Lajm.co

Candice Swanepoel modelja më me influencë në Istagram (foto)

Ato janë dhjetë dhe janë modelet më me influencë të markave të të brendshmeve në Instagram. Janë supermodele që jo vetëm që llogarisin miliona ndjekës në rrjetin social Instagram, por gjithashtu mund të fitojnë shifra të pabesueshme vetëm me një klik

Marka “Bluebella” ka përpiluar renditjen dhe dhjetë modelet më të klikuara në të cilën kryeson Candice Swanepoel, engjëlli i Victoria’s Secret, e cila aktualisht është shtatzënë me fëmijën e saj të dytë.

29 vjeçarja e Afrikës së Jugut është në krye të listës së modeleve më të paguara e cila vetëm për një postim me të brendshme në Instagram mund të marrë deri në 60 mijë euro.

Supermodelja Candice Swanepoel aktualisht numëron 11.8 milionë ndjekës në Instagram, duke u klasifikuar kështu në modelen më me influencë.

Vendin e dytë e kryeson Alexis Ren, e më pas vinë Ana Cheri, Abigail Ratchford, Rosie Huntington-Whiteley, Odintcova Viki, Natalie Gauvreau, Dita Von Teese, Sofia Jamora dhe Nyané Lebajoa.

“Uashington Post” paralajmëron përplasjen e madhe Turqi – SHBA

Shtetet e Bashkuara e kanë gjetur edhe një herë veten midis zjarrit të dy aleatëve, të cilët po përgatiten për luftë, raporton Uashington Post

Turqia, e provokuar nga plani i SHBA-së për kurdët në Siri, tashmë ka vendosur tanket përgjatë kufirit, ndërsa zyrtarët e Uashingtonit po përpiqen të shmangin eskalimin e situatës.

Administrata e Presidentit Trump ka devijuar nga marrëveshja e planifikuar e sigurisë në pjesën verilindore të Sirisë, pasi Turqia kërcënoi të niste një ofensive në anën tjetër të kufirit kundër kurdëve sirian.

Mevlut Çavusoglu, ministri i jashtëm turk, tha se retorika e re erdhi si përgjigje ndaj shqetësimeve të Turqisë lidhur me marrëdhëniet e SHBA-ve me kurdët sirianë.

Ndërsa Ankaraja ka hartuar plane për të nisur operacionet ushtarake në Siri, CNN-i turk tha se ka qeveria turke ka dërguar shefin ushtarak Hulus Akarit në Moskë për të siguruar konsensusin e Rusisë. Duke pasur parasysh se Rusia kontrollon qiellin mbi zonën të cilën Turqia planifikon të sulmojë, kjo mund të prishë planet e Ankarasë dhe të çojë në rrëzimin e avionëve turq.

Siria, megjithatë, paralajmëroi të enjten se është e gatshme të rrëzojë avionët turq nëse trupat e tyre sulmojnë enklavën kurde të Afrinit në kufirin e dy shteteve, që do të mund të çojë në një konflikt të ri rajonal.

Një luftë e tillë ka gjithashtu rrezikun e ndërhyrjes së Shteteve të Bashkuara, e cila është në marrëdhënie të ngushta me kurdët dhe Turqinë (aleati i NATO-s), dhe shpesh ndodhet në udhëkryq midis interesave të dy aleatëve, përfundon analiza e Uashington Post.

Turqia ka filluar operacionin ushtarak kundër kurdëve në Siri

Avionët luftarakë të TSK-së kanë goditur pikat e vëzhgimit dhe një numër të madh të objektivave të organizatës “terroriste” PYD/PKK në veri të Sirisë, në Afrin,raporton Anadolu Agency

Pas gjuajtjeve artilerike të njësive të Forcave të Armatosura Turke (TSK) ndaj objektivave të përcaktuara më parë, anëtarët e ULS-së të cilët janë dërguar nga rajone të ndryshme të Sirisë, kaluan në pjesën e Afrinit, duke depërtuar me automjete të blinduara nga linja kufitare Kilis-Hatay.

Njoftohet se trupat e ULS-së deri më tani nuk janë përballur me ndonjë rezistencë. Avionët luftarakë të TSK-së kanë goditur pikat e vëzhgimit dhe një numër të madh të objektivave të organizatës terroriste PYD/PKK në veri të Sirisë, në Afrin.

TSK: Operacioni në Afrin është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare

Sipas informacioneve nga gazetari i AA-së në Idlib, avionët luftarakë të TSK-së kanë bombarduar pikat e vëzhgimit dhe objektivat e PYD/PKK-së në fshatrat Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye dhe Tel Sellür të qytezës Cinderis, në linjën kufitare të Afrinit me Turqinë.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan në një deklaratë përafërsisht para 2 orësh ka deklaruar se “Operacioni në Afrin ka filluar në terren. Pas këtij operacioni pason Munbixhi”.

Recep Tayyip Erdoğan: Turqia po bën atë që është e nevojshme

“Ne u thamë të mos fillojnë t’i sulmojnë trojet tona dhe të mos na i vështirësojnë kufijtë tanë. Nuk dëgjuan. Këtë ua kemi thënë edhe atyre që duken si aleatë tanë. U thamë se bëhet fjalë për PKK-në dhe se këta janë PYD. Këta janë të njëjtë, janë YPG. U thamë të mos hyjnë në Rakka së bashku me terroristët”, tha Erdoğan në një fjalim para qytetarëve në Uşak të Turqisë, ku mbahet Kongresi i Gjashtë i Zakonshëm i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti).

“U thamë se DEASH është organizatë terroriste, andaj të mos e mposhtin një organizatë terroriste me një tjetër, por këtë punë ta rregullojmë së bashku. Nuk dëgjuam. ‘Mirë, ju dini’, u thamë. Tani ne po bëjmë gjënë e nevojshme. Po e kryejmë vetë punën tonë”, shtoi Erdoğan.

Modelja nga Kalifornia i vendos “flakën” Instagramit (foto)

Bri Teresi mund të konsiderohet si një nga yjet më të rinj të Instagramit

23 vjeçarja gjatë vitit 2017 arriti të shtojë rreth 400 mijë fansa të cilët i dhuronin mjaft komente pozitive në postimet e saj.

Bukuroshja nga Kalifornia vijon të shpërndajë fotografi provokuese të cilat bëjnë xhiron e mediave rozë.

SHBA e harroi luftën ndaj terrorizmit ndërkombëtar, po e rikthen Luftën e Ftohtë

Sekretari i Mbrojtjes së SHBA-së Jim Mattis ka zbuluar një strategji të Mbrojtjes Kombëtare (NDS) duke zhvendosur fokusin nga terrorizmi ndërkombëtar në rivalët e vjetër gjeopolitikë si Rusinë dhe Kinën

Mattis zbuloi të pretmen një dokument në të cilën flitet për një dokument të ri, ai bëri thirrje që forcave mbrojtëse duhet t’u ndahet një bugjet i madh për të parandaluar ndonjë “kërcënim mbi eksperimentin e demokracisë amerikane” në botë.

Por në anën tjetër Jennifer Breedon, një avokate specialiste për politikat e jashtme, tha se braktisja e luftës ndaj terrorit për t’u rikthyer në një luftë të ftohtë është një gabim.

“Kjo tregon mungesën e të kuptuarit të strukturës së jashtme që shumë njerëz në qeverinë amerikane kanë, përfshirë gjeneralin Mattis, mbi kërcënimet për botën,” tha Breedon për “RT”, transmeton Periskopi.

“Ai specifikisht tha se lufta e terrorit ndërkombëtar nuk është një shqetësim i madh për SHBA-në…”

Për më tepër ata kanë shpenzuar shumë para në rindërtimin e qeverisë dhe institucioneve për të luftuar gjenocidin terrorist në vende si Siria dhe Iraku, tha Breedon. “Këta po e rikthejnë Luftën e Ftohtë,” shtoi ajo.

Sot me dasht Millan Radojiçiqi, bjen qeveria e Kosovës

Nga Kimete Berisha

Në fund të takimit, Ramushi ka pas ‘nderin’ m’i ja pagu kafen shokut të tij mafioz Milan Radojiçiqit.
Që e ka shok e jo koleg, tregojnë body-maicat e pambukut që i kishin pas veshur mangupat në Tiffany, si m’u marrë vesh ‘çka me veshë’.

Të ishte takim zyrtar, ishin hy këta n’setra, ishin taku në ndonjë zyre, ose së paku një ndërmjetësues mes tyre ish dasht me qenë.

Të dytë me një palë mend, ende me ‘mishiça’ kryejnë punë, ta çojnë tugun, kur si bisha i reklamojnë si vlerë e shtuar ato duar të trasha sa lisi. Plus përngjajnë fizikisht.

Kaq shumë ka degraduar gjithçka, sa mafiozët serbë vendosin sot për qeverinë e Kosovës a me ekzistu a mos me ekzistu.

Sot me dasht Millan Radojiciqi, bjen qeveria e Kosovës. Që kanë lulëzuar kaq shumë lidhjet mafioze shqiptaro-serbe, e që dalin plus hanë e pinë ashiqare me njëri-tjetrin ditë’m drekë midis Prishtinës, s’e kemi ditur.

P.S. Menjëherë pas luftës (a po ju kujtohet), u pat përhapur legjenda dukagjinase se ‘sikur të ishte Ramushi mitrovicali, Mitrovica nuk do te ndahej 😂

E ky, doli që u bë shok e jaran me kryemafiozët që e ndanë me dhunë dhe e mbajnë të ndarë me dhunë Mitrovicën. Çka ka me lyp ky m’u taku me mafioza! Në emër të kujt takohet me ta? Gjithqysh s’bën pa e marrë aminin e mafiozëve serbë, a çka është puna!?

Pse ish Kryeministri nuk u ‘detyrua’ të takohet me mafiozë! Cili njeri normal bën hesape politike me mafinë serbe!

Nëse e ardhmja e jonë u varka prej disponimit të mafisë serbe, kush jemi ne, përveç një grumbull letargjikësh…të rënë në depresion të thellë!

Këngëtarja shqiptare thyen rrjetin, në palestër pa të brendshme

Në palestër mund të shkojmë është kështu…edhe pa të brendshme

Të paktën këtë na ka lënë të kuptojmë këngëtarja e njohur Eni Koçi, e cila së fundmi ka postuar foto provokuese nga ambientet e palestrës ku ushtrohet.

Me linja të rregullta por që kërkon perfeksionim Eni mesa duket zgjedh të shkojë në palestër edhe pa të brendshme. Edhe motra e saj, Greta së fundmi e ka marrë seriozisht palestrën, çka e tregon edhe në fotot që poston, ku pozon me të pasme dhe veshje të ngushta.

Nuk e dimë nëse Eni ka shkuar thjesht për të bërë foto me këto streçet tyl dhe pa të brendshme, por mund të themi që si foto duket mjaft provokuese.

Ndërkohë për të gjithë ata që janë frekuentues të rregullt ta palestrave, e dijë mjaft mire që të rekomandueshme janë rrobat e pambukut dhe jo ato me tyl.

Djali i Xhevat Nuhës: Vëllai i Rexhep Selimit na sulmoi në shtëpi, reaguam në vetëmbrojtje

Një mosmarrëveshje disa vjeçare që dyshohet se ka të bëjë me një obligim financiar përfundoi me shkrepje të plumbit, mbi Islam Selimin (vëllain e deputetit të Vetëvendosjes, Rexhep Selimit), mbrëmë rreth orës 20:00 në oborrin e shtëpisë së Xhevat Nuhës, në Komoran

Djali i Xhevatit, Gjergji thotë për Gazetën Express se gjithçka ndodhi në vetëmbrojtje. Ai tha se prindi i tij do t’i sqarojë detajet tjera. Ndërkohë, Islam Selimi është liruar në shtëpi pasi është trajtuar në QKUK.

Islam Selimi i kishte shkuar Xhevat Nuhës në shtëpi. Aty edhe kishte filluar përleshja fizike, ku më pas Selimi që është vëllai i deputetit të VV-së, e kishte goditur Nuhën me shipkë të hekurit. Ky i fundit ka shkrepur me armë zjarri duke e lënë të plagosur Islamin. Këtë shpjegim e ka dhënë djali i Xhevat Nuhës, për Gazetën Express teksa ka sqaruar plagosjen që ndodhi të premten mbrëma.

“Islami ka ardhur te shtëpia, ka pasë përleshje fizike. Në oborrin tonë ka ndodhë ngjarja. I ka rënë babës me shipkë të hekurit. Ka reaguar në vetëmbrojtje”, ka thënë Gjergj Nuha. Në gjithë këtë situatë, Gjergji thotë se nuk mund të flasë për detaje të tjera të rastit pasi është këshilluar nga familjarët dhe hetuesia. Krejt këto sipas tij do të sqarohen nga vetë Xhevat Nuha.

“Nuk po kam qejf me tensionu situatën, se boll është tensionu”, thotë Gjergj Nuha. Edhe pse Xhevat Nuha shtiu me armë zjarri në kraharorin e djathtë të Islam Selimit, ky i fundit ndihmën e parë e mori nga familjarët e Nuhës, më pas u dërgua në spital. Gjendja e Islam Selimit është jashtë rrezikut për jetë dhe se i njëjti është liruar nga QKUK-ja.

Gazeta Express mëson se Xhevat Nuha në vazhdimësi ka marrë mesazhe kërcënuese nga vëllai i Rexhep Selimit, Islami. Ndërkohë, burime brenda Policisë së Kosovës kanë thënë se motivet e para për sulmin kanë ardhur për shkak se viktima dhe i plagosuri kishin probleme financiare.

Të njejtat burime motivin e plagosjes, obligimin financiar e quajnë haraç. Në një deklaratë për media, Rexhep Selimi ka njoftuar se gjendja shëndetësore e vëllait është stabile dhe jashtë rrezikut për jetë.

Policia e Kosovës e ka arrestuar Xhevat Nuhën derisa rastin e ka klasifikuar si tentim vrasje.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull shqiptar pasi që i njëjti ka qëlluar me armë zjarri viktimën mashkull shqiptar. Viktima është dërguar në QKUK për trajtim mjekësor. Në vendin e ngjarjes është gjetur dhe sekuestruar një pistoletë e cila dyshohet të jetë përdorur në këtë rast. Rasti është duke u hetuar nga njësitet policore”, thuhet në njoftimin 24 orësh të Policisë së Kosovës.

Familjarët e Nuhës thonë se shumë shpejt gjithçka do të sqarohet me fakte, ndërsa lidhur me rastin ata kanë angazhuar edhe një avokat.

Ata konsiderojnë se nuk janë fajtorë mirëpo thonë për Islam Selimin se ka pushtet dhe e njohin të gjithë. Islam Selimi është biznesmen dhe jeton në Prishtinë./Gazeta Express.

Daçiq: Vizita e Vuçiqit, vendimtare për mbijetesën e serbëve

Vizita e presidentit serb Aleksandar Vuçiq në Kosovë është vendimtare për stabilitetin dhe paqen në rajon, si dhe për mbijetesën e popullit serb, tha zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq

“Me një vendim të tillë të guximshëm, Vuçiq ka treguar se Serbia është e përkushtuar të ruajë paqen dhe mbrojtjen e popullit serb në Kosovë, për dallim nga shumë faktorë politikë të shqiptarëve, pjesës së bashkësisë ndërkombëtare, por edhe të shumë partive opozitare në Serbi që nuk fshehin se do të njihnin pavarësinë e Kosovës dhe të cilëve paqëndrueshmëria në Kosovë u është e nevojshme për të ushtruar presion mbi udhëheqjen e Serbisë “, tha Daçiq.

14:41: Policia e Kosovës (PK), përmes një reagimi për media ka adresuar një informacion zyrtar, siç thotë me qëllim të informimit të drejtë të opinionit publik, lidhur me disa shkrime të publikuar sot në disa media/portale kryesisht serbe, ku shkruhet se në Llapnasellë janë shoqëruar (ndaluar) shqiptarë të cilëve iu janë marrë (gjetur) armë.

Lidhur me këtë Policia e Kosovës sqaron se “është institucion i zbatimit të ligjit dhe në të gjitha rastet vepron konform autorizimeve ligjore që ka, ashtu siç ka vepruar edhe në rastin e ndalimit të një automjeti civil i cili ka penguar qarkullimin e delegacionit”.

“Rreth 13.05 min, njësia në lëvizje e cila ka qenë në parapërcjellje të përfaqësuesve nga delegacioni i Serbisë, i cili ka qenë duke shkuar në drejtim të Graçanicës, saktësisht në dalje të autostradës në Veternik, kanë ndaluar një veturë civile e cila ka penguar qarkullimin e automjeteve zyrtare. Vozitësi i automjetit është ndaluar nga zyrtarët policorë, përderisa automjetet zyrtare me delegacionin e përfaqësuesve nga Serbia kanë vazhduar sipas agjendës pa incidente dhe nuk bëhet fjalë për gjetje të ndonjë arme”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

“Vlen të potencohet se nuk ka qenë eskorta e presidentit të Serbisë pasi që e njëjta deri në këtë kohë gjendet në rajonin e Mitrovicës Veri”, thuhet më tej në këtë reagim.

Policia e Kosovës thotë se mbetet e përkushtuar në realizimin e detyrave dhe përgjegjësive të saja ligjore, duke përfshirë angazhimet e saja profesionale me qëllim të ofrimit të sigurisë ruajtjes së rendit dhe qetësisë publike, si dhe njoftimit të drejtë të opinionit publik.

Veliu për Specialen: Kush ka bërë krime le të përgjigjet, Kosova nuk ju ka asnjë borxh

Iniciativat e udhëheqësve të shtetit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, i ka goditur keq nënkryetari i LDK-së Agim Veliu, duke vlerësuar se ato i bëjnë jo nga mosdija, por me shpresë se do të shpëtojnë lëkurën e tyre

“Sot 19 vjet pas çlirimit disa të paditur, që nuk e bëjnë nga mosdija, po nga frika se do të përballen me veprat e tyre, kanë filluar të rrënojnë aleancën historike të Kosovës me SHBA-në dhe shtetet evropiane mike, me shpresë se do të shpëtojnë lëkurën e tyre. Duke shpresuar se do të shpëtojnë vetën, rrezikojnë Kosovën”, ka deklaruar sot në 28 vjetorin e themelimit të Degës së LDK-së në Vushtrri, nënkryetari i LDK-së Agim Veliu, raporton Veriu.info.

Duke qenë i ashpër me iniciativat për shfuqzimin e Speciales që është mbështetur publikisht edhe nga drejtuesit e shtetit, nënkryetari Veliu në Vushtrri ka thënë decidivisht se duhet jo atyre që kanë kryer krime, atyre që kanë kryer vrasjet politike të pasluftës.

“Ne duhet t’u themi jo, duhet tu themi jo atyre që kanë kryer krime, atyre që kanë kryer vrasjet politike të pasluftës. Kush ka bërë krime le të përgjigjet për to. Kosova nuk ju ka asnjë borxh”, është shprehur Veliu në tubimin partiak të partisë së tij./Veriu.info