisë për statusin e qendrës në Nish.

Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësim lidhur me këtë qendër, e cila është hapur nga Rusia dhe Serbia në vitin 2011.

Lokacioni i saj është afër kufirit të Serbisë me Bullgarinë, anëtare e NATO-s, dhe me Kosovën, ku ndodhet një bazë e madhe ushtarake amerikane dhe trupat paqeruajtëse të NATO-s.

Sponsored by Revcontent

Shantazhi i Milaim Zekës – ose më jep para, ose të kërset koka prej shkrimeve

Milaim Zeka, kishte dorëzuar një projekt në PTK. Donte mbi 50 mijë euro donacion në emër të gazetarisë. Por, pas refuzimit të projektit, ai e kishte zhantazhuar drejtorin Agron Mustafa duke i thënë se nëse nuk i jep para, do të shkruante për të. Zeka, i kishte thënë Mustafës së “plotë skandale ia kishte fshehur” hatri i Kadri Veselit. Tash e tutje nuk do ta kursente më. Mustafa, nga ana tjetër i kishte thënë Zekës, se krejt çka ka për të t’i bëjë publike

Deputeti Milaim Zeka, ka provuar të përfitojë një shumë të konsiderueshme parash me anë të shantazhit dhe frikësimit. Zeka, që ka pasur në pronësi portalin “Pa rrotlla” dhe ka qenë autor i një emisioni të transmetuar në Radio Televizionin Publik, ka shantazhuar drejtorin e PTK-së, Agron Mustafa se nëse nuk ia jep donacion pesë shifror “do të shkruaj që kapaku i kokës do t’i lëvizte”.

“Dije që kam shumë sene të randa për ty, që bash kapaku i kokës ka të livrit prej vendit. Tash e mas kena me fol përmes medieve, vazhdo ti me keqpërdor paranë publike qysh ty të teket, po nuk ka me të shku larg”, kishte kërcënuar Zeka, Agron Mustafën.

Shantazhin për përfitime financiare Zeka e ka kryer në dhjetor të vitit 2015. Paraprakisht, kishte dorëzuar një projekt në PTK-në të cilin donte ta mbështeste financiarisht kjo ndërmarrje publike.

Insajderi ka siguruar bisedat e Zekës më Mustafën nëpërmjet rrjetit social “Facebook”. Zeka, insiston se PTK-ja duhet t’i japë donacion atij e jo KTV-së e protalit Indeksonline.

Ai i jep vetës merita aq të mëdha për çështjen kombëtare sa që vetë Mustafa do të duhej ta sponsorizonte pa kërkuar fare ai.

Këto biseda dëshmojnë se Zeka pos që është përfshirë në mashtrime të qytetarëve dhe dëmtim të shtetit duke i ikur tatimit, ka shantazhuar zyrtarë e biznese se “kinse ka informata për ta” për të përfituar financiarisht.

Zeka që ka promovuar vetën si gazetar të ndershëm e pohon vetë se ka ndalur lajme kundër Agron Mustafës, hatri i Kadri Veselit. Por, pas refuzimit për t’i dhënë para, i thotë se do të shkruaj për të.

“Besoj që e kam merituar me ma dhanë një përgjigje për projekt që e kam dorëzua, ose po, ose jo. Plotë lajme i kam stopu hatri i tina, po nuk ke me mujt më lujtë me pare të qytetarëve të Kosovës, bash qysh të qohet ty k… Nuk ke lanë hajni pa i dhanë pare. Ti po mundohesh mi ble mediat. Dije që kam shumë sene të randa për ty, qe bash kapaku i kokës ka me të livritë prej vendit”, i kishte shkruar Zeka, Mustafës më më 15 dhjetor 2015 në ora 20 e 7 minuta.

Zeka vazhdon duke e shantazhuar Mustafën se tash e tutje do të flasin vetëm nëpërmjet medieve. E kërcënon se nuk “do t’i shkojë shumë larg”.

“Tash e mas kena me fol përmes medieve. Vazhdo ti me keqpërdor paranë publike qysh ty të teket po nuk ka me të shku larg. Ta dish që kam shumë sene të randa për ty, prej rrahjeve, kërcënimeve e deri tek maltretimi i femrave, të cilat ti i shantazhon dhe i dhunon edhe publikisht”, i shkruante Zeka, Mustafës.

Drejtori i PTK-së, në anën tjetër i kishte thënë Zekës së krejt çka ka për të t’i bëjë publike.

“Krejt çka ki Milaim, qysh s’t’kom thanë najherë mos me bo, urdhno dil në publik. Për tona që i ki. Se nuk bi pre e shantazheve dhe kërcënimeve tua të pareshtura që sa kohë”, i kishte tënë Mustafa, Zekës.

Udhëheqësi i emisionit “Pa rrotlla” i kishte thënë Mustafës së ai nuk di të shantazhojë, ani se në të njëjtën kohë e bënte një gjë të tillë.

“Unë nuk di me shantazhu, ti din. Ti që edhe Faton Shoshit edhe KTV-së i jep sponzorime, e mu jo sepse nuk ta marrë k… në gojë. Shantazh është kur dikujt ia krijon një histori falce, po jo kur e ke”, insistonte Zeka. “Ti je mësu me ble me njerëz jo me kriju partneritet me njerëz”.

“Shumë tu kanë rrit ty brinat, po kanë me tu sharrit”, kërcënonte Zeka.

Mustafa ishte përpjekur t’ia shpjegonte se kjo mënyrë e komunikimit ishte shantazh dhe kërcënim.

“Krejt këto dhe mënyrën se qysh je tu fol me mu, janë kurgjo tjetër përveç shantazhit dhe kërcënime ndaj meje”, i kishte thënë Zeka.

Mustafa i kishte thënë Zekës së prej atij momenti nuk njihet më me të.

“Nihemi prej aeroportit Milaim! Po nale këtë gjuhë me mu. Edhe ti e din që nuk bon kështu”, kishte insistuar Mustafa.

“Dije, jo me u pas njofto ti ndryshe ishe sjellë me mu. Unë me ta pas sha ty ditë e nat familjen për hir të asaj çka kam unë me ta pas sha ty ditë e natë familjen për hir të asaj çka kam ba për këtë vend. U dashtë të parin ti mem thirr edhe më thanë çka muj me të ndihmu, jo mu po procesve gazetarisë”, ia kishte kthyer Zeka.

Deputeti, tashmë i arrestuar për krim të organizuar, i kishte treguar Mustafës se si kishte ndalur lajme për të. Por, këtë nuk do ta bënte më.

“Unë të kam stopu edhe rrahjen që e keni pas edhe shumë sene tjera, po të thash hatri i Kadrisë e kam ba, po tash as për ata bash koqja nuk më han, që sa ta kam sjell projektin”, shkruante Zeka.

Mustafa, nga ana tjetër i kërkonte Zekës që ta kryej punën e tij – të raportojë.

“Punë e ki Milaim, e bon punën tane ti”, i kishte shkruar Mustafa.

Insajderi ka kontaktuar drejtorin e PTK-së për këtë çështje, por ai nuk ka pranuar të flas.

Avokati i Zekës, Gazmed Halilaj ka thënë të mos jetë në dijeni që klienti i tij ka shantazhuar Mustafën për përfitime financiare.

“Unë nuk kam kurrfarë njohurie lidhur me këtë çështje edhe kërkesa ime si avokat është që ta kurseni të mbrojturin tim nga çdo lloj paragjykimi për shkak se për krejt këto raste është duke u marr drejtësia edhe le ta jep drejtësia fjalën e vetë, në mënyrë që opinioni mos të jetë i keq informuar për asgjë”, ka thënë Halilaj./Insajderi/

Ngecje në njohje dhe anëtarësim në mekanizma ndërkombëtarë

Kosova ka ngecur në procesin e njohjeve të reja dhe anëtarësimit në mekanizmat ndërkombëtarë, si pasojë e kapaciteteve të vogla të udhëheqjes diplomatike dhe kundërshtimit të fuqishëm diplomatik të Serbisë në organizata ku ajo ka ndikim, vlerësojnë analistë të çështjeve politike

Problemet me anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, sipas analistëve, ndërlidhen edhe me mosnjohjen e saj nga pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian.

Analisti i çështjeve politike, Ramush Tahiri tha për Radion Evropa e Lirë se ka disa rrethana të cilat ndikojnë në ngecjet e Kosovës, si në procesin e njohjeve të reja, ashtu edhe të anëtarësimit të saj në mekanizma ndërkombëtarë.

“Janë disa rrethana që ndikojnë në këtë stagnim. Kosova është shtet i vogël dhe ka kapacitete të vogla të udhëheqjes diplomatike në planin ndërkombëtar. Njohja e 114 shteteve duket që është e bollshme për një shtet të vogël siç është Kosova”, tha Tahiri.

“Hendikep i Kosovës është se nuk është pranuar në organizata ndërkombëtare dhe nuk është pranuar në Kombet e Bashkuara dhe në këtë bazë nuk shkon vendosja e marrëdhënieve diplomatike me automatizëm, por me secilin shtet duhet të lobuar, e me secilin shtet Kosova nuk ka kapacitet të vendosë marrëdhënie diplomatike”, theksoi Tahiri.

Të kontaktuar nga Radio Evropa e Lirë përfaqësues të Ministrisë së Punëve të Jashtme nuk janë prononcuar rreth kësaj çështjeje.

Që nga shpallja e pavarësisë më 17 shkurt të vitit 2008, Kosovën e kanë njohur 114 shtete. Ndërkohë, është bërë anëtare e shumë organizatave ndërkombëtare, përfshi edhe organizatat më të rëndësishme financiare dhe sportive.

Por, nuk ka arritur të rrumbullakojë subjektivitetin e saj ndërkombëtar, pasi që nuk është bërë pjesë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara dhe organizatave tjera, që ndërlidhen me OKB-në.

Kurse në raportet me Bashkimin Evropian, mbetet ende larg liberalizimit të vizave dhe procesit të anëtarësimit.

Përderisa e arritura kryesore në raportet me BE-në, mbetet Marrëveshja e Stabilizim Asocimit, e cila ka filluar të zbatohet nga prilli i vitit 2016.

Dy vitet e fundit, përkundër paralajmërimeve të zyrtarëve më të lartë të shtetit, Kosova nuk arriti të bëhet anëtare e UNESCO-s (Agjencisë për Kulturë, Shkencë dhe Arsim e Kombeve të Bashkuara), Këshillit të Evropës dhe as INTERPOL-it (Policisë Ndërkombëtare).

Ndërkohë, për analistin e çështjeve politike Artan Muhaxhiri, njohjet e Kosovës kanë stagnuar gati krejtësisht në muajt e fundit.

Sipas tij, për të lëvizur nga kjo gjendje, aktualisht nuk ka as iniciativa as fuqi politike nga përfaqësuesit e Kosovës, ndërkohë që mungon edhe përkrahja nga partnerët ndërkombëtarë, siç ishte dikur.

“Për ngecjet në njohje dhe anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, fajtor janë qeveritarët tanë të cilat jo vetëm që nuk kanë pasur fuqi që vetë të bëjnë diçka më të madhe, por edhe nuk kanë pasuri fuqi të reagojnë ndaj fushatave të egra të Serbisë e cila ka qenë penguesja kryesore për mospranimin e Kosovës në këto organizata”, thotë Muhaxhiri.

Sipas Muhaxhirit, në procesin e lobimit, ka shumë rëndësi qasja e institucioneve të Kosovës ndaj vendeve veç e veç.

“Më i rëndësishëm është stagnimi i anëtarësimit në organizata ndërkombëtare, siç janë UNESCO, INTEROPL-i dhe mekanizmat tjerë, pasi që këto anëtarësime do t’i jepnin Kosovës një imazh tjetër në spektrin ndërkombëtar politik, por edhe do ta fuqizonin shtetësinë e saj”, thotë Muhaxhiri.

Në anën tjetër, Ramush Tahiri thotë se pas përfundimit të dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, që po ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, mund të priten njohje të reja dhe rrjedhimisht edhe anëtarësime të Kosovë në organizatat ndërkombëtare.

Sipas Tahirit, disa shtete kanë probleme të brendshme apo të ngjashme me rastin e Kosovës, ndërsa disa shtete tjera kanë marrëdhënie të mira me Serbinë dhe ato presin që të këtë njohje nga Serbia dhe në atë bazë ta njohin një ditë edhe Kosovën.

Miti serb për Kosovën (4)

Historianët që kanë studiuar burimet historike në lidhje me Betejën e Kosovës, duke filluar nga Ilariona Ruvarca dhe Ljubomir Kovačević, themeluesit e historiografisë kritike në Serbi, deri tek Sima Çirkoviç i cili është burimi i kësaj beteje në dekadat e fundit të shekullit të 20-të, hetohet se ka burime pak të besueshme, pra është e rëndësishme për të kontrolluar besueshmërinë e dokumenteve në lidhje me Betejën e Kosovës sepse njohuritë tona të besueshme në lidhje me këtë mit po bëhen gjithnjë e më pak të besueshme


Nga Ivan Çolloviq

Versionet e reja të mitit serb rreth Kosovës

Me zhdukjen e mbretërisë jugosllave, përfundoi periudha në të cilën versionet e mitit të Kosovës u shfaqën në shërbim të legjitimimit të bashkimit kulturor dhe politik të popujve sllavë të Jugut. Miti i luftës, vdekjes dhe ringjalljes së kombit do të vazhdojë “karrierën” e tij politike si një mit ekskluziv dhe kombëtar serb. Së pari, një version i edicionit të ri serb të këtij miti do të ofrohet nga qeveria kuislinge e gjeneralit Milan Nediq (1941-1944), domethënë mbështetësit të Rajhut gjerman dhe udhëheqësit të tij që ishte në atë qeveri ose të afërt me të, në mesin e të cilëve ishin Vladimir Vujiq , Gligorije Bozhoviq, Svetisllav Stefanoviq, Velibor Joniq, Miroslav Spallajkoviq dhe Dimitrije Lotiq. Ata e paraqitnin veten si pasues të denjë të heronjve të Kosovës, sepse – ndryshe nga qeveria jugosllave, e cila iku në Londër – ata mbetën në vend, ashtu si Llazar dhe kalorës të tjerë serbë para pushtimit osman. “Llazari nuk u arratis nga Kosova, as u arratisën miqtë e tij, nuk sollën ari me të në toka të largëta”, tha Nediqi në një fjalim më 1942.

Svetisllav Stefanoviq e vlerësoi lart Rejhun gjerman si ndërtues dhe mbrojtës të Evropës dhe prej tij erdhi në përfundim për afërsinë e qeverisë kuislinge të Nediqit me heronjtë e Kosovës, sepse thuhet se të dy ishin duke luftuar në anën e Evropës, ndërsa në vitin 1941 populli serb u fut në luftë kundër Evropës, kur qeveria jugosllave “shkeli besnikërisht paktin trepalësh” dhe nxori “kuptimin e përjetshëm të nderit” (“Shkrimi i kronikës vjetore mbi Vidovdanin 1941”, Novo vreme, 3 korrik 1941). Kthimi në mitin autentik të Kosovës do të jetë një mënyrë në të cilën populli serb do të sigurojë reputacionin e paraardhësit të rindërtimit konceptual në Evropën e re të udhëhequr nga Rajhu gjerman, sepse, siç shpjegoi Spalajkoviq, “idetë që tani po fitojnë në Evropë kanë hyrë në mitin tonë të Kosovës edhe qindra vjet më parë” (Miroslav Spalajkoviq, “Miti kombëtar serb dhe Evropa”, populli serb, Pashkët, 1943).

Në mesin e armiqve të cilët, sipas mendimit të kuislingëve të mbledhur rreth Nediqit, kërcënuan një Evropë të përtërirë dhe një kombi serb të rivendosur, janë para së gjithash komunistët, shkatërrues të civilizimit që vjen nga Lindja, nga ku erdhën ata që Llazari i priti në Kosovë. Përsëri, ashtu si në kohën e Betejës së Kosovës, serbët do të kenë nevojë për trimërinë e heronjve të Kosovës, vendosmërinë për t’i rezistuar sulmit komunist me koston e jetës së tyre. Edhe Llazari, sikur të ringjallej mrekullisht, do të shkonte pa frikë kundër komunistëve. “Princi i pagëzuar”, shkruan në një artikull të botuar në Vidovdan më 1943, “si serb, hero dhe martir, ai nuk do të kishte frikë nga keqtrajtimi i komunizmit dhe rreziku i tij, as nuk do të ndalet dhe nuk do të copëtohet” (Mihailo Tosoviq, “Vidovdan” , Novo vreme, 28 qershor 1943).

Megjithatë, kur pas Luftës së Dytë Botërore në Jugosllavi erdhën në pushtet komunistët, ata gjetën mënyrën për të jetuar në paqe me Llazarin dhe me disa kosovarë tjerë, duke respektuar me vëmendje kujtimin dhe viktimizimin e tyre. Në të vërtetë, për ta nuk kishte vend në politikën e re, të përbashkët jugosllave të imagjinuar, ku mund të gjendet vetëm kujtimi i freskët për luftën partizane kundër pushtuesit dhe heronjtë e saj, para së gjithash në rrugën luftarake më i madhi midis këtyre heronjve – mareshali Tito. Komunistët e Jugosllavisë kanë ndërtuar mitin e vet, me heronjtë e vet mitikë, me vende të reja të fatkeqësive dhe fitoreve gjatë kohës së luftës nacionalçlirimtare. Ruajtja dhe kujtimi për Betejën e Kosovës ka pasur një nivel të ulët, sikur kontributi lokal serb për ruajtjen e frymës së trimërisë dhe rezistencës, vlera të cilat janë zhvilluar plotësisht në revolucionin komunist. Në përputhje me këtë, përpjekja që mitit të Kosovës t’i jipet karakter jugosllav, me të cilin ishte shënuar politika e shpëtimit të mbretit Aleksandër, ishte hedhur poshtë si borgjeze, imperialiste, hegjemoniste dhe jopopullore.

Në shenjë respekti për luftën e traditave të popullit serb, që kuptohej si shenëj e fitimit të revolucionit komunist, komunistët në pushtet në Serbi ngritën në vitin 1953 në Gazimestan një monument të madh për trimat kosovarë. Për të vazhduar luftën e Llzarit në njëfarë mënyre dhe për ta konsideruar princin si paraardhës të tyre, ata porositën nga piktori Peter Lubarda një pikturë të madhe muri me temën e Betejës së Kosovës, më 1953, me të cilën gjithashtu u dekorua salla solemne në ndërtesën e re të Këshillit Ekzekutiv të Serbisë. Projekti i monumentit shkaktoi një polemikë midis tradicionalistëve, ndërmjet ndërtuesve të monumentit, shkrimtarit Millorad Paniq Surep dhe arkitektit Aleksandar Deroko dhe modernistit, zëdhënës jozyrtar i të cilit ishte publicist Zhivorad Stojkoviq.

Monumenti në formë të kullës, në brendinë e të cilit “është shkruar” me pasazhe të këngëve popullore për Betejën e Kosovës, ngrihet – siç sqaron Surep në artikullin që paralajmëroi përfundimin e ndërtimit të monumentit – për të theksuar “frymën dhe atmosferën e Kosovës” dhe ruajtur kujtimin për “tërë një komb që e dinte momentin për marrjen e vendimit të fatit “(” Monumenti i Kosovës “, Politika, 28 qershor 1953). Duke komentuar këtë artikull të Surepit, Stojkoviq atë dhe Derokon i akuzon se monumenti i tyre duhet të jetë “një bunker guri”, “kulla e pakuptimtë” se pretendimi për shpirtin kosovar i përmendur nga Surep, në fakt është fryma reaksionare e arkitekturës pseudonemanjike të cilën e ka ushqyer Mbretëria jugosllave. Kritikoi qeverinë që projektin monumental të Gazimestanit nuk ua besuan njerëzve që janë më afër kohës së re, gjegjësisht “të kuptuarit tonë të mitit të Kosovës” dhe këkoi që të pezullohet ndërtimi i tij (NIN, 12 korrik, 1953).

Partia për një kohë të gjatë (deri në vitet e 70-ta) nuk është përzier direkt në këtë dhe në polemika të tjera mbi rolin e kujtesës për Kosovën në Serbinë e pasluftës, për shembull, midis Mark Ristiqit dhe Zoran Mishiqit rreth asaj se çfarë do të thotë “angazhimi i Kosovës” ( Mishiq, 1961), sepse të dy ishin në anën e saj dhe ekziston vetëm kontesti rreth asaj se kush e lidh më mirë mitin e Kosovës me rrymat e revolucionit komunist. Kjo ndryshoi kur nga kreu i shtetit jugosllav dhe partia erdhi thirrja për komunistët serbë që të llogarisin për shfaqjen e ringjalljes së nacionalizmit dhe mitit emblematik të saj për Kosovën, të cilat siç thuhej, “e diferencojnë” veten nga nacionalistët, veçanërisht nga ata në kulturë. Në fillim komunistët diferencimin e kërkuar e drejtuan – siç deshën të potenconin – “me fuqinë e argumenteve, por jo me argumentet e fuqisë”, prandaj ashtu, p.sh., udhëheqësi komunist Gojko Miletiq u ngrit kundër mendimit të historianëve të artit Llazar Trifunoviq se zhvillimi kombëtar i popullit serb është neglizhuar dhe se miti për Kosovën është bërë temë tabu, kështu që u përpoq të hedhë poshtë arsyetimin e këtij mendimi në artikullin të cilin e botoi në të njëjtën gazetë ku ishte paraqitur teksti polemizues i Trifunoviqit (L. Trifunoviq, “Shprehja artistike e orientimit kosovar”, Gazeta letrare, 27. nëntor 1971; G. Miletiq, “Miti për mitin”, Gazeta letrare, 13. dhjetor 1971).

Megjithatë, kur në tetor 1972. nga pushteti në Serbi u hoqën “liberalët” (M. Nikeziq, Ll. Peroviq, M. Tepavac), kontesti i komunistëve me nacionalistët serbë – dhe kundërshtarët tjerë dhe kritikuesit e pushtetit – u shndërrua në duel me armiqtë dhe sistemin, p. sh., ndërrimi i udhëheqësve të qytetit Krushevc, me arsyetimin që kremtimin e Gjashtë shekujve të Krushevcit e shndërruan në manifestim nacionalit, sepse, verërave në bodrumin e verës Zhupski rubin i dhanë emër të ri trimat kosovar – “Car Llazari” dhe “Mbretëresha Milica”, ndërsa ujit mineral të të njëtit prodhim “Nëntë jugoviqët” (“Devet Jugovića”).

Për këtë, nacionalistët serbë (“çarshia”, siç i quajtën autoritetet) reaguan me bojkotimin e politikës partiake, veçanërisht në kulturë, viktimat e të cilave ishin edhe intelektualët të cilët, në emër të tyre dhe jo sipas detyrës partiake, kanë stagnuar pas ringjalljes së nacionalizmit, siç ishin shkrimtari Danilo Kish dhe historiani i letërsisë Miodrag Popoviq. Përmbledhja e tregimeve të Kishit Varreza për Boris Davidoviqin dhe Kryqi i shenjtë i Vidovdanit të dyja të botuar në vitin 1976, ishin arsyeja që “çarshia nacionaliste serbe i vendosi në shtyllën e turpit. Kur Popoviq për Vidovdan mori Çmimin e Tetorit të qytetit të Beogradit, kjo për “çarshinë” ishte dëshmi se ai ishte “një mbeturinë e kombit”, të njohurit kthenin kokat në rrugë dhe në mbledhjet e Këshillit të Fakultetit Filozofik, ku Popoviq ishte profesor, asnjëri prej kolegëve nuk donte të ulej pranë tij (Miodrag Popoviq, “Mes çekiçit dhe kullës, parisë dhe çarshisë”, Danas, 27-28 shkurt 1999)./Lajm.co

/Burimi Peščanik.net/Përgatiti Shaip Hoxha

PIPS publikon “Strategjinë e Komunikimit për MSA-në” – rezultatet shqetësuese

Ekziston një boshllëk i madh në mes të njohurive të qytetarëve dhe vetëdijesimit të tyre për MSA-në, ndërsa situata e tendosur politike dhe bllokadat e ndryshme kanë pamundësuar implementimin e kësaj marrëveshje.

Kështu është thënë me rastin e prezantimit të raportit “Roli dhe ndikimi i mediave në formësimin e opinionit publik rreth Marrëveshjes për Stabilizim Asociim” nga Instituti i Prishtinës për Studime Politike, ku është theksuar rëndësia e vetëdijesimit të publikut me informata të sakta lidhur me obligimet e MSA-së.

E në këtë pikë, sipas të pranishmëve, ndikim të madh ka mënyra e komunikimit të medieve.

Autori i këtij raporti, Dardan Bekaj, i ka quajtur shqetësuese rezultatet e këtij raporti, përderisa shtoi se ka karakter rekomandues për akterët e MSA-së, përkatësisht institucioneve publike dhe medias.

Edukimi, informimi, mobilizimi dhe avokimi i qytetarëve, sipas tij, janë komponentët që duhet të ketë parasysh media për t’iu qasur problemeve të identifikuara nga ky raport.

“Të gjeturat tregojnë se vetëm një përqindje e vogël rreth 3 për qind pohojnë se kanë njohuri në detaje rreth MSA-së. Pothuajse 10 për qind e tyre pohojnë se nuk kanë ndonjë informacion për MSA-në, ndërsa shumica e qytetarëve, rreth 70 për qind pohojnë se kanë njohuri 10-40 për qind për MSA-në. Ndërsa 10-20 për qind kanë pohuar se kanë njohuri mes 60-100 për qind. Këto rezultate janë shqetësuese dhe duhet të zgjojnë vëmendjen institucionale nëse veç aspirojmë të jemi pjesë e bashkësisë evropiane”, tha ai, raporton KP.

Leonora Kryeziu nga PIPS ka thënë se përkundër asaj se MSA ka hyrë në fuqi një vit më parë, situata e tendosur politike dhe bllokadat kanë pamundësuar zbatimin e saj në tërësi.

Sipas saj, në këtë drejtim mund të bëhet më shumë, përderisa shtoi se institucionet e vendit, shoqëria civile dhe mediat janë ato që mund të shpejtojnë implementimin e kësaj marrëveshje. E për këtë ajo shto se Kosova mund të mësoj shumë nga praktikat e vendeve të rajonit që tashmë kanë kaluar këtë proces.

“Kanë kaluar gati dy vite kur Marrëveshja e Stabilizim Asociimit është nënshkruar dhe më shumë se një vit që kur ajo ka hyrë në fuqi. Një situatë politike e tendosur dhe vakuumi institucional dhe bllokadat e kanë pamundësuar shfrytëzimin e kësaj marrëveshje në tërësi. Sidoqoftë ne vazhdojmë të besojmë se MSA-ja është momenti më i rëndësishëm për Kosovën pas shpalljes së pavarësisë në vitin 2008 dhe mund të bëjmë shumë më shumë. Institucionet e Kosovës mund të shpejtojnë implementimin e obligimeve të saja. Ne si shoqëri civile dhe media mund të monitorojmë dhe rekomandojmë për probleme që dalin rrugës ndërsa mediat në veçanti mund të ndërgjegjësimin dhe informimin e qytetarëve për këtë marrëveshje që aktualisht mendoj se është i mangët”, tha ajo.

Ambasadorja e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Gerrie Willems, tha se në Kosovë ekzistojnë keqkuptime dhe keqinterpretime lidhur me MSA-në, ndërsa theksoi se MSA ngërthen të drejta por edhe obligime, përderisa shërben si urë lidhëse që Kosova të jetë më afër Bashkimit Evropian.

“Këto të drejta dhe obligime i ndihmojnë Kosovës për t’iu përshtat standardeve evropiane. MSA-ja është marrëdhënia e parë kontraktuale në mes të Kosovës dhe BE-së. Prandaj, MSA-ja është një vegël për të përcaktuar prioritetet e reformave dhe për t’i formësuar ato në pajtim me politikat më të mira të BE-së dhe të ndihmojë në zgjedhjen e problemeve dhe që në fund ta monitorojë implementimin e saj të tërësishëm… MSA-ja është një mundësi për Kosovën që të zhvendoset më afër BE-së dhe për ta përmirësuar standardin e jetës së qytetarëve të vendit”, theksoi ajo.

BE-ja, EULEX-i, ambasadat bilaterale dhe SHBA-ja, siç tha ajo, qëndrojnë të gatshme për ta ndihmuar Kosovën në rrugën drejt implementimit të kësaj marrëveshje, kurse shtoi se media ka rol të veçantë për informimin e publikut përmes komunikimit të duhur, për të treguar saktë se cilët hapa duhet të ndërmerren, kjo pasi që obligimet jo realiste brenda qytetarëve mund të kthehen bumerang.

Ajo shtoi se Holanda është e fokusuar të ndihmojë Kosovën në rrugëtimin e saj drejt BE-së.

Hashim Thaçi drejt izolimit

Akuzat e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi të ditëve të fundit, drejtuar bashkësisë ndërkombëtare, kanë nxitur reagime të shumta. Presidenti Thaçi, në një tryezë të organizuar për Gjykatën Speciale në Prishtinë, ka akuzuar Gjykatën Speciale, duke thënë se ajo po bashkëpunon me Serbinë, derisa me Kosovën nuk po ndodhë një gjë e tillë.Thaçi ka thënë se ndërkombëtarët i kishin premtuar se themelimi i Gjykatës Speciale do të hapte perspektivë Kosovës në proceset euroatlantike, mirëpo kjo sipas tij, nuk po ndodhë

“Jemi tërësisht të izoluar dhe po asnjë perspektivë. Pra, shqetësimi im nuk ka të bëjë me Gjykatën Speciale, pavarësisht efekteve të saj, por ka të bëjë me gjendjen e renduar të Kosovës”, ka deklaruar Thaçi. Por, akuzat e tij, duket se nuk i kanë pëlqyer ambasadorit britanik në Kosovë Ruoari O’Conell, i cili lëshoi sallën derisa Thaçi po mbante fjalimin e tij.

Ndërkohë Presidenti ka thënë se nuk e ka vërejtur këtë gjë, por i quajti frustruese, fëmijërore dhe aspak diplomatike sjelljet e ambasadorit O’Conell, nëse ato janë bërë si pasojë e pakënaqësisë me fjalimin e tij. “As se kam vërejtur që ka qenë brenda, as se kam vërejtur që ka dal jashtë. Nëse ka dal për punë të veta është vendim i tij, çështje e tij. Nëse ka dal si rezultat i pakënaqësisë me debatin, atëherë është sjellje frustruese, fëmijërore, aspak diplomatike”, ka deklaruar ai.

Analistët politikë vlerësojnë se gjuha e ashpër e presidentit Thaçi në drejtim të ndërkombëtarëve, sidomos ndaj ambasadorit O’Conell, nuk mund të rrezikojë miqësinë me Britaninë, por kjo e fundit, mund t’i ngrijë raportet me vet presidentin.

Thaçi t’i kërkojë falje ambasadorit britanik

Sipas analistit politik Hidajet Ahmeti, presidenti po tregon modelin e një politikani kontrovers e joserioz. Ai ka thënë se sjellja e presidentit, tregon se ai nuk po vepron brenda mandatit kushtetues e ligjor të këtij institucioni.

“Sjellja e adoleshentit politik e njëkohësisht president i vendit, po tregon për modelin e një politikani kontraverz, të pasinqertë e joserioz. Kjo sjellje e një njeriu i cili udhëheq me institucionin e presidentit ka impakt negativ në raport me rendin ndërkombëtar, por edhe nuk tregon një sjellje institucionale brenda mandatit kushtetues e ligjor të institucionit të presidentit. Thaçi po harron se duhet sjellë brenda mandatit kushtetues e ligjor e jo të flitet sillet sikur të ishte një adoleshent politik. Deklaratat amatoreske, femërore të pasinqerta të presidentit Thaçi tregojnë për nivelin e detyrës së institucionit, tregojnë nivelin e seriozitetit, sinqeritetit të këtij institucioni, por edhe imazhin negativ të Republikës së Kosovës”, është shprehur Ahmeti.

Sipas tij, Thaçi do të duhej t’i kërkonte falje ambasadorit britanik. “Kish qenë e rrugës që zoti Thaçi të bëjë kërkim falje publike ndaj deklaratave për ambasadorin britanik, pasi që këto deklarata femërore nuk i kontribuojnë ndërtimit dhe konsolidimit të raporteve me shtetin Britanisë së madhe”, ka shtuar Hidajet Ahmeti për “Bota sot”.

Britania mund të ngrijë raportet me Thaçin

Edhe sipas analistit të çështjeve politike Faton Mehmeti, Britania nuk do t’i prish raportet me Kosovën për shkak të Thaçit, por sipas tij, ky shtet mund t’i ngrijë raportet me vet presidentit. Mehmeti në një prononcim për gazetën “Bota sot”, ka thënë se O’Conell e di pse Thaçi po bën deklarata “amatoreske”.

“Nuk besoj se ambasadori britanik bie në nivelin e Thaçit, për t’i prishur raportet e Kosovës me Britaninë, pasi ambasadori O’Conell e di mentalitetin e Hashimit dhe arsyen pse po i bën këto deklarata të pamatura dhe amatoreske. Thaçit po i vie fundi, prandaj po i hedh shqelmat e fundit. Nëse Thaçi do të ishte president serioz, do të kishte ndikim deklarata e tij, por meqënëse krejt bota nuk i merr shumë parasysh deklaratat e tij nuk janë relevante. Nuk është Thaçi relevant që të merren seriozisht deklaratat e tij, prandaj është e mjerueshme se kush e udhëheq vendin. Gjithsesi, kjo deklaratë mund të ngrijë raportet e Britanisë me presidentin, që është lajm i keq dhe i padobishëm për Kosovën”, është shprehur analisti Faton Mehmeti.

Mirëpo, ai ka shtuar se Britania nuk do të ndalojë ndihmën për Kosovën. “Nuk mendoj se Britania do t’i ndalojë ndihmat dhe mbështetjen për Kosovën, sepse Thaçi ka thënë diçka të pavend. Në fakt, Thaçi flet shumë herë pa vend, aq sa askush më nuk i merr parasysh deklaratat e tij. Thaçi po tutet edhe njeriu nga tuta flet përçart. Duhet kuptuar Thaçi, i cili po jeton ditët e fundit si sultan, pasi Gjykata Speciale, do ta ballafaqojë me të palarat e tij”, ka thënë Mehmeti.

Diskursi politik i Kosovës, dramatik

Ndërkaq, politologu Mentor Tahiri, ka thënë se deklarata e Thaçit, tregon se në vend ka një nervozizëm në gjuhën e diskursit politik. Ai në një prononcim për gazetën “Bota sot”, ka thënë se në këtë gjendje “dramatike”, ka ndikuar edhe debakli i Kosovës në rrafshin ndërkombëtar, duke përmendur këtu dështimin në Interpol dhe në UNECSO.

“Ditëve të fundit gjuha e diskursit politik është bërë dramatike. Shihet qartë se ka një nervozizëm, i cili në fakt mund të jetë i shkaktuar nga shkaqe të ndryshme politike. Të rikujtojmë se së fundi, Kosova pësoi dy debakle në rrafshin e sistemit politik ndërkombëtar. Ajo u tërhoq nga kandidatura për anëtarësim në Interpol dhe UNESCO. Sipas deklarimeve që dolën më pas, duket se tërheqja është bërë me presion të aleatëve tanë”, është shprehur Tahiri.

Politologu ka vlerësuar se Thaçi duhet të përfundojë së përdoruri gjuhën e ashpër, për shkak të miqësisë së Kosovës me Britaninë e Madhe. Sipas tij, ambasadori O’Connell është personi më aktiv në kuadër të trupit diplomatik në Kosovë.

“Pavarësisht gjuhës së ashpër, duket se Presidenti Thaçi ka zgjedhur një momentum politik të tillë në raport me ndërkombëtarët, ashtu që të adresoj pakënaqësitë e tij. Gjithsesi, kjo periudhë e frustrimit duhet të përfundojë ngase diplomacia ka frekuencat e saj të komunikimit. Vetë Britania e Madhe është një mik shumëfish i konfirmuar i Kosovës dhe këto ditë kritike nuk mund të luhatin këtë miqësi. Ambasadori O’Connell është personi më aktiv përgjithësisht në kuadër të trupit diplomatik në Kosovë dhe pikërisht ai mund të shërbejë si urë lidhëse ndërmjet Kosovës dhe një komuniteti ndërkombëtar goxha të fjetur në raport me Kosovën”, ka shtuar politologu Mentor Tahiri për “Bota sot”.

“Meridonews” – Përgjimi i Moisi Habilaj: 30 mijë euro duhet t’ia jap Saimirit

Biznesi i drogës nga Shqipëria drejt Katanias në Itali drejtohej nga kushëriri i ish-Ministrit të Brendshëm shqiptar” shkruan sot e përditshmja lokale Meridonews

Mes të arrestuarve në operacionin “Rosa dei Venti” është dhe kushëriri i ish-Ministrit socialist Saimir Tahiri i dyshuar se fshihte biznesin e klaneve që trafikonin marijuanë nga Ballkani. “Moisi Habilaj, kushëriri i Saimir Tahirit, shkruan media italiane, “në Siçili ishte ura kryesore lidhëse me trafikantët e mëdhenj të drogës të cilët mund të blenin me para në dorë qindra kilogramë marijuanë për ta shitur më pas në tregjet e drogës në Katania, Sirakuza e Raguza.

Në Shqipëri ndaj kushëririt të Ministrit ka pasur shumë herë dyshime. Nuk është hetuar kurrë, nuk është arrestuar kurrë, por është fotografuar shumë herë me kreun e policisë kufitare në qytezën bregdetare të Dhërmiut. Udhëtonte vazhdimisht nga Shqipëria drejt Siçilisë duke kaluar përmes Puglias për të dakortësuar shitjen e drogës e për të kërkuar vendet e përshtatshme për ankorimin e anijeve me drogë dhe ato të destinuara për ruajtjen e lëndës narkotike.”

Hetimet e operacionit “Rosa dei venti” çuan në identifikimin e bashkëpunëtorë të Habilaj në Itali. Siç është italiani Antonino Riela, pika e referimit të Habilaj në Siçili në blerjen e drogës nga Shqipëria.
Sipas medias italiane në nëntor të 2013 investiguesit italianë kanë monitoruar një takim mes Antonino Riela e vëllait të Moisi Habilaisj, Florian Habilaj.

Takimi u bë në lagjen San Giorgio e Riela i kishte dhënë Florian Habilaj 30 mijë euro për një ngarkesë droge të humbur. Qëllimi ishte rinisja e aktivitetit të trafikimit pas sekuestrimit të rreth 1650 kg marijuanë që u ishte sekuestruar një muaj më parë në tetor të 2013 në brigjet pranë portit të Augusteas në Siçili. Mbi këtë sekuestrim e humbje të sasisë së drogës, në përgjimet ambientale të policisë italiane , Florian Habilaj, vëllai i Moisi Habilaj, dëgjohet të thotë se “po të kishte një kallashnikov do t’i kishte vrarë të gjithë bam bam bam.”

Në një tjetër përgjim ambiental të Financës italiane Moisi Habilaj bisedon me pronarin e një karburanti në komunën Lentini: “Nëse vjen në Shqipëri do ta kuptosh se policia është e korruptuar madje ka raste që është vetë kreu i policisë që ndihmon për të ngarkuar thasët me drogë” thotë ai. Bandës italo-shqiptare iu sekuestruan disa herë ngarkesa droge në Itali si 289 kg marijuanë të kapura nga autoritetet italiane në Palagonia, 900 kg në portin Risposto apo dhe një furgon plot me marijuanë i sekuestruar në qëndrën tregtare “Porte di Catania”.

Pas këtyre sekuestrimeve Moisi Habilaj nis bisedimet me anëtarët e bandës për të planifikuar transportimin e ngrakesave të tjera të drogës nga Shqipëria. Në një nga këto takime Moisi Habilaj flet për kushëririn e tij politikan duke u shprehur se “30 mijë euro i duhet t’ia japë Saimirit”.
Po sipas hetuesve italianë Moisi Habilaj ka mbërritur në Siçili së bashku me bashkëpunëtorin e tij Sabi Celaj me automjetin Audi të ish-Ministrit Saimir Tahiri, “Ari jeshil i Ballkanit, shkruan sot media italiane, ishte vënë në dispozicion dhe të mafiozit të njohur Sebastian Sardo, sot bashkëpunëtor me drejtësinë italiane e dikur administrator i drogës për klanin mafioz kataneze Capello.

Në një nga përgjimet e policisë italiane lexohet se grupi i shqiptarëve të jetë shprehur “se nëse nisim një ngarkesë për Sardon, mund të sjellim dhe kallashnikovë, le të vriten me njëri-tjetrin, ne nuk na intereson, ata i duan për vete armët.”
/Oranews.tv/