Vladimir Putin dhe Rexhep Tayyip Erdogan – miq të vërtetë?

Turqia është anëtare e NATO-s. Që megjithë këtë ajo blen armë ruse, kjo është më se e pazakontë. A po përvijohet një miqësi e re midis Ankarasë dhe Moskës

Të dy e ndiejnë veten se i kanë trajtuar në mënyrë të padrejtë. Me të dy Perëndimi sillet rregullisht ftohtë. Të dyve u pëlqen që të paraqiten si burra të fortë dhe në publik e quajnë veten “miq”. Ata kanë shumë të përbashkëta, Presidenti i Rusisë dhe i Turqisë.

Javët e fundit u shtuan shenjat, se Vladimir Putini dhe Rexhep Tayyip Erdogani mund të lidhin një partneritet: tregtia e tyre bilaterale po rritet, ushtarakët dhe shërbimet e tyre të fshehta bashkëpunojnë në Siri. Njëkohësisht ata zhvillojnë luftën e vet përkatëse diplomatike me BE dhe me SHBA: Uashingtoni dhe Ankaraja nuk i japin viza palës tjetër. Turqia burgos gazetarë gjermanë dhe veprimtarë të të drejtave të njeriut dhe injoron si protestat nga Berlini, ashtu edhe të drejtën në fuqi. Ushtarë të mbështetur nga Moska luftojnë në Lindje të Ukrainës. Kremlini as nuk pranon të flasë për aneksimin, por kërkon heqjen e sanksioneve perëndimore.

Armiku i armikut tim është miku im?

Meqenëse Putini dhe Erdogani kanë – për t’u shprehur në mënyrë të sjellshme – probleme me Perëndimin dhe me të drejtën ndërkombëtare, çfarë mund të ishte më afër mendsh, se lidhja e një aleance të përbashkët? Për t’ua treguar tamam vendin partnerëve të NATO-s, që bëjnë si të ditur, Erdogani madje vendosi të blejë sistem antiraketor rus – megjithë protestat e Uashingtonit dhe të Brukselit.
Por çfarë i solli Erdoganit zemërimi i manifestuar publikisht, revoltimi i ekspozuar kundër Perëndimit ose miqësia e supozuar me Rusinë? Asgjë. Politikanët e politikës së jashtme, qoftë në Berlin, qoftë në Uashington tregohen të paimpresionuar nga kërcënimet e Erdoganit se në njëfarë mënyrë ai mund të kalojë në anën tjetër, me marrëdhënie më të mira me Rusinë. Ata besojnë se Erdogani do të qetësohet herët a vonë dhe do t’i vërë interesat e vendit mbi egon e tij.

Sepse, edhe sikur marrëdhëniet me Rusinë të bëhen edhe më të ngushta: ekonomikisht, Turqia nuk mund të fitojë në Moskë as një të dhjetën e asaj që mund të humbasë në Perëndim. Bursa i ndëshkoi menjëherë ashpër manovrat e kthesës në politikën e jashtme të Erdoganit. Rritja ekonomike turke ka kohë që financohet duke shtypur para të reja. Që kur shumë turistë perëndimorë i rrinë larg Turqisë, në pazarin e famshëm të Stambollit mbyllet një stendë pas tjetrës. Një pamje e ngjashme në Moskë. Edhe nëse ekonomia gjermane po investon atje sërish më fort: tregtia bilaterale është tepër larg nivelit të 2014-ës. Sanksionet kanë efekt.

Koha punon për Perëndimin

Në mundjen me Rusinë dhe Turqinë, koha është në anën e Perëndimit. Sepse edhe kaq i ngushtë nuk është partneriteti midis Rusisë dhe Turqisë. Përkundrazi. Moska është e zhgënjyer, sepse gjatë vizitës së tij në Kiev, Erdogani e quajti Krimenë pjesë të Ukrainës. E sigurtë është: sistemin antiraketor rus Erdogani tani e porositi, por deri tani ka paguar vetëm një pagesë paraprake. Kjo marrëveshje mund të përfundojë edhe pa sukses.

Sepse Presidenti turk e shtrëngon edhe më tej grushtin në xhep, që Rusia ndalon edhe më tej importin e domateve turke dhe të produkteve të tjera. Interesa të kundërta të dyja palët ndjekin edhe në Siri: Moska mbështet Presidentin Assad, Ankaraja kërkon ta rrëzojë. Dikur, Assadi dhe Erdogani qenë miqtë më të mirë, madje i kalonin bashkë edhe pushimet me familjet e tyre. Por që atëherë ka kaluar shumë kohë. Siç venë punët me miqësitë politike.

Dosja e zezë e Facebook-ut, “Frankenshtajnit” që ka dalë nga kontrolli

Nga Isabelle Hanne

Liberation

Nuk është më një risi që prej vitit 2004 Facebook, formaton, ndikon dhe kntrollon jetët tona. Pushteti i tij i jashtëzakonshëm u pa sidomos gjatë zgjedhjeve të fundit në SHBA dhe zgjedhjes së Trump-it president. Që prej nëntorit të kaluar një pyetje vazhdon të torturojë jo vetëm politikën amerikane, por mbarë rruzullin: A ndikuan shërbimet sekrete ruse në zgjedhje e presidentit të Amerikës?

Por, kjo dilemë që tashmë është bërë objekt hetimi, ka ngritur njëkohësisht edhe të tjera: Sa transparent është rrijeti social që e ka pranuar censurën në Kinë, por që nuk do t’i nënshtrohet rregullave në perëndim? Sa njohim ne për algoritmet dhe qëllimet e tij? A ka ai si synim shërbimin ndaj përdoruesve, apo thjeshtë dhe me çdo çmim pasurimin e aksionerëve të vet? A funksionon ai, me ndikimin që ka mbi jetën e njerzve, si një qeveri botërore? Nëse është kështu a duhet të ketë një kundër pushtet kontrollues?

Të gjitha këto pyetje e kanë bërë Neë York Times t’a krahasojë me Frankeshtajnin ndërsa britaniken Gardian të kërkojë shtetëzimin e tij.

Këto janë pikpyetjet që ngrihen mbi anën e errët të kësaj superfuqie që për vitin 2016 pati një fitim neto prej 10, 2 miliardë USD, duke u rritur 177% në krahasim me një vit më parë.

Facebook, profili i të dyshuarit

Në zgjedhjet e përgjithshme të qershorit në Britani, një seri reklamash me temat e dashura për konservatorët u shpërndanë në disa zona kyç elektorale nga llogari fallco. Një muaj para se të ndodhte kjo, gjatë zgjedhjeve presidenciale të majit në Francë, vetë Facebook njoftoi se kishte mbyllur 30 mijë adresa fallco. Po të njëjtën gjë njoftuan drejtuesit e rrjetit social edhe para zgjedhjeve të dy javëve më parë në Gjermani, ku u mbyllën disa dhjetra mijë llogari.

Pasi, për shumë kohë me radhë e ka mohur ndikimin e kompanisë së tij në fushatat elektorale, Mark Zuckerberg ka filluar ta ngrejë pak perden e errët që mbulon rrjetin.

Miliarderi deklaroi në fillim të shtatorit se Faceboku kishte shitur pa e ditur gjatë fushatës elektorale në ShBA më shumë se 100 mijë USD hapsira reklamash që vinin prej 400 llogarive fallco të një fabrike gënjeshtrash me vendodhje në qytetin e dytë të Rusisë, në Shën Petërburg.

Këto 3000 reklama që u shpërndanë gjatë fushatës amerikane dhe që falsin nga çështjet e emigracionit deri tek ato të armëmbajtjes, i kanë kaluar tashmë kongresit të ShBA për shqyrtim. Senati dhe parlamenti do t’i marrin ato në shqyrtim në komisionin e sigurisë që po heton lidhur me ndërhyrjet ruse në fushatën amerikane.

“Ne po studiojmë grupimet ruse dhe ato nga vende të tjera të ish Bashkimit Sovjetik, për të kuptuar mënyrën se si ata i kanë përdorur mjetet tona” tha Zuckerbergu i cili do të dëshmojë përpara senatit në 1 nëntor.

“Eshtë një çmenduri”

Një ditë pas zgjedhjes së Donald Trump, President, Zucerberg, nën presionin e kampit demokrat deklaroi se ishte një çmenduri të mendoje se Faceboku ka ndikuar në këtë rrezultat. Sipas një zbulimi të fundit të ëashington Post, që Lapsi.al e ka lexuar, 10 ditë pas zgjedhjeve në amerikëObama e ka thirrur bosin e facebookut për këtë shqetësim. Ai sërish e ka quajtur atë qeshrak.

Por vetëm dy javë më parë Zuckerbergu ka shkruar në Faceboook: “Ishte e pafalshme ta nënleftësoje këtë dhe më vjen keq. Ishte një shështje shumë e rëndësishme që nuk mund të mos përfillej”.

Por pavarësisht ndjesës, bosi i Facebook ka theksuar se ndërhyrjet nga jashtë ishin minimale në raport me mundësinë që kanë pasur kandidatët për të promovuar idetë e fushatës së tyre. Ai ka theksuar se ata kanë shpenzuar miliona dollarë, ose disa mijra herë më shumë reklamë online sesa shumat e ardhura nga Rusia. Por ai ka premtuar njëkohësisht marrjen e masave që fenomene të tilla të parandalohen.

Por vetë Zucerbergu që ka mbajtur disa herë qëndrime personale kundër Trump-it thotë: “Trump pretendon se Facebookun e ka kundër. Liberalët thonë se ne kemi ndihmuar atë. Kjo është fakt të drejtosh një platformë ku gjendet të gjitha idetë”.

Po në fakt Facebook mund të jetë një platformë pluraliste, por futja e reklamave me pagesë, pesë vite më parë, e ka transformuar atë. Ai është tani aktori i dytë në treg pas Google.

Akuzat

Kritikët thonë se rrjeti social nuk është i prirur për të bërë aq sa duhet për të luftuar kundër kësaj tip propagande, sepse modeli i tij ekonomik është i bazuar mbi këtë reklamë me çmime të ulta që bëhet pa ndihmën e ndërmjetësve dhe të agjentëve të reklamave. Facebooku i shet atyre një reklqamë të panjohur deri më sot, që targeton, vendndodhjen, gjërat që preferojnë, grupimet të cilave i përkasin, shpenzimet e zakonshme, qefet, preferencat politike etj. Pra e thënë më thjeshtë nga Lapsi.al: Nëse ti je një shqiptar në Berat dhe do të udhëtosh tek të afërmit e tu në Itali, në të njëjtën faqe, ti shikon një reklamë krejtësisht të ndryshme nga një shqiptar i Amerikës që është regjistruar në një grupim gjuetarësh.

Rjeti social me 2 miliardë njerëz që e hapin së paku një herë në muaj ka një pushtet të pamatshëm reklamimi. Ai ofron edhe një sherbim tjetër. Paguesi i reklamës është në gjendje ta shikojë dhe ta masë se sa vetë e kanë parë postimin e tij çka lejon që të dish në kohë reale se çfarë efekti ka pasur reklama jote.

Hakerat rusë nuk e kanë hakuar Facebookun. Ata thjeshtë e kanë përdorur atë me efikasitet maksimal. Mediat amerikane një pjesë të të cilave Lapsi i ka shfletuar kanë nxjerrë tashmë një pjesë të mesazheve të sponsorizuara nga rusët. Ato Janë inteligjente. Ato nuk bëjnë thirrje brutalisht për të votuar Trump-in. Ato mjaftohen të vënë në dukje problemet dhe tensionet e shoqërisë amerikane, dhe janë shpërndarë kryesisht në shtetet ku rrezultati ishte në fije të perit.

Gazeta ëashington Post ka arritur të zbulojë mesazhe kundër emigrantëve dhe kundër muslimanëve të sponsorizuara nga Rusët. Qëllimi i tyre ishte të “mbillnin kaos” ka thënë senatori demokrat amerikan Mark Varner, zv/kryetar i komisionit të sigurisë.

Nga uzinat e gënjeshtrave të Shën Petërburgut deri tek zgjedhësit amerikanë duket një rrugë e largët. Por ashtu sikurse e thotë edhe sllogani: “Facebook, afron botën”.

Tashmë provat ekzistojnë se Rusët janë hedhur me kokë dhe me gëzim në zemër për të ndikuar përmes Facebokkut në fushatën presidenciale amerikane. Llogari fallco, publicitet i targetuar deri në detaje, ata kanë përdorur në mënyrë inteligjente të gjitha mundësitë që të jepë rrjeti social (shiko në pjesën e Parë të dosiesë/shkrimi poshtë).

Masa dhe pesha me të cilën Kremlini ka ndikuar në zgjedhjen e Trump mbetet akoma të zbulohet dhe është në hetim e sipër, por amerikanët kanë arritur të zbulojnë se ku gjendet “fabrika e lajmeve të reme” prej ku dirigjohej manipulimi i I facebookut kundër kandidates Hillari Klinton. Nga periferitë e Shën Petërburgut disa qendra “Kiber- ushtare” punonin gjatë gjithë kohës përmes llogarish fallco për të mbështetur politikën e Kremlinit dhe për të denigruar armiqtë e Rusisë. Edhe përpara se të fillonte fushata presidenciale në amerikë, mediat Ruse kishin raportuar për këtë fabrikë të prodhimit të lajmeve të rreme.

Një investigim i gazetës të pavarur “Novaia Gazeta” pati zbuluar një lidhje mes biznesmenit nga Shën Peterburgu Evgeny Prigogine dhe fabrikës së “trolls”. Ky afarist i mbiquajtur ndryshe edhe kuzhinjeri i Putinit (shiko foton Prigogine majtas) që njihet për lidhjet e tij të afërta me kremlinin është një nga aksionerët kryesorë të fabrikës së gënjeshtrave. Kompania e Prigoginit që njihet si një nga emrat më të mëdhenj të kuzhinës së Rusi, ka fituar shumë tendera shtetërorë, ka organizuar të gjithë ceremoninë e zgjedhjes president të Putinit, madje ai vetë i ka shërbyer shefave të shteteve kur ata takoheshin në Moskë dhe Shën Petërburg më liderin rus.

Të gjitha këto zëra kremlini k aka mohuar kategorikisht. “Ne nuk kemi asnjë lidhje me këtë, ne s’kemi dëgjuar për këtë gjë, dhe s’duam që emri ynë të lidhet me këtë histori Facebook-u ka thënë zëdhënësi i presidencës ruse Dimitri Peskov. Por eksperti i pavarur dhe specialist i kibernetikës Andrei Soldatov, në një intervistë që i ka dhënë gazetës Libaration dhe që Lapsi.al e ka lexuar, pohon krejt të kundërtën. “Gjithçka vendoset në Kremlin” pohon aid he vazhdon: “Ka një ndryshim me periudhën sovjetike, atëherë ishin njerëz të ndryshëm që merreshin me çështjet e brendëeshme dhe të tjera që mbulonin ato të jashtme. Ndërsa tani është një rreth i ngushtë njerzish në Kremlin që merret me të dyja”.

Por Soldatov nuk i jep shumë rëndësi teorisë së ndërhyrjes në zgjedhjet e ShBA. “Shumat e harxhuara në para janë shumë pak (rreth 100 mijë dollar ka pohuar shefi i Facebook, Mark Zucerberg). Kremlini ka vendosur shumë vonë të ndërhyjë në zgjedhjet amerikane. Kjo ndodhi pas shpërthimit të skandalit Panama Papers ku dolën dokumenta për pasurinë maramendëse të Putinin. Vetëm pas kësaj, presidenti Rus vendosi të hakmerret dhe në fakt u bazua në të dhënat e “spiunëve” të Facebookut që për hir të së vërtetës Rusia i mblidhte që prej vitit 2015”. Pra sipas tij këtu kemi të bëjmë me një lëvizje taktike jo strategjike. Por Soldatov shton: “Kjo nuk përjashton fakin se që prej tre vitesh ka pasur njerëz qëpaguheshin për të ndërhyrë në rrjetet sociale të Amerikës, Anglisë dhe Francës”./Liberation/ Lapsi.al

Besimi i Perandorisë Osmane tek shqiptarët dëshmohet edhe me dokumente

Jusuf Osmani, profesor në degën e Arkivave në Universitetin e Prishtinës, ka thënë se në Perandorinë Osmane kishte shqiptarë që shërbenin në të gjitha pjesët e administratës

Prof. Osmani ka qenë pjesë e simpoziumit të organizuar në qytetin e Bursës në Turqi. Simpoziumi me temë “Emigrimi nga Kosova drejt Bursës”, është organizuar nga Shoqata e Emigrantëve nga Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova në këtë qytet, (MAKDER).

Në një intervistë për AA, Osmani ka thënë se shqiptarët dhe turqit kanë qenë gjithmonë dy popuj të afërt me njëri-tjetrin.

Ai ka thënë se ka 52 libra të botuar dhe shton se ka libra edhe me tema të rëndësishme, si masakra e serbëve gjatë viteve 1998-1999, si dhe emigrimi i shqiptarëve nga Kosova drejt Turqisë.

Duke vënë në dukje se emigrimi i shqiptarëve drejt Turqisë ka nisur në vitin 1878, pas kongresit të Berlinit, Osmani ka vënë në dukje se pas hyrjes së forcave serbe në 713 fshatrat e rajonit të Nish-it, shqiptarët atje kanë nisur të emigrojnë drejt Kosovës dhe se një pjesë e tyre kanë shkuar edhe drejt Turqisë.

Ai ka vënë në dukje se Serbia në atë periudhë ka synuar të bëjë spastrim etnik dhe si rrjedhojë ka ndjekur një politikë për fshirjen e të gjithë myslimanëve të ndodhur në këtë rajon në mesin e të cilëve shumica ishin shqiptarë.

“Pas pushtimit të Kosovës dhe Maqedonisë nga Serbia në vitin 1912 nisi vala e dytë e madhe e emigrimit. Ndërsa gjatë Luftës së Dytë Botërore situata për shqiptarët ka qenë e vështirë.

Serbët përmes politikave asimiluese dërguan shqiptarët e trevave të ndryshme në Kosovë, duke ndryshuar përkatësinë e popullsisë. Shqiptarët e asaj kohë emigruan përsëri drejt Shqipërisë dhe Turqisë”.

Duke vënë në dukje se në vitin 1938 është firmosur një marrëveshje për emigrantët mes Turqisë dhe ish-Jugosllavisë dhe prej vitit 1944 rreth 400 mijë shqiptarë të Kosovës kanë emigruar drejt Turqisë, Osmani në vijim të fjalës së tij tha gjithashtu se shumë shqiptarë kanë emigruar drejt këtij vendi edhe në vitet 1955-56, kohë kjo kur regjimi serb rriti dozat e presionit dhe torturave ndaj shqiptarëve në këtë vend.

“Synimi ishte largimi i shqiptarëve dhe myslimanëve në përgjithësi”, tha Osmani dhe në vijim shton: “Serbët kishin një plan të tillë; të mbajnë sa më shumë larg nga zona shqiptarët dhe për shkak se Turqia ishte një vend i largët i dërguan atje.

Për shkak të mundësisë së rikthimit nuk u dërguan në Shqipëri. Ndërsa një tjetër faktor ishte feja. Shqiptarët e Kosovës kishin shumë të afërt në Turqi, të cilët kishin emigruar më parë. Kjo ishte një tjetër arsye pse ata zgjodhën këtë vend.

Ndërsa një tjetër arsye mund të quajmë edhe afrimitetin e dy popujve gjatë periudhës Osmane. Shqiptarët kanë zgjedhur qytete si, Stambolli, Bursa, Izmiri, Samsun-i, dhe shumë qytete të tjera. Osmanët kishin besim të lartë tek shqiptarët.

Kjo mund të vihet re edhe tek prezenca e tyre në drejtimin e kësaj perandorie, të cilët mund ti hasësh lehtë nga pozicioni më i thjeshtë deri tek Sadrazami. Vlen të përmendim këtu Mehmet Akif Ersoy-in, Sami Frashërin, madje edhe arkitektë të njohur të cilët kanë punuar për Perandorinë Osmane.

Për shembull shqiptari Hoxha Tahsin, ishte rektori i parë i Universitetit të Stambollit”.

Osmani në vijim tha se shqiptarët kanë marrë pjesë në të gjitha luftërat për mbrojtjen e Perandorisë Osmane në kohën e fundit të saj, duke përfshirë këtu edhe shqiptarët ortodoksë.

“Shqiptarët ishin pjesë e shumë luftërave në kohën e fundit të perandorisë. Ata ishin pjesë gjatë kryengritjes së grekëve. Ishin pjesë e luftës së Çanakalasë.

Një grek gjuan drejt Mustafa Kemal Ataturk-ut për ta vrarë, ndërkohë që Kapiten Bekir-i i del përpara duke u plagosur vetë për të mbrojtur Ataturkun. Ky dokument gjendet në arkivat osmane në Shqipëri”.

Erdogan asnjë fjalë për Kosovën në Serbi

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan sot në Beograd deklaroi se projekti i autostradës mes kryeqyteteve të Bosnjë e Hercegovinës (BeH) dhe Serbisë duhet sa më parë të realizohet

“Sot zhvilluam takime shumë të dobishme, ndërsa do të kemi rastin t’u adresohemi afaristëve, një pjesë e të cilëve tashmë vepron në Serbi, ndërsa një pjesë e tyre ka arritur dhe janë investitorë potencial në Serbi. Bëhet fjalë për afaristë të dëshmuar, të suksesshëm dhe aktiv. Besoj se hapat e tyre do të ndihmojnë në zhvillimin e Serbisë”, tha Erdoğan duke folur për takimet e sotme me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Presidenti i Turqisë, Erdoğan e falënderoi Vuçiqin për pritjen në aeroportin “Nikolla Tesla”, të cilën e bëri mbrëmë me ministrat e Qeverisë së Serbisë.

Shkëmbimi tregtar do të rritet në tre miliardë dollarë

Erdoğan rikujtoi se më herët para shtatë vitesh në Serbi ka qëndruar si kryeministër, ndërsa sot është në Beograd si president dhe në shoqëri të dhjetë ministrave dhe një numri të madh të afaristëve.

Presidenti turk tha se nuk mund të harrojë mbështetjen e presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq gjatë tentimit të grusht shtetit, të cilin vitin e kaluar në Turqi tentoi ta kryejë organizata terroriste FETO.

Erdoğan shprehu bindjen se vëllimi tregtar mes Turqisë dhe Serbisë deri në fund të këtij viti do të jetë një miliard dollarë, por këtë e vlerësoi si të pamjaftueshëm dhe tha se kjo shifër duhej të shkonte deri në tre miliardë dollarë.

Presidenti i Turqisë theksoi projektin e rëndësishëm të ndërtimit të autostradës mes Beogradit dhe Sarajevës.

“Do të ketë nga ata që nuk do ta vlerësojnë për të mirë afrimin e Turqisë dhe Serbisë, por ne do të vazhdojmë me bashkëpunimin. Ne po marrim hapa të përbashkët për të zgjidhur disa probleme në të gjitha pjesët e Ballkanit. Për shembull rrugën nga Beogradi deri në Sarajevë duhet sa më shpejtë ta ndërtojmë. Pse? Sepse rrugët janë civilizim”, sqaroi Erdoğan.

Duke folur për projektin e Rrjedhës Turke ai shprehu pritjet për realizimin e saj edhe lidhur me pjesën që prek Serbinë, ndërsa përmendi se konsideron se mendim pozitiv për këtë çështje ka edhe presidenti rus Vladimir Putin.

Presidenti i Turqisë, duke kujtuar se sot mes dy vendeve janë nënshkruar 12 marrëveshje, njoftoi për nënshkrimin edhe të katër marrëveshjeve të tjera ditën e nesërme gjatë vizitës në Novi Pazar.

“Novi Pazari është një vend që mund të bëhet urë në mes të dy vendeve tona dhe banorëve atje do t’ua themi këtë. Do të potencojmë rëndësinë e ruajtjes së unitetit dhe forcimit të bashkëpunimit të brendshëm në mes të gjithë qytetarëve”, ka thënë Erdoğan.

Presidenti Erdoğan sot do të marrë pjesë në forumin e biznesit të Serbisë dhe Turqisë në Beograd, kurse nesër do të vizitojë Novi Pazarin, raporton AA.

Megjithatë, Erdogan nuk e ka thënë asnjë fjalë për Kosovën gjatë vizitës së sotme në Beograd. Të paktën deri në këto momente të vizitës dhe duke u bazuar në atë që raportojnë mediat shtetërore turke dhe ato serbe.

Ambasada amerikane i përgjigjet akuzave të Presidentit Thaçi: Gjykata Speciale do të jetë e paanshme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë ditës së djeshme ka hedhur akuza të rënda në drejtim të miqve ndërkombëtarë për disa premtime që sipas tij iu bënë në këmbim të krijimit të Gjykatës Speciales

Thaçi, gjatë një fjalimi, madje ka kritikuar Gjykatën Speciale, duke thënë se kjo e fundit ka bashkëpunim maksimal dhe reciprok me Serbinë, ndërsa bashkëpunimi i saj me Kosovën është minimal, përkatësisht nuk ka bashkëpunim fare. Akuzave të Thaçi i është përgjigjur Ambasada e Amerikës, duke treguar se Gjykata Speciale do të jetë e paanshme.

Ambasada amerikane në Kosovës i është përgjigjur akuzave të Presidentit Thaçi, i cili gjatë ditës se djeshme akuzoi ndërkombëtarët se i premtuan shumë gjëra në këmbim të formimit të Gjykatës Speciale.

Thaçi po ashtu ka hedhur dyshime edhe për anshmërinë e Speciales në raport me Kosovën.

Në një përgjigje për Express, Ambasada e Amerikës ka treguar se SHBA do të mbetet e përkushtuar për veprimin e suksesshëm të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë.

“Shtetet e Bashkuara mbesin tërësisht të përkushtuara për veprimin e suksesshëm të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, dhe ne përshëndesim përkushtimin e institucioneve shtetërore për të bashkëpunuar me Gjykatën. Bashkëpunimi i Kosovës me këtë proces do të forcojë pozitën ndërkombëtare të shtetit dhe do te jete tregues konkret I parimeve elementare demokratike ku sundimi i ligjit vlejnë për te gjithë qytetarët, njësoj”, thuhet në përgjigjen me shkrim të Ambasadës.

Në Ambasadën amerikane nuk kanë lënë pa e përmendur edhe anëtarësimin e Kosovës në mekanizmat ndërkombëtarë.

Në këtë aspekt, ata kanë bërë me dije se SHBA do të përkrahë Kosovën në çdo moment.

“Shtetet e Bashkuara përkrahin fuqishëm Kosovën ne anëtarësimin e saj në organizatat ndërkombëtare; anëtarësimi i se cilës bazohet në kritere specifike për çdo institucion dhe Qeveria e SHBA-ve do të vazhdojë të punojë nga afër me Kosovën që ajo t’i përmbushë ato kërkesa”.

Presidenti Thaçi në një paraqitje para shoqërisë civile, ku foli për Specialen, deklaroi se në bazë të disa të gjeturave të hulumtimit, ekzistojnë keqinformata, pritje joreale, dezinformata të qëllimshme për atë se çfarë është dhe çfarë do të sjellë Gjykata Speciale.

Thaçi ka thënë se, megjithatë, Gjykata Speciale nuk është disavantazh, por është një avantazh për Kosovën.

“Shpesh thuhet se mbi Kosovën qëndron një re e zezë të cilën duhet ta largojmë. Të jemi të qartë, atë re të zezë e ka krijuar Serbia, dhe askush më mirë se kosovarët nuk mund ta largojnë atë re të zezë. Pra, Gjykata Speciale është një mundësi për të forcuar ndjenjën e drejtësisë në Kosovë, e ritheksoj ndjenjën e drejtësisë”, ka thënë ai.

E, si asnjëherë më parë, Thaçi ka goditur shtetet mike të Kosovës, të cilat kanë kërkuar krijimin e Gjykatës Speciale, duke theksuar se si këmbim ato kishin premtuar një sërë

“(…) u premtua se do të mundë të aplikonim për anëtarësim të shpejtë në Këshillin e Evropës, që do të ndodhte liberalizimi i vizave shpejt, që do të kemi mbështetje masive për anëtarësim në UNESCO, se do të themelonim Forcat e Armatosura të Kosovës shpejt dhe se do të kemi njohje të reja. Kosova mbajti fjalën, themeloi Gjykatën. Bashkësia Ndërkombëtare asnjë nga këto premtime nuk i realizoi, përkundrazi Kosovës iu vështirësua rrugëtimi euroatlantik”, tha dje Thaçi.

Deputetët e Parlamentit të Kosovës miratuan me 03.08. 2015 me shumicë votash ndryshimet kushtetuese, që mundësuan themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte. Pro themelimit të Gjykatës Speciale votuan 82 deputetë, 5 ishin kundër dhe një abstenoi./Gazeta Express/.

Katalonia shtyn shpalljen e pavarësisë

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalonia, në fjalimin e shumëpritur për të adresuar çështjet e pavarësisë së rajonit të pasur verilindor nga Spanja

“Ishte hera e parë që një votim zhvillohej nën sulmin e policisë, e kjo për shkak se qeveria spanjolle është sjellë në një mënyrë agresive ndaj nesh. Megjithatë, më shumë se dy milionë njerëz mposhtën frikën dhe dolën për të votuar”, tha më tej Carles Puigdemont.

“Çështja katalanase nuk është një çështje vetëm e jona, por e të gjithë Europës. Që prej përmbysjes së diktaturës së Frankos, Katalonia ka kontribuuar gjithnjë për demokraci dhe paqe, sepse kjo është e vetmja rrugë për të ecur përpara. Ne kemi dashur gjithmonë të uleshim në bisedime me qeverinë e Madridit”, ka theksuar më tej Puigdemont.

“Tashmë ka ardhur momenti deciziv për Kataloninë, e unë si president ndjek vullnetin e popullit për ta shpallur të pavarur Katalonia. Por dua të marr ende kohë për t’i dhënë mundësi dialogut, duke pezulluar efektet e shpalljes së pavarësisë”, tha ai.

Gjermania ofron shumë mundësi për të rinjtë nga Kosova

Sotnë emisionin e mëngjesit “Mirëmëngjesi Kosovë’, në Radio Televizionin e Kosovës (RTK), për të folur për mundësinë e praktikës në kompanitë gjermane në fusha të ndryshme, mysafirë në RTK ishin Erblina Loshaj, koordinatore e programit për “Internship të Biznesit gjerman për vendet e Ballkanit Perëndimor”, në Kosovë dhe Ermira Abdullahu, ish bursiste

Koordinatorja e programit për “Internship të Biznesit gjerman për vendet e Ballkanit Perëndimor”, në Kosovë, Erblina Loshaj, tha se ky program ofrohet për kosovarët dhe është një mundësi e mirë për të gjithë ata që e fitojnë.

“Është një mundësi e mirë për të gjithë studentët që janë të regjistruar në universitetet publike dhe private”, tha ajo. Sipas saj që nga viti 2009 e deri sot gjithsejtë 22 kosovarë të fushave të studimit si: gazetari, ekonomi, shkenca kompjuterike, inxhinieri, ndërtimtari etj, kanë përfituar bursën për praktike 3-6 muaj në kompani të ndryshme në Gjermani. “Aplikimi ka filluar me 1.10.2017 dhe vazhdon deri me 13.11.2017”, tha ajo.

Loshaj, tha se programi mbulon të gjitha shpenzimet nga qeveria gjermane. “Ka interesim të madh për të përfituar nga kjo mundësi që jep Gjermania”, tha ajo.

Kurse Ermira Abdullahu, ish-bursiste, bëri me dije se praktikën që e ka kryer në Gjermani ka qenë një përvojë e mirë për të. “Njohuritë që i mora në Gjermani ishin të reja”, tha ajo.

Abdullahu, tha se periudha e praktikës në Gjermani varion deri në disa muaj.

Ndryshe programi për “Internship të Biznesit gjerman për vendet e Ballkanit Perëndimor”, ka disa kushte që duhet plotësuar për të fituar këtë mundësi për të kryer praktikën në Gjermani.

Anglishtja është parakusht për të aplikuar. Nëse kandidatët janë të interesuar në fushën e arkitekturës ose të së drejtës tregtare, kërkohet të kenë të kryer kursin B2 në gjuhën gjermane. Aplikantët nga Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia kanë të drejtë të aplikojnë për Programin. Nëse studentët kanë bërë një shkëmbim të tillë si Erasmus, ata kanë të drejtë të aplikojnë.

Ja fushat që mund të kryhet praktika

Praktika mund të kryhet në këto fusha: Financat, matematika financiare, kontabilitet, banka dhe sigurime, menaxhim, marketing, shitje, konsultim, ligji tregtar, logjistikë, inxhinieri industriale, menaxhim i cilësisë, gazetari, shkencat politike, studimet e gjuhës gjermane, inxhinieri mekanike, telekomunikacion, shkenca kompjuterike, inxhinieri mekanike, ndërtim i avionëve, mekanikë e saktësisë, inxhinieri civile, miniera, gjeodezi, klimë dhe teknologji e mjedisit, inxhinieri kimike, biologji, teknologji ushqimore, inxhinieri procesi, bujqësi, verëra dhe pemët në rritje.

Erdogan nga Beogradi jep lajmin për “ngrirje” të marrëdhënieve me Amerikën

Erdogan “ngrin” marrëdhëniet me Amerikën nga Beogradi
Turqia nuk e njeh më Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Turqi. Kështu ka thënë sot Presidenti turk, Regjep Tajip Erdogan, në një konferencë të përbashkët me kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq në Beograd.

Erdogan tha se zyrtarët e lartë të shtetit turk i kanë bojkotuar takimet me Ambasadorin e SHBA-ve në Turqi, John Bass.

“Ne nuk kemi rënë dakord dhe nuk jemi dakord me këtë ambasador”, tha Erdogan, përcjell Insajderi.

Ambasadori i SHBA-vë në Turqi, John Bass, së shpejti do të largohet nga Turqia pasi është emëruar si i dërguar i SHBA-ve në Afganistan.

“Ne nuk e shohim atë si përfaqësues të SHBA në Turqi,” tha Presidenti i Turqisë, në një konferencë shtypi me presidentin Aleksandar Vuçiq.

Megjithëse Bass pritet të largohet nga Turqia në ditët në vijim, nuk kishte ndodhur ndonjëherë në historinë e marrëdhënieve Turqi-SHBA që Ankaraja të mos e njoh Ambasadorin e Uashingtonit.

Shote Thaçi, mbesa e Shote Galicës

Për të takuar një mbesë të heroinës së madhe të Kosovës, Shote Galica, mjafton të shkosh në Fushë-Krujë. Pas një trokitje në derën e shtëpisë, na pret një zonjë e moshuar, me një cigare në dorë, e cila na uron mirëseardhjen. Ajo quhet Shote Thaçi dhe banon në fshatin Hasan

Nënë Shota, siç e thërrasin, sot është 84 vjeçe. Ajo ka lindur më 5 tetor 1930 në fshatin Hasan të Fushë- Krujës, bashkë me motrat dhe vëllezërit e saj. Që në fillim, ndiejmë ngrohtësi dhe mirësi, që na shtyn instinktivisht të futemi brenda oborrit. “Mirë se erdhët! Kush jeni dhe nga vini”, thotë ajo. Dashamirësia e nënës Shotë, na e bën më të thjeshtë bisedën me të. Pas prezantimit, Shota na fton brenda. Pavarësisht viteve që ka mbi kurriz, ajo mbahet goxha mirë. Ka një shkathtësi dhe forcë për t’u pasur zili. Mes rrudhave të saj fshihet një jetë e vështirë, mes vuajtjesh dhe fatkeqësish. Mbesa e heroinës nga Kosova jeton me djalin, Hakiun dhe familjen e tij. Aty ka nipërit dhe mbesën, të cilët janë lumturia më e madhe për të. Një ditë e saj kalon nëpër shtëpi apo edhe në oborr duke u kujdesur për lulet. Tregon se për shumë vite ka punuar në bujqësi, ndërsa vitet e fundit shijon rehatinë në familjen e saj. Ajo na shpjegon historinë e emrit. Ndikim të madh ka pasur lidhja e ngushtë familjare e babait të saj Sali Gashit me motrën e tij, Shote Galicën. Në çdo dokument zyrtar, ajo mban emrin Shote, siç e thërrasin të gjithë.

Familja

“Kur unë linda ma vunë emrin Shote, për nder të hallës sime, që vdiq tre vite para se unë të lindja”, sqaron mbesa e Shote Galicës. Përveç kësaj, ajo ka pasur edhe një tjetër histori në lidhje me emrin e saj. “Para shumë vitesh, në moshën 12-vjeçare vdiq vajza e xhaxhait. Ne kishim si zakon që për të mos humbur emri i saj dhe për të mbajtur gjallë kujtimin më thërrisnin me emrin e kushërirës së vdekur. Ajo quhej Qerime. Për disa vite më kanë thirrur me këtë emër, por shumë shpejt u harrua. Emri im i vërtetë është Shote, pasi ashtu më kishin quajtur prindërit”, tregon ajo, pa larguar asnjë moment buzëqeshjen nga fytyra. Një tregues ky i çiltërsisë dhe thjeshtësisë së zonjës, që reflekton mirësi. Nëna 84-vjeçare rrëfen se ka tetë motra dhe vëllezër, nga të cilët vetëm pesë jetojnë sot, dy vëllezërit dhe tre motrat e saj. Ndër të tjera tregon se ka edhe një motër binjake, Sala, e cila jeton po në Fushë-Krujë, saktësisht në fshatin Derven.

Pjesa më e madhe e fshatit Hasan banohet nga të afërm të trimes së maleve, siç cilësohet Shote Galica. Mbesa që sot mban emrin e saj, na tregon se rreth e rrotull ka të gjithë njerëzit më të afërm. Djemtë, vëllai, nipër e mbesa, të gjithë së bashku jetojnë në harmoni pranë njëri-tjetrit, në vendin që si thotë nënë Shota, i priti krahëhapur. Nënë Shota ka sjellë në jetë nëntë fëmijë, shtatë vajza dhe dy djem, Bedrija, Enveri, Nexhmija, Fatmirja, Hakiu, Kimetja, Majlinda, Mimoza dhe Zana, këto të fundit binjake. Me lot në sy rrëfen për humbjen e dy fëmijëve të saj, një nga momentet më të dhimbshme dhe që nuk e largon dot për asnjë çast nga mendja e saj. “Djali Enveri më ka vdekur në moshën 44-vjeçare dhe ka lënë dy fëmijë, dy djem. Më i madhi është 10 vjeç ndërsa i vogli vetëm 3. Gjithashtu më ka vdekur edhe një vajzë, duke lënë jetimë edhe ajo dy fëmijë”. Jeta është plot të papritura dhe vështirësi, shton ajo, por, e rëndësishme është harmonia që ke në familje dhe me miqtë. Lufta e serbëve ndaj shqiptarëve të Kosovës, ashtu siç e dimë të gjithë ishte e ashpër, e tmerrshme, vuajtje pafund për shqiptarët e Kosovës. Më mijëra janë djegur të gjallë, të gjitha këto i detyruan shqiptarët e Kosovës të largohen nga tokat e tyre. Një pjesë të mirë i përzunë dhe u drejtuan drejt Shqipërisë.

Shpërngulja

“Baba im më ka treguar se u vendosëm në Fushë-Krujë dhe jo rastësisht. Kjo ka qenë një zonë e populluar nga shqiptarët e Kosovës dhe prej tyre erdhëm edhe ne këtu”, na thotë Shota. Mbesa e Shote Galicës ka lindur, është rritur dhe jeton në fshatin Hasan të Fushë-Krujës, por ajo thellë brenda vetes ndihet nga Kosova, ndonëse vizita e saj e fundit në vendin e origjinës ka qenë para katër vitesh. “Kur më pyesin se çfarë ndihesh më shumë kosovare apo shqiptare, unë plot krenari them nga Kosova. E ndiej pafund mungesën e vendlindjes së prindërve të mi. Në Fushë-Krujë jam ndier gjithmonë mirë dhe e mirëpritur nga të gjithë, por nuk e shpjegoj dot mallin e madh që unë ndiej për atë vend, edhe pse nuk jam e lindur dhe e rritur atje”. Nënë Shota nuk është një vizitore e shpeshtë dhe e rregullt e Kosovës dhe kjo, jo për mungesën e dashurisë që ndien për atë vend. Problemet shëndetësore e kanë detyruar të shkojë rrallë atje, por gjithmonë e mban në zemër. Sipas saj, vetëm disa herë ka vizituar Drenicën, por me zemër dhe mendje është gjithmonë në atë vend. “Më shpesh kam shkuar në Drenicë, atje kam edhe njerëzit e mi, për të cilët më merr malli shumë. Disa herë kam shkuar në Skënderbej, ku jetojnë njerëzit e burrit tim të ndjerë. Fëmijët e mi, nipërit, mbesat, motrat, vëllai, të gjithë më të afërmit janë këtu rreth e rrotull, por malli për Denicën më ndjek në çdo moment”, tregon nënë Shota.

Shote Galica

Shote Thaçi na rrëfen diçka edhe për hallën e saj, Shote Galicën. Ajo tregon se si Shota ose siç quhej Qerime Halil Radisheva u vendos në Fushë-Krujë, si i vdiq djali i saj dhe disa detaje në lidhje me heroinën nga Kosova.

“Në 1926, Shota plagoset rëndë. Ajo bashkë me dy vëllezërit e saj dhe disa fëmijë jetimë nisen për në Shqipëri. U vendosën në lagjen Dushku të Dervenit në Fushë-Krujë. Jeta e saj ishte mjaft e vështirë. Jetonte në një shtëpi përdhese dhe me shumë probleme ekonomike, mezi nxirrte kafshatën e bukës. Përveç kësaj Ahmet Zogu asnjëherë nuk e ka mbështetur dhe nuk e ka dashur. Në fillim qeveria e Zogut u kishte thënë që të jetonin në Burrel, por nuk pranuan. U kishte ofruar të jetonin në Fier, Lushnjë pasi edhe atje kishte kosovarë, por ata refuzuan për shkak të problemeve të tyre. Kosovarët kërkonin të banonin në vende ku të kishin mundësi për të punuar tokën, për të përballuar jetesën”. Më tej vazhdon nënë Shota se herë pas here heroinën e ndihmonin edhe shqiptarë të tjerë nga Kosova që jetonin pranë saj, të cilët ishin larguar nga Kosova për shkak të dhunës së serbëve.

Nga martesa e Shote Galicës lindi edhe një djalë, por sipas mbesës së saj ai fëmijë nuk arriti të jetojë. “Baba im më ka treguar që Shote Galica ka pasur edhe një fëmijë nga martesa me Azem Galicën, një djalë, por ai i ka vdekur në mal, ndërsa nuk i di arsyet e kësaj humbje”, tregon Shote. Heroina kosovare vdiq më 10 korrik të vitit 1927, në moshën 32-vjeçare në gjendje të mjerueshme. Në qytetin e Fushë-Krujës është ngritur një lapidar për nder të saj. Përveç kësaj, shkolla e mesme e përgjithshme në këtë qytet ka marrë emrin e heroinës Shote Galica. Francezët e pagëzuan me titullin: “Zhan d’Arka shqiptare” më 1920, pasi panë foton e saj në fonotekën e Kel Marubit në Shkodër.

“Kurier”: Aksi i ri Beograd-Ankara

Turqia kërkon të zgjerojë ndikimin drejt Ballkanit, ndërsa firmat firmat e saj kërkojnë të investojnë masovikisht në Serbi. Kështu shkruan media austriake “Kurier”, në artikullin që e ka titulluar “Aksi i ri Beograd-Ankara”

Sot ai do udhëtojë drejt Serbisë me 150 biznesmenë. Tema e diskutimit pritet të jetë projekti “Rrjedhja turke”: një gazsjellës nga Rusia përmes Detit të Zi në Europën juglindore për të furnizuar Europën.
Ky gazsjellës duhet të kalojë përmes Serbisë. Fakti që Greqia konsiderohet një vend tranzit dhe Maqedonia drejtohet nga një qeveri pro-perëndimore, tregon se nuk ndikon te asnjë nga palët.

Të gjithë mendojnë që një zgjidhje do ishte Bullgaria, e cila mund do pranonte për shkak të ekonomisë së dobët dhe krijimit të mundësive për punësim.

Autori i shkrimit, Elke Windisch, thotë se në shenjë respekti turqit e thërrasin presidentin Rexhep Tajip Erdogan si “Baba” ose shpesh si “Rexhep Baba”.

Firmat turke masivisht duan të investojnë në industrinë e tekstilit dhe të blejnë hotelet në zonat malore të mbetura të paprivatizuara që nga koha e komunizmit.

Firmat turke të ndërtimit kanë një emër të mire, ndërtojnë lirë, mirë dhe brenda afatit kohor.

Detajet ata i kanë diskutuar në një bisedë ballë për ballë në Stamboll, gjatë Kongresit të Naftës në qershor. Aty Vuçiç i ka propozuar Erdoganit për të pritur pak kohë që të diskutojë çështjen me gjithë spektrin politik, ekonomik dhe kulturor.

Serbia dhe kombi serb, duan të krijojnë një “miqësi të vërtetë” me Turqinë, ka thënë Vuçiç, i cili e sheh Ankaranë si “faktorin më të rëndësishëm për paqen” në Ballkanin perëndimor. Vuçiç ka luajtur me zhvillimet në Maqedoni dhe mbi të gjitha në Bosnjë, ku kërcënohet ndarje e pakicave. Por Erdogani ka dalë në mbrojtje të etnitetit turk dhe myslimanëve në Ballkan. Në të njëjtën kohë, ai e ka bërë të qartë, që Turqia është pas Marrëveshjes së Dejtonit, të nënshkruar në 1995 që i dha fund Luftës së Bosnjës, shkruan gazeta austriake.

Në vijim thuhet se Turqia po përpiqet të shtrijë ndikimin në vendet e Ballkanit dhe Lindjen e Mesme, ndërsa Beogradi ka ndikim të madh të Republikën Srpska, por edhe te opozitat në Malin e Zi dhe Maqedoni. Për Serbinë, Europa është vetëm një opsion i mundshëm i së ardhmes, ndërsa për Erdoganin, konflikti me Europën është një arsye që Turqia të shfaqet si fuqi e madhe mbi Ballkan.