Lajm.co

Të martën, takimi i delegacioneve negociatore Kosovë-Serbi në Bruksel

Delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë pritet të rinisin takimet në Bruksel të martën e ardhshme – me 16 janar

Lajmin e ka bërë të ditur Avin Arifi, i emëruar shef për bisedimet me Serbinë nga qeveria e Kosovës, në një intervistë për Klan Kosovën.

“Qysh me të 16-tin pritet të ketë takim në Bruksel dhe ne kemi filluar përgatitjet dhe do të jenë takime treditore”, ka treguar Arifi.

“Në ditët në vijim do të kemi më shumë informacione sa i përket kësaj vizite”, ka shtuar ai.

Megjithatë, Arifi ka treguar se bisedimet do t’i udhëheqë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ndërsa qeveria do ketë më shumë rol të implementimit të marrëveshjeve të arritura.

Patriarku Irinej: Kisha Serbe është unike për çështjen e Kosovës

Patriarku serb Irinej ka thënë se Kisha Ortodokse Serbe është unike lidhur me dialogun e brendshëm që po zhvillohet në Serbi për Kosovën

“Është i njohur qëndrimi i Kishës për vendin tonë të shenjtë dhe fuqimisht besoj se për këtë çështje nuk do të ketë mospajtime”, tha patriarku Irinej, i cili në këtë mënyrë ka hedhur poshtë spekulimet e disa mediave në lidhje me ndarjet në Kishën Ortofokse Serbe, të nxitura nga mitropoliti Amfilohije.

Siç shkruan “Novosti”, Patriarku nuk deshi të lëshohet në interpretimin e thashethemeve, duke qenë kategorik në qëndrimin e tij, se për popullin serb, është i domosdoshëm uniteti në të gjitha fushat, jo vetëm në zgjidhjen e problemit të ndërlikuar të Kosovës, përcjell Telegrafi.

Gazeta serbe shkruan se disa media ditëve të fundit kanë spekuluar se, gjoja disa peshkopë fshehurazi u përpoqën për të mbledhur nënshkrime për mbajtjen e një Kuvendi të jashtëzakonshëm Kishës Ortodokse Serbe, në të cilin do të ballafaqoheshin qëndrimet lidhur me propozimin e zgjidhjes së çështjes së Kosovës, për të cilën tash e disa muaj në institucionet nacionale dhe të gjitha qarqet e shoqërisë serbe po zhvillohet dialogu i hapur.

Mitropoliti Amfilohije kishte thënë se frikësohet që “politika e presidentit Vuçiq po çonte drejt dorëzimit të Kosovës dhe Metohisë”.

Menjëherë pas kësaj deklarate, Patriarku Irinej vlerësoi se Aleksandar Vuçiq “po lufton si luani për tokën tonë të shenjtë”.

Sipas gazetës, këto dy qëndrime kontradiktore kishin shërbyer si shpërndarjen e thashethemeve për qëndrime kontardiktore brenda Kishës Ortodokse Serbe, lidhur me çështjen e Kosovës.

Kurrë më në rrezik s’kemi qenë

Nga Kimete Berisha

Gjithë ditën sot m’u ka duk se e kam pa dëshmitarin e mbrëmshëm që e ‘tronditi’ hamamin e hyrës në gjykatoren e Batonit. Veç sot nuk e kish pas veshur atë këmishën lara-lara me kutia, por një këmishë me vija. (sidomos pasi ambasadori anglez tha një ditë se të burgosurit e fortë kur duan dalin nga burgu, e kur duan kthehen, bile dikush tha se i shohin shpesh të burgosurit nëpër diskoteka e kafiteri).

Prej gazepit mbrëmë s’më ka marrë gjumi deri në gjashtë të sabahut, thashë ku-ku për neve, vrasësit e lirë, gjithandej, e kur në gjashtë më kish pas marrë gjumi, e kisha pa ëndërr një lakër në të cilën e gjeta letrën e një njeriu të vrarë.

Në letër shkruante se atë që e kërkon në jetë nuk do ta arrsh pa qenë i ashpër dhe i vrazhdtë.
Qysh jetohet në një vend ku dhjetëra vrasës janë të lirë të vazhdojnë të vrasin.

A është e mundur që shqiptarët (si askund në botë) me qenë vrasës kaq të mëdhenj dhe kaq profesionistë që me arritë mos me lënë gjurmë në vendin e krimit dhe me vra njerëz ditë’m drekë e mos m’i pa kush.

Mos me qenë politike këto vrasje ishin zbulu kaherë. Prandaj, lëni foret me njerëz anonimë dhe vrasës ordinerë.

Drejtësia evropiane dhe ajo e OKB-së në Kosovë është e korruptuar baras me Drejtësinë vendore, se sikur të mos kishte qenë e korruptuar deri te veshët, së paku një vrasje politike deri tani do të ishte zbardhur.

Jetojmë në një vend ku s’ka drejtësi. Kjo është e tmerrshme. Kosova po dështon si shtet, po vetëvritet nga sekretet e errëta dhe mbijeton e kacavarur në litarin e atyre që janë të sharruar në gjak deri në gjunj.

Kurrë më në rrezik s’kemi qenë. Se janë hallakatë vrasësit, ndërsa të vrarëve po u lëkunden eshtrat.

Nëse urgjentisht nuk dekriminalizohet drejtësia, nuk shkundet sistemi i drejtësisë prej kokës e deri te shoferi, askush përveç kriminelëve këtu nuk do të ketë jetë.

Shteti i Kosovës ka dështuar deri tani në të gjitha aspektet. Sepse, s’ka drejtësi. Është dëshpëruese dhe trishtuese se si i madh e i vogël e kanë humbur shpresën se mund të bëhet mirë me këta njerëz në krye.

Mjerisht, e vetmja shpresë na ka mbetur Gjykata Speciale, e cila nëse nuk fillon punën shpejt, rrezikon t’i çojë shqiptarët në kacafytje dhe televizionet e portalet t’u bëjnë njerëzve gjyqe.

Pse dëshmitarët e mbrojtur preferojnë të dalin publikisht të pambrojtur! Aman.
Po as në filma nuk sheh këso fantazie.

Ngushtohet “laku” për Metën, Berishën… hapen dosjet e rënda

“Laku” për të gjithë të korruptuarit në Shqipëri ka nisur të ngushtohet fort. Ka një intensitet të lartë të punës për plotësimin dhe hapjen e dosjeve të mëdha të krimit, korrupsionit, abuzimit me pushtetin dhe të të gjitha llojeve të trafiqeve në Shqipëri

Në “rrjetën” e këtij aksioni pritet të bien zyrtarë të lartë politikë, shtetërore, prokurorë dhe gjyqtarë të korruptuar dhe përzier në të gjitha aferat e paligjshme në Shqipëri. Me sa duket dyshja Arta Marku-Fatmir Xhafaj janë dhe “strumbullari” ku janë grumbulluar të gjitha këto dosje të rënda dhe me investimin direkt të SHBA përmes FBI dhe të ekspertëve të BE kryesisht gjermanë e italianë por dhe britanikë do të kalojnë në “filtër” gjithçka.

Takimet e zhvilluara ditëve të fundit, nën okelion e përshpejtimit të aksionit të madh “forca e ligjit”, shkojnë përtej luftës kundër këtyre krimeve. Fjala është për “peshqit e mëdhenj” të politikës, shtetit dhe të drejtësisë, të cilët do të goditen në mënyrë të rrufeshme dhe sipas radhës. Mësohet se FBI dhe Kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku përmes stafit të ri të krijuar rishtazi në Prokurorinë e Përgjithshme por dhe të shpërndarë në prokuritë kryesore të qarqeve kanë nisur punën e shqyrtimin e dosjeve të mëdha dhe që janë të gatshme thuajse. Kanë dhe kosto më të vogël me një fjalë, pasi materiali kryesor është mbledhur.

Bëhet fjalë për dosjet në ngarkim të ish kreut të LSI dhe Presidentit aktual Ilir Meta, ish kryeministrit dhe deputetit aktual Sali Berisha, por dhe të ish ministrave dhe ministrave të PD, PS dhe LSI, për Lulzim Bashën dhe djalin e Sali Berishës për aferat e mëdha korruptive. Por për herë të parë është futur dhe për 21 janarin Lulzim Basha, si ish ministër i Brendshëm i asaj kohe kur u vranë 4 demonstrues të pafajshëm dhe paqësorë. Pasi ka kaluar urdhërin e Berishës kryeministër tek komandanti i Gardës i asaj kohe Ndrea Prendi për të vrarë pa dallim nga turma.

Që siç thoshte Berisha fjala ishte se nëse sulmohej godina e kryeministrisë do të vriteshin dhe 3 mijë veta dhe godina s’do të pushtohej. Njëherësh mësohet se është marrë dhe informacioni i plotë nga Inspektorati i Deklartimit dhe Kontrollit të pasurisë për politikanët, pasuritë e hetuara deri më tani dhe ka filluar kryqëzimi i përshpejtuar i të dhënave. Për të nxjerrë në pah se sa është përvetësuar nga ana e tyre nga paratë e shtetit. Po kërkohet fort në bankat e Qipros, Zvicrës dhe Londrës që brenda ligjeve të jepet informacion për paratë e mbyllura për llogari të Berishës, Metës, Pollos, Rulit, Bodes, por dhe disa ish ministrave dhe ministrave aktualë të PS dhe të LSI.

Njëherësh janë marrë si provë dhe transanksionet e paligjshme të Damir Fazlliç dhe Argita Berishës, blerja e Porto Romanos dhe vendimi i qeverisësë së Berishës që rriti vlerën e kësaj zone.

Nga ana tjetër është marrë nën administrim dhe denoncimi i biznesmenit pakistanez kundër Argita Berishës, dhe “gjobës” që ajo kërkoi të vinte për ta ndërmjetësuar me babain kryeministër Sali Berisha. Por në tavolinën e FBI dhe Markut janë hapur dhe dosja e Gërdecit, e shoqëruar me intervistën e Devirolit, Kosta Trebickës, telefonatat e Shkelzen Berishës me Mediun e Delijorgjin, si dhe shkresa e ish ministrit të drejtësisë Aldo Bumçi të shoqëruar me shënimin për djalin e kryeministrit.

Eshtë marrë axhenda e takimeve të Shkelzenit me ministrat e involvuar në këtë aferë. Mund të ketë dhe një akuzë për vrasje dëshmitarësh për rastin e Trebickës. Pa përjashtuar këtu dhe rivitalizimin e videos së famshme të Metës të filmuar nga i ndjeri Dritan Prifti dhe elementë të tjerë kriminale, shoqëruar dhe pendesen e Almir Rrapos para drejtësisë amerikane dhe supertrafikantin Klemend Balili. Por dhe dosja e aferës së rëndë të CEZ ku kanë përfituar Berisha me djalin e tij dhe Meta. Tashmë ka filluar hapja e dosjeve të mëdha dhe pritet të jepet dhe vendimi përkatës për nisjen e gjuetisë së “peshqve të mëdhenj”.

Me sa duket një sinjal të tillë përshpejtues dha dhe takimi i sotëm i ambasadores së BE Romana Vlahutin në zyrën e ministrit të Brendshëm Xhafaj. Ky takim vjen vetëm dy ditë pas mbledhjes së Task-Forcës Qendrore Ndërinstitucionale në kuadër të planit të veprimit kundër krimit të organizuar, operacionit – ‘Forca e Ligjit’.

Dy ditë më parë, disa prej zyrtarëve më të lartë në vend, Kryeprokurorja Arta Marku, ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ministri i Financave, Arben Ahmetaj, kreu i SHISH, Helidon Bendo, ishin në zyrën e ministrit Fatmir Xhafaj, ku në fokus ishin pikërisht 38 dosjet nën hetim të bandave kriminale dhe goditja e tyre. Prandaj pritet një goditje me stil të gjërë dhe rrufe./Pamfleti.com

Iniciativa e rrezikshme kundër Gjykatës Speciale

Çfarëdo që dikush mendon për Gjykatën, zhbërja e saj do të kishte pasoja jashtëzakonisht të rënda për statusin ndërkombëtar të Kosovës


Nga Aidan HEHIR

Fushata e një grupi të deputetëve të Kosovës për shfuqizimin e Dhomave të Specializuara dhe Prokurorisë Speciale për Kosovën ka shkaktuar alarm të gjerë si në Kosovë ashtu edhe në arenën ndërkombëtare. Ndërsa tentativa e tyre fillestare dështoi, dëshmitë thonë se pavarësisht nga kërcënimet e lëshuara nga SHBA dhe BE, përpjekjet për ta zhbërë Gjykatën do të rinovohen kur parlamenti të mblidhet më 17 janar, ndoshta edhe kundër paralajmërimit të lëshuar nga kryetari i PDK-së dhe kryetari i Kuvendit Kadri Veseli se një iniciativë e tillë «do të dështonte».

Kur u krijua, Gjykata u promovua si një mjet me të cilin Kosova mund t’i shërojë plagët e së kaluarës, ta pastrojë sistemin e saj politik dhe të futë një momentum të ri në ofertën e Kosovës për t’u pranuar plotësisht nga bashkësia ndërkombëtare. Kriza e tanishme, megjithatë, ilustron se larg nga krijimi i një imazhi të ri të Kosovës, Gjykata pa dashje ka ekspozuar anën më të zymtë të Kosovës; në veçanti, fuqia e papërgjegjshme e ushtruar nga disa aktorë të jashtëm dhe një elite të brendshme.

Ka shumë arsye parimore për kundërshtimin e Gjykatës, siç u pa pas vendimeve të fundit për Mlladiqin dhe Pralakun në Tribunalin e Hagës për ish-Jugosllavi, censura zyrtare gjyqësore nuk kontribuon patjetër pozitivisht në marrëdhëniet ndërkomunitare. Po ashtu, natyra «hibride» e Gjykatës: ajo vepron sipas ligjeve të Kosovës, por e ka selinë jashtë vendit dhe personeli përbëhet nga gjykatësit dhe prokurorët ndërkombëtarë; është supozim se organet gjyqësore ndërkombëtare dhe individët që e përbëjnë stafin janë në thelb më të paanshëm, efektiv dhe më pak të korruptuar sesa ata lokalë; ky nuk është një argument veçanërisht bindës duke pasur parasysh të dhënat e UNMIK-ut dhe EULEX-it.

Se shumë kosovarë hezitonin ta mbështesnin edhe një trup tjetër gjyqësor «ndërkombëtar», nuk është aspak befasuese dhe kundërshtimi ndaj Gjykatës me siguri nuk ka pasur, dhe nuk ka, domosdoshmërisht një mungesë vullneti për ta mbështetur kërkimin e drejtësisë. Megjithatë, shumë veta e kundërshtojnë qartë Gjykatën më shumë në baza personale. Logjikisht, duke qenë se shumë prej elitave politike të Kosovës u cituan në raportin e Këshillit të Europës të vitit 2010 si pjesëmarrës në kriminalitet, ata ishin më pak të prirë për të mbështetur krijimin e një organi të mandatuar për t’i dënuar ata. Kështu që, për ta thënë qartë, Gjykata nuk do të ishte themeluar pa një presion të madh nga aktorët e jashtëm mbi qeverinë e Kosovës dhe zyrtarët e zgjedhur.

Se ky presion u ushtrua, dhe se elita politike e Kosovës në fund të fundit e lejoi atë, i parashtron dy pyetje: pse komuniteti ndërkombëtar ishte aq i prirë për të themeluar Gjykatën dhe pse u pranua nga elita politike e Kosovës? Përgjigja ideale për të dyja pyetjet do të ishte, natyrisht, që të dy grupet iu nënshtruan një pagëzimi dhe u bindën për domosdoshmërinë morale për gjykatën e re. Mjerisht, ka dëshmi të pakta për ta mbështetur këtë. Në të vërtetë, kriza që tani përfshin Gjykatën sugjeron se motivet janë më pak për drejtësinë, dhe më shumë për interesat personale.

Pasi që forcat e Millosheviqit u larguan në qershor të vitit 1999, Kosova në mënyrë efektive është qeverisur nga një koalicion që përfshin një elitë të brendshme dhe kompetenca nga disa aktorë të jashtëm, kryesisht SHBA dhe BE. Partitë e këtij koalicioni kanë kërkuar, mbi të gjitha, ta përdorin Kosovën për qëllimet e tyre. Elita vendase ka kërkuar të mbajë një pozitë në pushtet që u mundëson atyre të nxjerrin burimet e Kosovës për përfitime të tyre, ndërsa aktorët e jashtëm e përdorin Kosovën si një përkrahje në makinacionet gjeopolitike përkatëse, duke paraqitur «suksesin» e tyre si dëshmi të fuqisë së tyre.

Për shumicën e qytetarëve të Kosovës, toka e premtuar e pavarësisë ka provuar njëfarë zhgënjimi duke pasur parasysh korrupsionin e vazhdueshëm, papunësinë e lartë, kufizimet e vizave dhe dështimin e vendit për t’u bashkuar me organizatat kryesore ndërkombëtare. Megjithatë, koalicioni vendorë-të huaj ka një sërë kriteresh të ndryshme për vlerësimin e suksesit. Ata janë të përqendruar në ruajtjen e stabilitetit në Kosovë, të konceptuar ngushtë si mungesa e konflikteve ndëretnike dhe/ose trazirave popullore, në mënyrë që të lehtësojnë kapjen e burimeve të shtetit dhe përhapjen e një Kosove imagjinare për konsum të jashtëm.

Në praktikë kjo ka bërë që të ekzistojnë dy Kosova. E para është Kosova imagjinare e shpallur nga elita politike dhe aktorët e jashtëm, shteti «i pavarur», «demokratik», «shumë-etnik», duke bërë «përparim të papërmbajtshëm» drejt njohjes ndërkombëtare dhe prosperitetit ekonomik. Pastaj është edhe Kosova, sovraniteti i së cilës është komprometuar në mënyrë rutinore nga aktorë të jashtëm, burimet e të cilës janë plaçkitur nga një elitë e korruptuar, duke rezultuar në papunësi gjithnjë e më të lartë dhe emigrim, dhe kërkesa e së cilës për njohje ndërkombëtare është penguar kryesisht, nëse jo në të kundërt. Si elita e brendshme dhe sponsorët e tyre të jashtëm kanë kërkuar për të siguruar që ky realitet i fundit nuk vjen për të eklipsuar imazhin e mëparshëm, kjo e ka bërë të domosdoshme ndërhyrjen në sistemin politik dhe gjyqësor të Kosovës, në manipulimin e simboleve kombëtare dhe në raste të caktuara, opsioni i përbashkët në iniciativat që nuk mund të ndaleshin, është kjo strategjia e fundit e përbashkët që ndoshta shpjegon më së miri edhe themelimin e Gjykatës dhe krizën aktuale të saj.

Shtysa prapa themelimit të Gjykatës, të paktën në disa sektorë kyç, nuk ishte aq shumë për ta lehtësuar ushtrimin e drejtësisë, por për t’u parë që po veprohej ashtu. Raporti i Këshillit të Europës dhe gjetjet e Task Forcës Speciale të Hetimeve nuk mund të shpërfillen, të dyja kishin rënduar rëndë imazhin e Kosovës në nivel ndërkombëtar, duke minuar kështu imazhin e tij si një «histori suksesi». Kështu, Gjykata duhej të themelohej, kjo natyrisht kërkoi pëlqimin e elitës lokale dhe kështu një ujdi duhej të arrihej.

Pozicioni i presidentit Thaçi është veçanërisht ilustrues për këtë proces, përshkrimi i tij i fundit për Gjykatën si «një padrejtësi historike» dhe gatishmëria e tij për të mbështetur zëvendësimin e saj, bëri që shumë të pyesin veten se pse ai ndryshoi qëndrim nga rekomandimi për themelimin e Gjykatës dhe tani është duke e mbështetur dështimin e saj, madje edhe para ngritjes së aktakuzave. Megjithatë pozita e tij është në fakt mjaft e qëndrueshme. Ndërsa Thaçi mbështeti themelimin e Gjykatës në vitin 2015, mbështetja e tij vështirë se mund të përshkruhej si e përzemërt, në atë kohë, ai e përshkroi Gjykatën si «padrejtësinë dhe fyerjen më të madhe që mund t’i bëhet Kosovës dhe popullit të saj».

Duke shpjeguar refuzimin e tij të fundit ndaj Gjykatës, Thaçi deklaroi se mbështeti themelimin e Gjykatës, sepse «na është premtuar se mund të aplikojmë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, që liberalizimi i vizave do të ndodhë së shpejti, se do të kemi mbështetje masive për anëtarësimin në UNESCO, dhe se do të na lejohet të krijojmë Ushtrinë e Kosovës shumë shpejt dhe të kemi njohje të reja». Duke pasur parasysh se «komuniteti ndërkombëtar nuk ka përmbushur asnjë nga premtimet», natyrisht, mbështetja e Thaçit është pakësuar (bashkësia ndërkombëtare ka hedhur poshtë pretendimet se Gjykata ishte një kompromis). Të dhënat e Gjykatës në arritjen e drejtësisë nuk janë në fakt kriteret mbi të cilat ai dhe të tjerët gjykojnë dobinë e tij.

Kështu, në mes të krizës së tanishme, motivimi për themelimin e Gjykatës ka dalë hapur. Për Perëndimin, pastrimi i imazhit ndërkombëtar të Kosovës nga Gjykata do të mundësonte që edhe një herë të shpallet krenari si prova bindëse e dashamirësisë, fuqisë dhe efikasitetit perëndimor, prandaj po lëshohen kërcënime gjithnjë e më të rënda nga Shtetet e Bashkuara, BE dhe Shtetet e Kuintit. Elita e fuqishme që u pajtua me krijimin e Gjykatës si një mjet për të siguruar patronazhin e vazhdueshëm të sponsorëve të tyre të huaj dhe grupin e «premtimeve» fitimprurëse të bëra. Arritja e drejtësisë për viktimat ishte një motivim dytësor. Kjo natyrisht shpjegon ngurrimin e vërejtur të qeverisë për të rritur perceptimet publike të Gjykatës.

Problemi kryesor është, pra, se ekzistenca e Gjykatës varet nga përkrahësit e jashtëm të Kosovës duke dhënë premtimet që Thaçi pretendon se i kanë bërë elitës vendase, kjo thjesht nuk mund të jetë e mundshme, veçanërisht nëse, siç thoshte Thaçi, ato përfshinin premtime për anëtarësim në BE / NATO dhe më shumë njohje. Duke qenë se mbështetja për Gjykatën në Kosovë ishte vetëm në funksion të përshtatshmërisë, ekzistenca e saj është duke u rrezikuar rëndë. Çfarëdo që dikush mendon për Gjykatën, zhbërja e saj do të kishte pasoja jashtëzakonisht të rënda për statusin ndërkombëtar të Kosovës. Paradoksi është, pra, se aktorët e jashtëm, të etur për të mbajtur një imazh të Kosovës si një «sukses» për të forcuar imazhin e tyre vetjak, e kanë detyruar Kosovën të krijojë një entitet që kosovarët nuk kanë dashur, siç ishte ndoshta e pashmangshme, ekzistenca e Gjykatës është duke u rrezikuar pikërisht për shkak të kësaj mungese të mbështetjes së mirëfilltë të brendshme dhe reputacioni i Kosovës tani është duke u rrezikuar.

Aidan Hehir është ligjërues i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Westminster në Britani të Madhe. Ai është ligjërues në Shkollën Verore të RIT ndërsa në hulumtimet e tij ka interesim për shtetndërtim dhe ligje që qeverisin me përdorim të forcës. (Kallxo.com)

Yakuza: Njihuni me mafian e frikshme japoneze

Tatuazhe, politikë, para dhe ritualet. Sekretet e fuqishme të “Gomorës” japoneze, që konsiderohet një nga organizatat më të pasura kriminale në botë

Ajo që të bën më shumë përshtypje për Jakuzan, mafian japoneze, është se kapot dhe shumë anëtarë të saj qarkullojnë të lirë. Ky grup kriminal, nga më të frikshmit dhe më të pasurit në botë, është unik: investon si në aktivitetet e jashtëligjshme ashtu dhe në ato të ligjshme.

ORIGJINA. Origjina e Jakuzas është pak e qartë. Sipas gojëdhënave është formuar nga grupi i Ronin, samurajit pa padron, që i ofronin mbrojtje fshatrave nga banditët. Por thuhet se është krijuar në vitin 1700 nga bashkimi i lojtarëve të kumarit dhe shitësve ambulantë. Kodi i nderit që Jakuza kishte, që kaloi dhe në ditët moderne, kishte tre pika kryesore:

1 – Mos prek gruan e tjetrit

2 – Mos i përhap sekretet e organizatës

3 – Ji besnik shefit tënd. (Ky parim ishte marrë nga kodi i samurajit)

Sipas shkrimtarit Atsushi Mizoguchi, emri vjen nga kombinimi i tre fjalë: ya (“tetë”), ku (“nëntë”) dhe za (“tre”), rezultati i humbjes në një lojë letrash që quhet Hanafuda, lojë popullore në strofkat e kontrolluara të kumarit nga mafia japoneze tre shekuj më parë.

SI TA NJOHIM NJË ANËTAR TË JAKUZAS? Si shenjë ndaj besnikërisë së të zotit, një Jakuza mund edhe të presë gishtin, duke nxjerrë gjak, një ritual që quhet Yubitsume. Pra duart janë një tregues. Mafiozët Jakuza janë gjithashtu të njohur për tatuazhet e ndërlikuar në të gjithë trupin. Kjo është një arsye pse tatuazhet janë të stigmatizuar në Japoni. Në vitet e fundit Yakuza-t janë “normalizuar”, për të shmangur vëmendjen e policisë.

TATUAZHET. Tatuazhi ishte fillimisht një formë dënimi që është përdorur për të shënuar lëkurën e kriminelëve, me vija të zeza në krahë. Ato të anëtarëve të Yakuza-s janë bërë shpesh nën lëkurë duke përdorur mjete të punuara me dorë dhe jo-elektrike me hala bambuje apo çeliku të mprehtë. Procedura është shumë e shtrenjtë, e dhimbshme, dhe kjo mund të marrë vite për të përfunduar.

ÇFARË BËN JAKUZA EKZAKTËSISHT? Zhvatje, pastrim të parave, prostitucion, bixhoz, drogë dhe trafikim të armëve, si dhe krimet financiare. Pastaj kanë edhe të ashtuquajturat aktivitete ligjore: Agjencitë e Filmave , vlerat e këmbimit valutor, etj. Yakuza, sipas disa vëzhguesve, do të sigurojë fuqi punëtore të industrisë bërthamore japoneze dhe do të angazhohen edhe në përpjekjet për të ndihmuar njerëzit e prekur nga fatkeqësitë natyrore, si tërmetet dhe tsunami.

FAMILJET. Yamaguchi-gumi është familja më e madhe Yakuza në Japoni, dhe është themeluar në Kobe në vitin 1915 si një shoqatë e punëtorëve në bankën e të akuzuarve. Në vitin 1943 kishte vetëm 25 anëtarë, kurse tani rreth 30 mijë në të gjithë botën. Familja Yamaguchi vepron ndërkombëtarisht dhe është sanksionuar nga ana e qeverisë amerikane, për të goditur krimin e organizuar. Sipas revistës Fortune, kjo familje ka një pasuri prej 80 miliardë dollarë, duke e bërë atë një nga organizatat më të pasura kriminale në botë.

STRUKTURA E PUSHTETIT TË YAKUZAS. Është një strukturë tipike piramidale, me udhëheqësit në krye dhe në fuqinë e përhapur në mesin e ndihmësve të bazës, të zgjedhur me besnikëri dhe bindje.

SEKSIZMI. Jakuza është e populluar pothuajse tërësisht nga meshkujt, dhe ka shumë pak gra të përfshira në grup. Gratë Yakuza quhen “Ane-san”, që do të thotë motra. Është thënë se në total Yakuza përdor 100.000 të përfshirë.

LEXUESIT BESNIKË. Në vitin 2013, Yakuza ka publikuar edhe një revistë: Yamaguchi-gumi Shinpo. Ndër faqet e saj kishte poezi, artikuj për peshkim dhe ftesat për lexuesit në vepra të mira. Revista është shpërndarë në mesin e anëtarëve në një përpjekje për t’iu kundërvënë publicitetit të keq që rrethon organizatën pas disa arrestimeve.

KATANA. Shpata tradicionale japoneze e përdorur fillimisht nga samurai, ende luan një rol të rëndësishëm në Yakuza. Një numër i madh njerëzish, duke përfshirë edhe disa politikanë të shquar dhe biznesmenë janë vrarë nga Yakuza me shpatë. Në vitin 1994, për shembull, Juntaro Suzuki, Zv/President i Fuji, u vra me katanan e tij, pasi ai refuzoi të paguajë ryshfet.

KUFIRI I RI I JAKUZËS DHE AMERIKA. Në vitet e fundit, ato kanë rritur aktivitetet e Jakuza në Shtetet e Bashkuara. Shumica janë në Hauai, kufirin tokësor mes SHBA dhe Japonisë. Por janë raportuar edhe aktivitete të dyshimta në Kaliforni, Nevada dhe Nju Jork, ku këtë vit Yakuza ka fituar tashmë rolin e “shejtanit”.

“Tarkani” në Polici, thotë se po kërcënohet

Polici i suspenduar, Avni Berisha, i njohur si “Tarkani”, para pak çastesh ka dhënë një deklaratë në Polici

Siç merr vesh Koha.net, “Tarkani” kësaj here ka shkuar në Polici në cilësinë e viktimës, për të raportuar se ka marrë kërcënime.

“Tarkani”, bashkë me drejtorin e Njësisë për Krime të Rënda Ekonomike, Nazim Sahiti, e rrahën drejtorin e PTK-së, Agron Mustafa, mesditën e së shtunës së 30 dhjetorit 2017.

Portali Koha.net ka provuar ta konfirmojë lajmin me zëdhënësit e Policisë së Kosovës, por të premten mbrëma këtë e ka pasur të pamundur.

Ky popull, edhe me i shti opangën në gojë, s’bërtet!

Ishte 82 vjeç dhe një nga pengjet e tij më të mëdha ishte që Kisha Katolike kishte rënë në duar të të huajve. Veten e ndiente tepër plak që të mund të ndikonte në përmirësimin e gjërave, edhe pse të vetmen herë që i kishte shkruar Papa Gjon Palit II, ai i ishte përgjigjur

Tash që janë mbushur 9 vjet nga vdekja e tij, At Zef Pllumi na rikthehet në kujtesë, jo vetëm si martiri i Kishës Katolike, si njeriu që u shpëtoi gjallë burgjeve të komunizmit, por edhe si njeriu i shqetësuar për ardhmërinë e Kishës dhe të njerëzve të vet. E gërryente ideja që populli i tij nuk ngrihej kundër atyre gjërave që i dukeshin të padrejta.

“Ky popull asht mësue që, edhe me i shtie opangën në gojë, nuk flet, as bërtet. Këtu nuk jam dakord unë me popullin tem”, ka thënë 11 vjet më parë, në një intervistë, At Zef Pllumi. Një intervistë të cilën ne e rikthejmë në kohë, si një homazh për martirin, gjuhëtarin, shkrimtarin, por edhe mendimtarin, shqetësimi i të cilit vazhdon të jetë i njëjtë edhe sot.

At Zef Pllumi: Ky popull, edhe me i shti opangën në gojë, s’bërtet<

Një prirje e çuditshme dhe e fortë e përqendrimit të pushtetit të Kishës Katolike Shqiptare në duart e klerikëve të huaj duket se është bërë shumë shqetësuese për komunitetin katolik në Shqipëri, por jo vetëm aty. Si e gjykoni këtë fakt si besimtar dhe si qytetar shqiptar?

Në fakt, fetë e mëdha si kristianizmi e islamizmi janë internacionale, superkombëtare, fe të të gjitha kombeve. Tue kenë kështu, i pari i fesë mund të pranohet nga të gjitha kombet. Ama, fakti asht kështu: që fetë e çdo kombi përdorin elementin kombëtar. Historikisht papa asht i përbotshëm siç asht mund të jetë i të gjithë kombeve. Ne kemë pasë edhe nji papë shqiptar, Papë Klementin XI. Megjithatë, kleri që punon në vende të tjera zgjidhej prej kombit, kur ky komb ka priftin dhe kishtarët e vet. Tani, për sa i përket pjesës së dytë të pyetjes mbi gjykimin tem për këte problem, unë jam 80 vjeç dhe ne të vjetërve shumë punë të ju të rijve nuk na pëlqejnë. Punët tona na janë dukë ma të mira. Janë kenë ma të vështira, por prapë ma të mira. Personalisht kjo që po ndodh nuk më pëlqen aspak, por nuk e çan njeri kryet për këtë mendimin tem.

Kjo nuk është e vërtetë, ju mund të ndikoni në opinionin publik.

Unë jam në moshë të thyeme dhe mund të thonë “ky asht i marrë”. Ama, kur ato që unë them nuk u pëlqejnë, më quejnë të marrë; kur u kanë pëlqye, thonë: ky di shumë. Por tani që puna ka përfundue, mendimi em ndoshta nuk zen vend. Ne jemë nji popull që kemë kalue nji diktaturë shumë të vështirë. Por, para kësaj diktature, përveç nji periudhe shumë të shkurtë lirie, kemë kalue nji robni 500-vjeçare. Në këte mënyrë, ky popull asht mësue që, edhe me i shtie opangën në gojë, nuk flet, as bërtet. Këtu nuk jam dakord unë me popullin tem.

Pra, ju mendoni se duhet të ketë një reagim publik ndaj këtij problemi, nga komuniteti katolik apo tjetër, gjë që nuk ka ndodhur…?

Reagim duhet me pasë patjetër, por jo vetëm nga komuniteti katolik. E di si asht puna? Ne themi: “Vetëm dora jote di me të krue”. Nji i huej nuk e din ku i dhemb shqiptarit. Kleriku i huej do nji jetë të tanë që të bahet shqiptar dhe nuk di a mbërrin.

Kjo gjendje megjithatë nuk është krijuar papritur, ka pasur një ecuri derisa ka mbërritur në pikën kur është mbushur kupa, apo jo?

Kupa asht mbush ka herë e ka mot. Në don ta dish, kleri katolik ka dalë nga regjimi komunist i Enver Hoxhës, që për nga egërsia ia ka kalue edhe komunizmit të Stalinit. Gjin Marku më ka tregue në burg se ka qenë përkthyesi i parë në takimin e Enver Hoxhës me Stalinin. Stalini madje e ka pyetë Enver Hoxhën: “Çfarë keni me klerin katolik?

A keni bërë ndonjë ligj për komunitetet fetare? Ju duhet të bëni një ligj për komunitetet fetare, bëni disa nene dhe në bazë të tyre mund t’i kapni dhe t’i arrestoni, por jo me marrë e me i arrestue dhe pushkatua kot, se ju jeni në kufi me Perëndimin, i cili sheh e dëgjon. Ju kështu jeni duke i bërë një propagandë të keqe komunizmit në botë duke persekutuar klerin katolik”.

Prej komunizmit t’Enver Hoxhës Kisha Katolike ka dalë vetëm me 27 priftën të plakun, unë jam kenë ma i riu, që isha 66 vjeç, dhe Don Simon Jubani. Prandaj ky ishte nji kler i lodhun, që kërkonte ndihmën e të huejve, sepse siç thashë besimet kryesore janë internacionale. Megjithatë, ne kërkuem ndihmën e të huejve, por jo sundimin e tyne.

Mendoni se ka një sundim të të huajve në Kishën Katolike…

Me sundim due me thanë se ata kanë pushtetin. Se dihet që, në të gjithë botën, njerëz të mirë e të këqij luftojnë për para, për pushtet (që sjell para) dhe ka nji pjesë dhe për femna…

Ky problem mos shihet ndoshta me syze patriotizmi apo atdhetarie…?

Jo, jo. Na jemë fetarë, por megjithëse kristianizmi ose islamizmi janë fe internacionale, secili popull ka dijet, zakonet dhe të metat e veta. Këto ma mirë i din ai që asht vendas se i ardhuni, prandej nuk i bahet kurrnji shërbim ma i mirë fesë prej të huejit se sa prej popullit të vet. Sepse feja asht fjala. Kur fjala nuk flitet e kjartë, kur nuk flitet si flet populli, atëherë populli nuk e kupton. Të jesh filozof sa të duesh, kur flet nji gjuhë tjetër, asgja nuk përçohet në popull. U banë tash 15 vjet që ky popull nuk ka ndigjue të flitet prej klerit katolik fjala shqip. Kemë folë na të vjetrit aq sa kemë folë. Dhe tani kanë ardhë me na folun këta të huajt…

A ka në të vërtetë klerikë shqiptarë të përgatitur për të drejtuar kishën?

Mbas 15 vjetësh ka ma shumë se 30 priftën shqiptarë dhe di që këta priftin shqiptarë janë t’arsimuem dhe shumë të pregatitun. Megjithatë, asnjeri prej tyne nuk ka asnjë pozicion në hierarkinë kishtare.

Po priftërinj të huaj sa janë?

Tani, numër të saktë unë nuk kam, por e di që ma shumë se gjysma e klerit katolik në Shqipni janë të huej. Por nuk janë vetëm priftin. Ka edhe shumë murgesha të hueja, kryesisht nga Italia, që kanë ardhë në Shqipni. Se si kanë ardhë, se pse kanë ardhë e ç’ka kanë ardhë me ba ato, ala nuk e kam marrë vesh prej 15 vjetsh. Megjithatë, në Shqipni ka shumë klerikë të pregatitun dhe t’aftë për me kenë në pozicione drejtimi në hierarkinë e Kishës Katolike shqiptare.

Ideja e një shërbimi të mirë fetar është e lidhur domosdoshmërisht me një shërbim kombëtar?

Kombi dhe ideja kombëtare asht mbajtë prej klerit katolik tue fillue nga Gjon Buzuku, siç tregojnë dokumentet, imzot Pjetër Budi, imzot Bogdani, imzot Kazazi, të cilët që në kohën e Turqisë dhe robnisë, kur shqiptarët filluen me e lanë besimin katolik kristian e u banë myslimanë. Klerikët katolikë, tue mbajtë gjuhën, kanë mbajtë kombin, kanë mbajtë edhe fenë. Ata janë të interesuar kryesisht për fe. Por duhet me dijtë se feja në ate kohë ishte shumë ma emociononte sesa kombi. Ideja kombtare ka le ma vonë. E megjithatë, klerikët mbajtën edhe idenë e kombit.

Pra, ka pasur një ndjeshmëri kombëtare qysh herët në radhët e klerikëve katolikë. Po tani?

Tani popujt i përfaqëson shteti. Fatet e kombit përcaktohen nga shteti.

A këshillohet Vatikani me palën shqiptare, domethënë me shtetin shqiptar, për zgjedhjen e arqipeshkve?

Nuk e di a e çan kryet Vatikani për klerin shqiptar. Unë nuk kam marrëdhanie me Vatikanin. Nji herë të vetme kam komunikue me papën Gjon Pal II me anë të nji letre dhe zani em, në të vërtetë, u ndigjue. Për tjera herë, mua nuk më ka pyetë kush. Por për nji gja jam i sigurt: që Vatikani luen politikën e të gjitha vendeve të botës dhe nuk mund të vendosë nji udhëheqës shpirtnor pa pyetë autoritetet shtetnore, edhe komuniste në kjofshin ato. Vatikani merr pëlqimin e tyne për drejtuesit e propozuem. Nuk ka kurrfarë dyshimi, pra, që fajin kryesor e ka qeveria. Kjo asht vepër e qeverisë shqiptare.

Por në fakt thuhet që feja me shtetin janë të ndara…

Kjo asht e vërtetë që janë të dame, por politika e Vatikanit asht e tillë që nuk e kundërshton shtetin. Doktrina fetare dhe politika e Vatikanit janë dy çastje të dame.

A mendoni se problemi i përkatësisë kombëtare të klerit e tejkalon sferën e besimit katolik, duke u bërë një problem për shoqërinë?

Ata thirren “udhëheqës shpirtnorë”. Dhe udhëheqës shpirtnorë nuk janë vetëm priftënt, por edhe ipeshkëvijtë. Besimtarët, tek të cilët ushtrohet ndikimi i tyre, janë pjesë e kombit dhe kombi shqiptar asht nji komb i veçantë. Zakonisht kombe të tjera janë ose të nji besimi, siç asht në Greqi ose në vende të tjera perëndimore, ku asht kristianizmi. Ndërsa në Shqipni kombi asht një ndërtesë me katër mure, ku nji mur është katolicizmi, muri ma i naltë e ma i madh asht islamizmi dhe tjetri asht ortodoksia shqiptare. Faqeta asht shteti shqiptar. Pra, a asht çashtje shoqnore, a asht çashtje shtetnore, kjo mendoj se i përket shtetit e shoqnisë e gjithkujt.

Si shpjegohet fakti që nuk ka pasur reagime ndaj këtij problemi as nga komuniteti katolik? Apo ndoshta njerëzit po i largohen besimit, të paktën atij të angazhuar…

Jo. Ankesa të ndryshme edhe mue më kanë mbërritë. Njerëzit nuk janë dakord me këte që po ndodh. Njerëzit gjithashtu besojnë. Por ne jemi nji popull i shtypun dhe durojmë aty ku nuk durohet. Shqetësimi ma i madh për besimtarët asht se klerikët e huej nuk dinë me folë shqip. Popullit do t’i flitet shqip dhe jo me nji shqipe ma zi se kinezët. Sepse, siç thotë Ungjilli, e para ishte fjala. Fjala asht gjaja kryesore.

A mendoni se fakti që emërohen kaq shumë klerikë të huaj në hierarkinë e Kishës Katolike shqiptare tregon një shpërfillje të Vatikanit ndaj klerit katolik shqiptar?

Vatikani ka për me mbikqyrë tanë botën dhe 500 mijë katolikë shqiptarë për Vatikanin nuk janë as nji hundë burnut. Shqipnija për Vatikanin asht shumë e vogël. Por nuk mund të them se asht shpërfillje. Jo pse kam frikë, se unë tash në prag të jetës tjetër jam. Por asht puna që unë ma tepër se shpërfillje mendoj se asht mungesë informacioni, nuk ka nji informacion të saktë. Na shqiptarët nuk e kemë zakon me shkrue. Të huajt bajnë vaki e shkruejnë.

Pse kush duhet ta japë këtë informacion?

Gjithkush ka përgjegjësi për dhanin e informacionit. Na shqiptarët kemë nji shprehje: Në kjoftë se nuk qan fëmija, nana nuk i jep gji. Ky informacion duhet me i shkue Vatikanit nga Shqipnia. Unë vetë, vetëm nji herë i kam shkrue Vatikanit në kohën e Papa Gjon Palit II, letër e cila mori përgjigje pozitive prej tij dhe nuk kam shkrue ma. Ma e keqja asht se na nuk merremi me shkrime dhe lexime.

Prirja e fillimit, pra ajo e viteve ’90, duket se ka qenë e ndryshme. Pra, pati një lloj vlerësimi, edhe nga Vatikani, të klerikëve shqiptarë, atyre që kishin kaluar persekutimet e burgjet e diktaturës komuniste. Ky ishte vetëm momenti i parë?

Po, asht e vërtetë që në kohën e Gjon Palit II u vendosën disa ipeshkvij shqiptarë… Mbas këtij momenti të parë pozitiv, ka pas nji ramje nga viti në vit deri në këtë moment të dytë, kur Kishën Katolike e sundojnë klerikët e huej. Si mendon se duhet zgjidhur kjo situatë, kur tendenca e dominimit të Kishës Katolike nga klerikët e huaj është e qartë. Nuk di. Populli duhet të dije si me veprue. Unë tash i kam kalue të tetëdhetat dhe… Ndiheni i pafuqishëm për të bërë diçka? Jo, e di si asht puna? Unë gjatë 80 vjetëve të jetës seme nuk mujta t’i përmirësoj kushtet as popullit tim, as vetes sime. Kur nuk jam kenë për vete, as për popullin natyrisht. Ata që kanë në dorë fatet e popujve, ata duhet të mendojnë./shkoder.info

Si zhduken demokracitë

Liberalizmi pretendon të jetë neutral, por në të vërtetë është antikulturë. Ai i shkëput njerëzit nga natyra, komuniteti, tradita dhe vendi. I shkëput nga koha. “Mirënjohja për të shkuarën dhe detyrimet për të ardhmen, zëvendësohen nga një ndjekje pothuaj universale për kënaqësinë e momentit”

Nga Dejvid Bruks

Të gjithë bien dakord se shoqëria është në një rrugë të keqe, po cili është ekzaktësisht shkaku i kësaj të keqeje? Disa e vënë theksin në problemet ekonomike: Përqëndrimi i njëkohshëm i pasurisë në majë dhe stanjacioni në shtresën e mesme, e ka delegjitimuar sistemin. Njerëz si unë e vënë theksin në problemet kulturore. Nëse ke 60 vite individualizëm radikal dhe meritokraci të pamëshirshme, do të përfundosh me një shoqëri të atomizuar, mosbesuese dhe të përçarë.

Por disa e vënë theksin tek intelektuali. Njerëzit që projektuan sistemin tonë liberal bënë gabime themelore, të cilët tashmë po na rikthehen. Politologu i Notre Dame Patrick Deneen bie në këtë kamp. Libri i tij i fundit “Përse dështoi liberalizmi”, është një sfidë për ata prej nesh, që duan të ringjallin rendin demokratik liberal. Do të tërheqë shumë ndjekës, mes atyre që po humbasin besimin tek i gjithë projekti.

Deneen argumenton se liberal demokracia i ka tradhëtuar premtimet e veta. Duhej të nxiste barazinë, por ka sjellë më shumë pabarazi dhe një aristokraci të re. Duhej t’u jepte njerëzve të zakonshëm kontroll mbi qeverinë, por njerëzit e zakonshëm ndihen të larguar prej qeverisë. Duhej të nxiste lirinë, por krijon një kulturë popullore të degraduar, në të cilën konsumatorët bëhen skllevër të orekseve të tyre.

Shumë të rinj ndihen të zënë në kurth, brenda një sistemi tek i cili nuk besojnë. Deneen citon një prej këtyre studentëve: “Për arsye se ne e shohim njerëzimin – dhe si pasojë, institucionet e tij – si të korruptuar dhe egoist, i vetmi person tek i cili mund të mbështetemi është vetja jonë. E vetmja mënyrë që mund të shmangim dështimin, të mos ndjehemi të lënë në baltë, dhe në fund të mos zhytemi në botën kaotike që na rrethon, është që të kemi mjetet (sigurinë financiare) për t’u mbështetur vetëm tek vetja”.

Problemi, argumenton Deneen, nisi qysh në krye të herës. Filozofitë greke dhe mesjetare vlerësuan lirinë, por ato e kuptonin që, përpara se një person të mund të ndihmonte në qeverisjen e shoqërisë, duhej që të ishte në gjendje të qeveriste vetveten. Njerëzit duhej të mësoheshin me virtytin përmes institucioneve që nuk i kishin zgjedhur – familja, feja, komuniteti, normat sociale.

Kur komunizmi dhe fashizmi dështuan në shekullin 20, ky version i liberalizmit u duk triumfues. Por ishte një fitore si ajo e Pirros, argumenton Deneen.

Liberalizmi pretendon të jetë neutral, por në të vërtetë është antikulturë. Ai i shkëput njerëzit nga natyra, komuniteti, tradita dhe vendi. I shkëput nga koha. “Mirënjohja për të shkuarën dhe detyrimet për të ardhmen, zëvendësohen nga një ndjekje pothuaj universale për kënaqësinë e momentit”.

Një herë që familja dhe komuniteti lokal gërryhen dhe normat sociale shpërbëhen, individët mbeten lakuriq dhe të pambrojtur. Ata kërkojnë ngushëllim tek shteti. Enden mes sistemeve jopersonale: kapitalizmi global dhe shteti i largët. Teksa rendi social kalbet, njerëzit kapen pas sigurisë që ofron autoritarizmi. “Një tipar i totalitarizmit modern ishte se ai u ngjit dhe mori pushtetin përmes pakënaqësisë së izolimit dhe vetmisë së njerëzve”, vëren ai. Deneen u bën thirrje njerëzve që t’i dedikohen komunitetit lokal – një lloj agrarianizmi i Uendell Berrit.

Libri i Deneen është i vlefshëm sepse ai fokusohet në problemin qendror të kohës tonë. Debatet e rëndësishme tani nuk janë për politikat. Janë për vlerat dhe strukturat themelore të rendit tonë social. Megjithëkëtë, ai gabohet. Demokracia liberale ka ecur mirë për 300 vjet. Nëse problemi do të ishte vërtetë në rrënjët e saj, a nuk do të ishte shfaqur më herët?

Vështirësitë burojnë jo në diçka të qenësishme të liberalizmit, por nga fakti që ne kemi neglizhuar rendin moral dhe vizionin e dinjitetit njerëzor, që janë të mishëruar brenda vetë liberalizmit. Siç e dinë ata që kanë lexuar Xhon Stjuart Millin, Uollt Uitmanin, Abraham Linkolnin, Vaslav Havelin, Majkëll Novakun dhe Meir Soloveiçikun, demokracia liberale përmban një version të pasur të lulëzimit dhe solidaritetit njerëzor, të cilin Deneen e fshin si me gomë, nga historia.

Liberal demokracia dhe rendi moral ngrihen mbi idenë që shpirtërat formohen në liri dhe jo në servilizëm, në zgjerim dhe jo në stanjacion. Mbi idenë se institucionet tona themelore – si familja, besimi, tradita dhe komuniteti – na orientojnë drejt dashurive më të mëdha dhe ëndrrave të përbashkëta, të cilat më pas i ndjekim në palestrën e madhe të lirisë.

Po, liberalizmi ndonjëherë ka tension me fenë, traditën, familjen dhe komunitetin, që Deneen me të drejtë i lartëson. Por liberalizmi nuk është vrasësi i tyre. Në këto momente që flasim, ka shërues komunitetesh në qyteza dhe qytete, të cilët jetojnë konkretisht vizionin liberal demokratik të jetës së mirë – të ngulitur thellë në komunitetet e tyre, dorëzuar në idealet e tyre, duke u zgjatur dorën komuniteteve të tjera, duke u rritur në lirinë e tyre. Nuk kemi pse kënaqemi me vogëlsira. / NYT

Ben Andoni: Çfarë po ndodh në Kosovë…

Nga Ben Andoni

Refuzimi i vizës nga SHBA për kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj ishte një prej temave të emisionit “JAVA” në RTSH. I ftuar në studio ishte gazetari Ben Andoni, njohës i çështjeve rajonale. Në analizën e bërë, gazetari Andoni e shikon refuzimin e vizës si një përgjigje të SHBA-së lidhur me qëndrimet e Haradinajt kundër Gjykatës Speciale.

“Paradoksi i vetëm ishte se 1 vit më përpara kur Haradinaj bënte betejën ligjore në Francë, familjes së tij i ishte akorduar viza për në SHBA. Për problemin e Kosovës, ka një lloj relacioni. Nga pala serbe përfaqësohet minsitri i jashtëm, nga Kosova ambasadorja.

SHBA prej muajsh kanë humbur besimin me zhvillimet në Kosovë. Qëndrimi amerikan është dhënë përmes ambasdorit Delaëi, që ka qenë i ashpër. Ka qenë e papritur për atë investim të SHBA që pala kosovare, shteti kosovar që është investim i Amerikës të bënte këtë manovrim sa i takon Gjykatës Speciale”, tha Andoni në “JAVA”.

Më tej gazetari Ben Andoni deklaroi se SHBA është zhgënjyer nga faktori politik edhe me çështjen e demarkacionit me Malin e Zi.

“Problemi i madh në Kosovë ëhstë përçarja e madhe e faktorit politik, dhe pamaturia. Kosova po përballet me problemet direkte. Kosova ka bërë veprime të pamatura mjaft të gabuara. Pa konsultuar demarakacionin i dha viston palës malazeze, në kohën kur duhej pasur një vendim nga parlamentet. U bë në Malin e Zi por nuk u bë në Kosovë. Në Kosovë ka ngelur komplet e bllokuar. Të gjitha këto kanë qenë investim i SHBA pasi hartat kadastrale kanë qenë të njohura gjatë luftës”, tha ai.