Blerim Shala tregon kur u diskutua ndarja e Kosovës me Serbinë

Blerim Shala, këshilltar politik i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka shpjeguar Platformën shtetërore për Dialogun Kosovë-Serbi

Shala ka treguar në emisionin “Pressing”, me Leonard Kerqukin, në televizionin T7, se kur u diskutua ndarja e Kosovës me Serbinë.

Në negociatat mes Kosovës e Serbisë, dhe ndërmjetësuesve ndërkombëtarë, në vjeshtën e vitit 2007 është diskutuar edhe modeli i ndarjes së Kosovës, ka bërë të ditur Shala.

“Ambasadori Ischinger (përfaqësues i Bashkimit Evropian, v.j.) e pat vlerësuar që duhet qitur mbi tavolinë të gjitha opsionet, duke përfshirë edhe ndarjen”, ka thënë Shala.

“Por, ndarja ishte refuzuar në mënyrë kategorike nga të dy palët”, ka treguar Shala, raporton Gazeta Express.

“Ka qenë në Vjenë takimi, në tetor apo nëntor, tha: ‘Mirë, çka mendoni për ndarjen?’. Të dy palëve u drejtua”, ka rrëfyer këshilltari i Thaçit në “Pressing”.

Shala ka kujtuar se i menjëhershëm ka qenë reagimi i Serbisë, por edhe i Kosovës.

“Delegacioni i Serbisë reagoi… Edhe ne nuk donim të diskutonim fare”, ka thënë Shala.

Këshilltari i Thaçit ka treguar se në aspekt joformal, nëpër korridore, në Bruksel, pala serbe vazhdueshëm ka insistuar dhe insiston për shkëmbim territoresh.

“Ne mendojmë se është opsion i gabuar dhe shumë i rrezikshëm për raportet Kosovë-Serbi dhe për stabilitetin në Ballkan”, ka deklaruar Shala. /Express/

Osmani: Ka deputetë nga pozita që do ta votonin rrëzimin e Qeverisë

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Vjosa Osmani ka theksuar se partitë opozitare deri më tani i kanë 57 vota, dhe i duhen vetëm edhe katër vota për ta rrëzuar Qeverinë. Reagon PDK-ja

Ajo në emisionin “Dossier D”, të RTV Dukagjini ka thënë se duhet të binden edhe 4 deputetë të tjerë për t’i arritur 61 vota. “Duke diskutuar individualisht me disa deputetë nga pozita, jam e bindur se ka edhe prej tyre që do të votonin përfundimin e kësaj Qeverie”, ka shtuar Osmani.

Ajo ka theksuar se ka pakënaqësi të mëdha me këtë ekzekutiv, dhe se sipas saj, ka një vullnet të disa prej deputetëve të opozitës që t’i bashkoheshin mocionit. Deputetja Osmani ka thënë se zgjedhjet në partinë e saj do të mbahen sipas kalendarit në vitin 2019 dhe se kjo çështje nuk është temë diskutimi në LDK.

Osmani nuk ka dashur të flas lidhur me kandidimin e saj të mundshëm për kryetare të LDK-së. “Ne vitin 2019, kur do të mbahen zgjedhjet në LDK do ta kuptoni këtë. Atëherë kam shumëçka për të thënë”, tha ajo.

Vjosa Osmani, ka komentuar edhe nismën e Kadri Veselit. Ajo ka thënë se Veseli nuk mund të synojë të luajë rolin primar në ndërtimin e konsensusit kur është kryetar i partisë së tretë në Kuvend.

“Mendoj që ajo çka shkruhet në letrën e Veselit mund të jetë një qëndrim që ai mund ta propozojë apo prezantojë në tryezën që e ka ftuar LDK-ja. Mirëpo ai nuk mund të synojë që të luajë rol në primar në ndërtimin e konsensusit kur është kryetar i partisë së tretë apo grupit parlamentar të tretë për nga madhësia”.

Ndërsa duke folur për platformën shtetërore për dialog të Qeverisë së Kosovës, ku ndër tjerash thuhet që udhëheqës i këtij dialogu do të jetë presidenti Thaçi, Osmani e cilëson si gabim, pasi që thotë se Kuvendi nuk ka mekanizëm mbikëqyrës mbi punën e Presidentit.

Ajo sheh mangësi edhe në përpilimin e platformës ku sipas saj mungojnë shumë tema. “Kjo platformë nuk përcakton asnjë nga temat që duhet të jenë prioritet, p.sh çështjet e të pagjeturave, reparacionet, dëmet e luftës, nuk ka afat kohor brenda së cilës Kosova synon t’i arrijë qëllimet e saj në këtë dialog”, tha në mes tjerash Osmani për “Gazetën Jeta në Kosovë”.

Ajo ka propozuar që opozita të bashkëpunojë në këtë rast dhe të mos lejojë që një platformë e tillë të kalojë në Kuvend të Kosovës. “Nuk besojmë që do t’i marrë votat. Opozita tani duhet të organizohet mirë. Në formën e tanishme që është platforma nuk ka asnjë arsye që ne t’i ndihmojmë Qeverisë që të ikë nga përgjegjësia duke lënë një çështje kaq jetike në duar të një personi që s’i përgjigjet kurrë Kuvendit”, tha Vjosa Osmani.

Por kritikat e deputetës Vjosa Osmani nga rradhët e LDK-së nuk i kanë pëlqyer zëvendëskryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj. Ai është përgjigjur ndaj kritikave të Osmanit në lidhje me platformën e Kadri Veselit për unitet të partive politike kosovare.

Platforma e Kadri Veselit për unitet politik të partive politike kosovare për pesë tema të interesit nacional, ka ngjallur reagime të shumta gjatë ditës së sotme, Hoxha thënë se për një koalicion qeverisës votat janë jetike, megjithatë sipas tij, qeveritë paraprake edhe përkundër faktit që i kanë pasur votat e mjaftueshme nuk kanë arritur që të qojnë përpara temat e mëdha, shkruan gazetametro.net.

“Votat në Kuvend janë kyqe, Por qeveritë e kaluara kanë pasur edhe një numër më të madh të votave, por nuk kanë arritur që të japin kontribut në disa çështje”, ka deklaruar Hoxhaj.
Hoxhaj ka shtuar tutje duke thënë se këto tema nuk janë të PDK-së, por shqetësime të qytetarëve të Kosovës.

“Këto tema nuk janë të PDK-së, por janë të qytetarëve të Kosovës. Ne duhet të krijojmë një lloj klime pozitive në politikën kosovare”, është shprehurHoxha.

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se një koalicion i cili I ka vetëm 53 vota, nuk mund të gjejë zgjidhje as për temat më të vogla./gazetametro.net.

Lëvizja Vetëvendosje nuk është dëmtuar, thonë hulumtimet e opinionit publik

Dy hulumtime serioze të opinionit publik na e bëjnë të qartë se Lëvizja VETËVENDOSJE! nuk është dëmtuar. Ajo rezulton në sondazhe njësoj si në janarin e 2017. Ndërkohë grupi i të pakënaqurve, edhe pse ende nuk e kanë një parti, rezulton me një përkrahje fare të vogël, shumë më pak se ç’duhet për të kaluar pragun

Nga: Arbër Zaimi

Kjo është e çuditshme duke patur parasysh përshtypjen që ata u përpoqën të krijojnë, të largimeve të njëpasnjëshme e të pandalshme. Madje pati prej atyre që në rrjetet sociale që ironizonin me Lëvizjen duke thënë “kush ikën i fundit le të fikë dritat”, ose duke thënë “mshele derën Albin se dolën krejt”.

Pse nuk e patën efektin e duhur në elektorat apo në organizatë këto ikje? Pse nuk iu realizua pritshmëria apo dëshira dikujt?

Ndoshta pse s’ishin të rëndësishëm? Jo, ata ishin figura shumë të rëndësishme, në pozitat më të larta të Lëvizjes. Figura që kanë gëzuar respekt e dashuri prej aktivistëve e votuesve. Edhe sot po të ishin në Lëvizje, pavarësisht se a do të flisnin me Albinin apo jo, do të ishin prapë të respektuar e të votuar.

Sipas mendimit tim arsyet pse elektorati ka qëndruar besnik ndaj Lëvizjes janë këto:

– së pari, strategjia e tyre për ikje të njëpasnjëshme dhe cinizmi e arroganca e shfaqur për kinse “shkatërrimin e Lëvizjes” pati kundërefekt. Njerëzit e perceptuan Lëvizjen si viktimë, dhe ata si dëmtues të një të mire të përbashkët, siç është Lëvizja.

– së dyti, mesazhi i tyre kundër Lëvizjes ka qenë konfuz. Ka patur prej tyre që kanë thënë se Lëvizja po shkon djathtas, ka patur që kanë thënë se po shkon majtas, ca kanë thënë se po ashpërsohet, ca që po zbutet, ca që po kthehet në origjinë. Por Lëvizja vazhdon e njëjta. Me çdo seancë parlamentare, me çdo aksion të zhvilluar apo emision televiziv, po bëhet e qartë se Lëvizja vazhdon qëndrimet e saj, sipas programit politik, me transparencë, me vetëmohim dhe pa llogaritje të fshehta apo individuale.

– së treti, imazhi politik i Albin Kurtit është shndërruar në diçka më të madhe se vetë individi Albin Kurti. Është bërë tashmë simbol i disa temave e qëndrimeve, që ai i bart me konsistencë, pa kryeneçësi e pa inat, por me bindje e pa bërë tregti. Njerëzit kanë nevojë ta shohin idenë dhe shpresën, sigurisht, por të mishëruara tek politikanët, e jo thjesht si ide abstrakte për të cilat veç flitet ama nuk i zbaton askush te vetja.

Sigurisht kjo nuk do të thotë se nuk u bë asnjë dëm, përkundrazi. Por do të thotë se rreth një ideje, siç është Lëvizja VETËVENDOSJE! dhe rreth një modeli politik siç është Albin Kurti, tanimë janë mbledhur aq shumë njerëz, sa që është formuar një masë kritike, sasia ka prodhuar cilësi, dhe tashmë ky numër njerëzish nuk kthehet më pas.

“Tashmë i fundosur”, ky është plani i Kadri Veselit me propozimin e fundit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherit edhe kryetar i PDK-së, Kadri Veseli, gjatë ditës së sotme, ka propozuar një platformë politike, që sipas tij synon bashkimin e spektrit politik në Kosovë rreth pesë temave me interes nacional

Pesë tema që përfshihen në platformën e propozuar nga Veseli janë Dialogu me Serbinë, Themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, Themelimi i Ushtrisë së Kosovës, Agjenda e Integrimeve Evropiane dhe Reforma Zgjedhore, shkruan “Bota sot”.

Por, çfarë po synon të arrijë me këtë Veseli? Cili është plani i tij me propozimin e kësaj platforme?
Lidhur me këtë, për “Bota sot”, ka folur analisti dhe njohësi i zhvillimeve politike në Kosovë, Haki Abazi. Ai thotë, se kjo platformë është edhe një mashtrim nga lidershipi i PDK-së.

“Në Prill te vitit 2011 PDK kishte propozuar marrëveshjen e cila u nënshkrua nga Lideri i PDK-së e ai i LDK-së dhe AKR-së për ndryshimet ne ligjin zgjedhor dhe ndryshimet kushtetuese. Ishin formuar edhe komisionet nëntë anëtareshe. Natyrisht ashtu siç njihet muaji prill si muaji i gënjeshtrave edhe ajo doli te ishte një gënjeshtër e madhe dhe e kushtueshme. Mashtrimet e PDK dhe lidershipit te saj janë të pafundme dhe meqë është muaji Prill prape nuk mund të shoh këtë platformë ndryshe përveç se një tentim i mashtrimit të radhës ku lidershipi i PDK-së që tanimë është i fundosur dhe nuk përfaqëson askënd po tenton të paraqesë veten si faktorë në proces”, ka thënë Abazi për gazetën “Bota sot”.

Sipas tij, këto struktura janë duke e mbajtur peng shtetin e Kosovës.

“Unë besoj që do të ishte tradhti e madhe sikur të pranohej çfarëdo marrëveshje nga partitë opozitare sepse këto struktura nuk kanë as kredibilitet e as legjitimitet. Këto struktura janë duke e mbajtur peng vendin dhe institucionet e tij dhe si te tilla duhet shkuar ne shtëpi sa me parë që është mundur përkundër kostos qe ai proces qe do te ketë. Futja e asociacionit ne listë gjithashtu tregon se po duan që një marrëveshje jokushtetuese ta bëjnë pjesë të agjendës nacionale që në fakt nuk është asgjë tjetër përpos se një tentim për të ja lëshuar këmbët e arushës prape të tjerëve”, shprehet Abazi.

“Kjo platforme është një modifikim i radhës i tentimit të Thaçit për te krijuar grup uniteti kinse për dialogun qe ne fakt nuk është dialog por një platformë negociouse për Kosovën ku Kosova është spektator”, ka përfunduar analisti, Haki Abazi për gazetën “Bota sot”.

Thaçi në Holandë: Kosova është një tregim suksesi

Me ftesë të Institutit holandez për Marrëdhënie Ndërkombëtare “Clingendael”, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, para shumë përfaqësuesve shtetëror, diplomatëve, gazetarëve dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile ka mbajtur një ligjëratë me temën “Vizioni, sfidat dhe mundësitë për Kosovën”

Thaçi ka thënë se paqja dhe drejtësia janë dy çështje themelore për çdo shoqëri, veçanërisht për ato në tranzicion. Ai ka shtuar tutje se Haga është një vend ku pavarësia e Kosovës u konfirmua​ e ligjshme nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë.

“Pas këtij Opinioni Këshillëdhënës më 2010, filloi dialogu politik mes Kosovës dhe Serbisë. Dialogu prodhoi një marrëveshje historike në Bruksel, saktësisht pesë vjet më parë. Kjo ndodhi pas më shumë se njëqind vjet konflikti”, ka shtuar ai, njofton Zyra e Presidentit, përcjell Telegrafi.

Thaçi në Hagë ka theksuar se është natyrisht edhe vendi ku një pjesë e sistemit të drejtësisë në Kosovë tani është e vendosur, duke dëshmuar gatishmërinë e Kosovës për të bashkëpunuar me drejtësinë ndërkombëtare gjithmonë.

“Ne jemi krenarë me luftën tonë për liri dhe nuk kemi asgjë për të fshehur apo për t’u frikësuar nga e vërteta. Askush asnjëherë nuk u përpoq të ikte apo të fshihej nga drejtësia – krahasuar me shtetet e tjera në rajon”, ka shtuar ai.

Duke folur për shtetndërtimin në Kosovë, presidenti Thaçi ka thënë se vetëm dhjetë vjet më parë, Kosova shpalli Republikën më të re në Evropë dhe tani mund t’i shikojmë me krenari arritjet gjatë dekadës që shkoj.

Duke pasur parasysh pozicionin tonë fillestar, sipas tij, ka qenë një sfidë e madhe dhe natyrisht se gjatë këtij udhëtimi kemi pasur sfida dhe suksese.

Para shumë të pranishmeve, presidenti Thaçi ka thënë se rritja e parashikuar për vitin 2018 është gati 5 për qind, siç parashihet edhe për vitin 2019, derisa Kosova ka nënshkruar investime të reja prej mbi 1 miliard euro vitin e kaluar, veçanërisht ne sektorin e energjisë.

Sipas tij, Kosova është një rrëfim suksesi, por Kosova ka ende sfida të shumta, ashtu siç kanë edhe të gjitha shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor.

Presidenti Thaçi ka numëruar tri sfidat më të rëndësishme, ku së pari është përmbyllja e dialogut me Serbinë. Ai ka thënë se Kosova është e hapur për të gjetur zgjidhje.

“Si Kosova ashtu edhe Serbia duan të jenë pjesë e Bashkimit Evropian dhe të dy shtetet e dijmë se duhet ta njohim njëri-tjetrin. BE-ja nuk do të na pranojë me probleme. Ne kemi nevojë për një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme. E di se do të jetë jashtëzakonisht e vështirë për të dyja palët, dhe mbi të gjitha për Kosovën. Por jam i bindur se dialogu dhe marrëveshja janë e vetmja rrugë përpara”, ka shtuar ai.

Sfida e dytë sipas tij për Kosovën është ekonomike. Ai ka thënë se Kosova po vazhdon të shënojë rritje, por ka nevojë për të krijuar më shumë vende pune.

“Ne duhet të përqendrohemi në ekonominë e re dhe në mundësitë e reja. Nuk është e lehtë dhe ne ende duhet të bëjmë më shumë reforma strukturore”, ka shtuar ai.

Presidenti Thaçi ka thënë se sfida e tretë ka të bëjë me integrimin e Kosovës në NATO dhe BE, ku sipas tij, Kosova po punon në përmbushjen e kritereve demokratike në politikë, ekonomi dhe legjislacion.

Presidenti Thaçi, pas ligjëratës ka bashkëbiseduar me përfaqësues të shtetit holandez, diplomatë, ambasadorë, gazetarë dhe përfaqësues të shoqërisë civile.

Ai po ashtu ka marrë pjesë në prezantimin e librit biografik “New State, Modern Statesman”, me autorë, Roger Boyes dhe Suzy Jagger. Prezantimi i librit është bërë në Institutin holandez për Marrëdhënie Ndërkombëtare “Clingendael”. /Telegrafi/

Gjermania planifikon armatime në vlerë prej miliarda euro

Pas kritikave të shumta për gjendjen e keqe në pajisjen e ushtrisë, autoritetet kanë nisur një ofensivë për pajisje. Ministrja e Mbrojtjes von der Leyen planifikon të nënshkruajë 18 kontrata të reja vetëm për këtë vit

Kontratat e parashikuara të jepen këtë vit kapin shumën prej 25 milionë euro, njoftojnë gazetat “Handelsblatt” dhe “Bild”. Burimet e këtyre gazetave thonë se 18 kontratat e parashikuara për këtë vit janë pjesë e projekteve të shumta të nisura në janar dhe shkurt, kur është paraqitur një listë e pajisjeve të domosdoshme të ushtrisë gjermane. Autoritetet e ministrisë së Mbrojtjes e kanë konfirmuar se ekzistojnë planet e këtilla, por pa dhënë detaje të tjera.

Gazeta Welt njofton se ndër projektet e parashikuara është edhe blerja e dronave izraelite HeronTP, për të cilat partitë e Unionit dhe SPD kanë rënë dakord edhe në Marrëveshjen për bashkëqeverisje. Marrëveshja për nëntë vitet e ardhshme do të kushtojë 1,024 miliardë Euro. Marrëveshjet për shfrytëzimin e dronave Heron 1 në Afganistan dhe Mali do të zjgatet për periudhën deri në shkurt të vitit 2020.

Zëdhënësi i ministrisë së Mbrojtjes tha se dronat duhet të jenë të afta edhe për bartjen e armëve, por vendimi nëse vërtet do të jenë të armatosura në misionet e tyre do të merret më vonë. Marrëveshja e koalicionit nuk parasheh përdorimin e dronave të armatosura në misionet e tyre në këto vende. Lidhur me pajisjet dhe armatimet duhet të darkordohet edhe Bundestagu, pas konstatimit nëse kontratat janë në përputhje me Kushtetutën, të drejtën ndërkombëtare dhe vlerat etike. Huazimi i dronave izraelite është një nga projektet më të rëndësishme të armatimeve në ministrinë e Mbrojtjes. Marrëveshja ka dështuar në mandatin e kaluar për shkak të rezistencës së partisë socialdemokrate.

Më shumë avionë dhe helikopterrë

Bundeswehri duhet të pajiset edhe me shtatë helikopterrë dhe gjashtë avionë transportues C-130J Hercules, të cilët prodhohen në Évreux të Francës. Ministrja von der Leyen do të vazhdojë edhe marrëveshjen për përdorimin e avionëve ukrainas Antonov, në periudhën 2019 – 2021. Qëllimi është që të zvoglohen pasojat nga prishjet e mundshme të avionëve Airbus A400M.

Në listën e gjërave që do të porositen është edhe teknologjia e radarëve për Eurofighter, pajisjet detektuese, përmirësimin e tankseve Puma, helikopterrët NH90, hedhësit e raketave dhe gjëra të tjera. Janë planifikuar edhe një sasi e uniformave të reja për misionet luftarake.

Financimi i paqartë

Por financat për këto projekte ende nuk janë siguruar në tërësi. Autoritetet thonë se kjo është një listë aktuale. Ndërsa realizimi i projekteve varet nga financimi dhe ligji për buxhetin e vitit 2018.

Qeveria: Lista Serbe nuk është larguar përfundimisht

Pavarësisht që Lista Serbe ka deklaruar se ka braktisur koalicionin qeverisës, largimi i përfaqësuesve të këtij subjekti politik nga Qeveria e Kosovës nuk është final, kanë deklaruar zyrtarët e kabinetit të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj

Zëdhënësja e Qeverisë së Kosovës, Donjeta Gashi thotë për Radion Evropa e Lirë se kryeministri Haradinaj, në vazhdimësi është duke kontaktuar me përfaqësuesit e Listës Serbe dhe i ka ftuar ata që të kthehen në Qeveri.

“Qeveria e Republikës së Kosovës është duke vazhduar diskutimin apo komunikimin me përfaqësuesit e Listës Serbe në Qeveri. Deri më tash nuk ka ende asgjë zyrtare sa i përket largimit përfundimtar të tyre. Kryeministri Haradinaj u ka bërë thirrje që ata të kthehen në detyrat që i kanë si ministra dhe në postet tjera qeverisëse. Në ndërkohë, puna në këto ministri po vazhdon me bartësit e tjerë. Do të thotë, nuk ka asgjë definitive dhe finale për sa i përket largimit të Listës Serbe dhe në anën tjetër, kryeministri dhe Qeveria po vazhdojnë të kenë konsulta dhe komunikime me ta, për rikthim në detyra”, tha Gashi.

Në anën tjetër, përfaqësuesit e Listës Serbe nuk kanë dashur që të komentojnë nëse janë duke biseduar me Qeverinë e Kosovës për rikthim në detyra, e as për faktin që ministra të caktuar nga radhët e Listës Serbe, megjithatë janë parë të kenë vazhduar punën e tyre edhe pas deklaratës zyrtare të këtij subjekti se e kanë braktisur koalicionin qeverisës.

Deputeti i Listës Serbe, Igor Simiç, ditë më parë i ka thënë Radios Evropa e Lirë se deputetët e Listës vazhdojnë të punojnë nga tabori opozitar, kurse ministrat janë “vetëm në kapacitetet teknike”.

Artan Murati, analist nga Instituti Demokratik i Kosovës, duke folur për Radion Evropa e Lirë vlerëson se Lista Serbe është duke bërë sjellje joparimore politike.

Siç thotë ai, deputetët e këtij subjekti politik në Kuvendin e Kosovës, tashmë janë ulur në ulëset e opozitës, ndërkohë që ministrat nga ky subjekt politik, sipas tij, nuk kanë dhënë dorëheqje nga Qeveria dhe vazhdojnë të jenë pjesë e saj.

“Përkundër deklarimeve të Listës Serbe se janë tërhequr nga koalicioni, kjo në praktikë nuk po shihet se është e vërtetë, me vetë faktin se ekzekutivi po funksionon me ministrat e Listës Serbe. Në anën tjetër, deputetët e Listës Serbe në Kuvend ende nuk është se i janë kundërvënë për diçka koalicionit qeverisës ose t’i jenë bashkuar opozitës në nisma. Faktikisht, kjo nuk paraqet ndonjë garanci. Deputetët e Listës Serbe asnjëherë nuk kanë qenë garancë se do të përkrahin çështjet e ngritura prej koalicionit qeverisës, sepse, ata, fundja, pavarësisht se a janë në pushtet apo opozitë, të gjitha çështjet, të cilat do të binin ndesh me politikat e Serbisë, do t’i kundërshtonin”, tha Murati.

Ai ka shtuar se Lista Serbe edhe më herët ka bojkotuar punën në ekzekutiv dhe Kuvend në mënyrë që ta shfrytëzojë politikisht situatën. Një gjë e tillë, sipas Muratit, po ndodhë sërish.

“Zakonisht, këto veprime po i ndërmerr, ndoshta edhe për ta rritur pazarin politik për kërkesat e tyre, të cilat shumë shpesh bien ndesh edhe me interesat shtetërore të Republikës së Kosovës, pasi që e dimë që Lista Serbe, në masë të madhe, e ndjekë politikën drejtpërdrejt prej Beogradit ose politikën e cila vjen drejtpërdrejt apo orkestrohet nga presidenti i Serbisë (Aleksandar Vuçiq)”, theksoi Murati.

Sidoqoftë, Lista Serbe ka tre ministra, njëri prej tyre edhe në postin e zëvendëskryeministrit, si dhe disa poste të zëvendësministrave. Në Kuvendin e Kosovës ajo ka 10 deputetë.

Vendimi i Listës Serbe për ta braktisur Qeverinë e Kosovës, siç kanë thënë përfaqësuesit e këtij subjekti politik, ka qenë rezultat i ngjarjeve të 26 marsit në Mitrovicë të veriut, me ç’rast, njësitë e Policisë së Kosovës kanë arrestuar shefin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.

Isa Mustafa i kthehet aktivitetit politik – U dërgon letër të gjithë liderëve politikë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, i ka ftuar kryetarët e partive politike të mërkurën e kësaj jave në një tryezë të përbashkët me qellim të tejkalimit të gjendjes së krijuar në vend

Në letrën dërguar partive politike, të cilën e ka siguruar KALLXO.com, Mustafa thotë se gjendja e krijuar politike në vend mund të zgjidhet veç me zgjedhje të parakohshme.

“Është në interesin më të mirë të qytetarëve që partitë politike të arrijnë koncensus lidhur me temat e rëndësishme nacionale, Parimet që duhet ndjekur në adresimin e këtyre temave, pavarësisht kush qeverisë si dhe përgatitjet e nevojshme për organizmin e zgjedhjeve të parakohshme të lira dhe demokratike për të nxjerrë një qeveri stabile të një shumice”, thuhet në letrën e Mustafës dërguar sot partive politike në vend.

Tryeza politike do të mbahen të mërkurën në ora 13 në Kuvendin e Kosovës.

Ndërsa sot gjatë ditës edhe kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli u ka shkruar letër të gjithë përfaqësuesve politik në vend. /kallxo.com/.

A do votojë pro Shqipërisë Belgjika? Kryeministri Michel: S’mund të vëmë qerren para kaut!

Këtë të hënë kryeministri i Belgjikës ka ardhur në Tiranë në një vizitë zyrtare, pak ditë pas marrjes së rekomandimit të Komisionit Evropian, për hapjen e negociatave

Michel është pyetur nëse Shqipëria e meriton vërtet hapjen e negociatave në qershor, e në përgjigje kryeministri ka deklaruar se ai nuk mund të japë një përgjigje sot, pasi do të ishte sikur të vihej “qerrja përpara kaut”.

Por përpos faktit se Belgjika nuk ka ende një përgjigje zyrtare nëse do të votojë pro hapjes së negociatave për Shqipërinë, kryeministri është shprehur se ardhja e tij në Tiranë është një sinjal që tregon shumë për qasjen e BE-së ndaj vendit tonë.

Kryeministri Michel: Dua të theksoj disa elemente, pika e parë është vendosshmëria për të punuar së bashku, për të foprcuar dhe ushqyer marrëdhënies dypalëshe.

Kemi patur rastin të përmendim një sfidë të rëndësishme, cështja e emigracionit. Dua të theksoj përpjekjet që janë bërë nga autoritetet nën drejtimin e kryeministrit për të patur një partneritet të ndershëm dhe bashkëpunues në këtë fushë. Ne e konsiderojmë Shqipërinë si një vend të origjinës së sigurt. Një pikë shumë e rëndësishme të shkëmbimeve tona është ambicia që kemi për të luajtur një rol kyç në të ardhmen e BE-së, duke mbështetur reforma për të thelluar më tutje bashkëpunimin në BE, për të forcuar ekonominë, për të shtuar sigurinë dhe për të siguruar çështjen e emigracionit.

Para disa ditësh rekomandimi i KE hapi rruhën pa kushte. Në javët e ardhshme do të ketë diskutime të rëndëisshme në gjirin e shteteve të BE-së në lidhje me këto çështje. Do të merret një vendim në muajin qershor, i cili do të jetë shumë i rëndësishëm. Ramë dakort që të ruajmë një bashkëbisedim të afërt me kryeministrin. Me shumë qartësi ne dëshirojmë që të qartësojmë dhe afrojmë Shqipërinë me BE-në.

Gazetari: E meriton Shqiperia çeljen e negociatave?

Kryeministri belg: Vizita ime sot nuk është një rastësi, e pranova me kënaqësi ftesën që mu bë, për të dhënë një sinjal miqësie e respekti nga BE. Është e rëndësishme që fillimi i një procesi anëtarësimi nuk është pika e mbërritjes por vetëm fillimi i nisjes së reformave. Procesi i vendimmarrjes është i përcaktuar, nuk mund të vëmë qerren përpara kaut

“Puthje franceze me bishtin prapa”

Presidenti francez Emanuel Makron nuk e ka fshehur dëshirën për t’ju joshur. Ju është qepur pas që nga takimi i parë në Bruksel, vitin e shkuar, që vazhdoi me ftesën në Francë për ditën e Bastijës. Ai do që të ketë një marrëdhënie serioze, por kur mbërriti të hënën në Uashington, (vizita e parë e një udhëheqësi të huaj për këtë administratë), kishte me vete një axhendë të tijën, politike dhe personale

Makroni po përballet me kohë të vështira në Francë. Miratimi i publikut ka arritur pikën më të ulët që kur mori pushtetin, me vetëm 40% të francezëve që kanë mendim pozitiv për të. Vlerësimi ka rënë me 12% që nga ky Dhjetor. Rënia vazhdon gjithnjë e më fort për shkak të reformave të ndjeshme në sektorin publik.

Ai e ka përshkruar marrëdhënien me ju si “të sinqertë dhe të drejtpërdrejtë”, por e di që në Francë nuk jeni shumë popullor (Ata që ju vlerësojnë pozitivisht atje janë 14%, sipas sondazheve). Kështu që, kur të kthehet, do të përpiqet të tregojë se nga kjo vizitë ka marrë diçka në këmbim për kohën, përpjekjet dhe durimin që ka investuar në marrëdhënien tuaj të pathyeshme. Makroni do të dojë t’ju tregojë se ai, ashtu si dhe Franca, po bëhen çdo ditë e më shumë si fuqia drejtuese e kontinentit. Makroni është lodhur me pozicionimin si mediator global, siç ndodhi me palestinezët, sirianët, rusët dhe libanezët, dhe do të kërkojë që ju ta njihni këtë rol të tijin, nga niveli personal.

Makroni ka një listë të gjatë planesh në axhendën e tij, si:

Rusia – T’i themi gjërat siç janë. Makroni nuk ësht pa ndikim kur vjen puna për Rusinë. Ai ka kërkuar dialog me Rusinë për sa i përket Sirisë, dhe Franca ka folur hapur kundër ndërhyrjeve ruse në zgjedhjet franceze, kundër veprimtarive të paligjshme në Ukrainë, si dhe ka përkrahur Britaninë e Madhe në rastin e helmimit të Sergei Skripalit dhe vajzës së tij. Makroni mund të kërkojë të bashkoheni me të e të vazhdoni të ndëshkoni sjelljen e keqe të Rusisë nëpër botë, ndërkohë që do të mbështesë dialogun në lidhje me përshkallëzimin e tensioneve në Siri. Franca mund të bëjë më shumë. Franca nuk ka vënë sanksione ndaj oligarkëve rusë, siç bëri administrata Trump kohët e fundit. Mund t’i përdorni këto takime për t’i bërë thirrje të ndërmarrë masa presioni kundër Rusisë, qofshin financiare, diplomatike apo të tjera. Vendosja e sanksioneve nga fronte të shumta mund të japë ndryshim domethënës, jo thjesht simbolik.

Siria – qëndro në Siri: Makroni mund të besojë se rruga për në Damask bëhet nëpërmjet dialogut me Moskën, por ai s’do që SHBA-të t’i tërheqin njësitë ushtarake nga Siria, të paktën jo që tani. Ai ka kërkuar merita për faktin se ju ka bindur t’i mbani forcat amerikane në Siri. Është e qartë që do të dojë të duket sikur i ka marrë disa vendime vetë. Do të dojë të ripohojë vlerën e misionit amerikan në Siri, dhe kjo mund të jetë një kohë e mirë për të sqaruar – privatisht, pastaj publikisht – se cilat janë vijat e kuqe të koalicionit për përdorimin e armëve kimike në të ardhmen. Franca mbetet partnere në fushatën kundër ISIS-it dhe ju duhet t’i kërkoni Makronit privatisht që të ofrojë më shumë nga burimet e Francës në Siri, ashtu dhe në vende të tjera, meqë Franca ka pësuar disa sulme të frymëzuara nga ISIS.

Iran – kjo marrëveshje është më mirë se pa marrëveshje fare. Makroni e ka kritikuar vendimin tuaj për t’u tërhequr në mënyrë të njëanshme nga marrëveshje si ajo e Parisit për ngrohen globale. Ai do t’ju shtyjë të shmangni anulimin e marrëveshjes me Iranin më 12 Maj. Ai e di se kërkesat e administratës për ta ndryshuar marrëveshjen nuk janë përfunduar me palët e tjera, dhe që afati përfundimtar për certifikimin amerikan është vetëm disa javë larg. Ai do ta përmendë marrëveshjen me Iranin kur t’i drejtohet kongresit me një fjalim gjatë kësaj jave. Të dielën pranoi se nuk ka plan B nëse tërhiqemi nga marrëveshja, kështu që gjasat janë që do të përpiqet shumë t’ju bindë se kjo marrëveshje është më mirë se të mos kesh marrëveshje fare. Mundësitë janë që ai të vijë në Uashington i pajisur me lëshime nga vendet e tjera që janë pjesë e marrëveshjes. (Gjermania e Anxhela Merkelit mund të përqendrohet shumë në këto pika kur t’ju takojë të premten.) Sanksionet e reja europiane kundër Iranit mund të jenë pjesë e paketës europiane për ta ruajtur këtë marrëveshje.

Tregti – miq me përfitime: Pasi vizitoi Berlinin të enjten, që ta përafronte qëndrimin e tij me të Merkelit, Makroni do të përpiqet t’ju bindë të hiqni dorë nga shpalljet e masave të njëanshme për marrëveshjet tregtare, si tarifat e çelikut dhe aluminit, që për pak sa nuk nisën një luftë tregtare para se të shpalleshin përjashtimet. Ndoshta ai do të përpiqet t’ju bëjë të zgjeroni përjashtimin e BE-së nga tarifat, dhe ndoshta do të përpiqet të kërkojë një deklaratë publike për këtë çështje.

Merkeli do të jetë me ju në Shtëpinë e Bardhë edhe disa ditë pas vizitës së Makronit. Gjasat janë që do t’i kenë bashkërenditur qëndrimet e tyre mbi këto çështje.

Kim Jong Un ka një listë kërkesash në samit

Pasi Koreja e Veriut njoftoi se do t’i ndalonte testet bërthamore e madje do të mbyllte terrenin e testimeve , gjithandej pati ngazëllim, sidomos në Twitter. Ne mendojmë se ky veprim nuk ishte pajtues dhe as me mirëbesim. Kimi e ka bërë këtë njoftim sepse nuk ka më nevojë për teste. Ai e ka çuar programin bërthamor aty ku e donte. Deklarata origjinale nga Koreja e Veriut thoshte se “tashmë që është vërtetuar gjendja e plotë e armëve bërthamore, mund të mos kemi më nevojë për teste të rrezes së mesme e ndërkontinentale, dhe terreni i testimeve bërthamore në veri të vendit e ka përmbushur misionin”.

Koha kur u dha ky njoftim u duk sikur Kimi po shfaqte vullnetin e tij të mirë para samitit me presidentin Koreano-Jugor këtë javë, por nuk është flamur i bardhë paqeje. Është një lëvizje për të parapërgatitur rrugën që Koreja e Veriut të njihet si fuqi bërthamore. Ku do të dalë Koreja e Veriut me këtë?

Testet, të cilat nuk nevojiten më, janë pezulluar. Por programi bërthamor, jo.

Ky njoftim i Kimit si dhe afrimi i tij me Koreano-jugorin Mun, me lojëra olimpike e popin Korean, kanë qenë deklarata miqësore. Përpara takimit që do të bëhet të premten në zonën e demilitarizuar, dy udhëheqësit Koreano jugorë kanë vendosur një linjë të drejtpërdrejtë telefonike midis dy zyrave të tyre, për herë të parë.

Sigurisht që Mun do të dojë që samiti të jetë i suksesshëm. Ai ka investuar shumë personalisht për këtë arritje diplomatike. Por me gjithë këtë momentum që në dukje është pozitiv, mbetet pyetja se çfarë po kërkon Kim Jong Un?

Është e rrezikshme të hamendësohet se një udhëheqës paranojak si Kim Jong Un, që është angazhuar në shumë veprimtari dashakeqe, të ketë vendosur papritur ta hapë vendin për botën pa kërkuar asgjë si këmbim. Edhe nëse ka nisur të besojë se përqendrimi te rritja ekonomike kombëtare është rruga më e mira, çdo gjë është negociatë, të gjithë duan diçka, edhe Kim Jong Un.

Ai ndoshta e sheh këtë samit me Munin dhe me ju, z.President, si pjesë e një loje më të madhe. Prandaj, duhet të vlerësojmë se çfarë ka lista e tij e kërkesave.

Kimi vendos Kimin të parin: Në radhë të parë, Kim Jong Un do t’ia dijë vetëm për veten. Ai do të kërkojë të sigurohet që do të jetë i paprekshëm në rast të një ndryshimi regjimi, ose të ndonjë gjëje më të keqe. Edhe nëse vendos të heqë predhat bërthamore nga vendi i tij, do të duhet t’i jepet një siguri totale që s’është një dinakëri për ta rrëzuar nga pushteti. Mos harroni që ne mendojmë se nuk ka dalë ndonjëherë nga Koreja e Veriut, që nga viti 2011, dhe deri në udhëtimin e fundit që bëri në Kinë, në vitin 2018, për shkak të paranojës së thellë se mos organizohet një vrasje. Nëse Mike Pompeo nuk i ka dhënë Kimit siguri kur e ka takuar në fundjavën e pashkëve, Kimi do të dalë ta kërkojë një të tillë para se të bëjë lëshime të vërteta.

Ai do të jetë mbreti i ballos bërthamore: E kemi parë se sa i dashuruar është Kimi me vëmendjen që kur nisi turneun e reklamimit këtë Janar. Është e qartë që ai ka nevojë të dëshpëruar për vëmendje. Njohja botërore si fuqi bërthamore ka kohë që është pjesë e kërkesave të tij. Nëse do të pranojë të kompletoj çmontimin e programit bërthamor, do të dojë të pranojë se pavarësisht kufizimeve, ai arriti ta përmbushë zotimin për kapacitetin bërthamor, që u ka shpëtuar shumë të tjerëve. Ai nuk do të dorëzojë gjë nëse e gjithë bota nuk e pranon që ai arriti t’i ndërtojë.

Ai do të rimëkëmbë llogarinë bankare:Nuk ka dyshim që snaksionet ndërkombëtare, të caktuara nga administrata Trump, e kanë kufizuar aftësinë e Kimit për të financuar projekte të reja. Janë ngrirë me miliarda dollarë tregti dhe Kimi ka vese të shtrenjta, që nga mallrat e luksit e deri te ushtria. Në një vend ku 70% e 25 milionë banorëve nuk e kanë të sigurt ushqimin dhe ku kequshqyerja është e përhapur, Kimi shpenzon shumë për mbrojtjen. Buxheti i fundit i Koresë së Veriut, që mbase ka qenë më shumë propagandë se buxhet, thotë se shpenzimet për mbrojtjen arrijnë në 15.8% të GDP, por analistët thonë se vlera e vërtetë është shumë më e lartë. Koreja e Veriut ka një nga ushtritë më të mëdha në botë që janë në gjendje gatishmërie.Kimi ka folur gjithashtu për reforma si hapja e zonave ekonomike ku të tërheqë investues të huaj (sanksionet e bëjnë të pamundur). Kimi do të dojë të hiqen disa nga sanksionet dhe t’i zëvendësojë me ndihmë të drejtpërdrejtë ekonomike, që të vazhdojë jetën e luksit dhe të ushqejë pasionet e tij: ushtrinë, resortet e skive dhe vizitat e personave të famshëm.

Do që të jetë bashkuesi në krye:Kimi ka folur për bashkimin e gadishullit në të shkuarën (ndoshta në ndonjë imagjinatë mizore të tijën), dhe teksa shkon në samitin midis koreve dhe takohet me ju, mendojmë se do të dojë masa për t’i përafruar dy koretë. Këto masa mund të kërkojnë bashkime familjes të ndara nga lufta dhe një fund zyrtar të vetë luftës. Që të përmbushë dhe nevojën për lëvdata,Kimi do të dojë të njihet botërisht si njeriu që bashkoi gadishullin Korean.

Nuk ka më puro kubaneze

Kubanezët përjetuan një kalim pushteti historik javën e shkuar. Raul Kastroja ia kaloi presidencën pasardhësit që zgjodhi vetë, Miguel Diaz-Canel, i cili u votua nga Asembleja Kombëtare e Kubës (parlamenti, dhe fitorja e tij s’ishte aspak e vështirë, pasi ishte i vetmi kandidat). Por kjo është sa për dukje, sepse Raul Kastroja s’ka ndërmend të shkojë gjëkundi. Ai mban ende pozitën më të rëndësishme në vend, si kryetar i Partisë Komuniste, ndaj fundi i Kastrove në presidencë nuk do të thotë që politikat e tyre do të lihen mënjanë. Kreu i Partisë Komuniste në Kubë është “forca udhëheqëse e shoqërisë dhe shtetit”. Vendimet i merr partia, jo presidenti.

Në fjalimin e lamtumirës (që zgjati vetëm 90 minuta, ndryshe nga monologu i gjatë i të vëllait, Fidelit), Kastroja tha se Diaz-Canel do të shërbente për dy mandate 5-vjeçare dhe në vitin 2021 do të merrte drejtimin e Partisë Komuniste, kështu që Kastrot do të jenë të paktën edhe tre vite në drejtim të Kubës.

Diaz-Canel dhe shumica e anëtarëve të qeverisë kanë lidhje shumë të forta me Kastrot, kështu që Diaz-Canel nuk pritet të shfaqë ndonjë lëvizje të guximshme. Lidhjet e tij me Kastron kanë ekzistuar prej shumë vitesh. Ai ka qenë përgjegjës për sigurinë gjatë Luftës së Ftohtë.

Kastroja solli disa reforma në Kubë, si lejimi për të udhëtuar, hapja e marrëdhënieve diplomatike me SHBA-të me presidentin Obama, dhe vendime të tjera pozitive për socialist. Këto reforma, si dhe të tjerat në të ardhmen, kanë kërkuar gjithmonë miratimin e Partisë Komuniste. Kështu që edhe nëse Diaz-Canel kërkon të provojë ndonjë gjë ë re, ambiciet e tij do të kontrollohen nga partia.

Pavarësisht kalimit të pushtetit, e ardhmja e popullit të Kubës mbetet ende e lidhur me Kastrot. Pyetja është nëse Raul Kastroja do të pranojë të bëjë liberalizime politike apo lëvizje të tjera për rendin ligjor. Pa miratimin e tij, Diaz-Canel nuk ka asnjë kapital politik dhe as shtigje të tjera për të bërë ndonjë gjë më ndryshe nga ç’kemi parë deri tani.