Lajm.co

Zaev: Do të ketë hetim ndërkombëtar për rastin “Kumanova”

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka thënë se rastin “Kumanova” nuk e ka provokuar as ai vet e as kryeministri i Kosovës. Në një konferencë për media që pati bashkë me kryeministrin Ramush Haradinaj, Zaev tha se janë dakorduar që të këtë hetim ndërkombëtar me qëllim që qytetarët ta dinë të vërtetën

Zaev tha se kjo çështje nuk duhet të mbetet si pengesë në marrëdhëniet tona. “Do të ketë njëfarë hetimi ndërkombëtar me qëllim që të arrihet e vërteta”, tha Zaev, raporton KP.

Ai tha se Kosova mund të llogaris në mbështetjen nga Maqedonia në të gjitha proceset. Edhe Zaev edhe Haradinaj kanë deklaruar se marrëdhëniet mes dy vendeve janë të mira drejt perspektivës euroatlantike.
Haradinaj është ftuar nga homologu i tij maqedonas për një vizitë në Shkup.

Qeveria e Maqedonisë dhe ajo e Kosovës kanë nënshkruar 19 marrëveshje bilaterale, 16 dokumente tjera dhe 20 marrëveshje tjera janë në pritje për t’u firmosur, bëri të ditur kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev në Prishtina.

Kosova dhe Maqedonia janë dy vende mike që nuk kanë çështje të hapura, tha ai ndër të tjera në Prishtinë. Sot patëm mundësinë të bisedojmë për shumë çështje në interes së dy vendeve. Unë jam kryeministri i parë i Maqedonisë që viziton Kosovën dhe jam shumë i lumtur për këtë. Sot patëm mundësinë të bisedojmë për perspektiva në interes të dy vendeve, folëm për ndërtimin e shpejtë të autostradës Shkup-Bllac, folëm për hapjen e pikës kufitare Bellanoc-Stançiq. Me Kosovën kemi nënshkruar 19 bilaterale, 16 dokumente tjera dhe momentalisht përgatiten të nënshkruhen edhe 20 marrëveshje janë në pritje për tu firmosur në interes të qytetarëve tonë – tha mes tjerash Zoran Zaev.

Zaev ka ftuar kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinja, vitin e ardhshëm ta vizitojë Maqedoninë dhe në një seancë të përbashkët qeveritare të finalizojnë marrëveshjet e mbetura. Zaev gjithashtu u bëri thirrje qytetarëve të të dy vendeve që ta vazhdojnë komunikimin dhe bashkëpunimin e ndërsjellët në të gjitha fushat e jetës, me theks të veçan afaristët e dy vendeve nga të cilët Zaev kërkoi të investojnë sa më shumë me qëllim hapjen e vendeve të reja të punës për rininë.

Nga ana tjetër Ramush Haradinaj vizitën e Zoran Zaev e vlerësoi si shumë të rëndësishme e cila do ndihmojë në përparimin e marrëdhënieve të mira mes dy vendeve fqinje me aspirata të njëjta euro-atlanike.

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare njëditore në Kosovë. Zaev do të takohet me homologun e tij kosovar, Ramush Haradinaj, me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi si dhe me kryetarin e Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli.

Gjatë qëndrimit të tij në Kosovë, kryeministri i Maqedonisë do të takohet me përfaqësuesit e komunitetit të biznesit maqedonaso- kosovar.

Në delegacionin që do të udhëhiqet nga kryeministri Zaev do të jenë edhe ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Goran Sugareski, ministri i Kulturës Robert Alagjozovski, si dhe ministri pa portofol përgjegjës për Diasporën, Edmond Ademi.

Vizita e Zaevit është vizita e parë zyrtare e një kryeministri të Republikës së Maqedonisë në Republikën e Kosovës.

Jashari: Me pagesën e rrymës për veriun janë shkelur 4 ligje

Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione po diskutohet raporti me rekomandime të Avokatit të Popullit, në lidhje me faturimin e energjisë elektrike të shpenzuar në katër komunat veriore të Republikës së Kosovës

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari ka prezantuar gjetjet rreth pagesës së rrymës në veri nga pjesa tjetër e vendit dhe që është 4.5% e çdo fature.

Ai ka bërë të ditur se me këto veprime është bërë shkelja e 4 ligjeve që janë në fuqi.

“Ne kemi kërkuar që pagesa e rrymës e bërë në veri të kthehet në formë kompensimi duke ulur tarifat në mënyrë që të eliminohen mundësitë që të mos dorëzohen padi në gjykata. Edhe pse vendimi është i plotfuqishëm, ne kemi kundërshtime nga ZRRE-ja dhe KEDS-i. Sipas të dhënave, vlera e pagesës brenda një viti është 8 milionë euro.

Arsyetimi i ZRRE-së ka qenë që KEDS-i ka mundur të falimentojë dhe për pasojë të ketë krizë energjetike, mirëpo kur kemi kërkuar që të shohim bilancin financiar të KEDS-sit, nuk na kanë dhënë. Ne kemi propozuar që pagesa e rrymës në veri të bëhet nga Fondi për Zhvillimin e Veriut e jo nga Buxheti i Kosovës. Përndryshe ne kemi dërguar padi në gjykatë për kompensim moral. Derisa humbjet komerciale janë vjedhje të energjisë, më ka çuditur fakti se pse ZRRE-ja dhe KEDS-i nuk kanë dërguar padi në gjykatë”, ka thënë Jashari, raporton KTV.

Deputetët në këtë komision janë interesuar nëse ka pasur marrëveshje të fshehtë, por Jashari ka bërë të ditur se me këtë pjesë nuk janë marrë ata në këtë raport, por që për këtë çështje do të merret gjykata.

Komisioni ka përkrahur rekomandimet e Avokatit të Popullit ndërsa është aprovuar kërkesa që në mbledhjen e ardhshme të ftohet ZRRE.

Shuplaka e Donald Lu për Llallën: Ka mbrojtur politikanët e korruptuar. Reforma nuk ka vdekur, por politikanët e korruptuar…

Duket se durimi i partnereve tane nderkombetare po soset ne lidhje me debatin per kryeprokurorin e perkohshem, por dhe per zbatimin e reformes ne drejtesi dhe te Vettingut

Ambasadori Donald Lu ka reaguar lidhur me debatin e hapur nga politika për çështjen e kryeprokurorit.
Ai ka kërkuar nga politika t’i japë fund mosmarrëveshjeve dhe të gjejë akordin për zgjedhjen e kryeprokurorit të përkohshëm.

Njeheresh ka kerkuar qe te marre fund epoka kur prokurori merrej vetem me mbrojtjen e te korruptuarve.
“Politika të lërë mënjanë mosmarrëveshjet për kryeprokurorin. Palët të bien dakord për kryeprokurorin e përkohshëm. Reforma në drejtësi po hyn në një çast vendimtar. Të marrë fund koha kur prokurori mbron të korruptuarit”, tha ambasadori Lu.

Këtë deklaratë ai e dha gjatë një konference me Avokatin e Popullit.

Pjesë nga fjala e ambasadorit Donald Lu

Reforma po hyn në një cast vendimtar, komisionet e Vetingut dhe vëzhguesit kanë punuar shumë.

Së shpejti do të përfundojnë cështjet e para të vetingut.

Kjo do të sjellë krijimin e organeve të tjera SPAK dhe BKH.

Shqiptarët presin me padurim për reformën në drejtësi dhe politikanët kanë frikë.

Disa kanë thënë se fundmi se reforma në drejtësi ka vdekur.

Ajo nuk ka vdekur, por mundësia që politikanët e fuqishëm të manipulojnë drejtësinë është e vdekur.

Sistemi i shkuar mbrojti njerëzit me pushtet dhe pasuri, mes korrupsionit dhe ndikimit politik.

Sistemi i ri nuk mund të ketë një prokuror të përgjithshëm që nuk ndjek askënd penalisht.

Ky vend nuk mund të hyjë në BE nëse ka shkallën më të ulët të ndjekjeve penale.

I kemi bërë thirrje qeverisë dhe opozitës të punojnë për një zëvendësues të përkohshëm të prokurorit të përgjithshëm, që i përfundoi mandati më 7 dhjetor.

Të dyja palët ti japin fund epokës kur prokurori mbron politikanët e korruptuar.

Politikanët t’i lënë mënjanë mosmarrëveshjet e tyre të parëndësishme dhe të zbatojnë këtë reformë në drejtësi.

(TemA)

Po kërkoni një kryeprokuror? Zgjidhni Xhemal Saliajn, ai nuk “ha pyka”…

Nga Namir Lapardhaja

Dhjete vjet ka punuar ne Berat. Me mjete te transportit publik udhetoi deri ne diten e fundit qe punoi ne Berat. Vetem nje si Adriatik Llalla mund ta shkarkonte e ta çonte me ulje ne Gjirokaster e ne Vlore

E dini se c’thoshin ne Berat per te?

Ai nuk ha pykas….!

Ai nuk di andej-kendej…!

Ai eshte pak lo…!

Nuk ha as lekun, as mikun, as presionin….!

I polli te gjithe me te sa u mblodhen bashke dhe e degdisen.

Po, me ç’duket, perderisa nuk ka nje deshmi qe verteton te kunderten, ai i kishte te gjitha keto se bashku.

Me te te pillte e mund te pjelle belaja kedo, edhe keta qe jane sot ne pushtet.

A nuk ka ardhur koha qe ne krye te drejtesise te kemi njerez te tille?

Pavaresisht, debatit politike per zgjedhjen e prokurorit te Perkoheshem, z. Saliaj mund te ishte nje prokuror i shkelqyer i perhershem.

Beyonce, ekspozon këmbët dhe të pasmet

Ata janë dy nga muzikantët më të fuqishëm

Dhe 36 vjeçarja Beyonce dhe 48 vjeçari Jay Z kanë shfaqur dashurinë e tyre në Instagram përmes disa imazheve të publikuara të hënën, ku shfaqen në një jaht.

Çifti i famshëm duken si dy zogj të dashuruar, në fotot ku ata janë veshur përplot stil, si dy yje të vërtetë.

Beyonce ka ekspozuar të pasmet e saj seksi dhe këmbët.

Pse u vra Komandant Drini

Ish- agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari, në një prononcim për gazetën “Bota sot”, ka folur lidhur me vrasjen e Ekrem Rexhës, i njohur si Komandant “Drini”

Sipas Miftarit, për vrasjen e komandant “Drinit” ishte dënuar ish-gjenerali Sali Veseli në mars të vitit 2003, ndërsa ish-agjenti i SHIK-ut, thotë se ai gjykim është bërë që të mos dënohen vrasësit e vërtetë.

Miftari ka pohuar se hetimet ndërkombëtare dyshimet kryesore i kanë ndaj personit me pseudonim Luli, e këtë pseudonim e ka pasur Veseli.

“Deputetja e Vetëvendosjes, Drita Millaku, e ka thënë një të vërtetë të ditur, pasi që askush gjatë luftës, e sidomos pas luftës nuk ka munduar të pushkatohet pa dijeninë dhe miratimin sidomos të Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit. E kam përcjellë atë gjykim nga fillimi deri në fund ku si viktimë ishte zgjedhur të dënohet gjenerali i TMK Salih Veseli, i cili nuk ishte viktima e parë që do duhej dënuar për t’i mbuluar vrasësit e vërtetë (kujtoni rastin Kiqina).

Edhe një sqarim, është përmendur se në hetime ndërkombëtare dyshime kryesore si organizator hidheshin ndaj personit me pseudonimin LULI. Disa media të sponzoruara nga politiqartë e PDK-së së pakut një nga ato tentuan ta paraqesin deputeten, Drita Millaku, si të paditur, të painformuar mirë (kinse ai person ishte Salih Veseli dhe jo Kadri Veseli), por edhe të dyshimtë, si kishte lidhje familjare me vjehrrin që kishte punuar në UDB. Bëhet pyetja pse ju thoni këto gjersa vetëm kur akuzonte Thaçin dhe Veselin, e nuk thanë më herët. Sqarimi i imi Sali Veseli nuk ka pasur kurrë pseudonim as gjatë, as pas Luftës dhe se pseudonimin LULI i vetmi njeri që e ka përdorur nga lufta deri më 2008, e besa edhe sot këtë pseudonim është vetë Kadri Veseli dhe pikë”, ka deklaruar Miftari për “Bota sot”.

Miftari ka treguar arsyet se përse është bërë vrasja e Ekrem Rexhës, gjersa ka shtuar se këto akuza i kanë dëgjuar edhe familjarët e tij.

“Sa i përket vrasjes të Drinit Ekrem Rexhes vrasja ësht bërë për ta mbuluar tradhtinë që iu bë Mujë Krasniqit dhe qindra ushtarëve tjerë të UÇK-së që hynin në Kosovë papytur dhe pa urdhra të shtabit të ROGNERIT, pra pa pyetur shtabin e Thaçit të ashtuqujtur shtab i përgjithshëm, i cili faktikisht nuk ekzistonte fare (ishte vetëm grup i interesit politik dhe financar ) dhe këtë kishin filluar ta kuptonin shumë ushtarë pranë UÇK-së në Kosovë dhe Shqipëri, sidomos heroi Mujë Krasniqi, vetë i cili njihej si luftëtar trim shumë i rreptë. Gjatë gjykimit të rastit DRINI, njëri nga të akuzuarit përndryshe pjesëtar e Shik-ut të ROGNERIT, kishte kaluar shumicën e luftës në Tiranë, i cili u shpallë fund i pafajshëm gjatë fundit të gjykimit nuk kuptova përse e bënte këtë deklaratë të tillë e akuzoi viktimën Drinin(Ekrem Rexhën) si bashkëpunëtor të KOS- UDB, shërbimi sekret ushtarak serb dhe UDB shërbimi i sigurimit shtetëror serb, sipas tij, Drini dhe disa familjarë të tij komunikonin në radiomarrës, me sigurimin serb dhe përdornin shifrën (kodin sekret) “VISKI 25 ” këto akuza në gjykatë i kanë dëgjuar edhe familjarët e Ekrem Rexhës (Drinit) janë transkriptat nëse si kanë zhdukur gjer tani”, ka theksuar Miftari.

Sipas tij, Prokuroria duhet të merret përsëri me këtë rast, sepse nuk është vështirë të zgjidhet vetëm duhet pasur prokuror, gjyqtarë, hetues dhe avokatë.

“Se a duhet të merret me këto deklarata në parlament prokuroria e Kosovës, normalisht se duhet, por cili prokuror apo gjyqtar do kenë guxim ta ripërsëritin këtë rast ndoshta i vetëmi që mund dhe guxon ta zgjedh është prokurori i shtetit në Prizren i zgjedhur prokurori nga Presidenti Hashim Thaçi, pra prokurori Sylë Tahir Hoxha, i lindur më 10 shkurt 1955 në fshatin Gjonaj KK Prizren, i cili si kryeprokuror i Kosovës deklaronte se “Nuk zbulohen vrasjet kur vret shteti” bëhet pyetje cili shtet cili vend vret pagjykim dhe si quhet ai shtet. Sipas mendimi tim rasti Drini (Ekrem Rexhës) mund të zgjidhet lehtë vetë duhet pasur prokuror, gjyqtarë, hetus, por edhe avokatë të pavarur që e shikojnë drejt dhe e zbatojnë vetëm ligjin dhe nuk ndikohen apo dirigjohen nga politika e korruptuar dhe e kriminalizuar nga nëntoka e krimi të organizuar”, ka shtuar Miftari.

Kujtojmë, se debati për vrasjen e Komandant Drinit, erdhi pasi deputetja e Vetëvendosjes, Drita Millaku akuzoi presidentin Hashim Thaçi, dhe Kryeparlamentarin Kadri Veseli për vrasjen e tij.

“Bota sot” ka kontaktuar me Prokurorinë lidhur me këto akuza të deputetes së Vetëvendosjes, mirëpo ata kanë refuzuar të përgjigjen në pyetjet e redaksisë.

Edhe, Presidenti dhe Kry parlamentari kanë refuzuar të flasin lidhur me këto akuza.

Hapja e Kapitullit 30 e detyron Serbinë të shkëpusë marrëveshjen me Rusinë

Duke hapur Kapitullin 30 të negociatave me BE-në, Serbia praktikisht është obliguar të shkëpusë të gjitha marrëveshjet për tregtinë e lirë, të lidhura me katër shtete: Kazakistanin, Turqinë, Bjellorusinë dhe Rusinë, raportojnë mediat serbe

Por kjo nuk do të jetë e vetmja “sakrificë” e as problemi më i madh për pushtetin në Beograd. Po për shkak të këtij kapitulli Serbia detyrohet të lejojë qarkullimin e prodhimeve GMO (gjenetikisht të modifikuara) në tregun serb, shkruajnë mediat e Beogradit.

Shkëputja e marrëveshjeve mund të ketë edhe pasoja politike në marrëdhëniet midis Serbisë e Rusisë, theksojnë analistët, transmeton Koha.net.

Çka fitoi Putini në Siri

Presidenti rus, Vladimir Putin ka bërë të hënën një vizitë surprizë në Siri, ku ka deklaruar çlirimin e vendit nga ISIS, ka bërë një demonstrim mbështetjeje për Presidentin sirian Bashar sl-Assad dhe ka njoftuar nisjen e tërheqjes së trupave ruse

Duke folur në një aeroplan ushtarak pranë Latakias, në verilindje të Sirisë, Putin njoftoi se ka urdhëruar tërheqjen e një pjese të konsiderueshme të forcave ruse. Rusia ndërhyri për herë të parë në konfliktin e Sirisë në vitin 2015, duke goditur me sulme ajrore armiqtë e aleatit të saj, al-Assad, si ISIS dhe xhihadistë të tjerë apo edhe rebelët e mbështetur nga SHBA, që luftonin ndaj trupave qeveritare.

“Unë e urdhëroj ministrin e Mbrojtjes dhe Shefin e Shtabit të Përgjithshëm, që të tërheqë trupat ruse në bazat e tyre të përhershme”, tha Putin në një fjalim televiziv në bazën ruse në Hemeimeem të Sirisë. Putin vazhdoi duke thënë se ka vendosur një sasi të madhe të trupave ruse në Siri të kthehen në shtëpinë e tyre, në Rusi.

Sipas Presidentit Putin, trupat kanë ndihmuar ushtrinë siriane që të shtypë grupin më të stërvitur të terroristëve ndërkombëtarë, duke iu referuar ISIS. Ai shtoi se ,”nëse terroristët përsëri ngrenë kokën, ne do t’i bëjmë goditje të tilla, që nuk i kanë parë kurrë”.

Më pas,ai iu drejtua ushtarëve rusë duke i thënë: “Ju keni treguar cilësitë më të mira të një ushtari rus. Atdheu ynë ju falënderon, miqtë e mi. Udhëtim të sigurt! Ju falënderoj për shërbimin tuaj!”. Putin dhe Assad janë fotografuar të buzëqeshur, duke u përqafuar e shtrënguar duart me njëri-tjetrin, përpara se Putin të largohej për në Egjipt. Presidenti rus i tha Assad se do të diskutonte të ardhmen e paqes me krerët e Egjiptit dhe Turqisë të hënën.

“Shpresoj se së bashku me Turqinë dhe Iranin, do të kemi sukses në rivendosjen e paqes dhe të fillojmë një proces politik për të zgjidhur situatën në Siri”, tha Putin. Ndërsa Assad ka falënderuar Putin për kontributin efektiv të trupave të tij në luftën kundër terrorizmit në Siri, për të cilën ai tha se populli sirian nuk do ta harrojë kurrë.

“Siria u ruajt si një shtet sovran dhe i pavarur, refugjatët po kthehen në shtëpi dhe janë krijuar kushtet për një zgjidhje politike në Kombet e Bashkuara”, tha Putin. Një raund i ri i bisedimeve të paqes në Siri është planifikuar për javën e ardhshme në Astana të Kazakistanit, si pjesë e një shtytjeje të udhëhequr nga Moska për t’i dhënë fund konfliktit gjashtëvjeçar.

Jovanoviq: Kosova barrë e madhe për Serbinë

Hapja e dy kapitujve të rinj në rrugën e anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Evropian përbën një hap pozitiv drejt anëtarësimit të plotë në BE

Kështu ka deklaruar kryetari i Partisë Liberal Demokratike të Serbisë, Çedomir Jovanoviq, transmeton Klan Kosova.

Ai gjithashtu ka deklaruar se është e qartë se problemi i hapur i Kosovës është një barrë në rritje për vendin e tij.

Jovanoviq ka thënë në një deklaratë se mesazhi që kanë marrë në Bruksel sugjeron se, pavarësisht dy kapitujve të hapur, ka pakënaqësi me marrëdhëniet në mes të Beogradit dhe Prishtinës “, si rezultat i vonesave në negociatat dhe mungesës së zgjidhjeve konkrete.”

Ai beson se presioni i vendeve udhëheqëse në Evropë po rritet për të zgjidhur këto çështje sa më shpejt që të jetë e mundur.

Zaev: I lumtur që jam kryeministri i parë maqedonas që vizitoj Kosovën

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka arritur në Kosovë ku ka zhvilluar një takim me kryeministrin Haradinaj

Pas takimit, Zaev ka shkruar në Facebook se dy vendet nuk kanë asnjë çështje të hapur. “Republika e Maqedonisë dhe Republika e Kosovës kanë marrëdhënie pozitive e konstruktive dhe bashkëpunim në të gjitha nivelet”, ka thënë Zaev në një postim në Facebook pas takimit me kryeministrin Haradinaj, raporton Koha.net.

Ai ka bërë me dije se gjatë ditës do të takojë edhe Kryetarin e Parlamentit, Kadri Veseli dhe Presidentin e Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, “si liderë të dy vendeve që nuk kanë çështje të hapura”.

“Jemi këtu për të shkuar një hap para: të hapim mundësi të reja për promovim dhe thellim të marrëdhënieve tona bilaterale. Jam i lumtur që jam kryeministri i parë i Republikës së Maqedonisë që viziton Kosovën”, ka shkruar ai.