Lajm.co

Delawie shpreh keqardhje për sulmin ndaj gazetarit Kajtazi

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Kosovë, Greg Delawie ka dënuar sulmin ndaj kryeredaktorit të Gazetën Online Insajderi, Vehbi Kajtazi

Delawie ka thënë se është i papranueshëm sulmi ndaj Kajtazit. “Është vërtet për të ardhur keq që gazetarët në Kosovë po sulmohen fizikisht. Plotësisht e papranueshme në një shoqëri demokratike”, ka thënë Delawie, përmes një shkrimi të publikuar në rrjetin social Twitter.

Nesër protestojnë gazetarët

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, pas sulmit ndaj gazetarit Vehbi Kajtazi, fton të gjithë kolegët gazetarë, anëtarët e shoqërisë civile, përfaqësuesit e institucioneve si dhe qytetarët në aksionin protestues në mbrotje të lirisë së mediave dhe sigurisë së gazetarëve

Aksioni protestues mbahet nesër në sheshin “Skendërbeu” në Prishtinë, afër objektit kryesor të Qeverisë dhe Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12.00.

Protesta mbahet me slloganin #Nukpushojmë, protestojmë.

Vuçiq: Me shqiptarët na duhet marrëveshje e paqes për 200 vjet

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se pengesa më e madhe në rrugën e Serbisë drejt Bashkimit Evropian është “gjetja e një zgjidhjeje për Kosovën”

BE-ja është duke ndërmjetësuar bisedimet midis Serbisë dhe Kosovës për normalizimin e marrëdhënieve dhe shumë në Evropë besojnë se Serbia do të duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës përpara se t’i bashkohet bllokut.
“Kemi konflikt të ngrirë për shumë vite. A është mirë ta kemi këtë konflikt të ngrirë edhe për 50 apo 100 vjetët e ardhshëm? Nuk mendoj. Kjo është arsyeja përse kam nisur diskutimet e brendshme”, tha Vuçiq në një intervistë për agjencinë AP.

“Me shqiptarët, mendoj se na duhet marrëveshje afatgjate e paqes për 200 vjetët e ardhshëm”, tha ai, duke shtuar se të gjitha palët “do të duhet të bëjnë disa kompromise”.

Vuçiq po ashtu premtoi se do ta çojë Serbinë në BE dhe tha se fakti se Rusia e armatos ushtrinë serbe nuk e kërcënon këtë synim.

“Ne e dimë se ku po shkojmë, çfarë do të thotë se jemi në rrugë drejt BE-së; ky është qëllim strategjik i vendit tonë. Në të njëjtën kohë, duam të ruajmë marrëdhënie shumë të mira me Rusinë, Turqinë, Kinën, SHBA-në dhe të tjerë”, tha presidenti serb për AP-në.

Fjala e Albin Kurtit në Skenderaj

Mirë se ju gjej këtu në Skënderaj, në Skënderajn e Ahmet Delisë e të Azem Bejtës, të Shaban Polluzhës e të Tahir Mehës, në Skënderajin e Adem e Hamzë Jasharit. Të gjithë këta dhe shumë dëshmorë, heronj e martirë të tjerë i kanë dhënë zemër e histori gjithë Kosovës e mbarë kombit shqiptar

Të nderuar të pranishëm, vëllëzër e motra,
Të dashur aktivistë e anëtarë,
I nderuari kryetar i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Visar Ymeri,
E nderuara nënkryetare e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, doktoresha dhe deputetja Fatmire Mulhaxha-Kollçaku,
I nderuari kryetar i ardhshëm i Skënderajt, Hysni Mehani,
I nderuari kryetar i ardhshëm i komunës së Drenasit, Shemsi Elezi,
Të nderuar asambleistë të ardhshëm të kuvendit komunal këtu në Skënderaj nga Lëvizja VETËVENDOSJE!,
I nderuari axha Avni, Avni Dehari, prindi i Astritit e i Arbënorit,
Të nderuar pjesëmarrës të këtij tubimi,

Në Kosovën e pasluftës i kemi pasur dy lloj privatizimeve: privatizimin e fabrikave dhe të ndërmarrjeve publike. Secili më i keq se tjetri: fabrikat i kanë shndërruar në qendra tregtare a në lojëra fati, tokën bujqësore në shesh ndërtimi për pompa të benzinës a motele, komunat në vende punësimi për familjarët, ndërkaq ndërmarrjet publike në çerdhe të korrupsionit.
Me fitoren e VETËVENDOSJE!-s nesër në Skënderaj, e pasnesër në krejt Kosovën, kjo merr fund menjëherë e përgjithnjë. Institucionet publike janë për shërbime publike, Komuna është institucion publik. Nëpërmjet publikes ne realizojmë interesin e përgjithshëm, dhe, me fitoren e VETËVENDOSJE!-s këtu në komunën e Skënderajt, publikes i jepet prioritet mbi privatin.

Ambulanca e Mjekësisë Familjare në Kllodernicë është pa rrymë që nga viti 2013, ndërkaq është pa ujë që nga viti 2008. Pusi në oborr aty është i mbushur me ujëra të zeza. Mjeku viziton një herë në javë, ndërsa gjatë muajve te verës (korrik, gusht dhe shtator) s’ka pasur mjek fare. Nëpër QMF-të e Skenderajt ka mungesë të Termometrit, Glikometrit që bën matjen e sheqerit, Tensiometrit, e madje mungojnë edhe sterilizuesit. Ndryshimi në Prishtinë ka treguar që kur ke vullnet edhe kur ke plan, kur je me mendje e kur je me zemër, mund t’i realizosh ndryshimet. Sot, shumica dërrmuese e qytetarëve të sëmurë në kryeqytet nuk shkojnë në QKUK por shkojnë në Qendrat e Mjekësisë Familjare të komunës së Prishtinës. Punët e mira që i kemi bërë në Prishtinë, do t’i bëjmë edhe në Skënderaj pas 22 tetorit.
Komuna e Skënderajt për vitin e kaluar ka shpenzuar rreth 44 mijë euro për ushqim dhe pije, ndërsa për dreka zyrtare rreth 27 mijë euro, që në total arrin 70 mijë euro.

Komuna e Skënderajt shpenzoi për dreka e darka gati sa dyfishi i shpenzimeve për shëndetësi. Udhëheqja e këtillë nuk jep për shëndetësi sepse është vetë e sëmurë. Sëmundja e saj është grykësia. E, shërimi është VETËVENDOSJE!-a e numri 10.
46 fshatra në Skënderaj nuk janë të kyçura në ujësjellës. 49 fshatra në Skënderaj nuk janë të kyçura në kanalizim. Sistemi i kanalizimit i gjithë qytetit derdhet në lumin Klina. Në çdo kohë të reshjeve të mëdha në qytet dhe në disa fshatra ka vërshime. Ne ia vejmë digën korrupsionit, ne e pastrojmë edhe lumin Klina nga ndotja edhe komunën nga korrupsioni.
Këta asambleistë të ardhshëm e kanë dijen e mençurinë për zhvillim, guximin e patriotizmin për ballafaqim, dhe punën e ndershmërinë për drejtësi. Fitorja e tyre për të gjithë është mbarësi. Cilindo që e votoni, nuk mund të gaboni.
Në Skënderaj nuk lejohen që të operojnë kompanitë e mëdha vendore, siç janë Ipko, Kujtesa, Albi, Viva, etj. Biznesi është tërësisht i monopolizuar nga disa individë të lidhur me pushtetin. Skënderaj por edhe Drenica në përgjithësi, e ka një shansë të jashtëzakonshëm dhe unik që t’i bëjnë ndryshimet pozitive në mënyrë demokratike e paqësore. Ky shansë e ka një datë, e ka një numër. Datën e ka 22 tetor, ndërkaq numrin e ka 10!

Ka uzurpime në Shtëpinë e Kulturës. Ambientet publike janë shndërruar në ambiente private (kafene), pastaj fusha prapa Shtëpisë së Kulturës është shndërruar nga hapësirë publike në një fushë private me pagesë. Me Lëvizjen VETËVENDOSJE! kur të fiton në Skënderaj, kjo duhet të ndryshojë për shkak se pushteti duhet të jetë publik, në shërbim të publikut dhe kurrsesi privat në shërbim të privatit. Edhe 10 ditë na ndajnë nga fitorja e numrit 10, të dielën e 22 tetorit.
Skënderaj është ndër komunat më të varfëra e me papunësinë më të madhe në Kosovë. Numri i nxënësve që braktisin shkollimin po rritet nga viti në vit. Por, me fitoren e Lëvizjes, lëviz gjithçka. Kurrë nuk do të ketë më në Skënderaj fëmijë të uritur apo të sëmurë në bankat shkollore.

Hapësira e cila më parë ishte e destinuar për Parkun e Biznesit, e ky projekt qe ndalur për shkak që konsiderohej se është pjesë e memorialit “Adem Jashari”, tanimë është shndërruar në një deponi gjigante e mbeturinash. Ky, jo vetëm që është korrupsion, por ky është edhe turp. Turp që nuk duhet ta bëj as Skënderaj, e as Kosova.
Fabrika e Sheqerit e cila do të duhej të fillonte ndërtimin në vitin 2015, me investimin e kompanisë Britanike “DarkStar” prej 27 milionë euro nuk filloi të ndërtohej asnjëherë. Me fitoren e Lëvizjes VETËVENDOSJE! i hapet udha investimeve nga jashtë për prodhimin që sjell punësim.
Sot, qytetari i Skënderajt nuk ka ku të ankohet. Me fitoren e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, të këtyre asambleistëve tanë, punëtorë e të ndershëm, të mençur, të dijshëm e të guximshëm, me në krye Hysni Mehanin, do të mund t’i hapim arkivat e korrupsionit të viteve të shkuara në komunë, por gjithashtu edhe do ta ndalim korrupsionin e do t’ia hapim shtegun të mirës e të mbarës.

Në Skënderaj dështoi edhe ndërtimi i Parkut Teknologjik, projekt i kompanisë Sllovene “Technopolis LLC., Celje”. Ish-Fabrika e Lodrave në Skënderaj është privatizuar dhe tashmë është shndërruar në banesa private. Nuk ekziston asnjë hapësirë e vetme sportive publike: Palestra e sportit ka filluar ndërtimin në vitin 2009 por ende nuk ka përfunduar.

Në Skënderaj ekziston vetëm një çerdhe publike. Me fitoren e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, të gjitha këto, një nga një, një për një, ne do t’i ndryshojmë. Sepse, ne i kuptojmë politikat si shërbim kur ke edhe ideale edhe moral, ku i shërben të mirës e interesit të përgjithshëm.

Objekti i shkollës në Kastriot (Kostërrc) është ndërtuar si shkollë e re, por asnjëherë nuk ka filluar punën për shkak të mungesës së nxënësve, ndërkohë që tri shkolla tjera janë mbyllur: në Izbicë, shkolla në Radishevë dhe shkolla në Murgë. Kurse Gjimnazi “Hamëz Jashari” dhe shkolla e Qirezit ende nuk po përfundojnë dhe nuk janë të gatshme për punë. Nuk i është kushtuar mundësi arsimit sepse asnjëherë nuk kemi pasur udhëheqje që e do arsimin, kulturën, dijen. Me fitoren e Lëvizjes VETËVENDOSJE! kjo ndryshon, sepse VETËVENDOSJE!-a përbëhet prej njerëzve që e adhurojnë arsimin, edukimin, dijen, shkollimin.
Në fshatin Polac është bërë eksploatimi i egër i qymyrit nga kompania e Nuredin Lushtakut. Kjo është e patolerueshme, ne nuk mund të lejojmë që nga politika njerëzit të bëhen biznesmenë. Nuk jemi kundër që biznesmenët të hyjnë në politikë por le ta përdorin politikën për ta zhvilluar ekonominë e Kosovës, e jo për t’u bërë biznesmenë.

Hysni Mehani dhe këta asambleistë të ardhshëm të VETËVENDOSJE!-s, nuk janë njerëz të VETËVENDOSJE!-s në Skënderaj, por janë njerëzit e Skënderajt në VETËVENDOSJE!. Ata e duan këtë vend, ata do të jenë në çdo vend, e me 22 tetor ky vend duhet t’i duajë këta, duhet t’i duajë këta që e kanë numrin 10 dhe janë përfaqësues të vërtetë.
Ju falemnderit.

Monstra e Holliwood që përdhunoi aktoret më të famshme të botës

Një njeri me fizik jo shumë të pëlqyer në dukje ,100 kg, i njohur për disa filma të sukseshëm, arriti të kapë disa nga femrat më të famshme dhe më të bukura të botës, si Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Lucia Evans, por jo nga merita e tij

Bëhet fjale per Harvey Weinstein, producenti që shkaktoi skandal të përmasave të mëdha në të gjithë Amerikën, ku u morën vesh ngacmimet seksuale dhe përdhunimet e shumë aktoreve dhe punonjësve të kompanisë që menaxhon.

Mbi të u hodhën akuza të forta, që krijuan debate, por njëkohësisht dhe bashkim të shumë të famshmëve kundra tij.

Jodi Kantori dhe Megan Twohey morën guximin të zbulonin një anë tjetër të producentit, atë të një manjaku seksual.

Të dyja së bashku publikuan një shkrim në “The New York Times” ku kishin si qëllim t’i tregonin botës se Weinstein në 3 dekadat e fundit kishte përdorur të gjitha femrat sipas dëshirës së tij.

Pas 5 ditsh, më 10 tetor, Ronan Farrow, raportoi për të njëjtën gazetë që producenti ka shfrytëzuar mbi 13 femra dhe 3 prej tyre i ka përdhunuar.

Por kush është Harvey Weinstein?

Ai eshte fituesi i çmimit Oscar dhe producenti ekskluziv i cili “fshihet” pas disa filmave të suksesshëm si, Django Unchained, Pulp Fiction, Silver Linings Playbook and the Spy Kids.

Weinstein në bashkëpunim me vëllain e tij, Bob, gjatë viteve 70’ ndërtuan studion e famshme Mirmax (1979).

Miramx nuk qe një emër çfarëdo, por ishte bashkimi i emrave të prindërve të tyre Miriam dhe Maz.

Përmes kësaj studio ata krijuan disa filma të pvarur si Pulp Fiction, Clerks, The Crying Game, gjithashtu dhe Sex, Lies, and Videotape.

Por më vonë, gjatë vitit 1993, studioja iu shit “Disney” dhe pas një periudhe 22-vjeçare ata krijuan “The Weinstein Company”.

Kush ishin femrat që deklaruan pro dhe kundra Harvey Weinstein?

Në një deklaratë të publikuar fillimisht në “Huffington Post”, Meryl Streep u shpreh e tronditur nga lajmi i turpshëm, siç e cilësoi.

Aktorja vlerësoi ato gra që ngrenë zërin për zbulimin e abuzimeve dhe i cilësoi heroina.

Në ceremoninë e vitit 2012 të “Golden Globes” e cilësoi “Zot” producentin, ndërsa tani, pas akuzave kundër tij, e shikon si një abuzim të neveritshëm e të pafalshëm pushteti.

Judi Dench publikoi një deklaratë ku tha se nuk dinte asgjë lidhur me pretendimet e tmerrshme.

Qëndrime të ngjashme kishin edhe Ema Thomson, Mark Ruffalo e Seth Rogen.

Aktorja 44-vjeçare, Rose McGowan, një ndër akuzueseve që ka dalë hapur, ndryshoi foton e saj të profilit në “Twitter”, duke vënë një kur ishte e re, dhe shkroi: “Kjo vajzë ka qenë viktimë e një përbindëshi.

Kjo është vajza, që e mbuluar me turp, heshti”.

Një tjetër rast ishte ai i Lea Seydoux, e cila fillimisht e kishte takuar Harvey në një event mode dhe ai e kishte thirrur menjëherë për të pirë diçka në hollin e hotelit të tij.

Pas pak minutash, ftesa e Harvey u zhvendos në një nga dhomat e hotelit.

“Ishte e vështirë ti thoje jo pasi ishte një njeri shumë i pushtetshëm dhe ka në dorë çdo gjë për të të bërë keq”, është shprehur Lea për “The Guardian”.

Ajo vijon duke thënë se pasi u ngjitën në dhomë ai ju hodh përsipër duke e puthur dhe duke e prekur pa dëshirën e saj.

“E vetma gjë që mund të bëja ishte të qaja, e kam parë dhe herë të tjera Harvey me femra jo të famshme dhe tregonte kush nga yjet botërore kishte kaluar një natë me të”.

Producentja Elizabeth Karlsen tregoi se kur ka punuar me Weinstein, rreth 30 vjet më parë.

Një rast e ka gjetur nudo në krevat.

Ndërsa gazetarja Lauren Sivan tregoi se rreth 10 vjet më parë Weinstein arriti deri aty sa u masturbua para saj.

Shkrimtarja Liza Campbell tregoi se në të shkuarën Weinstein ishte munduar ta bindte të laheshin bashkë.

Michael Keaton e konsideroi producentin “të neveritshëm dhe të tmerrshëm”.

Ndërsa Lena Dunham sulmoi kompaninë e tij, duke pretenduar se të gjithë kanë ditur gjithçka.

Mes atyre që nuk është çuditur fare nga kjo histori është presidenti amerikan Trump, i cili shkroi: “E njoh Weinstein prej kohësh dhe nuk habitem aspak”.

I akuzuar për ngacmime seksuale, producenti i shumë filmave të suksesshëm u shkarkua nga vetë bordi i kompanisë së tij pas një raporti të “New York Times”, që pretendonte se gjatë 30 viteve ai ka ngacmuar seksualisht gra të ndryshme që punonin për të. Mes tyre janë Ashley Judd dhe Rose McGowan, të cilat ishin të parat që drejtuan gishtin kundër tij.

Ato që ranë pre e ngacmimeve seksuale nga poducenti Harvey Weinstein janë femrat e renditura më poshtë:

• Asia Argento, aktore

• Rosanna Arquette, aktore[3]

• Jessica Barth, aktore

• Ambra Battilana, modele

• Zoë Brock, modele

• Emma de Caunes, aktore

• Cara Delevingne, aktore dhe modele

• Daën Dunning

• Lucia Evans, aktore

• Romola Garai, aktore

• Judith Godrèche, aktore

• Jessica Hynes, aktore

• Angelina Jolie, aktore

• Ashley Judd, aktore

• Katherine Kendall

• Rose McGowan, aktore

• Gëyneth Paltroë, aktore

• Tomi-Ann Roberts

• Léa Seydoux, aktore

• Lauren Sivan, gazetare

• Mira Sorvino, aktore

Liberalizmi përmes Shqipërisë apo BE-së?

Kosova nuk mund të anashkalojë kriteret e Bashkimit Evropian për liberalizim vizash, por duhet të angazhohet në përmbushjen e tyre, thonë analistë të çështjeve të integrimeve evropiane. Aktualisht, për liberalizmin e vizave për Kosovën kanë mbetur dy kriteret e fundit, përkatësisht kriteri për luftimin e korrupsionit dhe ai për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi

Por, te kriteri i fundit, ai për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, institucionet e Kosovës kanë ngelur që dy vite, duke mos arritur të ratifikojnë marrëveshjen e nënshkruar me Podgoricën që nga vitit 2015.

Nisur nga ky fakt dhe izolimi me të cilin po ballafaqohen qytetarët, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi së fundi i ka kërkuar homologut të tij nga Shqipëria, Ilir Meta që shteti shqiptar t’u lëshojë nënshtetësi qytetarëve të Kosovës, në mënyrë që të shmanget nga izolimi, që sipas tij, i ka vënë Bashkimi Evropian Kosovës.

“Bashkimi Evropian e ka sjell në një pozicion të izolimit klasik Kosovën, në veçanti me çështjen e liberalizimit të vizave. E vetmja shpresë në këtë moment për qytetarët e Kosovës që të lëvizin lirshëm, ka mbetur dhe i kërkova presidentit Meta dhe autoritete e tjera të Shqipërisë, që në përputhshmëri me Kushtetutën e Shqipërisë dhe ligjet dhe në përputhshmëri me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, t’u jepet nënshtetësia qytetarëve të Kosovës”, ka thënë Thaçi.

Kjo kërkesë e presidentit Thaçi nga profesori i së Drejtës Evropiane, Emrush Ujkani po vlerësohet e paarsyeshme dhe e padrejtë për shtetin e Kosovës, përkatësisht që qytetarët e këtij vendi të marrin pasaporta të një shteti tjetër.

“Kosova është shtet dhe si i tillë i ka aspiratat e veta për tu anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Me veprime të tilla nuk i bëjmë favor agjendës evropiane. Kërkesa që një shtet tjetër, si Shqipëria, tu jap shtetësi qytetarëve tanë, tash a do të merret në konsideratë nga shteti shqiptarë apo jo, kjo është çështje tjetër dhe nuk do të spekulojë. Por, ajo çka mund të them është se Kosova i ka dy kërkesa që duhet të punon dhe t’i adresojë”, thotë Ujkani.

Në një përgjigje nga Ambasada e Shqipërisë rreth mundësive për të marrë nënshtetësinë shqiptare, sqarohet se kërkesa duhet t’i drejtohet Presidentit të Republikës së Shqipërisë.

Kjo kërkesë duhet të përmbajë identitetin e plotë të kërkuesit, adresën e saktë të vendbanimit të tij të përhershëm, si dhe dokumentet e domosdoshme si certifikata e lindjes, e legalizuar me vulën e Ministrisë së Brendshme të Kosovës, vulën e Ministrisë së Jashtme dhe me vulën e Ambasadës, si dhe leja e qëndrimit në Republikën e Shqipërisë, sipas kritereve të Ligjit për shtetësinë.

Po ashtu, ndër tjera kërkohet edhe akti i pronësisë së banesës ose kontratës për zënien me qira të banesës. Aplikuesi duhet të dëshmojë edhe për vendin e punës dhe mjetet financiare të cilat duhet të jenë të mjaftueshme për jetesë në këtë vend.

Çështja e liberalizmit të vizave për Kosovën, sipas profesorit të integrimeve evropiane Avni Mazreku, është çështje më komplekse sesa që shtrohet në debatet ditore.

Ai thekson se problemi kryesor midis raporteve të Kosovës dhe BE-së është çështja e mosnjohjes nga pesë shtete anëtare të BE-së, që sipas tij, kjo çështje nga politika e jashtme e Kosovës nuk është marrë seriozisht.

Mazreku shton se derisa mungojnë këto njohje nuk mund të pretendohet se Kosova ka raporte normale me Bashkimin Evropian.

“Dimensioni tjetër që është shtruar, çështjen e kërkesës së Presidentit të Kosovës drejtuar Presidentit të Shqipërisë që të pajisen qytetarët e Kosovës me pasaporta shqiptare, mendoj që kjo kërkesë është anakronike për vetë faktin se ne e dimë që kemi pasur një histori jo të këndshme sa i përket Kosovës dhe pasaportave që janë pajisur qytetarët e Kosovës. Këtu jo vetëm popullsia pakicë serbe, por edhe ka pasur një numër të konsiderueshëm të qytetarëve shqiptarë të cilët kanë aplikuar për pasaporta serbe”, thekson Mazreku.

Ndërkohë për analistin Emrush Ujkani me logjikën që Kosova t’ju shmanget kritereve të mbetura për liberalizim të vizave dhe të bëhet zgjidhja e kësaj çështjeje përmes marrjes së pasaportave të Shqipërisë, ka efekte të mëdha negative në integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian.

“Mosdefinimi i vijës kufitare me Malin e Zi do të jetë problem për çdo lëvizje të Kosovës drejt mekanizmave të karakterit ndërkombëtare, qoftë në BE, NATO apo në Këshilli të Evropës. Në këtë mënyrë nuk po bëjmë zgjidhje. Nuk është e drejtë dhe as adekuate për shtetin e Kosovës që qytetarët e këtij vendi të synojnë të marrin pasaportat e një vendi tjetër. E arsyeshme është që të krijohet një konsensus nacional dhe t’i jepet zgjidhje përfundimtare (kritereve të BE-së)”, thotë Ujkani.

Ndërkohë qytetarë të anketuar nga Radio Evropa e Lirë shprehin mendime të ndryshme rreth marrjes së pasaportës shqiptare.

Bleart Hoxha, qytetar nga Prishtina do të pranonte të pajisej me pasaportë të Shqipërisë. “Po nëse do të kisha mundësi do ta merrja pasaportën e Shqipërisë, pasi që jemi lodhur nga pamundësia për të lëvizur lirë”, thotë ai.

Ndryshe shprehet Adnan Berisha. “Vetëm për shkak të liberalizmit nuk do të merrja pasaportë të Shqipërisë. Ne vet si Kosovë duhet të kemi liberalizmin. Nuk mendoj se është zgjidhje pasaporta e Shqipërisë”, thotë ajo.

Pasaportë të Shqipërisë tani kanë një numër i konsiderueshëm i qytetarëve të Kosovës, kryesisht politikanët, si kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, kryetari i Lëvizjes vetëvendosje Visari Ymeri, kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti dhe disa nga deputetët e tjerë të këtij subjekti. Po ashtu, me këtë pasaportë janë të pajisur edhe afaristë e qytetarë të profileve të ndryshme.

Ndërkaq, duke u thirrur në të drejtën e dyshtetësisë, pjesëtarët e komunitetit serb në Kosovë e kanë shfrytëzuar të drejtën që të pajisen me dokumente të Serbisë. Njësoj, kanë vepruar edhe qytetarët shqiptarë nga Lugina e Preshevës, të cilët jetojnë në Kosovë, por posedojnë dokumente të Serbisë.

Infermierja Drain me 3.7 milon adhures (foto+18)

Lauren Drain është nga Florida dhe shumica e quajnë si ‘infermieren më seksi në Instagram.” Ndërsa do ta keni të qartë sapo të shikoni disa nga fotot të cilat ajo i ka postuar në këtë rrjet social, ndërsa profilin e saj e përcjellin hiq më pak se 3.7 milionë adhurues

Kjo bukuroshe është e specializuar për kardiologji, ndërsa karrierën në mjekësi e ka filluar qysh në moshën 16-vjeçe, ndërsa përveç infermierisë, ajo punon edhe si trajnere personale. Edhe pse di të punoj deri në 13 orë në spital, ajo gjithmonë gjen kohë për ushtrime intensive, të cilat janë edhe meritore për trupin e saj jashtëzakonisht seksi. Ajo beson se stili aktiv i të jetuarit është çelësi i shëndetit afatgjatë.

“Stili aktiv i të jetuarit e zvogëlon rrezikun nga sëmundjet dhe promovon shëndetin e përgjithshëm”, thotë ajo dhe shton se për trupin e saj tërheqës, nuk janë aspak meritore gjenet e mira, por vetëm nga puna e mundimshme. Ajo e pranon se shpesh lufton kundër paragjykimeve të cilat njerëzit i kanë ndaj modeleve të fitnesit në Instagram.

Përveç këtij rrjeti social, ajo është aktive edhe në blogun e saj ku promovon ushtrimet dhe jetën e shëndetshme. Në anën tjetër, ajo punon edhe si modele e kostumeve të larjes dhe veshjeve intime dhe thotë se ndjehet shumë e lumtur kur pozon para kamerës.

“Nuk kam ngurrim të zhvishem dhe të pozoj joshëse para kamerës. Në të vërtetë ndjehem shumë e lumtur kur dukem tërheqëse dhe provokuese para fotoaparatit”, thekson ajo. Është ankuar se në jetën e dashurisë gjërat nuk i kanë shkuar mirë dhe për këtë e fajëson orarin e ngjeshur të punës, pasi nuk i lë aq shumë kohë për jetën personale.

“Kam pasur shumë lidhje të dështuara dhe mund të them se fajin më të madh e kam unë, pasi nuk kam mundur t’i përkushtohem në tërësi lidhjeve. Por shpresoj se një ditë do të gjej dashurinë e jetës sime dhe do të krijoj familje për të cilën ëndërroj vazhdimisht”, ka përfunduar ajo.

Asociacioni varet nga mirëvajtja e dialogut në Bruksel

Ende nuk ka një afat kohorë se kur do të nisë procesi i formimit të Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, si obligim që buron nga Marrëveshja e Brukselit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Këtë e konfirmojnë përfaqësuesit e Listës Serbe dhe zyrtarët e Qeverisë së Kosovës

Igor Simiq, deputet i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës dhe zëdhënës i këtij subjekti politik, thotë për Radion Evropa e Lirë, se formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe mbetet nevojë parësore e serbëve, si një organizim që do t’i artikulonte dhe unifikonte interesat e tyre në hapësirën e Kosovës.

Deri më tash, sipas tij, disa herë janë caktuar afate për formimin e Asociacionit, të cilat nuk janë respektuar.

“Edhe tash, në qoftë se dikush përmend afate, rrallëkush beson në to. Unë nuk i dëshiroj rrëfimet dhe propozimet se si duhet apo çka duhet të përmbushet marrëveshja. Jo nesër, pasnesër ose sot, por kjo është dashur të bëhet shumë më herët. Kjo fatkeqësisht nuk ka ndodhur. Por, kjo nuk do të thotë se ne do ta harrojmë këtë çështje dhe ta tejkalojmë atë”, tha Simiq.

Në anën tjetër, zyrtarët e Qeverisë së Kosovës kanë thënë se kjo e fundit do ta ketë qasjen mjaft konstruktive lidhur me formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Halil Matoshi nga kabineti i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, duke folur për Radion Evropa e Lirë, nuk ka precizuar ndonjë afat të caktuar kohorë se kur do të nisë procesi i formimit të Asociacionit.

“Asociacioni ose Bashkësia e komunave me shumicë serbe në Kosovë, tashmë është një e drejtë kushtetuese dhe ajo do të ndodhë në afat optimal. Do të thotë, jo me urgjencë, sepse nuk është ndonjë urgjencë, por do të ndodhë në afat optimal dhe në bazë të verdiktit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, përkatësisht në bazë të Kushtetutës dhe ligjeve në fuqi”, thotë Matoshi.

Në anën tjetër, Simiq thotë se është e palogjikshme që Lista Serbe sërish ta ngritë çështjen e formimit të Asociacionit në Qeverinë e Kosovës, në të cilën bën pjesë edhe kjo listë, përderisa ekziston marrëveshja për të.

“Kjo nuk do të thotë që ne tash të organizojmë mbledhje dhe të themi ‘ja që nga tash do ta nisim formimin’. Kjo është dashur të bëhet më herët, sepse kjo çështje është e ngritur dhe e hapur. Ta them me fjalorin sportiv, topi është në anën e Prishtinës dhe ata duhet ta bëjnë pjesën e tyre të punës”, tha Simiq.

Megjithatë, nisja e procesit për formimin e Asociacionit, sipas Matoshit është e ndërlidhur edhe me procese tjera, të cilat priten në muajt e ardhshëm.

“Është një proces, mirëpo kjo, megjithatë, të jemi realist, varet e dhe nga proceset tjera, e sidomos nga mirëvajtja e rifillim të negociatave të dialogut Prishtinë – Beograd, dialog i cili, sipas Qeverisë së Kosovës, nuk ka alternativë”, thekson Matoshi.

Asociacioni i komunave me shumicë serbe, buron nga Marrëveshja e Parë e Parimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të arritur në Bruksel më 19 prill të vitit 2013. Marrëveshja për Asociacionin, ishte arritur më 25 gusht 2015, por Gjykata Kushtetuese e Kosovës, më 23 dhjetor 2015, pati vlerësuar se disa nga parimet e përgjithshme të marrëveshjes për Asociacionin, nuk ishin në harmoni me Kushtetutën e Kosovës dhe se këto parime duhet të jenë në pajtueshmëri me standardet kushtetuese të Republikës së Kosovës.

Sidoqoftë, Lista Serbe edhe më herët pati deklaruar se do të insistojë që formimi i Asociacionit të bëhet sipas marrëveshjes së vitit 2013, por kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se Asociacioni do të formohet në bazë të asaj që parasheh Kushtetuta e vendit, duke respektuar edhe të gjeturat e vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

Milaim Zeka mohom akuzat e Parim Ollurit për sulmin ndaj Vehbi Kajtazit

Deputeti i Nismës, Milaim Zeka, thotë se nuk ka aspak të bëjë me sulmin që para pak çastesh i ndodhi kryeredaktorit të portalit “Insajderi”, Vehbi Kajtazi, në lagjen “Pejton” në Prishtinë. Zeka e dënon çdo sulm fizik që ushtrohet ndaj kujtdo, derisa pranon se e njeh personin që tashmë është arrestuar nga Policia e Kosovës, Faton Ramadanin

Milaim Zeka i cili dyshohet për mashtrime me viza pas disa publikimeve që ia ka bërë “Insajderi”, mohon se sulmi ku sot u godit gazetari i këtij portali ka lidhje me të. Zeka në një prononcim për Express thotë se është kundër dhunës dhe çdo sulmi fizik dhe edhe ky rast për të është i dënueshëm.

Por drejtori i gazetës, Parim Olluri, thotë se sulmi fizik ndaj Kajtazit lidhet me shkrimet që ky medium ka pasur për deputetin Milaim Zeka. Ky i fundit, duke i komentuar deklarata e Ollurit thotë se ai dhe Vehbi Kajtazin janë shantazhuesit më të mëdhenj të gazetarisë shqiptare.

“Janë rraketashat më të mëdhenj, janë njerëz që pa dal hiç aktakuzat i kanë parapri aktakuzave që janë ngritë vonë në proceset e ndryshme gjyqësore dhe në qoftë se Parim Olluri qenka prokuror mbi Aleksander Lumezin, bravo i qoftë, sepse ai po e dika që rasti qenka i lidhur, nëse Olluri thotë se është rasti i lidhur unë do të merrem vesh me prokurorinë dhe pastaj le ta dëshmon ai”, u shpreh Zeka.

Rreth sulmit, Policia sapo e ka arrestuar Faton Ramadanin, pjesëtar i familjes Kiçina për sulmin ndaj gazetarit Vehbi Kajtazi. Zeka e pranon se e njeh Ramadanin por thotë se nuk ka informacion se çfarë ka mundur të jetë që e ka shtyrë deri te sulmi.

“Po more qysh nuk e njoh Faton Ramadanin, fort mirë e njoh por nuk e kam asnjë informacion pse e ka sulmuar, veç e di një sen që Insajderi në rastin e skandalit me viza i ka përfshi 100 njerëz, i ka përfshi gratë tona, fëmijët tonë dhe Olluri dhe Kajtazi le të tregojnë se prej nga i kanë marrë ato shtytje e financa për me m’bo mu gjyq publik, këta e kanë dëmtu procesin e gjyqësisë. Avokati i Ilir Krasniqi ka bë vepër penale sepse gjatë procesit të hetimeve ja u ka dhonë informacionin atyre por masi të përfundojë procesi gjyqësor atëherë unë do të merrem me Kajtazin e Ollurin, pas skandalit me viza”, thotë Zeka ndër të tjerash.

Deputeti i Nismës madje thotë se sulmi ndaj Kajtazit nuk mund të kishte ndodhur po të kishte drejtësi, pasi, sipas tij, Kajtazi do të duhej tashmë të ishte në burg për, siç thotë ai, shantazhet që i ka bërë.

Kur flet për dhunën Zeka tregon edhe atë se çfarë i kishte thënë Albin Kurtit në Parlament pas goditjes që mori nga deputeti i VV-së, Frashër Krasniqi, në një emisionin “live”.

“Unë i kam thanë Albinit me dashtë vij e të bi shpulla por nuk e konsideroj dhunën si akt që zgjidh problemet. Edhe shpifjet ma të rënda që mi kanë bërë Olluri dhe Kajtazi prapë, nuk është zgjidhje me i ra njeriut, por kjo flet edhe për mungesën e shtetit dhe funksionimit të drejtësisë. Me pas drejtësi nuk ishte ardhë puna me i ra Kajtazit, pasi është dashtë moti ai me hy në burg për shkak të shantazheve e padrejtësive”.

Sulmohet fizikisht gazetari Vehbi Kajtazi

Kryeredaktori i Insajderit, Vehbi Kajtazi është sulmuar sot fizikisht në qendër të Prishtinës. Rasti ka ndodhur në një lokal në Prishtinë, ndërsa Kajtazi është sulmuar nga një person që ishte në të njëjtin lokal. Po ashtu edhe Faton Ramadani ka reaguar lidhur me shoqërimin e tij në stacionin policor si i dyshuar për sulmin ndaj kryeredaktorit të Insjaderit, Vehbi Kajtazi

Edhe zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti në një prononcim për Telegrafin ka konfirmuar ngjarjen e sulmit fizik ndaj kryeredaktori të Insajderit, Vehbi Kajtazit.
Ajo tha se ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:30, në Prishtinë.

Lidhur me këtë sulm♪7 ka reaguar Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka dënuar sulmin fizik të ndodhur sot ndaj kolegut Vehbi Kajtazi. “AGK u bënë thirrje institucioneve përkatëse që të hetojnë sa më parë këtë rast. Kolegu Kajtazi ka qenë cak i sulmeve dhe kërcënimeve të vazhdueshme edhe ne të kaluarën.

Kurse Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se Qeveria e Kosovës dënon sulmin ndaj gazetarit të Insajderit, Vehbi Kajtazi. “Kemi marrë një njoftim për një sulm fizik të gazetarit Vehbi Kajtazi nga Insajderi. Kjo është e papranueshme dhe është e dënueshme prej qeverisë së vendit. Vërtet e dënojmë një akt të tillë të sulmit fizik, jo vetëm mbi Kajtazi, por mbi çdo gazetar. Si qeveri jemi zotuar për një bashkëpunim me media, për të qenë transparent dhe për ridhënë mundësi fjalës së lirë, dhe mendimit të lirë pikëpamjeve të secilit”, ka deklaruar ndër të tjera Haradinaj>

Reagon Faton Ramadani: Policia më arrestoi pa asnjë bazë ligjore

Faton Ramadani ka reaguar lidhur me shoqërimin e tij në stacionin policor si i dyshuar për sulmin ndaj kryeredaktorit të Insjaderit, Vehbi Kajtazi. Ramadani përmes një postimi në Facebook, ka thënë se policia e mori atë pa asnjë bazë ligjore.

“Unë isha në drek në restorant “Central”, pasi dola një lokal me një tjetër shok, Driton Ymeri personalisht në shenjë hakmarrje pas asnjë bazë ligjore më ftoj në polici dhe e hapi lajmin për sulmin ndaj gazetarit”, ka shkruar Ramadani.

Postimi i plotë pa ndërhyrje:

Komondanti i policis Driton Ymeri pasi eshte mik me Gojart Kelmendin me ftoj ne polici pa asnje baz ligjore.
Driton Ymeri ket e ban ne Hakmarrje per mikun e ti Gojart Kelmendin te cilin Gojarti dhe Fadil Syleviqi ishin te perfshim ne montimin e Rastit Ramadani.
Lajmin qe po e shoh ne portalin Indeks onlline e kan dhe Driton Ymeri Faton Shoshit per ta habit opinjonin.
Une isha ne drek ne restorant Central pasi dola ni lokal tjeter me shok Dritoni personalishte ne shenje hakamarrje pa asnje baz ligjore me ftoj ne polici dhe e hapi lajmin per sulmin ndaj gazetarit.