Lajm.co

Kur Haradinaj thoshte se demarkacioni ka vdekur

Viti 2015, ishte vit ku kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kishte kundërshtuar marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi, duke thënë se kjo çështje ka vdekur, ndërsa sot ai e ka ringjallur përsëri këtë çështje

“Ç’është me rëndësi parlamenti atë ditë ka qenë me pesë grupet e rëndësishme parlamentar të gjitha shqiptare, ku ka pas mbi 100 deputet edhe është tërheq pra ajo çështje tashmë ka vdek”, kishte thënë Haradinaj në një intervistë për Info Box.

Mirëpo tre vite më vonë, kësaj çështje “të vdekur”, kryeministri Haradinaj, i cili njëherit është edhe lider i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ju është kthyer prapë.

Ai është duke kërkuar që kjo çështje të votohet dhe t’i hapet rrugë lëvizjes së qytetarëve. Ai së bashku me grupin e tij parlamentar kanë përkrahur çështjen e demarkacionit për tu votuar në në Kuvendin e Kosovës.

Por kujtojmë se Haradinaj në një seancë në vitin 2015, iu kishte përgjigjur, Enver Hoxhajt duke i thënë se ato troje ai i njeh shumë mirë dhe të gjithë e dinë se ku është kufiri.

“Veç po ju thom se kjo gjendje duhet mu kthy vija kufitare duhet mu kthy e përmendi me të drejtë Albimi, Zhlebin, kullën e Zhlebit, krejt Kosova, turistët që kanë shku naj herë e dinë që kufiri ka qenë qaty, jo veç ana e Pejës po edhe ma larg dika nëpër Kosovë, e dinë ku u kanë kufini e shko kqyrne ku është tash”, kishte thënë kryeministri Haradinaj në seancën e 25 qershorit të vitit 2015.

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi do të votohet nesër me fillim nga ora 11:00 në Kuvend të Kosovës.

Teksa sot Kryesia e Kuvendit ka mbajtur një mbledhje lidhur me këtë cështje, me ç’rast kryetari i kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është shprehur mjaftë i sigurt se deputetët do ta votojnë atë. /Insajderi.com

Presidenti slloven i kundërpërgjigjet Serbisë për Kosovën

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor sot iu ka përgjigjur kritikave të zyrtarëve të lartë serbë për shkak të deklaratave të tij se Sllovenia do të punojë që t’ia sigurojë njohjen Kosovës nga shtetet anëtare të BE-së të cilat nuk e kanë bërë ende, duke theksuar se Kosova është një nga çështjet kryesore politike në të cilën Sllovenia dhe Serbia kanë pikëpamje të ndryshme

Siç theksohet në një deklaratë për shtyp nga zyra e presidentit slloven, Pahor nuk është i sigurt se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrja Ana Bërnabiq e kanë kuptuar plotësisht deklaratën e tij për mbështetjen diplomatike të njohjes së Kosovës në mesin e vendeve anëtare, raporton agjencia e lajmeve STA, transmeton lajmi.net.

Pahor ka theksuar se Sllovenia do të përkrahë Kosovën nëse i plotëson disa kushte, duke përfshirë respektimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit, duke formuar bashkësinë e komunave serbe dhe ratifikimin e marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi.

“Autoritetet serbe duhet të marrin parasysh faktin se Pahor vuri në dukje që Kosova duhet të plotësojë këto kushte në qoftë se e pret ndihmën e Slloveninsë”, thotë zyra e presidentit slloven.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar të hënën ndaj deklaratës së Pahor, pasi ky i fundit deklaroi se do të kërkojë që do t’i bindë vendet anëtare të BE-së të njohin pavarësinë e Kosovës.

Ndërsa kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq ka vlerësuar se një deklaratë e tillë nuk është në përputhje me marrëdhëniet e mira dhe miqësore që ka Serbia me Slloveninë.

Presidenti slloven, Borut Pahor i bëri këto deklarata rreth një javë më parë gjatë vizitës së tij në Kosovë.

Sulmuesi e hodhi granatën drejt Ambasadës së Amerikës e më pas hodhi veten në erë

Sulmuesi që kishte për qëllim dëmtimin e Ambasadës Amerikane në Podgoricë ka hedhur veten në erë për ta kryer këtë sulm. Policia e ka cilësuar si sulm terrorist

Fatmirësisht bomba që sipas policisë ishte granatë dore, ka shpërthyer në ajër. Sipas banorëve nuk ishte një por dy shpërthime të njëpasnjëshme.

Policia menjëherë bllokoi Bulevardin “Revolucioni”, që nga ndërtesa e Agjencisë së Sigurisë Kombëtare e deri te Ambasada e Amerikës.

Qeveria malazeze konfirmoi herët në mëngjes se një sulmues i panjohur hodhi një granatë dore në Ambasadën amerikane në Podgoricë në mesnatë dhe pastaj vrau veten duke aktivizuar një pajisje tjetër shpërthyese.

Gjysmë ore pas mesnatës përpara Ambasadës së SHBA-ve, një person bëri vetëvrasje me një mjet shpërthyes. Pak para vetëvrasjes, fytyra e Ambasadës së SHBA-së hyri në një nga pajisjet shpërthyese nga kryqëzimi në Qendrën Sportive.

Në të gjitha gjasat, sipas medieve, askush tjetër nuk u dëmtua dhe nuk u shkaktuan dëme materiale.

Me këtë rast, Departamenti i Shtetit në Uashington njoftoi se Ambasada Amerikane “po kryen aktualisht një kontroll të brendshëm për të konfirmuar sigurinë e stafit të saj”, raportoi AP.

Hapet ekspozita “Dëbimi i shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit 1877/1878”

Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës sot në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, hap ekspozitën “Dëbimi i shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit 1877/1878”

Ekspozita hapet me rastin e 140 vjetorit të dëbimit të shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit.

Me këtë rast shfaqet filmi dokumentar “Nga Nishi tek Molla e Kuqe” dhe intervista e Prof. Dr. Sabit Ukës.

Mjaft gabove Ramush, ndalu

Nga Xhevat Bislimi

Gjyshi im, ndjese past, thoshte birooo, ne çarçafin e dikujt duket nga larg edhe nje pike e zeze krejt e vockel… Ka politikane dinsëzë e kolaboracioniste te vjeter me babe e gjysh ne kete vendin tone. Nje pjese e mire e tyre jane aktive ne politike e ne funksione publike edhe sot! Keta shpeshhere, mbase çdo dite, shkruajne, flasin, bejne deklarata, pronocohen e angazhohen kunder Flamurit kuq e zi te Kosoves shqiptare, kunder Tiranes e Shqipersie Londineze, kunder gjuhes se njesuar shqipe, etj. Keta flasin e shkruajne, deklarohen, prononcohen e angazhohen cdo dite per bashkepunim me Serbine, per super te drejtate e pakices serbe, per bashkesine (zajednicen) e komunave “serbe”, per faljen e tokes Malit te Zi e per plote mbrapshti te tjera, por populli sikur thote, dhe thote: “Ju njohim. E dime qe ky brum jeni. E kemi ditur se ju jeni kunder interesave kombetare shqiptare. E dime se jeni rritur e perkundur ne djepin jugoserb”, etj.

Mirepo, populli yne nuk mundet kurre t’i kuptoje ata qe erdhen ne pushtet e ne krye te partive politike si veprimtare e luftetare lirie, barazie e shqiptarie, e qe sot bejne gabime qe shkojne deri ne faje e pertej fajit ndaj Kosoves shqiptare dhe interesave kombetare shqiptare ne Iliri (Ballkan)! Me e pakuptueshmja dhe me e papranueshmja eshte sjellja e Ramush Haradinajt ne krye te qeverise se Republikes se Kosoves! E çuditshme se ky deri vone mbajti qendrim tjeter! Pastaj edhe si luftetar ishte i dalluar. Ai eshte edhe vella i tre deshmoreve te kombit! Po edhe vella i njerit nga luftetaret e dalluar, Dautit!
Si hyri Ramushi ne Levizjen Popullore te Kosoves?

Ne vitin 1994 per shume kend ishin “fikur” shpresat se LDK-ja e Rugoves dhe e kllapes se tij po angazhohet per çlirimin e Kosoves. Levizja Popullore e Kosoves ne mergim-Perendim kishte intensifikuar veprimatrine e saj çlirimtare. Brenda vendit LPK-ja vepromte ne kushte dhe rrethana shume te veshtira: e ndjekur kemba-kembes nga pushtuesit dhe nga “legalistet” e LDK-se (krahu kolaboracionist i saj!)! Ne Perendim LPK-ja po organizonte tubime te shumeta me mergimatret tane, numri i te cileve ishte rritur shume. Ne nje tubim te LPK-se ne Zvicer foli njeri nga veprimtaret e njohur te LPK-se, Sejdi Gega, i cil midis tjerash shpjegoi se Kosova nuk mund te çlirohet me bashkepunim e dialog me Serbine, por me lufte te armatosur çlirimtare. Ne kete tubim ishte edhe Ramushi.

Ate kohe gati krejt i panjohur, nje djale i ri. Kur mbaroi tubimi i afrohet Sejdi Geges dhe i thote: a mund te bisedojme pak? Po, patjeter, ia kthen Sejdiu dhe ulen ne nje qoshe per te biseduar. -A e keni me gjithe mend me luftu, e pyet Ramushi. -Po, me gjithe mend. Levizja Popullore eshte e vendosur dhe e pergatitur per lufte te armatosur. Pergatitjet po behen edhe ne terren, ia kthen Sejdiu. -Atehere, me shkruaj anetar te LPK-se prej sotit dhe jam gati ku te me caktoj organizata te shkoj… i thote Ramushi. Dhe keshtu ndodhi. Ramushi u be anetar i LPK-se si burrat dhe u kthye ne pjesen e roberuar te Atdheut, ku luftoi si hero dhe komandoi suksesshem me Zonen e Dukagjinit…

Kundershtimi i tij, bashke me VV-n dhe NISMA per Kosoven, i “zajednices” dhe i demarkacionit me Malin e Zi u mbeshtet nga populli shqiptar i Kosoves me peticion (200 000 nenshkrime kunder), me protesta masive qe s’i kishte pare ndonjehere Kosova dhe me kundershtim e protesta te panjohura me pare ne Kuvendin e Republikes. Kudo valvitej Flamuri kuq e zi! Ndodhi thyerja e opozites se bashkuar dhe ra intensiteti i kundershtimit! Ramushi, i yshtur dhe joshur edhe nga drejtuesit e iniciatives qytetare, Nisma per Kosoven, hyri ne koalicion me PDK-ne! Gabimi i dyte, pas atij te prishjes se Opozites se Bashkuar, ishte ky i hyrjes ne koalicion me PDK-ne! Gabimi i trete i madh, me permasa te fajit, ishte hyrja ne qeveri dhe pranimi i postit te kryeministrit me voten percaktuese te Listes serbe-Serbise! Nuk ishte e pa gabuar edhe perzgjedhja e keshilltareve nga soji i matosheve! Ramushi po koritet forte edhe me deklaratate bajate qe po ben kunder Kryeministrit Edi Rama dhe Tiranes!

Partneret e koalicionit (boset!) ishin te interesuar me e korite rraste Ramushin edhe per t’u hakmarre, edhe per t’ia ber te pamundur kthimin prapa! Gabimet e tij u thelluan! I thane: Ramush, Flamurin kuq e zi te Kosoves shqiptare duhet ta heqesh ti! Ti je Kryeministri dhe ty po te takon! Edhe pse s’ishte pune e tij hiç, e hanger “karremin” Ramushi! Flamuri kuq e zi ishte i vendosur ne nje hapesire publike dhe nuk ishte kurrefare pengese per shenimin e dhjetevjetorit te pavaresise se Kosoves! Por, Ramushi si Ramushi: dha urdher(!) te hiqet Flamuri kuq e zi! Me kete Flamur ne balle e ne krah e kishte bere luften si ushtar dhe si komandant i Zones se Dukagjinit! Per ngritjen dhe nderimin e ketij Flamuri i rreshtonte çdo dite ushtaret e UÇK-se Ramushi! Heqja e ketij Flamuri me urdher te Ramushit (tash Kryeminister) i lendoi shume edhe bashkeluftetaret e tij me te afert! Nuk u besoheje se Ramushi kishte dhene urdher per heqjen e Flamurit kuq e zi! Kur e pa qe e ka ber m… me m… dha urdher te rikthehej Flamuri kuq e zi i Kosoves te rrethi-unaza! Iku edhe kjo, por Ramushi nuk eshte me ai!

Meqe, hyri deri ku nuk dilet, Ramushi me ne fund po pranon edhe vijen kufitare me Malin e Zi: po ia fal Malit te Zi rreth 8 000 hektare toke! Per ta nxire edhe me shume figuren e Ramushit, Hashim Thaçi, Kryetar i Kosoves (!!), beri nje marreveshje, mashtrim te ri, me Kryetarin e Malit te Zi! Kjo po i mjafton Ramushit per ta ngrene turpin me buke dhe me nje gote vere prapa! Nese ka sukses qe ta ratifikoje marreveshjen e turpshme-kapitulluese neser ne Kuvend, Ramushi po merr persiper diçka më shume se faj ndaj Republikes! Pas kesaj (uroj qe te kete deputete qe mendojne shqip e jo jugokosovarisht dhe te mos ratifikohet demarkacioni!) pra, nese ratifikohet demarkacioni, Ramushi duhet te beje edhe nje hap te rendesishem: duhet ta beje gati Statutin e bashkesise se komunave “serbe”, Zajednices dhe ta themeloje ate me te gjitha marifetet percjellese!! Pasi do ta kryente edhe kete detyre “patriotike” nuk do t’i duheje me kerkujt!… Te tjeret Hashim, Kadri, Fatmir e grupi ka kohe qe jane “dorezuar” dhe i kryejne detyrat nje per nje dhe më shume nga ç’u kerkohet! Ec e thuaj se s’po jep rezultate e Gjykata Speciale!!

Po e mbyll kete shkrim te shkruar pa deshire me thirrjen: RAMUSH BOLL GABOVE! TE PAKTEN NDALU KETU: MOS E VOTO NESER DEMARKACIONIN! TERHIQU!

73 vjet nga vrasja e Shaban Polluzhës

Më 21 shkurt të vitit 1945 në fshatin Tërstenik të Drenasit është vrarë Shaban Polluzha, njëri ndër komandantët më të njohur shqiptar nga zona e Drenicës gjatë Luftës së Dytë Botërore

Shaban Polluzha ishte njëri nga udhëheqësit më të shquar të asaj kohe në Kosovë, i cili me trupat e tij la vijën e frontit në Pazar (Pazari i Ri) dhe u kthye për të mbrojtur fshatrat e Drenicës që po masakroheshin nga çetnikët dhe ushtria komuniste serbe.

Polluzhës i ishin bashkuar luftëtarët e tij dhe kapiteni Mehmet Gradica, duke zhvilluar një luftë 45 ditëshe përballë ushtrisë jugosllave. Për shkak të acarit të madh, mungesës së municioneve, ushqimeve dhe medikamenteve, rezistenca e Polluzhës bie.

Gjatë luftës se Dyte Botërore, Shaban Polluzha ishte komandant i një pjese të frontit në Mal të Zi, Kollashin dhe Sanxhaku i Pazarit të Ri, ku u dallua për organizim e strategji.

Beteja për 80 votat e Demarkacionit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka miratuar propozimin e Qeverisë së Kosovës për seancë të jashtëzakonshme për ratifikimin e Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi. Seanca e jashtëzakonshme është caktuar për të enjten, në orën 11

Në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit nuk kanë marrë pjesë përfaqësuesit e Listës Serbe. Partitë në pushtet, Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovë, janë shprehur në favor të ratifikimit të marrëveshjes.

Zenun Pajaziti, deputet i Partisë Demokratike të Kosovës, duke folur për Radion Evropa e Lirë vlerëson se pas nënshkrimit të marrëveshjes ndërmjet dy presidentëve, të Kosovës dhe Malit të Zi, Hashim Thaçi dhe Filip Vujanoviq tashmë është momenti më i volitshëm që Marrëveshja për demarkacionin të ratifikohet në Kuvendin e Kosovës.

“Sidomos, pas arritjes së një marrëveshje apo një pajtimi në mes dy presidentëve, janë shtendosur jo vetëm raportet mes nesh, por janë shtuar gjasat që kjo temë të kalojë dhe të hapen mundësitë pastaj për t’u rishikuar. Besoj që nesër (e enjte), të gjitha partitë politike do të reflektojnë pozitivisht dhe jo vetëm koalicioni (qeverisës) dhe po ashtu komunitetet joshumicë”, theksoi Pajaziti.

Por, partnerja në koalicion qeverisës Lista Serbe, ende nuk e ka bërë të qartë qëndrimin e saj. Zyrtarët e këtij subjekti politik nuk kanë dashur të flasin për atë se cili është qëndrimin eventual i deputetëve të Listës Serbe karshi Marrëveshjes për demarkacion me Malin e Zi.

Por, deputeti Pajaziti ka theksuar se kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, njëherësh edhe lider i Partisë Demokratike të Kosovës, po punon me partnerët e koalicionit qeverisës që të tejkalohen pengesat drejt përmbylljes së çështjes së Demarkacionit.

“Kryetari i Kuvendit (Veseli), sot dhe me siguri edhe nesër gjatë ditës, do të ketë takime me të gjithë partnerët. Po ashtu, takime të ngjashme kanë pasur edhe institucionet mbështetëse ndërkombëtare, partnerët ndërkombëtarë. Mendoj që të gjithë po punojnë, si kurrë më parë, në frymën e tejkalimit të kësaj gjendje dhe ecjes përpara”.

Në anën tjetër, partitë opozitare janë të ndara, kundër dhe në favor të ratifikimit të Marrëveshjes për Demarkacionin.

Glauk Konjufca, shef i Grupit Parlamentar të Lëvizjes, ka thënë se deputetët e saj do të votojnë kundër ratifikimit të kësaj marrëveshjeje, për shkak se Marrëveshja për demarkacionin ka mbetur e njëjta që ka qenë, pavarësisht bashkëngjitjes së marrëveshjes së nënshkruar tash së voni, ndërmjet dy presidentëve, Thaçi dhe Vojanoviq.

“Mali i Zi ka obligim -në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe në raport me një shtet tjetër, në këtë rast me shtetin e Kosovës – vetëm aq sa përmban teksti i Marrëveshjes së miratuar tashmë në Parlamentin e Malit të Zi. Prandaj, Lëvizja Vetëvendosje, në asnjë mënyrë nuk do ta përkrahë një mashtrim të tillë. Lëvizja Vetëvendosje, kudo që është mundësia, do të shohë dhe t’i përdorë metodat, prej votimit kundër e deri te pamundësimi i kuorumit, duke filluar edhe me mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës”.

Në dy takime të ndara të disa deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës me ambasadorin amerikan Greg Delawie dhe shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian, Natalia Apostolova, kryetari i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, e ka konfirmuar votën unanime të këtij grupi në favor të ratifikimit të Marrëveshjes për demarkacionin.

Për ratifikimin e Marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, nevojiten dy të tretat e votave të tërësishme të deputetëve të Kuvendit, pra, 80 nga 120 sosh.

Dua Lipa fiton çmimin Artistja më e mirë në Brit Awards

Pasi u shpall Artistja më e mirë e vitit, ajo ka fituar edhe çmimin për Depërtimin më të mirë të vitit

Ky ishte çmimi i saj i parë në Brit Awards. Ajo është e nominuar në pesë kategori, ndërsa fitoi çmim qysh në kategorinë e parë ku ishte nominuar.

Pasi mori çmimin ka falënderuar familjen dhe bashkëpunëtorët e saj, ndërsa ka shtuar se është krenare që femrat janë duke fituar përherë e më shumë çmime të rëndësishme.

Në skenë ajo mori edhe vëllanë dhe motrën e saj për të “përjetuar eksperiencën e njëjtë si të saj”.

Lavrov: Rusia s’do të rrijë anash nëse SHBA-të përfshihet në dialogun Beograd – Prishtinë

Ministri rus i Punëve të Jashtme Sergej Lavrov ka thënë sonte se vendi i tij nuk do të rrijë anash nëse SHBA-ja inkuadrohet në dialogun Beograd- Prishtinë dhe nëse merr ftesë nga Serbia që të përfshihet në të

Ai, siç përcjell agjencia serbe e lajmeve Tanjug, ka thënë se BE duhet të ndërmarrë hapa shtesë për ta arsyetuar besimin që e ka marrë në ndërmjetësim të dialogut. Lavrov, i cili po qëndron për një vizitë në Beograd, ka thënë se Rusia nuk po ia kushtëzon Serbisë bashkëpunimin me asnjë shtet në botë.

Kurse Kryem inistri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se Serbia është në rrugën europiane, por ajo do të vazhdojë t’i ndërtojë marrëdhëniet me Fedaratën e Rusisë” citon tnajug të ketë thënë sot kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq, pas takimit me shefin e diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, në Beograd , transmton Koah.net.

“Supozoj se do të ketë lloje të ndryshme dëshirash e presionesh që këto marrëdhënie të shkojnë në një drejtim tjetër, por Serbia do të jetë në këtë linjë , do të respektojë marrëdhëniet tradicionale dhe do t’i zhvillojë marrëdhëniet më të mira me Federatën e Rusisë”, ka thënë Vuçiq.

Ai në fund ka shtuar se Serbia nuk do të vendosë sanksione ndaja Rusisë teksa ka shfaqur shpresën se BE do të ketë mirëkuptim për këtë.

“Të mbrojmë shqipen”

COD organizoi një tryezë të rrumbullaktë ditën e gjuhës amtare me titull “Sfidat e shqipes sot”, në bibliotekën e Kryeministrisë

Në takim morën pjesë studiues të gjuhës dhe kërkues shkencorë nga të gjitha katedrat e gjuhës së universiteteve shqiptare në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni, përkthyes të mirënjohur dhe institucione përgjegjëse.

Gjuhëtari Gjovalin Shkurtaj u shpreh: “Shteti ka mbajtur qëndrim të mefshtë ndaj të shkruarit dhe të folurit të shqipes në zyrat dhe institucionet botuese, në gazetat, revistat dhe fjalën publike”.

Ndërsa profesor Rrahman Paçarizi, nga Universiteti i Prishtinës, u ndal tek shkrimi i emrave të huaj në origjinal: “Unë mendoj që duhet të shkruhen në origjinal, pasi është e drejtë themelore njerëzore për të pasur emrin në origjinal”.

Anila Omari, nga studimet albanologjike, ngriti problemin e një fjalori të gjuhës shqipe: “Një fjalor i madh i shqipes shpjegues është një fjalor ku të përfshihet sa më shumë pasuria leksikore”.

Ndërsa problematikat e shqipes sot, që nga institucionet e deri tek media, ishin në qendër të diskutimit të profesor Edmond Tupes.

“Nëqoftëse një kryeministër thotë “ky është një problem për t’u adresuar”, “to adress a problem”, këtu ka diçka që nuk shkon, sepse do e imitojnë.

Nuk lakohen emrat, madje edhe në shqip. Thuhet “Me pjesëmarrjen e jashtëzakonshme të Margarita Xhepa. Margarita Xhepës thuhet në shqip. Abc, apo Ei Bi Si? Thuhet Si Vi (CV), thuhet Di Vi Di (DVD), apo Em Pi Thri (MP3)”, deklaroi Tupja./Top Channel