Lajm.co

Akuza të reja: “Thaçi i mori 13 milionë marka nga Jashar Salihu

Një debat i madh ndodhi mes nënkryetarit të Kuvendit, Xhavit Haliti dhe deputetit të LDK-së, Anton Quni, ku ky i fundit e akuzoi Halitin se kishte marrë rreth 8 milionë marka në kohën e luftës nga Bujar Bukoshi

Si nënkryetar i Kuvendit, që të martën drejtoi vazhdimin e seancës plenare, Xhavit Haliti shfrytëzoi foltoren për të demantuar atë që kishte thënë deputeti i LDK-së, Anton Quni. Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti e ka quajtur gënjeshtar deputetin e LDK-së, Anton Quni, i cili ka deklaruar se Ahmet Krasniqi i ka dhuruar atij 8 milionë marka. Mirëpo Quni prapë reagoi duke thënë se do ta dëshmojë që Haliti i ka marrë 8 milion marka.

Ish anëtari i SHIK-ut, Naim Miftari, duke folur për këtë çështje për “Bota sot”, tha se Anton Quni ka të drejtë kur i përmend 8 milion që Xhavit Haliti i kishte marrë nga Bujar Bukoshi, e sipas Miftarit, ai që luftoj t’i bashkoj me mish e shpirt UÇK-në dhe FARKUN atë e vranë, ministrin Ahmet Krasniqin.

“Mirë që ja kanë filluar me u përmend milionat e vjedhur që janë tentuar me u mbuluar me vrasje dhe me djegie. Antoni ka të drejt kur i përmend 8 milion që (Zeka)Xhavit Haliti i cili i kishte marrë 100% nga Bujar Bukoshi, siç kanë marrë shumë komandantë tjerë të zonave të UÇK-së, por pyetjes së Antonit duhet me ju përgjigj kryetari i LDK-së Isa Mustafa si ish ministër i financave dhe Bujar Bukoshi si kryeministër në ekzil.

Ai që do të përgjigjej drejt pa anime ai që luftoj t’i bashkoj me mish e shpirt UÇK-në dhe FARKUN atë e vranë, ministrin Ahmet Krasniqin, të cilin e vranë së bashku shtabi i Rognerit dhe Bujar Bukoshi dhe SHIK-u shqiptar ku vrasës ishin njerëz të manipuluar të UÇK-së, ku edhe djegia e “Dardania Bankës” në Shqipëri u bë për t’i mbuluar manipulimet milionëshe dhe për t’i humbur gjurmët”- tha Miftari.

Ai akuzoi Thaçin se ka marrë 13 milionë franga nga Jashar Salihu, kinse për UÇK-TMK-QPK, e sipas Miftarit, shumë lagje në Prishtinë janë ndërtuar me ato të holla.

“8 milion nga 3% 8-10 milion marka tjera te sjella nga Ibrahim Kelmendi, pastaj afër 13 milion franga të marruar nga Hashim Thaçi pas luftës kinse për UÇK-TMK-QPK nga i ndjeri, Jashar Salihu, i cili vdiq nga “KANCERI” pastaj dollarët amerikan të sjellë nga Dino Hasani i vetëvrarë 13 herë me thikë (qyteti amerikan në Veternik në Prishtinë është ndërtuar me ato të holla që ishin për luftë e jo për me ndërtuar lagje private pas luftës ),pastaj humbja vjedhja e 130 snajperëve të rënd shumica amerikan 12.5-12.7 me armë që kishin ardhur enkas të blera nga mërgata dhe emigracioni jonë në Amerikë për UÇK-në, edhe këto armë çuditërisht përfunduan në dorë të luftërave Shiit të Hezbullahut në Liban.

Anton rri rahat se kush u sill rreth pareve të Vendlindjes Thërret por edhe të fondit të qeveris Bukoshi -Mustafa 3% fondit ka përfunduar keq ose u vra ose u vetëvra ose e ka vra kanceri, por mos harro mbi 700 milion markë janë ne pyetje ku mbi 90% e të gjitha parave janë vjedh dhe kanë përfunduar në xhepat e menaxhuesëve të financave të luftës dhe liderëve politik, i vetmi që nuk ka vjedh pare nga ato fonde dhe nuk ka keq përdor mjete ka qen i ndjeri Ibrahim Rugova dhe Ahmet Krasniqi. Secili që ka nejt nër dardhë sot janë milionera!”- u shpreh Miftari.

“Bota sot” ka dërguar pyetje presidencës për t’i komentuar akuzat e Miftarit, mirëpo ajo nuk ka kthyer përgjigje.

Patriotizmi shqiptar, mburoja kundër ambicieve të Erdoganit në Ballkan

Presidenti turk, Recep Taip Erdogan ka hapur disa fronte ushtarake në Lindjen e Mesme dhe në të njëjtën kohë kërcënon në Egje dhe në Lindjen e Mesdheut, por të gjitha këto nuk e kanë zhvendosur Ballkanin nga vëmendja e tij


Nga Stavros Tzimas, Kathimerini

Prioriteti i tij në rajon është që të ndjekë dhe të shkatërrojë të gjithë personat e lidhur me klerikun në ekzil, Fethullah Gulen, të cilët ndodhen kryesisht në institucione arsimore të lidhura me lëvizjen gyleniste. Erdogan ka ushtruar trysni ndaj qeverive të rajonit për të mbyllur këto shkolla dhe për të dorëzuar “terroristët” e dyshuar.

Vetëm muajin e kaluar, gjashtë shtetas turq u “rrëmbyen” nga agjentët e inteligjencës turke në Kosovë dhe Erdogan ka nisur një fushatë intimiduese ndaj shqiptarëve, ku i paralajmëron se gylenistët janë të rrezikshëm dhe po orkestojnë një sërë grushtesh shteti.

Megjithatë, duket se përpjekjet e Presidentit turk për të manipuluar shqiptarët në Ballkan duke përdorur besimin fetar kanë shkuar shumë larg, kjo e parë edhe në vetë sytë e shqiptarëve. Këtu ka prekur një kordë të ndjeshme; patriotizmin.

“Feja e shqiptarit është shqiptari”, shkruan poeti shqiptar Pashko Vasa. Këto vargje përshkruajnë një realitet mes shqiptarëve, por janë edhe një barrierë kundër infiltrimin neo-Otoman.

Shqiptarët mirëpresin investimet turke, mirëpresin edhe ndërtimin e xhamive, por shumë pak janë të gatshëm që të jetojnë nën një regjim demokratik të ngjashëm me atë që Erdogan ka vendosur në shtëpinë e tij.

Pjesa dërrmuese e shqiptarëve i kanë sytë nga perëndimi, ku shohin të ardhmen e tyre dhe të fëmijëve të tyre, por mbi të gjitha ndjejnë se islami radikal minon identitetin e tyre kombëtar. Në fund të fundit, ata e dinë që paraardhësit e tyre luftuan për t’u çliruar nga Perandoria Osmane dhe për t’u zhvilluar si komb.

Pak muaj më parë, në veri të Shqipërisë (Mirditë), u përurua një hidrocentral i financuar nga një kompani turke. Banorët vendas shkatërruan flamurin turk, që ishte vendosur në digën e këtij hidrocentrali. “Ishte një provokim! Ne luftuam kundër otomanëve që na skllavëruan për shekuj me radhë dhe nuk mund të ngrihemi në mëngjes me atë flamur këtu”, thanë banorët për televizionët vendase.

Erdogan mund ta shohë veten si udhëheqës të myslimanëve që jetojnë në Ballkan, por kur vizitoi së fundmi Maqedoninë, udhëheqësi i partisë më të madhe shqiptare atje, Ali Ahmeti refuzoi që ta shoqërojë atë në një tur vizitash e takimesh në fshatrat e banuar nga shqiptarët, madje ua ndaloi edhe ministrave të tij që ta bënin këtë.

Top Channel

Kur paria e Tiranës u kërkonte amerikanëve të merrnin ‘në dorë’ Shqipërinë

Ilir Ikonomi

Një delegacion i parisë së Tiranës takohet me dy oficerë të Kryqit të Kuq amerikan për t’u kërkuar ndihmë politike, 9 janar 1920.

Kërkesa e tyre? Që mandati për mbikqyrjen e Shqipërisë t’i jepej Amerikës. Meqenëse Kryqi i Kuq amerikan kishte fituar emër dhe besim në Shqipërinë e asaj kohe, paria e pa të arsyeshme që kërkesa t’i drejtohej kësaj organizate humanitare.

Nuk ishte e para herë që Kryqi i Kuq merrte një kërkesë të tillë.

Në atë kohë, në Konferencën e Paqes në Paris diskutohej mes të tjerash edhe për fatin e Shqipërisë së dobët. Ishte një lojë për territore që luhej nga Italia, Jugosllavia dhe Greqia. Italia kërkonte mandatin e plotë mbi Shqipërinë, ndërsa një ide tjetër ishte copëtimi i vendit mes fqinjëve.

Fatmirësisht, fqinjët nuk ranë dakord mes tyre dhe presidenti amerikan Uillson, tashmë i sëmurë në Uashington, e dënoi në kohë lojën.

Shqipëria shpëtoi për fije.

Gjithsesi, për shumë arsye, qoftë edhe thjesht financiare, nuk bëhej fjalë që Amerika të merrte mandatin mbi Shqipërinë, por kjo dëshirë utopike ishte e përhapur mes disa shqiptarëve në atë kohë. Në favor të saj lobonte edhe misionari Charles Telford Erickson, një amerikan i dashuruar pas Shqipërisë.

Delegacioni në foto përbëhet nga kryetari i bashkisë (i cili nuk duket se ka mbjellë ndonjë pemë), kreu i policisë, hoxha, prifti, një ofiqar që kujdesej për ndihmën ndaj të varfërve dhe një tjetër.

Kryqi i Kuq amerikan shkoi në Shqipëri pas mbarimit të Luftës së Parë Botërore dhe shërbeu atje dy vjet. Kur iku, i la pajisjet në Shqipëri.

VV godet OEK-un, thotë se po i mbështet institucionet në favor të Serbisë

Lëvizja Vetëvendosje ka organizuar një aksion simbolik para objektit ku po mbahet panairi ndërkombëtar Prishtina 2018, në shenjë proteste ndaj pjesëmarrjes së 70 kompanive serbe dhe vetëm një kompanie nga Shqipëria

Aktivistët e kësaj partie me këtë rast kanë vendosur në rrethojat e hapësirës ku po mbahet panairi i bizneseve “Jo normalizimit të hegjemonisë ekonomike të Serbisë në Kosovë”, pasi më herët ky baner nuk është lejuar nga Policia e Kosovës të futej brenda në objekt.

Në këtë aksion simbolik mori pjesë edhe deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, i cili ka kritikuar ashpër Odën Ekonomike të Kosovës se po e faktorizon Serbinë me prodhime e mallra në vendin tonë.

Ai tha se Serbia në vazhdimësi po bën përpjekje ta dëmtojë sovranitetin e Kosovës dhe se është e padrejtë të favorizohet Serbia duke marrë parasysh rrethanat që kanë dy shtetet.

“Oda Ekonomike e Kosovës po favorizon bizneset serbe, aty brenda derisa po bëhet ky zhvillim i kemi 170 biznese nga ta 70 biznese janë serbe dhe duke pasur parasysh që Serbia në Kosovë eksporton afro gjysmë milion euro, ajo ka tendencë që këtë shifër ta rritë dhe ta bëjë në një miliard. Ne, Serbinë ende e kemi me karakter, e cila përherë po synon ta dëmtojë Kosovën në aspektin e sovranitetit dhe territorit, po ashtu edhe në aspektin ndërkombëtar. Lëvizja Vetëvendosje konsideron se meqenëse këto marrëdhënie janë të tilla, nuk do të duhej që ne si shtet t’i japim kaq shumë favorizime Serbisë”, tha Rexhaj.

Ai ka akuzuar OEK-un se po i mbështet institucionet e vendit për t’i dhënë hapësirë ekonomisë kosovare në favor të Serbisë.

Rexhaj po ashtu ka goditur Odën Ekonomike të Kosovës duke thënë se ajo është duke u tallur me bizneset shqiptare, duke mos i informuar me kohë për pjesëmarrje në panair, ndërkohë që bizneset serbe kanë qenë të informuara me kohë.

“Kjo që po zhvillohej si Odë në një farë forme po e përcjell institucionin drejt favorizimeve ekonomike për Serbinë. Derisa këta kanë mundur t’i informojnë me kohë bizneset serbe, shtohet pyetja pse nuk i kanë informuar bizneset shqiptare, apo kjo është një trillim, të cilin po e thotë Oda. Mendoj që është e padrejtë që ekonomia e Kosovës të vilet nga prodhimet dhe mallrat serbe, ndërsa Kosova të mos i japë hapësirë Shqipërisë dhe anasjelltas”, tha Rexhaj.

Rexhaj ka thënë se bizneset e Kosovës duhet të marrin pjesë në panairin që mbahet në Novi Sad për ta shikuar performancën e tyre. Por, sipas tij, Serbia do ta pranojë një numër të vogël të kompanive kosovare, sa për të thënë se kanë marrë pjesë.

Ndryshe, në panairin Prishtina 2018 po marrin pjesë mbi 170 kompani prej të cilave 1 është nga Shqipëria dhe 70 nga Serbia.

Dallimi shumë i madh i pjesëmarrjes së kompanive nga Shqipëria dhe atyre nga Serbia ka nxitur reagime të mëdha në Kosovë, madje ka pasur edhe kërkesa për bojkotim të panairit. Ambasadori i Shqipërisë në Prishtinë, Qemal Minxhozi, ka thënë se bizneset shqiptare nuk janë informuar me kohë për pjesëmarrje në panair.

Merkel: Aleanca transatlantike është një thesar i madh

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se planifikon të adresojë edhe tema të vështira me presidentin amerikan, Donald Trump, kur të takohen javën e ardhshme në Uashington

“Jemi në një kohë kur kemi edhe dallime”, tha Merkel, por shtoi se, pavarësisht dallimeve, ajo e mbështet aleancën transatlantike.

Aleanca “është një thesar i madh që dua ta mbaj gjallë dhe ta kultivoj”, tha Merkel.

Ajo do të vizitojë Uashingtonin më 27 prill, për të dytën herë me radhë prejse Trump ka marrë detyrën në janar të vitit të kaluar.

Dy liderët thuhet se kanë dallime mbi tregtinë e lirë, ndryshimet klimatike dhe trajtimin e disa marrëveshjeve dhe organizatave globale.

Platforma shtetërore për finalizimin e dialogut me Serbinë

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozimin për Platformën shtetërore për finalizimin e dialogut me Serbinë, për normalizimin e marrëdhënieve mes dy shteteve

Qeveria thotë se e ka miratuar këtë platformë, duke qenë e përkushtuar për të ndërtuar paqe në rajon, për marrëdhënie të mira fqinjësore me shtetet e rajonit dhe duke rikonfirmuar se Kosova respekton marrëveshjet ndërkombëtare.

Me këtë platformë, Kosova insiston që dialogu të mbyllet me Marrëveshje ligjore ndërkombëtarisht të obligueshme, përmes së cilës duhet të ketë njohje reciproke mes dy shteteve. Aty Presidenti autorizohet të zhvillojë bisedimet për arritjen e Marrëveshjes ligjore.

Ky është dokumenti i plotë:

Duke qenë të përkushtuar për të ndërtuar një paqe të qëndrueshme në rajon, dhe për marrëdhënie të mira fqinjësore me të gjitha shtetet e rajonit,

Duke marr parasysh unitetin politik që ekziston në Kosovë për anëtarësimin e shpejtë të Kosovës në OKB, në Bashkimin Evropian dhe në Paktin NATO,

Duke rikonfirmuar se Republika e Kosovës respekton marrëveshjet ndërkombëtare dhe duke njohur rëndësinë e zbatimit të tyre në pajtueshmëri me Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe vendimet e saj;

Qeveria e Republikës së Kosovës, ka miratuar propozimin për Platformën shtetërore për finalizimin e dialogut ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, për normalizimin e marrëdhënieve në mes dy shteteve, e cila i procedohet Kuvendit të Republikës së Kosovës për shqyrtim të mëtutjeshëm:

Platformën shtetërore

Për finalizimin e dialogut ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, për normalizimin e marrëdhënieve në mes dy shteteve

Kuvendi i Republikës së Kosovës insiston që dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të përmbyllet me një Marrëveshje ligjore ndërkombëtarisht të obligueshme, përmes së cilës duhet të ndodhë njohja reciproke ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë.

Kuvendi i Republikës së Kosovës vlerëson se nënshkrimi i Marrëveshjes ligjore ndërkombëtarisht të obligueshme ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, do të mundësojë normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve fqinje, duke respektuar sovranitetin dhe integritetin territorial.

Kuvendi i Republikës së Kosovës mbështetë fuqishëm rolin lehtësues të BE-së dhe përkrahjen e SHBA-së për arritjen e Marrëveshjes ligjore ndërkombëtarisht të obligueshme, si dhe garantimin e zbatimit të tërësishëm të saj.

Kuvendi i Republikës së Kosovës vlerëson se Marrëveshja ligjore ndërkombëtarisht e obligueshme do t’i mundësojë Republikës së Kosovës anëtarësimin në OKB, dhe në të gjitha organizatat tjera relevante ndërkombëtare në të cilat nuk është anëtarësuar.

Kuvendi i Republikës së Kosovës vlerëson që Marrëveshja ligjore ndërkombëtarisht e obligueshme do ta përshpejtojë thellbësisht procesin e anëtarësimit të Kosovës në Paktin NATO dhe në BE.

Kuvendi i Republikës së Kosovës konfirmon që Presidenti i Republikës së Kosovës dhe Delegacioni i Kosovës që do të krijohet në koordinimin me të gjithë spektrin politik, në respektim maksimal të unitetit politik në vend, janë të autorizuar të zhvillojnë bisedimet për arritjen e Marrëveshjes ligjore ndërkombëtarisht të obligueshme.

Delegacioni i Kosovës në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, në bazë të rrethanave dhe nevojave që do të kërkohen prej BE-së do të mund të përfaqësohen edhe nga përfaqësuesit e tjerë të institucioneve të Kosovës.

Presidenti i Republikës së Kosovës obligohet që t’i raportojë në baza të rregullta Kuvendit të Kosovës, për rrjedhat e dialogut në mes të Delegacioneve të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë.

Kuvendi i Republikës së Kosovës është autoritetit suprem i cili do të ratifikojë Marrëveshjen ligjore ndërkombëtarisht të obligueshmendërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë.

Më parë reformimi i BE-së apo anëtarësimi i Ballkanit

Deklarata e presidentit francez, Macron se nuk ka zgjerim me vende të Ballkanit, para reformimit të thellë të BE-së, ka shkaktuar reagime. A nuk mund të shkojnë këto procese paralelisht

Rekomandimi i fundit që Komisioni Europian ofroi për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë shkoi paralelisht me deklaratën e presidentit francez, Emmanuel Macron në fjalimin e tij në Parlamentin Europian (18.04), se nuk ka zgjerim të Bashkimit Europian pa thellim të unionit dhe reformim të tij.

Duket sikur ka qëndrime të ndryshme mes Komisionit Europian dhe vendeve anëtare për anëtarësimin e Ballkanit – nga njëra anë BE që jep sinjale të qarta kohore, nga ana tjetër vendet anëtare skeptike, apo një president Macron që kërkon më parë reformim të BE-së pastaj zgjerim.- Por a nuk mund të shkojnë këto dy procese paralelisht, pra reformimi e thellimi i BE-së dhe procesi i zgjerimit me vende të Ballkanit Perëndimor?

Kryetari i Komisionit të Punëve të Jashtme në Parlamentin Europian dhe eurodeputeti konservator gjerman, David McAllister thotë për Deutschen Wellen se këto dy procese mund të shkojnë bashkë. “Besoj se munden. Unioni ynë mund të bëhet më i fortë dhe solid para se të zmadhohet eventualisht. Kjo është arsyeja pse këtë vit Komisioni do të ndërmarrë një sërë iniciativash duke përmirësuar kornizën demokratike, institucionale dhe politike për një union të vitit 2025.”

Republik Moldau Europa-Symposium David McAllister Universität Chisinau (ppe.md)
Gjermania e mbështet perspektivën europiane të Ballkanit Perëndimor por duke i qëndruar fort edhe kërkesës se vendet e rajonit duhet të plotësojnë kriteret në tërësi, thekson McAllister.

Pa entuziazëm për zgjerimin!

E ngarkuara e BE-së për politikën e jashtme, Federica Mogherini është shprehur se procesi i reformimit të BE dhe ai i zgjerimit mund të ecin paralelisht. Sekretarja e Përgjithshme e Iniciativës Europiane të Stabilitetit, Alexandra Stiglmayer e mbështet këtë qëndrim. “Po kështu është, sepse të dyja proceset do të kërkojnë disa vjet, dhe ata nuk varen prej njëri-tjetrit. Ato mund të shkojnë paralelisht dhe në shtatë vjet mund të kemi vendet e para të Ballkanit Perëndimor që i bashkohen Bashkimit Europian dhe BE është reformuar ose të paktën ka marrë disa hapa për reformim.”

Por strategjia e zgjerimit të Komisionit Europian që përcakton madje edhe afate anëtarësimi, si vitin 2025 për Serbinë dhe Malin e Zi si vit anëtarësimi, nëse kryhen reformat e zgjidhen konfliktet rajonale, nuk ndesh në entuziazëm në vendet anëtare. Sekretarja e Përgjithshme e Iniciativës Europiane të Stabilitetit, Alexandra Stiglmayer thotë për Deutsche Wellen se “vendet anëtare janë të shokuara, e pyesin se ç’është ky dinamizëm i ri tani, jemi të lumtur që gjërat po lëvizin ngadalë. Ka diferenca në këtë drejtim, e disa nga vendet më skeptike nuk janë aspak të kënaqura me strategjinë e re të KE.”

Zgjerimi nuk është shumë popullor në shumë vende, si në publik edhe tek qeveritë, thekson Stiglmayer. “Megjithatë ato janë të vetëdijshme, se zgjerimi duhet të ndodhë dhe do të ndodhë një ditë, por të paktën jo në kohën e mandatit tim, kështu që le ta shtyjmë sa të mundim.”

Macron e ka lidhur qartë zgjerimin me reformat në BE, thotë Stiglmayer. Por realisht, në rastin më të mirë, anëtarësimi i parë do të ndodhë në vitin 2025. E nga ana tjetër është shumë e vështirë të parashikosh si do të jetë BE në këtë kohë.

Vuçiq diskuton për Kosovën me liderët botërorë

Kohët e fundit Aleksandër Vuçiç ka organizuar një sërë takimesh diplomatike, duke diskutuar përkeqësimin e marrëdhënieve me Kosovën me disa liderë botërorë

Nga Maja Zivanoviç

Presidenti serb Vuçiç ka nisur një raund të vazhdueshëm takimesh diplomatike në javët e fundit për të lobuar për interesat e Serbisë në mosmarrëveshjen e saj afatgjatë me dhe për Kosovën.

Takimet e tij me zyrtarë të botës erdhën përsëri në qendër të vëmendjes pasi ish-ministri i jashtëm dhe tani lideri i opozitës Vuk Jeremiç tha në mars se presidenti – një javë më parë – “ishte përpjekur të punësonte një kompani të shtrenjtë lobimi, e cila ende nuk i është përgjigjur nëse ishte e gatshme të pranonte ta përfaqësonte atë në Amerikë” – gjatë vizitës së tij të fundit në Nju Jork.

“E pyes Vuçiçin se cila është kjo kompani dhe cili është çmimi i angazhimit të tyre të mundshëm dhe nëse ata pranojnë ta përfaqësojnë atë, kush do të paguajë për këtë shërbim?,” pyeti Jeremiç, i njohur për ekspertizën e tij në marrëdhëniet ndërkombëtare, duke folur për gazetën e përjavshme Vreme.

Vuçiç konfirmoi se ishte në Nju Jork, por pretendoi se ishte në një vizitë private dhe mohoi të jetë takuar me ndonjë lobist, duke shtuar se ai kishte shkuar në SHBA me vajzën e tij, pasi nëna e saj ishte e sëmurë.

“Hipa në avion me njerëz, në një fluturim të rregullt me 270 persona të tjerë. Më pas një person më ofendoi, edhe pse e pa që isha me një fëmijë, me time bijë, dhe i dërgoi informacion të gjithëve dhe tha ky është psikopati,” tha Vuçiç për të përditshmen Blic më 21 mars.

Vuçiç shtoi se në vizitën e tij në Amerikë ai ishte thjesht “një njeri i zakonshëm, që ecte rrugëve të Nju Jorkut në orën 01:30 dhe 02:00, duke vizituar librari.”

Jeremiç pretendoi gjithashtu se para udhëtimit të tij në SHBA, Vuçiç kishte takuar presidentin e Kosovës Hashim Thaçi në Paris, gjë të cilën Vuçiç e mohoi gjithashtu.

Megjithatë, qëllimi i presidentit për ta përdorur vizitën e tij në SHBA për të lobuar për Serbinë mbi Kosovën u bë e qartë pasi zyra e tij më 22 mars zbuloi se, në fakt, përveçse kishte vizituar libraritë, ai ishte takuar edhe me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

Pas takimit, zyra për shtyp e Vuçiçit njoftoi se të dy zyrtarët kishin diskutuar situatën në rajon dhe gjendjen e dialogut të udhëhequr nga BE, tashmë të ndalur, midis Beogradit dhe Prishtinës.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, pasi u shkëput de facto në vitin 1999 si rezultat i sulmit ajror të NATO-s mbi Serbinë. Shumica e vendeve perëndimore, përfshirë këtu edhe Shtetet e Bashkuara, e kanë njohur Kosovën si shtet shumë kohë më parë, por shteti i Kosovës vazhdon të kontestohet ende nga Serbia dhe Rusia, ndër të tjera.

Në një raport më 20 mars, Blic përshkroi udhëtimin e Vuçiçit në Nju Jork si një “vazhdimësi të ofensivës së tij diplomatike mbi Kosovën, gjë e cila tashmë vazhdon prej një kohe të gjatë”.

Duke cituar burime, ajo shtoi se presidenti “po përpiqej t’u shpjegonte ambasadorëve të vendeve të ndryshme në OKB-së situatën në lidhje me Kosovën dhe pozitën e Serbisë”.

Vuçiç përdori një mundësi tjetër për të nxjerrë në pah çështjen e Kosovës pas zgjedhjeve presidenciale në Rusi, të cilat i fitoi Vladimir Putin.

Pas një bisede telefonike në të cilën Vuçiç e përgëzoi atë për fitoren e tij, Putin “dënoi veprimet provokuese të autoriteteve të Prishtinës në Mitrovicë”, njoftoi zyra e Vuçiçit.

Mesazhi i referohej arrestimit të zyrtarit shtetëror serb në Kosovë me 26 mars. Policia e Kosovës ndaloi dhe dëboi kreun e Zyrës për Kosovës të qeverisë serbe Marko Djuriç, se kishte hyrë në Kosovë pavarësisht një ndalimi për praninë e tij.

Deklarata për shtyp nga zyra e Vuçiçit shtoi se Putini i kishte thënë Vuçiçit se Rusia “po monitoronte nga afër ngjarjet në Kosovë dhe se dënonte ashpër veprimet e Prishtinës dhe dhunën kundër popullit serb”.

Ditë më vonë, Vuçiç takoi zyrtarisht Federica Mogherinin, përfaqësuesen e lartë të politikës së jashtme të BE-së, dhe presidentin e Kosovës Hashim Thaçi. Vuçiç akuzoi homologun e tij në Kosovë se nuk kishte përmbushur kushtet e Marrëveshjes së Brukselit, duke filluar me krijimin e një Shoqate të pavarur të Komunave Serbe.

Pas këtij takimi, presidenti lajmëroi se së shpejti do të takonte edhe Wess Mitchell, ndihmës sekretarin amerikan të shtetit për çështjet e Europës dhe Euroazisë.

Ky nuk do të ishte takimi i parë i Mitchell me Vuçiçin, pasi dy zyrtarët janë takuar më 14 mars në Beograd.

“Mitchell, ndryshe nga shumë të tjerë, donte të dëgjonte se ç‘kishte për të thënë pala serbe,” tha presidenti serb, duke pranuar se dy zyrtarët kishin pikëpamje shumë të ndryshme në lidhje me Kosovën.

Edhe pse deri më tani nuk ka pasur asnjë takim me Mitchell, Vuçiç më pas takoi kancelaren gjermane Angela Merkel më 13 prill.

“Mund të më thërrisni kur të dëshironi,” i tha Vuçiçi Merkelit pas takimit – duke shtuar se një zgjidhje përfundimtare e çështjes Serbi-Kosovë do të kishte nevojë edhe për pëlqimin e Gjermanisë, Francës, BE-së, Amerikës, Turqisë dhe Rusisë, ndërsa do të duhej të lajmërohej edhe Kina.

Ai u shpreh gjithashtu “se nuk e zinte gjumi natën për shkak të Kosovës”.

Ndërkohë, më 10 prill, në Mostar, Bosnjë, ai takoi kryeministrin bullgar Bouko Borissov.

Një ditë më vonë ai u takua me ministrin e jashtëm francez Jean-Yves Le Drian. Vuçiç tha pas këtij takimi se dy zyrtarët analizuan “pikë më pikë” të gjithë Marrëveshjen e Brukselit.

Ky nuk është fundi i takimeve diplomatike të Vuçiçit. Është lajmëruar se më 7 maj, ai do të takohet gjithashtu me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan./Birn/

Eva kafshoi mollën, Pandora hapi kutinë dhe kurioziteti vrau… Hej, çfarë ka prapa asaj dere?

Kurioziteti është një forcë e madhe – një që mendohet se shkaktoi Rënien, GPS-in, si dhe ndoshta disa fatalitete – por nuk është tërësisht e qartë përse njerëzit janë kaq shumë kuriozë

Mund të mendosh se kurioziteti i lindur nxit zbulimet, që nga ana e tyre përmirësojnë shanset tona për mbijetesë, ose të paktën na përmirëson jetën. Ndërkohë që kjo është padyshim e vërtetë, një eksperiment i fundit sugjeron që kurioziteti, në fakt e ka një anë të errët: edhe atëherë kur kemi arsye të forta të mendojmë se kurioziteti mund të na ndihmojë, ne qeniet njerëzore sërish i jepemi mollës proverbiale.

“Përse qeniet njerëzore, përfshirë shkencëtarët, kërkojnë informacion, duke përfshirë edhe informacion se si të manipulojmë gjenomin njerëzor dhe si të zhvillojmë armë të reja të shkatërrimit në masë?”, pyesin studiuesit e marketingut, Kristofer Hsi dhe Bauen Ruan, në revistën “Shkenca Psikologjike”. Nuk është thjeshtë që të marrim vendime më të mira në të ardhmen – ne kërkojmë gjithfarësoj informacionesh që janë pak a shumë të kotë, përveçse ndoshta si argëtim.

Përse njerëzit kërkojnë informacion?

Hsi dhe Ruan dëshironin të dinin se sa larg mund të shtynin atë pyetje: A mundet që kurioziteti të na vërë përfund, edhe atëherë kur nuk ka vlera argëtuese? Për ta zbuluar, ata kryen katër eksperimente, në të clët pjesëmarrësit kishin opsionin të kënaqnin kuriozitetin e tyre, që në rastin më të mirë do të prodhonte një rezultat neutral, dhe në rastin më të keq do të dhimbte vërtetë shumë – në dy prej eksperimenteve stilolapsat ishin të lidhur me energji elektrike për t’u dhënë mbajtëse tronditje 60-voltëshe.

Në një eksperiment veçanërisht të tmerrshëm, 53 studentë kolegji u ulën përpara ekraneve të kompjuterëve, ku kishte etiketa me shkrimet: “thonj”, “ujë”, ose “?”. Kur klikoheshin, e para bënte zhurmën e thonjve që çirrnin një dërrasë të zezë, ndërsa e dyta tingullin e ujit që hidhej në një enë. Butoni “?” luante ose njërin tingull, ose tjetrin, ndonëse pjesëmarrësit nuk e dinin se cilin. Disa studentë kishin vetëm 4 butona “?” ndërsa të tjerët kishin 44.

Nëse kurioziteti do të shërbente vetëm për të na sjellë përfitime, thotë Hsi dhe Ruan, atëherë njerëzit nuk duhej të shtypnin shumë butona “?”, sepse rezultati më i mirë do të ishte thjeshtë të dëgjonin ujin që derdhej në enë. Megjithatë, të përballur me më shumë pasiguri – 44 butona “?” – pjesëmarrësit shtypën mesatarisht 39 butona. Në situatën më të sigurtë – vetëm katër butona “?” – studentët shtypën vetëm 28 butona, gjë që sugjeron se njerëzit ishin të gatshëm të dëgjonin një tingull të pakëndshëm, për asgjë më shumë se sa thjeshtë për hir të kërshërisë.

“ne nuk themi që individët nuk duhet të kënaqin asnjëherë kuriozitetin e tyre, dhe ne e kuptojmë që kurioziteti mund të na shpjerë drejt njohurive të vyera”, shkruajnë Hsi dhe Ruan, “por ne duam gjithashtu të japim një argument të kundërt – kurioziteti nuk është gjithmonë dobiprurës”. Kjo është një gjë që ndoshta fizikani dhe udhëheqësi i Projektit Manhatan, Robert Openhaimer, do të kish dashur ta zbulonte më herët. Dhe sa për Evën, idiomën e maces e kështu me radhë? Epo, a nuk jeni pakëz kuriozë?

Në shqip nga bota.al

Mogherini dhe liderët e Ballkanit, darkë të përzemërt

Maqedonia përgëzohet nga BE. Jeni në rrugë të drejtë tha në Shkup përfaqësuesja e BE-së për politikën e jashtme, Federica Mogherini, por puna duhet të vazhdojë. Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Haradinaj u takua me kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaevin

Përfaqësuesja e lartë e BE për punët e jashtme dhe politikat e sigurisë të BE-së dhe zëvendës kryetare e Komisionit Evropian Federika Mogerini, u shpreh para deputetëve në Kuvendin e Maqedonisë se arritjet e vendit vitin e kaluar ishin impresive. Sipas saj vendi është në rrugë të drejtë por duhet të vazhdojë të punojë edhe më shumë për të arritur të hyjë në familjen e madhe të Bashkimit Evropian. “Jeni në rrugën e drejtë. Kjo është arritje jo vetëm e qeverisë por e të gjitha institucionet e vendit. Jam e sigurt se në të ardhmen do të ketë edhe arritje tjera. Ne duhet t’ju falënderojmë për atë që arritët ta bëni. Këto janë rezultate të përbashkëta edhe të qeverisë edhe të opozitës” është shprehur përfaqësuesja e lartë e BE-së Federika Mogerini, në fjalimin para deputetëve në Kuvendin e Maqedonisë.

Mogerini në mënyrë metaforike rrugëtimin për anëtarësim në BE e krahasoi me një lojë e cila kalon në nivele të ndryshme dhe në secilin nivel duhet të punohet edhe më shumë për të kaluar në tjetrin. Ajo theksoi që vendi duhet t’i mbajë të qarta aspiratat e saj dhe të vazhdojë të investoj për t’i arritur ato. “Investoni në unitetet, investoni në institucionet demokratike, investoni në talentet e njerëzve sidomos të të rinjve kreativë, investoni në aspiratat dhe dëshirën e tyre për tu bërë pjesë e BE-së. Është koha të filloni të vraponi bashkë me fqinjët tuaj dhe jam e sigurt se bashkë do të shkoni shumë larg”, ka thënë Mogerini.

Darkë e përbashkët e kryeministrave të Ballkanit Perendimor

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev së bashku me përfaqësusen e lartë të BE-së Mogerini në mbrëmjen e së mërkurës u ulën në një darkë të përbashkët me liderët e shteteve të Ballkanit Përendimor për të diskutuar mbi sfidat dhe prespektivat e Ballkanit Perëndirmor në rrugëtimin euro-atlantik. Në darkën e përbashkët joformale kanë qenë të pranishëm kryeministrat e Shqipërisë, Serbisë, Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjës e Hercegovinës, Edi Rama, Ana Brnabiq, Ramush Haradinaj, Dushko Markoviq dhe Deniz Zvizdiq.

Federika Mogherini trifft Ministerpräsidenten der Westbalkan-Länder (Regierung Mazedonien)
Kryeministrat edhe një herë vërtetuan angazhimin e tyre të sinqertë për implementimin e plotë të reformave në vendet e tyre, me qëllim të përshpejtimit të proceseve për antarësim në BE.

Kryeministrat e Ballkanit perendimor, theksuan përcaktimin e tyre për përforcim të bashkëpunimit dhe fqinjësinë e mirë si dhe promovimin e bashkëpunimit rajonal. Ata u dakorduan se 2018 është viti historik për vendet e rajonit, të cilave u hapet mundësia e madhe për të bërë hapa të mëdhenj drejt integrimin Euroatlantik

Takimi Zaev-Haradinaj

Kosova është e interesuar të ketë raporte të mira me fqinjët e saj dhe Maqedonia është një shembull i mirë i bashkëpunimit ndër shtetëror, kështu është shprehur kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj pas takimit me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev në kuadër të samitit digjital që po mbahet në Shkup. Nismat rajonale, projektet infrastrukturore, bashkëpunimi politik dhe diplomatik, partneriteti ekonomik, ishin disa nga temat e diskutimit në këtë takim.

Kryeministri Haradinaj, përmendi edhe rëndësinë që Kosova dhe Maqedonia kanë në menaxhimin e integruar të kufijve, marrëveshjen e roamingut, marrëveshjet e tjera tregtare dhe projektet infrastrukturore. “Maqedonia ka treguar një partneritet korrekt në raport me Kosovën dhe ka shënuar progres të madh në përfshirjen e shqiptarëve. Si Kosovë jemi të përkushtuar që ta vazhdojmë këtë partneritet, për të mirën e qytetarëve tonë”, ka deklaruar kryeministri Haradinaj.

Të dy kryeministrat u dakorduan që në takimin e parë të dy qeverive, i cili po përgatitet, të përafrojnë agjendat e tyre të përbashkëta politike dhe ekonomike, duke përgatitur një numër marrëveshjesh bilaterale dhe duke u fokusuar në zhvillimin e marrëveshjeve ekzistuese.