Limaj: Pas demarkacionit, ç’kapja e shtetit

“Pas demarkacionit, ajo që do të bëjmë nesër është se do të punojmë për ç’kapjen e shtetit nga bandat”, ka deklaruar kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, me rastin e festimit të 4-vjetorit të themelit të kësaj partie

I pari i Nismës Socialdemokrate ka thënë se ç’kapjen e shtetit duhet ta bëjnë të gjithë së bashku, duke nisur nga rendi, ligji, luftimi i bandave kriminale dhe i atyre që tentuan të vjedhin të ardhmen e Kosovës.

Ç’kapja e shtetit, sipas Limajt, duhet të bëhet në çdo institucion, ku ai tha se duan që asnjë qytetari mos t’i bëhet asgjë e padrejtë dhe në Kosovë të sundojë ligji që mbron qytetarët.

“Ne kemi thënë para katër viteve, që me fitoren e Nismës Socialdemokrate fiton Kosova. Besoj që mjaftueshëm për këto katër vite, e sidomos për këta 5 muaj me qeverisje, ka dëshmuar se aty ku shpalos ide dhe vizion Nisma Socialdemokrate, aty ku ndjehet politika e Nisma Socialdemokrate. Aty ku lufton fuqishëm për politika Nisma për Kosovë, fiton Kosova. Rastet e fundit të ideve tona, tregojnë më së miri që ato ide e çojnë Kosovën drejt fitores dhe e zhbllokojnë kriza dhe situata në të cilat kanë qenë vendi. Prandaj, me plot kuptimin e fjalës e themi, me fitoren e Nismës Socialdemokrate gjithmonë ka me fituar Republika e Kosovës, se ne kurrë interesin partiak nuk e nxjerrim para interesit të vendit tonë Kosovës”, tha Limaj, raporton KosovaPress.

Limaj ka thënë se ata nuk mund të heshtin për problemet dhe telashet që ka vendi, pasi sipas tij nëse ata heshtin, vendi do të mbes aty ku ishte. Prandaj, ai tha se menjëherë pas marrjes së detyrës, është interesuar të merret me çështjen e demarkacionit.

Kreu i Nismës Socialdemokrate tha se kanë punuar më shumë se pesë muaj, për të gjetur një zgjidhje, dhe u shpreh i bindur se nesër do të votohet demarkacioni dhe do të mbyllet kjo temë për t’i hapur rrugë Kosovës drejt integrimeve evropiane.

Limaj ka folur edhe për partinë të cilën e drejton, ku ka thënë se 4 vite pas themelimit, e kanë dëshmuar se Nisma Socialdemokrate ka qenë e nevojshme për Kosovën.

“Liri, drejtësi dhe solidaritet, këto janë postulata që e drejtojnë këtë parti. Liria nuk është vetëm liria kombëtare.Liria është me tepër se liria shtetërore, liri për individin, qytetarin, për të qenë i lirë në vendin e punës, në vendin ku jeton. Liri për të menduar e vepruar, liri për të marrë vetiniciativë, i lirë për të ndihmuar me ndërtimin e zhvillimin qoftë familjes së tij, rrethit ku jeton dhe vendin ku jeton. Drejtësi dhe solidaritet, nuk ka shtet të së drejtës pa një drejtësi për qytetarin e saj, drejtësi për të gjithë. Një shtet ligjor kur i ofron mundësinë i mbron të gjithë qytetarët, në mënyrë të barabartë dhe një shtet i cili ofron mundësi qytetarëve në mënyrë të barabartë. Një shtet solidar, një shtet i cili kujdeset për qytetarin e vendit të tij, një shteti i cili ndihmon qytetarin kur ka nevojë, një shtet që ja jep mundësinë qytetarit të vet për të ecur, për t’u zhvilluar e realizuar ëndrrat e veta”, tha Limaj.

Ndërkaq, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, tha se para 4 viteve kur kanë vendosur ta themelojnë Nismën për Kosovën, kanë qenë të bindur se Kosovës i duhej një parti qytetare. Ndërsa, ai tha se pas 4 viteve janë të bindur se Kosovës i duhet një parti e fuqishme socialdemokrate.

Krasniqi tha se Nisma Socialdemokrate ka sjellë një frymë të re në praktikën e qeverisjes dhe se kanë sjellë kulturë të re komunikimi.

“Nisma Socialdemokrate duhet të ndahet nga politikat e shurdhëta që nuk kanë vesh e sy të dëgjojnë e të shikojnë drejt në sy hallet, dhe kërkesat e shqiptarëve që nuk kanë guxim të flasin njerëzve haptas dhe çiltër. Bashkimi i elitave intelektuale të kombit në një parti socialdemokrate progresiste, prej atyre intelektualëve të rinj e të vjetër që kanë bindje socialdemokrate, të parimeve socialdemokrate mund dhe duhet të sjellin ndryshim dhe progres në shoqërinë tonë. Bashkimi i socialdemokratëve e bën fuqinë që i duhet vendit dhe kombit tonë. Nisma Socialdemokrate do të ndihmojë, sidomos të rejat dhe të rinjtë që punojnë në ambientet e tyre të punës e të jetës, për një ardhmëri më të mirë. I bëjmë thirrje çdo gruaje dhe vajze që dëshiron të ndryshojë pozicionin social, t’i bashkohet Nismës Socialdemokrate”, tha ai.

Në 4 vjetorin e themelimit, Nismës Socialdemokrate ju bashkuan një numër i madh i anëtarëve të ri.

E një nga ata që sot ju bashkuan Nismës Socialdemokrate është edhe moderatori Resul Sinani, i cili për herë të parë ju drejtua strukturave të kësaj partie ku ai tha se ndjehet krenar që i është bashkuar kësaj partie.

Nisma Socialdemokrate është themeluar nga Fatmir Limaj dhe Jakup Krasniqi, pasi këta të dy janë larguar nga Partia Demokratike e Kosovës.

Shkaku i motit të ftohët, MASHT-i vendos që të mërkurën të mos zhvillohet procesi mësimor

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) ka marrë vendim që nesër të mos zhvillohet mësimi nëpër shkollat fillore dhe të mesme të vendit

Këtë e ka konfirmuar për Telegrafin Valmir Gashi, këshilltar i Ministrit të Arsimit, Shyqiri Bytyqi. Ky vendim është marrë për shkak të motit të ligë që po mbretëron në vendin tonë.

Ky vendim u mor pasi janë bërë konsulta edhe me këshillin e prindërve.

Ndryshe, sipas meteorologëve e mërkura pritet të jetë një nga ditët më të ftohta në vend. Temperaturat besohet të jenë deri në -23 gradë celcius.

Sipas meteorologëve e mërkura pritet të jetë një nga ditët më të ftohta në vend. Temperaturat besohet se do të bien deri në -23 gradë celcius.

Aeroplani me të cilin kthehej Haradinaj nga Londra, detyrohet të aterojë në Sofje

Aeroplani me të cilën po udhëtonte kryeministri i Kosovës nga Londra në drejtim të Prishtinës, nuk ka arritur të ateronte në Aeroportin “Adem Jashari”

Kjo për shkak të kushteve të vështira atmosferike dhe reshjeve të mëdha të borës.

Telegrafi mëson se aeroplani pak para se të arrinte në Kosovë është detyruar të kthehet, duke u ateruar në aeroportin e kryeqytetit bullgar, Sofje.

Ndryshe, Haradinaj po qëndronte në Londër në kuadër të Samitit të WB6 organizuar nga Banka Evropiane për Zhvillim (BERZH).

Nishi dikur ishte tërësisht qytet shqiptar (foto)

Përveç statistikave të shumta nga historian shqiptarë, këto foto janë një dëshmi e madhe se qyteti Nish i Serbisë qendrore para 100 viteve ka qenë i populluar kryesisht nga shqiptarët, përcjellë KultPlus

Nishi gjendet afër 200 km në jug të Beogradit. Ka qenë një qytet i hershëm Ilir ku kanë lindur perandorë Bizantinë si Justini i I.

Sipas studiuesit Katičić emri i lashtë i qytetit në gjuhën greke Ναισσός/Naissós u bë Nish nëpërmjet rregullave strikte fonetik të gjuhës shqipe dhe më pas emri i qytetit në atë formë është huazuar nga kolonët të reja sllave në shekullin e shtatë.

Po e sjellim këtu edhe një citat të shkurtër por që ja vlen të mbetet në këtë temë si dokument:
Anglezi John Ross (ishte Komisioner serb në kufi ) shkruan: “Pothuajse të gjithë pjesa perëndimore e sanxhakut të Nishit ishin shqiptare mysliman… Të gjithë ata kanë ikur në vilajetin e Kosovës , duke e lënë të gjithë vendin e tyre.

Shqiptarët nuk duhet t’a harrojnë Konstandinin e Madh – Sot përkujtojmë ditëlindjen e tij

Gëzohesh kur në raftet e biblotekave të vendeve perëndimore gjen sektorë të veçantë kushtuar Kostandinit të Madh, por mërzitesh kur kujton faktin se në vendin tënd dhe populli prej nga ai e kishte origjinën as nuk e njohin se kush ishte

Nga Ilir Culaj

Nuk është aspak e lehtë të shkruash për përsonalite historike të rangut botëror, siç është figura e Konstandinit. Megjithatë, i nxitur nga dy arsye kryesore mora guximin të shkruaj disa rreshta për jetën dhe veprën e tij. Pikërisht sot, përkujtojmë datën e lindjes së perandorit Konstandin, i cili lindi me 27 shkurt të vitit 273 në qytetin Naissus (Nishi i sotëm). Prandaj, shënimi i këtij përvjetori ishte arsyeja e parë për publikimin e këtij shkrimi.

Arsyeja e dytë, që është më e rëndësishme se ajo e para, ka të bëjë me brengën që institucionet relevante nuk po bëjnë aq sa duhet në vlerësimin dhe mbrojtjen e figurave që përfaqësojnë identitetin tonë. Jemi dëshmitarë se si fyhen dhe përbuzen figura të rëndësishme të popullit tonë dhe askush nuk merret me këtë çështje. Si pasojë e kësaj neglizhence dhe mos-edukimi adekuat, para disa muajsh kur disa studentë të “Universitetit të Prishtinës – Hasan Prishtina” u pyetën se kush ishte Hasan Prishtina, shumica prej tyre nuk dinin të jepnin përgjigje. Po sikurse ata studentë t’i pyesim se kush ishte Konstandini i Madh?! Por, mos t’u biem në qafë vetëm studentëve, po të njejtën pyetje mund t’ua bëjmë edhe disa politikanëve e “zyrtarëve të lartë” që po na e “ndërtojnë” shtetin dhe përgjigjet mund t’i marrim me mend. E nëse interesohemi se përse nuk kemi ndonjë monument të Konstandinit në vendin tonë, ndoshta mund të marrim përgjigje që mjaftojnë ato që janë në Serbi dhe vende të tjera të Evropës, shkruan Albapoli.

Por, pa merak, nëse ne nuk e njohim e njohin të tjerët, bile tentojnë ta përvetësojnë. Kujtojmë që në qytetin e Nishit, ka monument kushtuar perandorit Konstandin, po ashtu edhe aeroporti i qytetit dhe një klub futbollistik mbajnë emrin e tij. Për më tepër, nëpër mediat serbe ka qarkulluar një informacion që shteti serb ka dhënë rreth 100 milion euro, në mënyrë që Hollywood, sipas romanit “Udhëkryqi i Konstandinit” të autorit serb Dejan Stojkoviç, të bëjë një film kushtuar perandorit Konstandin ku ai të paraqitej me origjinë serbe.[1]

Ani pse dihet botërisht që sllavët filluan të vendosen në Ballkan prej shekullit të VII. Ndërsa neve na mbetet të shpresojmë që ky lajm të mos jetë i vërtetë dhe me hulumtime serioze të demantojmë synimet e ulëta për përvetësim e figurës së tij. Ashtu siç Frang Bardhi me veprën e tij “Apologjia e Skënderbeut” (1636) e pati shkatërruar autorin boshnjak[2] Ivan Tomko Mrnavi?, kur ai kishte tentuar që Skënderbeun ta paraqiste me origjinë sllave.

Për fund, para se të kalojmë tek pjesa e një historiku të shkurtër për perandorin Konstandin, të kujtojmë se popujt gjithmonë kërkojnë rrënjët, sepse janë ato që i japin jetë lisit, e një nga rrënjët e popullit tonë është edhe Konstandini i Dardanisë. Por natyrisht, duhet ta kuptojmë faktin që ai nuk mund të përzihet me nacionalizmin dhe periudhën kombëtare shqiptare. Por duke e ditur që ai ishte një ilir i fisit të dardanëve, mendoj që kjo figurë aq e shquar duhet të përkujtohet dhe të gëzoj kujdes e respekt të madh nga shqiptarët, pasardhësit e Ilirëve.

Një historik i shkurtër mbi jetën dhe veprat e Konstandinit të Madh

Konstandini u lind me 27 shkurt[3], mes viteve 272-280 në qytetin Naissus[4] (Nish) të Dardanisë. Viti 273 konsiderohet si viti më i besueshëm i lindjes së tij, të cilin e jep autori francez Robert Turcan[5] dhe gjermani Dietmar Kienast.[6] Sipas autorit amerikan Noel Lenski, babai i Konstandinit ishte Falvius Konstandinus, një Ilir i lindur në Dardani i cili shërbente në gardën perandorake të perandorit Mark Aurel. Gjatë viteve 305-306 ai do arrinte të bëhej bashkë-perandor, dhe kësisoj t’ia përgadiste terrenin për fron birit të tij. Nëna e Konstandinit quhej Helena, e cila mendohet se kishte ndikim të madh tek biri i saj.[7]

Konstandini përfitoi nga pushteti i babait të tij për t’u ngritur më vonë si një nga perandorët më të famshëm të P. Romake. Por fillimisht ai mori bazat e edukimit, duke mësuar gjuhët e kohës dhe filozofinë. Natyrisht, duke qenë i vetëdishëm se për të arritur qëllimet e tij duhet të ishte po ashtu një ushtarak i zoti, ai mësoi dhe u trajnua shumë edhe në këtë aspekt.[8]

Në kohën e ngritjes intelektuale dhe ushtarake të Konstandinit, P. Romake e sundonin dy perandorë me origjinë nga Iliria : Diokliciani (245-312, i lindur në Dalmaci)[9] dhe Maksimiani (250-310, i lindur në Panoni)[10]. Me 1 mars 293, perandori Maksimian e caktoi Konstandinin si Cezar të tij dhe i dha pushtet për të kontrolluar shumë provinca.[11] Kjo ngjarje ishte një sinjal i qartë që Konstandini kishte nisur rrugëtimin e tij për t’u bërë perandor. Këtë synim, ai do ta arrinte me 25 korrik të vitit 306,[12] kur edhe u shpall perandor. Por, lufta e tij nuk kishte mbaruar sepse ai nuk ishte perandori i vetëm dhe në të njejtën kohë kishte shumë pretendentë të tjerë që luftonin për të marrë drejtimin e perandorisë.

Pas disa fushatave kundër fiseve gjermanike, gjatë vitit 312 Konstandini u kujdes që të eliminonte rivalët politik që ia rrezikonin pushtetin.[13] Kundërshtari i tij kryesor mbetej Licini, i cili kontrollonte Gadishullin Ilirik dhe disa regjione të tjera. [14] Vetëm një vit më vonë, me Ediktin e Milanos të vitit 313[15], Konstandini do bënte veprimin që ndryshoi rrjedhat e historisë botërore. Ky edikt i dha lirinë e veprimtarisë krishterimit që përndjekej deri në atë kohë.

Viti 314 e gjeti P. Romake ende nën udhëheqjen e Konstandinit dhe Licinit, ky i pari kishte vlerësuar që kishte ardhur koha që të ishte i pari, por edhe i vetmi. Vitet 316-324 u karakterizuan me një rivalitet dhe luftë mes dy perandorëve. Në vitin 316, ai i shkaktoi disfatën e parë Licinit në Panoni, pastaj një tjetër në Thraki. Gjatë viteve 317-324, kohë kur ishte në armëpushim me Licinin, ndërmori fushata të shumta ushtarake në kufinjtë kundër barbarëve, duke ju shkaktuar disfata të shumta.[16] Me 18 shtator 324, në betejen e Chrysopolisit, Konstandini ia dha goditjen përfundimtare Licinit dhe u bë perandori i vetëm i Perandorisë më të madhe në botë.[17] Atëherë, qetësisht dhe i pa penguar nga askush tjetër, filloi të merrej me organizimin dhe forcimin e Perandorisë, duke ndërmarrë refoma të shumta administrative, monetare etj.

Për të definuar organizimin, funksionimin dhe dogmat e krishterimit, në vitin 325 ai thirri Koncilin e Nikesë, ku luajti një rol të rëndësishëm në vendimet që u morën aty.[18] Por, vetëm disa vite më vonë, ai do bënte veprimin e tij të dytë që përbënte një ngjarje të rëndësishme botërore. Me 11 maj te vitit 330 ai themeloi qytetin e Konstadinopojës (Stambolli i sotëm), që u bë qendra kryesore e Perandorisë Romake. [19] Me këtë veprim, ai edhe njëherë e konfirmoi se ishte një lider dhe strateg i madh. Pozita gjeo-strategjike e qytetit ishte jashtëzakonisht e favorshme, e cila lejonte një kontroll më të lehtë të lindjes dhe perëndimit.

Vitet e fundit të jetës, perandori i kaloi duke e konsoliduar pushtetin dhe organizimin e brendshëm të Perandorisë. Po ashtu, u kujdes shumë që t’i mbronte territoret nga dyndjet barbare. Me 25 korrik të vitit 336 ai festoi 30 vjetorin e shpalljes perandor[20] dhe një vit më pas, u përgadit për një fushatë të re kundër Persëve, të cilën nuk mundi t’a realizonte sepse u sëmurë në muajin prill, ndërsa vdiç me datë 22 maj të vitit 337.[21]Pas vdekjes së Konstandinit të Madh, drejtimin e perandorisë e morën djemtë e tij : Konstandini II (337-340) , Konstansi I (337-350) dhe Konstandiusi II (337-361).[22]

Eksperti nga Gjermania: Argumentet që zbulojnë mashtrimet e komisioneve për Demarkacion!

Përkufizimi i shtetit, (republikës, krahinës, provincës), mes tjerash, ka të bëjë me territorin, të cilin e ka nën ADMINISTRIM. Pa kurrëfarë dyshimi, autorizimet e një shteti (republike, krahine,…)për: Transport – ndërtimi dhe mirëmbajtja e rrugëve; Kontroll policor; Shfrytëzim të pyjeve, kullosave, ujërave, etj. Ndërtim, apo planifikim, të objekteve të ndryshme ekonomike, turistike, infrastrukturore, flasin për ADMINISTRIM të një territori. Administrimi i territorit është argumenti kyq edhe në gjykata arbitrazhi, në lidhje me kontestet ndërkufitare

Rexhep Nikçi-Inxhinier i Diplomuar dhe magjistër i Gjeodezisë dhe i Gjeoinformatikës

Kufiri Kosovë – Mali i Zi – Çfarë po ndodhë?!

Argumentet Parësore për përcaktimin e vijës kufitare ndërshtetërore janë: dëshmia se kush e ka administruar një territor, apo nën autoritetin e kujt ka qenë ai territor. Quhen parësore pasi që ato kanë peshën më të madhe, me rastin e përcaktimi të kufijve ndërshtetëror, ndërmjet dy shteteve.

Argumenti i banorëve të asaj zone, sepse të gjithë banorët e asaj zone e dinë mirë se ku ka qenë kufiri. Dhe, këtë jo vetëm banorët e Kosovës, por edhe banorët e Malit të Zi. Është e vërtetë e pamohueshme për të dyja palët (banorët) se Qafa e Çakorrit dhe Kulla e Zhlepit, kanë qenë dy pika kufitare, apo rrugë nëpër të cilat ka kaluar kufiri Kosovë – Mali i Zi. Kjo mund të vërtetohet lehtë me vizitat e banorëve, në të dyja anët e kufirit.

Argumenti i rrugëve

Rrugët Pejë – Çakorr dhe Pejë – Kullë janë:

Mirëmbajtur nga Kosova, si para dhe pas luftës.

Janë ndërtuar nga Kosova (Serbia).

Policia e trafikut e Kosovës (Serbisë) ka kontrolluar trafikun në këto rrugë deri në Çakorr e Kullë.

Të gjitha këto argumente ekzistojnë në institucionet aktuale të Kosovës si dhe në arkiva të ndryshme, mirëpo këto, për çudi, nuk merrën parasysh fare, nga pala kosovare, përkatësisht, Komisioni qeveritar!

Argumenti i pyjeve

Ka plotë argumente, që pyjet që po i kalohen Malit të Zi, janë pyllëzuar nga pala kosovare, (shkolla, akcione pyllëzimi, etj.) Pastaj ka argumente të banorëve të asaj ane që për shfrytëzim të lëndës drusore, në pjesën që po mbetet në Mal të Zi, kanë marrë leje dhe kanë paguar tarifa në organet përkatëse të Kosovës. Përfaqësuesi i Agjencisë së Pyjeve të Kosovës nuk u pajtua me konkluzionet e “Komisionit” të fundit, pasi që konkludoi se në një pjesë (afër Kullës), mbi 600 ha (6 km2) të pyjeve po i kalojnë Malit të Zi.

Argumenti i Kullosave

Pjesa që po mbetet në Mal të Zi, është shfrytëzuar nga banorët e Kosovës, të asaj ane për zhvillimin e blegtorisë. Ajo anë njihet shumë mirë me Stanet e saj. Të gjithë këta blegtorë e kanë ditur dhe e dinë se ku ishte kufiri Kosovë – Mali i Zi.

Argumenti i Projekteve

Ka argumente të dokumentuara se në atë pjesë nga Kosova (Serbia), janë planifikuar projekte të ndryshme ndërtimi të objekteve të ndryshme, sidomos në fushën e shfrytëzimit të ujërave. As këto dokumente nuk merren parasysh nga pala kosovare, përkatësisht, Komisioni qeveritar!

Administrimi i territorit ( përfundime mbi argumentet parësore)

Përkufizimi i shtetit, (republikës, krahinës, provincës), mes tjerash, ka të bëjë me territorin, të cilin e ka nën ADMINISTRIM. Pa kurrëfarë dyshimi, autorizimet e një shteti (republike, krahine,…)për:

Transport – ndërtimi dhe mirëmbajtja e rrugëve;

Kontroll policor;

Shfrytëzim të pyjeve, kullosave, ujërave, etj.

Ndërtim, apo planifikim, të objekteve të ndryshme ekonomike, turistike, infrastrukturore, flasin për ADMINISTRIM të një territori. Dhe Administrimi i territorit flet qartë se i KUJT është AI TERRITOR. Administrimi i territorit është argumenti kyq edhe në gjykata arbitrazhi, në lidhje me kontestet ndërkufitare.

Argumentet Parësore – Dëshmi dhe shembuj

Këtu do të paraqiten disa shembuj, të cilët vërtetojnë se vija kufitare Kosovë – Mali i Zi , kalon nëpër Kullë e Çakorr. Këta shembuj janë të rëndësishëm, pasi që çdo vijë kufitare që nuk kalon nëpër Kullë e Çakorr, është e gabuar dhe e papranueshme.

Ky imazh paraqet faqen 398 të Enciklopedija Jugoslavije të vitit 1956.

Rëndësia e këtij argumenti është se kemi të bëjmë me përshkrim të kufirit (të Malit të ZI –nënvizimet janë për pjesën e Kosovës), i cili është i rëndësisë parësore në përcaktimin e kufirit, nëse dy entitetet bëhen shtete.

Pse kjo nuk merret parasysh nga Kosova zyrtare, asnjë mendje e shëndoshë nuk di ta shpjegojë!?

Përshkrimi në Monografinë e ASHAK “KOSOVA”-2011

“Në pjesën veriperëndimore Kosova kufizohet me Republikën e Malit të Zi. Linja kufitare ka gjatësinë rreth 78.6 km. Nga trekufiri Kosovë-Shqipëri-Mali i Zi, e deri te trekufiri Kosovë-Mali i Zi-Serbi, linja kufitare shtrihet nëpër kotat e larta të Bjeshkëve të Nemuna – Bogiçevicë, Mokën, Hajlë dhe Zhleb. Linja kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, prehet me dy arterie rrugore automobilistike: në Qafë Kullë (1795 m) dhe Qafë Çakorr (1849 m), që trajtohet si njëra ndër qafat më të larta malore në Ballkan”. (“Kosova”, Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës).

Përshkrim i njëjtë me shembujt e mëparshëm, nga Programi Ndërkufitar i IPA, për Kosovë dhe Mal të Zi (dokumenti final i vitit 2014).

Në Rregulloren për kategorizimin e rrugëve shtetërore (Uredba o kategorizaciji drzavnih puteva) të Serbisë, të vitit 2013, në faqen 3 dhe 7, përmenden rrugët që kalojnë nëpër Kosovë deri te vendkalimet kufitare. Siç shihet, nga imazhi më poshtë, këto dy pika kufitare janë KULLA dhe ÇAKORRI. Pra, Serbia, që e ka humbur Kosovën, ia njeh asaj Kullën dhe Çakorrin, ndërsa vetë Kosova, sjell “argumente”, se ato janë me kilometra larg territorit të vet!!!

Kjo është kopertina e Programit Investues të Rrugës së Kategorisë të Dytë Rozhajë – Pejë, i punuar në Mitrovicë dhe mban datën 18.11.1964. Në slajdin në vazhdim paraqitet rruga e projektuar Rozhajë – Pejë, ku qartë shihet kufiri Mali i Zi – Kosovë, i cili kalon nëpër Kullë. Shihet se Kufiri qartë kalon nëpër Kullë.

Ku janë Kulla e Çakorri tash?

Kulla e Çakorri, natyrisht, janë aty ku kanë qenë gjithmonë. Por aty mungon Kosova, e cila tash është me kilometra larg nga këto dy pika. Që ironia të jetë më e madhe, vetë Kosova zyrtare, sjell “fakte” që Kulla e Çakorri “kurrë nuk kanë qenë të Kosovës”. Ku ka rrëshqitur kufiri, shihet mirë, nga dy slajdet në vazhdim.

Kulla larg kufirit rreth 5 km, nëpër rrugë, pas “Demarkacionit”

Për ta lokalizuar Kullën në Google Maps, kërkoni duke shtypur: 42.7870, 20.2253. Pastaj mund të krahasoni me kufirin që Kosova në “Google” ia ka vendosur vetës, Çakorri larg kufirit të Kosovës mbi 4 km në vijë të drejtë.

Pse dhe si ndodhi kjo?

Në Kosovë, secila punë institucionale bëhet shkel e shko.

Komisioni Malazez, ka bërë propozimin e kriterit – Kadastrin. Pastaj ka bërë udhëzimin për punën e Komisioneve. Dhe në fund ka bërë edhe rregulloret dhe të gjitha dokumentet përcjellëse, duke përfshirë edhe Marrëveshjen finale, e cila është ratifikuar në Parlamentin e Malit të Zi.

Komisioni ynë, qëllimin kryesor e ka pasur, shëtitjet dhe mëditjet dhe stërzgjatjen e procesit. Sa më shumë zgjatë, aq më shumë mëditje, udhëtime e qejf.

Komisioni ynë e ka kuptuar se Kulla e Çakorri po mbesin jashtë Kosovës, vetëm pas reagimeve brenda Kosovës. Kjo shihet qartë nga “dokumentacioni” i Komisionit të Kosovës i publikuar në ëeb faqen e Kryeministrisë së Kosovës.

Ky dokumentacion është bërë pasi që puna është kryer dhe qëllimi i vetëm i tij është të dëshmojë se Kulla e Çakorri nuk janë të Kosovës!

Të gjitha ligjet, dokumentet dhe faktet, në të cilat thirret ky Komision, kanë të bëjnë shumë pak, e shumica aspak, me procesin e Demarkimit.

Pse dhe si ndodhi kjo?

Duke parë gabimin që kanë bërë, ata thërrasin që të sillen fakte kadastrale: “Sillni dokumente kadastrale – pronësore, për tokat që po pretendoni se janë të Kosovës”.

Nga neglizhenca, moskokëqarja dhe puna shkel e shko, ata harrojnë se procesi i demarkimit nuk ka të bëjë shumë me çështje pronësore, po me çështje të administrimit të territorit, pa u kontestuar nga fqinji i parë (Mali i Zi). Dhe, pse të kontestohet, kur edhe ata e dinë se ai tërritor nuk u përket.

Pse Komisioni “Ad Hok” tha OK?

Komisioni i Jahjagës ka kërkuar përgjigje në këto pyetje:

– A janë pajtuar të dyja shtet që të përcaktojnë kufijtë shtetëror? – Po

– A janë themeluar Komisionet përkatëse? – Po

– A i kanë miratuar udhëzimet dhe rregulloret e punës? – Po

– A kanë miratuar kriteret si bazë për punë? – Po (edhepse vetëm një kriter – Kadastrin).

– A kanë punuar në bazë të rregulloreve dhe kriterit të miratuar? – Po

– A është miratuar në fund marrëveshja nga të dyja Komisionet? – Po

– A ka kontestim zyrtar nga Kosova e Mali i Zi – Jo

Prandaj, Komisioni “ad hok” as që ka mundur të bëjë ndonjë konstatim tjetër. Mandati i tij ka qenë të shoh se a janë përcjellur procedurat e dakorduara nga të dyja palët. Pasi që edhe të dyja qeveritë po thonë në rregull është, atëhërë ky Komision në fund thotë: “Hajde more, Për Hajr Ju Qoftë”!!

Pse ShBA, BE… po thonë OK?

Sepse nuk mund edhe të thonë asgjë tjetër, pasi që:

Të dyja komisionet janë pajtuar në çdo pikë;

Të dyja qeveritë janë pajtuar në çdo pikë;

Pra, zyrtarisht, nuk ka probleme në mes dy vendeve.

Prandaj – bashkësia ndërkombëtare -, nuk mund të bëjë asgjë tjetër, përveç që të bëjë “presion”, që marrëveshja të ratifikohet. Në fund të fundit, – Bashkësia Ndërkombëtare – nuk mund të na i kryejë dhe zgjidhë problemet tona. Dhe, për më tepër, edhe po të falim edhe gjysmën e Kosovës, me marrëveshje, do të na përkrahte pa rezervë.

Ku është problemi?

Problemi i parë është se Ekspertë të Demarkacionit nuk ka shumë as në rang botëror, që është e kuptueshme, sepse Demarkacionet nuk ndodhin në baza ditore.

Po edhe ata ekspertë të pakët që janë, kanë botime të shumta në lidhje me këtë çështje, të cilat edhe mund të gjenden “online”.

Problemin kryesor e kemi se Qeveria, me Komisionin e saj, ka bërë një punë të mbrapshtë dhe këtë e di, por nuk po do të tërhiqet.

Problemi tjetër është se edhe kundërshtuesit e Demarkacionit, janë të fokusuar së tepërmi në harta dhe sipërfaqe, duke harruar se hartat, edhpse të rëndësishme, nuk janë faktori përcaktues i kufijve. Ndërsa, sipërfaqja nuk ka të bëjë fare me demarkacionin.

Dhe problem mbi problem është se të gjithë flasin për këtë çështje, pa e marrë mundin që të lexojnë diçka në lidhje me të.

A ka lidhje sipërfaqja?

Sipërfaqja nuk ka kurrëfarë lidhjeje me përcaktimin e kufirit. Sepse kufiri përcakton sipërfaqen dhe asnjëherë e kundërta. – Sipërfaqja nuk përcakton kufirin. Se sa absurde është tendenca, që më sipërfaqe të vërtetohet kufiri, shihet në pikat vijuese.

Kosova me “matje” të Komisionit, të ashtuquajtur për matje, ka dalë se i ka 10.905 km2. Gjatësia e kufirit të Kosovës, me këtë kufi (kadastral), është rreth 741 km. Nëse një shtet në formë katrori ka sipërfaqe 10.905 km2, atëhere gjatësia e kufirit të tij do të ishte rreth 418 km. Përderisa shteti në formë rrethi, me sipërfaqe 10.905 km2, do të kishte gjatësi të kufirit prej rreth 370km.

Kosova teorikisht mund të kishte gjatësinë e kufirit 21.812 km (10905+1+10905+1) dhe sipërfaqen prej 10.905 km2, nëse do ta kishte formën e një drejtëkëndëshi, me brinjë a=10905km dhe b=1km. Kështu do t’i dilte rezultati këtij Komisioni për “matje”. Absurd mbi absurde.

Kur do të kishte lidhje sipërfaqja?

Sipërfaqja mund të përdorej si argument, për të vërtetuar se a është bërë mirë Demarkacioni VETËM nëse:

Janë të njohura dhe të verifikuara të gjitha pikat kufitare pa kurrëfarë dyshimi;

Nëse janë të njohura procedurat, metodologjitë dhe mjetet, që janë përdorur për matje të sipërfaqes para demarkacionit (10.877km2, p.sh).

Se sa ka lidhje sipërfaqja me kufirin, dëshmon edhe fakti që Serbia në të gjithë vjetarët e saj statistikorë, e nënvizon se Sipërfaqja dhe Gjatësia e vijës kufitare të saj duhet të konsiderohen të përkohëshme, pasi që Serbia nuk është e mbuluar komplet me matje (kadastrale) dhe se kufijtë me ish-republikat kanë qenë vetëm administrativ dhe ende nuk janë arritur marrëveshjet për demarkacion. (Kërko në Google me: “Statisticki Godisnjak Srbije”).

Sipërfaqja e Kosovës!!??

Duke u ndërlidhur në fjalinë e fundit në lidhje me sipërfaqen e Serbisë, në Vjetarët e saj Statistikorë, mund të konkludojmë se:

– Sipërfaqja e Kosovës është kadastrale;

– Kjo sipërfaqe nuk është definitive, sepse merr parasysh vetëm pjesën e Kosovës, që është e mbuluar me Kadastër. Mosmbulushmërinë e tërë territorit të Kosovës me Kadastër, askush nuk e ka marrë parasysh. Ky është njëri nga gabimet më të mëdha në këtë proces. Dhe, për këtë shkak Kadastri na ka sjellur në këtë DEREXHE.

– Dhe çfarë bëmë ne? Territori që nuk ishte i mbuluar më kadastër iu FAL Malit të Zi.

Kjo do të ishte e pafalshme, sikur ta bënin edhe fëmija, e lëre më nga “alamet zyrtarësh e profesionistësh”!!

– Dhe, për më tepër, një sipërfaqe të përkohshme e shpallëm DEFINITIVE E ZYRTARE!!

Çfarë është Demarkacioni, shpjeguar katunarqe? (1)

Supozojmë se kemi dy fshatra fqinje: A dhe B

Fshatarët e A dhe B në një mënyrë apo një tjetër, janë marrë vesh se Kodra që i ndanë, të ndahet nëpër pikat më të larta.

Kështu është e ditur për të gjithë se ku i kullosin bagëtitë, marrin dhe, dru apo diçka tjetër.

Nëse dikush nga njëri fshat ka shfrytëzuar anën e gabuar të Kodrës, “ka kërsitë stupci”!

Dhe, ta zëmë se dy shtete krijohen, duke ndarë këto dy fshatra. Kufiri i shtetit duhet të kalojë nëpërmes të njëjtës vijë, që këto dy fshatra kanë pasur në shfrytëzim prej kohësh, pa marrë parasysh se, ndoshta me kadastër, kufiri i fshatrave dallon. Kjo vlen edhe për Kosovën (Fshati A) dhe për Malin e Zi (Fshati B).

Çfarë është Demarkacioni, shpjeguar katunarqe? (2)

Pse është kjo kështu? Sepse marrëveshjet dhe mënyra e shfrytëzimit, janë shumë më të vjetra se sa kadastri dhe kufijtë e zonave kadastrale, në shumicën e rasteve, nuk përputhen me relievin përrreth. Bile-bile, duke vëzhguar kufirin e ri Kosovë – Mali i Zi, pasi që matje kadastrale ka pasur vetëm në anën nga Kosova, shihet qartë se matjet janë bërë deri në vendet, ku terreni ka filluar të paraqitet i papërshtatshëm për matje.

Dhe, në fund, po e përmbyllim me thënien e famshme të Albert Eintsein: “Problemi (i shkaktuar nga Kadastri) nuk mund të zgjidhet me të njëjtat metoda (me Kadastër), që e kanë shkaktuar atë problem”.

Shqiptari.eu

Sheholli për planin e Vuçiqit: Këto do të jenë 2 kërkesat e Serbisë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka paralajmëruar se më së largu deri në fillim të muajit prill, Serbia do të dalë me propozim konkret për një marrëveshje përfundimtare për çështjen e Kosovës

Njohësi i raporteve shqiptaro-serbe, Fatmir Sheholli, i afërt me politikanët serbë të Kosovës, dhe më parë edhe këshilltar i kryetarit të Graçanicës, ka thënë se dy mund të jenë propozimet e palës serbe.

“Do të kërkojnë ndarje të Kosovës e jo shkëmbim territoresh, kurse propozimi i dytë do të jetë autonomia e komunave serbe brenda Kosovës me një kuvend të përbashkët”, ka thënë Sheholli në Klan Kosova, ndërsa vlerësoi se te ky përfundim vjen duke analizuar të gjitha deklaratat e drejtuesve shtetërorë të Serbisë.

Ai ka vlerësuar se Serbia është përgatitur mirë për bisedimet e reja Kosovë-Serbi që pritet të nisin këtë vit, dhe tashmë janë në pozitë më të mirë edhe në raport me faktorin ndërkombëtar.

Arritja e kompromisit sipas tij do të nënkuptonte njohjen e shtetit të Kosovës nga Serbia. Sheholli vlerësoi se presidenti Hashim Thaci, i cili pritet të drejtojë bisedimet, do të gjendet në pozitë të vështirë në këto bisedime, ndërsa vlerësoi se ka eksperiencë të jashtëzakonshme në këtë punë.

Sheholli po ashtu ka deklaruar se qëndrimi i Listës Serbe është krejtësisht i kundërt me dëshirat dhe pritjet e qytetarëve serbë të Kosovës, rrjedhimisht është i kontrolluar dhe diktuar nga Beogradi zyrtar.

“Qëndrimi i Listës Serbe është i kundërt me interesat e serbëve në Kosovë. Sipas të gjitha gjasave, ajo po flet atë që do Beogradi, jo serbët e Kosovës. Ka një shpërputhje absolute mes asaj që do ajo dhe atë që duan qytetarët serbë të Kosovës”, tha Sheholli, në Info Magazine të Klan Kosovës.

“Do të kemi deri nesër paraqitjen e deputetëve të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës. Por ajo ka vënë kushte për kalimin e kësaj çështje. Kushtet e tyre janë themelimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, komuna të reja me shumicë serbe. Duhet thënë se Sllobodan Petroviq, lider i SLS-së, nuk është pjesë e kësaj mendësie”.

Sheholli ka nënvizuar se pret që presioni ndërkombëtar në drejtim të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, do të reflektojë pozitivisht në ratifikimin e marrëveshjes për demarkim kufiri, të mërkurën.

“Jam i bindur që Aleksandar Vuçiq është nën presion të jashtëzakonshëm ndërkombëtar që kjo çështje të rregullohet. Është jologjike që qytetarët t’u pamundësohet lëvizja e lirë për shkak të disa kushteve që janë pjesë e bisedimeve në Bruksel. Sepse Asociacioni nuk mund të formohet nesër. Ka disa procedura”.

“Lista Serbe nuk është unike në mosvotimin e demarkacionit. Kjo do të thotë që deputetët serbë të cilët janë në mandatin e tretë e dinë mirë rëndësinë e kësaj çështje. Dhe do të reflektojnë konform kësaj. Për hir të asaj që qytetarët duan ata do të votojnë, ato dy a tri vota, sa duhen. Do ta votojnë sepse ndryshe do të lidhen me ndikimin rus. Besoj që sonte apo nesër në mëngjes Kosova do t’i gëzohet një lajmi të mirë, për shkak të ndikimit të ndërkombëtarëve mbi Listën Serbe”, .

Sipas tij, lëvizje në drejtim të votimit për kalimin e kësaj marrëveshje në Kuvendin e Kosovës mund të ketë edhe nga deputetë që e kuptojnë mirë peshën politike; ndërsa për rreshtimin e deritanishëm kundër ka akuzuar Marko Gjuriq, duke i dhënë epitetin e pengmarrësit të deputetëve serbë.

“Rreth 85 për qind të serbëve, banorë të Kosovës, edhe nëse e kanë pasaportë e Serbisë, nuk kanë të drejtë të udhëtojnë në vendet e Bashkimit Evropian, pa viza. Këtu është interesi i tyre që të hiqen vizat. Përfaqësuesit politikë të Listës Serbe nuk janë bllokues. Beogradi është i tillë. Gishti duhet të drejtohet kah Marko Gjuriq, i cili e ka futur Listën Serbe në grusht dhe po e mban peng”.

Sheholli tha se shkaku i çështjes së Kosovës kanë humbur shumë politikanë serbë, si Vojisllav Koshtunica, Boris Tadiq dhe Ivica Daçiq. “Ndaj Vuçiq sot po mundohet me çdo kusht që të mos i ndodhë kjo gjë”.

“Prej 100 mijë serbëve që jetojnë në Kosovë, hulumtimet tona në thonë se 85 për qind e tyre duan që demarkacioni të kalojë në kuvend dhe të votohet nga deputetët e tyre. Por ka një frikë të madhe që nga vrasja e Oliver Ivanoviq. Madje një pjesë kanë nisur edhe t’i shesin shtëpitë e tyre”, tha ai.

Flasin Atdhe Arifi dhe Egzon Haliti, thonë se nuk folën në burg me Frashër Krasiniqin për VV-në (Video)

Dy aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, Atdhe Arifi dhe Egzon Haliti, kanë folur pas lirimit të tyre nga paraburgimi dhe vendimit të Gjykatës së Apelit për ta kthyer çështjen e tyre në rigjykim. Ata besojnë se në fund të këtij rigjykimi do të shpallen të pafajshëm nga Gjykata Themelore në Prishtinë

Të akuzuarit Arifi e Egzon Haliti gjatë qëndrimit në paraburgim kanë qenë në të njëjtën qeli me të akuzuarin tjetër, Frashër Krasniqi. Por, ata thanë se asnjëherë nuk kanë diskutuar me deputetin Krasniqi në lidhje me problemet e brendshme të Lëvizjes Vetëvendosje, për shkak se qëndrimet e palëve në këtë rast tashmë kanë qenë të ditura.

Sipas tyre, diskutimet kanë qenë për rutinën ditore në burg, por jo për çështjet e Vetëvendosjes apo dorëheqjen e Frashër Krasniqit nga kryesia e partisë, për të cilën Atdhe Arifi thotë se e ka kuptuar vetëm nga lajmet të cilat i ka parë në televizorin që e kanë pasur në qeli.

Edhe Arifi edhe Haliti e kanë konfirmuar se Albin Kurti nuk i ka vizituar gjatë kohës sa kanë qenë në paraburgim, por ata e arsyetojnë këtë me faktin se vet Kurti ka pasur një proces gjyqësor dhe pas daljes nga paraburgimi pasi që, sipas tyre, atij i është dashur të merret me çështjet e brendshme të partisë.

Ndërsa për KALLXO.com ata kanë konfirmuar se në listën me emrat e atyre që këta kanë propozuar t’i takojnë nuk i kanë futur asnjëherë ish kryetarin Visar Ymeri dhe ish sekretarin Dardan Molliqaj, për shkak të dallimeve politike. Trajtimi në burg, sipas tyre, ka qenë i mirë, mirëpo siç e thonë ata kushtet nuk kanë qenë aspak të mira.

Gjykata e Apelit ditën e djeshme vendosi për ta kthyer në rigjykim rastin e aktivistëve të Vetëvendosjes.
Në nëntor të vitit të kaluar Gjykata Themelore në Prishtinë dha verdiktet për katër të dyshuarit për këtë rast. Atdhe Arifi, 25 vjeçar, u dënua me 6 vjet burg; deputeti Frashër Krasniqi, 29 vjeçar, u dënua me 8 vjet burg; Egzon Haliti, 24 vjeçar, u dënua me 5 vjet e gjysmë burg si dhe Adea Batusha, 21 vjeçare, u dënua me 2 vjet burg.

Këta të katër akuzoheshin se më 4 gusht të vitit të kaluar në bashkëkryerje kishin sulmuar Kuvendin e Kosovës, andaj mbi ta vihej në barrë vepra penale terrorizmit, vepër kjo e paraparë në nenin 136 të Kodit Penal të Kosovës, ndërsa në këtë rast e kualifikuar sipas paragrafit 1 të këtij neni, e dënueshme me jo më pak se 5 vjet burg.

Intervista me aktivistët e Vetëvendosjes të akuzuar për sulm terrorist ndaj Kuvendit të Kosovës, Atdhe Arifin dhe Egzon Halitin.

Ku përfundoi thesari i Gedafit dhe kujt i shkojnë interesat me miliarda

Ku ka përfunduar thesari i Gedafit? Askush nuk e di me saktësi, po kështu askush nuk e di se sa është shuma, edhe pse qarkullon shifra e një pasurie gjigante, diku tek 200 miliardë dollarë (sa për krahasim, pasuria personale e Jeff Bezos të Amazon është pak më shumë se 100 miliardë)

Nga këto para, që nga viti 2011, viti i vdekjes së liderit libian, nuk ka asnjë gjurmë konkrete, por vetëm shfaqje fantazmë.

Ka nga ata që thonë se janë fshehur në kasaforta të shpërndara nëpër Afrikë, disa thonë se ka rënë pjesërisht në duart e Isis (një grup tjetër mbi pasuritë e të cilit ekzistojnë legjenda, por që kanë humbur gjurmët), disa thonë se ai është së paku pjesërisht në Dubai, pasi ka kaluar nëpër Londër dhe Itali, shkruan bota.al.

Vitin e kaluar u publikua një investigim i madh nga Süddeautsche Zeitung, duke përmendur Panama Papers, që përmbante dëshmi se shumica e këtyre parave, së paku ato që gjendeshin në fondin sovran të themeluar nga vetë Gheddafi në vitin 2006, LIA (Libia Africa Investment) ishin investuar në fonde të naftës përreth Afrikës, në mënyrë që të lejonin qarkullimin e tyre. Pasuria mendohet të jetë rreth 60 miliardë.

Pikërisht fondi sovran libian (që, duhet të theksohet, është i pranishëm në rreth 500 kompani, duke përfshirë kompanitë italiane, ku gjatë viteve ka investuar rreth 3 miliardë në borde të kompanive të shumta si Eni, Enel, Unicredit, Finmeccanica, Fiat-Chrysler, Juventus etj) ka qenë, në orët e fundit, në qendër të një studimi të konsiderueshëm të publikuar në faqen e internetit Politico.eu.

Teksti përmban dëshmi se megjithëse asetet likuide të fondit janë ngrirë në pritje të stabilizimit të situatës politike në Libi (brenda vitin 2018, janë planifikuar zgjedhjet të cilat sipas OKB duhet të paqësojnë vendin, aktualisht i ndarë në dy rajone të kundërvëna, dhe të udhëhequra nga qeveritë e ndryshme, një me kryeqytetin Tripolin dhe tjetri me kryeqytetin Tobrukun), në të vërtetë ata vazhdojnë të qarkullojnë.

Një hipotezë, kjo që paratë libiane janë ende në qarkullim edhe pse rezultojnë të ngrira, e përforcuar edhe nga investigimi i fundit i Politico, që ka mbledhur prova të faktit që fondi sovran LIA shpërndan i pashqetësuar ende dividente aksionesh, të ardhura nga obligacionet dhe pagesa interesash. “Gjashtë vjet pas vdekjes së Gedafit, fondet e ngrira të regjimit në Bruksel po gjenerojnë dhjetëra-miliona Euro në interesa, pavarësisht sanksioneve ndërkombëtare”.

Në këtë pikë, ka një tjetër pyetje që duhet të ketë përgjigje. Kush i arkëton këto para? Kush përfiton nga para që, në teori dhe në praktikë, i përkasin popullit libian dhe që, në pritje që vendi të ketë një qeveri, duhet të jenë të ngrirë?

Pyetja mbetet pa përgjigje, sepse rruga e parasë është e errësuar prej marrëveshjeve sekrete dhe përgjigjeve në heshtje të menaxhuesve dhe avokatëve.

Dihet vetëm që marrin drejtimin e Lukdesmburgut, dhe pastaj asgjë më shumë. Vetëm pyetje të tjera pa përgjigje./Lajm.co

Bushati takon Daçiqin: Zhvillime të reja të marrëdhënieve shqiptaro-serbe

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati mori pjesë në Takimin e Tretë të Ministrave të Jashtëm të Shqipërisë, Italisë dhe Serbisë që u mbajt në Beograd nën kujdesin e Zëvendëskryeministrit të Parë dhe Ministrit të Punëve të Jashtme, Ivica Dačiq

Gjatë diskutimeve në takim, Ministrat morën në shqyrtim arritjet e kësaj nisme dhe bashkëbiseduan mbi drejtimet e ardhshme të punës në kontekstin e dinamikës së evropianizimit të rajonit tonë. Diskutimet u përqendruan në qasjen e përbashkët e vendeve të rajonit dhe bazuar mbi avokatinë e Italisë për një rigjallërim të politikës së zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor dhe Strategjinë e publikuar së fundmi nga Komisioni Evropian, si një dokument që e vë theksin në jetësimin e ëndrrës integruese të rajonit.

“Axhenda trilaterale ka kontribuar në konsolidimin e bashkëpunimit politik mes vendeve tona, si dhe ka ndihmuar në ndërtimin e një imazhi të ri që bazohet në bashkëpunimin rajonal dhe vënien në jetë të politikave dhe projekteve të BE-së në Ballkan me mbështetjen e drejtpërdrejtë të Italisë dhe BE-së.”, theksoi Ministri Bushati në ndërhyrjen e tij.

Ministrat e vunë theksin në shtimin e përpjekjeve të përbashkëta për implementimin e angazhimeve të Procesit të Berlinit, veçanërisht hartës së rrugës që përcaktoi Samiti i fundit i Triestes për krijimin e Zonës Ekonomike Rajonale dhe jetësimin e axhendës së ndërlidhjes infrastrukturore dhe energjetike.

​ Në takim, u konfirmua angazhimi dhe vendosmëria e vendeve tona për ruajtjen e paqes dhe sigurisë në rajon, si objektiv i përbashkët i vendeve të Ballkanit Perëndimor, çka duhet të shërbejë si themeli i forcimit të mëtejshëm të bashkëpunimit për çështjet e sigurisë, duke tejkaluar ndasitë dhe interesat e ngushta kombëtare.

Gjithashtu, Ministrat u dakordësuan të shtrijnë veprimin e Trilateralit edhe në nivel sektorial, përmes një kalendari periodik takimesh të institucioneve dhe agjencive të linjës.

Gjatë qëndrimit të tij në Beograd, Ministri Bushati zhvilloi një takim me Zëvendëskryeministrin e Parë dhe Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Serbisë, Ivica Dačić.

Lidhur me procesin e normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, Ministri Bushati theksoi mbështetjen e vendosur të Shqipërisë për Dialogun me ndërmjetësinë e BE-së, si instrumenti i duhur për të arritur drejt zgjidhjeve të përbashkëta për një sërë çështjesh të rëndësishme në dobi të jetës së qytetarëve të dy vendeve. “Ky është investimi më i mirë që ofron mundësi reale drejt pajtimit përfundimtar dhe rrugës së përbashkët evropiane”, theksoi Ministri Bushati. Më tej ai kërkoi nga pala serbe vullnet real dhe angazhim të vendosur politik për çështje që përfshijnë kufizimet dhe pengesat për tregun e energjisë, gjithpërfshirjen dhe anëtarësimin në organizatat rajonale e ndërkombëtare.

Ministri Bushati nënvizoi interesin e posaçëm të qeverisë për shqiptarët e Luginës së Preshevës, duke kërkuar më shumë kujdes e vëmendje dhe përfshirje më të madhe në jetën socio-ekonomike të Serbisë, si dhe garantimin e të drejtave tërësore.

Në kuadrin dypalësh, Ministri Bushati evidentoi pasurimin me z për të zgjeruar bashkëpunimin dypalësh dhe rajonal përmes sinergjive për evropianizimin e mëtejshëm rajonit.