Lajm.co

Trump do të prezantojë strategjinë e re për siguri kombëtare

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump pritet që sot të prezantojë strategjinë e re për siguri kombëtare, gjatë një fjalimi, i cili mund të ketë qasje të ashpër ndaj Kinës, kanë thënë zyrtarë të lartë amerikanë

Agjencitë e lajmeve kanë cituar zyrtarët amerikanë të kenë thënë se fjalimi do të fokusohet tek politika “Amerika e para”, dhe se presidenti do ta konsiderojë Kinën si konkurruese, duke e akuzuar për “agresion ekonomik”.

Lideri amerikan në disa raste e ka përshëndetur presidentin kinez, Xi Jinping, mirëpo i ka kërkuar Pekinit t’i bëjë më shumë presion Koresë Veriore, rreth testimit të vazhdueshëm të raketave balistike dhe armëve bërthamore, duke e akuzuar edhe për praktika të padrejta tregtare.

“Strategjia për siguri kombëtare është hapi fillestar i një serie masash ekonomike kundër Kinës”, është cituar të ketë thënë ish-zyrtari i administratës së presidentit Bush, Michael Allen.

Disa kritikë kanë paralajmëruar se një qasje më e ashpër ndaj Kinës mund të ndikojë në dëmtimin e luftës tregtare me gjigantin aziatik.

Strategjia për siguri është një dokument zyrtar, të cilin e ka prezantuar çdo president amerikan, nga periudha e Ronald Reagan.

Një zyrtar ka thënë se Trump mund të tërheqë një deklaratë të paraardhësit të tij, demokratit Barack Obama, se ndryshimet klimatike janë kërcënim për sigurinë kombëtare.

Gjatë një fjalimi më 12 dhjetor, këshilltari i Trumpit për siguri kombëtare, H.R. McMaster, ka thënë se strategjia do të fokusohet në projektimin e fuqisë së jashtme amerikane, të ekonomisë dhe ushtrisë, duke u fokusuar në luftimin e Kinës dhe Rusisë.

McMaster ka thënë se Rusia dhe Kina janë duke “minuar rregullin dhe stabilitetin ndërkombëtar” dhe duke “injoruar të drejtat sovrane të fqinjëve dhe sundimin e ligjit”.

Ai ka thënë se Rusia ka nisur një “gjeneratë të re të luftës” e cila përdorë “dezinformimin dhe propagandën me anë të kibernetikës dhe mjeteve të tjera që synojnë t’i ndajnë dhe shtyjnë komunitetet tona kundër njëra-tjetrës”. McMaster ka përmendur edhe deklaratat e Inteligjencës amerikane se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.

Putin dhe zyrtarë të tjerë të Moskës i hedhin poshtë këto akuza. Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov ka thënë se vërejtjet e McMasterit janë “jashtëzakonisht dhe absolutisht të gabuara”. Ky dokument është shkruar nga Nadia Schadlow, eksperte për konkurrencën globale. Ajo është takuar personalisht me presidentin Trump gjatë përgatitjes së dokumentit.

Serbia do të kërkojë rishikimin e privatizimit në Kosovë

I ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriq, deklaroi sot se Serbia do të kërkojë dhe të insistojë që të bëhet rishikimi i privatizimit në Kosovë, i cili sipas tij është ilegal, por edhe në kundërshtim me rregullat dhe rezolutat ndërkombëtare

Pas tryezës së rrumbullakët, në kuadër të dialogut të brendshëm, ku morën pjesë përfaqësues të fakulteteve ekonomike, instituteve dhe shoqatave profesionale, Gjuriq tha se Zyra për Kosovën ka bërë një bazë të dhënash gjithëpërfshirëse të aseteve, transmetojnë mediat serbe.

Qytetarët e Kosovës për 5 vjet kanë paguar 41 milionë euro rrymë për veriun

Gjatë një raportimi në Komisionin për të Drejtat e Njeriut, kryesuesi i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE), Arsim Janova ka thënë se së fundmi janë duke u përballur me një sfidë nga sistemi gjyqësor për faturat e energjisë për një vendim për periudhën 2012 deri tash

“Në vitin 2012 është nxjerrë një vendim që ka afat deri më 31 mars 2018. Avokati i Popullit ka vërejtur këtë, mirëpo kjo çështje ka të bëjë me situatën politike në veri. Kështu që në këtë kategori kanë hyrë edhe humbjet e energjisë të pa autorizuar. Ne i kemi kthyer një përgjigje Avokatit të Popullit, ku kemi thënë se bordi i ZRRE është jo funksional dhe deri sa të kompletohet Bordi ne nuk jemi në gjendje të marrim vendim për këtë çështje. Andaj, ne çdo vendim duhet ta aprovojmë. Pjesa prej 3.5 përqind për veri është hequr nga faturat e qytetarit nga 1 dhjetori”, ka thënë Janova.

Ai theksoi se 41 milionë euro janë futur për pesë vjet në faturat e qytetarëve. Deputetja Teuta Haxhiu ka thënë se Avokati i Popullit ua ka hapur sytë deputetëve për shkeljet e të drejtave të njeriut me faturimin e energjisë së veriut tek qytetarët tjerë të Kosovës.

Deputetja Miljana Nikoliq nga Lista Serbe ka thënë se vendimi për faturat është arritur në Bruksel ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Serbisë, ngase në atë pjesë ka ndodhë që nuk ka pasur rrymë, sipas saj, me orë të tëra, dhe për këtë kompani nga Serbia energjetike kanë vepruar dhe furnizuar me energji atë pjesë, por nga autoritet e Kosovës nuk janë licencuar ata operatorë të cilët kanë bërë katër herë kërkesë për licencim.

Deputeti nga Vetëvendosje Sami Kurteshi ka pyetur përse është i detyruar për një qytetar të paguaj energjinë i cili ia ka vrarë shokun dhe nuk e njeh shtetin e Kosovës?. Sipas tij, nuk mund të ketë asnjë marrëveshje ndërshtetërore që e detyron qytetarin të paguaj energji për dikë tjetër.

Kryesuesi i Bordit të ZRRE Arsim Janova iu është përgjigjur pyetjes së Nikoliq, duke thënë se refuzimi i kërkesës së operatorëve ekonomik është bërë për arsye se nuk ka qenë në përputhje me legjislacionin në fuqi të Republikës së Kosovës.

Sipas tij, qytetarët e veriut furnizohen me energji prej KEDS, jo prej kompanive energjetike serbe. Kryetarja e Komisionit Duda Balje ka shprehur interesimin të dijë për qëndrimin e Qeverisë për ngritjen e çmimit të energjisë elektrike. A është në plan të ngritët çmimi i energjisë?”, ka pyetur Balje.

Kryesuesi i Bordit të ZRRE Arsim Janova ka thënë në Kosovë çmimet e energjisë elektrike janë më të lira se në rajon dhe më gjerë. Drejtues të ZRRE, kanë pranuar se ngarkesa e qytetarëve nuk ka qenë transparente, edhe sipas drejtorit të ZRRE Petrit Pepaj kjo është bërë në mënyrë ligjore.

Sipas tij, ka gjasa të shtrenjtohen tarifat për energji, për shkak të mungesës së gjenerimit dhe rritjes së importit të energjisë. Avokati i Popullit Hilmi Jashari ka thënë se të gjitha ligjet e zbatuara nga ZRRE për energjinë e shpenzuar, është shkelje e të drejtave të njeriut. Ai ka shtuar se tash e tutje ço diskutim duhet të bëhet për kompensimin e mjeteve që kanë shpenzuar qytetarët.

Putini falënderon Trumpin, parandaloi një sulm terrorist në Shën Petersburg

Presidenti rus, Vladimir Putin, falënderoi në telefon homologun e tij amerikan, Donald Trump për informacionet që ia kaloi Rusisë nëpërmjet CIA-s, të cilat mundësuan parandalimin e një projekti për atentat në Shën Petersburg, njoftoi sot Kremlini

“Vladimir Putin falënderoi homologun e tij amerikan për informacionet e dhëna nga CIA, që mundësuan vendosjen nën hetim, zbulimin dhe kapjen e një grupi terrorist që po përgatiste atentate në qytetin e dytë më të rëndësishëm të Rusisë”, sipas kësaj komunikate të Kremlinit.

“Informacionet e marra nga CIA ishin të mjaftueshme për detektimin, kërkimin dhe arrestimin e kriminelëve”, theksoi Kremlini. Sipas kësaj komunikate, terroristët parashikonin të vendosnin eksplozivë në katedralen në vendet më të frekuentuara të qytetit.

Shërbimet sekrete ruse (FSB) njoftuan të premten se kishin shpërbërë një celulë xhihadiste të Shtetit Islamik (ISIS) që përgatitej të bënte atentate më 16 dhjetor në Shën Petersburg. Gjithsej, shtatë persona ishin arrestuar të mërkurën dhe të enjten.

Sivjet çdo muaj nga dy të vrarë në Kosovë

Nga viti 1999 deri më 2017, në Kosovë sipas të dhënave policore kanë ndodhur 1521 vrasje me motive të ndryshme. Nga muaji janar deri në muajin nëntor në Kosovë kanë ndodhur 24 raste të vrasjeve

Nga këto 24 raste sa janë raportuar në Policinë e Kosovës, vetëm 18 raste apo 75 për qind e tyre janë zgjidhur, ndërsa gjashtë raste tjera janë ende nën hetim.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha në një konferencë për media ka thënë se rastet e vrasjeve në përgjithësi janë tepër shqetësuese dhe shkaktohen për motive të ndryshme, përderisa vendimet lidhur me rastet e tilla dhe përcaktimi i dënimeve është kompetencë e organeve të drejtësisë.

Nga muaji janar deri në nëntor, Policia e Kosovës ka konfiskuar 1055 armë të llojeve të ndryshme.

Krahasuar me vitet e kaluara ka një rënie të numrit të vrasjeve në Kosovë.

Duke u nisur që nga vitit 2008 ku janë regjistruar 45 vrasje, në vitin 2009 -55 vrasje, 2012 -59 vrasje, 2011 -44 vrasje, 2012- 50 vrasje, 2013 -44 vrasje, 2014 -37 vrasje, 2015- 27 vrasje dhe vitin e kaluar 26 vrasje.

Kujtojmë se në dhjetor të vitit 2017 ka ndodhur edhe një vrasje e një 17 vjeçari i cili është therur për vdekje me thikë në rrugën “Gustav Mayer” në Prishtinë.

Krahasuar me vitet e kaluara, këtë vit vërehet se numri i të miturve që janë vrarë është dukshëm më i madh. Kujtojmë këtu edhe vrasjen e 17 vjeçarit Aulon Zeka nga dy të mitur tjerë që shkaktoi protesta dhe ngjalli shumë debate.

Rrëfehet 16-vjeçarja: Shkoj në shtrat me një burrë të martuar, por…

Në rubrikën e psikologes Deidre në “The Sun”, rrëfimi i radhës është i një nxënëseje 16-vjeçare në SHBA, e cila kryen marrëdhënie seksuale me një burrë të martuar 35 vjeç

Rrëfimi i 16-vjeçares:

Unë po bëj seks me një burrë më të madh në moshë dhe të martuar që i pëlqen që unë të rri me uniformën e shkollës kur takohemi.

Mendoj se ai është seksi, por më tha që në fillim se nuk do t’i lërë kurrë gruan e tij dhe fëmijët për mua.

Unë jam 16 vjeç dhe e takova atë përmes shokut tim të ngushtë, tashmë kemi disa muaj që shkojmë në shtrat.

Herën e parë që kemi kryer marrëdhënie seksuale e bëmë në mënyrë të pambrojtur dhe ishte e dhimbshme, por në mëngjes piva një pilulë.

Unë e takoj atë 1 herë në javë pas shkolle dhe seksi që bëjmë është fantastik.

Ai është një dashnor i sjellshëm dhe gjithmonë më kërkon që të mbaj veshur uniformën e shkollës.

Ai më bën të ndihem kaq speciale.

Përgjigjja e psikologes:

Ai është i martuar dhe ka thënë se kurrë nuk do ta lërë gruan dhe fëmijët e tij për ty.

Ju jeni një nga shumë vajzat që ai kryen marrëdhënie seksuale.

Merrni një vendim të fortë që nuk do ta takoni atë njeri përsëri dhe përqëndrohuni te shoqëria që mund të të drejtojë drejt njohjeve të reja të djemve të moshës tënde.

Ahtisaari – Millosheviqit: Beogradi do të rrafshohet sikur kjo tavolinë

I dënuari i Hagës për krime lufte në Kosovë Dragolub Ojdaniq për portalin serb “alo” ka përkujtuar atë që ai e ka quajtur shantazh të Martti Ahtisaarit e të Çernomirdinit gjatë një takimi me ish – kryetarin e Serbisë Sllobodan Millosheviq në të cilin kishte marrë pjesë Ojdaniq

“Ata i dhanë ultimatum Millosheviqit. Me këtë rast Ahtisaari i tha: Kjo është më e mira që kemi mundur t’ua ofrojmë. Për ofertën nuk ka kurrfarë debati, nëse nuk e pranoni, do t’i vazhdojmë bombardimet dhe Beogradi do të bëhet rrafsh sikur kjo tavolinë”, tha ai, transmeton Koha.net.

Millosheviq pastaj e thirri urgjentisht takimin me kryetarët e grupeve parlamentare për t’u deklaruar për kushtet. Kuvendi i miratoi këto kushte, vetëm radikalët ishin kundër.

Ojdaniq në një intervistë për protalien e Beogradit “alo”, ka thurur lavde për ish – komandantin e vet suprem dhe ish – kryetarin e Serbisë Slobodan Millosheviq.

“Në rrethanat ekzistues ai ka bërë maksimalen për Kosovën. ai e mbajti tapinë për Kosovën. Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së është po ashtu vepër e tij. Pushteti në Serbi, në vend se t’i shfrytëzojë qëndrimet dhe zgjidhjet e kësaj rezolute, qe një kohë të gjatë as që e ka përmendur pasi që ajo është e Millosheviqit e lëre më të luftojë për zbatimin e qëndrimeve të saj.

Ata thoshin: Vetëm të largohet Millosheviqi dhe të gjitha problemet, jo vetëm në Kosovë, por edhe ato në vend do të zgjidheshin“. Kur e panë se nuk po ecet mirë, u ra ndër mend Rezoluta, por u vonuan. Po ai Millosheviq e komandoi Ushtrinë e Jugosllavisë e cila nën urdhrat e tij, edhe përkundër raportit ë forcave, nuk ka kapitulluar .

Kjo edhe tash nuk pranohet sa duhet, por megjithatë ka individë, me kryetarin Aleskandar Vuçqi dhe ministrin e Mbrojtjes Aleksandar Vulin në krye, të cilët qartas e hapur flasin se çfarë i ka ndodhur ushtrisë sonë në paqe. Nga burgjet janë liruar rreth 20 mijë terroristë shqiptarë e të gjithë obliguesit ushtarakë që nuk iu përgjigjen thirrjes së atdheut, janë amnistuar”, ka thënë ai.

Kjo nuk është protestë e shqiptarëve

Po shpërndahen tituj bombastikë. Përleshje, gjakosje, jashtë kontrollit. Thuhet se në Shqipëri po protestohet me tymëse dhe opozita po rithemelon demokracinë

Parodia e kësaj farse që fsheh hallin e disa njerëzve arrin kulmin me Sali Berishën që sot bëri Albin Kurtin e Vetëvendosjes me një minipërplasje në Parlament.

Protesta është akt i shëndetshëm. Por ky nuk është rasti. Kjo është një zhurmë e disa njerëzve që kanë nga pas një histori politike që i kompromenton. Një histori që duhet të na bëjë thjesht soditës të asaj që po zhvillohet rreth pak interesave.

Kjo nuk është protestë e shqiptarëve. Është konflikt i pasanikëve të politikës dhe asgjë më shumë që në fund do ta gjejnë pazarin me njëri-tjetrin. (Respublica)

Zbatohet skenari “Maqedonas”: Deputetët dhunojnë sallën e Parlamentit, protestuesit presin urdhërat jashtë

Ashtu siç paralajmëroi një ditë më parë Pamfleti.com opozita e bashkuar po tenton të “thyejë” Parlamentin dhe të mos lejojë mazhorancën që të zgjedjë e vetme Kryeprokurorin e Përgjithshëm të Përkohshëm

U pa qartë deshira e opozitës për të bllokuar seancën plenare, duke krijuar kaos pranë foltores së Kuvendit, ku në fillim seanca u ndërpre pas konfliktit të ish-Kryeministrit berisha, dhe më pas pas kaosit të krijuar nga kreu i PD-së Lulzim Basha.

Gjithshtu, protestuesit e shumtë të ndodhur jasht ambjenteve, kanë mësyrë disa herë forcat e policisë, duke i dhunuar ata. Raportohet gjithashtu se një vajzë është ndjerë keq, dhe është dashur ndërhyrja e ambulancës për transportij e saj.

Cfar paralajmëroi në ditë më parë Pamfleti.com

Protesta e paralajmëruar e opozitës do të jetë e dhunshme dhe e përgjakshme. Burime për Pamfleti.com kanë pohuar se PD-LSI janë të vendosur për të mos lejuar qeverinë që të votojë e vetme Kryeprokurorin e Përgjithshëm të Përkohshëm, nga frika se u del zullumi dhe vjedhjet e kryera ndër vite në siperfaqe.

Me pretekstin se po përpiqen të mbrojnë drejtësinë, “Fronti i së Keqe”, Luli–Monika, kanë ndërtuar një skenar Hollivudian për të kundërshtuar avancimin e reformës në drejtësi.

Sipas të njejtave burime, mësohet se në fillim deputetët do të shkojnë në sallën e parlamentit me qellim vetën për ta bllokuar atë, duke e nxitur Kryetarin e Kuvendit që ti përjashtojë deputetët e opozitës.

Pas këtij akti, të përjashtuarit do i drejtohen turmës së njerëzve që qendrojnë para godinës së parlamentit, ku do të japin sinjalin për të “thyer” sallen e Parlamentit, duke mos kursyer asnjë deputet të Partisë Socialiste.

Deri në këto momente Ambasada Amerikane në Tiranë nuk ka reaguar për protesten e paralajmëruar të opozitës, por jemi në pritje të zhvillimeve të mëtejshme. Pamfleti.com

Zgjidhet kryeprokurori i ri në Shqipëri mes tymit e protestës

Mes tymit dhe revoltës së deputetëve të opozitës, Kuvendi i Shqipërisë ka zgjedhur vetëm me votat e mazhorancës, prokurorin e ri të përgjithshëm, në një post të përkohshëm

Arta Marku do të mbajë këtë post për një afat të pacaktuar, duke zëvendësuar kështu kryeprokurorin Adriatik Llalla.

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi ka kërkuar prezencën e zonjës Marku për të bërë votimin, duke dhënë 20 minuta pushim të seancës.

Kryeprokurorja e re u zgjodh me 69 vota pro, dy kundër dhe dy abstenim, ndërsa gjatë votimit të prezencës, në sallë shtypën butonin 74 deputetë.

Duke qenë se në votim mori pjesë vetëm mazhoranca, kuptohet qartë se edhe brenda shumicës parlamentare 4 persona nuk janë dakord me këtë proces. Votimi për zgjedhjen e prokurorit të ri të përgjithshëm ishte i fshehtë. Një prej deputetëve të mazhorancës nuk ka votuar fare.

Ndërkohë në ambientet e jashtme të Parlamentit, mijëra protestues kanë dalë për të kundërshtuar këtë proces.