Lajm.co

Ish i burgosuri politik: Këta janë shqiptarët që më arrestuan e më torturuan në kohën e Serbisë

Ish-veprimtari dhe i burgosuri politik, Haki Morina në Facebook ka publikuar një shkrim ku nxjerr disa prej kujtimeve të tij nga viti 1982 kur është burgosur nga regjimi serb

Morina, në këtë shkrim përmend edhe disa prej shqiptarëve, atëherë pjesë e policisë serbe, të cilët kishin marrë pjesë në përndjekjen e tij policore dhe torturim ndaj tij.

Shkrimi i plotë i Haki Morinës:

Heret, në mëngjesin e asaj dite te zymte, te 3 prillit të vitit 1982, disa policë shqiptarë erdhën në shtëpi të më merrnin. Pasi vërrejta, që s’ka shumë policë dhe nuk jemi të rrethuar, tentova të fshehem. Babai doli dhe iu tha se jam te daja, por ata iu pergjigjen se grupi tjetër i policëve, në ato çaste, është duke u kontrolluar shtëpia e dajës tim dhe që unë nuk isha atje.

Kësaj rradhe, më dërguan direkt në Pejë, disa policë që ma fyenin nënën gjatë tërë rrugës…!

– Kryeni detyrat tuaja, e mos u merrni me nënën time, sepse ajo nuk është fajtore, iu thashë. Njëri nga ata reagoi ashpër, duke më thënë:

-Nëna jote është fajtore që ka pjellë nje djale të tillë si ty.

Isha i lidhur me pranga, por edhe po te doja, s’kisha si të reagoja në çfarëdo mënyre qoftë!

Në Pejë gjatë dorëzim-pranimit, një UDB-ash, zeshkan, me sy si të miut (Xheladin Beqiri) mu drejtua e më tha :

– Ti je Haki Morina?!

-Po, i thashë!

– Eh,- tha, – për ty më ka folur shumë Ajet Gashi, dhe mbajti shikimin nje kohe te gjate drejt syve e mij, por as une s’i largova syte!

Dha urdhër të më dërgonin në qeli, por të gjitha ishin të zëna ! U sollën poshtë e lartë, duke kërkuar dhoma, por të gjitha ishin të ngarkuara, për shkak të arrestimeve të shumta, e në fund u detyruan të më vendosin në një dhomë, edhepse s’kishte krevat të lirë, me 6-7 të burgosur tjerë, të gjithë të burgosur politik, përveç një djali shumë të ri, me emrin Isa, i cili ishte i dënuar për vjedhje! Sa më kujtohet, ishin Sali Lukaj, Ujkan Nikçi, Skender Baftia, Miftar Bogiqi! Të tjerët s’më kujtohen më, përveç disave, që erdhën më vonê si këngêtari Muhamet Avdia, etj. Tri ditët e para, s’më morën në pyetje!

Më kujtohet, që me kolegët e burgosur patëm diskutuar për punĕn e leximit të librave, dhe kur ju tregova, që kam lexuar rreth 700-800 libra, me shikuan me dyshim, si një njeri që gënjeshtrën e kam formulën kryesore të komunikimit. Prandaj, u distancuan ne njefar forme me mua, ose te pakten nuk mê kushtonin vëmendjen shumë. Por ky qendrim, ndryshoj pas pak ditesh! Edhe ashtu, mua nuk me flitej, sepse e dija se çfarë më pret në zyret e hetuesisë. Miftar Bogiqi, me njihte, sepse ishte sekretari i shkollës dhe bashkëpunëtor në veprimtarinë tonë në gjimnaz, por ai u paraqit që s’më njihte. Prandaj mu desht të paraqitesha edhe unë sikur nuk po e njoh.

Pas tri ditësh, filloi ferri i torturave. Natën e parë, rreth orës gjashtë tê mbrëmjes më morĕn në pyetje nëntë inspektor tĕ UDB-së. Mezi i numërova. Te gjithĕ nuk më kujtohen me emër. E dij që në fillim Xheladin Beqiri ishte ulur përballë, Gani Hajdari (tash njëri nga drejtuesit e Policisê së Kosovës, me gradën kolonel) në karrigën anash meje, e të tjerët qëndronin në këmbë. Xhela filloi i pari, duke më thënë:

– Hajde tash trego, prej që ke filluar e deri tani çfarë ke bërë?

-Veç nëse doni t’ju rrej, sepse unë s’kam për cka t’ju flas, – u përgjigja menjëherë. -Atëherë, fillo pra me na rrejtë, reagoi Xhela.

Atëherë i thashë, – Unë dhe Hajdar Dushi, nga Gjakova, i kemi bërë të gjitha ato çfarë kanë ndodhur.

Goditje të fortë me grushta, përjetova menjëherë nga Gani Hajdari, i cili qirrej duke më thënë :

– Përsërite edhe njëherë Hajdar Dushin!

Pas kësaj, ata më zhvendosën në një dhomë tjetër, në errësirë të plotë. Shumica mbanin shkopinjë gome në duar, e disa prej tyre mbanin ca shkopinjë të një madhësie, të cilët s’i kisha parë kurrë. Dukeshin si të ishin çadra të zeza e të mbyllura. Meqë dy prej tyre ishin serb, njeri ishte zëvendes i Xhelës, e tjetri punëtor, më dukej se njeri quhej Zhelko e tjetri Angjellko. Nĕ mesin e tyre, ishte edhe Ajet Gashi, por më thonin se ky nuk është Ajeti, por vetëm i përngjan atij.

Së pari, Xhela më kërkoi ta kapi njërin nga shkopinjt që i ngjanin çadrës. E provova ta kapi, më shume nga kurreshtja se cfarë ishte ajo.

Sapo e kapa, ma hodhi dorën përpjetë duke ma përplasur për muri. Ishte shkop prej rryme (sigurisht me bateri rryme brenda). Pas kësaj filluan goditjet në dorë me shkop të zakonshëm gome, por dikur e hoqa dorën se përballoja dot dhe pas kësaj filluan goditjet kudo ku kishin mundësi. Xhela u largua (sigurisht për të marrë në pyetje të tjerët). Vinte dhe i pyeste kolegët e tij se a kam fol ende diçka. Në një moment, i nervozuar që s’kishin arritur akoma të nxjerrnin fjalë, i fyejti të gjithë kolegët dhe iu tha të më shtrinin menjëherë për toke. Më mbanin tre a katër veta, sepse unë refuzoja të shtrihesha. Atëherë filloi me goditje me tërë forcën në shputat e këmbëve. Në të njëjtën kohë, nuk ndaleshin, duke ma prekur trupin me ata shkopinjtë e rrymës. Pasi më ngritën në këmbë, mundoheshin të më futnin shkopin e rrymës mes këmbëve, por nga frika e ndonjë pasoje, unë i kryqëzoja këmbët me krejtë forcën dhe ua theva dy shkopinjë.

– Ti edhe dëm ekonomik po na sjelle a? – tha njëri prej tyre, duke më goditur.

Dhimbje të mëdha ma përshkonin krejt trupin dhe humbja vetdijen. Dikur, e pashë si zgjidhje, që të provoja sikur u çmenda dhe simuloja njeriun e krisur. Ata bën ca prova nëse po aktroja apo jo, por nuk ishin të sigurtë, psh. më thanë të eci drejt nëpër korridor dhe të ndalem tek zyra e fundit. Pas zyrës së fundit ishte një xham i madh. Nëse shkoje drejtë, bije nga kati i tretë në tokë. Unë s’u ndala në zyrën e fundit dhe vazhdova i hutuar drejtë e në xham! Pak pa e hedhur hapin e fundit, dëgjova bërtimën mbrapa: NDAL! Kjo i bëri të më besonin deri diku. Ishte ora tre e mëngjesit, kur thirrën „komandirin“ të vinte e të më kthente në dhomën time te burgut. Pasi s’mund të ecja, më ndihmuan edhe tre policë tjerë dhe më dërguan për këmbê e duar në dhomën time. Të tjerët ishin në gjumë, por u zgjuan dhe më ndihmuan, duke mi futur duar e këmbë në një vaskë plastike të mbushur me ujë, për të zbutur sadopak dhimbjet e tmerrshme. Kështu vazhdonte gati çdo tre katër ditë me pyetje e tortura. Më kujtohet që njëri nga të burgosurit, Skender Baftia, më priste pa fjetur, derisa më kthenin, e kthimi ndodhte zakonisht rreth orës dy apo tre të natës. Meqenëse s’mund të haja bukë me duart e mia, ata më ndihmonin shpesh të ushqehesha.

Dikur shëndeti im filloi të keqësohej shumë dhe kisha nevojë urgjente për ndihmë mjekësore.

Duke parë këtë gjendje, i burgosuri tetëmbëdhjetë vjeçar Isa (qe ishte i dënuar për vjedhje), duke rrezikuar shumë, (sepse ishte shume i vështirë komunikimi nga dhoma në dhomë), nisi iniciativën e një greve urie për krejt burgun! Greva zgjati dy ditë. Pas dy ditësh, nuk më dërguan në spital, por e sollën ekipin mjekësor në dhomë, duke i larguar të gjithë të burgosurit tjerë. M’i bënë formalitetet mjekësore dhe më dhanë injeksione me gjilpërë si dhe ilaqe tjera, të cilat më ndihmuan të ngritem.

Vizitat ishin të ndaluara, por çdo pesëmbëdhjetë ditë, familja kishte të drejt të sillte një pako. Pakon duhej ta mbushnim me rrobat tona të palara, në mënyrë që të na i sillnin pas dy jave të pastërta. Nga pakujdesia, njëri nga të burgosurit, kishte futur në pakon për kthim edhe rrobat e mia të përgjakura. Për fat, familja e një të burgosuri tjetër, gjatë pranimit, i kishte vërrejtur këto rroba dhe nga frika, që po i sheh nëna, i kishte nxjerrë nga pakoja ime dhe i kishte vendosur në pakon e tyre.

Kjo gjendje zgjati deri më 27 tetor të vitit 1982, periudhe gati gjashmujore, kur u lirova përsëri.

Krimineli i famshëm e harron gruan, e “kap” vajzën e miliarderit (foto)

Ai i tronditi të gjithë pas publikimit të fotografive të tj duke u puthur me Chloe Green në një jaht në Turqi muajin e kaluar

Dhe pas lajmit se Jeremy Meeks do të divorcohet nga bashkëshortja e tij prej 8 vitesh Melissa, ai është parë në hotel të premten me vajzën e biznesmenit të Topshop.

Krimineli amerikan, që për shkak të bukurisë së tij u bë model shumë i famshëm, tradhëtoi gruan e tij, me të cilën ka 3 fëmijë, me Chloe.

Çifti u fotografua në pishina teksa kalonin momente romantike me njëri-tjetrin. Ata duken shumë të dashuruar, ndërsa nga ana tjetër Melissa vuan këtë tradhëti ndërkohë që feston ditëlindjen me fëmijët e saj.

Publikohet kontrata për termocentralin “Kosova e Re”

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka publikuar kontratat komerciale për projektin e termocentralit “Kosova e Re”

Kontratat për projektin e TC Kosova e Re, janë nënshkruar nga Qeveria e Kosovës dhe investitori “ContourGlobal”.

Ministri Lluka ka thënë se projekti i “Kosovës së Re” nuk do të financohet nga Kosova. Obligimet që ka Kosova në këtë projekt është furnizimi me thëngjill dhe çështje tjera teknike.

“Projekti nuk do të financohet nga Kosova, obligimet e Kosovës janë të natyrës teknike siç është furnizimi me thëngjill dhe ftohja e ujit”, ka thënë Lluka.

Çfarë po ndryshon për Shqiptarët në Ballkan?

”Shqiptarët janë në momentin e tyre më të mirë historik”, deklaroi një politikan me rastin e hapjes së vitit të Skënderbeut

Nga Blendi Fevziu

Nisur nga një shikim thjeshtë historik, deklarata e tij ishte korrekte. Por nuk mjafton vetëm kaq?
Pyetja e parë që më erdhi ndër mend pas saj, është a janë shqiptarët në të njëjtën pozitë të favorshme gjeopolitike?

A jemi sërish sot, në po atë situatë të artë që qemë në vitet 1990 – 2009?

A mbaruan për ne dy dekada magjike, në të cilat rikuperuam shumë prej gjeravë që kishim bjerrur në thuajse 80 vite të tjera të ekzistencës sonë shtetërore?

Dhe në ç’rrethana ndodhi kjo?

Nuk ka asnjë dyshim që më shumë se sa falë rolit tonë, kjo erdhi si pasojë e kombinimit të rrethanave ndërkombëtare.

Mbarimi i luftës së ftohtë; rënia e Bashkimit Sovjetik dhe ridimensionimi i vështirë dhe i ngadalshëm i Rusisë; çmenduria politike e Millosheviçit dhe rreshtimi i tij nacionalist, sollën një situatë të re.

Në vitin 1990, Shqipëria hoqi dorë nga marrëzia gjysëm shekullore komuniste dhe nga sulmet verbale kundër SHBA. Amerikanët e kuptuan që propaganda komuniste nuk kishte ndikuar fare në ndjenjat pro amerikane të shqiptarëve. Nga ana tjetër, të shpërndarë në Jugosllavi dhe në Maqedoninë e sapo pavarësuar, Shqiptarët mbeteshin një faktor i rëndësishëm në Ballkan. Diplomacia Amerikane e dinte këtë. Po në këtë kohë, rrëzimi i Bashkimit Sovjetik, e kishte prishur statusin e privilegjuar të Jugosllavisë. Për sa kohë midis SHBA dhe BS vijonte rivaliteti i luftës së ftohtë, Beogradi, i papërcaktuar me asnjërin krah, ndihej i përkëdhelur nga të dyja palët. Secila palë donte ta kishte në anën e saj, ose minimalisht të mos ishte me tjetrin.

Kur ky rivalitet mbaroi, Jugosllavia nuk mund ta kishte më të njëjtin status. Nuk mund të mbylleshin sytë përpara difekteve të saj, thjeshtë për të mos lejuar të afrohej më shumë me palën tjetër. Sepse pala tjetër thuajse nuk ekzistonte më dhe s’kishte ndonjë interes të madh në Ballkan. Veç kësaj, shteti i madh 22 milionësh Jugosllav u dizintegrua dhe balanca e forcave anti serbe ishte po aq e fortë sa ajo pro serbe. Sllovenët, Kroatët, Boshnjakët e më vonë edhe Mali i Zi u rreshtuan kundër serbëve duke e dobësuar më shumë ndikimin e këtyre.

Në këtë kohë ndodhi edhe lufta e Kosovës. Një faktor dominues që çoi në bombardimet ishte dobësia e Rusisë. Jelcin kishte probleme të mëdha ekonomike dhe kërkonte të ruante një raport sa më të mirë me perëndimin. SHBA e Klintonit nuk e konsideronte atë një faktor që mund të ndalonte bombardimet. Po ashtu shtetet e BE.

Sot situata është ndryshe. Rusia e Putinit është shumë herë më e fortë se sa ajo e Jelcinit 20 vjet më parë. Vendet e BE po mundohen të kenë marrëdhënie sa më të kujdesshme me Rusinë. Tramp është më i predispozuar të merret vesh se sa të përplaset me Putin. Interesat Amerikane në Azi mund të lejojnë një tolerim të Rusisë në Ballkan. Vetë Rusët janë sot më aktiv se sa kanë qenë çdo herë në këto 28 vjet pas shembjes së Bashkimit Sovjetik. Sot ata kanë reaguar sërish kundër zyrtarizimit të gjuhës shqipe në Maqedoni. E kanë bërë këtë në mënyrë brutale. Nuk është çudi që rusët të qëndrojnë pas vrasjes së Ivanoviçit në Mitrovicë, ose së paku të përfitojnë prej situatës së krijuar atje. Duke qenë gjithnjë dhe në çdo rast kundër Kosovës së Pavarur.

Rusët duan të krijojnë zonën e tyre të influencës dhe të jenë pjesë e vendmimarrjes në Ballkan. Kjo situatë mund të favorizojë serbët. BE e do Serbinë në Europën e Bashkuar, SHBA në NATO. Rusët e duan jashtë. I vendosur midis dy grupimeve tashmë rivale, Vuçiç mund të fitojë sërish statusin e privilegjuar që e kishte humbur Jugosllavia e vitit 1990. Duke luajtur nga pak dhe duke ju shkelur syrin të dyja palëve.

Natyrisht, Shqipëria ka shpëtuar një herë e mirë nga influenca Ruse. Në këtë vend rusët s’i kanë dashur kurrë. Ne jemi anëtarë të NATO -s dhe me ambicie të qarta drejt BE. Por Kosova dhe Maqedonia mund të kenë probleme. Raportet ndërkombëtare mund të ndryshojnë disi dhe ne duhet të jemi të përgatitur për këtë. Duhet të marrim masa vetë.

Euforia e marrëdhënieve të mira me SHBA dhe BE nuk mjafton më. As analizat diletante që ne i duhemi SHBA dhe ajo në çdo rast do përplaset për ne. Ne duhet të kishim punuar dhe duhet të punojmë për një infrastrukturë të përbashkët. Në vend të krijimit të feudeve të shqiptarëve, duhej të kishim pasur një treg të përbashkët; një shoqëri të integruar kulturore e shpirtërore. Përrallat se ne jemi të zgjedhurit dhe të favorizuarit e Ballkanit duhet të marrin fund dhe ne duhet të ndërtojmë vetë vendin që na takon këtu. Duhet të jemi më të kujdesshëm ndaj aleancave tona natyrale dhe më kërkues për të ngritur shoqëri më demokratike, më të hapura dhe më pak të korruptuara.

Nëse nuk kujdesemi për veten, askush nuk do kujdeset më për ne. Dy dekada na ndihmuan të tjerët, tani mbetet të ndihmojmë veten!

Lajthitje e ministrit apo kthim mbrapa i shtetit?

Nga Eugjen Merlika

Ndryshimi thelbësor ndërmjet shtetit ligjor dhe të gjitha sistemeve të tjera shtetërore autoritare, në të cilat institucionet janë shprehje e vullnetit të njëshëve të “kurorëzuar” apo të oligarkive të ndryshme që drejtojnë ecurinë e jetës shtetërore e shoqërore, është hartimi i ligjeve dhe zbatimi i tyre, duke iu njohur të gjithë qytetarëve barazi para tyre. Në të parat ligjet janë shprehje e një vije politike që fiton, nëpërmjet zgjedhjeve të rregullta, votëbesimin e pjesës më të madhe të qytetarëve të një Vendi, vijë politike që shpaloset përpara e që sendërtohet mbrapa nëpërmjet ligjesh që miratohen nga Kuvendi i të zgjedhurve të popullit dhe aktesh nënligjore që hartohen nga ministritë përkatëse. Ndërsa në të ashtuquajturat shtete të demokracive “të forta”, në të cilat pushteti ruhet për kohë relativisht të gjata e, herë-herë, kthehet në të trashëgueshëm pa marrë formën zyrtare të mbretërisë, ligjet hartohen e zbatohen edhe atje, por ata mbeten gjithmonë krijesa të brishta, të paracaktuara të zbatohen sipas rrethanave e mjediseve shoqërore të cilave u referohen.

Kështu për shembull ndodhte në Shqipërinë komuniste, ku ligji kishte “karakter klasor” e zbatohej gjithnjë në vartësi me objektin që e pësonte. Kjo ndodhte në të gjitha fushat e jetës, në një shoqëri që kishte një ndarje të prerë mes “njerëzve tanë” dhe “armiqve”. Për tanët ligjet, kur kishin karakter shtrëngues, zbuteshin e hynte në lojë “kritika ndreqëse” apo falja me premtimin për të mos përsëritur gabimin apo fajin. Për “armiqtë” ligjet zbatoheshin me rreptësinë më të madhe, në vartësi të shkallës së ashpërsisë së zbatuesit të rendit partiak apo policor, që ishin të lirë të ushtronin në format më të ndryshme dhunën e diktaturës. Për pasojë ligji i shtetit, i hartuar në rrethin e ngushtë të diktatorit e të shpurës së tij, ishte një subjekt i lakueshëm sipas objektit klasor mbi të cilin ushtrohej.

Me ndryshimet epokale të shembjes së komunizmit si sistem në Europën Lindore, ajo politikë dalluese ndërroi formë për t’i u përshtatur kushteve të reja, në të cilët duheshin përqafuar e përvetësuar vlerat e shoqërive perëndimore, drejt të cilave synonin të përshtateshin elitat ish-komuniste “antikapitaliste” dhe “antirevizioniste” të cilat, duke mos qenë më të besueshme, “abdikonin” në dobi të bijve të tyre, të cilëve Perëndimi, në të dyja anët e Atlantikut, i jepte menjëherë besimin. Kështu u ripërtëri politika shqiptare, duke ruajtur gjithmonë raportin e forcave të regjimit, madje edhe një pjesë të trashëgimisë ideore, materiale e politike të tij.

Koha, në domosdoshmërinë e saj, shtroi para Shtetit pas komunist probleme të reja për t’u zgjidhur, siç ishte rivendosja e disa të drejtave parake, pa njohjen e të cilave nuk mund të bëhej asnjë hap para në integrimin në institucionet ndërkombëtare. Ato qenë kthimi i pronave të grabitura nga rendi i “çlirimtarëve” dhe dëmshpërblimi për pasojat e sistemit të dhunës proletare mbi një pjesë, jo të pakët, të popullsisë. Që në fillim udhëzimet që ishin marrë për sendërtimin e tyre kishin qenë thjesht demagogjike e për fasadë e përfundimet, mbas më shumë se një të katërt shekulli, janë gjysmake e pa shpresë në rrugën e zgjidhjes.

Pa u futur në Babelin e kthimit të pronave, dua të trajtoj për të satën herë çështjen e dëmshpërblimeve për vitet e punës së papaguar të të dënuarve të diktaturës që ishin fuqia punëtore më frutdhënëse e shumë veprave të socializmit shqiptar. Ajo praktikë, e huajtur nga gulagët e famshëm të markës leninisto-staliniane, që ishte në kundërshtim me të drejtën penale ndërkombëtare, kishte qenë për gjysmë shekulli njëra nga burimet më të leverdishme të një ekonomie që njihte vetëm dështime, në saje të drejtimit nga një ideologji krejtësisht të gabuar dhe kundërekonomike, që zotëronte të gjithë jetën e Vendit.

Në vitin 1992 parlamenti pluralist shqiptar, me një vendim historik të tij, shfuqizoi nenet e dhunës politike dhe shpalli pavlefshmërinë juridike të të gjithë veprimeve shtrënguese, siç kishin qenë burgimet me punë të detyruar, pushkatimet me dhe pa gjyq, internimet me afate të pafund. Para kësaj kthese shtrohej si domosdoshmëri morale e juridike dëmshpërblimi i të gjithë atyre njerëzve që kishin pësuar ato lloj dënimesh e të familjeve të tyre. Historia e gjatë e luhatjeve të qeverive e mungesa e vullnetit real për zgjidhjen e problemit duke mbajtur parasysh vështirësitë objektive, por jo të pakapërcyeshme, që dilnin përpara, sollën një gjendje në të cilën premtimet mbetën vetëm në letër dhe ish-të burgosurit apo të internuarit, për arsye objektive moshe, u ndanë nga kjo jetë pa marrë asgjë, veç ndonjë “letre me vlerë” që përfundoi me vlerën vetëm të letrës.

Këtyre premtimeve të pambajtura të qeverive shqiptare të kalesës për njëzet vjet u duk se do t’i vinte fundi me fitoren e Rilindjes në votimet e vitit 2013. U duk sikur problemi po vihej në rrugën e zgjidhjes nëpërmjet një ligji të vitit 2014, në të cilin shkruhej e zezë mbi të bardhë:

“Në bazë të buxhetit vjetor, të vënë në dispozicion, fondi i dëmshpërblimeve për ish-të dënuarit nga regjimi komunist do të ndahet në mënyrë proporcionale, në një raport prej 70% për të gjithë kategorinë e subjekteve përfituese parësore, të përcaktuara në paragrafin e dytë të këtij neni dhe 30 % për trashëgimtarët e ish-të dënuarve, që nuk bëjnë pjesë në këtë kategori, me kusht që kësti i dëmshpërblimit të mos jetë më i vogël se 100.000 lekë dhe jo më i madh se 1.000.000 lekë.

Me shlyerjen përfundimtare të subjekteve parësore sipas këtij neni, i gjithë buxheti vjetor kalon për dëmshpërblimet e trashëgimtarëve të ish-të dënuarve politikë”.

Thjesht e qartë, një model kundërburokracie, ligji përcakton mënyrën e sendërtimit nga ana e institucioneve shtetërore të dëmshpërblimeve të ish-të burgosurve, madje u fol edhe për ato të ish-të internuarve para vitit 1954. Duhet pranuar se në këto vite u bë një punë e lëvdueshme nga ana e administratës shtetërore sa i përket dhënies së dëmshpërblimeve në një pjesë të mirë për ata që ishin në jetë dhe sipas parashikimit dy këste për trashëgimtarët, që llogaritet në 25 % të shumës së përgjithshme, por duke premtuar se me kohë do të të merrnin të tërën.

Por viti i ri 2018 shënoi një të papritur shumë të hidhur për shpresat e të dëmshpërblyerve. Si një rrufe në qiell të kthjellët, më 15 janar z. Arben Ahmetaj, ministër i Ekonomisë e Financave, njoftoi nëpërmjet televizionit se fondet e dëmshpërblimit “Ishin ngrirë”. Praktikisht, një ligj i shtetit pezullohet me një komunikim të një ministri, pa asnjë vendim Qeverie e pa asnjë miratim Kuvendi. Shteti ligjor pësoi një goditje të fuqishme në dëm të pjesës më të dobët të shoqërisë, duke pohuar se ai te ne është një krijesë tepër e brishtë, shprehje jo e një demokracie të qëndrueshme, por e një demokrature, nëse më lejohet të huazoj termin e një publicisti e shkrimtari të njohur ballkanas. Në këtë paçavure është detyrë parësore e Kryeministrit Rama të mbrojë shtetin ligjor me përgënjeshtrimin e fjalëve të papërgjegjshme të ministrit të tij. Nëse ai nuk e bën këtë, do të thotë se ai është i një mendjeje dhe atëherë problemi bëhet edhe më i mprehtë.

Argumentimi se “duhen përcaktuar trashëgimtarët”, që përdori ministri në televizion, nuk është as bindës dhe as përligjës, sepse është absurde të mendohet se mbas një të katërt shekulli që diskutohet ky problem e mbasi janë paguar dy këste për trashëgimtarët, ata duhen “përcaktuar” edhe një herë tjetër. Nëse do t’iu besojmë fjalëve të ministrit Ahmetaj, duhet të pranojmë se administrata shqiptare është krejtësisht e paaftë për të ushtruar detyrën e saj, mbasi nuk ka qenë në gjendje, duke patur në dorë të gjitha dokumentet e duhura, të përcaktojë se kush duhet të përfitojë nga zbatimi i atij ligji. Por meqë kjo është një mundësi që ka shumë pak ose aspak gjasë të jetë e vërtetë, arsyetimi çon në një tjetër përfundim, që do t’uronja me gjithë zemër të ishte vetëm një hamendje.

Qeveria bën një hap mbrapa në zbatimin e ligjit për dëmshpërblimet duke i kaluar në heshtje ato fonde në vendarritje të tjera, për të vazhduar lojën dhjetёravjeçare të premtimeve të pambajtura. Si në një rast ashtu edhe në tjetrin përballohemi me një traumë të fortë, që thellon hendekun ndërmjet shtetit e qytetarëve, madje pjesës më të vuajtur të tyre. Nuk është në nderin e një shteti apo të një qeverie të luajë me një temë që përmbledh në vetvete jetë njerëzish të gjymtuara ose të prera, ëndrra të vrara, shfaqje skllavërie të papranueshme në shekullin e atomit, lot, dhimbje, mundime e flijime të pafund të grave shqiptare që iu hiqnin bukën nga goja fëmijëve për t’i çuar një trastë me ushqime burrit apo vëllait që ishte dënuar, shpresa të ushqyera për të patur një shpërblim, sado të pakët të kujtimit të vuajtjeve të prindërve, të gjyshërve….

Nuk ka asnjë bazë logjike, morale e juridike diskutimi se deri në cilin brez duhet të paguhen dëmshpërblimet, mbasi është qesharake dhe e turpshme të shtrihet në breza dhënia e atyre parave, sepse trashëgimtarët janë të gjithë njësoj dhe borxhi i shtetit, i zgjatur kaq shumë për t’u paguar, nuk mund të shkojë në parashkrim e të shuhet nëse vdesin bijtë e ish-të dënuarve.

Shpresoj që fjalët e ministrit të kenë qenë shprehje e një lapsusi të rastit e jo e vërteta e hidhur e një vendimi sa të paligjshëm aq edhe të padrejtë që do të lëshonte një hije të zezë mbi karakterin e ekzekutivit që nuk është në gjendje të sigurojë zbatimin e ligjit të hartuar e miratuar prej atij vetë e në të cilin janë parashikuar edhe mbulesat buxhetore. Një gjë e tillë do të çonte në fund të këmbëve besueshmërinë e një qeverie dhe të klasës politike që e shpreh atë.

Dua ta përfundoj këtë shkrim të shqetësuar me thënien e një shkrimtari politik gjerman të shekujve 18 e 19, Ludwig Börne : “Çdo qeveri që nuk bën asnjë hap përpara duhet gjykuar me shumë maturi; por një qeveri që bën hapa mbrapa duhet dënuar pa asnjë mëshirë”.

Ndërprerjet e energjisë alarmojnë bizneset

Prodhuesit në Kosovë thonë të jenë në hall të madh me ndërprerjet e shpeshta të energjisë elektrike. Sipas tyre, këto ndërprerje, po u shkaktojnë jo vetëm telashe në punë dhe prodhim, por edhe humbje të mëdha në bizneset e tyre

Burim Piraj, pronar i industrisë së mishit “Meka”, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, tha se nuk ka besuar që edhe në vitin 2018 do të bisedohet për mungesë të energjisë elektrike.

“Ne kemi një kapacitet të madh të prodhimit dhe makineritë të cilat i përdorim janë të një kapaciteti të madh të cilat kërkojnë energji më të madhe. Ne kemi një gjenerator që është 400 voltë e që ka një harxhim shumë të madh, 30 litra karburant për një orë”.

“Kjo përveç që ka harxhime ka dëmtime të pajisjeve. Kur ndërpritet energjia elektrike në mënyrë të paparashikuar, siç është duke ndodhur, këtyre pajisjeve mund të iu shkaktojë problem. Shumë herë kur kemi ndërprerje të energjisë probleme kemi kryesisht në softuer dhe atëherë duhet të riprogramohen dhe merr kohë të madhe”, thotë Piraj.

Sipas të dhënave të organizatave ekonomike në Kosovë janë rreth 300 milionë euro në vit dëme që po iu shkaktohen prodhuesve nga furnizimi jostabil me energji elektrike.

Piraj tregon se rregullimi i problemeve që shkaktohen nga ndërprerja e energjisë elektrike marrin shumë kohë, gjë që paraqet ndërprerje në prodhim.

“Nga viti 1999 vetëm në gjenerator dhe karburant kemi pasur investime mbi 250 mijë euro. Sikur këto mjete t’i investonim në pajisje dhe në teknologji sot do të kishim 20 punëtorë më shumë sesa që janë aktualisht në kompaninë tonë”, thotë Piraj.

Pasiguria me furnizim me energji elektrike është një nga problemet që po përcjell Kosovën që nga paslufta.

Ndonëse, gjatë viteve të fundit kishte pasur përmirësim të furnizimit me energji elektrike, megjithatë asnjëherë përgjatë 18 viteve të pasluftës, Kosova nuk ka arritur të shkarkohet nga ky problem.

Zëdhënësi i Distribucionit të Furnizimit me Energji Elektrike (KEDS) Viktor Buzhala thotë për Radion Evropa e Lirë se janë duke përbë përpjekje që ndërprerjet me energji elektrike të jenë minimale.

“KEDS po bënë maksimumin që të kemi furnizim sa më të mirë me energji elektrike, kemi edhe import, por Korporata Energjetike e Kosovës nuk ka punuar me kapacitete maksimale, nuk ka punuar në bazë të planifikimit dhe kjo ka sjell vështirësi në furnizim me energji elektrike”, thotë Buzhala.

Në raportet e deritashme të organizatave ndërkombëtare për sistemin energjetik të Kosovës, vlerësohet se “një pengesë e madhe në rritjen dhe zhvillimin ekonomik të Kosovës është furnizimi joadekuat dhe jo i besueshëm me energji elektrike”.

Qeveria e Kosovës tashmë ka nënshkruar marrëveshjen komerciale me kompaninë amerikane Contour Global, për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”, i cili parashikohet të vihet në punë në vitin 2023.

Ndërtimi i Termocentralit me një bllok rreth 500 megavatësh, nga njohës të çështjeve energjetike ishte konsideruar një zhvillim pozitiv, por jo i mjaftueshëm që të arrijë të mbulojë kërkesat me energji elektrike që ka Kosova.

Britanikët përjashtohen nga Trepça

Më 10 tetor të vitit të kaluar kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe ambasadori Britanik në Kosovë, Ruairí O’Connell, i kishin vënë firmat e tyre në një memorandum mirëkuptimi. Ata u morën vesh që Ambasada të asistonte në rekrutimin e njerëzve kredibilë nëpër bordet e ndërmarrjeve publike. Por, kur nuk kanë shkuar as 3 muaj nga nënshkrimi i këtij memorandumi Qeveria e Kosovës e shkeli atë

Zyrtarë të kësaj ambasade kanë konfirmuar për gazetën “Zëri” se janë larguar nga Komisioni për Emërimin e Anëtarëve në Bordin e “Trepçës” me kërkesë të Qeverisë së Kosovës. Kjo ndodhi pavarësisht faktit se fillimisht të dyja palët ishin pajtuar që në Komision të jenë edhe ekspertë nga Ambasada. Por, gjithçka ndryshoi në fund.

“Bordi i Trepçës ka qenë fillimisht në listën e dakorduar ku ne do të ishim të angazhuar. Mirëpo me kërkesën e Qeverisë së Kosovës ne jemi tërhequr nga ky proces”, thuhet në një përgjigje për gazetën “Zëri” nga Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë.

Tashmë Komisioni për Emërimin e Anëtarëve në Bordin e “Trepçës” është konstituuar, ndërsa me 23 janar 2018 do të fillojë shqyrtimi i 100 kandidatëve, sa edhe kanë kandiduar. Nga Ambasada thonë se memorandumi mbetet ende në fuqi, ani pse lënë të kuptohet se veprimet e fundit të Qeverisë mund ta vënë në dyshim gjithë projektin, shkruan Zëri.

“Nepotizmi vazhdon të mbetet kërcënim jetik për Kosovën. Ky projekt po ndihmon pikërisht të luftohet ky fenomen. Por, i gjithë projekti do të ketë sukses vetëm nëse Qeveria ka vullnetin politik të emërojë njerëz të mirë nëpër institucione dhe ta përfundojë praktikën e punësimit me të “njohshëm”, thuhet në përgjigjet e Ambasadës.

“Ecja nëpër male” e Veselit me vartësin e tij në SHIK

Shefi i ish-Shërbimit Informativ të Kosovës, Kadri Veseli dhe ish-drejtori i Kundër Zbulimit në këtë organizatë, Ferat Shala, janë bërë bashkë sërish së fundmi

Ata kanë vendosur të dalin e të ecin diku në male. Nuk dihet se në cilat bjeshkë kanë dalë, por duket se kanë bërë një ecje goxha të gjatë.

Fotografitë i ka publikuar vet Shala në “fan page-in” e tij në Facebook.

”Ecje në bjeshkët e bukura të Kosovës!”, ka shkruar Shala në postimin e pesë fotografive së bashku me Veselin.

CIA e di se kush e vrau Ivanoviqin

Analisti më i njohur serb i çështjeve ushtarako-politike, Miroslav Lazanski ka dhënë një deklaratë të ndjeshme sa i përket zhvillimeve të fundit

Ai ka thënë për mediat serbe se CIA, e di se kush e ka vrarë liderin e SDP-së në veri të Kosovës, Oliver Ivanoviq, transmeton Indeksonline.

“Nëse vrasësit e Ivanoviqit nuk zbulohen kjo do të thotë vetëm një gjë, që ky vrasës gëzon mbrojtjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, ka thënë Lazanski.

Haradinajt njëherë veprojnë, pastaj mendojnë

Nga Kimete Berisha

Njëri Haradin, i paparashikueshëm, impulsiv, i papërmbajtur, i frikshëm dhe qesharak, ia merr vrapit pa i treguar askujt nga ekipi i tij sepse as vet s’e ka ditur se do të vrapojë. Tek mbasi e ka parë veten duke vrapuar, e ka konstatuar çka po bën, që po vrapon.

Larg qoftë, mund të ndodh i teket del cullak, gjithçka mund t’i teket, ku me ditë ne për të, kur nuk e di as ai vet për veten.

Sepse njëherë vrapon pa paralajmërim, e pastaj mendon për gjestin e vrapimit; njëherë ia plotëson vetes dëshirën e pastaj mendon se a bëri mirë që ia plotësoi vetes dëshirën.

Pra, ky njëherë vepron, pastaj mendon. Vepron pa e pasur në plan. Merr vendime të papritura. I tutë bashkëpunëtorët, i tutë fëmijët, popullin, kushdo që e pa duke vrapuar iu duk i çmendur, sepse është i tillë, i paparashikueshëm. Njeriu i paparashikueshëm është i rrezikshëm.

Më e keqja e njerëzve të paparashikueshëm dhe impulsiv është se atyre asnjë trohë nuk ua ndin çfarë mendojnë njerëzit për ta dhe nuk mërzien fare për pasojat e veprimeve të tyre të papritura.

Këta tipa vëlla ta ‘huazojnë’ sendin pa ta kërkuar; Këta janë ata tipat që ta marrin fytyrën. Ikin nga altari në momentin që pret të të thonë ‘po’.

Të thonë gjëra të papritura që nuk i imagjinon dot. Për shembull, nëse je bashkëpunëtore e tij, të tregon direkt pa e pyetur nëse fustani t’i zbulon këmbët, dhe fjalët e rënda ti thotë me arrogancën dhe vrazhdësinë më vulgare, thuajse ti duhet të dukesh siç do ai.

Nëse do, eka atë kompetencë, ta llapangjeshë eshe shuplakë (dhe askush nuk ia mohon të drejtën për të shpërndarë shapulla, pavarësiaht meritës dhe motivit) . Varet nga rasti.

Impulsivi bën gjëra bizare: i lyen dhjetë qimet e mbetura të flokëve, i rruan flokët pa pritë e pa kujtuar kush. Harxhojnë më shumë pare sesa që kanë; Vjedhin këta, s’i lënë dy gurë bashkë; Vozisin nën ndikimin e rakisë dhe shoqërohen me njerëz të rrezikshëm; I tubojnë paret me ble një banesë, e në një moment, pa pritë e pa kujtu e blejnë një sahat t’dukatit; Këta persona me ua prishë qejfin, t’bëjnë; i përplasin gjërat për muri; i thyejnë sendet, i përplasin dyert, çka s’bëjnë këta.

E mira e së mirës është se përveç neve, këta janë të gjendje ta rrahin dhe ta mbysin edhe veten!
Ai tjetri Haradin bile kokëtrashë dhe i parashikueshëm. S’ja rrok truri: vet çoban, e quan çoban ambasadorin amerikan, që nuk është çoban.

Çoban është Keishti, koko 😂

Po. E, sa herë e bën bërllok Haradini i parashikueshëm, në emër të tij kërkon falje Haradini i paparashikueshëm. S’ka mundur të na ndodh diçka më keq se kjo që udhëhiqemi nga një kryeministër impulsiv, i paparashikueshëm dhe që nuk ia ndin çfarë mendojnë njerëzit për të.

P.S. Nejse, veç jeta është më e paparashikueshme sesa Ramush Haradinaj 👎