Lajm.co

Veriu i Kosovës vend eksperimental i Serbisë

Kryetari i Iniciativës Qytetare “Liri, Demokraci dhe Drejtësi”, Oliver Ivanoviq, ditë më parë ka paralajmëruar se situata e sigurisë në veri të Kosovës para zgjedhje lokale është kritike dhe lehtë mund të përshkallëzohet

Ai u ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës, atyre të Beogradit si dhe atyre ndërkombëtare që të reagojnë urgjentisht. “Situata tani është si të vallëzosh në maje të thikës. Është çështje kohe që dikush ta tërheqë armën dhe gjithçka të përfundojë tragjikisht”, ka thënë Ivanoviq.

Sipas tij, Qeveria duhet të marrë masa për rritjen e sigurisë në veri të Mitrovicës. “Sipas kandidatëve të Listës Serbe zgjedhjet lokale po merren si çështje jetë ose vdekje. Jam në kontakt të përditshëm me njerëz të zakonshëm atje, dhe ata çdo ditë e më shumë po shqetësohen për situatën e sigurisë. Ata janë të frikësuar”, ka shtuar Ivanoviq.

Policia e Kosovës: Siguria në nivel, nuk ka incidente madhore

Por, deklaratën e tij për nivelin e sigurisë së veri të vendit, e ka demantuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti. Në një prononcim për gazetën “Bota sot”, Hoti ka konfirmuar se situata e sigurisë në Mitrovicë është në nivel dhe se nuk ka incidente madhore, të cilat mund të rrezikojnë sigurinë e përgjithshme.

“Nuk jemi në një situatë të tillë, çfarë ka thënë, kush ka thënë se ndodhemi në një situatë të tillë, mund të themi se momentalisht situata e sigurisë është në nivel dhe nuk kemi incidente madhore, të cilat mund të rrezikojnë sigurinë e përgjithshme”, ka pohuar Besim Hoti.

Ndërsa, lidhur me zgjedhjet lokale, të cilat do të mbahen me 22 tetor, zëdhënësi i Policisë së Kosovës ka njoftuar se PK, përmes planit të saj operativ, do të angazhojë forcat e veta për të monitoruar dhe përcjell procesin zgjedhor.

“Sa i përket zgjedhjeve, normalisht Policia e Kosovës edhe në veri, ashtu si edhe në nivel vendi ka planin operativ, përmes së cilit do të organizojë dhe angazhojë forcat e veta për të monitoruar dhe përcjellë procesin zgjedhor sa i përket spektrit të sigurisë. Normalisht se çdo informacion të cilin policia do ta ketë në dispozicion për çështje të sigurisë, ne do të ndërmarrim veprime shtesë”, është shprehur Hoti për “Bota sot”.

Por, ndryshe vlerësojnë ekspertë të çështjeve të sigurisë, sipas të cilëve, Mitrovica është bërë vend eksperimental i Serbisë. Ata konsiderojnë se siguria në këtë pjesë të Kosovës, mund të eskalojë, madje mund të përdoren lehtë edhe armët.

Tërnava: Nëse Serbia dëshiron, edhe mund të përdoren armët në Mitrovicë

Duke folur në lidhje me këtë, eksperti i sigurisë Hajrullah Tërnava, ka thënë se në Mitrovicë, Serbia realizon në praktikë politikat, të cilat asaj i nevojiten. Sipas tij, nëse Serbia vlerëson se situata duhet të eskalojë, atëherë do të mund të përdoren edhe armët.

“Situata e tensionuar në të cilën gjendet veriu i Mitrovicës dhe tjerat komuna në ato pjesë, ku Qeveria e Kosovës nuk është duke shtrirë sovranitetin e saj, lehtë mund edhe të eskalojë dhe të ketë edhe përdorim të armëve. Atë pjesë në këto vite të pas luftës, vetëm formalisht e qeveris Kosova, në realitet ajo pjesë qeveria nga Serbia me forcat e saj policore dhe paramilitare. Në ato pjesë të veriut, sikur që e shpjegova, Serbia i realizon në praktikë ato politika çfarë i nevojiten, për efekte politike ndërkombëtare. Nëse Serbia e vlerëson se situata e sigurisë duhet të eskalojë dhe të ketë përdorim të armëve për qëllime politike ndërkombëtare të saj, situata do të eskalojë dhe do të ketë përdorim të armëve”, është shprehur Tërnava.

“Qëllimi i Serbisë, Asociacioni”

Sipas tij, qëllimi i Serbisë është që t’i tregojë botës se duhet të formohet Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, në bazë të Kushtetutës së Kosovës dhe që kjo pjesë duhet t’i takojë Serbisë.

“Kur do të ndodhë ajo situatë e eskalimit, Serbia e llogaritë mirë, e ajo duhet të ndodhë kur t’i arrijë efektet e saj politike për qëllimet e Serbisë. Qëllimi i eskalimit të kësaj situate të sigurisë, është që botës t’i tregohet se Asociacioni i komunave duhet një herë e përgjithmonë të kryhet në bazë të Kushtetutës së Kosovës dhe që kjo pjesë duhet t’i takojë Serbisë dhe mbikëçyrjen ta bëjë Serbia, si pjesë e banuar me popullatë serbe, e ngjashme me Serbska Republikën në BH. Situata e sigurisë e brishtë në përgjithësi në Kosovë, i ndihmon kësaj gjendje dhe i kontribuon që në very të eskalojë situata dhe faji prapë t’i mbetet Kosovës”, ka thënë më tej Hajrullah Tërnava.

Eksperti ka shtuar se pa njohjen ndërkombëtare të Kosovës, nga ana e Serbisë, nuk do të qetësohen “epshet”.

“Tani Policia e Kosovës është në gjendje më të vështirë, e cila në bazë të ligjit, i ka kompetencat për shtrirjen e sovranitetit ligjor në atë pjesë të Kosovës. Realiteti na del diçka tjetër që në këto vitet e pasluftës, Kosova asnjëherë nuk e ka shtrirë në tërësi atë sovranitet në këtë pjesë, dhe shpesh herë, kur ka intervenuar policia e Kosovës, ndaj tyre është përdorur dhuna dhe ka pasur edhe të lënduar, por edhe të vdeku si në rastin e Enver Zymberit. Edhe para disa ditësh, ishte një intervenim në Kryqin e Kuq për regjistrimin e popullsisë, që e kishte organizuar Serbia, nga Policia e Kosovës, dhe në ato rrethana u sulmua Policia e Kosovës nga paramilitarë serbë dhe pati të lënduar. Aty në ato rrethana të tanishme, pa marrë fund njëherë e përgjithmonë një marrëveshje ndërkombëtare se ajo pjesë e veriut, është pjesë përbërëse e Kosovës, si të gjitha pjesët e parapara në Kushtetutën e Kosovës, dhe pa një njohje ndërkombëtare të Kosovës, nga ana e Serbisë, asnjëherë nuk do të qetësohen epshet dhe nuk do të ketë rehati të përjetshme”, ka vlerësuar Tërnava.

Islami: Veriu, eksperimenti i bandave serbe

Ndërkaq, eksperti tjetër i sigurisë Avni Islami, nuk e sheh si befasi deklaratën e Ivanoviqit se në veri mund të përdoren armët. Në një prononcim për gazetën “Bota sot”, Islami ka vlerësuar se veriu i Kosovës është vend eksperimental i Serbisë.

“Paralajmërimi i Oliverit se shumë shpejt, do të përdoren armët afër apo në kohën e zgjedhjeve lokale, nuk është risi e as befasi, sepse veriu i Kosovës është bërë vend eksperimental i qeverisë serbe, grupeve kriminale, hajdutëve e haraqegjinjëve, të cilët politikën e kanë mbulesë, pra përmes të deleguarve të tyre në këto zgjedhje, dëshirojnë t’i ruajnë privilegjet e veta. Natyrisht që ka forca progressive serbe, të cilat dëshirojnë që të punojnë për të mirën e qytetarëve, pa marrë parasysh përkatësinë etnike, e cila është pengesë për grupet kriminale”, ka thënë eksperti Islami.

Ai ka paralajmëruar se në veri mund të ketë “fërkime” gjatë zgjedhjeve, për shkak të preferencave të popullatës, por që sipas tij, ato nuk do të ndikojnë në sigurinë e përgjithshme.

“Në anën tjetër, edhe vet grupet mafioze në veri të Kosovës, do të kenë fërkime për shkak se mund të humbin terren në rast se të preferuarit e tyre humbin në zgjedhje. Prandaj, them se këto mund të jenë vetëm qërim hesapesh, mes bandash kriminale, të cilat nuk paraqesin rrezik për sigurinë e përgjithshme nacionale”, është shprehur Avni Islami.

Evropa mbulohet nga grimca misterioze radioaktive, shkencëtarët drejtojnë gishtin nga Rusia

Niveli i radiacionit në Evropë është rritur në mënyrë misterioze dhe ka dyshime se prapa këtij fenomeni qëndron Rusia. Shkencëtarët gjermanë thonë se ka pasur një rritje të lehtë në sasinë e grimcave të izotopit Ruthenium-106 në Gjermany, Itali, Austri, Zvicër e Francë

Nivelet e ulët të izotopit të qëndrueshëm nuk paraqesin kërcënim për shëndetin e njerëzve, bëri të ditur Zyra për Mbrojtje nga Radiacioni, por rritja misterioze i ka lënë të habitur.

Ruthenium-106 përdoret në kimioterapi për trajtimin e tumorëve të syrit dhe përdoret edhe në gjeneratorët termoelektrikë raidoizotopë (RTG), të cilët furnizojnë me energji satelitët.

Rritja nuk mund të ketë ardhur nga ndonjë aksident nuklear thonë ekspertët.

Zyra për Mbrojtje nga Radiacioni tha: “Analiza të reja të burimit të materialit radioaktiv ka gjasa të tregojnë çlirim të tij në Uralet jugore, por nuk mund të përjashtohen rajone të tjerë të Rusisë Jugore. Meqënëse është vënë re vetëm ruthenium-106, një aksident i mundshëm në një uzinë bërthamore përjashtohet si shkak. Origjina e ruthenium-106 të matur është ende e panjohur”.

Në shkurt u raportua se grimca të rrezikshme radioaktive ishin vënë re në shtatë vende evropiane.

Gjurmë të Iodine-131 u gjetën në Norvegji, Finlandë, Poloni, Çeki, Gjermani, Francë e Spanjë në janar, por publiku nuk u njoftua menjëherë.

Këto grimca radioaktive prodhohen nga shpërthimi i bombës atomike ose nga katastrofa bërthamore si Çernobili apo Fukushima.

Duket se ato kanë mbërritur në Evropën Lindore, por ekspertët nuk kanë qenë në gjendje të thonë nga se janë prodhuar.

Më 2012, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike raportoi se RTG-të ishin zhvendosur me sukses nga deti Baltik në Rusi.

Këto RTG përmbanin burime radioaktive jashtëzakonisht të fuqishme strontiumi-90 për furnizimin me energji të farëve përgjatë bregut rus në detin Baltik.

93 RTG të Baltikut ishin vendosur në zona të largët përgjatë bregut pa mbrojtje të mjaftueshme fizike të burimeve të tyre të fuqishme të radiacionit. Për këtë arsye, ishin rrezik potencial për njerëzit dhe mjedisin./Marrë nga The Sun

Miss Bum-Bum vijon përgatitjet, vajzat sfilojnë rrugëve të Brazilit, “çmendin”… meshkujt

Janë 500 vajza qe do te konkurrojnë për fundshpinën me te bukur ne Brazil

Ne këtë faze te konkursit qe zhvillohet për here te peste ne Brazil, ato ne baze te shtetit federal prej nga vijnë janë duke sfiluar neper rrugët e qyteteve braziliane, duke çmendur kalimtaret dhe renduar trafikun.

Ajo qe do te fitoje këtë konkurs qe zhvillohet ne mënyrë te përvitshme ne Brazil do te ketë veç çmimeve ne para, edhe te drejtën e shfaqjes se fotove ne një prej revistave me te njohura te Brazilit.

Të shpëtojmë kullën 250 vjeçare!

Vetëm pak kilometra nga “Rruga e Kombit”, në udhëkryqin që vjen nga Rrësheni në drejtim të Klosit të Matit apo Lurës së Dibrës, është një kullë trekatëshe e ndërtuar rreth 250 vite më parë, e cila rrezikon të shembet vetëm për shkak të një …çatie që ka degraduar prej kohësh

Nga Armando Meta

Në këtë kullë që njihet jo vetëm në Mirditë, por pothuajse në mbarë Shqipërinë, banon Fran Doda së bashku me bashkëshorten e tij, të cilët çdo ditë gdhihen me sytë nga qielli me shpresën që të mos ketë shi. Frani, i cili ka lindur në këtë kullë përpara 82 vitesh, vazhdon të jetojë thuajse në të njëjtat kushte si 82 vite më parë. Në portretin e tij duket se kulla rrezaton vjetërsinë e saj.

“Përpiqem çdo ditë të rregulloj diçka nga kulla. por tani ndjehem shumë i vjetër aq sa mezi ngjis edhe shkallët për të hypur në dhomat sipër. Ngjitem çdo ditë për të parë dëmet që shkaktohen nga çatia e prishur, e cila duket se po gërryen tashmë të gjithë kullën. As baroti si ka bërë kaq dëme kësaj kulle sa ç’po i bën moti”, shprehet Frani me vështrimin e tij përhumbur nëpër mure.

Koha ka mbetur në vend

Kulla qartazi ndjehet se mban vjetërsinë e kohës, e ruajtur thuajse pikë për pikë nga të zotët e saj, të cilët vazhdojnë së paku në formë të bëjnë po të njëjtën jetë si të të parëve të tyre. Odat nuk ka shumë mobilje. Nëpër kënde është shtrirë ndonjë lëkurë deljeje, deri dhe shkaminj trekëmbësh të shkurtër. Në të dyja anët e oxhakut dhe në mur, mbi dy këndet, janë kamaret që mbyllen me dërrasë, të cilave u ka humbur shkëlqimi i dikurshëm i skalitjes. Dritaret janë gjithkund të vogla dhe disa prej tyre edhe pa xhama. Ndërsa muret janë tërësisht të zvjerdhura nga gëlqerja e bardhë me të cilën janë lyer disa dekada më parë dhe nuk kanë dekoracione. Kjo është gjendja në të cilën gjendet Kulla e Perlatit, e cila duket se gjatë këtyre 25 viteve të fundit është në një pik kritike, aq sa të shuhen 250 vite të historis së saj.

Legena për të mbledhur shiun

Frani rrëfen se gjatë gjithë këtyre viteve u është drejtuar zyrtarëve më të lartë të pushtetit qëndror, prefektëve, si dhe shoqatave të ndryshme që merren me trashëgiminë historike, që të venë dorë dhe të mos e lenë kullën të humbasë thjeshtë për një çati.

“Kullat, shtëpitë e çfarëdo tjetër nuk shemben nga muret, por nga çatitë. Po të jetë për muret kjo kullë jeton dhe 250 vite të tjera. Por nëse çatia shkatërrohet dhe çfarë bie jashtë hyn brenda, atëhere s’ka kullë që ti bëj ballë forcës së natyrës. Unë nuk është se nuk kam shtëpi ku të rri. Por jetoj te kulla sepse më duhet të kujdesem çdo ditë për të. Të vë legena kur bie shi, të hap dritaret që të thahet nga lagështia, të vë ndonjë dërrasë aty ku është kalbur. Kulla nuk thjeshtë e Franit. Kulla është histori e Mirditës, por edhe e Shqipërisë”, shprehet Frani.

Vizitorët pa para

Kulla vizitohet nga shumë vizitorë kureshtarë për historinë, arkitekturën, nga turistë vendas dhe të huaj. Kulla ka shërbyer edhe për realizimin e shumë filmave shqiptarë para dhe pas viteve ’90. Ajo madje është vend peligrinazhi edhe për shumë aktivitete zonale. Frani thotë se nuk ka kërkuar kurrë lek si për vizitorët, turistët, ata që kanë zhvilluar aktivitete etj. Sipas tij, vetëm gjatë realizimit të filmave të Kinostudios është paguar në shifra simbolike për ambientet ku janë xhiruar filmat, para të cilat më shumë kanë shkuar për të mbajtur frymën gjallë sesa për të investuar në kullë.
“Historia e Mirditës nuk është një histori të cilën mund ta blesh me para. Unë s’kam kërkuar dhe sdo të kërkoj lek për asnjë vizitor. Kjo sepse kulla nuk ështe thjeshtë historia e fisit Doda, por dëshmi e historisë së Mirditës. Është për të ardhur keq që një kullë rrezikohet të shembet për një çati. Unë nuk kam para ta rregulloj. Me gruan mezi na del të jetojmë. Kushdo nga shteti që do verë dorë e bën për Mirditën dhe historinë e saj. Nuk e bën për Franin. Nuk besoj se më kanë mbetur dhe shumë vite. Ndonëjeherë them më mirë të vdes para se të shoh kullën të më rrënohet para syve”, shprehet Frani.

Kulla jeton me frymën e njerzve brenda

Gjergj Marku një ndër personalitetet e jetës kulture të Mirditës dhe një nga njohësit më të mirë të historisë dhe traditës mirditore, sidomos sa u përket kullave, vlerëson se do të ishte tragjedi që Kulla e Perlatit të shkatërrohej për faktin e mungesës së disa investimeve minimale që duhen bërë për të. Sipas tij, megjithëse në vjetërsinë e saj të madhe, kulla nuk është braktisur nga banorët e saj duke i shpëtuar shkatërrimit siç ka ndodhur me kullat monument në zona të tjera.

“Ajo vazhdon të rrojë me frymen e njerëzve brenda. Por gjendja e saj është tejet kritike sidomos sa i përket çatisë, por edhe strukturës qëndrore. Ajo e ka të pabjerrun formën e katit të parë, por edhe odën e miqve apo dhomat e fjetjes, frëngjitë dhe sheshemet. Por ajo ka nevojë për t’u forcuar në strukturë”, shprehet Marku.

Ai vlerëson se ç’ka bëjnë Frani dhe bashkëshortja e tij për ta mbajtur kullën është diçka epike, por e pamjaftueshme që kulla të mos pësojë fatin e kullave të tjera, të cilave ua kanë zhvatur edhe gurët e themeleve.

“Vetë mosha e tyre e madhe e bën të pamundur që ata të vijojnë të kenë përkujdesjen e vazhdueshme. Ata vërtetë janë heronj të heshtur në përpjekjet e tyre që Mirdita të mos humbas një nga thesaret e saj të traditës. Ka premtime, por deri tani kulla rëndon vetëm mbi supet e Franit dhe bashkëshortes. Ajo është një barrë tashmë shumë e rëndë për ta”, vlerëson Marku.

Pafuqia e pushtetit lokal

Edhe në Bashkinë e Mirditës duket se janë të pafuqishëm për të ndërmarrë hapa financues, të cilat do të mund të rivitalizonin Kullën e Perlatit. Sipas zyrtarëve lokal, Kulla ka nevojë të marrë statusin si objekt i trashëgimisë historike dhe më pas të mund të bëhet financimi, pasi për momentin ajo është vetëm me statusin e një shtëpie private. “I është kërkuar Institutit të Monumenteve që të bëjë një vlerësim dhe t’i japë statusin si objekt historik i trashëgimisë kulturore. Por deri tani gjithshka ka mbetur pezull. Kulla është disi e veçuar dhe nuk përbën një ansambël me ndërtime të tjera. Por ky nuk duhet të jetë faktor frenues që Kulla e Perlatit, të shpallet monument i Kategorisë së Parë dhe të hapet rruga për rivitalizimin e saj”, shprehen zyrtarët local të Bashkisë Mirditë.

Epilog

E ndërsa shkresat shkojnë e vijnë poshtë e lart nëpër institucione, Kulla vijon të lëngojë në vetminë e saj ndan rrugës ku të gjithë mahniten kur e shikojnë, por pak minuta më pas indiferenca vizatohet në çdo gur me të cilën është ngritur Kulla. Nëse nuk gjendet një zgjidhje e shpejtë të paktën për të rregulluar çatinë, atëhere edhe Kulla e Perlatit do të pësojë të njëjtin fat shkatërrues që kanë pasur edhe shumë ndërtesa të këtij karakteri, duke zhbërë një pjesë të mirë të historisë sonë kombëtare.

Femra më e kërkuar në botë, vritet në sulm ajror me dron nga ushtria amerikane

Britanikja Sally Jones e njohur me nofkën “nusja xhihadiste”, është vrarë gjatë sulmeve ajrore me dron nga ushtria amerikane

Ish-këngëtarja e cila ka lindur në Kent, kishte udhëtuar për në Siri në vitin 2013 së bashku me bashkëshortin dhe djalin, me të vetmin qëllim që t’i bashkohet organizatës terroriste “Shteti Islamik, por me këtë veprim ajo është shpallur si gruaja më e kërkuar në botë, transmeton Telegrafi.

Një agjent amerikan ka deklaruar për The Sun, se Jones është vrarë me dron afër vijës kufitare Siri-Irak.
“Amerikanët e kanë zënë duke u munduar të ikë nga qyteti Raqqa”, ka deklaruar një burim për këtë të përditshme angleze.

Edhe pse nuk është marrë ADN-ja e saj në vendin ku ka bombarduar droni për të konfirmuar nëse personi i varë është ajo, inteligjenca amerikane është e bindur që ajo ka vdekur.

Nuk dihet nëse djali i saj 12-vjeqar Jojo – i cili shfaqej në video propaganduese të ISIS-it, është vrarë gjithashtu në këtë sulm ajror.

Zyrtarët ushtarakë kanë deklaruar për The Sun se po ta dinin që biri i saj është afër nënës, ata sigurisht se do ta anulonin sulmin.

Haradinaj: Produktet vendore të trajtohen barabartë me të tjerat

Kryeministri, Ramush Haradinaj ka deklaruar se prodhimet vendore meritojnë vend të respektuar në plasimin e tyre në treg.Ai shtoi se ato duhet të trajtohen të barabartë me prodhimet tjera nëpër superparkete në vend, njofton Klan Kosova.Këtë ai e ka thënë në konferencën “Prodhimet vendore në supermarkete, sfidë dhe mundësi” të organizuar nga Klubi i Prodhuesve Vendor

I pari i ekzekutivit kosovar deklaroi se është për t’i dalë në mbrojtje prodhimeve dhe prodhuesve vendorë. Ai bëri thirrje“E di që jemi nën presion sepse prodhimi vjen një periudhë të caktuar kohore. E dimë se jemi keq, Kosova importon aq shumë, pra jemi të interesuar që në proces e sipër të jemi më ju”, ju është drejtuar ai prodhuesve vendorë.“Sa i përket plasusëve apo rrjeteve të supermarketeve, në gjithë botën ka rregulla jo të shkruara, por ka marrëdhënie që vlejnë. Fuqinë blerëse nuk e krijojmë duke rritur shkëmbimet e brendshme”.

“Po jemi për ta mirëpritur kontributin e atyre që e përkrahin palsimin e prodhimit vendor. Kam bë edhe një hap përpara. Ju keni kërkuar një zyrë prodhuese në kryeministri. Qeveria e vendit i ka akredituar si pjesë të kryeministrisë një pjesë të eksperteve të prodhuesve dhe janë pa kosto financiare për publikun. Ndërsa jo vetëm kaq, këta e ndihmojnë publikun pasi kjo zyrë nxjerr propozime për rritjen e pozitës së prodhuesve”, ka shtuar Haradinaj.

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

Referendumi i paligjshëm i pavarësisë në Katalonjë, nga njëra anë, teksa ka inkurajuar lëvizjet separatiste në vende të tilla si Belgjika, Franca, Italia, Britania dhe Gjermania, nga ana tjetër ka shqetësuar qeveritë e këtyre vendeve

BRUKSEL (AA) – ŞERİFE ÇETİN

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e pavarësisë.

Referendumi i paligjshëm i pavarësisë në Katalonjë, nga njëra anë, teksa ka inkurajuar lëvizjet separatiste në vende të tilla si Belgjika, Franca, Italia, Britania dhe Gjermania, nga ana tjetër ka shqetësuar qeveritë e këtyre vendeve.

Vendet e Bashkimit Evropian, të cilët mbrojnë idenë se referendumi i pavarësisë në Katalonjë ishte i paligjshëm sipas Kushtetutës së Spanjës, kanë theksuar se nuk do ta pranonin shpalljen e mundshme të pavarësisë.

Në këtë mënyrë këto vende, të cilat e konsiderojnë çështjen si punt e brendshme të Spanjës, synojnë kështu të thyejnë guximin e separatistëve duke frikësuar lëvizjet separatiste në vendet e tyre.

Katalonja mund të përbëjë shembull

Kërkesat për pavarësi të rajonit autonom të Katalonjës, të cilat janë përshpejtuar që nga viti 2010, janë një pikë kthese për referendumin, pavarësisht atmosferës së tensionuar dhe ndërhyrjes së rëndë të policisë më 1 tetor.

Kryetari i Administratës Autonome, Carles Puigdemont, pavarësisht se deklaroi se kanë pezulluar shpalljen e pavarësisë në mënyrë që të mundësojnë dialogun me qeverinë qendrore, ai mbron idenë se me referendumin “kanë fituar të drejtën për pavarësi”.

Forca që ka shërbyer si shtysë në kërkesat e pavarësisë se katalanasve ku 95 për qind të komunitetit flasin gjuhën katalanase vlerësohet se janë arsyet ekonomike. Në rast se në të ardhmen fiton pavarësinë, Katalonja, e cila njihet si një prej rajoneve më të pasura të Spanjës me pasuritë e industrisë dhe investimeve, parashikohet që të çojë në një humbje prej 25 për qind në Produktin e Brendshëm Bruto (PBB) të Spanjës.

Baskët në gatishmëri

Një nga shtresat që ndjekin më nga afër iniciativën e pavarësisë së Katalonjës është rajoni autonom Bask i Spanjës. Rajoni Bask, i cili ekonomikisht është një rajon më pak i zhvilluar në krahasim me Katalonjën, funksionon me një sistem tatimor të pavarur nga qeveria spanjolle.

Në këtë kontekst, pavarësia e rajonit Bask vazhdon të jetë një çështje prioritare për organizatën terroriste ETA, e cila u çarmatos në vitin 2011 dhe shkaktoi vrasjen e më shumë se 800 personave në 50 vjet.

Nëse populli bask, i cili pretendon se janë shtypur gjatë diktaturës në periudhën e Franco mes viteve 1939-1975 në Spanjë, do të inkurajohet nga zhvillimet në Katalonjanë dhe do të veprojë sërish për pavarësi, mendohet se Spanja do të përballet me një krizë të vështirë për ta tejkaluar.

Lëvizjet separatiste në Mbretërinë e Bashkuar po fitojnë forcë

Pas vendimit të Mbretërisë së Bashkuar për t’u larguar nga BE (Brexit), theksohet se kanë fituar forcë lëvizjet separatiste në vendin i cili përbëhet nga Anglia, Uellsi, Skocia dhe Irlanda e Veriut.

Pas zhvillimeve në Katalonjë, pritet veçanërisht që të fitojë vrull lëvizja separatiste në Skoci e cila që prej 300 vitesh është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar.

Për skocezët, të cilët nuk mundën të merrnin një rezultat në referendumit e pavarësisë që u mbajt në vitin 2014, janë përhapur shenjat se në vitin 2018 do të mbahet sërish një referendum për pavarësi pas deklaratës së lideres së Partisë Kombëtare Skoceze (SNP), Nicola Sturgeon, se votimi është kryer për të qëndruar në BE.

Ndarja shumë vjeçare mes mbështetësve për bashkimin me Irlandën dhe atyre për qëndrimin në Mbretërinë e Bashkuar në Irlandën e Veriut, vërehet se do të thellohet edhe më tej pas zhvillimeve të Brexit dhe atyre në Katalonjë.

Në dritën e zhvillimeve të fundit vërehet se është rritur më shumë zëri i Partisë së Sinn Fein që është palë pro ndarjes së Irlandës së Veriut nga Mbretëria e Bashkuar. Ndërsa Michelle O’Neill, liderja e partisë e cila thekson se Irlanda e Veriut nuk dëshiron largimin nga BE-ja, duke vënë theksin se Brexit do të jetë një fatkeqësi ajo ka bërë thirrjen se “Irlandezët duhet të zhvillojnë urgjentisht referendumin për të siguruar unitetin”.

Mbretëria e Bashkuar e cila nga njëra anë ka vështirësi për të përballuar ndikimet politike, ekonomike dhe sociale të Brexit, vërehet se nga ana tjetër ajo do ta ketë të vështirë të përballet në mënyrë të suksesshme me valët separatiste.

Qëllimi i pavarësisë të flamanëve të Belgjikës

Një vend tjetër që ndjek nga afër zhvillimet në Katalonjë është Belgjika me 3 komunitete. Theksohet se kërkesat separatiste të rajonit flaman kërcënojnë integritetin e Belgjikës e cila përbëhet nga një rajon i vogël në lindje që flet gjermanisht, nga rajoni Valon ku flitet frëngjishtja, rajoni Flaman ku flitet gjuha flamane dhe Brukseli ku fliten të dyja gjuhët.

Partia Aleanca e re Flamane (N-VA) e cila është partnere e koalicionit në pushtet, qëllimin e saj përfundimtar e përcakton si “pavarësia e rajonit Flaman”.

Lideri i partisë dhe ministri i Punëve të Brendshme i Qeverisë Federale, Jan Jambon, pas referendumit të debatueshëm për pavarësi në Katalonjë ka deklaruar: “Për momentin, edhe pse nuk është në axhendë, në qëllimin afatgjatë të partisë sonë ndodhet pavarësia e rajonit Flaman”.

Belgjika e cila do të humbë gjysmën e popullsisë dhe aktivitetet ekonomike në rast se shtresa separatiste në rajonin Flaman inkurajohet dhe vihet në veprim në një kohë të afërt për të zbatuar qëllimin e saj afatgjatë, mendohet se do të ketë vështirësi për të vazhduar praninë e saj si një vend.

Rajoni i mundshëm “Veneto” në Itali

Edhe Italia, e cila ende po lufton me reflektimet e krizës ekonomike që tronditi të gjithë Evropën, është midis vendeve të prekura nga lëvizjet separatiste.

Pjesa veriore e cila është qendra industriale dhe bankare e vendit që ka më shumë borxhe në BE pas Greqisë, del në plan të parë si rajoni që kontribuon më së shumti në PBB të Italisë.

Në këtë kontekst, rajoni Veneto ka në plan të organizojë një referendum më 22 tetor për të arritur një autonomi më të madhe. Përveç Veneto-s, tërheqin vëmendjen se rajonet Alto-Adige dhe Lombardia në veri kanë shprehur kërkesat e tyre për pavarësi.

Ndërkohë del në pah si një element i rëndësishëm kërkimi i pavarësisë nën emërtimin “Padanja” i rajonit verior i cili është mjaftuar me autoritetin që përfitoi në çështjet financiare në vitet 1990 duke vënë në dukje se është mërzitur “së ushqyeri jugun e Italisë.”

E shkuara e Francës për Korsikën

Edhe Franca e cila është një nga vendet e para të BE-së që deklaroi se nuk do të njihte shpalljen e mundshme të pavarësisë në Katalonjë, vërehet gjithashtu se është përpjekur të parandalojë pretendimet e mundshme separatiste në ishullin e Korsikës.

Franca, e cila ka vuajtur shumë nga sulmet e kryera nga lëvizjet separatiste në të kaluarën, duke marrë një qëndrim të ashpër kundër një kryengritjeje të mundshme, bën sikur nuk e dëgjon kërkesën që gjuha e Korsikës të jetë gjuhë zyrtare në anë të gjuhës franceze.

Fronti për Lirinë Kombëtare (FLNC) pro-separatizmit në Korsikë, deri në vitin 2014 njihet për kryerjen e punimeve që Franca të njohë të drejtat kombëtare të popullit të Korsikës dhe me kërkesën për pavarësi.

Aktualisht në Parlamentin e Francës ndodhen 3 deputetë nacionalistë të Korsikës. Pavarësisht se administrata rajonale e Korsikës ka theksuar se mund të mjaftohen vetëm me statusin e autonomisë vërehet se janë në përmirësim mundësitë e rinovimit të kërkesave të pavarësisë.

Mbështetësit e pavarësisë në Bavari po rriten

Gjermania gjithashtu është një nga vendet që ndikohet nga lëvizjet e pavarësisë. Sipas një anketimi të kohëve të fundit, një nga çdo tre persona në Bavari dëshiron të largohet nga Gjermania. Vlen të përmendet se ka pasur një rritje të konsiderueshme kjo dëshirë në këtë situatë krahasuar me vitet e kaluara. Por theksohet se Gjykata Kushtetuese gjermane ndalon një referendum të mundshëm bavarez.

Partia Bavareze, e cila po lufton për një Bavari të pavarur brenda BE-së mbron idenë se statusi i rajonit nuk mund të përcaktohet me vendim të gjykatës dhe se vullneti i popullit bavarez për pavarësinë do të jetë përcaktuesi përfundimtar. Partia e cila ka përshëndetur ringjalljen e lëvizjeve separatiste në të gjithë Evropën thekson se do të vazhdojë të luftojë për pavarësinë.

Referendumi mbi kushtetutën në Danimarkë

Ndërkohë në Danimarkë tërheqin vëmendjen kërkesat për pavarësi në Grenlandë dhe Ishujt Faroe. Në këto rajone të cilat kanë statusin e pjesshëm autonom që prej vitit 1948 vërehet se janë rigjallëruar lëvizjet separatiste.

Në Ishujt Faroe, që do të mbajë një referendum mbi një kushtetutë të re në prill 2018, gjithashtu diskutohet për një referendum mbi pavarësinë.

Po përhapet frika e ndarjes

Tabloja aktuale shpjegon më qartë përse vendet anëtare të BE-së kundërshtojnë përpjekjen e Katalonjës për pavarësinë dhe se vazhdimisht kanë përsëritur thirrjen për t’u pajtuar me kushtetutën spanjolle.

Këto vende duket se kanë frikë nga inkurajimi i grupeve separatiste në vendet e tyre, nëse iniciativa e pavarësisë së Katalonjës do të ishte e suksesshme.

Institucionet dhe vendet e BE-së, të cilat mbeten të heshtura edhe përballë plagosjes së qindra personave në ndërhyrjen e policisë në ditën e referendumit në Katalonjë, po shmangin inkurajimin e ndarjes, ku Katalonja është duke u bërë një shembull në vendet e tyre.

Ç’do të thotë të shohësh në ëndërr njerëz që kanë vdekur?

Mistikët pretendojnë se bota e ëndrrave tona, mund të përbëjë një lidhje me botët e tjera, të paarritshme për ndërgjegjen tonë kur jemi zgjuar, kështu që nuk është një rastësi fakti se që nga kohët e lashta është besuar se ëndërrimi i njerëzve të vdekur, është një shenjë e rëndësishme që nuk duhet të injorohet

Të vdekurit vijnë në ëndrrat tona me një mesazh, këshillë apo vërejtje që duhet të kuptohet në mënyrë që të shmangen problemet e panevojshme apo edhe gabimet. Psikologët besojnë se ëndërrimi i të afërmve apo miqve që kanë ndërruar jetë, është thjesht një manifestim i depresionit apo ndjenjës së fajit ndaj tyre.

Megjithatë, le të hedhim një vështrim më të thellë mbi këtë çështje mistike, dhe të përpiqemi të kuptojmë se çfarë mesazhesh mund të merren nga njerëzit që janë tashmë të gjallë vetëm në kujtesën tonë, dhe mund të flasin me ne vetëm përmes ëndrrave tona. Libra e sotëm mbi ëndrrat, nuk i kushtojnë shpesh vëmendje të mjaftueshme shumë nuancave të rëndësishme: si duket personi i vdekur në ëndrrat tona – i vdekur në varr, i gjallë dhe i lumtur, apo rikthehet në jetë para syve tanë, ose ndoshta thjesht nuk e mbajmë mend në ëndrrën tone, se ky person ka vdekur shumë kohë më parë.

Interpretimet e ëndrrave me persona të vdekur

Zakonisht supozohet se ëndrra me një të vdekur (biseda me të, dëgjimi i këshillave të tij, dhe bërja e asaj që ai thotë), është një shenjë e lajmeve të papritura apo ndryshimeve në jetë. Librat e krishterë të interpretimit të ëndrrave, ndonjëherë shpjegojnë që ne shohim ëndrra të tilla, kur shpirti i një të afërmi apo miku tonë të vdekur nuk ka gjetur ende paqe, dhe këshillohet të mbahen ceremoni përkujtimore në varreza dhe të përmbushen kërkesat e tij (për shembull, nëse në ëndërr i vdekuri kërkon ujë).

Interpretimet pagane të ëndrrave që kanë ardhur deri në ditët tona, rekomandojmë në mënyrë implicite plotësimin e të gjitha kërkesave të personit të ndjerë, për të shmangur zemërimin e perëndive. Dhe ndërsa ëndërrimi i një personi të vdekur mund të jetë diçka e frikshme, kjo nganjëherë mund të jetë një shenjë e mirë. Në rastin ku shihni në ëndërr një person të vdekur që kthehet sërish në jetë, kjo mund të thotë se diçka e humbur do të rikthehet së shpejti (para, ndonjë send, apo edhe statusi social).

Disa libra mbi këtë çështje, e interpretojnë ëndërrimin e njerëzve të vdekur si shenjë të ngjarjeve të mira në familje, si një martesë, lindjen e një fëmije, apo diçka të ngjashme të lumtur dhe të begatë. Ka libra të tjerë që pretendojnë se parja në ëndërr e një personi të vdekur para dasmës është një paralajmërim kundër këtij bashkimi në çift. Një ëndërr e tillë, paralajmërojnë një martesë të palumtur, dhe që fëmijët e lindur nga ajo do të jenë të sëmurë e të dobët.

Po në lidhje me ëndërrimin e një të afërmi të vdekur?

Në këtë pikë nuk ka asnjë interpretim përfundimtar, dhe ju duhet gjithmonë të kini parasysh shumë faktorë të ngatërruar. Por shumica e interpretimeve në lidhje me të afërmit e vdekur (sidomos prindërit) që shfaqen në ëndërr, përfaqëson paralajmërimin e telasheve.

Ndonjëherë ëndrrat në të cilat një person në gjumë komunikon me prindërit e tij të vdekur, ndihmon në gjetjen e paqes së brendshme, besimit, dhe madje ndikon edhe tek suksesi në punë dhe mirëqenien e familjes. Besohet gjithashtu, se është e pamundur të ndikojmë tek ëndrrat ku ne shohim të dashurit tanë që kanë vdekur. Edhe nëse jeni përpjekur ta bëni këtë, është absolutisht e kotë, pasi nuk jemi ne që i thërrasim, por janë ata që vendosin të vijnë tek ne.

Buxheti i varur nga Dogana dhe ATK-ja

Doganat e Kosovës dhe Administrata Tatimore vazhdojnë të prijnë për kah të hyrat që derdhin në buxhetin e Kosovës. Ndryshe rreth dy miliardë euro është buxheti për këtë vit, shifër kjo e parashikuar edhe për buxhetin e vitit 2018.

Agjencitë kryesore që mbushin buxhetin, vlerësohet se kanë treguar performacë të mirë në mbledhjen e të hyrave gjatë nëntë mujorit të këtij viti. Administrata Tatimore e Kosovës ka një trend pozitiv në rritjen e të hyrave tatimore, thonë zyrtarët në ATK.

Valentina Bytyqi- Sefa zëdhënëse në këtë agjenci ka thënë për Radion Evropa e Lirë se nga 423 milionë euro sa është paraparë të grumbullojë Administrata Tatimore e Kosovës, për këtë periudhë ka arritur të mbledhë 304 milionë euro, ose 13.2 milionë euro më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit paraprak.

“Kjo ngritje është si rezultat i planifikimi të mirëfilltë, rritjes së bashkëpunimit me agjencitë tjera, menaxhimit dhe punës ekipore të stafit të ATK-së, i cili ka aplikuar një qasje profesionale me integritet të lartë ndaj tatimpaguasve dhe atë, duke informuar tatimpaguesit për obligimet e tyre tatimore, duke udhëzuar ata për zgjidhjen e problemeve, dukë bërë vizita edukative dhe aktivitete të tjera të përcaktuara nga dokumentet strategjike të ATK-së, siç është Plani për Trajtim të Rreziqeve, Planet Operative, etj”, ka thënë Bytyqi-Sefa.

Edhe Dogana e Kosovës thuhet se ka arritur objektivat e parapara nga Qeveria e Kosovës.

Në një komunikatë për media të Doganës se Kosovës, thuhet se kjo agjenci ka arritur të grumbullojë 815 milionë euro, përkatësisht 7 milionë euro më shumë se projeksionet e kërkuara, kurse 42 milionë euro më tepër se në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Në anën tjetër përfaqësues të komunitetit të biznesit, disa herë e kanë quajtur praktikë jo të mirë varësinë e buxhetit nga doganat dhe administrata.

Drejtori ekzekutiv në Odën e Afarizimit të Kosovës, Ismet Mulaj, tha për Radion Evropa e Lirë, se përqendrimi i buxhetit nga tatimi dhe taksat doganore, paraqet joqëndrueshmëri financiare, pasi që sipas tij, niveli i importeve mund të ndryshojë, kurse në bazë të disa marrëveshjeve ndërkombëtare, taksat doganore ose janë ulur ose eliminohen, çka në mënyrë automatike reduktohen edhe të ardhurat.

“Përqendrimi i buxhetit të Kosovë vetëm tek të hyrat doganore dhe tatimore, sipas tij, Kosovën e fut në një vend më një kreativitet të vogël në realizimin e të hyrave që i ka paraparë”, ka thënë Mulaj.

Andaj, ka nënvizuar ai, kjo mënyrë paraqet joqëndrueshmëri financiare dhe fiskale.

Ndryshe, që nga fillimi i zbatimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit, si kontrata e parë në mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian, të hyrat doganore në Kosovës kanë shënuar ulje, pasi që disa produkte janë liruara nga taksa doganore e për disa tjera janë ulur taksat.

Sipas të dhënave zyrtare, janë 19 milionë euro më pak të hyra që nga fillimi i zbatimit i MSA-së në prill të vitit të kaluar.

Lugina e Preshevës, si duhet të quhet sipas Beogradit

Zyrtarët serbë po i pengon emërtimi Lugina e Preshevës ose dhe Kosova Lindore për vendbanimet me shumicë shqiptare në jug të Serbisë: Për Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën

Madje, siç përcjell gazeta “politika” e Beogradit, kryetari i Trupit Koordinues për këto komuna Zoran Stankoviq ka treguar, përmes një apeli. se si duhet të quhet ky rajon.

„Аpeloj te të gjithë funksionarët shtetërorë, mediet dhe opinioni që në adresimet e veta për temën e jugut të Serbisë qendrore ose për Qarkun e Pçinjit, të mos e shfrytëzojnë emrin Lugina e Preshevës ose Kosova Lindore”, ka thënë ai duke shtuar se këto emërtime, siç tha, i kanë shpikur liderët shqiptarë për t’i përdorur për qëllime politike.