Dëshmi tronditëse! Millosheviq është gjallë në Rusi me familje (video)

Dyshimi se diaktorit Milosheviq pas “vdekjes” ende është gjallë dita ditës shtohen. Sidomos pas asaj se në trupin e tij u gjet një drogë që shkakton një gjendje hutimi të përgjithshëm, e cila i kishte shkaktuar “vdekjen e përkohshme”

Veç kësaj, të vërtetës më shumë i afrohet edhe fakti se askush nuk do të zhvarrosë trupin e tij për të mohuar ndonjë numër të teorive konspirative dhe dyshimin se Sllobodan Millosheviçi ende është gjallëPa dyshim “vdekja” e tij është shumë më e përshtatshme. Megjithatë, fakti që askush nuk e ka parë kufomën e tij “live” me përjashtim të patologëve holandezë, rusë dhe serbë.Nuk është çudi që edhe vdekja e Sllobodan Millosheviçit ende të lidhet me histori të ndryshme.

Burimet nga ICTY nga Haga thonë se më 11 mars të vitit 2006 sipas informacioneve nga njësia e paraburgimit në burgun Sheveningen është kumtuar lajmi se vdiq presidenti i Serbisë dhe Jugosllavisë, Sllobodan Milosheviç.Është e qartë se të gjithë këtë kohë përhapën historinë se si vdiq Millosheviçi në paraburgim në Hagë, por vdekjen e tij e bënë në të vërtetë në ato momente kur priteshin dëshmi të mëdha.

Që Millosheviçi u varros në një vend mjaft të pazakontë, që askush nuk e ka parë kufomën e tij..këto janë thënë për varrin e tij deri sot.Nuk është e pamundur që Millosheviçi dhe gjithë familja e tij (gruaja , vajza, djali dhe vëllai jetojnë në Rusi).Veç kësaj presidenti aktual serb, Tomislav Nikoliç para disa ditësh kishte akorduar për t’i dhënë amnisti të vesë së diktatorit serb, Mirjana Markoviçit dhe birit të saj, edhe pse janë në listën e Interpol-it.

Forcat tokësore turke hyjnë në enklavën kurde në Siri

Forcat tokësore turke kanë kaluar kufirin dhe kanë hyrë në një enklavë kurde në Siri, konfirmoi të dielën Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan

Duke folur një ditë pasi Turqia njoftoi për operacionin ushtarak dhe kreu sulme ajrore kundër një milicie kurde të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara në Afrin, Presidenti Erdogan tha se shpresonte që operacioni të përfundonte “në një kohë shumë të shkurtër”.

Zoti Erdogan paralajmëroi gjithashtu kurdët në Turqi që të mos dalin në rrugë në shenjë proteste, duke shtuar se ata që i vunë veshin thirrjeve nga një parti kurde për protesta do të “paguajnë një çmim të lartë”.

Duke folur për operacionin që ai e quajti “Dega e Ullirit”, kryeministri turk Binali Yildrim tha se qëllimi i Turqisë është të krijojë një zonë të sigurtë prej 30 kilometrash në Afrin.

Departamenti amerikan i Shtetit tha të dielën se ishte “shumë i shqetësuar” për situatën në Sirinë veriperëndimore.

“Ne vazhdojmë të mbështesim adresimin e shqetësimeve të ligjshme të sigurisë të Turqisë si një aleat i NATO-s dhe partner kritik në përpjekjet për të mposhtur ISIS-in. Megjithatë, ne i bëjmë thirrje Turqisë të ushtrojë përmbajtje dhe të sigurojë që operacionet e saj ushtarake të mbeten të kufizuara në fushëveprim dhe kohëzgjatje dhe të matura për të shmangur viktimat civile “, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Heather Nauert.

Ankaraja duket se po e përshpejton operacionin meqë përballet me presion diplomatik në rritje. Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson i kërkoi Turqisë të “ushtrojë përmbajtje” dhe të shmangë vrasjen ose plagosjen e civilëve. Komentet e tij erdhën gjat[ bisedave telefonike me homologët e tij rusë dhe turq të shtunën. Ai tha se “shqetësimet legjitime të sigurisë” të Turqisë duhet të adresohen dhe u kërkoi zyrtarëve të qëndrojnë të përqendruar në qëllimin për mposhtjen e ISIS-it.

Të djelën, Parisi njoftoi se po bënte thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Protesta në Greqi për çështjen e emrit “Maqedoni”

Qindra mijëra grekë protestuan të dielën në qytetin verior të Selanikut kundër përdorimit të fjalës “Maqedoni” në çdo zgjidhje mes Athinës dhe Shkupit mbi emrin e ish Republikës Jugosllave

Greqia thotë se emri Maqedonia nënkupton një pretendim territorial mbi rajonin e vet verior me të njëjtin emër. Të dy vendet ranë dakord këtë muaj për të ripërtërirç përpjekjet për të zgjidhur e ngërçin e vjetër 25 vjeçar, i cili ka bllokuar përpjekjet e ish-Republikës Jugosllave për t’u bashkuar me aleancën e NATO-s dhe Bashkimin Evropian.

Dëshmitarët të dielën thanë se rreth 300,000 njerëz u mblodhën në Selanik – qyteti më i madh në rajonin e Maqedonisë e Greqisë – shumë prej të cilëve kishin ardhur nga rajonet anembanë vendit. Ishte një nga protestat më të mëdha në Greqi vitet e fundit.

Protestuesit valvitën flamuj grekë, mbanin pankarta me mbishkrimin “Ka vetëm një Maqedoni dhe është Greke!” dhe brohorisnin kur një drejtues në miting kërkoi një referendum mbi emrin, ndërsa u mblodhën rreth statujës së Aleksandrit të Madh në qendër të qytetit dhe përgjatë shëtitores bregdetare dhe në port.

Deri në zgjidhjen e mosmarrëveshjes, Athina ka rënë dakord që vendi të mund të referohet ndërkombëtarisht si ish Republika Jugosllave e Maqedonisë, emër sipas të cilit u pranua në Kombet e Bashkuara më 1993. Të dy vendet thonë se shpresojnë të arrijnë një marrëveshje deri në qershor, por një sondazh javën e kaluar tregoi se shumica e grekëve nuk duan që “Maqedonia” të përdoret në ndonjë zgjidhje për emrin.

Vuçiq: Nuk investon kush për serbët në Kosovën pa status të zgjidhur

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha në Llaple Sello , afër Prishtinës, se investimet në ekonominë e Kosovës e Metohisë dhe punësimi i serbëve përbëjnë rëndësi prioritare për Serbinë, e cila është e gatshme të ofrojë të gjitha lehtësitë e mundshme që biznesmenët serbë të investojnë në Krahinë, siç raportojnë mediat serbe të jetë shprehur ai

“Mund edhe të subvencionojmë dhe këtu s’ka asnjë problem për ne”, ka thënë Vuçiq gjatë bisedës me serbët në Llpale Sello, të cilët gati me një zë janë shprehur se për të mbetur në Kosovë ka nevojë për më shumë vende pune, shkolla, mjekë … dhe shumëçka tjetër që nevojitet për një të ardhme të qëndrueshme.

Siç citohet të jetë shprehur ai “këta nga Prishtina kohë pas kohe shfryjnë me këtë gjë, meqë sikur duan të tregojnë në vend se janë shtet, dhe, kur duhet vetëm ta mbyllin një zarf, duhet të vënë 22 vula dhe nuk di çfarë tjetër, mandej edhe 13 pulla këshilloji e asilloj…”

Nuk ka problem, ngjitni që të 13 pullat, 70 vulat, nëse ajo firmë serbe do të punësojë disa serbë në Kosovë e Metohi”, ka thënë Vuçiq

Detyra jonë është të miratojmë aktin nënligjor me të cilin do të mund t;u thuhet biznesmenëve që të investojnë aq sa t’u jepet për punësim në Serbi, për vend të punës, e kjo shkon deri në 50 për qind nga investimi i përgjithshëm…

Ai ka shtuar se ka gatishmëri edhe për lehtësi shtesë, nëse ai investim realizohet në Kosovë e Metohi.

Prandaj kemi nevojë për forcim të mëtejshëm të ekonomisë serbe dhe duhet të forcojmë bizneset vendëse dhe sektorin e biznesit.

Sa i përket punësimit, askush nga Gjermani, Austria, Zvicra e as ndokush nga miqtë tanë nuk do të investojë këtu, deri sa të kemi raportet e pazgjidhura, statusin e pazgjidhur dhe çdo gjë tjetër.

“Ata nuk vijnë në një ambient të pasigurt, ndryshe ndodh në Serbinë qendrore (siç e quan Beogradi zyrtar Republikën e Serbisë – sqarim ynë), në Serbinë qendrore duan të vijnë, këtu nuk duan të vijnë dhe të mos ju gënjej e t’ju them do të vijnë, kur të bisedoj me Xi Gjinpengun ose me Angela Merkelin, të vijnë investitorë në Shillovë ose në Ranillug. Nuk vijnë”, ka thënë Vuçiq.

Nuk do të vijnë, thotë, sepse nuk është zgjidhur statusi i Kosovës, nuk e dinë kujt t’i drejtohen ose kanë qëndrim tjetër nga ai që kemi ne, ose kanë qëndrim tjetër nga ai që ka qeveria në Prishtinë, ka thënë Vuçiq, transmeton Koha.net.

“Prandaj kaq kohë kam insistuar që të provojmë të gjejmë çfarëdo zgjidhje kompromise dhe nga kjo nuk do të heq dorë. Meqë të gjithë bëhemi peng të mungesë së guximit dhe të pavendosmërisë sonë”, është shprehur Vuçiq, transmeton Koha.net.

Por, ajo që mundemi është të bëjmë subvencione shtesë dhe të hartojmë rregulla të veçanta për investime të biznesmenëve serbë, ka ripërsëritur ai.

Vuçiq u ka thënë serbëve të tregojnë se ku kanë nevojë për infrastrukturë, ndërsa shteti do t’iu ndihmojë, raportojnë mediat serbe.

Iniciativa për shfuqizimin e Gjykatës Speciale i dërgohet Qeverisë së Kosovës

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, pas takimit të anëtarëve të saj, ka proceduar për mendim në Qeveri Projektligjin për shfuqzimin e Ligjit nr. 05/L-053 për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje (VV), Glauk Konjufca ka thënë se kryesia ka marrë vendim që nisma për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, t’i shkojë për shqyrtim Qeverisë së Kosovës.

“Pra kemi një avancim të kësaj nisme. Mendoj që njëri nga anëtarët dalloi nga vendimmarrja e për këtë duhet ta pyesni Xhavit Halitin. Ka shkuar siç është kërkuar kjo nisme. Topi tani është në dorën e Qeverisë se çka mendon për shfuqizimin”, ka theksuar Konjufca.

Ndryshe, kryetari i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti, e kishte lëshuar mbledhjen e kryesisë së Kuvendit.

Ai në një prononcim për media ka thënë se në momentin kur ka ardhur në shqyrtim si pikë e rendit të ditës, iniciative e deputetëve për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale, ai është larguar nga takimi.

“LDK-ja është kundër kësaj iniciative. Ne sot lëshuam mbledhjen dhe presim të shohim se si do të procedojë me këtë çështje shumica parlamentare”, ka shtuar Hoti.

Veprimet e presidentit Ivanov, pengesë e proceseve demokratike

Vendimi i fundit i presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov për të mos dekretuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve, me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe, ka rrënuar edhe më shumë imazhin e kreut të shtetit, i cili gjatë tërë mandatit të tij që përfundon vitin e ardhshëm, është përballur me kritika të shumta

Në arsyetimin e mosdekretimit të këtij ligji, Ivanov kishte thënë se ai është jokushtetues, pasi gjuha shqipe nuk mund të vihet në nivel të njëjtë me maqedonishten, e cila sipas tij, është gjuhë e vetme zyrtare në vend, por edhe për atë se sipas tij, avancimi i shqipes i vendos në pozitë të pabarabartë gjuhët e bashkësive tjera etnike.

Partitë në pushtet në reagimet që patën menjëherë pas këtij vendimi thanë se presidenti ka lëshuar shansin që të përmirësojë paraqitjet e tij të deritanishme para opinionit.

“Nuk e kemi mirëpritur vendimin e zotit Ivanov. Ai kishte një shans për të përmirësuar imazhin e tij para komunitetit shqiptar, para qytetarëve të këtij vendi që nuk janë të paktë në këtë vend, por për fat të keq kjo ndodhi”, ka deklaruar kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti. Kjo parti ka bojkotuar zgjedhjet presidenciale, pasi nuk ishte pranuar kërkesa e saj për gjetjen e një kandidati konsensual, që do të kishte edhe mbështetjen e komunitetit shqiptar.

Pakënaqësi ndaj kreut të shtetit në vazhdimësi ka pasur edhe nga LSDM-ja e kryeministrit Zoran Zaev. Kritika ndaj tij kishte edhe për fjalimin e fundvitit, por edhe për ngjarjet e kaluara, në veçanti për rastin e dhënies së mandatit për formimin e Qeverisë së re ish-liderit të VMRO-së, Nikolla Gruevski edhe pse nuk kishte siguruar shumicë në Kuvend, por edhe për shumë zhvillime tjera, e të cilat sipas LSDM-së, kishin penguar shumë procese për të ardhmen e vendit.

“Presidenti Gjorge Ivanov ka lëshuar mundësinë që të kapërcejë veten dhe retorikën partiake për përçarje dhe konflikte dhe të dëshmojë se është në nivelin e përgjegjësisë si president i vendit. Ai duhet që të paktën këtë vit të rëndësishëm për të ardhmen e vendit, të japë një kontribut sado pak të vogël për pajtimin që aq shumë e përmend në fjalimet e tij”, ka deklaruar Frosina Remenski, deputete e LSDM-së.

Njohësit e çështjeve juridike, thonë se nuk janë edhe aq të befasuar nga veprimi i presidentit me Ligjin për gjuhët.

“Duke e ditur se çfarë presidenti kemi apo nëse shohim rastet në të kaluarën që kishin të bëjnë me kompetencat e tij, nuk mund të përjashtohet mundësia që ai sërish të mos e dekretojë Ligjin e miratuar në Kuvend. Kushtetuta nuk e parasheh se si duhet të veprohet më tej, por ajo mund të interpretohet bazuar në përvojat e disa shteteve perëndimore, të cilat përcaktojnë se ligji në një situatë të tillë hyn me automatizëm në fuqi, në rastet kur ai nuk e dekreton gjatë miratimit të dytë, ligji me automatizëm bëhet i vlefshëm”, thotë Mesim Maksuti, njohës i çështjeve kushtetues dhe profesor në Universitetin e Tetovës.

Jove Kekenovski, njohës i çështjeve politike dhe ish-zyrtar i VMRO-DPMNE-së, thotë se presidenti në shumë raste ka dëshmuar se më me interes për të kanë qenë politikat e ish-partisë në pushtet, dhe jo të qytetarëve të vendit. Ai thotë me shumë veprime Ivanovi më shumë ka bërë përçarje se sa ka unifikuar popullit.

“Presidenti Ivanov favorizon bashkëpartiakët e tij, ndaj të cilëve ndjehet si borxhli. Ai asnjëherë nuk ka qenë në krye të detyrës gjë që nuk i ngjanë një shteti që pretendon të jetë demokratik. Me disa veprime ai ka bërë ndarje në shoqëri, ka ndarë qytetarët, është vendosur mbi institucionet duke paralajmëruar ngjarje të caktuara, para se gjithash para liderëve politikë”, ka deklaruar Kekenovski.

Politikat e kreut të shtetit janë mbështetur vetëm se nga partia që edhe e ka nominuar në këtë post, VMRO-DPMNE-ja. Ivanov, kritika për punën e tij ka pasur edhe nga përfaqësuesit ndërkombëtarë, në veçanti për roli i tij në krizën politike që më shumë është vlerësuar si nxitës, si në formimin e Qeverisë së re, aferën e përgjimeve, tentimin për të amnistuar zyrtarët e inkriminuar, marrëveshjen e partive politike shqiptare, e raste të tjera.

IFIMES: Qëllimi kryesor ishte parandalimi i VV-së për ta marrur qeverisjen dhe eliminimi i Kurtit kryeministër i ri

Në një analizë e publikuar së fundmi nën titullin “Një përpjekje për të shfuqizuar Dhomat e Specialistëve dhe Prokurorinë e Specialistëve”, Instituti Internacional për Lindje të Mesme dhe Ballkan flet për situatën politike në Kosovë

Fokusi kryesor është binomi Thaci/Haradinaj-Vucic si dhe tendenca e tyre për të zbatuar edhe ligjërisht Asociacionin me shumicë serbe si dhe shfyqizimin e Gjykatës Speciale. Si problem kryesor e shohin Lëvizjen Vetëvendosje dhe kryetarin e saj Albin Kurtin, ku sipas këtij instituti edhe fërkimet që po ndodhin brenda saj, janë të inskenuara nga Thaci-Vucic me qëllim eliminimin e Vetëvendosjes dhe Albin Kurtit për të marrë pushtetin dhe për ti riorganizuar këto procese të dëmshme për Kosovën.

Ja një pjesë e përkthyer:

“Një përpjekje për të shfuqizuar Dhomat e Specialistëve dhe Prokurorinë e Specialistëve
Zgjedhjet lokale në Kosovë të mbajtura në tetor dhe nëntor 2017 (raundi i parë dhe i dytë) solli humbjen e koalicionit qeverisës të PAN (të përbërë nga partitë PDK, AAK dhe Nisma). Partitë politike shqiptare fituan në 26 komuna, në Listën Serbe në 11 dhe në Listën Turke në një komunë.

Qeveria e tanishme u formua në shtator 2017 nën rrethana (ende) të dyshimta: domethënë shumica e re qeverisëse u sigurua dhe mbështetej nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AKR) të udhëhequr nga biznesmeni i diskutueshëm Behgjet Pacolli i cili kishte formuar koalicionin parazgjedhor me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK). Pacolli la koalicionin me LDK dhe u bashkua me koalicionin e PAN. Pritet që hetimi i kryer nga Prokuroria të identifikojë elementët e mundshëm të korrupsionit që kanë të bëjnë me formimin e qeverisë aktuale të Kosovës. Pacolli besohet të jetë një eksponent i Rusisë dhe interesave të saj në Kosovë.

Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Ramush Haradinaj mund të formohej vetëm me mbështetjen e deputetëve të Listës Serbe që iu bindën rendit të Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe votuan për qeverinë e Haradinajt. Qeveria e re e Kosovës quhet kështu qeveria Beograd-Moskë dhe si e tillë nuk ka qenë në gjendje të funksionojë siç duhet.

Dezintegrimi i LVV dhe eliminimi përfundimtar i Albin Kurtit?

U formua qeveria e tanishme e Kosovës? Qëllimi kryesor ishte parandalimi i Lëvizes Vetëvendosje (LVV) nga marrja e qeverisë dhe eliminimi i Albin Kurtit nga Kryeministri i ri.

Në analizat e tij të mëparshme ” zgjedhjet lokale të Kosovës – 2017: Një hyrje në zgjedhjet e reja të parakohshme parlamentare? ” ( Http://www.ifimes.org/ba/9474 ) dhe ” Zgjedhjet lokale të Kosovës 2017: Një provë për qeverinë e Haradinajt? ” ( Http://www.ifimes.org/en/9461 ) IFIMES analizoi situatën në Kosovë në pikëpamje të zgjedhjeve vendore të vitit 2017 dhe njoftoi se zgjedhjet lokale do të përfaqësojnë një provë për qeverinë e Haradinajt – e cila në të vërtetë ka ndodhur. Prandaj nuk është për t’u habitur që në një nga intervistat e saj të fundit Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj shprehu admirim dhe respekt të hapur ndaj Aleksandar Vuçiqit.

Për të analizuar situatën në Kosovë dhe për formimin e qeverisë së saj në pushtet duhet të merret parasysh bashkëpunimi ndërmjet dy regjimeve: regjimi i Hashim Thaçit në Prishtinë dhe regjimi i Aleksandar Vuçiqit në Beograd. Çfarë kanë të përbashkët Vuçiq, Thaçi dhe Haradinaj është se ata kryejnë një pjesë të aktiviteteve të tyre të dyshimta nëpërmjet vëllezërve të tyre. Qeveria e re e Kosovës do të ndalonte të ekzistonte pa mbështetjen e deputetëve serbë, që do të thotë se shefi aktual i qeverisë së tanishme të Kosovës është Aleksandar Vuçiç. Pasi autoritetet aktuale u mundën në zgjedhjet lokale në dy qytetet më të mëdha (Priština dhe Prizren), u krye një sulm i ri në Kurti dhe kufizime të motivuara politikisht. Kurti kaloi më shumë se dy vjet e gjysmë si një i burgosur politik në burgjet serbe. Shërbimet e inteligjencës së Thaçit dhe Vucicit janë duke u përpjekur të nxisin përleshjet e brendshme brenda LVV, në mënyrë që të arrihet shpërbërja e saj përfundimtare.

Analistët besojnë se sulmi ndaj Albin Kurtit dhe LVV është politikisht i motivuar dhe përfaqëson përpjekjen e fundit të autoriteteve në pushtet për të shkatërruar çdo shpresë për një të ardhme më të mirë të Kosovës. Është e pakuptueshme që dikush që duhet të dorëzohet thirrja për t’u paraqitur përpara gjykatës, të kapet dhe të vihet në paraburgim për 30 ditë, sidomos duke pasur parasysh se ai ose ajo punon çdo ditë si deputet në Kuvendin e Kosovës. Është praktikë e zakonshme ligjore që një person që duhet të dërgohet thirrje së pari të sillet para gjykatës, i ka shërbyer thirrjes dhe më pas është liruar. Në të njëjtën kohë shumë persona që kanë kryer vepra penale, krime lufte dhe korrupsion kanë shmangur ndjekjen penale dhe janë akoma aktive në strukturat qeverisëse në Kosovë. Më 24 nëntor 2017 Albin Kurti dhe kolegët e tij nga LVV Donika Kadaj-Bujupi dhe Albulena Haxhiu , të gjithë deputetët e Kuvendit të Kosovës, u kapën nga regjimi i Thaçit për shkak të pretendimeve të supozuara të gjykatës. Ata të gjithë u urdhëruan një ndalim 30-ditor. Nga gjykata e shkallës së parë, Albin Kurti dhe Donika Kadaj-Bujupi u dënuan me 18 muaj, Albulena Haxhiu në 15 vjeç dhe Faton Topalli me 14 muaj burgim me një dënim dyvjeçar të pezulluar.

Vendimet për deputetët e LVV treguan të gjitha brutalitetin e regjimit qeverisës të Kosovës të simbolizuar nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli , Ramush Haradinaj dhe Behgjet Pacolli dhe të mbështetur nga regjimi i Aleksandar Vuçiqit.

Qëllimi kryesor i kësaj loje të koordinuar është eliminimi i lëvizjes Albin Kurti dhe lëvizja Vetëvendosje (LVV) e cila kundërshton themelimin jokushtetues të Komunitetit të Komunave Serbe (ZSO) sipas planeve Vuçiq-Thaçi, pasi që paraqet një rrezik real të ndarjes së Kosovës në entitete dhe formimin e njësisë serbe në Kosovë që do të lidhej drejtpërdrejt me Serbinë ashtu siç entiteti i Republika Srpska në Bosnje dhe Herzegovinë është e lidhur drejtpërdrejt me Serbinë. Thaçi donte të bënte përcaktimin e kufirit midis Kosovës dhe Malit të Zi në dëm të Kosovës dhe përkundër pakënaqësisë së fortë të qytetarëve të Kosovës të shprehur nga lëvizja Vetëvendosje. Kjo është arsyeja pse autoritetet po kryejnë një operacion të madh të inteligjencës të mbështetur nga media të caktuara publike me qëllim që të shkaktojnë mosmarrëveshje brenda LVV. Në kongresin e ardhshëm që do të mbahet në shkurt 2018, LVV me siguri do të konsolidojë udhëheqjen e tij në mënyrë që të përgatitet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, kur pritet të fitojë.” /Realiteti

Per me shume ja linku i burimit:
http://www.ifimes.org/en/9491

Vetëvendosje shpallë rezultatet paraprake të votimit për zgjedhjet e brendshme

Në një njoftim të Komisionit Zgjedhor të Përgjithshëm në Lëvizjen VETËVENDOSJE, thuhet se tashmë ka përfunduar procesi i numërimit të votave për zgjedhjet e brendshme 2018, për kryetar të Lëvizjes VETËVENDOSJE

Komisioni Zgjedhor i Përgjithshëm konstaton se në këtë proces votimi për kryetar të Lëvizjes VETËVENDOSJE! janë shënuar rekorde në pjesëmarrjen e anëtarëve në zgjedhje në shumicën e Qendrave të Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Kosovë si dhe në Qendrat në mërgatë, qoftë sa i përket numrit të votave qoftë në përqindjen e pjesëmarrjes.

Në vijim, Komisioni Zgjedhor i Përgjithshëm shpall rezultatet paraprake të votimit për kandidatin për kryetar, Albin Kurti:

PËR: 98.82%

KUNDËR: 0.61%

ABSTENIM: 0.57%

TË PAVLEFSHME: 0.26%

Me këtë rast, Komisioni Zgjedhor i Përgjithshëm falenderon të gjithë aktivistët e përfshirë në menaxhimin dhe administrimin e zgjedhjeve të brendshme të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, për përkushtimin e tyre në mbarëvajtjen e këtij procesi, si dhe falenderojmë të gjthë anëtarët që kanë shprehur sot të lirë vullnetin e tyre mbi të ardhmen e organizatës. I jemi gjithashtu mirënjohës stafit të Komisionit Qendror Zgjedhor të Republikës së Kosovës dhe të Komisioneve Komunale Zgjedhore, për asistencën dhe materialet e votimit të vëna në dispozicion anekënd Kosovës për zhvillimin e procesit të zgjedhjeve të brendshme të Lëvizjes VETËVENDOSJE!.

Prishtinë, 21 janar 2018

Komisioni Zgjedhor i Përgjithshëm
Lëvizja VETËVENDOSJE!

Prezantohet autoblindaruse që hyn edhe ujë

Rusi Aleksey Garagashyan ka prezantuar projektin e tij më të ri të cilin ka menduar që ta quajë SHERP ATV

Jeni kureshtarë të dini se për çfarë bëhet fjalë? Mund t’ju themi se ai ka mundur të realizojë një automjet monstër, që s’njeh pengesa.

Sipas përshkrimeve të para, rrotat e SHERP zënë 70 për qind të përmasave të tij dhe mekanizmi 4×4 e bën atë që të kalojë me lehtësinë më të madhe pengesat e papritura të terrenit.

Përsa kohë flasim për terren të thatë, ka plot mjete të tilla, por e veçanta e SHERP është se nuk është vetëm një makinë, por shndërrohet edhe në varkë dhe kjo falë rrotave që e mbajnë mbi ujë dhe funksionojnë si helika për të lëvizur mbi të.

Ndërkohë, SHERP udhëton me një shpejtësi deri në 70 kilometra në rrugë dhe rreth 4 milje në ujë.

Kompania prodhuese e ka nxjerrë në shitje për 65 mijë dollarë.

Berisha thotë se Rama s’lejoi vendosjen e shtatores së Rugovës në Tiranë

Ish-kreu i Partisë Demokratike dhe ish-kryeministri shqiptar Sali Berisha ka përkujtuar në 12-vjetorin e ndarjes nga jeta ish-presidentin Ibrahim Rugova, duke thënë se kryeministri aktual i Shqipërisë Edi Rama ka bllokuar vendosjen e shtatores së Rugovës në Tiranë

Postimi i plotë i Sali Berishës në Facebook:

Sot 12-vjetori i ndarjes nga jeta të presidentit Rugova!

Te dashur miq, sot është 12-vjetori i ndarjes nga jeta të presidentit legjendar, gjeniut vizionar të kombit shqiptar, arkitektit të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës. Shqiptarët kudo në bote sot nderojnë me mirënjohje të pakufishme veprën e pavdekshme të presidentit Rugova, burrit të shtetit që shkriu jetën për Kosovën e lirë, të pavarur e evropiane, dhe për gjithçka që bëri për lirinë dhe dinjitetin tonë kombëtar.

Prej gati pesë vitesh, albanofobi Edvin Kristaq Rama, njeriu që ka vendosur në gjoksin e famziut Bregoviq çelësin e artë të kryeqendrës së vendit, ka bllokuar vendosjen e shtatores së presidentit Rugova në Tiranë, por Gandi i shqiptarëve, i Ballkanit dhe Evropës jeton përjetë në mendjet, në zemrat dhe lirinë e mbarë kombit tonë!