Lajm.co

Nënshkrimet e ‘pavlefshme’ të deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Specialen

Mesazhet e ashpra të përfaqësuesve ndërkombëtarë rreth nismës së një grupi të deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, deri më tash nuk kanë ndikuar në zmbrapsjen e tyre, thonë analistët e çështjeve politike

Por, tërhiqet edhe vërejtja se nënshkrimet e deputetëve, të cilët kanë iniciuar kërkesën për shfuqizimin e ligjit, nuk janë më valide.

Në asketin procedural, njohësi i zhvillimeve parlamentare, Albert Krasniqi, analist nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë se nënshkrimet e deputetëve nuk janë më të vlefshme.

“Rregullorja e Punës së Kuvendit të Kosovës parasheh që çdo mocion përmbajtjesor, i cili vjen prej gjashtë a më shumë deputetëve, duhet të shqyrtohet brenda 3 javëve dhe tani ka kaluar ky afat dhe ato nënshkrime më nuk janë të vlefshme për të thirrur ndonjë seancë të re. Pra, nuk mund të thirret seancë duke u thirrur në nënshkrimet e dhëna më 22 dhjetor”, thotë Krasniqi.

Nisma e deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara, përkatësisht Gjykatën Speciale, ka nxitur reagime të ashpra ndërkombëtare.

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, ka paralajmëruar se të gjithë ata deputetë dhe politikanë që qëndrojnë prapa nismës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale mund të përballen me pasoja të ashpra.

Ai ka ri-përsëritur se shfuqizimi i ligjit, po kërkohet për interesa individuale dhe në dëm të interesave të shtetit të Kosovës, të ardhmes së saj dhe në dëm të raporteve me aleatët ndërkombëtarë.

Mesazhe të ngjashme kanë dhënë edhe ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, të akredituar në Prishtinë.

Politologu, Ramush Tahiri, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë tha se pavarësisht këtyre deklaratave që janë bërë nga komuniteti ndërkombëtar, duket se deputetët nuk dëshirojnë të heqin dorë nga iniciativa e tyre.

Pavarësisht nëse janë apo nuk janë valide nënshkrimet e mbledhura, të njëjtit deputetë besohet se mund të nënshkruajnë sërish kërkesën, nëse nuk tërhiqet vetë nisma për shfuqizim.

“Duket që deputetët nuk do të heqin dorë dhe nuk dëshirojnë të heqin dorë, sepse i kanë plotësuar kushtet formale juridike që me më shumë se 40 deputetë të procedojnë një çështje në mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit dhe derisa ekzistojnë 40 nënshkrime, Kryesia është e obliguar ta procedojë dhe seanca plenare është e obliguar që me anë të votimit të deklarohet”, thotë Tahiri.

Duke u ndërlidhur me tonet e ashpra ndërkombëtare që pasojnë nismën e deputetëve, Albert Krasniqi, në anën tjetër thotë se deri më tani, nuk janë dëgjuar këso lloj tone e kritika në adresë të lidershipit të Kosovës, nga ana e shteteve aleate.

“Do të duhet që deputetët përfundimisht të heqin dorë prej kësaj iniciative dhe të gjithë ata që qëndrojnë parapa kësaj iniciative të bëjnë një distancim të qartë nga secila përpjekje për të shfuqizuar Ligjin për Gjykatën Speciale, për shkak se kjo praktikisht është e pamundur dhe të mos fshihen prapa formave tjera që kanë për qëllim destabilizimin e vendit, ngritjen e tensioneve dhe konflikteve të brendshme, sepse pasojat do të jenë afatgjatë dhe pastaj do të duhet kohë e gjatë për t’u rikuperuar prej dëmeve potenciale që mund të shkaktohen në këtë proces”, thotë Krasniqi.

Më 22 dhjetor të vitit të kaluar një grup i deputetëve të Kuvendit të Kosovës pati ndërmarrë një nismë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale për krime lufte.

Nisma e deputetëve për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, pasoi një peticion të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, me të cilin kërkonin nga Kuvendi i Kosovës ndryshimin e Ligjit për Gjykatën Speciale.

Mandati i Gjykata Speciale për krime lufte, përkufizohet kryesisht në hetimet dhe gjykimet e rasteve të pretenduara të krimeve të luftës nga ana e disa ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndaj pjesëtarëve të komuniteteve pakicë dhe kundërshtarëve, që përfshinë periudhën kohore nga viti 1998 e deri në fund të vitit 2000.

Historia tronditëse nga kampet e përqendrimit të komunizmit: Jetimët e nënës sime!

Ishte vetëm gjashtë vjeç dhe tani i mjegullohej imazhi i nënës nëpër xhadenë e Dukatit, pranverën e vitit 1948. Fadil Çapo është sot 76 vjeç por e kujton si sot atë ditë… Na pret mjaft i emocionuar ne shtepine e tij pranë portit të Vlorës. Pyet se kush na ka treguar për historinë e tij… Shikimin e ka të mjergullt, duart i dridhën, njërën këmbë e ka prej druri sepse e ka humbur për shkak të diabetit. Dhimbja ka lënë shumë gjurmë në portretin e Fadilit. Por ai mban mënd mirë mundimet e jetës, qysh kur ishte fëmijë në Dukat, pa nënë dhe pa baba e më pas në kampet e internimit në Plug e Saver. Pjesa më e dhimbshme është padyshim ikja e nënës

Nga Luljeta Progni

* * *

Dukat 1948. Në portën e madhe të familjes Çapaj dëgjohen trokitjet e forta dhe britmat e policëve. E zonja e shtëpisë, Valideja, me foshnjen dy muajshe në duar, del me nxitim për të hapur portën. “Ç’kërkoni?” i pyet. Policët hyjnë me furi brenda oborrit. Një prej tyre e nxjerr jashtë dhe i thotë ashpër “Do vish me ne”. Një tjetër nxjerr në rrugë edhe dy djemtë më të rritur: Eqeremin dhe Idaiun, mbi 14 vjeç. Tre fëmijët e tjerë më të vegjël, Fadili 6 vjeç, Floriana 7 vjeç dhe Lefteri 4 vjeç shohin të hutuar, pa kuptuar se çfarë po ndodh. Policët bastisin shtëpinë, mbyllin dyert me çelës dhe dalin jashtë duke shoqëruar me forcë nënën me foshnjen dhe dy të rinjtë, e më pas largohen. Gjithçka ndodh për disa minuta. Tre të miturit dalin tek porta e madhe dhe duan t’i ndjekin, por një prej policëve kthehet dhe iu bërtet të kthehen. Qëndrojnë tek porta e madhe duke ndjekur me sy nënën me foshnjen në duar dhe vëllezërit që ecin drejt qendrës së Dukatit.

Para shtëpisë së madhe të gurtë ka rënë heshtja. Një heshtje që fillon t’i trembë fëmijët. Lefteri fillon të qajë me dënesë, ndërsa dy më të mëdhenjtë, Flora dhe Fadili, mundohen ta qetësojnë edhe pse janë po aq të trembur sa ai. Mbyllin portën dhe ulen në shkallët e shtëpisë duke pritur me shpresën se nëna do të kthehet së shpejti. Pas orësh të tëra pritje, errësira ka rënë mbi Dukat dhe fëmijët fillojnë të mendojnë për t’u strehuar diku. Dera e shtëpisë është mbyllur, nuk mund të hyjnë. Aty përpara gjenden lëpushat ku çlodhen lopët kur vijnë nga kullota. Shtrihen të tre aty pa folur. Lefteri i lodhur nga e qara mbyll sytë dhe fle i pari, ndërsa Fadili dhe e motra edhe pse nuk flasin mendojnë të njëjtën gjë “Kur do të kthehet nëna?”.

Të nesërmen në mëngjes Fadili shkon me vrap për të hapur portën. Pret aty me sytë nga rruga për të dalluar ndonjë hije njeriu a ndonjë zhurmë, por asgjë nuk lëviz. Edhe pas disa orësh, kur dielli ka arritur në kupë të qiellit askush nuk po duket. E motra ndez një zjarr me dru dhe zjen disa misra që janë varur në hangarin e lopëve. Presin gjithë ditën derisa errësira mbulon përsëri fshatin.

E njëjta ditë pritje me portën hapur përsëritet. Të tre fëmijët ndjehen të uritur e të lodhur, por më shumë se çdo gjë i druhen frikës se ç’u bë me nënën, vëllezërit dhe motrën e tyre të vogël. Pas 7 ditësh dëgjojnë një zhurmë makine mbi xhade dhe dalin me vrap para portës. Nga lart po dukej vërtet një makinë që zbriste nëpër kthesa duke u anuar sa andej këtej. Fëmijët presin me ankth: Të jetë nëna në makinë?

Makina afrohet me ngadalë, por nuk po arrijnë të shquajnë asnjë të njohur. Pas pak kalon para tyre, plot me njerëz në karroceri dhe në fund të saj, mbështetur në spond Fadili arrin të dallojë nënën. Valideja i thotë diçka, por fëmijët nuk arrijnë të kuptojnë gjë. Fadili vrapon pas pluhurit që ngre makina për disa metra… Më pas makina zhduket pas një qafe dhe gulçima e saj shuhet. Lotët i rrjedhin në faqe. E kupton se nëna do të shkojë larg, shumë larg dhe do të vonohet shumë, shumë më tepër se këto 7 ditë.

Fëmijët kthehen tek porta dhe qëndrojnë aty për disa çaste. Nuk dinë asgjë se çfarë po ndodh. Mbi shtëpi dëgjohen zërat e disa njerëzve që kishin dalë për të parë makinën. Dikush prej tyre thotë: “E morrën dhe Validenë“.

Jeta në kasollën e Gani Çapos

U gdhinë e u ngrysën 20 ditë rresht të vetëm, duke ngrënë misra e duke fjetur në lëpushat e lopëve, rrëzë hangarit. Askush nuk erdhi t’i shihte si ishin, a ishin sëmurë, a kishin ngrënë, a kishin fjetur, a ishin gjallë…Askush nuk u hodhi përtej mureve një kore bukë. Askush nuk erdhi t’u tregonte se ku shkoi nëna dhe se ç’do të bëhej me ata tre të mitur.

Ditën e 21-të fëmijët që po rezistonin përballë urisë, vetmisë e frikës dëgjuan një të trokitur të lehtë në derë. Ishte Gani Çapaj, një bari që shpesh kulloste lopët e tyre, kushëri i familjes. Fadili shkoi tek porta dhe hoqi llozin. Ganiu hyri duke i parë me vëmendje të tre.

-Si je Fadil? Mirë jeni?

-Po, mirë, – iu përgjigj Fadili.

-Do vini të rrini ca ditë andej nga unë?

-Mirë, – i tha Fadili dhe mori për dore Lefterin e Florën.

Kasollja e Ganiut ishte prej kashte, e shtruar poshtë me baltë dhe ndodhej pak larg fshatit. Ganiu kishte edhe tre fëmijët e tij: dy vajza mbi 10 vjeç dhe një djalë moshatar me Lefterin. Të gjithë flinin në atë kasolle dhe ndanin atë pak bukë e qumësht, që Ganiu mund të siguronte sa për të mbajtur shpirtin gjallë. Fëmijët filluan të mësoheshin në kasollen e Ganiut.

Ditët u bënë javë, javët muajt e muajt vite. Fadili dhe e motra filluan shkollën, e më pas edhe Lefteri. Pas disa vitesh Fadili punonte duke e ndihmuar Ganiun e më vonë filloi punë si bari me delet. Megjithatë uria nuk iu nda kurrë të tre fëmijëve. Shpesh kur kulloste delet, hante Mërrajte, një lloj bari që e hanin edhe delet.

Kështu kaluan 12 vjet. Nuk kishte ditë që të mos mendonte për nënën. Gjithmonë ëndërronte “Ta takoj dhe njëherë pa pastaj le të vdes”. Mundohej të kujtonte mimikën e saj, qortimet, porositë, gatimet… “Ku ishte tani ajo?”. “A mendonte dhe ajo për ata?” “A do takoheshin ndonjë ditë?”…

Shpesh kur rrinte nën hijen e dushqeve dhe delet kullosnin poshtë, mundohej të parafytyronte si do të ishte çasti i takimit me të. Imagjinonte sikur ajo të vinte një ditë dhe të riktheheshin në shtëpinë e madhe bashkë me vëllezërit, motrat dhe babain…

Takimi me nënën pas 12 vitesh

Ishte pranvera e vitit 1960. Fadili sapo kishte mbushur 18 vjeç. Në mbrëmje Ganiu u kthye nga puna si zakonisht dhe e thirri mënjanë Fadilin. I kishin sjellë një letër ku shkruhej një porosi e Validesë për të: “Aman, thuaji Ganiut nëse fëmijët e mij janë gjallë, brenda mundësive të m’i sjellë t’i shikoj, nëse nuk janë gjallë m’i tregoni ku i kanë varret që t’u shkoj.”

Nuk kishte lajm më të bukur për Fadilin, Florën dhe Lefterin. U bënë gati për t’u nisur që të nesërmen. Ganiu kishte folur me shoferin e kooperativës, Ahmet Alushin dhe ai ishte treguar i gatshëm menjëherë për t’i çuar fëmijët tek Valideja, në kampin e Plugut, Lushnje.

Të nesërmen në mëngjes Shoferi, Ganiu dhe të tre fëmijët u nisën. Pasi udhëtuan gjithë paraditen, arritën në qendër të fshatit Plug. Fadili po shihte rreth e rrotull për nënën, por të gjitha gratë nga larg dukeshin njësoj: të veshura me të zeza dhe shami të bardha që punonin nëpër arra duke prashitur me shata. Ganiu zbriti dhe pyeti disa fshatarë: “Jemi nga Dukati i Vlorës. Duam të takojmë Velide Çapon se këta janë fëmijët e saj.” Dikush nga ata iu përgjigj: “Shkoni pyesni te punëtorët atje, ato gratë me shami të bardha”.

Fadili e dëgjoi, u hodh vrik nga karroceria dhe u nis me vrap drejt parcelave. Ndaloi para një kanali të madh vaditës plot me ujë. Nga aty i thirri një gruaje:

-Si jeni mirë? Do të pyes për një grua. E njeh një Velide Çapon?

Gruaja matanë kanalit kishte pranë një vajzë të vogël rreth 12 vjeçe, që po i mbante shatën. E vështroi me kujdes dhe i tha:

-Hajde këtej more djalë. Hajde këtej nga rruga.

Fadili mbërriti me një frymë dhe u afrua përballë gruas, ndërsa vajza po e shihte me vëmendje.

Gruaja e pyeti:

-Për çfarë e do Velide Çapon?

-E duan ca nga Vlora, nga Dukati, – iu përgjigj Fadili.

Gruaja disi e menduar, me një hije dyshimi e pyeti përsëri:

-Cili është?

-Është Gani Çapo, – iu përgjigj përsëri Fadili.

-Po ti i kujt je?

-I Gani Çapos, – ia ktheu menjëherë.

-Jo more djalë, se Ganiu nuk ka djalë kaq të madh, e kundërshtoi gruaja me hezitim.

Ndërkohë vajza përbri i pëshpëriti gruas pranë veshit:

-Mama, mos është Fadili ky, se ka atë shenjën në buzë që më ke treguar?

-Mos je ti Fadil, more djalë?

-Unë, Fadili jam, – iu përgjigj djali me zërin që i dridhej.

Valideja shtangu, nuk e mbajtën më këmbët dhe u lëshua përtokë. Fadili me Teftën iu hodhën sipër duke lëshuar mbi të lotët rrëke. Ganiu me dy fëmijët e tjerë nxituan hapat kur i panë ashtu. Velideja filloi të përmendej, ndërsa Ganiu po i fliste me zë të ulët:

-Mos u mërzit. Ja t’i prumë fëmijët. I ke shëndoshë e mirë. Ja Fadili, Flora, Lefteri.

Nëna hapi sytë dhe i shikonte fëmijët e hutuar. Iu kapte duart, i ledhatonte në fytyrë… Ndërsa ata e shihnin të përlotur.

***

Fadil Çapo dhe motrat e vëllai më i vogël qëndruan me nënën në Plug, nuk u kthyen më në Dukat. Dy vëllezërit më të mëdhenj Eqeremi dhe Idaiu vuajtën dënimin në kampet e punës dhe burgjet e Spaçit e Burrelit. Fadili nuk e pa më kurrë të atin, Veledin Çapon, i cili ishte një nga krerët kryesorë të organizatës antikomuniste “Rilindja Kombëtare”. Veledini u dënua me dënim kapital bashkë me shumë burra të tjerë nga Dukati, por mundi të arratisej në vjeshtën e vitit 1948 pas përndjekjes që iu bë nga regjimi. Pas ribashkimit me nënën Fadili jetoi në Plug, në kushte të vështira, por bashkë me familjen. Aty ai krijoi edhe familjen e vet.

Diplomati Fatlum Rushiti do të formojë Lobin Botëror Shqiptar në SHBA

Diplomati shqiptar që jeton dhe vepron në SHBA, Fatlum Rushiti, i njohur për lobimin e tij të fuqishëm për çështjen shqiptare, ka paralajmëruar në faqen e tij në Facebook, themelimin e Lobit Botëror Shqiptar (World Albanian Lobby) në Amerikë

Lobi pritet të zyrtarizohet në pranverë. Në proces janë duke u krijuar Bordi Ekzekutiv, programi, statuti, logoja, ueb faqja dhe rekrutimi i kuadrove cilësore. Risia që bie në sy është se gjinia femërore do të jetë shumicë në Lobin Botëror Shqiptar, gjë që është raritet me partitë/lëvizjet politike shqiptare në trojet etnike. Me këtë veprim të guximshëm, diplomati shqiptar dëshmon se beson në kapacitetet e Femrës Shqiptare.

Fatlum Rushiti planifikon të rekrutojë kuadro cilësore nga Europa, SHBA, Australia dhe universitetet prestigjioze Harvard, Yale, Georgetown, Oxford, etj. Jo zyrtarisht mësohet se në programin e Lobit Botëror Shqiptar (World Albanian Lobby) parashihet të përfshihen shumë çështje esenciale:

1. Bashkimi i Trojeve Shqiptare me metoda progresiste demokratike
2. Zhvillim Ekonomik
3. Rinia
3. Barazia Gjinore
4. Çështja Çame
5. Shqiptarët në Turqi
6. Shqiptarët në Ukrainë
7. Shqiptarët në Rumani
8. Malësia, Sanxhaku, Presheva
9. Kultura Globale Shqiptare
10. Diaspora Shqiptare
11. Lidership, Involvim, Volunterizëm
12. Bashkëpunim me shoqata qytetare, media, OJQ-ja, etj.

Kërçovarit të famshëm pritet t’i bashkangjiten bashkëpunëtor, shokë, miq, aktivistë, lobistë, politologë, ekonomistë, historianë, kolegë të ditëve studentore dhe fytyra të njohura botërore. Lobi Botëror Shqiptar posedon përkrahjen e Kongresit Amerikan, Pentagon, OKB, State Department, etj. Jo rastësisht, Fan S. Noli ka thënë: “Mbahu Nënë mos ke frikë, se ke djemtë në Amerikë.”/E. Gaxha

Lekaj: Borxhi 63 milionësh është pretendim i “Bechtel & Enka-s”, s’kam thënë se do t’i paguajmë

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, sot vizitoi punimet në autostradën “Arbën Xhaferi”, duke u njoftuar nga afër më përparimin e arritur në punime në këtë pjesë të mbetur të kësaj autostrade

Ai tha se segmenti i kësaj autostrade nga Ferizaj e deri në Doganaj, do të përurohet në qershor të këtij viti, ndërsa pjesa tjetër në fund të vitit 2018-të.

Po ashtu ministri Lekaj, ka sqaruar edhe njëherë se shuma nga 63 milionë euro, është pretendim i kompanisë “Bechtel & Enka” dhe se ai asnjëherë nuk ka thënë se do të paguhet, duke sqaruar më tej se janë në bisedime me kompaninë për këtë pretendim, që Ministrisë së Infrastrukturës i bie barrë nga qeverisja e kaluar.

“Sa u përket 63 milionë eurove të pretenduara nga kompania ‘Bechtel & Enka’, unë e kam sqaruar mjaftë mirë, se ajo nuk i takon periudhës tonë të 100 ditëshit, por i takon periudhës tri vjeçare 2014-16, ku qeverisja paraprake nuk i ka kryer obligimet e veta dhe ka ardhur deri te ky pretendim, por që asnjëherë nuk kam thënë se do të paguhet, por që do të negociohet dhe falënderoj ‘Bechtel & Enka’ për gatishmërinë që kjo shumë të negociohet”, ka thënë ministri Lekaj.

Ndërsa, drejtori i projektit i kompanisë ‘Bechtel & Enka’, Riyadh Alkhazjari, ka falënderuar ministrin Lekaj për bashkëpunimin e sinqertë dhe tejet konstruktiv, që nga momenti kur ai ka ardhur në krye të Ministrisë së Infrastrukturës.

Në fund të vizitës, ministri Lekaj, ka konfirmuar se ky projekt do të përfundojë me kohë dhe se në vitin 2019 do të fillojë së ndërtuari edhe autostrada e Dukagjinit.

EULEX-i kthen gjyqtarin Vladimir Mikula në rastin e Azem Sylës

Pas tërheqjes nga kërkesa për kthimin e gjyqtares Nora Bllaca në trup gjykues, i cili po e gjykon ish-deputetin e PDK-së, Azem Syla, si dhe 38 të akuzuarit për krim të organizuar në rastin “Toka”, “EULEX” tash ka kthyer gjyqtarin tjetër, Vladimir Mikula, i cili ka qenë bashkë me Bllacën pjesë e trupit gjykues kur është zhvilluar hetimi i veçantë para dy vjetësh

Krejt këtë, ky mision ndërkombëtar po e bën me qëllim që t`i ikë përsëritjes së tërë procesit gjyqësor.
Një gjë e tillë i është konfirmuar “Kohës Ditore” nga zëdhënësja e EULEX-it, Donika Berisha- Rizaj.

Megjithatë, ajo ka thënë se kthimi i gjyqtarit ndërkombëtar, Mikula nuk dihet nëse do të mjaftojë që të mos përsëritet procesi gjyqësor ndaj Sylës dhe të tjerëve.

“Sa i përket mundësisë se a do të përsëriten apo jo procedurat e deritanishme gjyqësore, tani për tani nuk është e mundur qe te konfirmohet apo mohohet kjo”, ka thënë zëdhënësja.

Bazuar në Kodin e Procedurës Penale, duhet së paku një gjyqtar, i cili ka marrë pjesë në trup gjykues gjatë hetimit të veçantë, të jetë i pranishëm kur të fillojë procesi i rregullt gjyqësor.

Koha Ditore, gjatë ditës ka raportuar për mundësinë e përsëritjes së këtij procesi gjyqësor pas dy vjetësh, pasi EULEX-i është tërhequr nga kërkesa drejtuar Këshillit Gjyqësor të Kosovës, që t`i mundësohet gjyqtares Bllaca për t`u kthyer në trup gjykues.

Gjyqtarja Bllaca së fundi ka kaluar nga Gjykata Themelore e Prishtinës në Gjykatë të Apelit.

Kryetari i trupit gjykues, Arcadius Sedek, gjatë seancës së fundit të mbajtur javë më parë në Gjykatën Themelore të Prishtinës, ka thënë se po kërkojnë kthimin e gjyqtares Bllaca, meqë “në të kundërtën do të përsëriten të gjitha procedurat dhe ka rrezik që këtë gjykim nuk do të mund ta gjykojë EULEX-i deri në fund, pasi mandati i përfundon në qershor”.

Gazeta i është drejtuar Zyrës për Informim të EULEX-it, për të kuptuar arsyen e tërheqjes nga kërkesa. Zëdhënësja , Donika Berisha-Rizaj, ka thënë se janë tërhequr për shkak të së drejtës për gjykim të drejtë, por pa sqaruar më tutje rastin.

“Arsyeja e tërheqjes se kërkesës sa i përket caktimit te gjyqtares Nora Bllaca ne ketë rast, është qe te respektohet parimi i efikasitetit të drejtësisë përkatësisht, të së drejtës për gjykim të drejtë”, ka thënë ajo. Gjyqtari Vladimir Mikula është në mesin e gjyqtarëve ndërkombëtarë, të caktuar muaj më parë në Gjykatën Speciale.

Audio-incizime të fshehta të Fejzullah Hasanit, që dëshmojnë se si u dënuan vëllezërit Ramadani e Kiqina

shte pjesë e trupit gjykues që në Supreme vërtetoi fajësinë e vëllezërve Ramadani e Kiqina për vrasjen e familjes Hajra, në verën e vitit 2001, por as vetë gjyqtari Fejzullah Hasani nuk beson se të dënuarit me 30 vjet burgim janë kryesit e krimit me 5 viktima, të së njëjtës familje. Ish-kryetari i Gjykatës Supreme është incizuar gjatë një bisede kur thotë se çdokush e ka problem ta bindë veten se të dënuarit kryen krimin

Ai flet për ndikime politike, joprofesionalizëm e degjenerim në aspektin moral të gjyqtarëve të huaj në Kosovë dhe sugjeron rrugët që duhet ndjekur për t’u shfuqizuar një deklaratë e Blerim Kiqinës, ku pranon fajësinë. Express sjell të plotë incizimin në fjalë dhe sqarimin e Hasanit për këtë bisedë
“Unë e di atë rast. Jo unë, po çdo njeri që e merr atje e ka problem për ta bindur veten se është ngjarja ashtu si është e shkruar”.

Këto fjalë i thotë Fejzullah Hasani, ish-kryetari i Gjykatës Supreme të Kosovës, institucion që vulosi fajësinë e Burim e Arsim Ramadanit dhe Arben, Jeton e Blerim Kiqinës për vrasjen e Hamëz Hajrës dhe katër pjesëtarëve të familjes së tij, në atentatin e gushtit 2001.

Vetë Hasani, i cili kishte qenë edhe pjesë e trupit gjykues qe vërtetoi në Supreme fajësinë e të dënuarve, që para një muaji u amnistuan nga Presidenti Hashim Thaçi, edhe pse të shpallur fajtorë në një vrasje ku viktima janë edhe fëmijë, nuk i beson aspak gjykimit që kanë bërë katër shkallët e gjyqësisë në Kosovë, përfshirë edhe Gjykatën Kushtetuese.

“Ne e dimë se si ndërtohen dëshmitarët në Kosovë. Dëshmitarët ndërtohen mbi gjendjen ekonomike. Gjen çfarë të duash, dëshmitarë të rrejshëm”, thotë Hasani në bisedën e incizuar të siguruar nga Gazeta Express.

Hasani e ka fjalën për dëshminë të cilën i dënuari, në këtë rast Blerim Kiqina, e kishte dhënë në Polici, në momentin e arrestimit në vitin 2002. Ai e kishte pranuar vrasjen e pesëfishtë para hetuesve të UNMIK-ut, porse më pas kishte ndërruar të tërë deklaratën e tij. Gjatë gjykimit, i dënuari me 11 vjet burgim kishte thënë se ka dhënë dëshmi të rreme në polici.

“Ai e di edhe vetë se për çka po e thotë atë, ai nuk lodhet për atë punë që e dëmton njeriun, për me dalë nga fukarallëku e mendon se vetë shkon jashtë”, thotë gjyqtari Fejzullah Hasani, në bisedën që është incizuar pa dijeninë e tij, nga një person i afërt me të dënuarit, por që në komunikim me Gazetën Express s’e ka mohuar aspak autenticitetin e saj.

Ai i shpjegon bashkëbiseduesit për proceduat të cilat prokurorët është dashur t’i ndjekin në rastin e dëshmisë së Blerim Kiqinës, për t’u shpallur fajtor për dëshmi të rreme, që, sipas tij, do ta kthente rastin në rishikim të procedurës, për shkak të kredibilitetit të deklaratës së tij.

“Prokurori në momentin që i ka thënë kam rrejt, duhet me fillu procedurë ndaj Blerim Kiqinës. Në momentin që ish shpallë Blerim Kiqina fajtor, s’e ka pas çare gjykatësi pa e hap çështjen. Se krejt aktgjykimi është bazuar në atë provë. S’ka prova tjera”, dëgjohet të thotë Hasani, që tutje pretendon se e vetmja provë e pakontestueshme në rastin e gjykimit të vëllezërve Ramadani e Kiqina është se vrasja e familjes Hajra ka ndodhur.

“Që është vra njeri me tre anëtarë nuk është e kontestueshme. Por kush e ka vra atë, kush e ka bë këtë? E ke një njeri që del thotë e kom ba, tani thotë jo kom rrejt”, vlerëson ish-kryetari i Supremes, në bisedën e incizuar, data e saktë e së cilës nuk dihet.

Rasti “Kiqina” konsiderohet se si një ndër lëndët gjyqësore që ka zgjatur më së shumti në Kosovë, me mbi 100 shqyrtime gjyqësore. Por, sot gjyqtari i Supremes, dikur drejtues i saj, Fejzullah Hasani hedh dyshime të mëdha në profesionalizmin e trupave gjykues që nxorën verdiktet për ta, të udhëhequra e përbëra nga gjyqtarë të huaj, me pjesëmarrës edhe gjyqtarë vendorë.

“Sa i përket anës profesionale unë e kam pa ku janë”, thotë Hasani në incizim.

“I kam pa aty te Limaj”, shton ai, duke iu referuar gjyqit të zëvendëskryeministrit Fatmir Limaj për krime lufte, apo rastit të njohur si “Kleçka”.

“Ata injorantë, të padijshëm, që s’kanë kurrfarë vlera edhe që janë të degjenerum në aspektin e integritetit moral dhe njerëzor”, fyen Fejzullahu gjyqtarët dhe prokurorët e huaj të vendosur në Kosovë.

Ai përmend një rast, të jetë dëgjuar një gjyqtar në rastin “Kleçka” të ketë thënë: “Pat, s’pat provë, unë nesër kam me ndryshu aktgjykimin dhe kam me çu në burg Fatmir Limajn”.

Në fillim të bisedës, Fejzullah Hasani flet edhe për ndikime politike në rast. Për refleksionin që dënimi ka mundur të ketë karshi faktorëve ndërkombëtarë, por edhe kritikon drejtuesin e atëhershëm të këshillit gjyqësor.

Incizimin Fejzullah Hasani thotë se nuk e ka dëgjuar. Por nuk e mohon se ato janë deklarime të tij. Madje, ai u qëndron prapa atyre që ka thënë në bisedën private të incizuar pa dijeninë e tij.

Ai të enjten, duke folur për Gazetën Express, përmes telefonit, thotë se nuk i kujtohet si ka votuar kur ishte pjesë e trupit gjykues në Gjykatë Supreme, por konsideron se gjyqi për vrasjen e Hamëz Hajrës dhe familjes së tij ka qenë problematik dhe nuk ka pasur prova materiale ndaj të dënuarve, që tash janë në liri pasi u amnistuan nga Presidenti, në prag të Vitit të Ri.

“Është një deklarim i atij djalit i cili ka thënë në polici se këta janë vrasësit, i ka përshkruar këtë, këtë, këtë, por kur vjen në gjykatë dhe prokurori thotë ‘jo’ kam rrejt se më kanë premtuar me më dërgu jashtë”, tha Hasani të enjten.

“Ka qenë proces me dilema shumë të mëdha, me pikëpyetje të mëdha. Se tash ai po thotë po rrej, e kur dikush thotë po rrej prokurori duhet të fillojë procedurë për dëshmi të rrejshme”, mbron deklarimet e tij në incizim, edhe përmes telefonit, gjyqtari kosovar.

Tutje, sikurse në incizim, gjyqtari tregon për mundësitë ligjore për rishikim të procedurës në rastin e vëllezërve Ramadani e Kiqina.

“Rishikimi i procedurës nuk mund të bëhet në bazë të një dëshmie të rrejshme të një dëshmitari, derisa ai dëshmitar nuk është shpallur me vendim të formës së prerë se ai ka rrejt. […] është dashur të zhvillohet procedurë penale që ai të shpallet i fajshëm për dëshminë e rrejshme, e tek atëherë të plotësohen kushtet për rishikim, ndërsa ato kanë dorëzuar kërkesë për rishikim pa u kaluar kjo procedurë”, thotë ai.

Fejzullah Hasani sqaron se ai si kryetar i gjykatës nuk ka mundur të ndikojë që të arrihet zgjidhje për këto pretendime të tij.

“Kot je kryetar, po edhe me qenë kryetar ose anëtar, pa u plotësuar kushtet ligjore, procedura formale, nuk ka këtu, po du me bo këta, ose qishtu, ose ka dilema, duhet të përmbushen kriteret ligjore, nuk janë përmbushur kriteret ligjore dhe kërkesa është refuzuar”, tha Hasani të enjten për Gazetën Express.

Por ai mohon se ka pasur ndikime politike, për dallim se në fillim të bisedës së incizuar pikërisht flet për gjëra të tilla.

“Ja ndikime politike jo, kurrë s’e kam thënë atë dhe nuk besoj as sot se ka ndikime politike”, tha Hasani.

E sa i përket vlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve të huaj, që në incizimin në fjalë i ofendon ata, Hasani nuk është se as sot ka ndryshuar shumë mendim.

“Ka të dijshëm, ka me pak ekspertizë, pak përvojë, qashtu qysh ka edhe te ne. D.m.th. edhe te ne, ka gjyqtarë që janë më të zhdërvjelltë edhe më i dijshëm ka ekspertizë më të madhe ka më integritet, ka lloj-lloj”, thotë ai.

Një ndër proceset gjyqësore më të gjata në Kosovën e pasluftës, ka nisur pas vrasjes së Hamzë Hajrës dhe familjes së tij nga Shtutica e Drenasit.

Vrasja ka ndodhur më 20 gusht 2001, kur Hamza, polic i Kosovës, bashkë me familje po kthehej nga një dasmë në Baicë.

Atentati ndaj Hajrës, që në rajonin e Drenicës njihej edhe si bashkëpunëtor i regjimit të Millosheviqit, ishte organizuar në një pritë mes fshatit Baicë dhe Gllobarë të Drenasit, pasi ai u largua nga dasma e nipit të tij në lidhje familjare me vëllezërit Kiqina dhe Ramadani, gjithashtu nga Bainca.

Këta të fundit duke mohuar çdo përfshirje të tyre në vrasjen e Hajrës, për të cilin mendohet se ishte duke bashkëpunuar si dëshmitar në Hagë, pretendonin se në ditën kritike ishin larguar nga dasma ku kishin qenë edhe viktimat, për të vazhduar në festën e ditëlindjes së njërit prej të akuzuarve. Ndërkohë, gjykata u ka besuar pohimeve të prokurorisë që “festen e ditëlindjes” e ka cilësuar si vend ku të dënuarit kanë organizuar atentatin. /M.Gj./GazetaExpress/

SHBA ofron mbështetje për hetimet mbi vrasjen e Ivanoviqit

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, priti sot në takim të ngarkuarën me punë pranë Ambasadës së SHBA-ve në Kosovë Colleen Hyland, të cilën e falënderoi për përkrahjen e vazhdueshme të këtij vendi në ngritjen e kapaciteteve të institucioneve të zbatimit të Ligjit në Kosovë, si dhe mbështetjen e përgjithshme të Kosovës nga SHBA

Hyland ofroi mbështetjen e plotë të SHBA-së në hetimin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit, por që hetimet të udhëhiqen nga institucionet e Republikës së Kosovës.

Ministri Sefaj theksoi se institucionet hetuese të Kosovës janë të gatshme të bashkëpunojnë edhe me akterët e tjerë që mund të kontribuojnë më informacione në zbardhjen e rastit.

Ndër të tjera në këtë takim u diskutua edhe për projekte që ka Ministria e Punëve të Brendshme dhe mundësinë e përkrahjes së tyre nga SHBA-ja.

Kësaj këngëtare shqiptare i pëlqejnë të pasmet e saj

Ishte pjesë e emisionit ‘Mirage’ në rubrikën ‘Kë zgjedh’

E në këtë intervistë, Ronela Hajati u përballë me një mori pyetjesh interesante që shpesh e kanë vë në siklet, shkruan lajmi.net

Cili është këngëtarja më të pasmet më seksi?

Përgjigjeni kuptojeni te minuta 3:40

Qindra pacientë presin korridoreve të ftohta për vizita mjekësore

Me qindra pacientë gjatë ditës presin për vizita ambulantore specialistike, të cilat kryhen brenda Qendrës Klinike Universitare të Kosovës

Por, hapësirat ku qindra pacientë në ditë marrin këto shërbime, janë të improvizuara në bodrumin e njërës prej klinikave të Qendrës. Në këto hapësira, sipas mjekëve, bën ftohtë, e madje ato shpeshherë kaplohen nga ujërat e zeza.

Blerim Morina, 34 vjeç, thotë se tash e dy orë është duke pritur në radhë për të kryer një kontroll mjekësore për neurologji. Ai thotë se pritjet janë mjaft të gjata, por nuk ka zgjidhje tjetër.

“Jemi duke pritur qe dy orë për një kontroll specialistike kirurgjike. Nuk kemi zgjidhje tjetër, po që se duhet të pres edhe pesë ore”, thotë ai.

Ndërkaq, Kaltrina Gashi, ka ardhur nga qyteti i Podujevës për të zënë radhët për vizitë mjekësore.
“Unë jam duke pritur qe gjysmë ore. Nuk e di kur më vjen radha. Kam ardhur vonë, jo shumë herët në mëngjes, pasi që vi nga një qytet tjetër dhe tashmë shumica e njerëzve i paskan kryer vizitat”, thotë ajo.

Shqiptar Demaçi, kirurg torakal, tha për Radion Evropa e Lirë se kushtet në këto hapësira janë shumë të vështira. Ai ka potencuar faktin se çdo ditë, mbi 40 pacientë vijnë aty për vizita nga fusha e tij mjekësore, kurse janë me qindra, sipas tij, që presin për kontrolle nga fushat tjera të mjekësisë.

“Ato janë hapësira të improvizuara dhe kushtet janë të mjerueshme. Shpesh përmbytet edhe nga kanalizimi (ujërat e zeza) ajo pjesë dhe është ftohtë për pacientët”.

“Është mirë që sa më shpejtë të iket nga aty, pasi që nuk janë kushte normale për pacientët. Ka disa vjet që këto shërbime pacientët i marrin në atë pjesë”, tha Demaçi.

Në anën tjetër, zyrtari për informim në Qendrën Klinike Universitare, Shpend Fazliu thotë se këto hapësira të improvizuara, mund të zëvendësohen me ambiente tjera, ku kushtet pritet të jenë diç më të mira për pacientët.

“Këtë vit pritet të lëshohet në punë objekti për shërbimet e ambulancave specialistike. Do të pajiset me inventar të nevojshëm dhe besoj se shumë shpejtë do të rregullohet kjo çështje. Besoj se hapësirat e reja do të jenë më të përshtatshme edhe për mjekët e që kryejnë një punë të madhe”, tha Fazliu.

Ndryshe, këto hapësira shfrytëzohen për shërbime ambulantore nga fusha e kirurgjisë plastike, kirurgjisë torakale, urologjisë, neurokirurgjisë, kirurgjisë vaskulare, ortopedisë si dhe disa shërbime tjera.

Kelmendi: Baton, Ridvan & Co, pa nder me thënë, ua shkërdhefsha karakterin zagaresk e profiteresk!

Njëri nga anëtarët e LPK-së, Ibrahim Kelmendi, përmes një postimi në facebook, ka reaguar ndaj Baton Haxhiut e Ridvan Berishës, të cilët i ka quajtur “zagarë të mariontës kuislinge Thaçi”

“Ju, zagarë të mariontës kuislinge Thaçi, shpërdoruat një vrasës, duke i quajtur shpifjet e tij „dëshmi të pjesëmarrësit në vrasje“. Këtë e bëni vetëm që të më neutralizoni mua, të mos i kundërvihem komplotistit Thaçi, i cili provoi të komplotonte Shtetin e Kosovës, duke shpërdoruar deputetët tifozë, për të votuar zhvlerësimin e të ashtuquajturës gjykatë speciale. Dhe, donit të më neutralizonit mua, meqë gjykuat se jam personalitet i ish-UÇK-së, me influencë e besueshmëri, që kam identifikuar me kohë komplotistin Thaçi, që e kam demaskuar dhe kundërshtuar atë, si më të rrezikshmin, aktualisht, për shtetin e Kosovës, me urdhërimin që ua bëri paramilitarëve partiak e mercenarëve të tij, për ta zhbërë gjykatën speciale”, ka shkruar Kelmendi në faqen e tij në facebook, përcjellë “Bota sot”.

Ky është postimi i plotë:

Ju, më në fund, jeni shpërfytyruar në hijena. Duke shpërdoruar një vrasës, të dënuar me 30 vjet burg, ju ma keni shkërdhyer dinjitetin dhe integritetin tim. Më keni shkaktuar dhembje, si maja e thikës kur prek palcën kurrizore, siç thuhet!

Ju, zagarë të mariontës kuislinge Thaçi, shpërdoruat një vrasës, duke i quajtur shpifjet e tij „dëshmi të pjesëmarrësit në vrasje“. Këtë e bëni vetëm që të më neutralizoni mua, të mos i kundërvihem komplotistit Thaçi, i cili provoi të komplotonte Shtetin e Kosovës, duke shpërdoruar deputetët tifozë, për të votuar zhvlerësimin e të ashtuquajturës gjykatë speciale. Dhe, donit të më neutralizonit mua, meqë gjykuat se jam personalitet i ish-UÇK-së, me influencë e besueshmëri, që kam identifikuar me kohë komplotistin Thaçi, që e kam demaskuar dhe kundërshtuar atë, si më të rrezikshmin, aktualisht, për shtetin e Kosovës, me urdhërimin që ua bëri paramilitarëve partiak e mercenarëve të tij, për ta zhbërë gjykatën speciale.

Ju, me zell më denigruat në opinion, si themelues dhe udhëheqës të një grupi kriminal, prej 13 vetash, duke u mbështetur në shpifjet e një vrasësi, edhe pse, ndaj të ashtuquajturit grup, qe mbajtur një proces famoz gjyqësor, me gjyqtarë e prokurorë ndërkombëtarë, i cili, të 13 të akuzuarit i shpalli të pafajshëm dhe grupin inekzistent. Ai, i ashtuquajtur grup, qe akuzuar për organizim të trazirave të vitit 2004, por rezultoi se ajo akuzë kishte qenë e shpifur, e sajuar sa për të arsyetuar suksesin e atyre, që paguheshin për atë punë.

Profiteri Haxhiu me njeh moti dhe goxha mirë. Ai është i bindur në ndershmërinë time, por, kësaj radhe, ai është urdhëruar të ma bëjë këtë poshtërim, për llogari të marionetës Thaçi dhe të Serbisë, e cila është shumë e intersuar të zhbëhet gjykata speciale nga Kuvendi i Kosovës, sepse ajo nuk dëshiron që kjo gjykatë t’i shqyrtojë akuzat e saj të shpifura.

Pseudogazetari Ridvan Berisha duhet të ketë më pak informacion për mua dhe aspak njohje konkrete, fizike, por, nga përmbajtja e moderimit të tij, në televizionin publik, u pa se ai, ndoshta, ishte urdhëruar nga Thaçi, të më diskualifikonte e poshtëronte kaq vulgarisht.

Ju siguroj, juve dhe sojin tuaj, se nuk ka djalë nëne, as dobiç kurve, që mund të ofrojë, qoftë edhe vetëm një dëshmi konkrete, që kam udhëzuar ndonjëherë ndokend, aq më pak të kem urdhëruar, për të bërë çfarëdo lloj vrasjeje!

Unë kisha hidhërim të madh ndaj një vrasësi të mundshëm, më tepër se sa vetëm i dyshuar, që m’i kishte vrarë tre bashkëveprimtarët më të ngushtë, më 17 janar 1982, në Gjermani. Janë paraqit bashkëveprimtarë, me lutje, t’ua miratoja dëshirën që të hakmarreshin, por, duke gjykuar se hakmarrja do t‘i sillte më shumë dëm kauzës tonë kombëtare, jam shprehur kundër dhe i kam bindur pse isha kundër.

Edhe pas çlirimit të Kosovës, gjithandej kam udhëzuar, sidomos ata luftëtarë që më ngjanin të traumatizuar nga lufta, që të mos vrasin askend, as edhe UDB-ash që i kishin torturuar barbarisht, gjatë hetimeve, në fillim të viteve të 80-ta. Dhe i kam këshilluar, jo sepse me janë dhembsuar ata kriminelë, por sepse kam gjykuar se do të ketë pasoja Kosova. Njëherit kam sqaruar se ajo kategori e kriminelëve, kanë më së shumti informacion, për veprimtari kriminale edhe të kolegëve të tyre, prandaj mund të rrëfejnë, duke bërë katarsis, meqë ka ndodhur çlirimi i Kosovës.

Asnjëri nga ju, bukëshkalë e profiterë të luftës e të paqes, nuk dënjuat të zbatonit profesionalizmin minimal prej gazetari, duke më pyetur para emtimeve të “dëshmive” të ati vrasësi, cilin vlerësim kisha unë, për ato shpifje dhe, pastaj, të vendosnit, nëse do t’i emetonit.

Ju, qëllimisht, nuk deshët t’i kuptonit as shpifjet e vrasësit Mehmeti, i cili thoshte se në asnjë nga vrasjet, për të cilat më akuzonte mua si urdhërues, nuk kishte qenë pjesëmarrës, por thirrej në rrëfime e Agron Sylejmanit, i cili nuk është më i gjallë dhe s’mund ta demantojë kriminelin Mehmeti, tashmë edhe me paraqitje prej psikopati e xhihadisti. Krimineli Mehmeti thoshte se vetëm në dy vepra kriminale ishte vetë pjesëmarrës, për të cilat është dënuar 30 vjet burg, duke ua ankuar se qenkësh dënuar padrejtësisht.

Ju simulonit, sikur nuk e keni hetuar, se krimineli Mehmeti po shpifte kur thoshte që unë kam intervenuar te kryetari i Trupit gjykues, që të shpalleshin të pafajshëm 12 veta dhe të dënohej vetëm ai. E vërteta është se unë nuk kam intervenuar dhe edhe krimineli Mehmeti qe shpallur i pafajshëm në atë gjykim, si 12 të tjerët, meqë u konstatua që nuk ekzistonte grup i organizuar dhe ata nuk ishin as organizatorë të trazirave të 2004-shit.

Për keqardhje janë institucionet kompetente të Republikës së Kosovës, që nuk janë në gjendje ose nuk po duan, t‘i mbrojnë qytetarët nga ky lloj terrorizimi i (pseudo)gazetarëve mercenarë, që i kanë dhënë mundësi një burgaxhiu vrasës, i cili ia ka dalë të marrë edhe statusin e dëshmitarit të mbrojtur, pa asnjë leje të ndonjë gjyqtari, të shpifë edhe përmes televizioni. Kurse vetë (pseudo)gazetarët, si këta dy, tashmë po na imponohen si hindusëve lopët e tyre të shejta, edhe kur e afirmojnë një vrasës shpifarak, si dëshmitar të vërtetë.

Uroj që institucionet kompetente të Kosovës, t’i shqyrtojnë këto ndodhi, të cilat po i përjetoj edhe si rrezikim për jetën, meqë shumë tv-spektatorë janë bindur se unë jam krimineli urdhërdhënës për vrasjet e apostrofuara nga vrasësi Mehmeti, i cili ngjante të ishte dresuar, duke i premtuar edhe shpërblime të tjera, pos strehimit të familjes së tij në Perëndim!

Po të mos isha jashtë Kosovës, në trajtim mjekësor, do të lusja institucionet kompetente, të më burgosnin, meqë në burg do të ndihesha më i mbrojtur se jashtë tij. Fatkeqësisht!

A nuk është e dhembshme, zhgënjyese dhe tragjike, të shpaguhem kaq harbutërisht, për rreth 45 vjet angazhime e sakrifica, krejtësisht voluntariste, për çlirimin e Kosovës nga pushtimi serb, ta pësoj kaq rëndë, nga hijenat, që prioritet kanë vetëm përfitimet e pa ndërshme, qoftë edhe duke shkelur mbi kufoma?!