Naim Rashiti: Dialogu 100 herë më i vështirë se Demarkacioni

Njohësi i Integrimeve Europiane, Naim Rashiti, ka thënë se dialogu Prishtinë-Beograd, do të mbetët njëra ndër temat më të rëndësishme. Duke folur për procesin e liberalizimit të vizave, ai ka thënë se pas kësaj çështje institucionet duhet të fokusohen tek dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

“Ky proces do të jetë shumë më i komplikuar besoj sesa procesi i Pavarësisë”, ka thënë Rashiti në Zonën e Debatit në Klan Kosova.

“Duhet të përfundojë ky proces dhe të mbyllet, ndonëse është çështja më e komplikuar, për shkak të historisë, për shkak të mos-implementimit të marrëveshjeve të arritura”, njofton Klan Kosova.

Rashiti ka thënë se megjithatë Kosovën e presin edhe shumë tema të madha.

“Reformat e mëdha në të cilat Kosova duhet të futet, transformimi rrënjësor i administratës publike, gjyqësorit, refomirmi i skenës politike, Vetting i Policisë, transformimi i FSK-së dhe tema të tilla të rënda do të ketë shumë, çështja e integrimit të veriut”.

“Mësimi është që për të gjitha temat të fillohet komunikimi me kohë, edhe Demarkacioni kaloi për shkak të komunikimit të mirëfilltë dhe më të sinqertë se më herët”.

“Të fillojnë të përgatiten që të mos kenë ndasi kaq të mëdha në dialogun me Serbinë që është 100 herë është më i vështirë se Demarkacioni”.

Ramush Haradinaj i thotë Rexhep Selimit, ti je rrenc

Kryeministri Ramush Haradinaj e ka goditur fort Rexhep Selimin duke i thënë gjithçka nga foltorja e Kuvendit. E ka vënë në dyshim të kaluarën e tij dhe e ka quajtur rrenc. Më poshtë mund ta shihni të plotë shkëmbimin ndërmjet Selimit e Haradinajt

Ramush Haradinaj i ka reaguar ashpër Rexhep Selimit gjatë një debati në Kuvendin e Kosovës ku është diskutuarpër shqyrtimin e Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për Hua ndërmjet Kosovës dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, për Projektin e Autostradës Kijevë-Zahaq.

Selimi I ka thënë Haradinajt se rruga për në Mal të Zi është shkurtuar.

“Është evidente që pas miratimit të marrëveshjes pardjeshme, rruga për në Mali të Zi është shkurtuar më shumë, madje është shkurtuar për disa kilometra. Dua ta konfirmoj edhe një herë që unë nuk iu kam gëzuar kësaj, nëse dikush iu ka gëzuar kësaj janë ata që atë ditë në këtë sallë, pas ratifikimit duartrokitën dhe u përqafen me njëri-tjetrin, kurse, sa i përket asaj që t’i nxjerrim rrugët, rrugët që na u janë marrë i nxjerrim por rrugët që i kemi dhënë vet kurrë më nuk do të mund ti nxjerrim “, tha Selimi.

Pas kësaj deklarate reagoi kryeministri i Kosovës duke akuzuar rëndë Rexhep Selimin.

Gjatë fjalës së tij ka ndërhyrë edhe kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, duke e lutur Haradinajn që të ketë kujdes me fjalorin, pasi po e prishin, të gjithë, duke filluar nga vet ai.

“Ka diçka shumë interesant që dua t’ua them, Rexha është shumë i mençur. Prek që ia ka nis lëvizjes për liri, është aktiv po therrë nuk i ka hy, njëmend nuk i ka hy therrë Rexhep Selimit, ka shpëtuar vet, edhe pas luftës ka shpëtuar mirë, nuk e ka bërë asnjë ditë burg, asnjë problem nuk i ka ndodhë…por prit veç pak, ti po thua që për pak ditë pushtet e kam shit tokën, ti je rrenc i madh, ti ke qëndruar në Shqipëri je shëtit para luftës, gjatë luftës dhe pasluftës, gjithë kohës, e din që nuk është ashtu, je ulë afër këtij burri për vota, ky ka me pa që ke me lanë këtë shpejt,”, i tha Haradinaj Selimit.

Rexhep Selimi ka reaguar duke 6heksuar se nuk e kupton kryeministrin Haradinaj pse është kaq nervoz në seancë.

“Dua t’i them Ramushit keq e ki, e ki keq edhe kur e përmende 15 katëshin sepse unë e ti nuk jemi takuar kurrë në 15 katshin, jemi takuar në Gllogjan, Jabllanicë dhe nëpër luftë. Po ashtu, sa i përket që s’më ka hy asnjë therr në këmbë, unë besoj që nuk të vjen keq për këtë punë se mua nuk më ka hy asnjë therrë po shumë prej therrave i kemi kaluar bashkë unë e ti Ramush, nuk e di sa therra i kanë hy Hashimit që tash je në koalicion me të, por therra kemi kaluar bashkë unë e ti. Kurse, sa i përket a jam i mençur, po; po dukem kogja i mençur jam e sidomos në momentin kur nuk e kam votuar Qeverinë tënde, sepse po ta votojsha Qeverinë tënde do të ndihesha përgjegjës për atë çka ka ndodhur pardje”, tha Selimi.

Liberalizimi i vizave fillon të qartësohet nga qershori

Pas ratifikimit nga Kuvendi i Kosovës të Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, Kosova me të drejtë pret sinjale pozitive nga institucionet evropiane lidhur me procesin e liberalizimit të vizave, vlerësojnë përfaqësues të institucioneve të Kosovës dhe njohësit e integrimeve evropiane

Blerta Deliu-Kodra, kryetare e Komisionit për Integrime Evropiane në Kuvendin e Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë se bazuar në përvojat e shteteve në rajon, të cilat kanë kaluar situatata të ngjashme në kuadër të procesit të liberalizimit të vizave, atëherë pritet që Kosova të vlerësohet pozitivisht, sidomos pas ratifikimit të Marrëveshjes për demarkacionin, i cili kishte mbetur kusht për vendin nga Bashkimi Evropian, për të marrë liberalizimin e vizave.

“Ne, fillimisht, besojmë që Komisioni Evropian do ta vlerësojë pozitivisht progresin e arritur në Kosovë. Janë procedurat e vendimmarrjes në Bashkimin Evropian, që janë Komisioni Evropian, Parlamenti Evropian, pastaj Këshilli i Ministrave, ku janë hallka të shumta, nëpër të cilat do të kalojë rekomandimi dhe ne besojmë fuqishëm që muaji qershor do të jetë muaji i një sinjali pozitiv sa i përket perspektivës së Kosovës, veçanërisht në procesin e liberalizimit të vizave. Presim që rekomandimi të jetë pozitiv dhe natyrisht, ne si institucione, t’i vazhdojmë obligimet tona”, tha Deliu-Kodra.

Emrush Ujkani, profesor i të Drejtës Evropiane, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thekson se procesi i vendimmarrjes së rregullt në institucionet e Bashkimit Evropian është mjaft i komplikuar dhe i tillë, do të jetë edhe lidhur me vendimmarrjen për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Sipas tij, fillimisht Komisioni Evropian, pas raportit që do ta marrë nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, do të duhet të përgatisë rekomandimin për dhënien e statusit të liberalizimit të vizave për Kosovën. Më pas ky rekomandim u dërgohet paralelisht dy institucioneve tjera politike dhe vendimmarrëse, Parlamentit Evropian dhe Këshillit të BE-së, të cilat më pas, duhet të vendosin nëse Kosova do ta marrë liberalizimin e vizave.

“Fillimisht është Parlamenti Evropian që duhet ta marrë vendimin. Pastaj, në momentin kur miratohet në Parlament, i njëjti dërgohet te Këshilli. Të dyja janë autoritete ligjvënëse ose kanë autoritet të vendimmarrjes në këtë rast. Nuk mund të kalojë në qoftë se njëra prej tyre dështon për ta aprovuar. E gjithë kjo është një proces që zgjatë goxha një periudhë, minimumi do të thosha deri në 6 muaj kohë. Në momentin kur këto dy institucione pajtohen, atëherë e vetmja që mbetet për tu bërë është që Kosova të futet në listën e Schengenit të bardhë, sikurse vendet e tjera që gëzojnë statusin e njëjtë”, tha Ujkani.

Profesor Ujkani shton se bazuar në procedurat që ndiqen brenda institucioneve të Bashkimit Evropian, marrja e liberalizimit të vizave nga Kosova deri në fund të këtij viti, do të duhej të konsiderohej sukses i madh.

“Në qoftë se çdo gjë shkon si duhet, nuk e pres që mund të ndodhë para fundit të vitit, assesi. Sado që dikujt mund t’i duket kjo gjatë, unë mendoj që kjo është më e mira e mundshme që mund të nxirret brenda këtij viti”, tha Ujkani.

Megjithëse Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi është ratifikuar nga Kuvendi, zbatimi i marrëveshjes mbetet ende për t’u bërë. Deputetja Deliu-Kodra, thotë se institucionet e vendit janë të vetëdijshme se suksesi i këtij procesi do të vëzhgohet nga institucionet e Bashkimit Evropian.

Në anën tjetër, Raportuesja në Parlamentin Evropian për çështjen e regjimit të vizave për Kosovën, Tanja Fajon, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ka theksuar se gjatë muajit prill, pritet që Komisioni Evropian ta japë raportin për përparimin e Kosovës në përmbushjen e kushteve për liberalizim të vizave. Megjithatë, ajo nuk ka mundur të precizojë ndonjë afat kohorë se kur Kosova do të mund të përfitojë liberalizimin e vizave, por megjithatë, sipas saj, Kosova sigurisht që tashmë e ka bërë hapin e madh në këtë drejtim.

John Bolton dhe shqetësimi i shqiptarëve

Shumë shqiptarë e kanë pritur me një lloj shqetësimi emërimin nga presidenti Donald Trump, të Ambasadorit John Bolton, në postin kyç të Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare. Arsyeja kryesore është se Bolton është një nga diplomatët e rrallë amerikanë që është shprehur kundër pavarësisë së Kosovës në vitin 2008

Nga Ruben Avxhiu

Argumentet e Boltonit ndryshuan disa herë, por për ta përmbledhur ai paraqiste pavarësinë e Kosovës si diçka që ishte në kundërshtim me interesat amerikane, si shkelje e ligjit ndërkombëtar, provokim i panevojshëm i Rusisë dhe një pikënisje për shpërthim të radikalizmit islamik në Europë.

Shqiptarët nuk janë të vetmit që e shohin me dyshim emërimin e tij. Shumë nga kritikët e tij e akuzojnë si luftënxitës, si dikë që preferon përdorimin e forcës aty ku diplomacia mund të kishte mjaftuar. Në veçanti, disa janë të shqetësuar se Bolton është sjellë në kabinet nga Presidenti Trump për të grisur Marrëveshjen gjashtëpalëshe me Iranin. Në bazë ta saj, Irani ka ndaluar prodhimin e armës bërthamore në shkëmbim të heqjes së bllokadës tregëtare.

Trump, Bolton dhe një numër i madh politikanësh amerikanë janë të mendimit se Irani është duke e ndërtuar armën bërthamore gjithësesi. Sipas kritikëve të tyre, ata në fakt, thjesht duan luftën e radhës në Lindjen e Mesme. Ironia është se Trump u bë President pas një fushate ku u tall dhe kritikoi ashpërsisht angazhimet ushtarake amerikane në Irak dhe Afganistan. Po ai ka ndryshuar tashmë shumë nga qendrimet e fushatës.

Për Korenë e Veriut, ai ka këshilluar një goditje paraprake që sipas tij do ta shpartallonte regjimin dhe do t’ia sabotonte aftësinë për të luftuar seriozisht. Deklarata si këto vetëm sa ia kanë rritur imazhin e dikujt që mund të veprojë në mënyrë të papërgjegjshme në krye të sigurisë kombëtare amerikane. Koreja e Veriut është peshë e lehtë për t’u ndeshur me Amerikën, mirëpo, pesimistët imagjinojnë skenarin ku një predhë e vetme me përmbajtje bërthamore arrin t’u shpëtojë raketave amerikane, duke vrarë nga dhjetëra mijëra deri në një million vetë, në Korenë e Jugut, Japoni apo edhe në bregu perëndimor amerikan. Fitorja amerikane mund të humbasë shkëlqimin nëse vjen me një çmim të tillë.

Punët e botës po ua lëmë për momentin të tjerëve. Po sa duhet të shqetësohen shqiptarët në Ballkan për këtë emërim të John Bolton?

Paniku do të ishte pa vend. Madje edhe shqetësimi disi arkaik. Të mos harojmë se kur John Bolton u deklarua me forcë kundër pavarësimit të Kosovës, ai nuk ishte më një diplomat në detyrë, por një komentues në media, e një studjues në institucionet e mendimit politik amerikan. Zyrtarët kur nuk janë më në detyrë shprehin mendime që shkaktojnë debate, por në detyrë ripërqafojnë vendimet dhe synimet e përcaktuara të shtetit amerikan.

E dyta, të mos harrojmë se Ambasadori Bolton ishte në atë kohë i inatosur me Presidentin George W Bush dhe sidomos Sekretaren e Shtetit Condoleezza Rice. Ai ishte emëruar fillimisht Ambasador në detyrë i SHBA-së në OKB. Përballë pakënaqësisë në Senatin Amerikan dhe mes aleatëve të Amerikës për pikëpamjet e tij, administrate vendosi që ta zëvendësojë. Bolton nuk ua fali asnjëherë këtë ndryshim. Nuk është çudi pra, që nëse Bush dhe Rice do të dilnin kundër pavarësisë së Kosovës, Bolton të deklarohej si flamurtar i saj.

E treta, Bolton ashtu si është normale në SHBA ishte kundër njohjes së pavarësisë sakohë që nuk ishte bërë akoma fakt i kryer. Ai vijoi të shpehej kundër saj edhe në javët e para, po qysh atëhere i është shamngur me kujdes temës. Mund të provokohet nga serbët dhe rusët që ta përsërisë dhe mbrojë qendrimin e tij, po kurrësesi të diskutojë atë që është tashmë një e vërtetë e pakthyeshme. Pavarësia e Kosovës nuk e destabilizoi Ballkanin, përkundrazi rajoni ka mbetur në paqe e bashkëpunimi mes vendeve fqinje, madje edhe mes Prishtinës dhe Beogradit, ka ardhur duke u përmirësuar e forcuar.

E katërta, edhe sikur Bolton të kishte mbetur armik i pavarësisë së Kosovës (e pamundur duke pasur parasysh heshtjen e tij 10-vjeçare, po për hir të argumentit), ai nuk do të kishte kohë që të merrej me të. Ai po hyn në kabinetin Trump për t’u angazhuar në fazën e dytë të presidencës, ku të gjithë kohën do t’ia hajë përplasja me Kinën pas fillimit të luftës tregëtare, takimi i Presidentit Trump me diktatorin koreanoverior, dhe mbi të gjitha hartimi i një politike të re izoluese dhe luftuese ndaj Iranit dhe regjimit të Ajatollahëve.

Kjo e fundit, më shumë se puna e Kosovës do ta vendosë Ambasadorin John Bolton, në radarin e shqiptarëve. Për ata që nuk e kanë vënë re, apo e kanë harruar, Bolton vizitoi Shqipërinë plot një vit më parë, me rastin e festës së Nevruzit, për të festuar së bashku me opozitën e regjimit të Ajatollahëve, që është strehuar në Shqipëri. Këto ditë vizitën e radhës e kreu një tjetër personalitet i afërt me Presidentin Trump, Rudy Giuliani. Nëse Bolton do të hartojë një plan që përfshin nxitjen e rrëzimit të regjimit në Iran, muxhaedinët e strehuar në Shqipëri do të jenë pa dyshim pjesë e tij. Cilat mund të jenë pasojat për Shqipërinë është vështirë ta imagjinosh. Ndoshta nuk do të ketë asnjë pasojë, po Tirana ka më shumë arsye se Prishtina që të ndjekë pasojat e emërimit të tij.

E pesta, Bolton është shquar si një nga zërat më anti-Kremlin në SHBA. Edhe me një President që është simpatizues i Putinit, antipatia mbetet. Ajo madje mund të marrë përmasa të tjera sepse Rusia ka investuar shumë në Iran dhe nuk dëshiron një prishje të marrëveshjes, aq më pak një eliminim të kundërpeshës së Iranit ndaj Arabisë Saudite dhe influencave të tjera në rajon. Moska madje është përfshirë në farkëtimin e një trekëndëshi të paimagjinueshëm pak vite më parë: Rusi-Turqi-Iran. Të tre vendet mund të kishin hyrë në luftë me njëra-tjetrën për shkak të përplasjes së intersave në Siri, mirëpo druajtja nga kostoja e atij skenari dhe kundërshtimi i përbashkët ndaj një shteti të mundshëm kurd, i ka kthyer në aleatë. Jo pak kanë ndikuar grushti i dështuar apo i sajuar i shtetit në Turqi, prishja e marrëdhënieve mes sauditëve dhe turqve dhe sigurisht mosaprovimi mbarëperëndimor për çimentimin e Erdoganit si President i plotfuqishëm në vend, në kurriz të lirisë së medias, funksionimit të opozitës, gjyqeve të papolitizuara dhe të paqes me pakicën kurde.

Që të rikthehemi te çështja jonë, vështirë se Bolton do të pranojë diktatin rus në Ballkan, aq më tepër kur marrëdhëniet Moskë-Washington do të vijnë duke u keqësuar në mënyrë të pashmangshme pavarësisht nga ndjenjat dhe preferencat e Presidentit Trump.

E gjashta, Bolton nuk do të jetë sekretar Shteti, postin që ka ëndërruar, por Këshilltar për Sigurinë Kombëtare. Një arsye e thjeshtë është se ky post është i vetmi në kabinet që nuk kërkon miratimin nga Senati Amerikan. Nuk është sekret, se jo vetëm Demokratët, po as Republikanët në Senat nuk do të votonin për Boltonin. Nuk e deshën për ambasador në 2005, nuk e duan në kabinetin presidencial as sot.

Ngjitja e tij në kabinet do ndodhte herët a vonë. Shumë shqiptarë dhe jo vetëm ata kanë mbajtur frymë nga perspektiva e Boltonit në kabinet. Në vitin 2008, në 2012 dhe në 2016. Të gjithë kandidatët kryesorë republikanë për presidentë e kanë pasur në krye të listës për Sekretar Shteti. Madje edhe John McCain e Mitt Romney. Shumë shqiptarë në SHBA kanë pasur një arsye më shumë për të votuar për një president demokrat nga dyshimi që kanë pasur për Ambasadorin Bolton. Tani ky “ankth” me apo pa bazë do të shuhet njëherë e përgjithmonë. Ndoshta është më mirë që ai vjen në pushtet tani, kur Kosova është punë e kryer, kur vëmendja ka shkuar tjetërkund dhe kur ai nuk është më aq influences sa në vitet e mëparshme.

E fundit, do të shohim se sa gjatë do të qendrojë Bolton në administratën Trump, ku zyrtarët më të lartë po qarkullojnë e zëvendësohen me një shpejtësi relativisht të madhe. Trump nuk është një president i zakonshëm dhe koha ka treguar shumë shpejt se është vështirë për figura me personalitet që të qendrojnë nën hijen e tij. Përplasjet e mbrapaskenës duken të pashmangshme. Bolton është gjithashtu një personalitet i vështirë. Jo më kot, në vite, ka krijuar kundërshtarë e pakënaqësi të shumta. Ai mund të lulëzojë nën drejtimin e Presidentit Trump, por është më shumë e mundshme që një konflikt të shpërthejë mes të dyve. Trump vjen nga një botë, ku është mësuar t’i qendrojnë në këmbë, Bolton për një dekadë e gjysëm ka shijuar lirinë e të mos qenit në detyrë, ku ka thënë e ka bërë çfarë ka dashur. Mund të krijojnë një duet shumë të mirë, po edhe mund të përplasen në mënyrë të tmerrshme. Koha do ta tregojë.

Deri atëhere, shqiptarët mund ta ndjekin se çfarë do të bëjë njeriu të cilit i janë druar aq shumë. Është e natyrshme që do të kishim dashur dikë tjetër të emëruar për atë post. Po, sipas gjasave, vështirë se do të ndryshojë ndonjë gjë themelore, për ne e për Kosovën.

Shkupi e Athina në kërkim të një emri për Maqedoninë

Procesi i negociatave midis Maqedonisë dhe Greqisë ka hyrë në një fazë delikate, nga i cili, të dyja palët duhet të dalin me dinjitet, kanë vlerësuar shefat e diplomacive të dyja shteteve

Ministrat e jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias janë takuar të premtën në Shkup dhe më pas janë paraqitur në një konferencë të përbashkët për media.

Paraprakisht, delegacionet e dy vendeve fqinje kanë shqyrtuar pozicionet e Athinës dhe Shkupit pas shkëmbit reciprok të draft-marrëveshjes së Greqisë dhe asaj të Maqedonisë për zgjidhjen e çështjes së emrit si dhe propozimet e ndërmjetësuesit të OKB-së Matthew Nimetz.

Megjithatë, shefat e diplomacive gjatë konferencës, nuk kanë dhënë shumë detaje se çka përmbajnë propozimet e marrëveshjeve.

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Kotzias ka bërë të ditur se tanimë 28 pika nga tri dokumentet e propozuara atë të Maqedonisë, Greqisë dhe ndërmjetësit Nimetz janë shqyrtuar, megjithëse ka shtuar se mbetet ende shumë punë për të tejkaluar të gjitha dallimet që do të çonin kah një zgjidhje afatgjate.

“Tekstet bëhen për të sqaruar pozicionet e të gjithë palëve. Sigurisht se në fund do të bëjmë një tekst të vetëm. Në parim jemi marrë vesh për pikat kyçe”, tha Kotzias.

“Ndonjëherë tjetër do ju sjell më shumë shembuj se për çfarë emrash po bisedojmë. Nuk duam që njëri shtet të shkatërrohet e tjetri të ndërtohet. Asnjëra palë nuk mund të pranojë gjithçka që propozon pala tjetër. Edhe në shtëpitë tona, madje edhe me fëmijët bëjmë kompromise”, theksoi shefi i diplomacisë geke.

Megjithatë, ai në këtë konferencë e ka quajtur Maqedoninë, “vendi veriorë”.

I pyetur se përse Greqia insiston që zgjidhja e kontestit të emrit të përfshihet në ndryshimin e Kushtetutës së Maqedonisë, Kotzias tha se këtë çështje nuk mund ta hap për momentin para medieve, përderisa palët janë duke zhvilluar negociatat.

Nga ana tjetër, ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov tha se duhet të gjendet një zgjidhje e cila nuk do prek dinjitetin e asnjërës palë, por të mundësojë, siç është shprehur ai, “hapjen e dyerve të së ardhmes”.

Ndërkaq, në pyetjen e mediave greke se a do të ishte i pranueshëm për Maqedoninë, një emër i papërkthyeshëm për përdorim ndërkombëtar sië është ai “Gorna Makedonia” (Maqedonia e Epërme), Dimitrov tha do ta kishte të vështirë ta argumentonte një gjë të tillë para opinionit maqedonas.

“Në referencën e përkohshme, ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë ekziston emri Republika e Maqedonisë dhe ky emër është i përkthyer në gjashtë gjuhë të Kombeve të Bashkuara. Nëse thuhet shpejtë një emër ndoshta edhe mund të humbet, por ky është një argument shumë i rëndë. Besoj se ky nuk është një drejtim i duhur. Duhet gjetur një zgjidhje e cila do të na nxjerr të gjithëve kokëlartë”, tha Dimitrov.

Gjatë ditës ka reaguar partia më e madhe maqedonase në opozitë, VMRO-DPMNE përmes një komunikate për media, ku theksohet se “opinioni nuk ka asnjë informatë për negociatat me Greqinë, ndërsa detajet rreth bisedave i marrin vetëm përmes mediave të huaja”.

“Opinioni është i shokuar nga deklaratat e fundit se qeveria maqedonase ka dërguar propozim-marrëveshje deri te qeveria greke për të cilën nuk dihet se çfarë përmban”, theksohet në komunikatën me shkrim të VMRO-DPMNE-së.

Vizita e shefit të diplomacisë greke, është përcjellë edhe me protesta nga një grup i qytetarëve nën moton “Ndal bisedimeve për emrin”.

Protestuesit kanë thënë se janë kundër zhvillimit të negociatave në kurriz të interesave të popullit maqedonas dhe si të tilla të të ndërpriten menjëherë.

“Nuk e di se për çfarë arsye dikujt duhet t’i pengojë emri Maqedoni dhe do të duhet ta ndryshojë. Askush në këtë shtet nuk është i autorizuar që t’ia ndryshojë shtetit emrin, aq më pak ata që vijnë nga jashtë, siç është Kotzias e të tjerët”, ka thënë Suzana Zdravksoka e cila kishte dalë të protestojë derisa mbahej konferenca për shtyp e shefave të diplomacive të dy vendeve fqinje.

Ndryshe, shefi i diplomacisë greke, Nikos Kotzias me ekipin e tij mbrëmjen e së enjtes ka arritur në Shkup, duke ateruar në aeroportin e Shkupit, të cilin zyrtarët grekë e kishin anashkaluar për 12 vjet për shkak të emrit që mbante “Aleksandri i Madh”, por që së fundmi u emërua në Aeroporti Ndërkombëtarë i Shkupit.

Kotzias gjatë ditës ka realizuar takime edhe me kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev, zëvendëskryeministrin për Çështje të Integrimeve, Bujar Osmani, kryetarin e Parlamentit, Talat Xhaferi, si dhe liderin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski dhe atë të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti.

Haradinaj mëton rregull, nuk shkohet në BE kujt si ia do qejfi

“Nuk është mirë që në institucione të BE-së non stop të ketë vizita prej ministrive tona pa ndonjë koordinim të mirëfilltë”, tha kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe kërkoi që tash e tutje vizitat në Bruksel nga ministritë të bëhen në koordinim me MPJ-në dhe atë të Integrimeve

Ai pas mbledhjes së Qeverisë tha se menjëherë pas ratifikimit të Marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, është duke u punuar për korrigjimin e saj. Ndërsa, sa i përket Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, Haradinaj tha se nuk ka pasur rast deri tash të merret me të.

Haradinaj po ashtu ka shpreh shqetësimin edhe për ndërprerjen e energjisë elektrike, të cilën e parashtroi në mbledhje të qeverisë para anëtarëve të kabinetit.

“Dje kam takuar Komisionin Shtetëror për Shënjimin e kufirit , Komisionin e Kosovës të kryesuar nga z. Bulliqi. Kemi biseduar me ta jemi në përgatitje gjithë materies për korrigjim që është e mundshme dhe e nevojshme . Kam marrë edhe urimet prej kryeministrit të Malit të Zi dhe besoj që në etapat e ardhshme kohore pikërisht në atmosferën e mirë në vullnetin e mirë politik do ta zgjidhim pjesën e mbetur. Po përgëzoj për arritjen e marrëveshjes për demarkacion, pra ratifikimin. Një proces jo i lehtë në raste të caktuara i dhimbshëm . Por mëse i domosdoshëm me ec vendi më tutje. Edhe e kam përsëritur disa herë, është ruajtur e drejta në territor , nuk e kemi nxjerrë ende territorin, por është ruajt e drejta në territor “, citon KosovaPress Haradinajn.

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot ka miratuar strategjinë Kundër Korrupsionit për 2018- 2022 .

Haradinaj ka kërkuar nga kabineti qeveritar që vizitat që bëhen në Bruksel nga Ministritë të bëhen në koordinim me MPJ-në dhe atë të Integrimeve.

“Nuk është mirë që në institucione të BE-së non stop të ketë vizita prej ministrive tona pa ndonjë koordinim të mirëfilltë . Pra edhe mund të kemi keqkuptime në porosi, mund mos t’i dimë informatat e sakta, temat, mund të ndodhë ndonjë konfuzion “, tha Haradinaj.

Pas mbledhje së Qeverisë Haradinaj doli në konferencë ku u pyet edhe për skandalin me mish.

Ai tha se çështja e mishit është duke u trajtuar në instanca të larta ekzekutive.

“Çështja veç është ngritë në instancat ekzekutive, por nuk kemi bërë një panik më të madh publik. Por në instancat ekzekutive po. Por nuk e kemi bërë një alarm të më të madh.. po në instancat e punës së zbatueshmërisë po . Edhe besoj edhe mund të japim informata më detaje se çka po ndodh. Po gjitha instancat ato të hetuesisë, policisë të AVUK-ut janë në funksion”, tha Haradinaj.

Scott: Nuk i bëjmë presion Serbisë për ta njohur Kosovën, edhe pse ai është i mirë

Duam që marrëveshja ndërmjet Serbisë e Kosovës të jetë e qëndrueshme, ka deklaruar ambasadori amerikan në Beograd Kyle Scott

Ai, siç njofton FoNet, ka përgënjeshtruar pohimet se SHBA-ja po bën presion ndaj Serbisë që ta njohë Kosovën, edhe pse, ka tërhequr vërejtjen, ai do të ishte i mirëseardhur.

Serbia vetë duhet ta gjejë marrëveshjen për statusin me Kosovës, ka thënë.

“Serbia duhet të vendosë për rrugën e vet. Ne, Qeveria ime dhe më shumë se 100 vende të botës e kemi njohur Kosovën, e për çfarë të dy palët do të dakordohen, varet nga ato”, ka deklaruar Scott, transmeton Koha.net

Ne themi se njohja e Kosovës është e mirëseardhur, por ne nuk shohim asnjë presion ndaj Serbisë që të bëjë këtë gjë, ka përsëritur Scott.

Ai ka shtuar se SHBA-aj është për të ndihmuar, porse dialogun e udhëheq Bashkimi Europian.

“Natyrisht se me interesim të madh e përcjellim dialogun ndërmjet Serbisë e Kosovës. Po të na drejtoheshit, ne jemi aty, natyrisht ne përcjellim çdo detaj, nëse mund të japim ndihmë, ne duam marrëveshje ndërmjet Serbisë e Kosovës”, tha Scott, përcjell Koha.net.

Në pyetjen nëse Perëndimi është për marrëveshje kompromis, ai tha se fundja çdo marrëveshje është kompromis.

E di se nëse Serbia dëshiron të shkojë në BE, duhet ta gjejë zgjidhje për statusin e Kosovës dhe për marrëdhëniet e Serbisë me Kosovën, sepse BE nuk do importim të problemeve te vetja, deklaroi ambasadori.

Në pyetjen nëse Rusia dëshiron të përfshihet në dialog për Kosovën, Scott tha se nëse palët në dialog mendojnë se duhet të përfshihen edhe të tjerë, kjo është zgjidhja e tyre.

Qeveria miraton strategjinë për luftën kundër korrupsionit

Luftimi i korrupsionit po vazhdon të mbetet si problem kryesor në Kosovë. E për këtë qeveria e Kosovës ka ndërmarrë disa hapa

Pikërisht në mbledhjen e sotme të qeverisë, është miratuar strategjia për luftën e korrupsionit për vitet 2018-2022.Sa i përket kësaj strategjie ka folur shkurt edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj.

Haradinaj ka thënë se qëllimi i strategjisë për luftimin e korrupsionit është transparenca.“Qëllimi është lufta e krimit dhe korrupsionit, transparenca në administratë dhe zero tolerancë ndaj korrupsionit”, ka thënë kryeministri i vendit.

Në këtë mbledhje shefi i qeverisë kosovare ka shprehur shqetësime për ndërprerjen e energjisë elektrike.Ai ka thënë se ndërprerja e rrymës me orë të gjatë është shqetësuese. Ai ka kërkuar nga ministri Lluka që të angazhohet dhe të gjejë shkaqet e mungeses se energjisë pasi sipas tij KEK dhe KEDS po hedhin përgjegjësine njëra tjetrës.

KEDS-i po spekulon për reduktimet e energjisë elektrike

Korporata Energjetike e Kosovës përmes një komunikate për media njofton qytetarët se aktualisht është duke prodhuar rreth 530 megavat orë energji elektrike.Sipas tyre në prodhim aktualisht kemi tri njësi prodhuese, pra dy blloqe të “Kosovës A” dhe me një njësi të “Kosovës B”.Kurse sipas tyre,“Blloku B2” i “Kosovës B” ka dalë nga sistemi sot në orën 06:00 të mëngjesit dhe jo siç u spekulua me herët nga kompania distribucionit KEDS / KESCO e cila sipas licencës ka për obligim furnizimin e qytetarëve me energji elektrike

“Pra, kjo njësi nuk është e vërtetë së ka dalë mbrëmë nga sistemi, siç u spekulua pëmes komunikatës për media të KEDS /KESCO por ka pasur vetëm një orë ndërprerje dhe gjatë kësaj kohë mungesa e sasisë së energjisë është mbuluar nga KOSST-i. Sa për sqarim të qytetarëve, në këtë njësi është ndërprerë prodhimi energjisë elektrike në mënyrë automatike nga sistemi elektronik i instaluar i cili reagon menjëherë në momentin kur detektohet ndonjë defekt i vogël për të evitura ndonjë prishje më të madhe në njësitë prodhues të Termocentraleve. KEK-u me kohë ka njoftuar operatoret për paraqitjen e këtij problemi teknik”, thuhet në komunikatën për media të KEK-ut.

Aty më tutje thuhet se në këtë situatë, pavarësisht se KEK-u nuk ka obligime sa i përket furnizimit të qytetarëve me energji elektrike, brenda mundësive ligjore dhe sipas marrëveshjeve të bashkëpunimit dhe përkrahjes së ndërsjellët ka siguruar rreth 90 megavat orë energji elektrike nga Korporatën Energjetike Shqiptare (KESH).“Për këtë sasi të energjisë elektrike qe na është ofruar në dispozicion nga KESH-i tashme janë njoftuar operatoret përgjegjës të tregut dhe varësisht nga mundësit, kërkesat e tyre dhe planifikimet në baza ditore është shfrytëzuar”thuhet më tutje në komunikatën e KEK-ut.Po ashtu, sot në mëngjes përmes një komunikate për media KESCO ka njoftuar qytetaret se detyrohet të fillojë me reduktime si pasojë e rënies së papritur të Bllokut B2.

“Nga mbrëmë, për shkak të nevojës së balancimit si dhe ruajtjes së sigurisë së Sistemit si pasojë e mungesës së energjisë elektrike nga rënia e papritur e Bllokut B2 të Termocentralit Kosova B. KOSTT ka kërkuar nga KESCO që të aplikojë reduktime në furnizimin me energji elektrike. Kjo gjendje po vazhdon edhe sot. Të gjitha palët relevante në sektorin e energjisë janë të angazhuar maksimalisht për ta tejkaluar këtë gjendje dhe kërkojmë mirëkuptim nga konsumatorët. Kjo njësi, sipas paralajmërimeve pritet të kthehet në sistem sot pasdite”thuhet në komunikatën për media të KESCO.

Projekti autonomist i bashkësisë ndërkombëtare (3)

Bisedimet e Vjenës prodhuan Planin e Ahtisarit, i cili në përmbajtje (madje edhe në formë) nuk dallonte nga Plani i Serbisë për Kosovën i prillit 2004! Me këto bisedime dhe me mjete politike e diplomatike Serbia ia doli të krijonte komuna serbe ose me shumicë serbe në Kosovë, zona të mbrojtura dhe eksterritore! Madje, me këto bisedime edhe qyteti i Mitrovicës u nda në dy pjesë dhe u organizua në dy komuna të veçanta (jugore dhe veriore), duke u bërë TURPI i klasës politike në Kosovë, i Evropës dhe i Fuqive të Mëdha

Nga Xhevat Gjini

Klasa politike e Kosovës nuk e bëri detyrën e saj

Të gjithë jemi dëshmitarë se si filluan, si vazhduan bisedimet dhe se si u krijua Grupi negociator. Dihet se si u votua për këtë Grup. Në arkivin e Kuvendit është edhe shiriti filmik. Bisedimet me Serbinë kundërshtoheshin për disa arsye. E para, sepse Kosova hynte në bisedime si një krahinë e përfaqësuar nga një grup politik (shumëpartiak), kurse Serbia hynte në bisedime si shtet. E dyta, Serbia hynte në bisedime me një dokument të miratuar nga Kuvendi i Serbisë më 29 prill 2004, ndërsa Kosova hynte në bisedime pa një dokument të miratuar në Kuvendin e Kosovës. Rezultoi që dokumenti i Serbisë, i miratuar në Kuvendin e Serbisë, u bë (në thelb) plani Atisarit! Kush të doj mund t’i krahasoj këto dy dokumente (atë të Serbisë dhe të Atisarit). Dokumenti i Serbisë është edhe sot i publikuar në gjuhën serbe dhe në gjuhën shqipe.[42] Dukej që Fuqitë e Mëdha, përmes zyrave të tyre në Prishtinë dhe kanaleve tjera të dukshme e të padukshme kishin rritur trysninë ndaj palës shqiptare, e cila po detyrohej të shkonte në bisedime rezultati i të cilave dihej: “decentralizim” (krijim i komunave dhe zonave të mbrojtura serbe), mbrojtje e trashëgimisë kulturore e fetare “serbe” në Kosovë (territori autonom serb) dhe një gjysmë pavarësie. Këto ishin deklaruar në të gjitha deklaratat, raportet dhe dokumentet e organizmave të ndryshme rajonale dhe botërore. Megjithë krijimin e “grupit të unitetit” Kosova nuk ishte unike për çështjen e bisedimeve me Serbinë. Partia Demokratike e Kosovës, e cila në atë kohë ishte në opozitë, hezitonte të hynte në bisedime pa u shpallur Pavarësia e Kosovës. Ajo kërkonte që “faktori i unifikuar politik i përfaqësuar në Kuvend të bëjë zyrtarizimin e Pavarësisë së shtetit të Kosovës, para se të fillonin bisedimet apo negocimet”.[43] Sepse, në Kosovë tashmë ishte krijuar opinioni se Bashkësia Ndërkombëtare ia kishte me hile Kosovës dhe popullit shqiptar. I vetmi vend i besueshëm mbetej Amerika.

Një pjesë e mirë e opinionit ishte kundër bisedimeve me Serbinë. Kundërshtimi më i artikuluar dhe më i organizuar i këtyre bisedimeve ishte Lëvizja “Vetëvendosje”, e cila me të drejtë kërkonte të drejtën e vetëvendosjes për Kosovën. Simpatia për këtë Lëvizje ishte në rritje, por në rritje ishte edhe trysnia e “grupit të unitetit” (institucioneve vazale) dhe zyrave të huaja në Prishtinë. Qendrat botërore të vendosjes po përdornin me sukses edhe Gjykatën e Hagës për të bërë trysni te grupimi i shqiptarëve që kishin drejtuar Luftën e UÇK-së. Hetimet, akuzat dhe arrestimet e drejtuesëve të Luftës po bëheshin krahas procesit të bisedimeve. Në shërbim të procesit të bisedimeve ishte vënë po thuajse edhe e tërë media. Për përfaqësuesit e shqiptarëve edhe në këtë çështje herë përdorej karrota dhe herë tregohej kërrbaçi (tregoheshin dhëmbët e forcës). Pjesë e “grupit të unitetit” nuk u bënë përfaqësuesit e pakicës serbe. Edhe në këto bisedime ata mbeteshin të ndarë nga Kosova, mbeteshin në anën e Serbisë. Bota nuk bëri asnjë trysni ndaj tyre dhe ndaj Serbisë. Recitimet e ndërkombëtarëve për një Kosovë multietnike në fakt ishin për një Kosovë të ndarë midis shqiptarëve dhe serbëve, duke garantuar edhe ndikimin dhe praninë e Serbisë në Kosovë. 5% e serbëve në Kosovë, sipas propozimeve dhe planeve që ofroheshin në Vjenë, do të kontrollonte mbi 30% të territorit të Kosovës me ndihmën e UNMIK-ut (bashkësisë ndërkombëtare) dhe të Serbisë. Çështja e “decentralizimit” ka mbizotëruar bisedimet për statusin e ardhshëm të mbajtura në Vjenë.

Decentralizimi konsiderohet si një ndër çështjet kritike për zgjidhjen e statusit të ardhshëm të Kosovës. Përmes këtij procesi, bashkësia ndërkombëtare përpiqet të sigurojë mbrojtjen kushtetuese të të drejtave të bashkësisë serbe dhe fuqizimin e tyre në komunat ku serbët përbëjnë shumicë. Decentralizimin në Kosovë edhe Akademik Hivzi Islami e cilësonte si luftë të Serbisë për territore e jo si mbrojtje të pakicës serbe dhe të drejtave të saj. “Ndarjet që po ndodhin tash, në emër të një decentralizimi të pakuptimtë, nuk mund të cilësohen ndryshe pos si luftë e Serbisë për territore, në formë të kontrollit shtetëror-etnik të territorit. Zaten, katër luftëra që i zhvilloi Serbia në hapësirat e ish-Jugosllavisë në fund të shek. XX ishin luftëra për territore, si objektiv kahershëm i politikës serbe për krijimin e Serbisë së Madhe. Për dallim nga këto luftëra të armatosura, Serbia sot në Kosovë luftën agresive për territore po e bën me mjete politike dhe diplomatike”.[44]

Lëshimet që po bënte pala shqiptare ishin të mëdha dhe me pasoja afatgjate për kombin shqiptar në Iliri-Ballkan. Zgjidhjet që ofroheshin nga Serbia dhe ndërkombëtarët herët a vonë mund ta rrezikonin Kosovën me një “bosnizim”. Edhe Esat Stavileci deklaronte në një intervistë se “është mangësia e këtij procesi të decentralizimit që po pretendon të vendosë harta të reja etnike, sepse krijimi i komunave të reja shpërfaqë atë oreksin e Serbisë, e cila sa unë di, më tepër është e interesuar për territore serbe në Kosovë, sesa për serbët në Kosovë. Krijimi i komunave të reja, qofshin ato të quajtura serbe apo me shumicë serbe dhe po qe se kësaj i shtohet edhe mundësia e lidhjeve zinxhirore, kërkon që të kihet parasysh mundësia për ndarje dhe nënndarje të mëvonshme. Unë, natyrisht, këtë proces të decentralizimit e kam kuptuar si përpjekje të bashkësisë ndërkombëtare për të vendosur një proces të integrimit të pakicës serbe në institucionet e Kosovës, por droja që kam shfaqur dhe vazhdoj ta shfaq është se po qe se të gjitha veprimet që bëhen, dalin jashtë kornizave ligjore të Kosovës, atëherë kërcënohen me rrezikun për nënndarje të mëvonshme”.[45]

Gjatë vitit 2006 UNOSEK-u kishte organizuar dhe mbajtur 15 takime të drejtëpërdrejta në Vjenë midis shqiptarëve dhe serbëve. Në fakt midis Kosovës unmikiane dhe shtetit të Serbisë. Tetë nga këto takime (të parat) ishin mbajtur për “decentralizimin” (thelbi i bisedimeve), tri për trashëgiminë kulturore e fetare “serbe”, dy për “komunitetet” dhe vetëm një(!) për cështje ekonomike. Pra, bisedimet ishin të përqëndruara kryesisht në cështjen e “decentralizimit” dhe në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore e fetare “serbe” në Kosovë. “Grupi negociator dhe klasa politike, kryesisht ata që kishin përgjegjsinë, ata që morën besimin e qytetarëve për t’i kryesuar dhe udhëhequr institucionet e Kosovës, në vend se të angazhoheshin për unifikimin e territorit të Kosovës dhe kontrollimin e plotë të tij (gjë që nuk e kishin) u angazhuan për ricopëtimin e mëtejmë të Kosovës dhe legalizimin e këtij ricopëtimi! Në vend se të angazhoheshin për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore shqiptare dhe ilire, të shkatërruar sistematikisht nga Serbia gjatë historisë (jo vetëm këtu brenda, por edhe deri në Nish) këta, edhe këtë pak trashëgimi që i kishte shpëtuar shkatërrimit, e bënë trashëgimi kulturore serbe”![46] Sa për sy e faqe përmendej edhe ekonomia dhe të drejtat e “komuniteteve” (pakicave tjera) në Kosovë.

Për shumë nga shqiptarët “decentralizimi” shihet si i imponuar nga bashkësia ndërkombëtare për të kënaqur Serbinë dhe interesat e serbëve në Kosovë. Në fakt propozimet, zgjidhjet, planet dhe dokumentet ishin të gatshme. “Pala serbe sigurisht që kishte dhënë pëlqimin për këto zgjidhje, ndërsa pala shqiptare nuk mund të kundërshtonte dhe linte përshtypjen se ishte tepër e kënaqur”. Me t’u kthyer nga takimi i parë, Lutfi Haziri deklaroi me një emocion fëminor në aeroportin e Prishtinës se ia kishin bërë tetë me dy Serbisë![47] Për ta rritur shkallën e besueshmërisë dhe të rëndësisë së këtyre bisedimeve, më 24 korrik 2006, UNOSEK-u kishte organizuar një takim të nivelit të lartë (takim elefantësh, quhej me pompozitet), i cili u kryesua nga vetë i Dërguari i Posaçëm. Delegacioni i Serbisë kryesohej nga Kryetari Boris Tadiq dhe Kryeministri Vojisllav Koshtunica, ndërsa ai i Kosovës nga Fatmir Sejdiu, Kryetar i Kosovës unmikiane. Në këtë takim ishin edhe përfaqësuesit e Grupit të Kontaktit, BE-së dhe NATO-s si vëzhgues. Përvec takimeve të drejtëpërdrejta Kosovë-Serbi gjatë vitit 2006 janë mbajtur edhe shumë takime (26) midis ekspertëve të ndryshëm dhe palëve në Prishtinë e Beograd.

Gjatë këtij viti ishte raportuar tri herë në Këshillin e Sigurimit (4 mars, 13 korrik dhe 22 shtator) për ecurinë e bisedimeve. Ishin mbajtur takime edhe me Grupin e Kontaktit, me Ministrat e jashtëm të BE-së, me NATO-n, OSBE-n dhe aktorë tjerë ndërkombëtarë. Krahas këtyre bisedimeve dhe përkundër përpjekjeve të bashkësisë ndërkombëtare për të gjetur një zgjidhje për statusin e Kosovës, Serbia më 28 dhe 29 tetor 2006 organizoi referendum në Serbi për kushtetutën e re, e cila u hartua dhe miratua pa debat publik. Sipas kësaj kushtetute Kosova ishte “pjesë e pandarë e Serbisë”. Ndërsa më 21 janar 2007 Serbia organizoi zgjedhjet e përgjithshme. E gjithë fushata zgjedhore u shqua me propagandën dhe moton: “Kosova është Serbi”. Vetëm politikani serb, Çedomir Jovanoviç, nga partia Liberale Demokrate, deklaronte publikisht se “do ta nënshkruante pavarësinë e Kosovës”. “Rusia ishte shteti më me ndikim në Grupin e Kontaktit dhe në UNOSEK. Ajo edhe në rastin më të keq për të, kur pavarësia si zgjidhje të jetë e pandalshme, atëherë pozicionet e serbëve të Kosovës në shtetin e ardhshëm të Kosovës të jenë sa më të fuqishme de jure dhe de fakto. Kjo do të thotë se këmbëngulja e Beogradit në planin e decentralizimit, sipas të cilit vihet shumë në pikëpyetje sovraniteti i shtetit të Kosovës në tërë territorin e tij dhe favoret e tjera shumë të mëdha që i bëhen minoritetit serb në Kosovë, janë produkt i ndikimit që ka Rusia në zgjidhjen e statusit të Kosovës”.[48] I Dërguari i Posaçëm, Marti Ahtisari, më 25 janar të vitit 2007 u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun, në Paris, të cilin e kishte njoftuar me zhvillimet e fundit rreth procesit të statusit të Kosovës dhe ia kishte dorëzuar atij propozimin e tij për këtë cështje.

Ndërsa, më 26 janar, Ahtisari ishte takuar në Vjenë me anëtarët e Grupit të Kontaktit, të cilët i kishte njoftuar me përmbajtjen e propozimit të tij, si pjesë e konsultimeve të rregullta dhe si pjesë e procesit të bashkëpunimit të ngushtë në mes të UNOSEK-ut dhe të GK-së. Pas takimeve dhe këshillimeve të domosdoshme, më 2 shkurt 2007, Ahtisari ia kishte dorëzuar propozimin-planin e tij për Kosovën Kryetarit serb, Boris Tadicit, në Beograd, pasi Koshtunica (Kryeministër në ikje nuk e kishte pranuar). Ndërsa në Prishtinë, propozimin e Ahtisarit e morën dhe e pritën me ngazëllim Grupi i Unitetit dhe Kryetari Fatmir Sejdiu. “…nuk kam asgjë personale me këtë Grup të ulur para nesh, por mandati i tyre, të tillë çfarë e kishin, ka përfunduar me planin e Atisarit. Por, këta, meqë janë të “kapur” dhe nuk mund të japin dorëheqje, propozoj që ky Kuvend, nëse duam t’i japim mesazhe botës dhe Serbisë se Kosova e ka me gjithë mend të ketë pavarësi të plotë nga Serbia, t’i shkarkojë dhe të emrojë një Qeveri të shpëtimit kombëtar. Sot, deri sa të bëhen ato punë, nëse i bënë ky Kuvend, propozoj të miratohet edhe një rezolutë që rikonfirmon vullnetin e paluhatshëm të këtij populli për pavarësi të padiskutueshme, për pavarësi të plotë nga Serbia”.[49]

Lëvizja “Vetëvendosje”, më 10 shkurt 2007, kishte organizuar protestë në Prishtinë kundër pakos-planit të Ahtisarit. Dhuna e policisë së UNMIK-ut ndaj protestuesve ishte e egër dhe vrastare. Policia rumune e UNMIK-ut po qëllonte me plumba vrasës. Dy nga protestuesit Arben Xheladini (1972) dhe Mon Bala (1976) kishin vdekur nga plumbat e tyre. Dhjetëra tjerë ishin plagosur. KMLDNJ dënoi dhunën e policisë ndaj protestuesve dhe e quajti krim veprën e policisë së UNMIK-ut. Përgjegjëse për këtë dhunë të shfrenuar të UNMIK-ut ishin edhe institucionet vendore, të cilat e miratuan në heshtje dhunën e UNMIK-ut. Me dhunën, vrasjet, plagosjet dhe arrestimet e shumëta, UNMIK-u dhe institucionet e tyre vazale vendore dëshironin t’i jepnin porosi jo vetëm “Vetëvendosjes”, por mbarë popullit shqiptar.

I Dërguari i Posaçëm, Marti Ahtisari, i kishte ftuar të dyja palët për disa takime në Vjenë, ku do të diskutohejë për propozimin e tij. Pas këtyre bisedimeve, Ahtisari i ftoi përfaqësuesit e lartë të të dyja palëve që të marrin pjesë në një takim në Vjenë më 10 mars 2007. Delegacioni i Beogradit udhëhiqej nga Kryetari Boris Tadiq dhe nga Kryeministri Vojisllav Koshtunica derisa Ekipi i Unitetit nga Prishtina udhëhiqej nga Kryetari Fatmir Sejdiu. Përvec tyre në këtë takim ishin të pranishëm edhe përfaqësues të Grupit të Kontaktit, të BE-së dhe të NATO-s. Nga ky takim i nivelit të lartë në Vjenë nuk pati ndonjë marrëveshje-pajtim për propozimin e Ahtisarit. Beogradi nuk pajtohej me propozimin që Kosova të mbetej jashtë kufijve të Serbisë, qoftë edhe me një gjysmë pavarësie, ndrësa përfaqësuesit e Kosovës nuk mund të binin më poshtë se kaq, sepse kjo do ta kthente Kosovën para vitit 1999, gjë që nuk e dëshironin as Fuqitë e Mëdha. Kthimi para vitit 1999 do të thoshte kthim në luftë dhe destabilizim të mbarë rajonit. Albert Rohan, Zëvendës i Ahtisarit, shkoi më 14 mars 2007 në Nju-Jork për t’ia dorëzuar Sekretarit të Përgjithshëm, Ban Kimun, Propozimin-Planin gjithpërfshirës për statusin e Kosovës. Parlamenti Evropian, më 29 mars 2007, kishte miratuar një rezolutë (490 vota për, 80 kundër dhe 87 abstenim) me të cilën i jepej përkrahje një pavarësie të mbikëqyrur për Kosovën. Edhe SHBA-ja, përmes zëvendëssekretarit, Nikola Bërnsit, kishte përkrahur propozimin e Ahtisarit dhe deklaronte se Kosova duhet të bëhet e pavarur. Ndërsa serbët e përkrahur nga Rusia vazhdoin ta kundërshtonin propozimin-planin e Ahtisarit për Kosovën.

Propozimin e tij gjithpërfshirës për Kosovën, Ahtisari e paraqiti dhe e shpjegoi para Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 3.4.2007. Megjithatë, Këshilli i Sigurimit, për shkak të Rusisë dhe Kinës nuk mundi ta miratonte një rezolutë me të cilën do të “legjitimohej” Plani i Ahtisarit për Kosovën. Vendet mike (sponzorizuese të rezolutës), anëtare të përherëshme të Këshilit të Sigurimit, dolën me një deklaratë me të cilën shprehën keqardhje që nuk u miratua një rezolutë dhe i dhanë përkrahje propozimit të Ahtisarit. Kuvendi i Kosovës, më 5 prill 2007 miratoi një deklaratë për përcaktimin e statusit të Kosovës, me të cilën pranohet dhe përkrahet propozimi i kryenegociatorit, Marti Ahtisari.

Me kërkesë të Rusisë, e cila po shfrytëzonte fuqinë e saj që ia jepte “e drejta e vetos” në KS për ta ndihmuar Serbinë në përpjekjet e saj, Kosovën dhe Serbinë i kishte vizituar një grup ambasadorësh nga 15 vende anëtare të KS. Ky grup kishte për qëllim të mblidhte fakte (grup faktmbledhës) dhe t’i raportonte qendrave të vendosjes për gjendjen e pakicave në Kosovë. Në një debat për marrëdhëniet transatlantike në Bruksel, Ndihmësi i sekretarit amerikan të shtetit, Daniel Frid, u kishte thënë gazetarëve se Kosova do të bëhet e pavarur me rezolutën e Këshillit të sigurimit të KB ose me “proces të pakontrolluar” në të cilin serbët e Kosovës do të ishin “viktimat më të mëdha, meqë kjo do të thoshte më shumë dhunë”.

Plani i Ahtisarit për Kosovën

Plani i Ahtisarit për Kosovën në një mënyrë është vazhdimësi e perfeksionuar e mbajtjes peng të Kosovës, duke propozuar një status (zgjidhje) që nuk i linte të pakënaqur as serbët dhe Serbinë (“duke ia ruajtur fytyrën Serbisë”). Shihet qartë se kjo Marrëveshje nuk shprehë dhe nuk respekton vullnetin e popullit shqiptar me shumicë prej 90% , për të jetuar i lirë dhe i pavarur me sovranitet sikundër popujt tjerë në Evropë. Më tej duke e lexuar tekstin integral të z. Ahtisari hetojmë se, Kosova nuk njihet si shtet i pavarur dhe sovran i ndërtuar në parimin qytetar dhe demokratik, por me një kreaturë shqiptaro-serbe të ndërtuar me koncensues.[50] Ana pozitive e Planit të Ahtisarit është hapja e perspektivës për shpalljen e Pavarësisë së Kosovës, e një Pavarësie shumëfish të kushtëzuar dhe të mbikëqyrur. Edhe Republika e Kosovës dhe Kushtetuta e saj nuk do të mund të dilnin dhe të ishin më të fuqishme se Pakoja e Ahtisarit. “Kësisoj Kushtetuta e Republikës së Kosovës absorbon elementet e një kushtetute të oktruar, duke rrjedhur kështu nga një kompromis ndërkombëtar që në fakt kishte prodhuar Pakon e Ahtisarit. Në të njëjtin pozicion qëndron edhe kushtetuta e Bosnjës dhe Hercegovinës, e cila kishte rrjedhur nga marrëveshja e Dejtonit”.[51]

Po të shikohet dhe lexohet me vëmendje Plani i Serbisë për Kosovën, i datës 29 prill 2004, përbën trupin dhe gjymtyrët e Planit të Atisarit. Udhëheqja e grupit negociator nga logjika e “ofertës agresive” kishte bërë që ky grup t’i shpenzonte “fishekët” që në takimet e para. Ata, të mësuar dhe udhëzuar nga “miqtë” e tyre të huaj, besonin naivisht se do t’ia zinin frymën Serbisë ose, se do ta kënaqnin Serbinë me “ofertën e tyre agresive”. Në fakt, “oferta” e tyre ishte pranimi pa kushte i “planit të Serbisë për Kosovën”. Ky pranim kaq i kollajshëm, në kohën që bota kishte hall a do të mund t’i ulte shqiptarët në një tavolinë me serbët, ia rriti dukshëm oreksin Serbisë dhe kushërinjve të saj të largët, rusëve. Kjo “zemërgjerësi” dhe kjo dorëlirësi e grupit negociator e ëmbëlsoi së tepërmi Serbinë. Prandaj, me të drejtë thoshte edhe Adem Demaçi që “ne shqiptarët nuk kemi arsye që të gëzohemi, sepse vet Pakoja e Ahtisaarit neve na ka dëmtuar sa nuk bëhet më tutje”.[52] Grupi negociator u përpoq të shfrytëzojë edhe strategjinë tashmë të njohur të shumë udhëheqsëve dhe qeverive jodemokratike: Shkaktimin e krizës, përkeqësimin ekstrem të gjendjes politike, ekonomike dhe sociale, etj., për të dalë pastaj si shpëtimtarë, duke e bërë masën (popullin) të kënaqet me ca të arritura të vockëla dhe me realizimin e ca kërkesave të parëndësishme në krahasim me ato që kishte dhe që i takonin. Prandaj, Serbia dhe Rusia, të bindura, se ky grup lëshon edhe më shumë, kërkonin vazhdimin e bisedimeve për gjetjen e një kompromisi! E gjithë pjesa e Planit që ka të bëjë me “decentralizimin” (autonominë territoriale dhe politike të pakicës serbe) dhe “trashëgiminë kulturore” (eksterritorialitetin) është projektuar dhe miratuar nga vetë Serbia.

Nuk ka dyshim se populli serb në ish Jugosllavi ishte populli më i privilegjuar. “Katër luftërat që i zhvilloi Serbia në fund të shekullit XX, ishin luftëra për territore, si objektiv shekullor serb për krijimin e Serbisë së Madhe. Edhe sot, pas gati tetë vitesh të administrimit civil ndërkombëtar, Kosova po e përjeton sërish luftën e Serbisë (me mjete politike dhe diplomatike) përmes decentralizimit të pakuptimtë dhe të luftës për territore, siç vë në spikamë Akademik Hivzi Islami, në formë të kontrollit shtetëror-etnik të territorit (lexo: të Kosovës)”[53]

Pas sukseseve të arritura në bisedime, asaj, Serbisë, i ishte shtuar oreksi dhe kërkonte që edhe pjesa tjetër e Kosovës të mbetet brenda kufijve të Serbisë dhe nën sovranitetin e saj. Sepse ajo vazhdon ta quaj Kosovën “pjesë të territorit të saj” dhe “tokë të Serbisë”! Ndërsa, asnjëri nga “kryepolitikanët” dhe “kryeinstitucionalistët” (grupi negociator) nuk ishte në gjendje dhe nuk guxoi të deklaroj as në takime me të huajtë dhe as publikisht se Kosova ka qenë, është dhe do të jetë tokë shqiptare, e Shqipërisë. Si ta thonin një gjë të tillë, kur kanë pranuar botërisht dhe janë angazhuar që Kosova të bëhet shumetnike! “Ahtisaria” është një projekt po aq i dëmshëm sa edhe projektet e tjera antishqiptare. Është një projekt shumë i rafinuar, i studiuar me shumë kujdes, i motivuar politikisht dhe i joshur ekonomikisht. Ky plan parasheh “pacifikimin” e shqiptarëve të Kosovës, ku konsiderohet se ende ka vatra nacionaliste, parasheh ndërrimin e qetë të identitetit kombëtar të shqiptarëve, jo me dhunë e barbari fizike, por me metoda të një “barbarie” politike e psikologjike, të cilën mjerisht po e pranon klasa jonë politike pacifiste”.[54] Kështu është “zyrtarizuar” edhe në Planin-Pakon e Ahtisarit, duke harruar se Kosova është e patjetërsueshme, është dhe do të jetë shqiptare.

Populli i Kosovës nuk do ta pranojë Planin e Atisarit, pavarësisht se ky Plan u “votua” edhe nga ata (deputetët), që nuk kishin mandat ta “votonin”, sepse vota që kanë ata nuk është e tyre, por e popullit të Kosovës. Me miratimin e këtij Plani-Pakoje, Kuvendi i Kosovës ishte delegjitimuar përfundimisht. Mesazhi që ky Kuvend i dha “miqëve” dhe armiqëve ishte i qartë: “Ju bëni çfarë të doni me Kosovën dhe interesat e popullit shqiptar. Ne jemi këtu dhe do të duartrokasim sa herë të dëshironi dhe për çfarëdo plani që na ofroni”! Nuk mund të kishte mesazh më të dëmshëm për Kosovën në atë kohë. Shtyrja e miratimit të Planit të Ahtisarit në Këshillin e Sigurimit e futi në siklet të madh grupin negociator. Mashtrimi dhe gënjeshtrat e tyre nisën të dalin për fushe. Pas shumë muajsh dhe pasi mori dritën jeshile nga “miqtë” e tij, ky grup bëri PUÇIN e radhës – shpalli konkursin për “flamurin” e Kosovës. Për dallim nga herat tjera, kësaj radhe, disa anëtarë të Kryesisë së Kuvendit dhe disa deputetë dolën para mediave dhe bënë deklarata të “nxehta” kundër “grupit negociator”, i cili, sipas tyre, “paska tejkaluar kompetencat dhe mandatin e tij”. Miratimi i Planit-Pakos së Ahtisarit detyrimisht nënkupton edhe simbolet “multietnike” ose “kosovare” (joshqiptare).

Ideja për “kosovarizimin” e shqiptarëve, mjerisht ka rrjedhë dhe është fuqizuar prej disa shqiptarëve, të cilët, në të kaluarën kishin pranuar pa rezervë politikën e dikurshme të bashkim-vëllazërimit dhe përbashkësisë së shqiptarëve me kombet sllave. Sot, kjo ide është moderuar me joshjen e shqiptarëve për integrim në Evropën globaliste. Një ide e tillë për ndërrim të identitetit ishte aplikuar edhe nga ish-Jugosllavia totalitare, e cila në prag të shthurjes kishte shpikur përcaktimin kombëtar “jugosllav”.“Ahtisaria” me siguri se do të ketë sukses, nëse ne pajtohemi me këtë projekt dhe nëse pranojmë konvertimin, të cilin po na ofron pakoja dhe Evropa”.[55] Populli shqiptar i Kosovës, si mbarë kombi ynë, ishte dhe është përjetësisht i lidhur me flamurin e tij kombëtar. Vështirë se mund të ketë diçka më të shenjtë se flamuri, të cilin e konsideron simbolin e të gjitha simboleve të tij. Se ç’është flamuri për një popull (komb) po sjell një sintezë të bërë nga Faik Konica për FLAMURIN: “Flamuri përmbledh kujtimet e shkuara të një kombi në një gjuhë të pashkruar që mund ta kuptojë syri dhe zemra e çdo njeriu me ndjenja.

Cilat janë kujtimet që shfaq, duke valuar, Flamuri ynë? Nuk janë kujtime goditjesh kundra fqinjëve, nuk janë kujtime lakmirash dhe rrëmbimesh: janë kujtime vetëmbrojtjeje me mundime të palodhura dhe me trimërira të gjata e të forta që kanë lënë gjurmë në letërsinë e gjithë popujve të qytetëruar. Nga kjo pikëpamje mund të mburremi se Flamuri ynë, siç është një nga më të vjetrit e botës, është dhe një nga më të drejtët».[56] Nëse është kështu, dhe kështu është edhe për popujt e tjerë të qytetëruar, atëherë çfarë kujtimesh do të përmbledh “flamuri” i Ahtisarit për popullin e Kosovës? Kujtimet për “bashkim-vëllazërimin” e kohës së Titos, kujtimet për “kumbaritë” e kohës së Kralit, kujtimet për “bashkëjetesën”, “mirëkuptimin”, “solidaritetin” dhe “dashurinë” me serbët dhe Serbinë, kujtimet për “vitet e lumtura me “vozhdën”, Milosheviçin…?! Pra, nuk do të jenë kujtime “goditjesh kundëra fqinjëve” (zot mos e bënë!), por nuk do të jenë as “kujtime vetëmbrojtjeje” (larg qoftë), sepse fqinjët tanë kurrë nuk na sulmuan dhe as nuk na goditën. Ata, sipas këtij “flamuri” ahtisarian ishin mbrojtësit dhe shpëtimtarët tanë. Nga kjo pikëpamje Ahtisari dhe grupi negociator (puçist) do të mburren se “flamuri” i tyre do jetë njëri nga më të rinjtë dhe nga më të padrejtit e botës. Ndërsa populli i Kosovës, meqë nuk ka sy që ta “lexojë” dhe zemër që ta ndjejë leckën e Ahtisarit, do të mburret gjithmonë me FLAMURIN e kombit shqiptar, me flamurin e UÇK-së.

Shpallja e Pavarësisë

Kosova dhe përfaqësuesit e saj gjatë atyre muajve po përgatiteshin dhe po i bashkërendonin përgatitjet e tyre me miqtë ndërkombëtar për shpalljen e pavarësisë. Më 17 nëntor 2007 u organizuan dhe mbajtën zgjedhjet qendrore dhe ato vendore në Kosovë. Partia Demokratike e Kosovës fitoi 34,3 % të votave dhe u bë partia më e madhe në Kosovë, ndërsa Lidhja Demokratike e Kosovës kishte fituar vetëm 22,6 %. Pas këtyre zgjedhjeve Kryeministër i Kosovës u bë H. Thaçi (PDK), Kryetar i Kosovës Fatmir Sejdiu (LDK) dhe Kryetar i Kuvendit, Jakup Krasniqi (PDK). Afati i fundit i negociatave shtesë për marrëveshje-pajtueshmëri midis Kosovës dhe Serbisë, 10 dhjetori 2007, kishte përfunduar pa asnjë marrëveshje. Serbia nuk e pranonte as planin e Ahtisarit, ndërsa Kosova nuk kishte çfarë të lëshonte më.

Në prag të 17 shkurtit 2008 ishin bërë të gjitha përgatitjet për shpalljen e pavarësisë. “Procesi i pavarësimit të Kosovës ka ndjekur një trajektore shumë specifike, duke përfshirë shumë aktorë (OKB, NATO, BE, SHBA dhe vendet e Grupit të Kontaktit) dhe është përmbyllur vetëm kur janë harmonizuar, në masë të plotë, qëndrimet midis këtyre aktorëve të rëndësishëm në vendimmarjen e sotme politike të botës”.[57] Në orën 10:00 (17 shkurt) Kryeministri Thaçi kishte kërkuar nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, të thirrej një seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës. Në orën 12:00 ishte mbajtur mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, ndërsa në orën 15:00 ishte hapur mbledhja e Kuvendit dhe Shpallja e Pavarësisë. Deklaratën e Pavarësisë e lexoi para deputetëve Kryeministri, Hashim Thaçi. E gjithë Kosova ishte në këmbë duke pritur dhe festuar shpalljen e Pavarësisë. Interesim dhe festë në Tiranë, Shkup, Ulqin e kudo në trojet shqiptare dhe kudo që kishte shqiptarë. Shpallja e Pavarësisë përshëndetet nga shumë vende të botës dhe shumë shtete tregojnë se janë të gatshme ta njohin. Më 18 shkurt 2008, Kryetari amerikan, Bush, gjatë një vizite në Tanzani deklaroi se “Kosova tashmë është e pavarur”.[58] Reagimet dhe kundërshtimet e Serbisë dhe të Rusisë, siç pritej, ishin të ashpra. Shpallja e pavarësisë së Kosovës pati jehonë të gjërë në rajon dhe në botë. “Kryeministri serb Vojisllav Koshtunica e quajti shtetin e pavarur të Kosovës si një shtet fallco dhe kritikoi qeverinë amerikane për përkrahjen e pavarësisë së Kosovës. Presidenti serb, Boris Tadiç, kishte shkuar në Nju-Jork për të marrë pjesë në një takim të jashtëzakonshëm të KS të OKB, i cili organizohej me kërkesë të Rusisë. Moska i ka kërkuar OKB-së ta anulojë pavarësinë e Kosovës, por SHBA, Franca, Anglia dhe Belgjika kanë kundërshtuar këtë kërkesë të Rusisë.

*****

Në kreun e tretë ecëm rrugës që kishte ecur Kosova pas Luftës Kundërpushtuese-Çlirimtare të UÇK-së dhe të mbarë kombit shqiptar. Populli shqiptar dhe përpjekjet e tij për çlirimin e njërës prej krahinave të mëdha të Shqipërisë për herë të parë kishte fituar simpatinë, respektin dhe përkrahjen konkrete të botës së zhvilluar demokratike dhe posaçërisht të SHBA-së. Mirëpo, kombi shqiptar në Iliri-Ballkan dhe shteti i tij ishin ende të pafuqishëm për ta çliruar tërësisht dhe si duhet Kosovën. Në botë kishte edhe një shtet (fuqi botërore) që quhej Rusi. Ky shtet, pas Serbisë, ishte i angazhuar dhe i interesuar që Kosova të mos shkëputej tërësisht nga Serbia. Përveç Rusisë, ishte edhe Kina, gjithashtu fuqi botërore, e cila u bë krah i Rusisë në Këshillin e Sigurimit (OKB). Kishte edhe vende dhe qeveri tjera anëtare të Bashkimit Evropian që ngurronin ta përkrahnin pavarësimin e plotë të Kosovës nga vrastarja e saj, Serbia. Rusia, përveç Abkazisë dhe Osetisë, kishte edhe një arsye të madhe, mbase më të madhen, për ta kundërshtuar shkëputjen e plotë të Kosovës nga bija e saj, Serbia: frikën nga fuqizimi i kombit shqiptar në Iliri (këtë frikë kishin dhe kanë edhe shumë vende tjera), nga njëra anë, dhe praninë afatgjate të SHBA-së në këtë rajon, nga ana tjetër. Këto dhe arsye tjera bënë që në vendet dhe qarqet më të fuqishme ndërkombëtare të sundonte mendimi që Kosova, në një mënyrë a në një tjetër, duhet të jetë me një a me njëmijë fije territoriale, ekonomike, fetare, kulturore dhe politike e lidhur me shtetin serb, me atë shtet që kishte ushtruar gjenocid dhe holokaust ndaj shqiptarëve gjatë shekullit XX, pa u kthyer më tej në histori.

Që nga Marrëveshja e Rambujes dhe në të gjitha marrëveshjet dhe dokumentet tjera ndërkombëtare Fuqitë e Mëdha për Kosovën projektonin një “autonomi substanciale”! Por, zbatimi i këtij projekti ishte vështirësuar dhe gati se ishte bërë i pamundur në Kosovën e pas luftës. Kjo ishte arsyeja që Bashkësia Ndërkombëtare (prania e saj në Kosovë dhe qendrat e vendosjes) po mateshin e po zgjateshin në vendimmarrjen e tyre. Kjo tendencë e Fuqive të Mëdha u bë e qartë edhe për popullin shqiptar në Kosovë. Ky edhe ishte shkaku (pavarësisht shkasit) i ngjarjeve të 17 e 18 marsit, të cilat zgjuan nga “gjumi” qendrat e vendosjes dhe i vunë ato në lëvizje të kërkimit të një zgjidhjeje të ekuilibruar dhe të interpretuar sipas dëshirës së secilës palë. Në themele të kësaj zgjidhjeje “elokuente” u vu “pavarësia”, që do t’i kënaqte shqiptarët dhe “decentralizimi” (komunat serbe ose me shumicë serbe) dhe trashëgimia kulturore dhe fetare (zonat e mbrojtura dhe ex-territorialiteti) për ta kënaqur Serbinë dhe interesat e saj në Kosovë. Kjo ishte platforma e bisedimeve në Vjenë midis Grupit negociator të një Kosove unmikiane dhe delegacionit të shtetit serb, të cilat prodhuan Planin e Ahtisarit, i cili ishte një kopje e keqe e një Plani të Serbisë për Kosovën dhe i dokumenteve dhe marrëveshjeve ndërkombëtare (edhe i Rezolutës 1244). Sipas këtij Plani të Ahtisarit 5% i pakicës serbe dhe Serbia do të kontrollonin rreth 30% të tokës së Kosovës. Me Planin e Ahtisarit u krijua baza për “bashkësinë” – entitetin serb në Kosovë. Përmes pakicës serbe Serbia ia doli që të bëhet ortake (partnere) e pakapërcyeshme për të gjitha cështjet e Kosovës. Me bisedimet e fundit në Bruksel pozitatë e Serbisë në Kosovë u përforcuan edhe më shumë. Madje, edhe zgjedhjet e nëntorit 2013 në Kosovë nuk mund të mbaheshin pa u marrë vesh me Serbinë! -fund