Lajm.co

Hashim Thaçi nga Amerika ku udhëtoi fshehtas, i gëzohet kalimit të Demarkacionit

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas ratifikimit të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, ka uruar qytetarët duke thënë se shumë shpejt do të lëvizin lirshëm në zonën Shengen. Thaçi ka thënë se është koha që BE-ja t’i kryejë detyrat e saj karshi kësaj çështjeje

Thaçi nga Amerika, ku udhëtoi fshehtas, deklaroi se sot Kuvendi i Kosovës i dha fund paqartësisë së panevojshme politike rreth vijës kufitare me Malin e Zi.

“Ratifikimi i sotëm i marrëveshjes ndërshtetërore, që mbajti peng përplot tre vjet liberalizimin e vizave për qytetarët tanë, ishte veprim i drejtë i shumicës parlamentare. Ishte një veprim që garanton dhe forcon të ardhmen euroatlantike, duke i hapur rrugë shumë proceseve të rëndësishme për shtetin tonë”, ka shkruar Thaçi në Facebook.

Por mediat dje dhe sot kanë shkruar se Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, udhëtim të cilin e ka mbajtur të fshehtë tash e sa ditë. Para pak ditësh u bë e ditur se edhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka udhëtuar drejt SHBA-së, pa e njoftuar vizitën. Partitë opozitare në Beograd e kanë akuzuar Vuçiqin se është përfshirë në negociata sekrete me Hashim Thaçin, fillimisht në Paris e më pas edhe në SHBA. Pak ditë më parë gazeta prestigjioze austriake “Der Standard” njoftoi se dy presidentët ishin përfshirë në bisedime për ndarjen e Kosovës, por që ky opsion ishte ndaluar pas intervenimit të Berlinit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka nisur një vizitë të gjatë jashtë vendit. Por, gjysma e kësaj vizite ishte publike e gjysma po del të jetë e fshehtë. Fillimisht Thaçi kishte udhëtuar drejt Londrës ku kishte promovuar librin e tij të botuar së voni. Më pas kishte udhëtuar drejt Parisit ku po ashtu e kishte promovuar librin dhe kishte dekoruar ish-Presidentin Sarkozy dhe ish-ministrin e Jashtëm Bernard Kouchner. Pas Parisit, Presidenti nuk ka bërë asgjë publike për aktivitetin e tij.

Në Serbi, ish-ministri i Jashtëm, Vuk Jeremiq, ka akuzuar Vuçiqin se ka pasur darkë të fshehtë me Thaçin para se ky i fundit ta takonte Presidentin Macron. Jeremiq më pas ka njoftuar se Vuçiqi ka udhëtuar drejt Shteteve të bashkuara të Amerikës për t’i vazhduar negociatat sekrete me Thaçin dhe duke e provokuar atë “A jeni në hotelin e njëjtë”.

Mediet serbe duke u thirrur në burime, kanë njoftuar se Presidenti i Serbisë ka pasur takime me zyrtarë të Administratës së SHBA-së duke e quajtur këtë ofensivë diplomatike të tij për çështjen e Kosovës.

Por këtu nuk përfundon historia e Thaçit me Vuçiqin

Ata të premten do të jenë në Bruksel, ku janë ftuar nga Mogherini për bisedime të nivelit të lartë që kanë të bëjnë me definimin e formatit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve.

Gjatë fundjavës gazeta vjeneze „Der Standard“, ka shkruar rreth bisedimeve për ndarjen e Kosovës. Sipas kësaj të përditshmeje gjermanët kanë parandaluar ndarjen e Kosovës, të cilën e kanë favorizuar serbët, por edhe pala kosovare për shkak të lodhjes me çështjen e veriut. Kjo, sipas diplomatëve, edhe ka bërë që të ndërhyjë Berlini. Por, një zyrtar, në kushte anonimiteti i ka thënë gazetës austriake, se ka frikë se Thaçi dhe Vuçiqi mund të flasin në kanale tjera rreth ndarjes së Kosovës.

Veseli: Brenda këtij viti bëhet liberalizimi i vizave

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se brenda vitit 2018 qytetarët e Kosovës do të mund të lëvizin lirshëm

Këtë deklaratë, Veseli e dha menjëherë pas ratifikimit të marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.
Ai ka thënë se nëse bëhen bashkë pozitë e opozitë, Kosova do të shijojë vetëm suksese.

“Tani t’i japim perspektivë vetes. Të marrim mësim për tri vjet ndalesë. Të mësojmë se të mira vendit dhe qytetarëve u sjell bashkëpunimi. Ajo që është lehtësim i përbashkët është se kriterin kryesor për liberalizimin e vizave, ratifikimi i marrëveshjes ka përfunduar. Kemi marrë njoftime se Kosova ka përparuar në sundimin e ligjit. Brenda fundit të këtij viti do të kemi lëvizje të lirë të qytetarëve”, ka thënë Veseli.

Miratohet demarkacioni me Malin e Zi

Pas tre vitesh, Kuvendi i Kosovës sot e ka miratuar demarkacionin me Malin e Zi

Me 80 vota pro, minimumin e nevojshëm, Kuvendi miratoi sot demarkacionin pas pesë herë ndërprerjesh për shkak të gjuajtjes me gaz nga Vetëvendosje.

11 vota ishin kundër.

Kapacitetet bërthamore ruse: Fakte kundrejt trillimeve

Nga Dmitry Stefanovich

2018 tashmë është bërë një vit i rëndësishëm për zhvillimet në lidhje me armët bërthamore në të gjithë botën, me një botim të ri të publikuar nga U.S. Nuclear Posture Review, arritjen midis rusëve dhe amerikanëve të marrëveshjes New START Central Limits, dhe me Clock Doomsday që u zhvendos 30 sekonda më afër mesnatës. E fundit por jo më pak e rëndësishme, presidenti rus Vladimir Putin paraqiti papritur disa automjete të reja bërthamore gjatë adresimit të tij vjetor (megjithëse të shtyrë) në Asamblenë Federale.

Rusia mbetet një figurë kyçe për arsenalet bërthamore në të gjithë botën, si dhe për stabilitetin strategjik, prandaj është e rëndësishme të kuptojmë aftësitë ekzistuese dhe të ardhshme të Forcave Strategjike Raketore dhe shoqëruesve të tyre në det dhe në ajër.

Toka

Sa i përket pjesës tokësorë të treshes bërthamore ruse, pjesa e rëndësishme është më tepër evolucionare: dërgesat e raketave balistike të linjave të reja Yars (SS-27 Mod 2) ndër-kontinentale ose ICBMs (si dhe të Yars-S ende për të specifikuar) nëpërmjet rrugëve lëvizëse dhe varianteve silo-based, kanë çuar në riarmatim të plotë deri të tre divizioneve të raketave, dhe riarmatim të vazhdueshëm për tre të tjerë. Zhvillimi i projektit hekurudhor-lëvizës Barguzin ICBM ka përfunduar, por vendosja është anuluar, e cila në atë kohë dukej një shenjë e mirë, pasi ky sistem ishte padyshim i tepruar.

Një sistem tjetër i ardhshëm, ICBM-ja Sarmat (SS-X-29) me karburant të lëngshëm kishte një sërë problemesh, por eventualisht arriti fazën e provës për lëshim, e cila u konsiderua e suksesshme. Thuhet se kjo rakete është më e fuqishme se Satani i famshëm (SS-18). Sidoqoftë, përdorimi i saj si mjet i shpërndarjes për disa koka raketore (10+) duket si një aftësi e panevojshme, duke pasur parasysh kufijtë ekzistues të New START (700 lëshues raketash të vendosur dhe 1,550 raketa të vendosura bërthamore).

Tani kemi mbërritur në “bllokun e lundrimit të avionëve pa motor”, Avangard, një avion hipersonik më parë i njohur si “Projekti 4202” ose “Yu-71.” Ky lloj, që thuhet se do të bëhet prodhimin serial, është i aftë për goditje precize mbi çdo objektiv, duke anashkaluar çdo mbrojtje të raketave ekzistuese ose të ardhshme. Krahasimi i Avangard dhe Sarmat (ndoshta deri në pesë avionë pa motor për raketë, por ka gjasa më pak) duket mënyra më e përshtatshme për të përdorur këto lodra të reja.

Ka pasur gjashtë nisje testesh ICBM gjatë vitit 2017, të lidhura me zgjerimin e jetëgjatësisë dhe me llojet e reja të ngarkimit. Si zakonisht, numri ishte më i ulët se ai i shpallur më parë; e njëjta dinamikë ndoshta do të mbetet në vitin 2018.

Në përgjithësi, komandanti i forcave strategjike raketore (RVSN) Sergei Karakayev mbetet i angazhuar me 400 ICBM në dispozicion të tij, por ky numër natyrisht përfshin raketa të pavendosura, përndryshe nuk ka shans që Rusia të respektoj limitet e New START. Është e rëndësishme të theksohet se, duke pasur parasysh rënien e shpejtë të koeficientit të përkohshëm të “kokave raketore për automjet” gjatë vitit të kaluar, ekziston një shans që “dislokimi” i ICBM-ve ekzistuese të rënda (SS-18 dhe SS-19) të ketë ndodhur tashmë.

Duke u kthyer në shfaqjen ekstravagante të armëve bërthamore të Putinit, ka një sistem tjetër ndoshta të lidhur me pjesën e terrenit, raketën e lundrimit me bazë bërthamore (ndoshta 9M730, por askush nuk e di me siguri) me një rreze të pakufizuar. Statusi i tij aktual, hulumtimi dhe skedulimet e vendosjes ende duhet të zbulohen (ose jo), por vlen të përmendet se “shembujt” e dhënë gjatë fjalës ishin një Tomahawk i nisur nga deti dhe Kh-101 i nisur nga ajri. Sidoqoftë, lëshuesi i përdorur gjatë testit të treguar në videon përkatëse i ngjan disa llojeve të hedhësve vetëlëvizës me kombinim të raketave tokë-tokë dhe kundër anijeve.

Deti

Pjesa e detit e treshes bërthamore lansoi disa SS-N-23A Sinevas dhe një SS-N-32 Bulava të vetme në vitin 2017. Fakti i fundit ngre disa shqetësime, pasi ne ende duhet të dëshmojmë mundësinë e breshërisë së zjarrit me këtë sistem raketash. Nëndetësja raketore balistike me bazë bërthamore (SSTA) u kthye nga riparimet në Flotën Veriore, ndërsa Bryansk e të njëjtit lloj (i lavdëruar për një nisje të suksesshme të raketave me bazë nëndetëse gjatë ushtrimeve strategjike nga komandanti i flotës), e la Zvezdochka për t’u nënshtruar punës për të riparuar, modernizuar dhe rivendosur gadishmërinë e saj luftarake.

Duke gjykuar nga fotot zyrtare, dy Borei dhe 3 Delta-III SSBN janë gati për detyra luftarake në Oqeanin Paqësor. E para 955A (Borei-A), Princi Vladimir, lundroi në ujëra në vitin 2017. Klasa origjinale Borei përdorte anijet nga rezerva sovjetike, kështu që kjo anije është e para e ndërtimit krejtësisht të ri. Vlen të përmendet se gjatë vitit të kaluar ka pasur një numër konfirmimesh në lidhje me planet për të zhvilluar një lundrues nënujor edhe më të avancuar, Borei-B, në kuadrin e Programit të Armatimeve Shtetërore-2027 (GPV-2027).

Kishte një numër zbulimesh dhe një deklaratë eventuale nga Putini për “dronët” e rinj pa pilot nënujorë, përkatësisht Status-6 (ose Kanyon) dhe Klavesin-2P (Harpsichord). Është shumë e çuditshme që këto dy sisteme shfaqen në të njëjtën video dhe tani po presin edhe për përcaktimet “publike”, për shkak se ata padyshim kanë qëllime të ndryshme. Detyra kryesore e Klavesin-2P besohet të jetë zgjerimi i ndërgjegjësimit të situatës për nëndetëset, ndërsa Status-6 është një “torpilë interkontinentale bërthamore, e aftë për të shkatërruar infrastrukturën bregdetare dhe (të paktën siç tregohet në shfaqjen e videos) sipërfaqen e anijeve. Ende duhet të kuptohet se si një sistem i tillë, që me sa duket mban një kokë bërthamore multimegaton, mund të përfshihet në marrëveshjet ekzistuese dhe të ardhshme të kontrollit të armëve. Status-6 është një sistem strategjik, prandaj duket e përshtatshme që kjo bishë të përfshihet në një traktat të ardhshëm të tipit START, por duhet të kihet parasysh se raketat e lundrimit me bazë nëndetëse me rreze bërthamore të gjatë, të cilat janë ende në shërbim të Marinës Ruse (dhe ndoshta do të shohin një përgjigje nga Marina e SHBA-ve gjithashtu), nuk janë të mbuluara nga traktatet ekzistuese, ndërsa ka implikime strategjike.

Ajri

Ngjarja më e rëndësishme “materiale” për Aviacionin Strategjik të Forcave Ajrore të Rusisë gjatë vitit të fundit ka ndodhur në vitin 2018: së pari, Bombarduesi i Rëndë Tu-160 (“Blackjack”) bëri fluturimin e tij të parë. Natyrisht duhet të kujtojmë se është ndërtuar duke përdorur meterial të papërpunuar dhe ende duhet të kuptohet se cilat lloje (Tu-160M ​​/ 160M1 / 160M2) do të prodhohen dhe kur, por ky është një moment i rëndësishëm. Është nënshkruar një kontratë për 10 aeroplanë. Një “bombardues i ardhshëm”, PAK DA ende nuk është zbuluar; specifikimi i vetëm që mund të jemi të sigurt është se do të bazohet në një skemë të “krahëve të fluturimit”. Ka fjalë se do të arrihet një nivel i bashkimit në lidhje me aviacionin dhe armët për Blackjacks të reja dhe PAK DA.

Sa për tani, rritja kryesore e aftësive për pjesën ajrore të treshes bërthamore të Rusisë po arrihet me modernizimin e avionëve ekzistues Tu-160 dhe Tu-95MS (Bear-H), në mënyrë që ata të mund të përdorin raketat lundruese Kh-101. Kjo raketë lundrimi me rreze të gjatë (Kh-102 për variantin bërthamor) do të mbetet armatimi kryesor për bombarduesit e rinj të rëndë.

Bombarduesit e rëndë mbeten një mjet i rëndësishëm sinjalizimi. Blackjacks dhe Bears në mënyrë rutinore vizitojnë hapësirën ajrore të largët dhe aerodrome, duke shërbyer si një kujtesë e aftësive strategjike ruse. Gjithashtu, ata janë pjesa e vetme e triadit (për fat të mirë) që ka parë veprim të vërtetë: kishte të paktën 66 raketa ajrore të lëshuara nga ajri kundër terroristëve të Shtetit Islamik në Siri.

Gjatë fjalimit të Vladimir Putinit, u demonstrua sistemi me bazë ajrin i armëve hipersonike “Kinzhal” (“Dagger”) dhe madje tha se ai kishte hyrë në shërbimin e provës në Rajonin Federal Jugor të Rusisë. Mënyra më e lehtë për të përshkruar këtë sistem është një raketë aerobalistike Iskander-M (SS-26 Stone), (ndoshta një derivat i 9M723) e lidhur me interceptorin MiG-31 (Foxhound). Sistemi është i aftë të godasë objektivat e tokës dhe të detit, duke shmangur mbrojtjen e raketave dhe shërben si një shembull i mirë se si mrekullitë ekzistuese teknologjike mund të prodhojnë sinergji. Duhet të përcaktohet nëse varianti i deklaruar prej 2,000 kilometrash përfshinë vetëm raketat ose sistemin në tërësi. Kinzhal nuk bie nën përkufizimet e reja të New START për fushën e ajrit strategjik, pasi Foxhound nuk është një bombardues i rëndë dhe raketa nuk është tip i lundrimit, por kjo është një temë e rëndësishme për diskutime midis ekspertëve dhe politikëbërësve.

Stabilitet apo përshkallëzim?

Rusia mbetet plotësisht e aftë të shkatërrojë Shtetet e Bashkuara dhe, më e rëndësishmja, aftësitë e Komandës Strategjike të Shteteve të Bashkuara janë pothuajse të njëjta. Kjo balancë mbetet një shtyllë e paqes globale, madje edhe nën marrëdhëniet e tensionuara aktuale midis fuqive të mëdha. Diskutimet mbi përdorimin e kufizuar bërthamor ka gjasa të mbeten të palidhura me realitetin; çdo përdorim bërthamor do të çojë në hakmarrje të plotë.

Ajo që është e rëndësishme është se si shtetet e tjera me kapacitete bërthamore mund të përfshihen në ekuacion. Rusia deri vonë ka insistuar që asnjë reduktim i mëtejshëm nuk mund të arrihet në baza dypalëshe, ndërsa “palët e treta” kanë spekuluar se nuk mund të “bashkohen në lojë”, ndërsa arsenalet ruse dhe amerikane janë më të mëdha me një diferencë kaq të madhe. Një çështje tjetër në debatin strategjik të armëve është mbrojtja raketore e SHBA-së, një problem i tejkaluar për audiencën vendase dhe për disa ekspertë ushtarakë në Rusi. Duke treguar një numër të madh të automjeteve të reja “depërtuese” të mbajtjes së arsenalit bërthamor, duhet të shihet jo si “rrahje shpatash”, por si një terapi për audiencën brenda Rusisë dhe jashtë saj.

Megjithatë, Vladimir Putin bëri një deklaratë të pazakontë gjatë intervistës së tij për NBC, i cili mund të tregojë një mënyrë për të kapërcyer të dyja problemet. Ai tha se Rusia është e gatshme të vazhdojë dialogun mbi marrëveshjet ekzistuese dhe të reja strategjike të kontrollit të armëve dhe shtoi se, duke pasur parasysh aftësitë e reja të armëve depërtuese ndaj mbrojtjeve raketore, “ne nuk e konsiderojmë reduktimin e raketave balistike dhe kokave raketore të jetë shumë kritike”. Ai tregoi se armët e reja strategjike gjithashtu do të përfshihen në përllogaritjen totale.

Një qëndrim i tillë duhet ende të gjej zbatim përgjatë bisedimeve të detajuara strategjike të stabilitetit (është e mundur që kjo mund të ketë qenë temë e takimit të shtyrë së fundmi), por palët duken gati për diskutim. Reduktimet e ardhshme mund të hapin rrugën për palët e treta për t’u bashkuar me procesin – fillimisht duke rënë dakord me një nivel të transparencës dhe masave të ndërtimit të besimit.

Planifikuesit ushtarakë në çdo vend mendojnë rreth kryerjes dhe fitimit të luftës bërthamore, por testimi i llogaritjeve të tyre mbetet e tepërt.

The Diplomat

Haki Abazi: Më mirë gaz në parlament, se sa luftë në kufi

Njohësi i zhvillimeve politike në vend Haki Abazi, ka thënë se Kosova po dëmtohet rëndë nga dhunimi i buxhetit, krimi, korrupsioni dhe mashtrimet politike

Abazi, në një postim në Facebook, ka thënë se LDK-ja pas rrëzimit të Qeverisë, nuk ka arsye dhe obligim për të votuar Demarkacionin. Sipas tij, më mirë është të ketë gaz në Kuvend, se sa luftë në kufi, përcjell Bota sot.

Më poshtë postimi i plotë i Abazit:

Është dhunimi i buxhetit, është krimi dhe korrupcioni dhe mashtrimet politike ato qe bejne të rende pamjen e Kosoves.

Nuk eshte hera e pare qe të ashtuquajtur perfaqesues të votes qytetare duan të heqin dore me vullnet ndaj kontrollit të territorit. Me 1989 Kurtesh Salihu ka thene Kosova nuk humb asnje gje.

LDK pas rrezimit të qeverise nuk ka asnje aresyeje dhe obligim per të votuar demarkacionin. Ata e dijne qe liberalizimi i vizave eshte farse dhe nuk ndodhe. Ata e dijne sa here Jane mashtruar nga klani PRONTO ata e dijne qe ambasadoret shkojne edhe vijne.

Me mire eshte me pas gas ne parlament se sa me pase lufte ne kufi.

Gaz lotsjellës për herë të katërt në Kuvend

Vetëvendosje assesi nuk po e lë nisjen e seancës për ratifikimin e Demarkacionit. Megjithatë kete e penguan sigurimi i Kuvendit

Kjo është hera e katërt që partia tashmë e ndarë, ka gjuajtur gaz në Kuvendin e Kosovës. Pati reagime të shumta nga ndërkombëtarët. Madje pati edhe takime mes VV-së dhe tyre, por e kotë.

Vetëvendosje nuk po ndalet edhe pse deputetët që kishin hedhur gaz ma parë, janë arrestuar nga Policia. Herën e parë gazi u hodh nga Xhelal Sveçla e Fitore Pacolli. Herën e dytë gazi u hodh nga Sali Zyba. Herën e tretë sërish kishte hedhur Sveçla.

Seanca për Demarkacionin nën masa të shtuara të sigurisë

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës për ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi po zhvillohet nën tensione e masa të shtuara të sigurisë

Kjo gjendje e tillë ndodhi pas tri ndërprerjeve të seancës të shkaktuara nga hedhja e gazit lotsjellës nga deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje.

Hedhja e gazit lotsjellës dhe ndërprerja e seancës në tri rastet kur është provuar të votohet për ratifikimin e demarkacionit, ka sjellë si rezultat largimin e deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje nga salla e Kuvendit nga Policia e Kosovës. Sidoqoftë, vetëm pesë prej tyre u është ndaluar pjesëmarrja në vazhdimin e seancës, kurse të tjerët janë lejuar të kthehen në sallë.

Largimi i deputetëve të Vetëvendosjes nga salla e Kuvendit ishte kërkesë e Kryesisë së këtij institucioni. Vendimin e Kryesisë, e ka postuar në rrjetin social facebook, deputetja e Vetëvendosjes, Arbërie Nagavci.

Katër nga deputetët e Vetëvendosjes, Salih Zyba, Xhelal Sveçla, Fitore Pacolli – Dalipi dhe Drita Millaku janë shoqëruar në polici për shkak të hedhjes së gazit lotsjellës.

Lëvizja Vetëvendosje, përmes hedhjes së gazit lotsjellës në sallë, ka penguar tri herë radhazi që të procedohet me votimin për ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi.

Në këtë formë, Lëvizja Vetëvendosje po përpiqet që ta pamundësojë votimin për ratifikimin e demarkacionit.

Vuçiq në biseda me zyrtarë amerikanë dhe të OKB-së për Kosovën

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq është takuar sot me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Antonio Guteres me të cilin ka biseduar për situatën në rajon dhe për gjendjen aktuale në dialogun ndërmjet Beogradit e Prishtinës

Për përmbajtjen e bisedimeve dhe për të gjitha bisedime tjera që i ka zhvilluar në New – York, siç përcjell “blic” i Beogradit, Vuçiq do ta njohë shumë shpejt opinionin në Serbi.

Kjo gazetë serbe më parë kishte njoftuar se Vuçiq tashmë është takuar me njerëz nga OKB –ja dhe me ata të administratës amerikane nga të cilët ka kërkuar ndihmën për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Spekulohet se në SHBA po qëndron edhe kryetari i Kosovës Hashim Thaçi.

Projekti autonomist i bashkësisë ndërkombëtare (1)

Bisedimet e Vjenës prodhuan Planin e Ahtisarit, i cili në përmbajtje (madje edhe në formë) nuk dallonte nga Plani i Serbisë për Kosovën i prillit 2004! Me këto bisedime dhe me mjete politike e diplomatike Serbia ia doli të krijonte komuna serbe ose me shumicë serbe në Kosovë, zona të mbrojtura dhe eksterritore! Madje, me këto bisedime edhe qyteti i Mitrovicës u nda në dy pjesë dhe u organizua në dy komuna të veçanta (jugore dhe veriore), duke u bërë TURPI i klasës politike në Kosovë, i Evropës dhe i Fuqive të Mëdha

Nga Xhevat Gjini

Shkaku themeltar i Luftës Çlirimtare të UÇK-së dhe të kombit shqiptar ishte pushtimi, persekutimi, dhuna dhe terrori shtetëror që po ushtronin prej gati një shekulli Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia (pas LDB). Vetëm gjatë Jugosllavisë Federative Socialiste kishte 12–13 vite që shqiptarët në Jugosllavi e posaçërisht në Kosovën administrative (KSAK) gëzuan ca të drejta të kufizuara dhe kontrolluara ekonomike, kulturore, arsimore, politike dhe kombëtare. “Viti 1974 ishte zeniti i interesave kombëtare shqiptare, së paku në cështjet e teorisë kushtetuese”.[1] Nuk vonoi shumë që edhe këto pak të drejta t’u merren me forcën e shtetit pushtues shqiptarëve. “Të bindur se liria dhe të drejtat nuk fitohen me lutje, dialog e bisedime, shqiptarët (pasi kishin provuar edhe të gjitha shtigjet dhe rrugët paqësore) rrokën armët e lirisë, sepse erdhën në një pikë ku dukej qartë se vetëm forca mund ta conte problemin drejt zgjidhjes përfundimtare”.[2]Ishte një luftë tepër e pabarabartë midis UÇK-së, e cila fitoi përkrahjen e mbarë kombit, dhe Serbisë pushtuese, e cila qëllim të fundit kishte spastrimin e plotë të krahinës së Kosovës nga popullsia shqiptare dhe sllavizimin e saj. Për shqiptarët ishte koha e fundit që të shpëtohej Kosova. Ibrahim Rugova dhe partia e tij kërkonin autonomi, dhe, siç e tregojnë faktet, kanë qenë dhe janë të gatshëm për të hyrë në bisedime me Milosheviçin menjëherë. “Mirëpo UÇK-ja nuk kërkonte autonomi, Ajo kërkonte clirimin e Kosovës nga pushtuesit e huaj”.[3] Idetë, propozimet dhe nismat për bisedime me Serbinë dhe për një “autonomi të zgjeruar”, “autonomi plus”, “republikë me kusht në kuadër të Jugosllavisë”, etj. nuk ishin të reja.

Fuqitë e Mëdha nuk ishin të gatshme për një zgjidhje përfundimtare të çështjes shqiptare në Iliri-Ballkan. Madje, ato nuk ishin të gatshme as për një pavarësi të Kosovës. Projekti i Grupit të Kontaktit (Fuqive të Mëdha) për zgjidhjen e çështjes së Kosovës me një “autonomi substanciale” u ripohua dhe u legalizua edhe me Marrëveshjen e Rambujes, me Rezolutën 1244 dhe me të gjitha dokumentet dhe aktet ndërkombëtare. Kjo ishte tendenca, por edhe me këto dokumente (edhe me Rezolutën 1244) statusi i Kosovës mbetej disi i hapur, i papërcaktuar dhe për t’u zgjidhur më vonë në varësi nga zhvillimet dhe raporti i forcave në Kosovë e më gjerë. “Zgjidhja e statusit të Kosovës do të përcaktohet nga veprimi edhe i një kompleksi faktorësh të brendshëm, rajonalë dhe ndërkombëtarë”.[4] Mbi bazën e këtyre akteve dhe për jetësimin e këtij projekti autonomist në Kosovë u vendosën UNMIK-u, KFOR-i, OSBE-ja dhe shumë organizata, shoqata e “misione” tjera ndërkombëtare. Shumë shtete dhe qeveri mbanin të kyqur (të fshehur) në sirtarët e tavolinave të tyre edhe “opcionin” (variantin) e ndarjes së Kosovës. Kjo ishte arsyeja pse një e katërta e tokës (territorit) të Kosovës (Veriu) u la nën kontrollin e Serbisë. “Hyrja e dhunëshme (pa marrëveshje) e forcave ruse në Kosovë dhe përfshirja e tyre në përbërje të KFOR-it më vonë krijonte një gjendje të pafavorshme për Kosovën, duke i dhënë Rusisë një rol më shumë se sa duhet”.[5] Ky edhe ishte shantazhi dhe kërcënimi më i madh që i bëhej lirisë së Kosovës dhe këmbënguljes së shqiptarëve për shkëputje të plotë nga Serbia. Në të njëjtën kohë UNMIK-u dhe prania tjetër ndërkombëtare në Kosovë po angazhoheshin dhe po këmbëngulnin për krijimin e “enklavave” serbe në Kosovë dhe për një Kosovë “multietnike”, që në fakt do të përfundonte në një Kosovë me dy etni të barabarta: shqiptare (93%) dhe serbe (5%)! “Ky presedan, i pa shembullt kund në botën bashkëkohore, është bërë në emër të të ashtuquajturit multietnicitet që është imponuar si specifikë karakteristike e Kosovës (?!).

Në këtë aspekt, brenda këtyre parametrave të përbërjes etnike, sot nuk ka asnjë shtet në Evropë që nuk do të ishte multietnik”.[6] Kështu bëhej edhe segmentimi territorial, administrativ, politik dhe institucional i Kosovës dhe dobësimi i saj, duke krijuar disa miniserbi në Kosovë. Rezoluta 1244 nuk e përkufizoi qartë as llojin e pranisë ndërkombëtare, sikur se që nga ajo, nuk u mësua as për qëllimin praktik, as për mandatin, dhe as për kohën e asaj pranie, “fakt ky që Kosovën e futi në një labirint në të cilin dihet vetëm se kur hyhet, e jo edhe se kur dilet prej tij. Në vend se të qartësohej, perspektiva e Kosovës zbehej. Rezoluta 1244 e vështroi Kosovën si një “mozaik nacional”, edhe pse përqindja e popullsisë me shumicë të theksuar shqiptare, nuk korrespondonte me këtë parim, kështu që u sajua “shoqëria multietnike” në emër të së cilës, pakicat, në mënyrë të veçantë ajo serbe, do të duhej të përfitonin më shumë të drejta dhe privilegje se sa u takonin”.[7] Edhe Serbia ishte tepër e interesuar dhe e angazhuar që në Kosovë të mbretëronte kaosi, anarkia dhe konfliktet. Krahas zhvillimit të këtij projekti antishqiptar UNMIK-u, OSBE-ja dhe qindra organizata, shoqata e agjentura që vepronin në Kosovë po bënin një propagandë dhe agjitacion të organizuar dhe sistematik kundër Luftës Çlirimtare të UÇK-së dhe kundër atyre që mbijetuan luftën dhe tash ishin angazhuar në parti politike dhe institucionet e përkohëshme të Kosovës. Qëllimi i tyre ishte ta ringjallnin dhe fuqizonin LDK-në dhe kryetarin e saj, I. Rugovën, me të cilin mund ta shtynin dhe realizonin projektin e tyre autonomist. Ky projekt kundërshqiptar synonte ta mbante Kosovën të lidhur pas qerres serbe. Zbatimi dhe konsolidimi i këtij projekti në Kosovë do ta bënte gati të pamundur realizimin e dëshirës historike të Kosovës shqiptare për t’u bashkuar me shtetin shqiptar.

Në këto rrethana Administratori, Hans Hakerup, «krijoi një grup ekspertësh vendor e të huaj për përgatitjen dhe hartimin e një rregulloreje (dokumenti politik) për një qeverisje kalimtare të Kosovës. Në këtë grup nuk kishin pranuar të hynin përfaqësuesit e pakicës serbe. Por, kjo nuk do ta pengojë z. Hakerup që të punojë në dy drejtime: legalisht me grupin e miratuar nga ai dhe ilegalisht me ekspertët serbë të Beogradit».[8] Lëshimet që bënte grupi i përbashkët i vendorëve dhe ndërkombëtarëve u nënshtroheshin edhe njëherë lëshimeve të reja që bënte Hakerupi dhe UNMIK-u me grupin illegal të Beogradit. Kjo rregullore e UNMIK-ut, e cila më vonë u quajt sa për t’ua bërë qejfin shqiptarëve, “Korniza kushtetuese e Kosovës”, ishte në kundërshtim me dëshirat dhe vullnetin e shumicës absolute të popullit të Kosovës. Fillimisht ajo u kundërshtua edhe nga tre udhëheqësit e partive kryesore: Thaçi, Rugova dhe Haradinaj. Forcat politike në emër të popullit të Kosovës kërkonin që për Kosovën dhe statusin e saj të parashikohej dhe garantohej organizimi dhe mbajtja e referendumit, pastaj që institucionet, të cilat do të dalin nga zgjedhjet e lira të mos jenë të kufizuara në përgjegjësitë dhe kompetencat e tyre, etj. Kërkesat e shqiptarëve nuk u morën parasysh.

Rregullorja nr 2001/19 e UNMIK-ut u nënshkrua më 15 maj 2001 në Nju-Jork nga Përfaqësuesi Special i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së në Kosovë, Hans Hakerup. Rugova dhe Haradinaj pranuan ta nënshkruajnë formalisht këtë rregullore, ndërsa Thaçi nuk e nënshkroi. «Ky është vërtetë një dokument historik, thuhej në këtë rregullore. Ai do të drejtojë popullin e Kosovës drejt themelimit të strukturave demokratike dhe zbatimi i tij i suksesshëm do të ndihmojë në masë të madhe procesin e përcaktimit të statusit përfundimtar të Kosovës».[9] Mbase Hans Hakerup, si një i huaj, dhe misioni që përfaqësonte ai kishte të drejtë kur këtë dokument (rregullore) e quante “historik”, por krijimi i institucioneve vendore dhe përgatitjet për gjetjen e një zgjidhjeje përfundimtare për Kosovën ishin paraparë (vendosur) edhe me Rezolutën 1244 të OKB-së. Rëndësia e këtij dokumenti, për Kosovën, qëndron në themelimin e institucioneve të përkohshme vetëqeverisëse vendore. Përgjegjësitë dhe kompetencat e institucioneve vendore, që krijoheshin me këtë rregullore të UNMIK-ut (kornizë kushtetuese), ishin tepër të kufizuara dhe tërësisht të mbikëqyrura dhe të varura nga (mbi)fuqia e PSSP-s dhe UNMIK-ut. «Duke pranuar se ushtrimi i përgjegjësive të institucioneve të përkohshme të vetëqeverisjes në Kosovë në asnjë mënyrë nuk ndikon apo zvogëlon pushtetin e plotfuqishëm të PSSP-së për zbatimin e Rezolutës 1244 (1999) të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara».[10] Deviza e UNMIK-ut: «Askush mbi ligjin», kishte për qëllim të fshihte dhe maskonte të vërtetën e dëmshme dhe të papranueshme për popullin e Kosovës, sepse ata, (UNMIK-u dhe prania tjetër ndërkombëtare), ishin mbi ligjin, ishin vet ligji në Kosovë.

Me këtë rregullore gjuha serbe fitonte statusin e gjuhës zyrtare dhe të barabartë me gjuhën e shumicës absolute të popullit të Kosovës, gjuhën shqipe! Shqiptarët, që përbëjn mbi 90% të popullit të Kosovës “fitonin” statusin e njërës nga bashkësitë (komunitetet) e Kosovës! Shqiptarët barazoheshin me pakicën serbe, me pakicën rome, turke, etj.! UNMIK-u mbante për vete përgjegjësit dhe kompetencat në fushat kryesore, të cilat ishin ekskluzivisht në duart e PSSP: pushtetin për të siguruar mbrojtjen e plotë të të drejtave dhe interesave të komuniteteve, të drejtën për të shpërndarë Kuvendin, pushtetin përfundimtar për vendosjen e parametrave financiare dhe politike dhe për miratimin e Buxhetit të Konsoliduar të Kosovës, politikën monetare, ushtrimin e kontrollit dhe të autoritetit mbi Shërbimin Doganor të UNMIK-ut, ushtrimin e pushtetit përfundimtar në lidhje me emrimin në detyrë, shkarkimin dhe disiplinimin e gjykatësve dhe prokurorëve, ushtrimin e kontrollit dhe pushtetit mbi Trupat Mbrojtëse të Kosovës, përfundimin e marrëveshjeve me shtetet dhe organizatat ndërkombëtare për të gjitha çështjet brenda fushës së veprimit të Rezolutës 1244 (1999) të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, pushtetin për administrimin e pronës publike, shtetërore dhe shoqërore, kontrollin administrativ dhe kompetencat mbi hekurudhat, administrimin e frekuencave dhe funksioneve të aviacionit civil, kontrollin dhe pushtetin mbi regjistrin civil të bazës së të dhënave, etj.[11]Është e vërtetë që kjo rregullore (Kornizë kushtetuese) u miratua në një situatë dhe rrethana komplekse. Situata në Kosovë ishte ende e “nxehtë”. Shqiptarët në Preshevë, Medvexhë e Bujanoc kishin rrokur armët dhe kërkonin të drejtat dhe lirinë e tyre. Të njëjtën gjë po bënin edhe shqiptarët në Maqedoni. «Situata është komplekse. Zgjidhja është kritike. Kosova nuk ka qenë dhe nuk do të jetë një vend monoetnik. Është tepër e rëndësishme që Mitrovica të jetë rajon multietnik. …Vendosja e paqes dhe e stabilitetit në Kosovë do të arrihet vetëm kur të gjitha etnitë të kuptojnë se në Kosovë duhet të ketë një shoqëri multietnike.

Ky është thelbi i konfliktit në Kosovë».[12] Ky ishte shqetësimi dhe kjo ishte porosia që Sekretarja e shtetit, Medlin Ollbrajt, i jepte Ministrit të jashtëm shqiptar, Paskal Milo. Qeveria amerikane e kushtëzuar nga rrethanat dhe marrëdhëniet komplekse me Rusinë, Kinën dhe vendet tjera mike të Serbisë, kërkonte një zgjidhje pak a shumë të pranueshme edhe për Serbinë dhe miqtë e saj. Kjo duket më së miri në kërkesën e tyre që Mitrovica të jetë një rajon multietnik. Por, nuk u respektua as kjo kërkesë amerikane. Rajoni i Mitrovicës (Veriu) u bë monoetnik! Më i «arsyeshëm» ishte Ministri i jashtëm gjerman, Joshka Fisher, i cili më 22 mars të vitit 2000, i kishte thënë Ministrit të jashtëm shqiptar, Paskal Milos: «Ju nuk duhet të nguteni për të realizuar interesat tuaja kombëtare. Ne gjermanët pritëm 44 vjet pas Luftës së Dytë Botërore për t’u bashkuar». Megjithatë, pritja 44 vjeçare e gjermanëve nuk mund të krahasohet me pritjen gati një shekullore të shqiptarëve (që nga Shpallja e Pavarësisë). Pastaj, gjermanët e ndarë nuk ishin të kërcënuar dhe rrezikuar nga dhuna, spastrimi, gjenocidi dhe holokausti. Rrethanat e pasluftës në Kosovë vërtet ishin komplekse, por vitet 1999-2002 ishin vitet më të mira për zgjidhjen e statusit të Kosovës. Klasa politike e Kosovës nuk ishte dhe nuk u dëshmua e përgatitur për ta kapur situatën në duart e saj. Mosmarrëveshjet, përcarjet dhe paqartësitë e klasës politike (nëse mund të quhej “klasë politike”) i bënë shumë dëm çështjes së Kosovës dhe ia vazhduan jetën Serbisë, UNMIK-ut (më vonë edhe EULEX-it) në Kosovë.

Ngjarjet e 17-18 marsit dhe bisedimet për statusin e Kosovës

Ngjarjet e 17 dhe 18 marsit të vitit 2004 morën shkas nga mbytja e tre fëmijëve shqiptarë në lumin Ibër. Këta fëmijë nga fshati Cabër të ndjekur nga një grup kriminelësh serbë dhe nga qentë e tyre shpëtimin e kërkuan përmes lumit Ibër, të cilin nuk ia dolën ta kalonin të gjallë. Ngjarja tronditi në themel popullin e pakënaqur shqiptar me politikat e UNMIK-ut dhe të partive politike shqiptare në Kosovë. Shkaqet e këtij shpërthimi ishin të thella dhe të nduarndurshme. Në themele të kësaj pakënaqësie kaq masovike ishte gjendja politike dhe mungesa e një perspektive të qartë për statusin e Kosovës. Sipas Konferencës së Rambujes, e cila u fuqizua dhe u bë thelbi i Rezolutës 1244, statusi i Kosovës do të duhej të zgjidhej pas tri vitesh. Vendosja e UNMIK-ut në Kosovë dhe sundimi i tij edhe pas pesë vitesh nuk po jepnin asnjë shenjë dhe nuk po mendonin fare për statusin e Kosovës. “Zhgënjimin me sistemin aktual të qeverisjes dhe pakënaqësinë e thellë për shkak të mungesës së rezultateve të pritura në planin politik, situata e rëndë sociale dhe ekonomike në Kosovë, mangësitë dhe paqartësitë e Kornizës Kushtetuese dhe të Rezolutës 1244, mungesa e bashkëpunimit të mirëfillt UNMiK-Qeveri në segmentet kryesore si ekonomi e siguri dhe ekzistenca e mekanizmave ilegale dhe jolegjitime që veprojnë në Kosovë, janë konsideruar nga Qeveria e Kosovës si disa nga shkaqet kryesore që kanë nxitur protestat e 17 dhe 18 marsit në Kosovë”.[13]

Me veprimet e tyre, UNMIK-u, OSBE-ja, KFOR-i dhe qendrat ndërkombëtare të vendosjes po e errësonin përditë e më shumë të ardhmen e pavarur të Kosovës.[14] Po piqej dhe sundonte mendimi se prania ndërkombëtare dhe qendrat e vendosjes po përpiqeshin ta kthenin Kosovën nën ombrellën e Serbisë vrastare. Veriu i Kosovës vazhdonte të mbahej i ndarë dhe i kontrolluar nga Serbia me ndihmën e UNMIK-ut, OSBE-së dhe organizatave tjera ndërkombëtare. Edhe KFOR-i, i “komanduar” nga Brukseli, mbante të njëjtin qëndrim “neutral”. Nën hundën dhe para syve të UNMIK-ut, KFOR-it, OSBE-së, etj., madje edhe me ndihmën e tyre, u ruajt dhe u “garantua” prania e Serbisë dhe u bë spastrimi i Veriut të Kosovës nga shqiptarët! Vetëm në natën ndërmjet 3 dhe 4 shkurtit të vitit 2000, në pjesën veriore të Mitrovicës, formacioni kriminal serb, “Rojat e Urës”, nën udhëheqjen e shefit të këtij formacioni, Oliver Ivanoviç, dhe shefit të MUP-it serb në Mitrovicë, Dragolub alias Dragan Delibashiç (1957), vranë e masakruan 11 shqiptarë në shtëpitë e veta, në mesin e tyre edhe gra e fëmijë, plagosën mbi 40 veta dhe rreth 100 të tjerë i keqtrajtuan në forma të ndryshme. Njëkohësisht 1564 familje shqiptare me gjithsej 11364 persona i dëbuan dhunshëm nga banesat e tyre në Veri të Mitrovicës.[15] Në anën tjetër Serbia përfshinte në Kushtetutën e saj edhe Kosovën si pjesë të pandashme të Serbisë, ndërsa Bashkësia Ndërkombëtare mbante qëndrim “neutral”, duke miratuar në heshtje të gjitha veprimet e saj.

Vrasësit e mijëra shqiptarëve gjatë luftës së fundit vazhdonin të jetonin dhe të lëviznin të lirë nëpër Kosovë pa u hyrë ferrë në këmbë. Shërbimet sekrete serbe dhe të vendeve të tjera mike të Serbisë vepronin pa asnjë pengesë apo kufizim në Kosovë. Në Administratën e UNMIK-ut dhe në Administratën vendore (në të gjitha institucionet publike) angazhoheshin dhe sistemoheshin kryesisht shqiptarët lojalë të Jugo-Serbisë dhe bashkëpunëtorët e këtij shteti pushtues. Pra, revoltat ishin pasojë e politikave të gabuara, të papërgjegjshme dhe të dështuara të aktorëve politikë, vendorë e ndërkombëtarë, në të njëjtën kohë. Dhe, pikërisht për shkak të këtyre kundërshtive, për shkak të mungesës së konsolidimit të faktorit politik shqiptar në përgjithësi dhe për shkak të mungesës së konsolidimit dhe të unifikimit të faktorit politik shqiptar në Kosovë, në veçanti, ndodhi Marsi i përgjakshëm i këtij viti, në disa segmente i njëjtë me Marsin dhe Prillin e vitit 1981. Dhe, nuk do të duhej të habiteshim nëse vazhdojnë të rindodhin protesta dhe revolta të tilla, sepse ato ndodhin si rezultat i mungesës së qëndrimit dhe trajtimit të drejtë e realist të problemeve, me të cilat po ballafaqohen njerëzit tanë dhe me të cilat është mbarsur shoqëria jonë. Ndërsa ndiqeshin, burgoseshin dhe dënoheshin me shumë vite burg luftëtarët e lirisë dhe drejtuesit e komandantët e forcave të UÇK-së me qëllim që të “kriminalizohej” Lufta Antipushtuese Çlirimtare e popullit shqiptar për Kosovën, i gjithë projekti i UNMIK-ut dhe sponzoruesve të tij konsistonte në mbajtjen e Kosovës të lidhur pas qerres së Serbisë. Ajo pak ekonomi dhe industri që kishte shpëtuar nga rrënimet dhe shkatërrimet e Serbisë po shkatërrohej, kontrabandohej dhe trafikohej përmes AKM-së (Agjencia Kosovare e Mirëbesimit) në emër të “privatizimit”. Këtyre shkaqeve dhe rrethanave të krijuara “enkas” nga UNMIK-u dhe prania ndërkombëtare u mjaftone një shkëndijë për të shpërthyer në një revoltë çfarë ishte ajo e 17 dhe 18 marsit. Kjo shkëndijë u gjend me mbytjen e tre fëmijëve shqiptarë në Ibër.

Reagimet e diplomatëve dhe të politikanëve të botës, të qendrave të vendosjes dhe të vendeve të ndryshme ishin të menjëherëshme. Edhe media ndërkombëtare ishte aktive dhe aty-këtu mjaft tendencioze. Për këto ngjarje u akuzua populli shqiptar, media e Prishtinës dhe institucionet autonome-vazale vendore. Këtyre akuzave, nga frika, iu bashkua edhe klasa politike e Prishtinës! Qeveria e Kosovës, e kryesuar nga Bajram Rexhepi, por e kontrolluar dhe e varur nga UNMIK-u, u bëri një ¨analizë¨ të ¨zgjeruar¨ dhe të ¨thelluar¨ ngjarjeve të 17 dhe 18 marsit. “Temë e madhe e afatgjate për të gjithë, shkruante Rexhep Qosja: për ata që duan të përforcojnë karrierën politike; dhe për ata që duan të ndërtojnë karrierë të re politike; dhe për ata që duan të tregohen çka nuk janë se është supozuar se janë; dhe, sidomos, për ata që duan të tregohen më evropianë se evropianët e më amerikanë se amerikanët, sepse ashtu mendojnë u del hesapi më mirë. Nuk është e rëndësishme pse nëpër dyert e burgjeve vazhdojnë të kalojnë protestues të vërtetë dhe protestues të imagjinuar! Kështu kanë kaluar gjithmonë shekujt në Ballkan, në Ballkanin që ka lindur qytetërimin evropian: pa iu bërë natë njërit s’i çel drita tjetrit”![16] Ndërsa, sipas zëdhënëses së Kryeministrit, Mimoza Kusarit, “Qeveria ka konstatuar se Kosova ka dështuar të tregojë se është pjesë e botës së civilizuar”. [17] Këtë konstatim kundërshqiptar, kundërnjerëzor dhe kundërqytetërues e kishin dëgjuar dhe lexuar disa herë në medie, por nuk u besonin veshve të tyre shqiptarët. Që Qeveria vazale e Kosovës mund të shkonte deri këtu nuk e besonte njeri më pare! Pas ngjarjeve të 17 dhe 18 marsit Kosova është ¨bombarduar¨ me lloj-lloj deklaratash, etiketimesh, akuzash, kërcënimesh dhe shantazhesh, por asnjë zyrtar, diplomat a politikan i huaj nuk shkoi kaq larg sa ta quante Kosovën të pacivilizuar ose ta linte jashtë botës së civilizuar. Ndoshta këtë ¨nder¨ të madh ua kishin rezervuar Qeverisë së Bajram Rexhepit dhe zëdhënëses së tij, Mimoza Kusarit.

Ç’është e vërteta nuk kishte dështuar Kosova, nuk dështoi populli i saj shqiptar. Dështoi LDK-ja me drejtuesit e saj, dështoi Rugova, dështoi Daci me Kuvendin e tij, dështoi edhe Rexhepi me zyrën, këshilltarët dhe Qeverinë e tij ¨alafranga¨. Populli i Kosovës, me durimin e tij, u tregua ultra i civilizuar. Nuk ka popull në botën e qytetëruar që do ta duronte kaq gjatë një qeverisje si kjo e Kosovës (UNMIK dhe këto që quheshin institucione të Kosovës). Në Kosovë dështoi ajo pjesë e Bashkësisë Ndërkombëtare, që këmbëngulte ta mbante Kosovën brenda kufijve të Serbisë, dështoi ajo politikë që po e mbante peng lirinë e Kosovës dhe bashkë me të kishte dështuar klasa politike e Kosovës, që është lidhur pas qerres së kësaj politike të papërgjegjshme të një pjese të Bashkësisë Ndërkombëtare.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Shefer, kishte të drejtë në kritikat e tij për udhëheqësit e institucioneve dhe të politikës në Kosovë, kishte të drejtë edhe shefi i diplomacisë së BE-së, Havier Solana, kishin të drejtë edhe të tjerët. Sepse udhëheqësit e vërtetë menjëherë pas zgjedhjeve do të duhej t’i merrnin në dorë fatet e Kosovës dhe të popullit të saj. Udhëheqësit e vërtetë nuk do të lejonin anarkinë, por do të merrnin ¨frenat¨ në dorë dhe do të mbushnin zbrazëtirën e krijuar nga tërheqja dhe fshehja e administratës dhe e policisë së UNMIK-ut gjatë ngjarjeve të marsit. Fatkeqësisht, udhëheqësit tanë u mjaftuan me marrjen e kolltuqeve (edhe këto të dhuruara), me kontrollimin e tenderëve dhe përfitimeve të tjera për vete dhe për klanet e tyre, kurse gjatë protestave disa u mjaftuan me ndonjë deklaratë, ndërsa të tjerët u fshehën dhe i thanë popullit të Kosovës: ¨Ne nuk jemi në Kosovë¨. Vetëm kur u qetësua gjendja nxorën kokën nga birucat dhe filluan t’i dënonin ¨ashpër¨ protestat.

Sheferi, Solana dhe institucionet që u rrinin prapa kishin «harruar» ose nuk donin të kujtonin faktin se këto institucione vendore ishin ndërtuar sipas shijes, interesave dhe nevojave të Fuqive të Mëdha, pa e marrë parasysh vullnetin, nevojat dhe interesat e Kosovës dhe të qytetarëve të saj. Pra mund të konstatojmë pa frikë se ata (drejtuesit e institucioneve vendore), zoti Shefer, zoti Solana dhe zotërinj të tjerë, ishin vullneti dhe përfaqësuesit tuaj në Kosovë. Prandaj, ishte e gabuar, e padrejtë, mëkat, madje edhe faj kur përpiqeshin ta dënonin Kosovën dhe popullin e saj. Ata nuk kishin pse ta fajsonin klasën politike të Prishtinës, sepse ata nuk bënin asnjë veprim, madje asnjë deklaratë pa miratimin e tyre. Edhe ligji për patatet dhe farërat duhej të miratohej nga ata (nga përfaqësuesit e tyre në Kosovë).

Nëse udhëhiqemi nga faktet dhe e drejta, fajtore për gjendjen në Kosovë ishte ajo pjesë e Bashkësisë Ndërkombëtare, që kishte marrë përsipër ta mbajë të copëtuar popullin shqiptar, që ta mbajë Kosovën të varur nga Serbia (gjë që nuk mund të bëhej, “mission ipossible”) ose ta ricopëtojë atë. Me gjendjen e krijuar dhe me politikat ndërkombëtare në Kosovë nuk po pajtohej as Tirana zyrtare. Ngjarjet e 17 dhe 18 marsit, edhe sipas Kryetarit, Moisiu, ishin rezultat i politikave të gabuara dhe i zvarritjes së statusit të Kosovës. Presidenti i Shqipërisë edhe më parë ka paralajmëruar se moszgjidhja e çështjes së statusit mund të çojë në dhunë. Një vit më parë në një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Kofi Anan, Presidenti shqiptar kërkoi më tepër qartësi për plotësimin e standarteve. Kosova është kthyer sërish në qendër të vëmendjes. Nuk ka ditë që delegacione të nivelit të lartë nga BE dhe NATO, nga vende anëtare të Bashkimit Europian, të mos zbresin në aeroportin e Prishtinës. “Ngjarjet e 17-18 marsit e kanë rikthyer Kosovën në vëmendjen ndërkombëtare. Por, nëse kërkohet një zgjidhje përfundimtare për Kosovën, pas qytetarëve të Kosovës është radha e fqinjëve për t’u shprehur. Dhe Shqipëria nuk ka pse të vazhdojë hezitimin për t’u prononcuar për këtë zgjidhje”, tha Kryetari i Republikës së Shqipërisë në Prishtinë, Alfred Moisiu.[18]

Zoti Havier Solana, shef i diplomacisë së BE-së, zoti Shefer, Sekretar i përgjithshëm i NATO-s e të tjerët nuk i kishin thënë asnjë gjysmë fjale Serbisë kur e përfshiu Kosovën në Kushtetutën e saj. Ata nuk i thanë asnjë gjysmë fjale dhe nuk e penguan me asnjë veprim, madje e inkurajuan Serbinë, t’i krijojë dhe mbajë strukturat e saj shtetërore në Kosovë dhe ta spastrojë gati një të katërtën e territorit të Kosovës nga shqiptarët edhe pas luftës! Ata dhe institucionet e organizatat ndërkombëtare që përfaqësonin, nuk i dënuan asnjëherë planet, memorandumet dhe deklaratat e shpeshta të Kishës Ortodokse serbe dhe të Serbisë për ndarjen e Kosovës! Ata asnjëherë nuk thanë që kishat serbe në Kosovë nuk duhet dhe nuk mund të jenë qerdhe e shovinizmit dhe hegjemonizmit serb, nuk duhet dhe nuk mund të jenë përfaqësuese të qeverisë dhe politikës antishqiptare të Beogradit, por të jenë qerdhe dhe objekte të fesë dhe shërbimeve fetare. E njëjta gjë duhet të vlente edhe për xhamiat, ndërtimi i të cilave vazhdoi më me hov në kohën e tyre, të UNMIK-ut. Xhamia në Kosovë nuk guxon të bëhet përfaqësuese e botës, gjuhës, traditës dhe kulturës turko-arabe ose, edhe më keq, e fundamentalizmit turko-arab. Ajo duhet urgjentisht të marrë ngjyrën shqiptare, që nga mbishkrimet, simbolet, gjuha e lutjeve dhe ceremonive fetare, e tjera., dhe t’u shërbej besimtarëve shqiptarë kryekëput për nevojat e tyre shpirtërore. Për këtë çështje tepër të rëndësishme për kombin tonë nuk duhet të ngurrojnë të flasin, të shkruajnë dhe ta ngrisin zërin guximshëm intelektualët dhe kleri fetar atdhetar.

Gabimet dhe fajet e UNMIK-ut dhe të atyre që rrinin pas tij janë të mëdha në Kosovë. Ky punim nuk ka për qëllim t’i përmend të gjitha dhe t’i analizojë ato. Ne përmendëm shkarazi disa prej shkaqeve që kanë kontribuar në dështimin e politikës ¨ndërkombëtare¨ në Kosovë dhe bashkë me të edhe të kryeinstitucionalistëve të Prishtinës. Në asnjë mënyrë dhe në asnjë rrethanë nuk mund të lirohet dhe të shpëtojë nga përgjegjësia për gjendjen e pas luftës në Kosovë as Tirana zyrtare. Madje, sipas meje, shteti shqiptar (klasa e tij politike dhe shtetërore) është përgjegjësja kryesore. Tiranës zyrtare i bëhej thirrje që t’i merrte dhe mbante përgjegjësit e saj edhe nga foltorja e Kuvendit të Kosovës. “Nga kjo foltore e ftoj Tiranën zyrtare që t’i marrë përgjegjësitë e saj historike dhe kombëtare, sepse është e vetmja qendër, i vetmi shtet që ka mandat të plotë për Kosovën. Tirana zyrtare nuk mund t’i ik përgjegjësisë që ka për këtë vend. Nëse i del zot Serbia, që e kishte pushtuar dhe masakruar gjatë dyqind, treqind e pesëqind vjetësh, si mund të mos i dal zot Tirana zyrtare vendit (krahinës) të saj?! Kjo ishte porosi edhe e miqve tanë, të cilët e bënë edhe publike këtë porosi…”.[19] Kështu bie poshtë teza ndërkombëtarëve dhe vendorëve, e cila shpallte se «ka dështuar Kosova» dhe se «fajtore është Kosova dhe populli i saj» për ngjarjet e 17 dhe 18 marsit.

Me protestat e tij populli i Kosovës dëshmoi se ishte gjallë, se ishte dhe mbeti pjesë e pandashme e botës së civilizuar, se nuk pajtohej me kushtet e rënda dhe me pabarazinë ekonomike, sociale dhe politike, që i kishin imponuar me politikën dhe projektin e tyre dhe, sidomos, se nuk do të pajtohej kurrë me mohimin e të drejtës për të jetuar dhe punuar i lirë, i pavaruar dhe në harmoni me popujt e tjerë. Me këto protesta populli i Kosovë dëshmoi se është i vendosur të bëjë shkëputje nga politikat ngatrrestare në Ballkan, duke kërkuar qartë lirinë, pavarësinë dhe të drejtën e tij për vetëvendosje (të drejtën për të ecur me Evropën e qytetëruar). Me protestat e 17 dhe 18 marsit populli i Kosovës kërkonte të shkëputej nga politikat e prapambetura dhe pabarazia ekonomike e sociale, që po thellohej në Kosovë pa fajin dhe dëshirën e tij. Është e vërtetë se revolta e popullit të Kosovës u shfrytëzua edhe nga hajdutët, edhe nga kriminelët edhe nga shërbimet e huaja sekrete për qëllimet dhe interesat e tyre afatshkurtëra dhe afatgjata. Kjo nuk habiste njeri. Fatkeqësisht ajo revoltë nuk u shfrytëzua sa dhe si duhet vetëm nga kryeinstitucionalistët dhe nga klasa politike e asaj kohe! Klasa e institucionalistëve dhe e politikanëve do të duhej të nxirrte mësime dhe të ndalej e të mendonte dhe analizonte me gjakftohtësinë më të madhe, larg trysnive, kërcënimeve dhe shantazheve të atyre, që me politikat e tyre e kishin sjellur Kosovën buzë katastrofës ekonomike, sociale, humanitare dhe politike. Nuk mund të zgjidhej çështja e Kosovës me inate dhe me represion, siç thonin, deklaronin e angazhoheshin Holkeri, Sheferi, Solana e bashkë mendimtarët e tyre.

Por,qëndrimi i miqve tanë amerikanë dallonte sa i përket ngjarjeve të marsit dhe për të ardhmen e Kosovës. SHBA-të propozuan dhe krijuan grupin përkrahës për Kosovën. Kjo ishte zgjidhja për kohën. Shefi i Zyrës amerikane në Prishtinë, Filip Goldberg, theksoi se “ngjarjet e marsit 2004 ishin çështje kombëtare e jo fetare dhe shtoi se diçka e tillë nuk është përsëritur më për asnjë çast. Ai theksoi se shqiptarët e Kosovës janë popullsi shumë sekulariste me interesim shumë të vogël për islamin radikal. Megjithëse janë ndërtuar një numër i konsiderueshëm xhamishë nga myslimanët fundamentalistë të Arabisë Saudite, ato nuk janë pritur mire”.[20]

Kosova kishte nevojë për përkrahje dhe ndihmë të gjithanshme. Ajo ishte e tejngopur nga kërcënimet, shantazhet, anatemimet, fyerjet dhe represioni. Populli i Kosovës dhe ai shqiptar përgjithësisht ishte jashtëzakonisht i interesuar, që çështjen e Kosovës ta zgjidhte në mënyrë të qytetëruar, me mjete paqësore dhe demokratike, si dhe në bashkëpunim të ngushtë me botën e civilizuar. Kjo është arsyeja pse ky popull kishte duruar, kishte besuar, ishte bindur dhe kishte dëgjuar me “përulësi” pesë vite të tëra këtë botë të ¨civilizuar¨ të përmbledhur në pesë shkronja: UNMIK. Bashkësia Ndërkombëtare, veçmas Bashkimi Evropian, e kishte keqpërdorur këtë durim, këtë mirëbesim dhe mirëkuptim të popullit shqiptar, duke u përpjekur që atë (Serbinë), të cilën shqiptarët (bashkë me aleatët-NATO-n) e ndoqën me luftë të armatosur dhe e nxorën për dere t’ua kthente nga dritarja. Ata kishin harruar se këtë nuk do ta toleronin kurrë shqiptarët. Për këtë mendoj se u bindën edhe nga shpërthimi i tyre më 17 dhe 18 mars 2004.

Në themel të kësaj revolte nuk ishte konfrontimi dhe as konflikti ndëretnik a ndërfetar, siç u mundua dikush ta kualifikonte shpërthimin e ligjshëm të marsit. Thelbi i revoltës ishte përpjekja e popullit të Kosovës për ta jetësuar lirinë e fituar me luftë dhe me shumë sakrifica. Shqiptarët e Kosovës nuk u ngritën kundër pakicës serbe dhe as kundër kishave serbe, por kundër politikës shoviniste serbe të Beogradit, e cila në Kosovë vazhdon të jetë e pranishme dhe përpiqet të mbetet në Kosovë përmes pakicës dhe kishës “serbe”. “Përfaqësuesit e Kishës serbe, megjithëse në toka qind për qind shqiptare, edhe sot e kanë vazhduar punën e tyre të pacenuar për shekuj me radhë, nuk kanë ndryshuar asgjë në diskursin e tyre. Dashuria hyjnore, të cilën realisht do të duhej ta propagandonte kjo kishë, është dorëzuar para urrejtjes më të ulët njerëzore, para ambicjeve politike për ta sunduar e për ta përvetësuar një pjesë të tërë të botës, qoftë edhe me cmimin e gjenocidit”.[21] Angazhimi i Serbisë për ta ruajtur praninë e saj në Kosovë nuk ishte kurrëfarë sekreti. Kjo pranohej edhe nga raportet që bënin organizmat dhe institutet e ndryshme ndërkombëtare. Madje, në ato raporte kërkohej edhe legalizimi i atyre strukturave, që i ka ngritur, i finanacon dhe i kontrollon Boeogradi! Kjo nuk donte shpjegim! S’di edhe çfarë duhej të ndodhte që Evropa ta kuptonte se pakica serbe, të drejtat e saj dhe e gjithë trashëgimia e tyre kulturore dhe shpirtërore në Kosovë do të mbrohej dhe mbijetonte vetëm duke ia njohur Kosovës dhe popullit të saj të drejtën për liri, pavarësi dhe vetëvendosje. Pakicën serbe dhe monumentet kulturore-historike në Kosovë nuk mund t’i sigurojë dhe as t’i mbrojë Serbia. Ato ishin dhe janë trashëgimi e Kosovës dhe e popullit të saj. Serbia asnjëherë gjatë historisë nuk ka mundur t’i sigurojë dhe t’i mbrojë ato. Historikisht, në rrethana lufte dhe paqeje pakica serbe në Kosovë dhe monumentet e kulturës dhe të fesë së tyre, që ishin edhe të shqiptarëve, janë mbrojtur dhe garantuar, shumëherë edhe me jetë, nga shqiptarët. Prandaj, shkëputja e plotë e Kosovës nga Serbia do të ishte zgjidhja për Kosovën dhe për rajonin.

Plani i Serbisë për Kosovën

Ngjarjet e 17 dhe 18 marsit të vitit 2004 e “mobilizuan” si asnjëherë pas luftës Serbinë shoviniste, e cila edhe pas Slobodan Milosheviçit, vazhdonte të dehej nga avujt e shovinizmit serbomadh. Serbia, e trimëruar nga politikat e Fuqive të Mëdha dhe nga raporti i forcave në botë, nxitoi e para të hartonte dhe miratonte një plan shtetëror për Kosovën. Ajo u trimërua dhe po trimërohej edhe nga heshtja gati e plotë dhe nga “neutraliteti” i Tiranës zyrtare ndaj krahinës së saj dhe ndaj një pjese të madhe të popullit të saj jashtë kufijve shtetëror, por brenda asaj që quhet Shqipëri. Ishte situatë shumë e favorshme që Tirana zyrtare, Republika e Shqipërisë, ta kishte planin e saj për Kosovën dhe ta bënte publike të vërtetën historike dhe aktuale se Kosova ishte pjesë e pandashme e gjeografisë, historisë, gjuhës, kulturës dhe e kombit shqiptar. Për këtë e detyronte edhe Kushtetuta e saj. Vetëm me këtë qëndrim dhe qartësi karshi Kosovës dhe çështjes së saj bota do të detyrohej të hiqte dorë nga përpjekjet e saj për ta mbajtur Kosovën të lidhur pas Serbisë. Fillimi ose hapja e bisedimeve (negociatave) me Serbinë dhe për Kosovën si pjesë e Serbisë e dëmtoi rëndë Kosovën dhe çështjen shqiptare në Iliri-Ballkan.

Serbia, e cila kishte mbështetje dhe përkrahje të hapur sidomos nga Rusia dhe nga Kina (pa përjashtuar edhe Italinë, Greqinë e ndonjë vend tjetër që nuk “parapëlqenin” shkëputjen-pavarësimin e plotë të Kosovës nga Serbia), u tregua shumë e angazhuar dhe e përgatitur për të rikthyer një pjesë të sovranitetit dhe pranisë së saj në Kosovën që e kishte humbur me luftë. Serbia ishte shteti i parë që hartoi dhe miratoi, menjëherë pas ngjarjeve të 17 dhe 18 marsit, më 29 prill 2004, në Kuvendin e Republikës së Serbisë, një plan (platformë) për Kosovën. “Duke u nisur nga fakti se Kosova e Metohia është pjesë e patjetërsueshme e Serbisë dhe e Bashkësisë Shtetërore Serbia e Mali i Zi, në bazë të nenit 73 pika 2 të Kushtetutës së Republikës së Serbisë dhe të nenit l30 të Rregullores së punës të Kuvendit Popullor të Republiksë së Serbisë, në Seancën e dhjetë të Sesionit të parë të rendit në vitin 2004, mbajtur më 29 prill 2004, mori vendim për përcaktimin e planit për zgjidhjen politike të situatës së tanishme në Kosovë e Metohi, me të cilin përcaktohet Plani për zgjidhjen politike të situatës së tanishme në Kosovë e Metohi. …Obligohen organet kompetente shtetërore në Republikën e Serbisë që, në bashkëpunim me organet kompetente të Bashkësisë Shtetërore Republika e Serbisë dhe Mali i Zi dhe organet kompetente të Republikës së Malit të Zi , me rastin e zhvillimit të aktiviteteve në politikën e jashtme lidhur me situatën e tanishme në Kosovë e Metohi-të nisen nga Plani për zgjidhjen politike të situatës së tanishme në Kosovë e Metohi.

Plani për zgjidhjen politike të situatës së tanishme në Kosovë e Metohi është suazë për bisedime eventuale për autonomin territoriale në Kosovë e Metohi me përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar në Kosovë e Metohi dhe jashtë saj”.[22] Me këtë “plan” Beogradi parashikonte dhe angazhohej për një «autonomi territoriale” (Serbia, si gjithmonë, nuk e kishte hallin e pakicës serbe dhe as të kishave e manastireve, por hallin e tokës) të pakicës serbe brenda një Kosove me autonomi substanciale. Shihet që hartuesit e këtij plani nuk ishin pa përvojë. Serbia dhe krerët e saj shovinistë të shtetit dhe të mendjes, të verbuar nga urrejtja dhe pretendimet ndaj tokave shqiptare, me këtë “plan” po përpiqeshin që të shpëtohet ajo që mund të shpëtohet pas humbjes së luftës. Serbia, në emër të kthimit të të shpërngulurëve dhe të mbrojtjes së pakicës serbe po përpiqej të krijonte komuna dhe rajone njëetnike serbe në Kosovë, duke pretenduar se kështu mbroheshin edhe pakicat tjera dhe multietniciteti në Kosovë. Madje, Serbia me planin e saj parashikonte që komunat dhe rajonet serbe ne Kosovë të bashkoheshin në një “regjion” (tash po quhet “zajednica”-bashkësi) të vetëm. Ky “regjion” do të përfshinte pesë rajone: Kosovën qendrore, Kosovën Veriore, Anamoravën, Malin e Sharrit dhe rajonin e Metohisë. Beogradi kërkonte një organizim adekuat territorial të Krahinës që ua bënë të mundshme autonominë territoriale jo vetëm serbëve, por edhe komuniteteve të tjera, të cilat shprehin dëshirën e vet për këtë gjë (romëve, goranëve, boshnjakëve – muslimanëve etj.). “Autonomia territoriale nuk nënkupton ndarjen e Krahinës as që është ndonjë surrogat për të. Ajo nuk shpie në ndryshimin e kufijve për shkak të krijimit të entiteteve monoetnike, sepse pikërisht kjo dëshirohet të pengohet duke krijuar kushte stabile për ekzistimin dhe kthimin e serbëve dhe të joshqiptarëve të tjerë në mënyrë që karakteri multietnik, si vlerë bashkëkohëse e qytetërimit, së pari të rimëkëmbet e pastaj në të ardhmen edhe të zhvillohet”.[23] Pretendimet serbe të stilit “kërko shumë që të fitosh diçka” nuk mbarojnë këtu.

Zonat e autonomisë së ardhshme do të përbënin komunat, pjesët e komunave dhe lokalitetet, në të cilat serbët, para dëbimit më 1999 përbënin popullatën shumicë. Këto territore do të përfshinin edhe tokat bujqësore e sipërfaqet e tjera që kanë qenë pronë e serbëve para luftës në vitin l999. “Meqë shumica e serbëve jetonte në qendra urbane në të cilat sot nuk ka më serbë, ose numri i tyre mund të jetë vetëm disa qindra (Prishtina, Peja, Gjilani, Prizreni, Ferizaji, Istoku, Lypiani, pjesa jugore e Mitrovicës etj.), dhe se kthimi i tyre në këto qytete, nuk mund të pritet së shpejti, është i domosdoshëm kompensimi real (compensatio iustum). Kjo do të thotë se serbët kanë të drejtë në pjesët e territorit që lidhin në mënyrë të natyrshme lokalitetet me shumicë serbe, ku ata më parë nuk ishin shumicë, por në të cilat tani po kthehet popullata e dëbuar me rastin e spastrimit etnik. Ky është parakusht që zonat e ardhshme të autonomisë territoriale të kenë karakteristika të Regjionit, që me veçoritë e veta gjeografike e natyrore, resurset ekonomike e agrare, infrastrukturën ekzistuese e potenciale të komunikacionit, energjetike, komunale dhe me infrastrukturë tjetër, si dhe elementet e tjera të domosdoshme , paraqesin tërësi të rrumbullakësuara territoriale ku është e mundshme të jetohet dhe të stabilizohet zhvillimi që është i domosdoshëm për riatdhesimin e refugjatëve”.[24]

Me këtë «plan» në fakt parashikohej organizimi dhe krijimi i komunave me shumicë absolute serbe, pastaj krijimi i rajoneve serbe dhe bashkimi i tyre, siç thuhet në «planin» serb për Kosovën, në një « Regjion», i cili do të kishte pushtetin legjislativ, ekzekutiv dhe gjyqësorin, si dhe organet e veta me kompetenca të plota edhe në fushat tjera. “Organet e kësaj autonomie territoriale (“regjionit”) do të ishin: Kuvendi i Regjionit dhe Këshilli Ekzekutiv i Regjionit. Ky plan, thuhet më tej, parashikon mbrojtje të dyfisht të komunitetit serb në Kosovë e Metohi: me anë të autonomisë territoriale (me themelimin e Regjionit), me të cilën do të mbrohej pjesa më e madhe e serbëve, dhe me anë të autonomisë kulturore e personale përmes së cilës do të mbroheshin të drejtat e serbëve që jetojnë jashtë zonave të autonomisë territoriale (Regjionit). Të dy format e mbrojtjes, marrë bashkërisht, përbëjnë nocionin e Komunitetit Autonom Serb në Kosovë e Metohi”, etj.[25]

Beogradi me politikën dhe diplomacinë e tij shtetërore, i mbështetur fuqishëm nga Rusia dhe nga disa vende mike, nuk la gur pa lëvizur për përçarjen e qendrave ndërkombëtare të vendimmarrjes për Kosovën. Serbia në këtë lojë ka përdorur edhe kartën (opcionin) e ndarjes së Kosovës. Këtij opcioni pala shqiptare (Prishtina) iu përgjegj (sa për sy e faqe) me opcionin e ndërrimit të territoreve: Veriun e Kosovës për Jugun e Serbisë (Kosovën Lindore). Edhe Bashkësia Ndërkombëtare (Fuqitë e Mëdha) nuk ishin të interesuara dhe vlerësonin se ndryshimi i kufijve ose ndrrimi i territoreve do të hapte një proces zingjir që nuk i dihej fundi dhe mund të shpiente në konflikte të reja. Prandaj, “pala serbe për të parandaluar humbjen e territoreve në Jug të saj dhe për të fituar territore në Veri të Kosovës doli me kërkesë për një autonomi të zgjeruar të Veriut të Kosovës, të tipit të Republikës serbe në Bosnjë, e cila nominalisht do të ishte brenda juridiksionit të shtetit të Kosovës, por realisht do të funksiononte si e pavarur”.[26] Në fakt, po të analizohet me vëmendje, me këtë plan do të krijohej një entitet serb me atribute shtetërore në një Kosovë me autonomi substanciale!-vazhdon