Këta janë shpëtimtarët e Albin Kurtit që i thanë JO ‘Puçit’ në Vetëvendosje!

Shpend Ahmeti, Dardan Sejdiu, Liburn Aliu, Mytaher Haskuka e Xhelal Sfeqla vendosën sonte fatin e Vetëvendosjes dhe liderit të kësaj partie, Albin Kurtit. Derisa ish-sekretari i kësaj partie Dardan Molliqaj pretendonte që do t’i ketë krah kolegët e tij për rrëzimin nga fronti të liderit shpirtëror të Vetëvendosjes, Albin Kurti, ky parashikim nuk doli pasi që pikërisht këto figura bënë që mos të thyhet kjo parti ashtu siç pritej

Ajo që pësoj nga ky ‘puç’ që po përgaditej karshi Albin Kurtit ishte nënkryetarja e kësaj partie, Aida Dërguti cila dha dorëheqje pak minuta para se partia ta merrte vendimin për të në shenjë ndëshkimi për fyerjen e saj ndaj Albin Kurtit.

Kosova Post merr vesh se në mbledhjen e sotme të kryesisë Dardan Molliqaj, ish-sekretar i përgjithshëm i partisë, ka pasur kushtin kryesor e që ishte kundër kthimit të Kurtit në postin e kryetarit të partisë me besimin se ai do të ketë përkrahjen e shumë fytyrave kyqe në parti, por lidhja e ngushtë shpirtërore me liderin e tyre bënë që Molliqaj mos ta ketë përkrahjen e kolegëve për një ‘puq’ ndaj Kurtit.

Dardan Molliqaj ka kërkuar në mbledhje atë që e kishte qëndrim tash e një kohë, që Albin Kurti nuk duhet të kandidojë për kryetar të partisë, për shkak të mospajtimeve me të dhe të krahut të tij. Shumica dërmuese e anëtarëve të kryesisë e kanë kundërshtuar fuqishëm një propozim të tillë.

Ndryshe derisa Molliqaj hyri duke buzëqeshur në mbledhjen e sotme të kryesisë ai pas takimit nuk ka folur asnjë fjalë të vetme andaj mbetët të shihet nëse i ka mbetur ‘hatri’ ndaj shokëve të tij që u rreshtuan përkrah Kurtit.

Erdogan takohet me Putinin, flet për Jerusalemin

Presidenti rus Vladimir Putin dhe ai turk Erdogan janë takuar në Ankara ku kanë diskutuar për marrëdhëniet mes dy vendeve, por edhe për situatën e krijuar në Lindjen e Mesme pas njohjes që Trump i bëri Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

Erdogan tha se ky vendim ka shkaktuar indinjatë të madhe në mbarë botën. “Krahas myslimanëve, ky vendim zhgënjeu edhe të krishterët, e madje edhe hebrenjtë me arsye të shëndoshë”, tha Erdogan, raporton Anadolu Agency.

Erdogan tha se Izraeli është duke i konsideruar zhvillimet e fundit si një mundësi për ta rritur trysninë dhe dhunën ndaj palestinezëve.

“Izraeli po e konsideron procesin e fundit si një mundësi për ta rritur edhe më shumë trysninë dhe dhunën ndaj palestinezëve. Nuk është e mundur që një person me ndërgjegje, moral, parim dhe vlera t’i shpërfillë këto vrasje”, tha presidenti Erdogan.

Zbardhet strategjia për hapjen e partisë së Erdoganit në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni

Një kongres treditor në Stamboll me të ftuar edhe nga zonat shqiptarët e Ballkanit, zgjidhjet për integrimin në vendimmarrjet e vendeve respektive, një organizim nën kujdesin e zv.kryeministrit turk dhe mbështetja financiare e politike për të përzgjedhurit. Çfarë u diskutua në kongresin e fundmajit në Stamboll, si do të hapen partitë politike simotra të Partisë së Drejtësisë së Erdoganit në Kosovë dhe Maqedoni, cila do të jetë strategjia disi e ndryshme për Shqipërinë dhe cilët janë njerëzit dhe shoqatat e mbështetura nga qeveria turke në Maqedoni, Kosovë dhe Shqipëri

Ballkani ka pasur dhe ka një rendësi tepër të veçantë për Turqinë. Kjo rendësi strategjike e Ballkanit për turqit është rritur tashmë, pas dështimit të politikës së jashtme të strategut, Ahmet Davutoglu “Zero probleme me vendet fqinje”. Sot, Turqisë nuk i ka mbetur fqinj që nuk ka probleme.

Njihet gjerësisht problematika me Sirinë dhe Armeninë, me qeverinë e Bagdatit ka ashpërsuar sëtepërmi tonet pas marrveshjes me drejtuesit kurd të Irakut të Veriut për të eksportuar një pjesë të naftës së kësaj zone nëpërmjet portit turk të Cejlanit. Me grekët edhe qipriotët po ashtu nuk ka nevojë për shpjegime, ndërsa Rusia është një llokmë shumë e madhe për Turqinë që të ketë luksin të kondicionojë marrëdhëniet.

Nisur nga kjo, strategjia e qeverisë së Kryeministrit Erdogan dhe e udhëhequr nga idetë neootomaniste të Ahmet Davutoglusë është që të shtojë praninë frymës së tij në Ballkan dhe specifikisht ndër shqiptarët duke marrë në konsideratë marrëdhëniet historike, kulturore dhe fetare. Strategjia Erdogan-Davutoglu për ndikimin në trojet shqiptare, si Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni nuk bazohet në strategjinë afatgjatë të shtetit turk.

Erdogan dhe Davutoglu kanë zgjedhur disa mënyra për të ndikuar ndër shqiptarët frymën e politikës së tyre; atë kulturore, nëpërmjet promovimit të të përbashkëtave midis turqve dhe shqiptarëve, restaurimit të veprave historike të mbetura nga Perandoria Osmane, atë fetare duke dalë me flamurin e mbrojtësit të muslimanëve ndër këto troje dhe atë ekonomike duke stimuluar futjen e bizneseve turke si edhe mbështetjen e ndaj shoqatave të varura direkt nga qeveria turke apo të atyre që mbështesin ideologjikisht këtë veprimtari.

Por me zhvillimet e fundit gjeopolitike dhe për planet personale të Erdoganit dhe Davutoglusë për Ballkanin, ky ndikim nuk mjafton, nevojitet një tjetër edhe më direkt. Nisur nga kjo, strategët e frymës erdoganiste kanë vendosur që të ndikojnë direkt nëpërmjet politikës dhe forcave politike në trojet shqiptare.

Strategjia e ndikimit direkt nëpërmjet përfshirjes në politike dhe vendimmarrjes direkte përfshin Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë. Por, të tri këto shtete kanë specifika të ndryshme, e tillë do të jetë edhe forma e përfshirjes në politike.

Në këtë numër shkrimesh (tre) do të japim të dhëna konkrete me emra shoqatash, njerëzish fotografish dhe aktivitetesh që bëhen pikërisht me këtë qëllim në të treja këto shtete. Fillimisht do të fillojmë me Maqedoninë dhe më pas me Kosovën dhe Shqipërinë.

Dosja.net ka siguruar listën e të gjithë të ftuarve dhe pjesëmarrësve nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia në këtë kongres. Megjithatë, dosja.net rezervohet në publikimin e plotë të tyre për aq kohë sa nuk ka mundur të konfirmojë angazhimin direkt të të gjithë të ftuarve në hapjen e një partive simotra të asaj të Erdoganit në trevat shqiptare. Emrat do të publikohen në momentin që do të konfirmohen të gjithë.

Rëndësia e një ngjarjeje të tillë për Shqipërinë, por edhe si përmbyllje e hapave të hedhura në këtë drejtim gjatë këtyre viteve e bën të rëndësishme informimin e opinionit publik. Ky detyrim rritet në kushtet kur bëhet fjalë për marrëdhënie që kanë të bëjnë me një shtet si Turqia, e cila mbart një rendësi të veçantë për Shqipërinë dhe shqiptarët.

Maqedonia, për vetë veçoritë që ka ky shtet, është baza e zhvillimit të politikave neootomaniste të qeverisë së Kryeministrit Erdogan. Numri i lartë i turqve në këtë vend si edhe investimet e mëdha qeveritare me hapja shoqatash, botime dhe organizme të ngjashme, kanë rritur numrin e mbështetësve duke i hapur rrugën tashmë një faqe të re ndikimi; atij politik.

Përgjatë datave 29-31 maj 2014, në Hotelin “Holiday inn-Airport” në Stamboll u organizua një kongres i rëndësisë së veçantë për zonën tonë nga Qendra për Kërkime Sociale dhe Ekonomike, nën kujdesin e drejtpërdrejtë të zv.kryeministrit turk, Hayrulah Isler.

Qendra për Kërkime Sociale dhe Ekonomike, është themeluar nga Nexhmedin Erbakan, “patriarku” i islamit politik në Turqi, në filozofinë qendrore të së cilës janë qasjet nacionaliste turke. Të pranishëm në këtë kongres me titull: “Kërcënimet ndërkombëtare dhe bota islame”, ishin edhe shumë shqiptarë dhe turq nga Maqedonia si të ftuar të nderit.

Dosja.net ka mësuar se pikërisht gjatë punimeve të këtij kongresi i është dhënë dora e fundit planit për t’u angazhuar politikisht në Maqedoni, Kosovë dhe Shqipëri.

Në Maqedoni, infrastruktura dhe njerëzit janë gati, po ashtu edhe opinioni publik. Me deklaratat e tij, Kryeministri Erdogan e ka shfaqur veten jo vetëm si mbrojtës të turqve në këtë shtet, por edhe të shqiptarëve. Deklarata politike këto që duket se kanë zënë vend ndër shqiptarët. Hapja e partisë është çështje kohe, ndërsa e gjithë mbështetja financiare do të vijë direkt nga Ankaraja.

Për vite me radhë tashmë, shoqata të lidhura direkt në qeverinë e Kryeministrit Erdogan ushtrojnë aktivitet në Maqedoni. Ka disa të tilla, të cilat i përkasin të njëjtës ideologji, asaj të islamit politik. Por shoqata përfaqësuese zyrtare e qeverisë së Erdoganit në Maqedoni është “VIZIONI M” e drejtuar nga tetovari Ramadan Aliti. Pjesë e “VIZIONI M”, e cila ka hapur qendrat e saj në Tetovë e Gostivar, është edhe qendra e trajnimit “VIZION AKADEMI”, e cila merret me dhënien e kurseve të gjuhëve të huaja apo kompjuterit. Në fakt, qëllimi kryesor është afrimi i të rinjve dhe njohja me këtë ideologji.

Duke vlerësuar pozicionin strategjik të zonës, aktiviteti i “VIZIONI M” nuk është i kufizuar vetëm në Maqedoni, ajo prek edhe Shqipërinë.

Shoqata “VIZIONI M” është gjithashtu edhe financuesja e direkte e Shtëpisë Botuese “Logos A”, botime të së cilës gjenden me shumicë në Shqipëri. “Logos A” drejtohet nga Adnan Ismaili nga Kumanova.
Por ajo që njihet më shumë ndër shqiptarët e këndej kurifirit, është Revista mbarëkombëtare “SHENJA” me themelues Zeqirija Ibrahimin dhe Afrim Gashin.

Edhe kjo revistë botohet nën mbështetjen direkte të shoqatës “VIZIONI M”, madje Ramadan Aliti është pjesë e stafit drejtues për Maqedoninë. Duke qenë se mungon një organ i mirëfilltë mediatik i mbështetur nga qeveria turke në Shqipëri, është parë e udhës që revista “SHENJA” shpërndahet falas me një numër të madh kopjesh në vendin tonë. Me të njëjtin qëllim si ai i Maqedonisë, tashmë në Shqipëri.

Po a është vetëm “VIZIONI M” që ka punuar dhe po punon për përgatitjen e terrenit të hapjes së një partie simotër të asaj të Erdoganit në Maqedoni? –Jo!

Ka edhe shoqata të tjera, me qëllim të njëjtë. Të gjitha shoqatat që i përkasin kësaj ideologjie janë duke punuar për përgatitjen e terrenit për hapjen e një partie politik, simotër të asaj të Erdoganit në Turqi.

Një ndër to, “Forumi Rinor Islam” me qendër në Shkup. FRI drejtohet nga Fevzi Musliu, nga Shkupi. FRI ka një aktivitet të zgjeruar në qytetet shqiptare të Maqedonisë, përfshirë edhe Shkupin. FRI ka mbështetje direkte nga Turqia, ndërsa zhvillon aktivitete të ndryshme me qëllim afrimin e të rinjve dhe indoktrinimin e tyre me dashurinë ndaj Erdoganit.

Krahas “VIZION AKADEMI” në fushën e arsimit ushtron aktivitet edhe Qendra e Trajnimeve dhe Kurseve “FLUENT” me seli në katër qytete shqiptare: Kërçovë, Kumanovë, Shkup dhe Tetovë.

Qendra “FLUENT” drejtohet nga Muhamed Jonuzi, shok i Fevzi Musliut, kreut të FRI-së. Fevzi Musliu dhe Muhamed Jonuzi kanë studiuar bashkë, ndërsa marrin pjesë në aktivitete të ndryshme bashkë. Një pjesë e mirë e aktiviteteve të “FLUENT” bëhen me mbështetjen e FRI dhe praninë e drejtuesve të saj si Fevzi Musliu apo Kujtim Kasami nga Kërçova.

Shoqatë tjetër me lidhje direkte me elementë pranë Erdoganit në qeverinë turke është ajo “Merhamet” (Mëshira) me qendër në Shkup. Në krye të Kuvendit të Organizatës Kulturore Humanitare “Merhamet” është sërish Adnan Ismaili, drejtori i Shtëpisë Botuese “Logos A”.

Shoqata “Merhamet” ka degët e saj në Shkup, Tetovë, Kumanovë, Gostivar, Dibër, Kërçovë dhe Prishtinë. “Merhamet”, punon direkt me Gjysmëhënën e Kuqe Turke dhe Agjencinë Turke për Bashkëpunim (TIKA), e cila ka zyra edhe në Tiranë. Po ashtu, një pjesë të mirë të fondeve “Merhamet”, i merr nga shoqata tjetër turke në varësi direkte nga qeveria e këtij shteti, “Insan Yardim Vakfi-IHH”.

Në janar të këtij viti, ndaj shoqatës IHH u organizua një aksion i gjerë policor në lindje të Turqisë për shkak të angazhimit të saj në dërgimin e luftëtarëve me grupet xhihadiste në Siri.

“Klubi ELITA”, e drejtuar nga Skënder Rexhepi-Zejd ka një marrëdhënie tepër të ngushtë me Agjencinë Turke për Bashkëpunim (TIKA) dhe shoqatat “VIZIONI M”, “Forumi Rinor Islam”, “Ensar” dhe “Köprü”. Në janar 2012, TIKA financoi ngritjen e një studioje filmike të “Klubit ELITA” me vlerë 15 500 euro, për inagurimin e së cilës ishte i pranishëm edhe drejtori i TIKA-s në Maqedoni.

Shoqata të tjera të kësaj linje janë “Ensar” dhe “Kopru” me qendër në Shkup. Të gjitha shoqatat e mësipërme bëjnë organizime të përbashkëta apo duke bashkëpunuar me njëra-tjetrën në varësi tëprofilit të aktivitetit. Lidhja kryesore janë TIKA, shoqata e qeverisë turke dhe “VIZIONI M”.

Më 13.06.2013, shoqatat “VIZIONI M”, “Ensar”, “Kopru”, “Merhamet” dhe “Klubi ELITA” zhvilluan një marshim mbëshetje (në foto majtas) në rrugët e Shkupit në shenjë solidariteti me Kryeministrin turk Erdogan, i cili po përballej me protestat e parkut “Gezi” në Stamboll.

Jo rastësisht, emri i këtyre katër shoqatave shihet si organizatorë të një forumi me tematikë: “Roli i Turqisë në Ballkan” (në foto, ftesa) me referues gazetarin turk Akif Emre të gazetës pro qeveritare,“Yeni Safak”. Seminari u mbajt në hotelin “Holiday inn-Shkup”, e njëjta linjë hotelesh me atë ku u strehuan të ftuarit shqiptar në kongresin e mbajtur në Stamboll përgjatë datave 29-31 maj.

Aktivitetet e shoqatave gjejnë publikim në hapësira të mëdha në versionin online dhe print të Revistës “SHENJA” si edhe në portalin “Mesazhi.com”.

“VIZIONI M” , “Forumi Rinor Islam”, “FLUENT” dhe “Merhamet” punojnë gjatë aktivitetit të tyre për identifikimin e nxënësve më të mirë me qëllim dhënien e bursave të studimit në Turqi nëpërmjet sistemit turk të bursave. Madje, ato organizojnë edhe takime orientuese për studentët në ambientet e tyre.

Duke pasur mbështetjen e qeverisë turke, e cila ofron këto bursa, fitimi i tyre me referencë nga shoqatat në fjalë është thjesht formalitet. Të rinjtë dërgohen në Turqi, shkollohen dhe më pas kthehen sërish në atdhe duke u rreshtuar në shërbim të kauzës së islamit politik dhe erdoganizmit.

Përgjatë një dekade shoqatat dhe organizmat direkte nga qeveria kanë punuar për përgatitjen e terrenit, tashmë në Maqedoni vlerësohet se ka ardhur koha e një organizimi të ri, atë partiak duke ndikuar drejtpërdrejt në vendimarrjen politike të këtij shteti. Kjo ishte dhe porosia e marrë nga përfaqësuesit e shqiptarëve të Maqedonisë në kongresin e mbajtur përgjatë datave 29-31 maj 2014 në Stamboll.

Duket theksuar se i gjithë aktiviteti i mësipërm nuk bëhet në emër të strategjisë së shtetit turk, por të grupit që i përket Kryeministri Erdogan dhe ministri i tij i jashtëm Ahmet Davutoglu. Në këto kushte, duke qenë të shkëputura nga aktiviteti zyrtar i shtetit turk dhe agjenda të grupimit që udhëheq sot Turqinë mbetet për t’u parë me rezerva për qëllimet që kanë në Ballkan dhe më gjerë.

Në vitin 2006, në Shkup u themelua “Fondacioni për Arsimin dhe Kulturën”. Drejtues i Bordit të këtij fondacioni është deputeti i Stambollit për partinë e Erdoganit, Huseyin Burge . Fondacioni në fjalë dhe BUrge janë zyrtarisht pronarët e Universitetit Ballkanik në Shkup, i cili financohet direkt nga biznese të lidhura me qeverinë e Kryeministrit Erdogan.

Fondacioni në fjalë u përfshi në një skandal ndërkombëtare disa muaj më parë, kur gjatë aksionit anti-korrupsion në Stamboll dhe Ankara, policia i gjeti Drejtorit të Bankës “Halkbank” në shtëpi 5 milionë euro të futura në kuti këpucësh. Drejtori u mbrojt duke thënë se ato para ishin të destinuara pikërisht për Fondacionin për Arsimin dhe Kulturën” në Shkup, pronare e Universitetit Ballkanik në këtë qytet.

Fakti u pranua edhe nga fondacioni, veprim i cili u konsiderua i koordinuar me qëllim ardhjen në ndihmë të drejtorit të “Halk Bank” me aksione shtetërore. Megjithatë, nuk u sqarua se përse ato para mbaheshin të fshehura në kuti këpucësh nqs ishin për bamirësi.

Pronari i Universiteit “Ballkanik” të Shkupit, Huseyin Burge u angazhua shumë në mbrojtje të këtij rasti korruptiv për të nxjerrë drejtorin e “Halk Bank” nga burgu.

Universiteti “Ballkanik” jep çdo vit nga 400-500 bursa me nxënësit shqiptar, para të cilat fondacioni i siguron nëpërmjet shoqatave të tjera të lidhura me qeverinë turke dhe biznesmenë pranë saj. I gjithë qëllimi është zmadhimi i prezencës së grupimit të Erdoganit në trojet shqiptare dhe shtimi i numrit të atyre që mendojnë se të përfshihen në politikë nëpërmjet kauzës fetare.

Në publikimin e radhës do të lexoni: Cila është strategjia e përfshirjes nëpërmjet politikës së Erdoganit në Kosovë? Cilat janë shoqatat që e mbështesin këtë nismë dhe cilët janë drejtuesit e tyre. Deri ku kanë shkuar përgatitjet dhe cilat janë ndryshimet me Maqedoninë dhe Shqipërinë? Pas Maqedonisë dhe Kosovës do të publikohet edhe një speciale përmbyllëse për Shqipërinë me të njejtën tematikë. /www.dosja.net/

Dialogu s’do të jetë peng i mungesës së Ekipit të Unitetit

Puna përgatitore për fazën përfundimtare të dialogut me Serbinë në Bruksel, është duke vazhduar, thonë zyrtarët e institucioneve të larta të vendit. Sipas tyre, faza e fundit e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, do të duhej të përfundonte me njohjen e ndërsjellë të të dyja vendeve

Bekim Çollaku, shef i kabinetit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thotë se presidenti i vendit është duke punuar në të gjitha rrafshet për ndërtimin e një Ekipi të Unitetit apo një grupi gjithëpërfshirës, i cili do ta përfaqësojë Kosovën në fazën, siç e ka quajtur ai, përfundimtare të dialogut në Bruksel. Sipas tij, me grupin e unitetit nënkuptohen përfaqësuesit e partive politike parlamentare.

“Nëse partitë politike parlamentare në Kuvendin e Republikës së Kosovës do të arrijnë të gjejnë një konsensus të tillë, që të merren vesh aty dhe të nxjerrin një rezolutë të përbashkët për këtë çështje, aq më mirë. Mirëpo, nëse jo, atëherë pse jo edhe presidenti, si përfaqësuesi më i lartë institucional dhe si përfaqësues i unitetit të popullit dhe i partive politike, mund të krijojë ekipin politik për qëllimin e njëjtë. Kështu që, në cilëndo formë që të bëhet, suksesi është i garantuar. Ajo çfarë është më e rëndësishme, është që të ketë konsensus të gjerë politik për këtë çështje, ndërsa mënyra se si do të ndërtohet kjo, mendoj se është e një rëndësie dytësore”, thotë Çollaku.

Zyrtarët e Qeverisë së Kosovës thonë se Kuvendi i Kosovës tashmë e ka të miratuar një rezolutë, me të cilët i autorizon krerët institucionalë të Kosovës për dialog me Serbinë.

Halil Matoshi nga kabineti i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se Qeveria e Kosovës është e angazhuar për arritjen e një konsensusi ndërmjet partive politike për krijimin e një grupi gjithëpërfshirës për përfaqësim të vendit në dialogun me Serbinë.

“Qeveria e Kosovës, në bashkëpunim të ngushtë me krerët institucionalë të Kuvendit dhe me presidentin, janë duke ndërtuar një ekip, një strategji të unifikuar, që të rinisë, përkatësisht, që dialogu me Serbinë të hyjë në fazën përfundimtare, duke e afatizuar në kohë dhe që rezultati përfundimtar i tij të jetë njohja e ndërsjellë e të dy shteteve”, thotë Matoshi.

Por, përfaqësuesit e partive politike parlamentare në vend, tashmë kanë shprehur mendime të ndryshme lidhur me mundësinë e krijimit të një ekipi gjithëpërfshirës apo të unitetit për dialogun me Serbinë.

Përderisa Lëvizja Vetëvendosje vazhdon të jetë kundër dialogut pa kushte me Serbinë, si dhe kundër asaj që përfaqësimin e Kosovës në dialog ta udhëheqë presidenti Thaçi, Lidhja Demokratike e Kosovës, nuk e ka mohuar në parim mundësinë e krijimit të një ekipi gjithëpërfshirës. Megjithatë, sipas tyre, për nivelin e përfaqësimit politik në dialog, fjalën e fundit duhet ta thotë Kuvendi i Kosovës, si dhe ka shprehur mendimin që dialogun duhet ta udhëheqë Qeveria dhe jo nga presidenti.

Por, Çollaku konsideron se kjo qasje e partive opozitare është e gabuar, duke thënë se Kushtetuta e Kosovës i përcakton qartë rolet e institucioneve të larta.

“Në këtë rast, dialogu është një çështje e politikës së jashtme dhe Kushtetuta e përcakton qartë që me politikë të jashtme udhëheqë presidenti i vendit. Mirëpo, do të ishte tepër e mirëseardhur në qoftë se Kuvendi i Republikës së Kosovës do të kishte ndërgjegje dhe vetëdije të lartë politike, që të arrijë një konsensus të tillë, të gjerë, për një çështje kaq të rëndësishme, siç është dialogu për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Kështu që, ne e mirëpresim një konsensus të tillë, nëse ai buron nga Kuvendi. Mirëpo, nëse një gjë e tillë nuk ndodhë, atëherë sigurisht që Presidenti i Republikës së Kosovë nuk do ta lë peng një proces të tillë për shkak të divergjencave brenda Kuvendit të Republikës së Kosovës”.

Ndërkaq, Matoshi thotë se më e rëndësishme është arritja e një konsensusi ndërmjet partive politike parlamentare për dialogun me Serbinë sesa çështja se kush do t’i prijë ekipit në dialog.

“Nuk është shumë e rëndësishme se kush do t’i udhëheqë bisedimet. E rëndësishme është që të ketë një gjithëpërfshirjedhe ne mendojmë se në Ekipin e Unitetit duhet të përfshihet edhe opozita parlamentare”.

Rreth dy muaj më parë, në një debat të organizuar ndërmjet shefave të grupeve parlamentare të Kuvendit të Kosovës dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile, ishte kërkuar që legjislativi të ketë rol shumë më aktiv në procesin e dialogut, si dhe për marrëveshjet e arritura me Serbinë.

Përfaqësimi politik në dialog, deri më tash, ishte në nivelin e kryeministrave, por në dy takimet e fundit, gjatë këtij viti, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, kanë përfaqësuar Kosovën dhe Serbinë nga pozitat e presidentëve.

Përgjimet e reja shpërfaqin planet e PDK-së për Aleksandër Lumezin

Në vitin 2011, kryeprokurori Aleksandër Lumezi, kishte tentuar të bëhej pjesë e Partisë Demokratike të Kosovës. Kjo bëhet e ditur nga përgjimet e papublikuara deri tash, të cilat i ka siguruar Kohavisioni

Adem Grabovci, Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Besim Beqaj dëgjohen teksa përpiqen të sigurojnë një pozitë, për kryeprokurorin që asokohe ishte Kryeprokuror i Prokurorisë së Qarkut në Prishtinë.

Në një moment Kadri Veseli kishte thënë se Leka mund t’i ndihmojë edhe nga pozita ku ishte, për çka kishte mbështetjen e tyre.

Valon Syla: VV-ja është ndarë në dy grupe

Gazetari Valon Syla ka thënë se thyerjet në Vetëvendosje datojnë herët. Sipas tij ato kanë filluar me tërheqjen e Albin Kurti nga pozita e kryetarit të partisë. Syla ka thënë se në Vetëvendosje ka dy grupe, Albin Kurti dhe përkrahësve të tij dhe Visar Ymeri po ashtu me përkrahësit e tij

“Grupet janë, Albin Kurti me themeluesit e vjetër, Sali Zyba, Liburn Aliu, Xhelal Sveçla, Hysen Durmishi, Albulena Haxhiu dhe marksisleninistët, Smajl Kurteshi dhe Sami Kurteshi, të mbështetur nga “ambasadorët” në Shqipëri, Boiken Abazi, Dejona Mihajli dhe Arbër Zaimi” ka thënë Syla, njofton Klan Kosova.

“Grupi tjetër janë ata që nuk pajtohen me në krye Visar Ymerin që është llogaritur njeri i afërt me Kurtin. Ai në fjalimin e fundit zgjedhor tha se Vetëvendosje nuk duhet të jetë parti ku mbizotëron figura dhe mitizimi i liderit. Në mbështetje të Ymerit, janë: Dardan Molliqaj, Shpend Ahmeti, Dardan Sejdiu, Rexhep Selimi që janë grup interesi në komunë”, ka thënë Syla.

Syla ka thënë se ndasitë në Vetëvendosje janë thelluar edhe në zgjedhjet e fundit, ku Albin Kurti ka luajtur rol në emërimin e kandidatëve.

“Thuhet se ka pasur përplasje në mbledhjet e kryesisë, sikur kjo që po mbahet sot dhe dalin thonë se gjithçka ka shkuar në rregull. Vetëvendosje me diskursin e vetë është munduar ta luajë një rol të pasur nga të gjithë të pasurit dhe kur ndodh diskursi si i Aida Dërgutit bëhen se po çuditen”.

“Por Vetëvendosje ka shkaktuar dhunë në parlament. Problemi është se Albin Kurti është në paraburgim dhe kjo ndarja i ka rrëshqit gabimisht Dërgutit. Ajo nuk ka qenë e planifikuar. Plani ka qenë që në zgjedhjet e brendshme të Vetëvendosjes të shfaqen dhe të maten, të shihen pozicionet dhe të ndahen. Vetëvendosjes nuk mund t’ia marrë askush Albin Kurtit. Sot Vetëvendosjes është bankë e mllefit, sepse aty ka lloj-lloj struktura”.

“Albin gjendet në paraburgim dhe gjithëve po ju vjen keq kur ai nuk është në liri të marrin vendime”, ka shtuar Syla ndër të tjera.

Ahmeti: S’ka kurrfarë ndarje në Vetëvendosje

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka dalë nga mbledhja e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje e cila ka filluar rreth orës 14:00

Kryetari Ahmeti tha se po shkon t’i ndez dritat e bredhit të Krishtlindjeve si kryetar i kryeqytetit ndërsa mohoi se ka ndarje në dy taborë në Vetëvendosje.

Ai madje tha se as që duhet t’i bëhet pyetja nëse është për apo kundër liderit të VV-së, Albin Kurti, i cili ditët e fundit u bë temë diskutimi pasi që anëtarja tashmë e dorëhequr Aida Dërguti e ka fyer atë në një komunikim në Viber.

Duke folur për dorëheqjen e ish bashkëpartiakes së tij Ahmeti tha se për këtë duhet pyetur ajo dhe se në mbledhje të Kryesisë ende nuk është marr kurrfarë vendimi.

Ai tha se është një diskutim normal dhe nuk ka asgjë të jashtëzakonshme.

“Mbledhja po zgjat sepse mbledhjet e kryesisë së VV gjithnjë kanë qenë më shumë se katër orë VV i ka mbledhjet e gjata sepse vendimet i marrim mes diskutimeve. Diskutimi është normal, anëtarët e kryesisë dhe deputetet janë duke u shprehur për gjërat që kanë ndodhë, nuk ka asgjë të jashtëzakonshme”.

Kryetari i Prishtinës mohoi kategorikisht se ka ndarje të Lëvizjes Vetëvendosje.

“Jo more s’ka kurrfarë ndarje”, tha Ahmeti.

Me mendje të ftohët dhe zemër të ngrohët

Të nderuar miq të mi në Lëvizjen Vetëvendosje!

Jam shumë i sigurt se atëherë kur ju bashkuat VV-ës nuk e kishit ndërmend se çfarë « preje » do ti merrnit dikujt dhe sa shumë do të përfitonit ju vetë privatisht dhe pikërisht kjo ju dallonte nga anëtarësia e partive tjera…prandaj edhe dallimet, e mospajtimet në VV do të duhej të zgjidhen në një mënyrë tjetër për dallim prej asaj që kemi parë deri më sot në partitë tjera shqiptare.

VV-ja jo vetëm se duket, por është idealiste për dallim prej shkretirës tjetër të verbër pragmatiste, utilitariste, pozitiviste, klienteliste… Ky idealizëm duhet të ekzistoj ani pse ai në politikë duhet të ndihmohet edhe nga pragmatizmi sepse në gjendjen e tij të “pastër” ( 100%) gjithë herë digjet.

Ju që jeni pjesë e VV-ës ( brenda) dini më shumë, por ne që jemi jashtë organizatës besoj se shohim më larg.

Edhe rrugët, e edhe ecja e kanë ritmin e tyre, por më e rëndësishmja besoj unë është të shikohet përpara, sepse koha në të cilën po jetojmë nuk na ka dhënë shumë komoditet për nuancat politike, prandaj përgjegjësia politike dhe atdhetare do të duhej të mbisundonte pasionin e pushtetit dhe interesat e ngushta dhe në këtë betejë të të kundërtave ju dëshiroj të jeni mendje ftohët dhe zemër ngrohët sepse as dhimbjet nga sakrificat e as dogma dhe folklorizmi nuk janë aleatë të mirë.

Unë besoj se tani është koha edhe për një dëshmi të re të guximit, çiltërsisë dhe të vizionit, për një ngjitje të re, për një vetëmohim të ri…

Ju presin shumë angazhime për të konsoliduar VV-ën për betejat e ardhshme politike, prandaj ata më të devotshmit prej jush e dinë edhe më mirë se unë se sa e vështirë ka qenë rruga deri këtu…

Kisha dashur ti përkujtoj të gjithë ata që mund të harrojnë se projekti i VV nuk është as vetëm i kryetarit, e as i cilitdo individi tjetër, e as i kryesisë apo Këshillit të përgjithshëm, e as vetëm e anëtarësisë së VV, por i një numri shumë të madh përkrahësish dhe dashamirësish të cilët kanë qenë dhe do të jenë së bashku me ju në këtë rrugë, pra si Saturni që i ka unazat e veta ashtu ngjajnë edhe partitë politike me përkrahësit e tyre.

Sigurisht, kohë pas kohe do të ketë nevojë për të rishikuar të kaluarën, por për « shkak të pelenave nuk hidhet fëmija » dhe unë besoj shumë se para këtyre zgjedhjeve VV do të gjej forcën e hapjes, forcën e debatit të brendshëm demokratik dhe atdhetarë për të ndërtuar konsensusin për betejat e ardhshme. Këto besoj se do të duhej të ishin preokupimet kryesore të secilit prej jush e jo ushqyerja e disa konspiracioneve dhe animoziteteve, e as lufta në mes llojit sepse kjo dëmton të gjithë, ndërsa përfitimet ose janë të huaja ose të atyre individëve që më së paku i meritojnë.

Debati i brendshëm në struktura do të duhej të hapej e jo të nxitet anëtarësia që të rreshtohet pas dallimit të pa qenë apo fare të pa rëndësishëm, sepse kjo do ti kushtonte VV-ës me humbjen e objektivit dhe vizionit për të ardhmen.

Betejat e derisotme ju kanë kalitur dhe besoj se edhe kjo e tanishmja do të jetë njëra nga të tillat!

Me nderime,
Bejtush Isufi

Opozita e quan lojë dërgimin e Demarkacionit në Kuvend

Qeveria e Kosovës fillimisht duhet t’i bindë deputetët e koalicionit qeverisës për ta votuar Demarkacionin, pastaj të kërkojë ndihmë nga partitë opozitare, mendon Arben Gashi, deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Sipas tij, Qeveria është ajo e cila duhet të gjejë përkrahje që marrëveshja të marrë votat e mjaftueshme për miratim. “Kam përshtypjen se kryeministri Haradinaj ka dërguar marrëveshjen në Kuvend vetëm sa për ta hequr nga rendi i ditës në Qeveri dhe jo më një plan të qartë dhe një ide të qartë se çka do të bëjë me këtë projektligj”, ka thënë Gashi për REL.

Deputeti Gashi, vendimin e Qeverise për ta dërguar në Kuvend marrëveshje të cilën ka thënë se nuk e përkrah as kryeministri, e konsideron lojë. “Zoti Haradinaj ka mundur ta rrëzojë në Qeveri këtë marrëveshje dhe t’ia dërgojë Kuvendit me rekomandim negativ, por mendoj se zoti Haradinaj ka bërë lojë me këtë rast dhe është e pandershme që të veprohet kështu”, tha Gashi.

Ratifikimi i Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, vazhdon të mbetet një prej çështjeve më të diskutuara në skenën politike të Kosovës. Kjo marrëveshje tashmë ndodhet në Kuvendin e Kosovës, por ende nuk dihet se kur do të procedohet në seancë plenare për votim.

Elmi Reçica, deputet i Partisë Demokratike të Kosovës ka thënë për Radion Evropa e Lirë, se ratifikimi i Demarkacionit, mbetet kushti kryesor për liberalizmin e vizave dhe është domosdoshmëri për t’u votuar.

Ai ka hedhur poshtë pohimet se Qeveria me qëllim ka proceduar marrëveshjen në Kuvend për ta dështuar.
“Është e domosdoshme që të vij dhe të renditet në një nga seancat plenare për t’u diskutuar dhe votuar. Unë mendoj se ky është qëllimi dhe nuk e besoj dhe nuk do të duhej të jetë qëndrim që të sillet Demarkacioni këtu në mënyrë që të dështojë”, tha Reçica.

Sipas tij, pritet që pas shqyrtimit në komisionet përkatëse, Marrëveshja për demarkacionit të sillet në seancë plenare. “Ne jemi dhe kemi qenë dhe nuk kemi lëvizur nga ai qëndrim që Demarkacioni të votohet. Ka komunikime të liderëve dhe si partnerë të koalicionit, por edhe me opozitën që të ketë një konsensus, të ketë një marrëveshje që do të sigurohen votat e nevojshme për të kaluar Demarkacioni”, ka thënë Reçica.

Marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi është nënshkruar në gusht të vitit 2015 në Vjenë.
Atë kohë, parti partnere në qeverisje ishin Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës.

Analisti Artan Muhaxhiri, mendon se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi është shndërruar në një paradoks. “Kjo që po ndodh është një paradoks sepse përkrahja apo stopimi i një marrëveshjeje zakonisht bëhet në nivel të Qeverisë dhe edhe synimet për ta ndryshuar atë duhet të bëhen shumë me herët deri sa të vije punë në Kuvend. Kryeministri Haradinaj është një pozicion shumë të vështirë sepse ka presione të mëdha si në Kosovë, po edhe nga partnerët tanë ndërkombëtarë që ta kalojë Demarkacionin, derisa qëndrimet e tij kanë qenë të ashpra në kundërshtim të tij”, tha Muhaxhiri.

Në praninë e ndërkombëtareve, Prishtina dhe Podgorica kanë nënshkruan Marrëveshjen për demarkacionin. Kjo Marrëveshje ishte ratifikuar nga Kuvendi i Malit të Zi, por jo edhe nga ai i Kosovës.
Në Prishtinë, ka pikëpamje të ndryshme rreth kësaj Marrëveshjeje, e cila më zëshëm është kundërshtuar nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, përkatësisht partia e kryeministrit aktual të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Bashkimi Evropian u ka bërë të qartë institucioneve të Kosovës se ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi mbetet kusht për procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Thaçi: Evropa s’po mund të flasë njëzëri për Kosovën e vogël, e lëre më për Rusinë

Në pjesën e dytë të intervistës së tij për magazinën e njohur franceze “Politique internationale”, presidenti Thaçi ka folur edhe pesë vendet e BE-së që nuk e njohin shtetin e Kosovës, për ndërmjetësimin e BE-së në dialogun e Kosovës me Serbinë, për ndikimin që Franca mund të ketë dhe ndikimin që Turqia ka tani në Ballkanin Perëndimor, etj

Në këtë pjesë, presidenti Thaçi flet edhe për bashkëpunimin me Britaninë e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por edhe me vendet e Lindjes dhe Gjirit. Ndërsa, në pjesën e fundit flet edhe për luftën e përbashkët kundër terrorizmit.

Politique internationale: A e dini pse pesë vendet evropiane, Spanja, Rumania, Sllovakia, Greqia e Qipro refuzojnë të njohin pavarësinë e Kosovës?

Hashim Thaçi: Secili prej këtyre vendeve ka arsyet e veta. Ato nuk lidhen drejtpërdrejt me situatën tonë, por ato janë vendime sovrane mbi të cilat nuk kemi ndikim. Vetëm mund t’i përkujtojmë këto qeveri të ndryshme se kemi bërë përparim të madh. Megjithatë, vura re se të gjithë e pranojnë pasaportën tonë dhe dokumente të tjera zyrtare. Spanja nuk e njeh Kosovën për shkak të Katalonjës, por, ashtu siç kisha rastin t’u them politikanëve spanjollë, Kosova nuk është Katalonia dhe Spanja nuk është Serbia e Millosheviqit. Qipro gjithashtu ka një problem të brendshëm që nuk lidhet me Kosovën dhe besoj se Greqia, megjithëse është shumë miqësore me ne, nuk pranon pjesëmarrjen e ishullit. Sa i përket Rumanisë dhe Sllovakisë, ata ishin në shkallë të ndryshme në prag të njohjes së Kosovës, por situata e tyre politike është bërë më komplekse dhe kaloi momenti.

Ekspertët thonë se të dy vendet kanë frikë nga një for më e shkëputjes së pakicës së tyre hungareze. Nga ana ime, mund të përsëris, edhe një herë, se Kosova njihet si një republikë sovrane bazuar në planin e propozuar nga një i dërguar i posaçëm i Kombeve të Bashkuara dhe të pranuara nga demokracitë kryesore perëndimore. Rruga jonë është sui generis dhe nuk ka të bëjë asgjë me Kataloninë, Qipron apo ndonjë vend tjetër.

Politique internationale: A shpresoni t’i bindni ata për të ndryshuar pozicionin?

Hashim Thaçi: Unë mendoj se Bashkimi Evropian duhet të miratojë një qasje të unifikuar politike për Kosovën. Si mund të shpresojë Evropa të flasë me një zë për çështje më të rëndësishme si Rusia apo Siria, nëse nuk mund të bien dakord për Kosovën e vogël.

Politique internationale: Cilin rol mund të luaj Bashkimi Evropian për të përmirësuar marrëdhëniet tuaja me Serbinë? Ashton ishte shumë e përfshirë në këtë proces. Zonja Mogherini, e cila ka pasur sukses, ka të njëjtin vullnet?

Hashim Thaçi: Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara luajnë një rol vendimtar në lehtësimin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ashton ishte përfshirë personalisht. Kjo na ndihmoi të arrijmë marrëveshjen historike të Brukselit më 19 prill 2013. Tani duhet të ecim përpara për të miratuar paketën përfundimtare për marrëveshjet e pajtimit dhe normalizimit. Unë shpresoj se diplomacia e Brukselit do të vazhdojë në këtë mënyrë. Kosova dhe Serbia dëshirojnë të bëhen anëtarë të Bashkimit Evropian, që do të thotë se Bashkimi ka mjetet për të ushtruar presion mbi ne nëse dëshiron.

Politique internationale: Çfarë prisni nga pala serbe për të normalizuar përgjithmonë marrëdhëniet dypalëshe? Cilat përparime të reja janë të mundshme?

Hashim Thaçi: Dy delegacionet tona dhe BE gjithashtu, e dinë saktësisht se për çka po flasin. Marrëveshja e parë e arritur në Bruksel kishte të bënte me tërheqjen serbe të institucioneve paralele të ngritura në Kosovë dhe angazhimin e Beogradit për të mos ndërhyrë në rendin kushtetues të vendit tim. Marrëveshja e dytë duhet të jetë rreth njohjes së realitetit të plotë të pavarësisë së Kosovës dhe fillimit të procesit të pajtimit mes dy popujve tanë. Ne i detyrohemi fëmijëve tanë dhe personalisht nuk do të ndalojë kurrë së kërkuari një marrëveshje përfundimtare të paqes.

Politique internationale: Le të flasim pak për Bashkimin Evropian. Çfarë ju frymëzon Brexit? Çfarë pasojash mund të ketë për Kosovën?

Hashim Thaçi: Mbretëria e Bashkuar ka qenë një partner shumë i fortë për Kosovën. Ajo e mbështeti fuqimisht çlirimin dhe pavarësinë tonë dhe argumentoi me forcë për zgjerimin e Bashkimit Evropian. Ne vetëm mund të pendohemi për vendimin e popullit britanik, por e respektojmë atë. Ajo që është e sigurt është se Londra do të mbajë angazhimin e saj në rajon dhe pritet të mbajë, në verën e vitit 2018, samitin e ardhshëm të Ballkanit Perëndimor si pjesë e procesit të Berlinit. Kjo është një shenjë e rëndësishme e vazhdimësisë së angazhimit të saj, por jemi të vetëdijshëm se Brexit do të zvogëlojë diferencën për negociatat në Bruksel me Ballkanin Perëndimor dhe do të ngadalësojë procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian. Kështu që nuk shoh ndonjë vend ballkanik që do të bashkohet me BE-në përpara Brexit, do të thotë nevojiten ende disa vite.

Politique internationale: Shumë mendojnë që zgjedhja në Francë e Emaunel Macron është një përforcim për integrimet evropiane. Kjo zgjedhje a mund të japë një shtytje të re?

Hashim Thaçi: Unë e përgëzoj presidentin Macron për këtë fitore të madhe. Ai ka treguar se në këto kohë të përhapjes së urrejtjes në disa qarqe politike evropiane, është e mundur të fitohet pushteti pa u mbytur në nacionalizëm dhe ksenofobi. Ne shpresojmë të kemi një dialog aktiv me Parisin. Për ta forcuar edhe me tutje bashkëpunimin bilateral, lidhjet ekonomike dhe investimet, po ashtu për të bashkëpunuar edhe në fushën diplomatike multilaterale, pasi që Franca është një aktor i fuqishëm i Unionit Evropian dhe i Kombeve të Bashkuara. Jemi gjithashtu të kënaqur që jemi mirëpritur në Organizatën Ndërkombëtare të Frankofonisë. Në fillim të verës, Kosova ka fituar edhe dy medalje të arta ne kuadër të lojërave të Frankofonisë. Pra, ne mbështesim aktivisht bashkëpunimin e ngushtë me Parisin, duke përshkruar politikën, ekonominë dhe kulturën.

Politique internationale: Sjellja e tanishme e presidentit turk, i cili duket se e heq Turqinë definitivisht nga Bashkimi Evropian, përbën një pengesë për perspektivat tuaja të pranimit duke pasur parasysh ndikimin historik, ekonomik dhe fetar të Turqisë në vendin tuaj?

Hashim Thaçi: Marrëdhëniet mes Turqisë dhe BE-së janë marrëdhënie mes tyre dhe nuk më takon që të komentoj ketë situatë aktuale. Mundem vetëm të them që Turqia ka shprehur dëshirat e saja me dekada që të integrohet në BE dhe ne shpresojmë se Turqia dhe BE do të gjejnë rastin politik për të zhvilluar marrëdhëniet dhe bashkëpunimin e tyre për një të ardhme më të mirë. Kur themi për ndikimin e Ankarasë në Ballkanin Perëndimor është një lidhje natyrale e bazuar në rrethanat historike që një pjesë e qytetarëve të Ballkanit, por edhe të Kosovës kanë lidhje me Turqinë. Shtetet e Ballkanit Perëndimor kanë qenë pjesë e Turqisë osmane për 5 shekuj me radhë, kurse sot Turqia është një investues i rëndësishëm në rajon. Për çfarë arsye ne duhet të mbajmë krahun e njërës apo tjetrës palë? Unë refuzoj nëse Kosova obligohet të bëjë një zgjedhje të tillë.

Politique internationale: A mund të na thoni diçka më tepër për lidhjet tuaja me Turqinë? Dhe çfarë lidhje keni me vendet e Lindjes dhe Gjirit?

Hashim Thaçi: Turqia është një partner strategjik i Kosovës për lidhjet ekonomike, politike dhe diplomatike. Turqia ka përkrahur kandidaturën tonë në të gjitha organizmat internacional dhe ka ndihmuar në njohjen e pavarësisë së Kosovës nga disa vende. Përkrah Uashingtonit, Berlinit, Parisit, Londrës dhe Romës, Ankaraja ka qenë njëra nga promotorët e pavarësisë sonë. Ndërkaq, ndërmarrjet turke marrin një pjesë të mirë nga investimet e huaja direkte të cilat janë realizuar tek ne. Vitin e kaluar ne kemi dënuar tentativën e puçit ushtarak kundër presidentit Erdogan dhe vdekjen e civilëve të provokuar nga ky puç. Sot, ne jemi tejet të vetëdijshëm që në interesat nacionale të Kosovës t’i shikojmë partnerët nga Uashingtoni në Bruksel, nga Parisi në Ottava, nga Ankara në Oslo, që flasin me një zë nga Aleanca Atlantike duke u përshtatur në një pozicion të unifikuar kundër rreziqeve ndaj familjes euroatlantike.

Po ashtu, me vendet e Lindjes së afërt, ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me të gjitha Qeveritë e Këshillit për Bashkëpunim të Gjirit. Ne e dimë po ashtu që ne jetojmë në një botë shumëpalëshe dhe jemi gjithmonë të motivuar për zhvillimin e kontakteve me investitorët e mundshëm në këtë regjion. Kosova është një republikë e vogël, por jemi dëshmitarë direkt të një historie të politikës globale të ditëve të sotme kur anëtarët e Aleancës Atlantike janë të unifikuar dhe kur aksionet e tyre mbështeten nga shtetet prej Japonisë deri tek shtetet e Gjirit, intervenimi i tyre ka gjasa të mira për të qenë i suksesshëm. Dhe do të shtoja se jetët është e mundur të shpëtohen, sikurse ka ndodhur tek ne në vitin 1999. Fatkeqësisht, uniteti i parë mes disa anëtarëve kryesorë të Aleancës siç ishte krijuar pas rënies së murit të Berlinit, kohëve të fundit ka filluar të dëmtohet nga shkaktarët e radikalizmit dhe nacionalizimit…

Politique internationale: Vendi juaj ka treguar gjithmonë një lidhje të fortë me Shtetet e Bashkuara, për arsye të angazhimit të tyre përkrah jush në realizimin e pavarësisë suaj. A jeni të shqetësuar kur presidenti Trump merr një distancë në raport me Evropën?

Hashim Thaçi: Qeveria amerikane është shumë aktive në favor të Ballkanit Perëndimor. Ju keni mundur ta shihni muajve të fundit se si kanë ndihmuar Maqedoninë dhe Shqipërinë për të zgjedhur problemet e tyre dhe për të përshpejtuar hapat e reformave. Para pak kohe, unë kam takuar zëvendëspresidentin Pence duke e bindur se vetëm angazhimi i Uashingtonit mund të garantojë progresin, stabilitetin dhe integrimin e Ballkanit. Duke parë që vetë anëtarët e Unionit Evropian nuk flasin gjithnjë me një zë në rastin e Kosovës, angazhimi amerikan për kosovarët ka një rendësi jetike, të pazëvendësueshme edhe pse Brukseli është një ndihmues kyç. Gjithsesi kontaktet dhe shkëmbimet tona me Senatin, Dhomën e Përfaqësuesve, Departamentin e Shtetit dhe Shtëpinë e Bardhë me bëjnë optimist për një angazhim të vazhdueshëm amerikan në Ballkanin Perëndimor. Ka vetëm disa javë që Kosova ka pranuar një donacion prej 50 milionë dollarëve përmes programit zhvillimor të Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit për të investuar në Energjinë e Ripërtërirë. Kjo është një provë se njoftimet kinse SHBA-ja do të largohet nga rajoni janë të pa matura.

Politique internationale: Mali i Zi tanimë është anëtarësuar në NATO, a keni ju një motiv për të shpresuar në një anëtarësim tuajin?

Hashim Thaçi: Është e vërtetë që anëtarësimi i Mali të Zi në NATO është një ndër lajmet më të mira për ne këtë vit. Kosova ndanë dy kufij me dy shtete tanimë anëtare të NATO-s që janë Shqipëria dhe Mali i Zi. Po ashtu ne jemi shumë të interesuar që t’i bashkohemi NATO-s. Neve na kanë mbetur edhe disa etapa deri tek anëtarësimi, duke filluar nga transformimi i forcës sonë modeste të sigurisë në një forcë ushtarake shumetnike. Ne po ashtu duhet të punojmë me partnerët tanë për të hyrë në programin e Partneritetit për Paqe dhe për ta parapërgatitur Kosovën që të bëhet anëtare e Aleancës Atlantike. Është po ashtu obligim i familjes atlantike që të ndihmojnë në të ardhmen tonë, pasi që me këtë familje ne ndajmë ideale të njëjta dhe do të sjellë siguri për fëmijët tanë. Ne nuk duhet të lejojmë që historia të përsëritet në këtë pjesë të botës. Përfundimi i zgjerimit të NATO-s në Ballkanin Perëndimor është siguria më e mirë kundër kthimit të dëshirave të vjetra.

Politique internationale: Cila është gjendja e marrëdhënieve tuaja me Rusinë? A është duke ndërhyrë në Ballkan? Nëse po, si?

Hashim Thaçi: Rusia është duke ndërhyrë gjithnjë e më shumë në krejt zonën. Ka katër apo pesë vite që ekstremizmi religjioz është bërë rreziku më i madh regjional, por është e qartë që sot qeveria ruse tenton ta destabilizojë Ballkanin. Armët e propagandës ruse si Russia Today dhe Sputnik transmetojnë pandërprerë lajme kundër NATO-s dhe kundër Unionit Evropian. Nga ana tjetër, disa organizata joqeveritare luajnë një rol shumë negativ në Serbi, por edhe tek popullata serbe në Bosnje dhe në Mal të Zi dhe po ashtu në disa komuna në Kosovë. Atentati në tentativë kundër kryeministrit të Malit të Zi nga persona të dyshuar si pjesëtarë të shërbimit sekret rus, tregojnë po ashtu që ne duhet t’i bëjmë ballë një agjende destabilizuese. Më vjen keq që nuk kemi mundur ende ta zhvillojmë një metodë apo mjete adekuate për t’i rezistuar këtij tipi të luftës asimetrike, propagandës, lajmeve të rreme dhe financimit të grupeve ekstremiste që janë zhvilluar vërtet në një armë të luftës ideologjike.

Politique internationale: Gjatë luftës, UÇK-ja bëri gjithçka për të parandaluar që fundamentalistët nga Lindja e Mesme të hyjnë në radhët e saj. Sot me rënien e “Shtetit Islamik”, a keni frikë kthimin e xhihadistëve në territorin tuaj. Ka treqind luftëtarë kosovarë në “Shtetin Islamik”, ose gjashtëqind individë me origjinë nga Kosova dhe Bosnja, sipas King’s College London.

Hashim Thaçi: Numri i vullnetarëve kosovarë që kanë shkuar t’i bashkëngjiten luftërave në Siri dhe Irak është reduktuar në masë të madhe në këto dy vitet e fundit. Institucionet tona të sigurisë theksojnë se kanë mbetur vetëm disa dhjetëra ekstremistë që kanë qëndruar në radhët e “Shtetit Islamik”. Dëshiroj të jem shumë i qartë në atë se Kosova është pjesëtare e koalicionit kundër “Shtetit Islamik”. Në raport me popullsinë e saj myslimane, Kosova ka më pak ekstremistë sesa Franca, Belgjika, Britania e Madhe dhe shumica e vendeve të Unionit Evropian. Të dhënat e Interpolit tregojnë që vendbanimet apo komunat tona janë më të sigurta se disa qytet evropiane.

Fatkeqësisht këto informacione për Kosovën janë pak ose fare të njohura dhe shumica e gazetarëve preferojnë të besojnë apo pretendojnë që shumë shpejtë do të këtë rrezik në Ballkan. Është e vërtetë se ne kemi parë rritjen e formave të ekstremizmit në shoqërinë tonë, por ne kemi bërë atë që duhej bërë duke përdorur ligjin, duke adoptuar masa dhe duke investuar në tolerancë dhe dialog ndërfetar. Ne po ashtu kemi ndaluar dhjetëra persona të hetuar për marrëdhënie me “Shtetin Islamik” duke përfshirë edhe disa imamë të cilët kanë përhapur propagandën e tyre përmes rrjeteve sociale dhe Youtube. Qeveritë amerikane dhe evropiane kanë përshëndetur vendin tim për këtë sukses në këtë fushë dhe po ashtu shërbimin tonë sekret për bashkëpunimin me kolegët e tyre perëndimorë. Natyrisht që ne duhet të rrimë vigjilent dhe punojmë edhe më shumë sidomos me të rinjtë dhe profesionistët që përfundimisht pozicioni i islamit radikal të mos ta dëmtojë Republikën tonë laike.

Politique internationale: A do të keni së shpejti një ushtri dhe jo forcë aktuale të sigurisë prej 4,000 personash – siç thoni?

Hashim Thaçi: Ne e kemi përmendur: Kosova do të ketë një forcë të vogël ushtarake mbrojtëse. Tre arsye kryesore na çojnë në këtë: së pari, një pjesë e madhe e popullsisë së vendit beson se Kosova duhet të marrë diçka përsipër për mbrojtjen dhe lirinë e saj. E dyta, siç edhe ju thashë më herët, ne shpresojmë të anëtarësohemi ne Aleancën Veriatlantike, duke pasur një ushtri modeste, por cilësore dhe funksionale, e cila është edhe parakusht për anëtarësim. E treta, Kosova ka përjetuar një gjenocid ne më pak se 20 vitet e kaluara dhe ne nuk do të lejojmë më kurrë që dikush të kërcënojë fëmijët tanë. Ballkani është i qetë tani për tani. Të gjitha shtetet e Ballkanit kanë një demokraci dhe një orientim nga Unioni Evropian, por që kohërat mund të ndryshojnë dhe ne duhet të përgatitemi t’i bëjmë ballë çfarëdo lloj rreziku të mundshëm në të ardhmen. Disa opsione janë në dispozicion për ne dhe ne do të punojmë me të gjitha shtresat e shoqërisë sonë, si dhe me partnerët tanë të Aleancës për të siguruar që plani ynë për sigurinë kombëtare do të çojë në krijimin e një force mbrojtëse.