Lajm.co

A e kujtoi kush sot Ditën ndërkombëtare të gjuhës amëtare

Nga Xhevat Bislimi

UNESCO-ja e ka shpallur 21 Shkurtin Dite nderkombetare te gjuhes ametare. Shkak per vendosjen e kesaj Dite ishte kercenimi i gjuheve me pak te folura (poujt dhe etnite me te vogla ne numer) dhe i gjuheve te popujve te pafuqishem,,, Ne Tirane duket qe pati disa veprimtari te vogla qe shenuan kete Dite. Ne Prishtine, te pakten ne medie e portale nuk pash ndonje lajm, nuk kishte asnje veprimtari qe t’i kushtoheje kesaj Dite! Nuk e di ne Shkup, ne Presheve e Podgorice, ku gjuha shqipe eshte me e rrezikuar, a pati ndonje veprimtari qe do te vinte ne pah-dukje vlerate e medha te gjuhes shqipe dhe nevojen e mbrojtjes e te kultivimit te kesaj gjuhe dhe te vlerave te saj sidomos ne Rozhaje, Plave e Guci, Treg i Ri e ne disa rajone periferike ne Maqedonine shqiptare, si ne Manastir, Prelep, Veles, Oher, etj.

Shqiptaret e lire dhe me mundesi pak a shume te pakufizuara (shpeshhere vetekufizohen!), sidomos institucionet e tyre, do te duheje te benin me shume ne kete Dite dhe gjate gjithe vitit per gjuhen shqipe, per vlerate e saj te medha historike, kulturore, artistike, letrare… dhe per mbrojtjen dhe kultivimin e kesaj gjuhe posacerisht ne Turqi, ku jetojne miliona shqiptare pa te drejten e perdorimit te kesaj gjuhe dhe pa te drejten fundamentale te shkollimit te tyre ne kete gjuhe, ne gjuhen e tyre ametare. Turqia edhe sot e kesaj dite mohon perkatesine kombetare, gjuhesore e kulturore te ketyre miliona shqiptareve qe jetojne ne ate vend, ku kishin jetuar edhe te paret e tyre dardane-ilire…

Gjendja edhe me e rende eshte ne Greqi, ku jetojne, gjithashtu, mbi tre milione arberor (arvanitase)-shqiptare pa asnje te drejte!! Kjo Dite (dhe cdo dite tjeter) ishte nje rast i mire per qeverine e Tiranes qe ta nxirrte ne tavolinen e bisedimeve me Athinen zyrtare kete ceshtje jetike per ate pjese te kombit tone, qe shtypet egersisht nga shteti “grek” (i themeluar nga arberit-shqiptaret!) dhe nga kisha ortodokse e quajtur greke!!

Tendencat per ta rrudhur gjuhen shqipe, por edhe per ta “sabotuar”, duke e shkaperderdhur e percare, duke tentuar ta prishin gjuhen e shkruar (standarde, te njesuar), nuk kane pushuar as sot nga qarqet shoviniste fqinje dhe nga qarqet antikombetare brenda kombit tone! Dekorimi i Migjen Kelmendit, njerit nga “protagonistet”-bajraktaret e angazhuar per prishjen e gjuhes se njesuar letrare, nga Kryetari i Republikes se Kosoves (s’ka rendesi emri Hashim!), pikerisht sot, ne Diten nderkombetare te gjuhes ametare nuk m’u duk rastesi!!

Pse cilate jane vlerate ose meritat tjera te ketij (jugo)kosovari qe mohon ate qe i ati i tij, Ramiz Kelmendi, e quante si te arrituren me te madhe te kombit, gjuhen e njesuar? Pra, dekorata e Hashim Thacit per te eshte mirenjohje per angazhimin e tij, me fonde te huaja antishqiptare, ne zhberjen e gjuhes se shkruar (standarde). Nga institucionet e Kosoves shqiptare dhe nga ato te Tiranes (sidomos), por edhe ato ne Shkup shqiptaret presin qe te jene me te angazhuara ne mbrojtjen dhe kultivimin e gjuhes shqipe dhe te vlerave te saj atje ku ajo eshte me e rrezikuar dhe e mohuar e jo t’u japin dekorata e fonde atyre qe duan ta zhbejne gjuhen tone te perbashket, vleren me te madhe te kombit, edhe aty ku ajo eshte e lire per t’u folur, shkruar e zhvilluar normalisht e pa kufizime…

A do ta largoi Koalicioni PAN Pacollin nga Qeveria

‘Hisja’ e ndarë ndërmjet subjekteve politike në pushtet në kohën e formimit të qeverisë është bërë “mollë sherri” për Kryeministrin Ramush Haradinaj dhe zëvendëskryministrin Behgjet Pacolli, shkak ky për të cilin janë përpalsur verbalisht gjatë ditës së djeshme

Lajmin e ka bërë të ditur për “Gazeta Blic” një burim i mirëinformuar brenda Qeverisë së Kosovës. Sipas këtij burimi, Haradinaj ka akuzuar Pacollin se ka marrë përgjegjësi institucionale më tepër se sa ka merituar, marrë për bazë fuqinë e partisë së tij brenda Kuvendit të Kosovës, AKR-së.

“Kryeministri Haradinaj është përplasur me zëvendëskryministrin Pacolli, nga i cili ka kërkaur që të heq dorë nga Ministria e Punëve të Brendshme, pasi që forca e tij politike brenda Kuvendit të Kosovës është më e vogël se sa përgjegjësia e caktuar para formimit të qeverisë. Këtë kërkesë Pacolli e ka kundërshtuar, me arsyetimin se kanë arritur marrëveshje për ndarje të përgjegjësive para se të lidhje koalicioni “PANA” – Lista Serbe”, ka thënë burimi i njëjtë.

Lidhur me rastin “Gazeta Blic” ka kontaktuar këshilltarin e Pacollit, Jetlir Zyberaj por ai ka mohuar se ka ndodhur një gjë e tillë. “Unë nuk kam asnjë informacion se ka pasur përplasje ndërmjet z. Haradinaj dhe z. Pacolli”, tha ai, duke shtuar se “koalicioni vazhdon të jetë stabil.”

Megjithatë, Pacolli në orët e mbrëmjes së djeshme ka publikuar një deklaratë në faqen e tij zyrtare në rrjetin shoqëror “Facebook” ku e përshkruan ditën e djeshme si mjaft të lodhshme për të.

Duke aluduar në këtë rast, Pacolli ka thënë se do të ndjehej i lumtur nëse disa njerëz nuk e ngatërrojnë tolerancën e tij me diçka tjetër.

“Kauza ime është më e madhe se sa që dikush mundet ta kuptoj, është në funksion të njerëzëve, shtetit dhe kombit”, ka thënë Pacolli.

Gjatë muajit të fundit ka pasur raportime në media se AKR-së, AKR-së mund t’i merret ndonjë ministri për shkak se numri i ministrave është në disproporcion me numrin e ulësve në Kuvend.

Gazeta Blic merr vesh se kjo çështje në dorë i është lënë Hashim Thaçit, i cili është kumbara i koalicionit.

“Hashim Thaçi është autorizuar që ta përfundoj këtë çështje me AKR-në, gjegjësisht marrjen e një ministrie”, thotë ky burim.

I pari nga koalicioni i cili e ka theksuar këtë nos pajtueshmëri brenda koalicionit është Jakup Krasniqi, nga Nisma për Kosovën, i cili tha se AKR ka marrë më shumë hise në pushtet, se sa që realisht i takon.

AKR aktualisht i ka dy deputetë në Kuvendin e Kosovës, derisa ka katër ministri.

Ndryshe, kohë më parë Pacolli ka kërcënuar qeverinë me dorëheqje nëse nuk ndodh ratifikimi i demarkacionit me Malin e Zi. E këtë kërcënim kryeministri Haradinaj nuk e kishte marrë fare me seriozitet, ai kishte deklaruar se e ka të hapur rrugën që të largohet.

Ambasada amerikane: Rama na zhgënjeu

Reagimi i Ambasadës Amerikane në lidhje me deklaratën e Kryeministrit Edi Rama në Kuvendin e Kosovës me rastin e 10-vjetorit të Pavarësis, ku foli për një President të përbashkët, ka mbërritur tri ditë më vonë

“Ambasada e SHBA mbeti e zhgënjyer nga deklarata e Kryeministrit Rama mbi Shqipërinë dhe Kosovën me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Gjuha e shkujdesur që aludon për bashkim është e padobishme dhe dëmton marrëdhëniet e Shqipërisë me vendet fqinje. Ne u bëjmë thirrje udhëheqësve që të jenë fqinjë të mirë dhe të lënë mënjanë gjuhën ndarëse të së shkuarës”, thuhet në deklaratën e ambasadës të shpërndarë përmes dy postimeve në Twitter.

Reagimi i Ambasadës mbërrin një ditë pasi në një intervistë ekskluzive për Top Channel, Kryeministri Edi Rama tha se fjalia është shkëputur nga konteksti.

“Nuk bëra asnjë deklaratë! Një fjali e lirë u shkëput nga konteksti dhe kthye në një program politik. Në fjalën e atij rasti, i lejova vetes që të vrapoj me imagjinatë, se si mund të jetë 20-vjetori i Pavarësisë së Kosovës. Është sport kombëtar, por edhe ndërkombëtar, që shkëputet një fjali nga konteksti dhe pastaj bëhet një histori. Por besoj se askush nuk më ndalon të imagjinoj. Sa i përket pastaj artikulimit, se si kjo mund të ndodhë nga ana legjislative imagjinata ime nuk ka shkuar deri aty”, deklaroi ai për Top Channel.

Rusia kritikon qasjen e perëndimit ndaj Ballkanit

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, tha se është e dëmshme politika perëndimore që u kërkon vendeve të Ballkanit të zgjedhin ndërmjet Rusisë dhe perëndimit. Ai i bëri këto komente në Lubjanë ku po qëndron për një vizitë para se të shkojë në Beograd

Në një konferencë me gazetarë me shefin e diplomacisë sllovene, Karl Erjavc, ai tha se një qasje e tillë e perëndimit “kishte nxitur krizën në Ukrainë”, ku sipas tij “së pari ndodhi grusht shteti jo kushtetues në vitin 2014 dhe ngritjen e radikalëve, përfshirë neonazistët”.

Ai tha se tani “duan të tërheqin Ballkanin në lojën e njëjtë duke i detyruar që të zgjedhin nëse janë me Perëndimin apo Rusinë”.

Duke folur në Slloveni, që është vend anëtar i NATO-s dhe Bashkimit Evropian, ai tha se kjo “nuk nënkupton që të shmangen kontaktet me vendet që nuk janë të përfshira në këto organizata ndërkombëtare”.

Lavrov do të qëndrojë për një vizitë në Serbi, një vend kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por që ruan lidhjet me Rusinë, në radhë të parë për shkak të qëndrimit të Moskës ndaj pavarësisë së Kosovës që u shpall dhjetë vjet më parë më mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore të Bashkimi Evropian.

Derisa synon integrimin në Bashkimin Evropian, Serbia ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve euro-amerikane kundër Moskës për shkak të veprimeve të saj në Ukrainë.

Zhvillimet politike në Evropën Juglindore gjatë vitit të fundit nxitën shqetësime në rritje për paqëndrueshmërinë e rajonit dhe ndërhyrjen e Rusisë e cila nuk i sheh më sy të mirë integrimet euroatlantike të vendeve të Ballkanit.

Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësim në disa raste edhe për një qendër të emergjencave që Rusia menaxhon në qytetin e Nishit në Serbinë jugore. Disa grupe perëndimore dhe analistë ushtarakë e shohin si një bazë ushtarake të kamufluar që Kremlini e ka ngritur për të mbikëqyrur interesat amerikane në Ballkan.

Qendra ruse që u hap fillimisht në vitin 2012, gjendet relativisht pranë forcës paqeruajtëse të NATO-s, prej 4 mijë trupash në Kosovë. Pjesë e forcave ndërkombëtare në Kosovë janë edhe 600 ushtarë amerikanë.

Moska kërkon që personelit të saj t’i jepet imunitet diplomatik, ndërsa mohon çfarëdo veprimtarie të saj përveç trajtimit të emergjencave.

Kosova bën përparim të lehtë në luftën kundër korrupsionit

Organizata ndërkombëtare Transparency International publikoi të mërkurën Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2017, i cili tregon prani të madhe të kësaj dukurie në më shumë se dy të tretat e vendeve ku janë bërë matjet

Transparency International tha se vendet me mbrojtjen më të vogël për shtypin dhe organizatat joqeveritare, kanë prirje të kenë normat më të këqija të korrupsionit. “Derisa frenimi i valës së korrupsionit kërkon kohë, në gjashtë vjetët e fundit shumë vende kanë bërë pak ose aspak përparim”, vlerësoi Transparency International.

Indeksi, i cili radhit 180 vende dhe territore në bazë të nivelit të perceptuar të korrupsionit në sektorin publik, përdor një shkallë prej zero pikësh deri në 100, ku zero tregon për një vend shumë të korruptuar, ndërsa 100 një vend shumë të pastër.

Në këtë indeks, Kosova sivjet radhitet e 85-ta, me 39 pikë, që do të thotë se ka bërë përparim të lehtë në luftën kundër korrupsionit, krahasuar me vitin paraprak kur ka qenë në vendin e 95-të me 36 pikë.

Drejtori i Agjencisë kosovare Kundër Korrupsionit, Shaip Havolli, hedh topin tek institucionet e zbatimit të ligjit, në veçanti prokuroria, gjykatat dhe policia, duke thënë se ato duhet të jenë më aktive në këtë luftë.

“Agjencia Kundër Korrupsionit, gjatë gjithë vitit 2017, konform mandatit të saj, ka ndërmarrë veprime konkrete sa i përket luftimit dhe parandalimit të korrupsionit. Shumë raste i ka dërguar në prokuroritë përkatëse, me kallëzime penale. Po ashtu në fushën e konfliktit të interesit ka bërë shumë vendime, në çështjet e prokurimit, në çështjet e deklarimit të pasurisë”, thotë Havolli, por shton se asnjë aktakuzë e ngritur nga prokuroria, nuk ka përfunduar me aktgjykim të prerë.

Lufta kundër korrupsionit dhe rezultatet konkrete në këtë drejtim janë pjesë e kushteve të Bashkimit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Në raportin për Kosovën për vitin 2016, BE-ja ka thënë se “korrupsioni mbetet mbizotërues në shumë fusha dhe vazhdon të jetë problem shumë serioz”.

Berat Thaçi, analist i politikave në Institutin për Studime të Avancuara GAP, thotë se arsyeja për perceptimin e lartë të korrupsionit në Kosovë është se disa institucione, përfshirë Këshillin Gjyqësor dhe agjencitë e detyruara për mbrojtjen e konkurrencës dhe ligjshmërinë e kontratave publike, në shumë raste kanë dështuar.

“Gjatë punës sonë në Institutin GAP kemi pasur rastin të analizojmë kontrata shumë të dyshimta dhe këtu ka pasur një dështim të një vargu institucionesh, jo vetëm të gjyqësorit, por edhe të agjencive të pavarura, që duhet të marrin një qëndrim lidhur me kontratat që i nënshkruan qeveria”, thotë Thaçi për Radion Evropa e Lirë.

Në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit, që publikoi organizata Transparency International, Shqipëria ka shënuar përkeqësim, duke zbritur në pozitën numër 91, nga 83 sa ka qenë vitin paraprak.

Në të njëjtën pozitë radhitet edhe Bosnje e Hercegovina, e cila vitin e kaluar ka qenë e 83-ta.

Rënien më të madhe nga vendet e rajonit e ka pësuar Maqedonia – nga pozita 90 në pozitën 107, ndërsa Serbia ka rënë nga pozita 72 në pozitën 77.

Mali i Zi, ndërkaq, ka mbetur në vendin e 64-të, njësoj si edhe një vit më parë.

Në aspektin global, Zelanda e Re, Danimarka dhe Finlanda janë vendet më të pastra sa i përket korrupsionit, ndërsa në fund të listës radhiten Somalia, Sudani Jugor dhe Siria.

Selimi: Politika qëndron prapa shkeljeve në Polici

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, thotë se politika qëndron prapa keqpërdorimeve në inspektoratin e Policisë, por edhe në sistemin e drejtësisë. Ai ka thënë se në të dy këto institucione “është krijuar një situatë e rrezikshme”

“Ekzistojnë parti politike që në vazhdimësi janë munduar ta ushtrojnë ndikimin e tyre të paligjshëm në institucione shtetërore, dhe kemi edhe politizimin e dy shtyllave kryesore, drejtësinë dhe policinë.

Për fat të keq përpos problemeve brenda prapa tyre ekziston edhe një mbështetje politike ndaj të cilës këta njerëz brenda ndihen borxhlinj, sepse ata mendojnë se u kanë borxh pasi i kanë futur në këto pozita”, ka thënë Selimi në Express Intervistë.

Ai ka shtuar se në polici dhe në institucionet e drejtësisë ka krim të organizuar “me politikën që u qëndron prapa”.

Sipas Selimit, të gjithë keqpërdoruesit në polici, prokurori dhe inspektorat të policisë janë të lidhur mes vete dhe po e mbrojnë njëri-tjetrin.

Paralajmërimi i Beogradit: Asnjë presje nuk ndryshohet nga Marrëveshja për Asociacionin

Prishtina dëshiron t’u ikë detyrimeve nga Marrëveshja e Brukselit, shkruan sot “Novosti”. Sipas kësaj gazete ajo do të provojë të ndryshojë Marrëveshjen e nënshkruar për Asociacionin e Komunave Serbe (AKS), transmeton Koha.net

Për Serbinë është e papranueshme të ndryshojë qoftë edhe një presje e Marrëveshjes për Asociacionin e Komunave Serbe dhe lëre më të bëhet një projekt i ri i këtij dokumenti, ashtu siç paralajmëron Prishtina. Beogradi do të kërkojë nga Brukseli, si garant i marrëveshjeve të arritura me shqiptarët e Kosovës, që më në fund të zhbllokohet formimi i AKS-së.

Gazeta citon shefin e delegacionit të Kosovës për dialogun midis Beogradit e Prishtinës, të ketë thënë se në dialogun e pritshëm teknik, i cili është caktuar të mbahet në selinë e BE-së në datat 26 e 27 shkurt, do të paraqesë një projekt të ri të Marrëveshjes për AKS-në, i cili duhet të jetë në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Kjo Gjykatë thekson se pjesë të Marrëveshjes që kanë të bëjnë me autorizimet e parapara për Asociacionin nuk janë në përputhje me Kushtetutën.

Nga Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë porositin se marrëveshjet e arritura nuk mund të ndryshohen ashtu siç i do qejfi dikujt, transmeton Koha.net. Theksohet se edhe palës serbe shumë çka nuk i pëlqen nga ato për të cilat janë arritur marrëveshje, por i realizon detyrimet e marra.

“Novosti” shkruan se u.d. i drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq do tp kandidojë si temë kryesore formimin e Asociacionit, fillimin e zbatimit të asaj marrëveshjeje. Po ashtu do të insistojë edhe për hetimin e vrasjes së liderit serb të Kosovës, Oliver Ivanoviqit.

Kryesia merr vendim pa Listën Srpska, seanca për demarkacionin nesër në ora 11:00

Deputeti i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, ka konfirmuar se Kryesia e Kuvendit ka çuar te deputetët projektligjin për demarkacionin me Malin e Zi. Ai ka thënë se kjo seancë do të mbahet me kërkesë të kryeministrit Ramush Haradinaj

Në seancën e nesërme prej orës 11:00 do të shqyrtohet projektligji për demarkacionin me Malin e Zi, bashkë me deklaratën e fundit të arritur mes kryetarëve të shteteve, të cilën Konjufca e ka quajtur “bisht”.

Konjufca ka thënë se e vetmja e mirë që ka ndodhur në këtë mbledhje ka qenë se është konfirmuar se në seancë është dërguar edhe raporti i Komisionit Bulliqi.

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se ka konsensus të gjerë për procesin e demarkacionit dhe kjo, sipas tij, falë deklaratës së presidentit Hashim Thaçi dhe atij të Malit të Zi, Filip Vujanoviq.

Ai ka shtuar se PDK mbetet pro votimit për demarkacionin, ndërsa ka shprehur shqetësim për qëndrimin e LDK-së.

“Shqetësuese mbetet për mendimin tim, qëndrimi i LDK-së. Në komisionin për Punë të Jashtme ku do të duhej të votohej rekomandimi i projektligjit, përfaqësuesit e kësaj partie nuk kanë votuar fare dhe s’di se di duhet ta kuptojmë, por shpresojmë që pavarësisht pozicionit opozitar të votojnë për kalimin e kësaj çështjeje të rëndësishme për qytetarët”, ka thënë ai.

Sa i përket mungesës së Listës Serbe në Kryesi të Kuvendit dhe abstenimit që ky projektligj të shkojë në Kuvend, Krasniqi ka thënë se “sikur të ishte konsensusi i plotë shqiptar, nuk do të ishte me rëndësi vota e Listës Serbe”.

Integrimi i Ballkanit në BE mund të sjellë krizë në rajon

Lufta e Dytë Botërore ka mbaruar, por Lufta e Parë Botërore nuk ka përfunduar ende”. Këto ishin fjalët e një zyrtari të lartë turk që kam takuar kohët e fundit në Ankara. Ai po fliste për Lindjen e Mesme, por ishte një koment të cilin mund ta kisha dëgjuar edhe në Moskë, në Kiev ose në Ballkan, lidhur me gjendjen në Kontinentin Evropian

Një vend në të cilën nuk mund ta dëgjoja këtë gjë do të ishte Brukseli. Kjo për shkak se Bashkimi Evropian është ende i papërgatitur për të jetuar në një botë ku gjeopolitika është kthyer pas, në të cilën qeveritë, si dhe shumica e njerëzve të thjeshtë, janë të fiksuar pas kufijve dhe territoreve dhe tentojnë ta përcaktojnë suksesin më shumë nëpërmjet krenarisë kombëtare sesa rritjes ekonomike.

Kjo është ajo që po ndodh sot në Ballkanin Perëndimor, ku aftësia e BE-së për të menduar dhe për të vepruar si një lojtar gjeopolitik është duke u vënë në provë. Më herët gjatë këtij muaji, BE prezantoi strategjinë e saj të re të Ballkanit Perëndimor. Qëllimi i saj i deklaruar është të inkurajojë reformat në Serbi, Mal i Zi, Bosnje-Hercegovinë, Kosovë, Maqedoni dhe Shqipëri, duke rinovuar perspektivën e anëtarësimit. Institucionet e Brukselit, të cilat e gjejnë veten në mes të një rritjeje populiste që ndikojnë në shumicën e vendeve të BE, tashmë duket se kanë guximin të shpallin përsëri se premtimi i anëtarësimit nuk është një mrekulli e vogël.

Kur bie fjala për anëtarësimin në BE, dallimi mes pesimistëve dhe optimistëve është se optimistët besojnë se Turqia do të hyjë në BE gjatë presidencës së Shqipërisë, ndërsa pesimistët besojnë se Shqipëria do të hyjë në BE gjatë presidencës së Turqisë. Që do të thotë: Kurrë.

Brukseli ka të drejtë të bëjë të qartë se statusi quo është i paqëndrueshëm. Por pa ndonjë informacion shtesë, ky njoftim rrezikon të prodhojë paqëndrueshmëri në rajon. Ajo që BE duhet të ketë më shumë frikë, është një përsëritje e skenarit ukrainas, në të cilin mbështetja e qeverisë për aspiratat evropiane shkakton një reagim të ashpër nga kundërshtarët e zgjerimit, në vend që të mbledhë qeveritë evropiane rreth projektit.

Shumë faktorë e kanë sjellë Ballkanin përsëri “në front”, si përshembull kriza e refugjatëve, e cila tronditi thellë rajonin. Tani ka një shans në rritje për një integrim më të madh, pas një periudhë në të cilën BE u bë e njohur si një organizatë që jepte pak para dhe që kishte shumë kërkesa.

Një zhvillim inkurajues, edhe pse nuk është vënë shumë re, ka qenë ratifikimi i fundit i një traktati miqësie mes Bullgarisë dhe Maqedonisë, dy vende, marrëdhëniet e të cilëve kanë qenë prej kohësh të tensionuara, kryesisht mbi çështjet e pakicave. Duke arritur këtë gjë, ata kanë sinjalizuar se ka ardhur koha për të gjetur zgjidhje për disa probleme të rajonit.

Por që BE të ketë sukses në ambicien e saj për të transformuar rajonin, ajo duhet të jetë e vetëdijshme për ndryshimet gjeopolitike të rëndësishme që kanë ndodhur. Në vitin 2003, kur BE-ja premtoi anëtarësimin e parë, dukej se kishte pak dyshime nëse e ardhmja e rajonit do të ishte evropiane. Rusia po e shihte Ballkanin kryesisht si një zonë tranziti për eksportet e saj të energjisë në tregjet e Evropës Perëndimore. Ambicia e Moskës më pas ishte të ruante një shkallë të ndikimit sesa të konkuronte me Brukselin.

Pesëmbëdhjetë vjet më parë, Turqia ishte entuziaste për shanset e saj për të hyrë në BE. Si rezultat, ajo i përshtati politikat e Ballkanit në mënyrë që të tregonte vlerën e vet strategjike në Europë. Në atë kohë, askush nuk foli për Kinën në Ballkan.

Sot, konkurrenca gjeopolitike është e përhapur. Kina do të bëhet investitori i huaj numër një në Serbi këtë vit. Planet për të ndërtuar një hekurudhë me shpejtësi të madhe në mes të portit grek të Pireut dhe Budapestit, nëpërmjet Beogradit janë me vlerë të madhe për Kinën, ndërkohë që po pozicionon rrugën e saj tregtare “një rrip, një rrugë” midis Azisë dhe Evropës. Kinezët shpresojnë se Ballkani Perëndimor përfundimisht do të integrohet në tregun e përbashkët evropian, megjithëse Kina nuk po bën përpjekje që projektet e saj të infrastrukturës të pajtohen më rregullat e BE.

Kjo ngre shumë pyetje. A duhet që BE të fillojë t’i shtyjë vendet e Ballkanit perëndimor të miratojnë rregullat e sigurimit tani ose më vonë? Dhe a është BE gati të ofrojë kompensim nëse këto shtete përfundojnë me humbjen e investimeve kineze si pasojë e integrimit në BE? Qasja e Rusisë ka ndryshuar gjithashtu. Brukseli nuk ka nevojë të ketë një spiun në Kremlin që të dijë se Moska do të bëjë gjithçka që mundet për të penguar hyrjen e Maqedonisë në NATO – jo për shkak të rëndësisë së saj strategjike, por për vlerën e saj simbolike.

Dhe politikëbërësit evropianë duhet të jenë të vetëdijshëm se nëse mosmarrëveshja afatgjatë midis Greqisë dhe Maqedonisë, (mbi emrin e kësaj të fundit) nuk zgjidhet para takimit të ardhshëm të BE në Ballkanin Perëndimor në Maj, atëherë kjo do të thotë një humbje e dyfishtë: ambiciet e Maqedonisë do të jenë trazuar dhe përpjekjet e Brukselit për t’u marrë seriozisht në rajon do të dështojnë.

Rajoni i Ballkanit është vendi ku Rusia mund të punojë për të destabilizuar BE-në me kosto shumë të ulët politike për vete, si në aspektin monetar ashtu edhe në rrezikimin e një konfrontimi me SHBA. Pra, varet nga diplomacia evropiane të bindë Moskën se tensionet në rritje nuk do të ishin në interesin e saj më të mirë. A është BE gati për këtë?

Pastaj është edhe Turqia, një vend, marrëdhëniet e të cilit me BE-në qëndrojnë në një nivel historik. Është ende e paqartë se si presidenti i saj, Rexhep Taip Erdogan do të luajë gurët e tij në Ballkanin Perëndimor. Ndërsa Ankaraja është duke u përpjekur të ndërtojë ndikimin e saj në mesin e komuniteteve myslimane në Ballkan, Moska po shfrytëzon levën e vet mbi të krishterët ortodoksë. A mundet që Rusia dhe Turqia të bashkërendojnë politikat e tyre, ashtu siç kanë tentuar të bëjnë në Siri?

Nëse BE-ja tregohet e ngadaltë për t’u zgjuar ndaj këtyre realiteteve të reja gjeopolitike, strategjia e saj për Ballkanin Perëndimor do të pësojë disfatë.

Burimi: The Guardian

Veseli: Së shpejti demarkimi me Serbinë

Kryeparlamentari Kadri Veseli, deklaroi se Kosova së shpejti do ta kryejë çështjen e kufirit me Serbinë dhe se do të jetë anëtare e BE-së

Ai tha se shumë shpejt do të mundësohet lëvizja e lirë e qytetarëve të Kosovës drejt vendeve të Bashkimit Evropian.“Do të kryejmë të gjitha obligimet që janë në rrugëtimin tonë drejt BE- së. Do ta kryejmë dhe obligimin e fuqizimin e shtetësisë sonë, përveç ratifikimit të marrëveshjes për kufijtë tani me Malin e Zi, presim të shkojmë dhe më tutje dhe shpejt dhe me Republikën e Serbisë ta kryejmë çështjen e kufirit dhe të njëjtën kohë Republika e Serbisë ta pranojë realitetin – shtet i pavarur e sovran Republikën e Kosovës” u shpreh Veseli.

Veseli këto komente i bëri me rastin e përmbylljes për “Projektin e binjakëzimit në mbështetje të Kuvendit të Kosovës” nga Zyra e BE-së në Kosovë në bashkëpunim me Kuvendin e Kosovës.Veseli ka falënderuar Bashkimin Evropian që e kanë bërë të mundur këtë projekt përmes së cilit Kuvendi i Kosovës ka përfituar shumë dhe kanë bërë hapa pozitivë dhe më të shpejtë në rrugëtimin drejt BE së.“Kuvendi ka administratën më profesionale në rajon. Ky projekt tani po përfundon dhe ne po e fillojmë prapë një projekt me shtetin hungarez do ta ndërtojmë stadiumin olimpik në Drenas. Kemi shumë projekte”, ka thënë ai.