Hoyt Brian Yee brenda dy javëve dy vizita në Kosovë

Zëvendës-ndihmës sekretari i shtetit, përgjegjës për çështjet eurpoiane dhe euroaziatike, Hoyt Brian Yee, do të qëndrojë për vizitë nesër në Kosovë

Kështu ka bërë të ditur zyra e Presidentit, me ç’rast ka njoftuar se Hoyt Yee në orën 09:00 do të pritet në takim nga presidenti Hashim Thaçi.

“Nesër, në orën 09:00, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Zëvendës-Ndihmës Sekretarine Shtetit ,përgjegjës për çështjet europiane dhe euroaziatike, Hoyt Brian Yee”, thuhet në njoftim.

Kjo është hera e dytë që brenda dy javëve Hoyt Brian Yee viziton Kosovën, ndërkaq nuk dihet se cila është arsyeja e kësaj vizite. Vizitën e fundit Hoyt Yee e zhvilloi më 25 të muajit të kaluar.

Ataku në zemër, zbulohet ilaçi që ju shpëton jetën

Një ilaç i ri që shkrin yndyrën e ndërtuar brenda arterieve, është konsideruar si një nga zbulimet më të mëdha në luftën kundër sëmundjeve të zemrës

Mjekimi ka qenë i suksesshëm në provat e bëra për trajtimin e kancerit të gjirit dhe diabetit, ndërsa tani shkencëtarët në Univeristetin Aberdeen kanë zbuluar se ilaçi i ri mund të përmirësojë shëndetin kardiovaskular. Vetëm një dozë e vetme e Trodusquemine e testuar tek minjtë arriti që të zhdukë pothuajse tërësisht atherosclerosis, një sëmundje që shkakton infarkt dhe atakun në zemër.

Sëmundja bllokon arteriet me substanca yndyrore të quajtura pllakëza, të cilat me kalimin e kohës, ngushtojnë arteriet tuaja. Studiuesit besojnë se medikamenti ‘imiton’ efektet e ushtrimeve fizike dhe aktivizon një enzimë mbrojtëse, si edhe pengon një enzimë tjetër që shkakton inflamacion të zgjatur dhe vështirëson arteriet.

Ata u shprehën se Trodusquemine punon duke ndaluar një enzimë të quajtur PTP1B, e cila normalisht rritet tek njerëzit me obezitet ose diabet. Ekspertët thanë se gjetjet e tyre kanë potencial për të ‘reduktuar ndjeshëm vdekjet’, duke qenë se sëmundja e zemrës është shkaku numër 1 i vdekjeve në nivel global duke vrarë 17.7 milionë njerëz në vit. /Oranews.tv/

Muzg perëndish për Theresa Mayn

Çfarë e lidhë qeverinë britanike me shembjen e Perandorisë Romake? Atmosfera në Londër është si e fundit të botës dhe sundimi i Theresay Mayt po lëkundet, mendon Barbara Wesel

Ajo e ka mbijetuar dështimin në zgjedhje në qershor dhe rrjedhën kaotike të negociatave të Brexit-it. Por tani, skandali që po përhapet për shakatë me nënkuptim seksual dhe për sulmet në partinë konservatore mund t’i kushtojë kokën Theresa May-t. Fushata ‘#MeToo’kaloi nga Hollivudi në Westminster, dhe kryeministrja britanike nuk duket se e përballon dot fuqinë e publikimeve për shakatë e burrave të vjetër dhe për duar që vërtiten në radhët e saj.

A do të rrëzohet May përballë serisë së dorëheqjeve?

Viktima e parë e spastrimeve ishte ministri i Mbrojtjes, Michael Fallon. Në fillim u bë e njohur se i kishte kapur dikur gjurin një gazetareje, pastaj kolegia e partisë së tij, Andrea Leadsom e akuzoi për një shaka të rrallë budallaqe lidhur me kërkesën për “një vend për duart e saj të ftohta”. Po të jetë e saktë ajo që tregon ajo, atëherë niveli i shakave me dy kuptime në Westminster duhet të jetë me të vërtetë shokues.

Thashethemi i fundit ka të bëjë me zëvendësin e May-t, Damian Green. Edhe ai thuhet se ka përkëdhelur një gju, pa e ftuar njeri. Po të duhet të largohet edhe ai atëherë situata do të jetë e vështirë për kryeministren. Për një riorganizim të thellë të kabinetit ajo nuk ka mbështetje as në partinë e saj dhe as në popull. Nëse ditët dhe javët e ardhshme do të pikojë një seri zbulimesh dhe dorëheqjesh, Theresa May nuk do ta mbijetojë konfuzionin.

Në Westminster qarkullon një dosje sekrete me ngacmime seksuale dhe me shprehje seksiste të deputetëve dhe të krerëve të partisë. Nëse përmbajtja do të shfaqet me porcione të përditshme në shtyp, atëherë aparati politik në Londër mund të shpërthejë së brendshmi.

Shembja e Perandorisë Romake

Meqenëse Theresa May e ka të vështirë të kënaqë kënd për momentin, edhe emërimi i një ministri të ri të mbrojtjes çoi në një shpërthim zemërimi kolektiv të partisë së saj konservatore. Politikani i ri dhe tani ministër i Mbrojtjes, Gavin Williamson më parë kujdesej për disiplinën në Grupin Parlamentar të partisë dhe u bë i njohur me terrarin me xham që mbante në zyrë, brenda të cilit jetonte një merimangë e madhe e gjallë – gjë që i bëri gjuhët e helmuara te konservatorët që të vendosin një lidhje midis qeverisë së Theresa May-t dhe shembjes së Perandorisë Romake.

Emërimi i “merimangës helmuese Williamson” është një mësim nga “libri i mësimeve të Perandorit Kaligula, akti administrativ i fundit të të cilit ishte emërimi si senator i kalit të tij të preferuar”, citon Financial Times një konservator anonim.

Vëzhguesit e krahasojnë klimën aktuale politike në Londër me ditët e fundit të qeverisë së Major-it ose atmosferën pas skandalit të llogarive, që për pak e fundosi qeverinë e Gordon Brown-it. Por këtë herë bëhet fjalë më shumë se për riparimin e varreve të kështjellave dhe shtëpive të rosave në kurriz ta taksapaguesve. Në një valë të madhe nxirren në sipërfaqe raste të mbuluara, të cilat tregojnë një klimë frike dhe abuzime seksuale në politikën britanike.

Shansi më i mirë i Theresa May-t për t’i mbijetuar serinë e zbulimeve do të ishte që të vihej vetë në krye të lëvizjes. Por fuqia politike që ka nuk mjafton për këtë, atë ngjarjet vetëm e shtyjnë përpara. Dhe veç kësaj, ajo nuk është më në gjendje që të bëjë politikë.

Brexiti po del gjithnjë e më tepër jashtë kontrollit, në parlament e pret një disfatë në votim.
A do ta bëjë kryeministrja dot rrugën deri në Krishtlindje? Orakujt politikë janë të mendimit: në 2018-ën në Britaninë e Madhe do të ketë zgjedhje të reja. Mbretërinë e Bashkuar nuk mund ta kesh zili për këto kohë interesante.

LDK deklarohet e përgatitur për balotazh, thekson aleancën me qytetarët

Nën kryesimin e kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, akademik Isa Mustafa, është mbajtur sot mbledhja e strukturave drejtuese me kryetarë të degëve të LDK-së, gjatë të cilës është diskutuar rreth përgatitjeve për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa i njoftoi kryetarët e degëve për angazhimin e tërë potencialit të LDK-së në komunat, ku LDK-ja është në balotazh.

Orientimi themelor i Lidhjes Demokratike të Kosovës është të fuqizojë edhe më tutje votën e LDK-së dhe të fitojë përkrahje të gjerë qytetare në Prishtinë dhe në komunat e tjera ku garohet në raundin e dytë.

U vlerësua një punë përmbajtësore dhe dinamike, e cila po zhvillohet në terren, si dhe përkushtimi i kandidatëve për kryetarë të komunave, nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

U ritheksua se orientimi i LDK-së është koalicioni me qytetarin, duke bërë të ditur që LDK-ja do t’ju ofrojë qytetarëve programin e saj që garanton qeverisje me qytetarët në fushat me interes jetik, siç është zhvillimi ekonomik, lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, arsimim cilësor, ofrime cilësore të shërbimeve shëndetësore dhe zgjidhje afatgjate të probleme ambientale dhe infrastrukturore.

LDK e vlerëson përkrahjen e tanishme të qytetarëve dhe do të jetë e përgjegjshme në realizimin e programeve të ofruara në të gjitha komunat ku ajo fitoi dhe do të dalë fituese.

Ruçi: Problemet e vizave nuk zgjidhen shqiptarë me shqiptarë

Kryetari i Parlamentit të Shqipërisë, Gramos Ruçi komentoi kërkesën e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi që Shqipëria të lëshojë pasaporta shqiptare për qytetarët e Kosovës

Këtë koment ai i bëri në vizitën e tij tek Kryeministri Ramush Haradinaj në vazhdën e vizitave që sot i bëri institucioneve të Kosovës. I pyetur nga KALLXO.com lidhur me kërkesën e Thaçit, Ruçi bëri thirrje që të pritet liberalizimi i vizave për Kosovën.

“Unë mendoj që Kosova i plotësuar të gjitha rekomandimet që ka bërë BE për liberalizimin e vizave dhe të gjithë ne bashkë duhet të kërkojmë që ky proces të bëhet realitet, për të mos u zgjidhur shqiptar me shqiptar por me partnerët tanë ndërkombëtar, me BE-në që liberalizimi i vizave të bëhet një realitet i vërtetë për qytetarët kosovarë”, tha Ruçi.

Ai gjithashtu foli lidhur me çështjen e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi që për Kosovën është bërë kusht për liberalizim të vizave. “Do të bëjmë gjithqka që të gjitha barrierat që ekzistojnë tani.. unë deklarova se inkurajojmë të gjithë spektrin politik që edhe çështja e demarkacionit është vendosur tashmë të zgjidhet”, shtoi ai.

Presidenti Thaçi kishte bërë kërkesën homologut të tij nga Shqipëria,Ilir Meta për paisje me pasaporta shqiptare në tetor të këtij viti. Meta po ashtu kishte thënë se nuk sheh zgjidhje tek kjo ide.

I akuzuari për vrasjen e Hekuran Morinës rrëfehet te vendi i ngjarjes (video)

I akuzuari për vrasjen e Hekuran Morinës, Bernard Përlazri, ka dalë i shoqëruar nga Policia në vendin ku kishte ndodhur përleshja e armatosur më 23 shkurt 2015

Gjykata e Prizrenit ka bërë sot rikonstruimin e vendit të ngjarjes në lagjen “Bazhderhane”. Aty janë sjellë tre dëshmitarë, të cilët rrëfyen se si ndodhi ngjarja në natën kritike. Më pas, nën masa të rrepta të sigurisë në vendin e ngjarjes është sjellë edhe i akuzuari Bernard Përlazri.

“Derisa kam qenë te vijat e bardha Hekurani mu ka afru edhe m’ka thënë: Nalu, robt t’i q… Aty te vendi i taksistave i është bashku edhe vëllai i tij, Fadili. Aty Fadili ka ardhë në këmbë te automjeti im dhe ka krisë arma”, tha i akuzuari Bernard Përlazri.

“Unë kam gjuajtur një ose dy herë dhe e kam rrokur Fadilin në krah”, tha i akuzuari. “Unë të drejtën jam tu e thënë. S’kam pas ku me shku”, shtoi Përlazri në vendin ku kishte ndodhur përleshja që përfundoi me të vrarë e të plagosur.

Bernard Përlazri tregoi po ashtu se ku ka qenë tashmë i ndjeri, Hekuran Morina, për të cilin tha se e ka parë duke e gjuajtur me armë dhe se edhe ky ka gjuajtur në drejtim të tij. /kallxo.com/

Vuçiqi flet për marrëveshje historike me shqiptarët

Teknika e re, artileria dhe avionët e forcave të armatosura serbe nuk përfaqësojnë kërcënim për askënd; ato janë thjesht prova se Serbia i vlerëson jetët e qytetarëve të saj dhe do të jetë në gjendje t’i mbrojë

Kështu deklaroi presidenti serb Aleksandar Vuçiq në aeroportin e Batajnicas në periferi të Beogradit, ku ndodhej për të marrë pjesë në paradën ushtarake dhe spektaklin ajror që shënuan 73-vjetorin e çlirimit të kryeqytetit serb gjatë Luftës së Dytë Botërore. Por, sipas TCh, fjalimi i kreut të shtetit serb përcolli edhe një mesazh tjetër mjaft të rëndësishëm.

“Serbia kërkon të ketë një shtet të fortë e të qëndrueshëm, i cili të jetë në gjendje të shfaqet si partner i fuqishëm për një marrëveshje historike me shqiptarët, për fqinjësi të mirë me boshnjakët, për relata të kënaqshme me kroatët e për lidhje më të forta me malazezët”, tha Vuçiq.

Serbia tha Vuçiq, nuk ka frikë të negociojë, por askush nuk duhet të mendojë për negociata nga frika.

“Ushtria serbe është sot më e fuqishme se kurrë e shumë shpejt, do të jetë edhe më e mirëpaguar. Ne jemi një shtet i lirë, i pavarur dhe sovran që kërkon të shikojë punën e tij, të zhvillohet e të përparojë”, u shpreh Vuçiq.

Sipas Vuçiqit, Serbisë i nevojitet stabiliteti po aq shumë sa zhvillimi dhe rritja ekonomike dhe për këtë, paqja është kushti bazë. Më tej, kreu i shtetit serb theksoi edhe një herë se vendi është në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Europian, por pavarësisht kësaj do të vazhdojë të ruajë një marrëdhënie të ngushtë e miqësore me Rusinë dhe Kinën.

Pas paradës dhe spektaklit ajror, ku u përfshi dhe avioni MIG 29 i dhuruar Vuçiqit nga ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu, ushtarët kryen manovra të fokusuara tek anti-terrorizmi dhe situata pengmarrje.

Arrestohet në Gjermani themeluesja e kriptomonedhës OneCoin Ruja Ignatova

Kjo monedhë e ashtuquajtur “monedhë digjitale” shitet përmes pakove tek investitorët të cilët mund ti këmbejnë në monedha

Themeluesja e monedhës kriptografike shumë të përfolur OneCoin dhe pasanikja me origjinë bullgare Ruja Ignatova u arrestua ditën e Shtunë në aeroportin e Munihut nga policia ndërsa po përpiqej të hynte në Gjermani.

Sipas lajmeve që vinë nga media bullgare NBOX, ajo u arrestua pas një padie nga një banke e njohur Gjermane emri i së cilës nuk bëhet i ditur e cila pretendon se Ignatova ka shkaktuar një dëm prej 300 milion eurosh.

E lindur në Bullgari, në moshën 10 vjeçare ajo emigroi në Gjermani. Ajo është një sipërmarrëse dhe themeluesja e OneCoin, OneLife Network dhe Fondacionit OneWorld.

Përpara se të kthehej në vendin e saj ajo u diplomua në fushën e ekonomisë dhe mbrojti doktoraturën e saj në Oksford.

Hetimet e para ndaj OneCoin filluan në 2016-ën në Gjermani. Atë kohë OneCoin kishte filluar një fushatë të gjerë pastrimi parash në bankat Gjermane.

Deutsche Bank ishte një prej bankave që i shërbeu OneCoin për të paktën dy muaj përpara se të niste hetimi. Llogaria bankare e OneCoin në Deutsche Bank u mbyll më 19 Gusht 2016.

Në Prill të 2016-ës u tha se autoritetet Gjermane kishin ngrirë asete me vlerë 29 milion Euro në llogaritë e OneCoin.

Kjo nuk është hera e parë që Ignatova përballet me ligjin. Ajo dhe babai i saj u arrestuan në 2012-ën për mashtrim dhe pastrim parash.

Në gusht të këtij viti autoritetet italiane gjobitën OneCoin me 2.59 milion Euro. Kjo monedhë është cilësuar vazhdimisht si një skemë ponzi nisur nga skemat piramidale që aplikonte në shitjen e OneCoin.

Kjo monedhë e ashtuquajtur “monedhë dixhitale” shitet përmes pakove tek investitorët të cilët mund ti këmbejnë në monedha.

Investitorët vazhdimisht inkurajohen për të ftuar të tjerë të blejnë këto pako duke shtuar zërat se OneCoin është një skemë Ponzi, shkruan Pc world.

Gjatë muajit Prill, rregullatorët gjermanë në mënyrë efektive adresuan këtë skemë. Zyrtarë në Belize, Indi, Vietnam dhe vende të tjera të botës kanë marrë masa kundër OneCoin muajt e fundit.

Rasti më i fundit i OneCoin ka shtuar akoma edhe më tej dyshimet tek Initial Coin Offerings. Në Shtator Kina ndaloi me ligj një aktivitet të tillë me arsyetimin se përdoren për pastrim parash dhe aktivitete të tjera kriminale.

Media zvicerane zbulon prapaskenat misterioze të Kumanovës, kush e planifikoi konfliktin kundër shqiptarëve

Një grup shqiptarësh janë dënuar me burgime të gjata në Shkup. Ata kishin qëlluar me armë zjarri në drejtim të policisë. Ka dyshime se ndërkohë rasti është i skenuar, shkruan fillimisht prestigjiozja më e madhe zvicerane “NZZ”

Dënimi i lartë për anëtarët e “Bandës së Kumanovës” në Maqedoni ka sjellë irritime në Kosovë. Ministria e jashtme e Kosovës në fundjavë ka thirrur për shpjegime ambasadorin e Maqedonisë. Gjykata e Maqedonisë i dënoi me 746 vjet burg grupin prej 38 anëtarësh për shkak të “aktiviteteve terroriste”. Katër anëtarë u liruan. Rreth gjysma e të paragjykuarve ishin nga Kosova, të tjerët janë shqiptarë etnikë nga Maqedonia. Protesta simpatizantësh kundër gjykimit maqedonas ka pasur në Prishtinë, Pejë dhe Gjilan. Aty është djegur flamuri maqedonas. Qeveria e Kosovës kërkon një hetim ndërkombëtar të çështjes së Kumanovës, kur në maj 2015 u vranë 18 persona – prej të cilëve tetë policë.

Prapaskena misterioze

Prapaskenat e ngjarjes janë akoma në errësirë edhe pas shpalljes së verdiktit. Në fillim të majit 2015 një grup i armatosur i shqiptarëve u vendosën në Kumanovë. I njëjti grup përpara dy javëve në kufirin mes Kosovës dhe Maqedonisë, kishte bastisur një postë policore dhe plaçkiti armët. Kjo e fundit ndodhi pa kryengritje të forcave të sigurisë. Në 9 maj një komando speciale me autoblinda u dërgua në Kumanovë. Shpërtheu një përleshje e dhunshme. Ditën e ardhshme ishin 18 persona të vdekur, 39 të arrestuar dhe mbi një dyzinë shtëpi të pabanuara nga dëmet. Gjatë procesit një i akuzuar thoshte se kishte luftuar “kundër shtypjes të shqiptarëve në Maqedoni”. Të tjerët mendojnë se ata janë nxitur dhe mashtruar nga shërbimet sekrete maqedonase.

Një manovrim i rrezikshëm?

Dyshimet që flasin për një skenim të situatës, dolën prej ditës së nesërme të ngjarjes. Një media maqedonase pretendon se rasti është planifikuar nga shteti maqedonas sëbashku me një «spin doctor» francez. Atëkohë qeveria Gruevski ishte në presion pas skandalit të përgjimeve që tregonin paturpësinë e klientelizmit dhe korrupcionit në administratë dhe drejtësi. Lufta me shqiptarët, ishte pretendimi, që do largonte vëmendjen dhe përsëri do merrej në dorë siguria dhe rregulli. Kumanova është një qytet i përzier mes shqiptarëve dhe maqedonasve. Nëse kjo është e vërtetë, atëherë ishte mjaft e rrezikshme. Por përllogaritjet nuk dolën mirë. Menjëherë pas shokut, dolën maqedonas dhe shqiptarë që demonstronin vëllazërisht. Për shkak se të gjithë banorëve ju bë e qartë, që një përleshje e tillë nuk kishte të bëjë me përditshmërinë e tyre.

Nga maji i kaluar qeveria Gruevski është larg pushtetit. Ajo pjesë e sistemit të drejtësisë që ka mbetur me integritet, përballet me një mal të hetimeve dhe gjykimeve rreth trashëgimisë së vërtetë të sundimit dhjetëvjeçar të Gruevskit. Zoran Zaev, kreu i ri i qeverisë, tani dëshiron të shqyrtojë nëse procesi i Kumanovës mund të rihapet dhe lidhet me një hetim ndërkombëtar, megjithatë duhet të krijohen korniza ligjore për këtë qëllim./Bota sot

Përplasje e fortë Presidencë – Qeveri, Thaçi: Po na rrezikoni edhe bashkëpunimin me ndërkombëtarët

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka reaguar pas deklaratave të kryetarit të Komisionit për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi Shpejtim Bulliqi, i tha se tashmë ka prova që Kosova ka humbur territor me marrëveshjen aktuale për demarkimin e kufirit

Sipas Thaçit, institucionet e vendit po vazhdojnë të jenë peng i trillimeve të disa individëve apo ndonjë grupi të caktuar politik.

Presidenti thotë se janë qytetarët e vendit ata të cilët pësojnë nga mosratifikimi i demarkacionit me Malin e Zi, ndërsa ka shtuar se kjo rrezikon edhe marrëdhëniet e shtetit të Kosovës me miqtë ndërkombëtar.

Reagimi i plotë i Thaçit

Zhurmëkotët e zakonshëm, të cilët për më shumë se dy vjet shkaktojnë konfuzion, jo më larg se dje, iu rikthyen zanatit të tyre. Ata përsëri arritën që me lehtësi, duke mos argumentuar asnjë pretendim amatoresk të zbuluar nga ta, të manipulojnë mediat dhe nëpërmjet tyre opinionin publik.

Kështu, këta individë e ushqejnë sagën e tyre me trillime, të cilat plasohen tek opinion publik, i cili, si gjithmonë e pëson më së shumti jo vetëm për shkak se vazhdojnë të dëgjojnë të njëjtën zhurmë, por edhe sepse mungesa e përgjegjësisë shtetërore për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, vazhdon t’i mbajë qytetarët dhe shtetin e Kosovës të izoluar.

Ndërsa, në rast se institucionet tona shtetërore do të vazhdojnë të mbetën peng të trillimeve individuale apo qoftë edhe të një grupi politik të caktuar, atëherë sigurisht që pasojat për shtetin tonë mund të jenë edhe më të rënda.

Prandaj, është koha që institucionet tona shtetërore të tejkalojnë këtë situatë duke u sjellë në mënyrë të përgjegjshme. Nuk mund të vazhdohet në pafundësi që individë të caktuar, shtetin ta trajtojnë si pronë private. Institucionet e Republikës së Kosovës, të zgjedhura nga qytetarët e Kosovës, duhet të marrin vendim për këtë çështje në përputhje me obligimet dhe proceduarat, pa u ndikuar nga individë të caktuar.

Nuk mund të mbetemi peng të tekave të askujt dhe kauzave të rrejshme, të cilat jo vetëm që na mbajnë të izoluar, por rrezikojnë të prishin marrëdhëniet shtetërore me Malin e Zi, por mbi të gjitha, rrezikojnë të prishin bashkëpunimin dhe besimin që ka Kosova me SHBA-në, NATO-n dhe BE-në. HTH